Het Haagsche luchtkasteel Het Gebruikspaard UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Internationale handel Schouwen en Duiveland Tholen Zeeuwsche S IS IN ONTWERP GEREED GEKOMEN. Een mlllioen zielen. (Van onzen parlementairen redacteur.) Den Haag, het grootste maar sedert de oorlog niet meer het mooiste dorp van Eu ropa,' zal dan einaeïjjk een stad' worden. Architect W M. Dudok, stedebouwkundJge van groote vermaardheid, die kort na de bevrijding van het ge. meentebestuur der residentie opdracht ontvtng de leiding op zich te nemen van de weder, opbouw der verwoeste gebie. den, heeft deze gelegenheid aangegrepen om deze huizen, zee datgene te geven wat haar tot dusver ontbrak: de breede allure eener groote stad, die eerlang een bevol kingstal zal kunnen herber gen, dat de voorsteden in begrepen aardig tegen het milltoen aanloopt. DRIE ELEMENTEN. Drie elementen zullen die allure bepalen: een regerings centrum, een verkeerscentrum en een cultureel centrum Daar zullen wellicht nog andere ele menten bijkomen wij den ken aan Schevingen maar zoover is de heer Dudok nog niet gevorderd met zijn werk. Drie deelen van de gemeente heeft hij tot dusver onder han den genomen: het te saneeren Spulkwartier, het door de Royal Air Force per abuis platgegooide Bezuidenhout- kwartier en het door de Duit- sche Wehrmacht afgebroken Sportlaankwartier. Daar zul len dus de wonderen geschie- den, waarvan wij nu nog droomen, omdat wij ze ons een voudig nog niet anders dan als luchtkasteelen kunnen voorstellen, maar die binnen luttele jaren steenen werke lijkheden zullen worden Bin nen vflf jaar zou het al klaar kunnen zijn, maar gezien de schaarschte aan materiaal, die vooralsnog vertragend werkt, moet op een iets langere ter mijn gerekend worden. KOMT EN ZIET. Niettemin zal dit geslacht het allemaal beleven; en wie over voldoende voorstellings vermogen beschikt kan zich reeds thans verlustigen in de teekeningen, schetsen en ma quettes. die bij wijze van Kerst- tentooonstelling in het Haag sche Gemeentemuseum zijn opgehangen en geplaatst. De heer Dudok heeft ons daar de zer dagen persoonlijk rondge leid. Gaarne hadden wij hier weergegeven- wat hij ons zoo- al verteld heeft over de ach tergrond der stedebou.vkundi- ge vormgeving, maar wij zul len moeten volstaan met in grove schetsen de beoogde vernieuwingen aan te geven. VIJF KOLOSSEN. In de eerste plaats dan het regeeringsoentrum. Dit komt rondom het Plein 1945, dat ge projecteerd ls tusschen het Spui en de Zwarteweg. Daar zijn vijf monumentale regee- ringsgebouwen ontworpen, die een aaneensluitend geheel vor men. alle met rustige binnen hoven en plantsoenen, op de begane grond verlevendigd door kolonnades en eta'ages (bijv. van reisbureaux). Het plein krngt door middel van breede straten verbinding met de oude stad en met het nieu we Bezuidenhoutkwartier DE ONDERGRONDSCHE. In laatstgenoemde buurt komt het verkeerscentrum met als middelpunt het onder- grondsche spoorwegstation, dat de taak van de beide thans bestaande hoofdstations zal overnemen. Het zal komen op de plaats van het tegenwoor dige station SS precies staat de plek nog niet vast met 'n ruim plein aan de zijde van de Bezuldenhoutscheweg en ook een aan de rechterzijde, welk laatste plein bedoeld ls alslandingsplaats voor helicopters! Rondom parkeer, gedegenheid, hotels, restaurants. Verder Noordoostwaarts nleu. we woonwijken met hier en daar hooge kantoorgebouwen. CULTUUR CENTRUM. Van geheel andere aard zal het cultureele centrum zijn. dat ontworpen is tusschen het Gemeentemuseum en de Sche- veningsche hoschjes. Er komt daar blijkens de plannen een Nederlandsch Paleis des Beaux Arts, een reusachtig gebouw met schouwburg-, con cert- en congreszalen ln een omgeving van weidsche plant, soenen. Dichtbij een nieuw ho tel en in de boschjes op 'n heu vel een groot monument. Ook is ln dit gebied waarbij het thans nog particuliere en om muurde landgoed Zorgvliet ls getrokken, een gebouw van nationale beteekenis ontwor pen, eveneens op een hoogte gelegen met de voorgevel aan de Ouden Scheveningscheweg. In dit cultureele centrum komt een halte van de ondergrond- sche spoorweg, zoodat de fraaiste schouwburg van Ne derland (want dat zal dit ge bouw worden) ook binnen drie kwartier van het Amsterdam- sche Leldschepleln af zal zijn te bereiken. Zal Amsterdam zich echter als eerste cultuur stad de kaas van het brood laten eten1 Goedkoope meubelen. Naar wy vernemen, heeft op 28 December 1946 te Den Haag de oprichting plaats ge had van de stichting ..Holland- meubel", die beoogt de vrijwil lige samenwerking van eer aantal kleine luxe-meubelfa brieken, ter bevordering van de binnenlandsche afzet en van de uitvoer van meubelen. De door de samenwerkende fa brieken te vervaardigen meu belen zullen onder het gemeen schappelijk merk: „Holland, meubel" in de handel worden gebracht. Gestreefd wordt naar het verlagen der meubel- prijzen, en wel door het op de markt brengen van goedkoope- re merkmeubelen van le klas kwaliteit, in smaakvolle een voudige uitvoering. Voor dit doel stellen de fabrieken mo menteel reeds een gedeelte van hun capaciteit ter be schikking. zootiat verwacht kan worden, dat binnenkort deze meubels voor het publiek verkrijgbaar zullen zyn. Veeteelt-consulent stelt nieuwe gebru'kswaarde-bepaling voor. Commissie ingesteld. Duitsche landgoederen verdeeld. In de Russische zone van Duitschland worden de gena tionaliseerde landgoederen bo ven de 100 ha verdeeld in kleine perceelen er meest toegewezen aan Duit sche boeren en landarbeiders, die uit Oost-Duitschland Tsjecho-Slowakije verwijderd zijn Over de exploitatie van de landgoederen in de Brlt- sche zone deelt het December nummer van het Maandblad van de Nat. CoÖp. Raad me de, dat deze n:g in een sta dium van voorbereiding ver. keert. Door de centrale inkoopor ganisatie der verbruikscoöpe raties ls aan het Britsche militaire bestuur voorgesteld de groote landgoederen te na- tionaliseeren en in exploitatie te geven aan productecoöpe raties en niet te splitsen in kleine bedrijven, welke zich minder goed 'leenen voor sp.edlge rationalisatie en me chanisatie. Dit laatste wordt noodig geacht in verband met de ernstige voedselsituatie in de Westelijke zones van Duitschland. In deze zones toch met 40 van de opper vlakte cultuurgrond van Duitschland wonen 44 mil- lioen menschen, - terwijl de Russische zone met 22 mil- lioen Inwoners over 60 van die cppervlakte beschikt. Te gen voormeld plan, exploita tie dus door landbouwers en landarbeiders op coöp. basis, welk plan ongeveer gelijk ls uun de Russische ltolchosen- organlsutle, zijn echter bezwa ren gerezen. w(jl gevreesd wordt, dat de Duitsche boe ren en arbeiders moeilijk in oen dergelijke gemeenschap opgaan. Daarom ls nu aan het Britsche bestuur voorge steld de landgoederen in Ïloitatic te geven aan cen- rale, provinciale cn plaatse lijke organisaties, waarvan deelgenooten zullen zjjn de centrale landbouw-organisa- ties cn de centrale inkoop organisatie van dc verbruiks coöperaties. Ook de vakver- eeniglngen van landarbeiders zullen in het bestuur en be heer dezer exploltatie-vereenl- gingen wrrden opgenomen, terwijl do afzet en de distri butie der te verbouwen pro ducten zullen geschieden door de verbruiks-coöperaties. Dezer dagen hield de rijks- zuivelconsment, de heer C. Zwagerman te Middelburg, in de algemeene vergadering 'van de Nederlandsche Zoötechni- sche Vereeniging te Utrecht een belangrijke voordracht over Paardenfokkerij en ge bruikswaarde-bepaling. Het paard, de krachtbron, die wjj zelf produceeren en die wij onderh.uden met voer van eigen bodem, heeft een groot terrein moeten prrjs ge ven aan de motortractle, wat niet wegneemt, dat paarden- arbeid en paardenfokkerij nog steeds belangrijke en onmis bare welvaartsbronnen zijn. In Mei 1946 waren er in Ne derland nog 250.000 paarden boven 3 jaar waarvan pl.m. 83 in de landbouw. Normaal worden aan onze paardenstapel per jaar 23.000 jonge paarden toegevoegd, in topjaren zelfs 40.000. De jaar- üjksche opbrengst van onze paardenstapel is globaal ruim 150 millioen gulden. De grondslagen van de paarden fokkerij zijn de afgeloopen halve eeuw verheugend ver stevigd; zij bepaalt zich tot twee rassen, het tuig. en het trekpaard. De etamboekhou- ding staat op gezonde bee- nen, terwijl wettelijke bepa lingen, overheidssteun en lei ding zeer bevredigend zjjn. Niettemin vragen nog groote vraagstukken om een oplos sing. De rentabiliteit der fokkerij wordt zeer gedrukt door on voldoende vruchtbaarheid, abortus, geboorte van niet le venskrachtige veulens veulenssterfte. Hier ligt dankbaar arbeidsveld voor stamboeken en gezondheids diensten Kunstmatige be vruchting kan wellicht ten goede werken. Dan is er de concurrentie van de motor- tractie. Als derde vraagstuk n:emde spreker het feit, dat het gebruikswaarde-element bij de officieele fokkerij als selectiebasis nog nauwelijks in aanmerking komt, terwijl de stamb:ekhouding en de afstammelingkeuringen nog onvoldoende zijn aangepast aan de nieuwe inzichten op het gebied der erfelijkheids leer. Uitvoerig besprak de heer Zwagerman de eigenschappen van het paard, dcor welke de gebruikswaarde wordt be haald. Deze zijn te verdeelen in vrjf groepen en 16 afzon derlijke ondergroepen, waar van kracht, gewilligheid uithoudingsvermogen de be langrijkste zijn. Beoordeeling. Spreker ging hierna in op de vraag of er geschikte me thoden bestaan om de ge bruikswaarde cbjectief vast to stellen. Men kan weten schappelijke metingen op phy. Biologische basis verrichten, de toptrekkracht meten met daartoe geschikte instrumen ten of z.g. verrichtingsproe. ven, die practisch voorko mende arbeidsprestaties tot grondslag hebben, nemen, me thoden, waarbij het subjectieve element niet van doorslagge. vende invloed is. Men Kan echter ook waarnemingen ver richten zonder meting door het laten nagaan van de ge bruikswaarde in het bedrijf door niet belanghebbende kenners van paarden en paardenarbeid en het optee- kenen daarvan. Een dergelijke controle kan alleen betrouw baar zijn wanneer zij een be- rirkt aantal paarden omvat, w.z. cp de voorgrond tre dende fokdieren en eventueel „stammen", en men moet het geheele complex van ge bruikswaarde bepalende eigen schappen in betrekken. De heer Zwagerman wil deze in Irie groepen samenvatten, de voedselbenutting, de vrucht baarheid en een groot, duur zaam prestatievermogen. De ze controle wil hij zien opge dragen aan speciale contro leurs, die hierin een volledige werkkring vinden en onder toezicht werken van een com missie, bestaande uit een drietal fokkers uit de streek en de veeteeltconsulent. Zij zouden in dienst moeten zijn van het Stamboek, vanwaar zij hun hoofdinstructies ent- vangen. Na één of twee jaar controle (dè practijk moet de noodzakelijke tijd en de beste methoden helpen vinden) krijgt het gecontroleerde paard een certificaat; een gunstig rapport kan het prae- dicaat- „hengstenmoeder" tct gevolg hebben. De controle dient te geschieden tusschen een leeftijd van bijv. 6 en 10 jaar, wanneer de paarden in iun grootste kracht zijn. Een onderzoek. Spreker verwacht zeer veel van deze methode, die zoodanige aanknoopingspun- ten geeft, dat wellicht daar op de selectie gebaseerd kan worden en die er ongemeen toe zou bijdragen de gebruiks waarde-factor in de paarden fokkerij de plaats te geven waarop zij recht heeft. De voordracht van den heer Zwagerman werd met groote aandacht door de aan wezigen aangehoord. Na af loop stelde de directeur van het Veeteeltwezen onmiddel lijk een commissie samen, be staande uit een vertegen woordiger van het Paarden stamboek en deskundigen, die tot taak heeft de mogelijk heden van de door den spre ker aangegeven methode te onderzoeken. Struikenactie voor Walcheren. De vereeniging Zeelandla te Rotterdam is een struikenactte begonnen voor Walcheren on der het motto: Walcheren kaal Eén struik allemaal". Het bestuur van Zeelandia heeft gemeend met medewer king van alle leden, donateurs en vrienden van de vereeni ging, deze actie te moeten on dersteunen. Naar schatting zijn 4 a 5 millioen struiken benoodlgd, een respectabel aantal, maar wat heeft dit te beteekenen, Indien iedere Nederlander één struik voor zijn rekening neemt Dit laatste nu wil Zeelandia op verschillende manleren trachten te bewerkstelligen, en zij heeft o.a- voor dit doel boekjes, inhoudehde 100 bon nen, laten vervaardigen. De bonnen worden verkocht voor de prijs van slechts 0.25, voor welk bedrag een struik kan worden aangekocht. Benoeming Dijkgraven. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: ln de provincie Zee land, met ingang van 19 Dec. 1946. tot' dijkgraaf van de Nieuw-Olzendepolder, A. de Putter, te Yerseke en tot dijk graaf van de polder Oosteren- Ban-van-Schouwen, N. Ve(je, te Renesse. glas-actie „ruiten-troef". Blijkens mededeeling van het Amsterdamsche Comité „Ruiten Troef" kan voor de gemeente Vlissingen onge veer 6000 M2 glas tegemoet worden gezien. In een dezer dagen door het gemeentebestuur belegde bijeenkomst verklaarden al le schilderspatroons zich spontaan bereid aan deze ac tie hun medewerking te ver- leenen. De erganisatie is in handen gegeven van een klein werk-comité. dat beslo ten heeft de stad in wijken te verdeelen, waarvan elke patroon een wyk voor zijn rekening krijgt. De aanvragen voor glas, die bij de Gemeentelijke Wo- ningdienst binnenkomen en dat zijn er al vele wor den daar gesorteerd en door gezonden naar den daarvoor aangewezen patroon Deze belast zich dan met het op nemen van de maten en te vens zal deze straks ook de benoodigde ruiten plaatsen. Daar het glas op 7 of 8 Jan. a.s. verwacht kan wor den, is het n:odig, dat een ieder die voor glas in aan merking meent te komen, hiervan ten spoedigste, doch uiterlijk 4 Januari a.s.. me dedeeling doet aan de Ge meentelijke Woningdlenst. Zooals bekend wordt het glas gratis geleverd en zal ook voor het inzetten geen vergoeding in rekening wor den gebracht. mr. b. s. sieperda. Ter buitengewone zitting van de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van Vrijdag 27 December 1945 is geïnstalleerd als rechter bij fenoemde rechtbank mr. ,B. Sieperda, bij Kon besluit van 19 December 1946 als zoo danig benoemd. SCHATTER PACHTWAARDE Ged. Staten van Zeeland heb ben benoemd tot deskundige tot het doen van de schatting der pachtwaarde van de gron den in het calamiteuze water schap Tienhonderd en Zwarte, A. Dees Jz., te Terneuzen. Drie vrouwen om het leven gekomen. Zaterdagochtend slipte ter hoogte van de aardappelfabriek „De Roland" te Foxhol bij Hoogezand (Gr.) ten gevolge van plotseling afremmen een autobus met een. twintigtal passagiers. Doordat het weg dek ter plaatse zeer rond is, gleed de bus van de weg af ln het Wlnschoterdlep. De 18-ja rige mej. G. Cost uit Kolham, die uit. de bus wilde springen terwijl de wagen de bulteling maakte, raakte tusschen de zijwand en de wal beklemd waardoor zij op slag werd ge dood. Onmiddellijk schoten schippers uit de buurt toe om de passagiers te redden. Twee vrouwelijke passagiers waren inmiddels reeds verdronken De overigen werden op het droge gebracht/ Plattelandsvrouwen over het onderwijs. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bond van Plat telandsvrouwen dringt in een adres aan de Tweede Kamer aan op maatregelen tot ophef fing van het tekort aan on derwijzers ten plattelande. Het acht de „standplaatsaftrek" on rechtvaardig en vreest, dat de provinciale weldra slechts tweederangsonderwijskrachten zal tellen, indien niet spoedig ingegrepen wordt. Ook acht het verbetering van het hand- werkonderwijs dringend nood zakelijk. Nieuwvliet VERGADERING „GROENE KRUIS' Zaterdagavond werd in de Stadsherberg te Nieuwvliet een algemeene vergadering gehouden, door de Groene Kruis Vereeniging te Nieuw vliet. Het verslag over 1946 van den secretaris gaf geen aan leiding tot op- of aanmerkin gen. De rekening en verant woording over 1946 van de penningmeesteresse werd door de kascommissie nage zien en in orde bevonden. De totale ontvangsten bedroegen f 1339.43 en de totale uitga, ven f 874,76 zoodat er een batig saldo van f 464,67 over bleef Daarna vond de ver kiezing van een bestuurslid plaats, wegens periodiek aftre. den van den voorzitter Rijck- borst, die zich niet meer be schikbaar stelde. Gekozen werd de heer J. Risseeuw. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer P. de Keu- ninck. Tot bode-magazijnmeester werd de heer J. de Reu be noemd Bij de rondvraag bleek dat nog steeds wordt gewacht op bericht, wanneer begonen zal worden met de cursus EHBO, te geven door dokter J. Beek van Zuidzande. liervliet TOONEEL-UIT V OEREN G. Op Dinsdag en Donderdag (2e Kerstdag) gaf de voetbal, vereeniging te Biervliet een geslaagde tooneel-uitvoermg, reap, voor leden en donateurs, en voor het publiek opgevoerd werd Gebr. Kalkoen. De uit. voeringen werden besloten met een bal. Axel UITVOERING K.T.C. Vrijdagavond gaf de tooneel. vereeniging K-T.C. in „Het Centrum" te Axel een goed ge. slaagde itvoering. Opgevoerd werd het dramatisch toonel- s pel ,E'eh, die niet geteld wordt". Dit spel oogstte groota bijval. De avond werd besloten met een gezellig bal. Voor coupeuse slaagde mej. G. Wolfert—de Feijter en mej. N- van Riel voor costumière, te Axel. Oostburg VERBETERING ZIEKENAUTO. De Roode Kruis ziekenauto te Oostburg, die in een drin gende behoefte voor geheel W.-Zw.-Vlaanderen voorziet, heeft thans een belangrijke verbetering ondergaan, door dat in deze auto nu een hy draulische brancard is gemon teerd Gelet op de nog zeer ve le slechte wegen, mag dit als een groote aanwinst beschouwd worden, daar de patiënten nu absoluut schokvrij vervoerd kunnen worden. Het was het Roode Kruis dat in Aug. 1945 zorgde dat Oostburg- weer een ziekenauto kreeg. Het was weliswaar eeu legerwagen, doch deze blijkt heel goed te voldoen, getuige het feit dat tot op heden ge middeld 40 patiënten per maand vervoerd werden. Het ligt in de bedoeling van het Amerikaansche voorstellen gereed. Conferentie te Genève. Een Nederlandsche regee- ringsdelegatie zal zich ln het komende voorjaar naar Genève begeven, teneinde daar deel te nemen aan een conferentie, die op 8 April begint, dienende ter voorbereiding van de In ternationale Handelsorganisa tie, het z.g. economische we- rcldparlement, aldus vertelde ons de heer A. B. Speeken brink, ec. drs., directeur-gene raal van de Bultenlandsche Economische betrekkingen, die de leiding over genoemde af vaardiging zal hebben. Deze conferentie zal een ver volg zijn op die tc Londen, waarvan ae slotzitting kort geleden is gehouden en waar aan Nederland eveneens onder leiding van den heer Speeken brink heeft deelgenomen Men moet deze besprekingen zien als een onderdeel van het werk der Organisatie der Vereenig- de Naties, zooals ook ae conerentie der Unesco to Parijs daarvan een onder deel is. De Londensche be< sprekingen hebben minder de aandacht getrokken dan die to New York, hetgeen ver klaard kan worden uit het feit, dat zij achter gesloten deuren zijn gehouden, als uit hun niet-politieke karakter. Reeds vóór de oorlog heb ben de verschillende mogend heden talrijke pogingen in het werk gesteld om tot een groo te re economische samenwer king te geraken. Hiervan leg gen de internationale confe renties van Brussel (1920), Genua (1922). Genève (1927), zoomede de groote Londensche economische en monetaire con ferentie van 1933 een levendig getuigenis af Onaai ianks deze pogingen ging juist in deze jaren het eene land na het andere over tot een politiek van economisch nationalisme. In het interna tionale handels- «n betalings verkeer trad het bilaterale element (handelsverdragen tusschen twee landen met uit sluiting van andere) steeds sterker op de voorgrond, ten koste van het multilaterale. Thans na afloop van de oorlog IHken de omstandig heden eenter gunstig om de noodzakelijke samenwerking op economisch gebied tot stand te brengen. Nu hebben de Vereenlg.de Staten in Dec. 1945 eenige voorstellen gepu bliceerd, die reeds eenigen t(Jd tevoren aan de regeerini van de volgende landen waren toegezonden: Australië, Bel. gië, Luxemburg, Brazilië, Ca nada, Chili, Cuba, Tsjecho- Slowak(je, Frankrhk, India, Libanon, Nederland, Nieuw- Zeelaud. Noorwegen, de U S.S. K. en Zuld.Afrika. In ?en begeleidend schrijven Roode Kruis om zoo spoedig mogeljjk een geheel nieuwe, luxe ziekenauto aan te schaf fen. Het geld daarvoor is dis ponibel, doch tot op heden worden deze auto's nog niet geleverd. Haamstede jaarvergadering. De Coöp kolenver. „E.M. M." hield Maandagavond haar jaarvergadering in hotel Bom te Haamstede. De rekening over 1945 wees aan In ont vangsten 21.308.38, uitgaven 20.929.55. met een goed slot van 378,83. Het aantal leden bedroeg volgens het jaarver slag 265, terwyl 3580 h.l. brandstoffen omgezet zijn Tot bestuursleden werden herko zen de heeren H. J. A. Blom en C. A. Hartog en als leden van de comm. v. toezicht de heeren A. Visser en D Dijk. Burgh ra adsverg aderin g. De gemeenteraad van Burgh kwam Dinsdagmorgen bijeen. Bij de behandeling der lngeko. men stukken bleek, dat de ge meente noodlijdend is. In het begrootingsdebat over 1947 van het ziekenhuis Schouwen- Dulveland zal 0.50 per ln- Kvoner moeten worden bijge dragen De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1945 leverde een batig slot van 1552,50, terwijl de begroo ting over 1947 van deze in stelling bedroeg f 7828.42 met een goed slot van 1244,37. Een verzoek van den mi nister van binnenlandsche za_ ken voor het gemeenteperso- neel een zelfde salarlsverboo- ging toe te passen als van het rijkspersoneel n.l. 10 met ingang van 1 October 1946 .verd ingewilligd. Hierna was de gemeentebegrooting voor 1947 aan de orde. Deze moet voor 1 Jan. 1947 ingediend zijn om ln aanmerking te komen voor een bijdrage uit het ge meentefonds. Deze begrooting wijst aan in ontvangsten 33,986.51, uitg. 47,653-94, een nadeelig verschil van rond 13,700, waarbij volgens den voorzitter nog ongeveer1 800 komt. Dit is 10 van de ge raamde tekorten over de ja ren 1943—1946. Tholen OUD-RAADSLID OVER LEDEN. Zondag 22 December over leed de heer J. Bogert te Tholen in de leeftijd van 70 jaar. De heer Bogert was oui-'raadslid voor de St. Geref. Partii. diaken der Geref. Ge meente en lid van het school bestuur. werden genoemde landen door de Vereenigde Staten uilge- noodigd tot het houden van besprekingen, waar de deel nemende landen hun wen- schen ten opzichte van anderen kenbaar zouden kunnen maken en voorts op voorstel var, de Vereenigde Staten eventueele tariefverlagingen besproken zouden worden, zulks tot voor. bereiding van een algemeene conferentie, waaraan alle ver eenigde volkeren deel zullen kunnen nemen. Aan de conferentie namen de bovengenoemde landen deel, met uitzondering van de U.S.S. R. Het Amerikaansche voorstel werd op tal van punten ge wijzigd ofschoon het vrijhan delprincipe werd gehandhaafd. Er werden echter constructie ve elementen aan toegevoegd: beperking van het contlngee- ringsstelsel, wederzydsche meestbegunstiging. oliminee- ring van preferente systemen (behalve douane-unies!con- tróle op kartels, mogelijkheid van sancties op onwillige ier den van de U.N.O. en vereen voudiging van de' procedure der handelsverdragen, doordat alleen de voernaamste afne mers met de voornaamste le verancier zullen onderhande len over verdragen, die dan ook voor anderen bindend zijn. De eerste bespreking te Lon den moet als technische voor bereiding worden beschouwd. Te Genève zullen de delegaties bindende mandaten hebben. Men verwacht de eerste bij eenkomst van de Internationa le Handelsorganisatie tegen het einde van 1947. Predikbeurten 3i DECEMBER. Ned. Hen% gem Aarden- burg: ds. van Royen; Biervliet- 17 ds. van den Haan; Bres- kens 19 ds. van Vliet; Cad- zand: 18.30 ds. Enker en ds. Praas; Groede: 17 ds Derk- sen; Hoofdplaat: ds. Pliester; St. Kruis: ds. van Roijen; Nieuwvliet: 19 ds. Derksen: Oostburg: 19.30 ds Fournier; Retranchement: 17 ds. Bar- nouw; Schoondijke: ds Scho penhauer; Sluis- 17.30 ds. Schrale; St. Anna ter Muiden: 19 ds. Schrale; Waterland kerkje: 19 ds van Yperen; IJzendyke; 19.30 ds. Doorn; Zuidzande: 18 ds. ter Beek; Hulst: 5 ds. W. L. Hermanides; Sluiskil; 7 ds. van Moorsel; Terneuzen: 7 ds Slckesz; Zaamslag: 7 ds, Talma. 1 JANUARI. Ned. Herv. gem,: Breskens: 10 ds. van Vliet; Hoofdplaat: 10 ds. Pliester; Oostburg: 10,30 ds. Fournier; Sluis: 10 ds Schrale; Sluiskil: 10 ds. van Moorsel; Terneuzen: 10 ds. Ca- zemier; Zaamslag: 9.30 Talma. 31 DECEMBER. Tholen. Ned. Herv. Kerk, 7.80 uur Ds. J. Batelaan uit Utrecht; Geref. Gem. 6.30 uur Leesdienst; Chr. Geref. Kerk 7 uur Ds H. v, Leeuwen. Oud-Vossemeer. Geref. Kerk Ds. C. A. Vreugdenhil; Chr. Geref Kerk Leesdienst. St.Annaland. Ned, Herv. Kerk. 7 uur Ds. W. v. Griet- huysen; Geref Gem. Lees dienst. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk 5 uur Ds. J. Batelaan uit Utrecht; Geref. Gem. Lees dienst. St. Maartensdijk, Oud Ger. Gem'. Leesdienst. Scherpenigse. Ned. Herv. Kerk. 6.30 uur Ds Kooreman (extra cell.); Geref. Gem. 7 uur Ds. A. Visser Poortvliet. Ned. Herv. Kerk mt 7 uur Ds. Vroegindeweö; Ger. Kerk Leesdienst; Geref, Gem. Ds. Visser. St. Phllipsland. Ned. Herv. Kerk 6.30 uur Ds. E. S. de Lint (extra coll.) 1 JANUARL Tholen. Ned. Herv. Kerk 10 uur Dienst; Geref. Gem. 10 uur Ds. H. v. Leeuwen. Oud-Vossemeer. Geref. Kerk 10 uur Ds. C. A. Vreugden hil; Chr. Geref. Kerk v.m. Leesdienst. St Annaland. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Griethufi- sen (Bev. Ambtsdragers) Geref. Gem. v.m. Leesdienst. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk 10 uur Leesdienst; Ger. Gem. v.m. Leesdienst. St. Maartensdijk. Oud. Ger. Gem v.m. Leesdienst. Scherpenisse Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. Kooreman; Geref. Gem. 10 uur Ds. Vis ser. Poortvliet: Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. Voegindeweij; Ger. Kerk 10 uur Leesdienst; Ger. Gem. 10 uur Leesdienst. St. Philipsland. Ned, Herv. Kerk 10 uur Ds. E. S. de Lint. NIPPERS Het Ned. Herv. kerkkoor te Renesse, onder leiding van mevr. Beije-Jonker, voerde de avond voor Kerstmis uit de Kerstllturgie „Christus Ge boorte" van Roel Houwink. Tot diaken bij de Geref. Kerk te Tholen ls gekozen de heer H. Uyl Jzn. die deze be noeming heeft aangenomen, terwijl de heer H- Kegge hier voor heeft bedankt. De gemeenteraad van St. Maartensdijk heeft besloten het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel over 1945 en 1946 een opbouw- toelage van 20 te verleenen- De oud-Tholenaar, de heer M. K. Krijger Bzn., is met In gang van 1 Jan. a.s. benoemd tot opzichter by de Prov. Wa terstaat van Noord-Holland, met standplaats Haarlem. Met het terugplaatsen van de klokkjn in de toren te St. Maartensdijk is een dezer da gen een aanvang gemaakt. En_ kele klokken zijn reeds op hun plaats gebracht. In de Oosterschelde zijn, evenals in de Zandkreek, de lichtboeien Ingehaald. Op het traject ZierikzeeKatscheveer zijn de lichtboeien nog aanwe zig. Het bestuur van het Groe ne Kruis te IJzendijke heeft tegen 1 Febr. '47 benoemd tot ziekenverpleegster mej. H. Schilders te Rotterdam. Op 23 December 1946 is te IJzendyke op 79-jarige leef tijd overleden de heer J. Goed hals, sinds 1 Juli 1912 ontvan ger van de Ned. Herv. Kerk. Weerbericht Weersverwachting, medege deeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Aanvankelijk eenige lichte regen, later tijdelijk opklarend, met opnieuw mistvorming, weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige wind, aanvankelyk naar West of Noordwest draaiend, later weer krimpend naar Zuid. Radio-programma's WOENSDAG. Hilversum I. (NCRV). 8 Ber; 10 Kerk dienst; 11.55 Koorzang; 13 Ber.; 13.15 Met band en plaat. 14 Dolf v. d. Linden; 15 Can tate van Bach; 16 Voor de jeugd; 16 45 Kamerconc.; 18 Ned. Strijdkr.; 19 Philharm. ork.; 19.30 Ber.; 20.15 Nieuw jaarsboodschap Ned. roept Amerika; 21.15 Philharm. ork;. 22.30 piana; 23 Ber.; 23.15 Gew. muziek. Hilversum II (VARA). 8 Ber.; 10 Morgenwyding; 10.20 Dc Regenboog; 11 Toespraak; 11.15 Strijkkwartet; 12.30 Krulsgesprekken; 13 Ber.; 13.15 Omroepork.; 14 Om en nabij de twintig; 15 Dorps- vrnage; 15.50 Klein Vrouwen koor; 16.15 Sextet; 17.10 Kruisgesprekken; 18 Ber.; 18.15 Gram.; 18.45 Nieuw jaarsgroeten; 19.36 Toespraak; 20 Ber.; 20.05 De bruiloft van Kloris en Roosje; 21.15 Sex tet; 21.50 Hoorspel „Het Kind"; 22.40 Kentucky Min strels; 23 Ber.; 23.15 Geva rieerde avondklanken. DONDERDAG. Hilversum I (NCRV). 7 Ber,; 8 Ber.; 10 Gew. muziek; 10.15 Morgen dienst; 11 De Zonnebloem; 12 03 Viool; 12.30 Lunchconc.; 13* Ber.; 14 Conderella; 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Plano; 16 Bijbellezing; 16.45 Cello; 17.15 Travellers; 18 Zang; 18.30 Ned. Strydkr.19 Ber.; 19.15 Strijkork.; 19.25 Vaart der volken; 19.45 R.V.D. ant woordt; 20 Ber.; 21.30 Met band en plaat; 22 Ber.; 22.30 Zang; 22.45 Overdenking; 23 Nieuwe Nederlandsche muziek. Hilversum II (AVRO). 7 Ber.; 8 Ber.; 9.15 Morgenwij ding; 11 Jetty Cantor: 12 Piano; 12.35 P. Palla; 13 Ber.; 13.15 D. v. d. Linden; 14 Voor de vrouw; 14.20 Zang; 15 Ge lukkig nieuwjaar; 18.20 Re prises; 16.15 Camera loopt; 17 Kaleldoscoop; 17.50 Rijk Overzee; 18 Ber.; 18.15 Dans- muz.; 18.45 Sportpraatle; 19.80 Volksmuziekschool; 20 Ber.: 20.15 Philharm. ork.; 21.05 Gijsbrecht van Aemstel; 22.15 Renova; 22.45 Lezing; 23 Ber.; 23.15 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 18