Het Haagsche luchtkasteel Het Gebruikspaard UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Noord-Beveland LAATSTE NIEUWS IS IN ONTWERP GEREED GEKOMEN. Een mlllioen zielen. (Van onzen parlementairen redacteur.) Den Haag-, het grootste maar sedert de oorlog niet meer het mooiste dorp van Eu ropa, zal dan eindelijk een stad worden. Architect W M. Dudok, stedebouwkundige van groote vermaardheid, die kort na de bevrijding van het ge. meentebestuur aer residentie opdracht ontving de leiding op zich te nemen van de weder, opbouw der verwoeste gebie. den, heeft deze gelegenheid aangegrepen om deze huizen, zee datgene te geven wat haar tot dusver ontbrak: de breede allure eener groote stad, die eerlang een bevol kingstal zal kunnen herber gen, dat de voorsteden in begrepen aardig tegen het millioen aanloopt. V DRIE ELEMENTEN. Drie elementen zullen die allure bepalen: een regerings centrum, een verkeerscentrum en een cultureel centrum Daar zullen wellicht nog andere ele menten bijkomen wg den ken aan Schevingen maar zoover" is de heer Dudok nog niet gevorderd met zijn werk. Drie deelen van de gemeente heeft hij tot dusver onder han den genomen: het te saneeren Spuikwartier, het door de Royal Air Force per abuis platgegooide Bezuidenbout- kwartler en het door de Duit- sche Wehrmacht afgebroken Sportlaankwartier. Daar zul len dus de wonderen geschie den, waarvan wij nu nog droomen, omdat wij ze ons een voudig nog niet anders dan als luchtkasteclen kunnen voorstellen, maar die binnen luttele jaren steenen werke lijkheden zullen worden Bin nen vgf jaar zou het al klaar kunnen zijn, maar gezien de schaarschte asm materiaal, die vooralsnog vertragend werkt, moet op een iets langere ter mijn gerekend worden. KOMT EN ZIET. Niettemin zal dit geslacht liet allemaal beleven; en wie over voldoende voorstelling vermogen beschikt kan zich reeds thans verlustigen in de teekeningen, schetsen en ma quettes, die by wgze van Kerst- tentooonstelling in het Haag sche Gemeentemuseum zijn opgehangen en geplaatst. De heer Dudok heeft ons daar de zer dagen persoonlijk rondge leid. Gaarne hadden wij hier weergegeven- wat hg ons zoo- al verteld heeft over de ach tergrond der stedebouwkundi ge vormgeving, maar wij zul. len moeten volstaan met in grove schetsen de beoogde vernieuwingen aan te geven. VIJF KOLOSSEN. In de eerste plaats dan het regeerlngscentrum. Dit komt rondom het Plein 1945, dat ge- grojecteerd is tusschen het pui en de Zwarteweg. Daar zgn vgf monumentale regee- rlngsgebouwen ontworpen, die een aaneensluitend geheel vor men. alle met rustige binnen hoven en plantsoenen, op de begane grond verlevendigd door kolonnades en etalages (bijv. van reisbureaus). Het plein krijgt door middel van breede. straten verbinding met de oude stad en met het nieu we Bezuldenhoutkwartier DE ONDERGRONDSCHE. In laatstgenoemde buurt komt het verkeerscentrum met als middelpunt het onder- grondsche spoorwegstation, dat de taak van de beide thans bestaande hoofdstations zal overnemen. Het zal komen op de plaats van het tegenwoor dige station SS precies staat de plek nog niet vast met 'n ruim plein aan de zgde van de Bezuidenhoutscheweg en ook een aan de rechterzijde, welk laatste plein bedoeld is alslandingsplaats voor helicopters! Rondom parkeer, gelegenheid, hotels, restaurants. Verder Noordoostwaarts nleu_ we woonwgken met hier en daar hooge kantoorgebouwen. CULTUUR CENTRUM. Van geheel andere aard zal het cultureele centrum zijn. dat ontworpen is tusschen het Gemeentemuseum en de Sche- veningsche boschjes. Er komt daar blijkens de p!annen een Nederlandsch Paleis des Beaux Arts, een reusachtig gebouw met schouwburg-, con cert- en congreszalen ln een omgeving van weidsche plant soenen. Dichtbij een nieuw ho tel en in de boschjes op 'n heu vel een groot monument. Ook is in dit gebied waarbij het thans nog particuliere en om muurde landgoed Zorgvliet ls getrokken, een gebouw van nationale beteekenis ontwor pen, eveneens op een hoogte gelegen met de voorgevel aan de Ouden Scheveningscheweg. In dit cultureele centrum komt een halte van de ondergrond - sche spoorweg, zoodat de fraaiste schouwburg van Ne derland (want dat zal dit ge bouw worden) ook binnen drie kwartier van het Amsterdam- sche Leidschepleln af zal zijn te bereiken. Zal Amsterdam zich echter als eerste cultuur stad de kaas van het brood laten eten Goedkoope meubelen. Naar wij vernemen, heeft op 28 December 1946 te Den Haag de oprichting plaats ge had van de stichting ..Holland meubel", die beoogt de vrijwil lige samenwerking van een aantal kleine luxe-meubelfa brieken, ter bevordering^ van de binnenlandsche afzet en van de uitvoer van meubelen. De door de samenwerkende fa brieken te vervaardigen meu belen zullen onder het gemeen schappelijk merk: „Holland, meubel" in de handel worden gebracht. Gestreefd wordt naar het verlagen der meubej- prijzen, en wel door het op de markt brengen van goedkoope- re merkmeubelen van le klas kwaliteit, in smaakvolle een voudige uitvoering. Voor dit doel stellen de fabrieken mo menteel reeds een gedeelte van hun capaciteit ter be schikking. zoodat verwacht kan worden, dat binnenkort deze meubels voor het publiek verkrijgbaar zullen zgn. Veeteelt-consulent stelt nieuwe gebruikswaarde-bepaling voor. Commissie ingesteld. Drie vrouwen om het leven gekomen Zaterdagochtend slipte ter hoogte van de aardappelfabriek „De Roland" te Foxhol bij Hoogezand (Gr.) ten gevolge van plotseling afremmen een autobus met een twintigtal passagiers. Doordat het weg dek ter plaatse zeer rond gleed de bus van de weg af ln het Winschoterdiep. De 18-ja rige mej. G. Cost uit Kolham, die uit de bus wilde springen terwijl de wagen de buiteling maakte, raakte tusschen de zijwand en de wal beklemd waardoor zg op slag werd ge dood. Onmiddellijk schoten schippers uit de buurt toe om de passagiers te redden. Twee vrouwelijke passagiers waren Inmiddels reeds verdronken. De overigen werden op het droge gebracht. Groenten en fruit naar Engeland. Een kleine hoeveelheid snel bevroren groenten en fruit zal binnenkort uit Nederland naar Engeland uitgevoerd worden. Een Engelsche firma heeft een bestelling gedaan voor 300 ton. Tegen eind Januari zul len in Londen besprekingen plaats hebben tuuschen een delegatie van de Nederland- sche handel en landbouw en het Engelsche ministerie van voedselvoorziening. Strijd in Hanoi neemt af De gevechten in en om Ha noi duren nog v:ort. Honderd vjjftig Europeesche burgers zgn te Hanoi omgekomen en 150 worden vermist. De scha de in het centrum der stad is belangrgk. De Fransche troepen hebben de stad thans gezuiverd van Vietnameesche troepen, behalve in een wjjk, die omsingeld is door Fran sche troepen. In de omgeving van de stad werden n:g Viet nameesche troepen-concentra ties opgemerkt. Wielrenners in brand. In het velcdrome D"Hiver te Parys reden by een wed strijd achter motoren enkele renners op elkaar. Vyf per sonen geraakten in brand door uitstroomende benzine. Vier van hen werden in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht. Dezer dagen hield de rgks- zuivelconsuient, de heer C. Zwagerman te Middelburg, in de algemeene vergadering van de Nederlandsche Zoötechnl- sche Vereeniging te Utrecht een belangrgke voordracht over Paardenfokkerij en ge bruikswaarde-bepaling. Het paard, de krachtbron, die wij zelf produceeren en die wij onderh.uden met voer van eigen bodem, heeft een groot terrein moeten pnjs ge ven aan de motortractie, wat niet wegneemt, dat paarden- a'rbeid en paardenfokkerij nog steeds belangrijke en onmis bare welvaartsbronnen zgn. In Mei 1946 waren er in Ne derland nog 250.000 paarden boven 3 jaar, waarvan pl.m. 83 in de landbouw. Normaal worden aan onze paardenstapel per jaar 23.000 jonge paarden toegevoegd, in topjaren zelfs 40.000. De jaar- lijksche opbrengst van onze (aardenstapel is globaal ruim _50 millioen gulden. De grondslagen van de paarden fokkerij zgn de afgeloopen halve eeuw verheugend ver stevigd; zij bepaalt zich tot twee rassen, het tuig- en liet trekpaard. De etamboekhou- ding staat op gezonde bee- nen, terwijl wettelijke bepa lingen, overheidssteun en lei ding zeer bevredigend zgn. Niettemin vragen nog groote vraagstukken om een oplos sing. De rentabiliteit der fokkerij wordt zeer gedrukt door on voldoende vruchtbaarheid, abortus geboorte van niet le- venskrachtige veulens er veulenssterfte. Hier ligt. een dankbaar arbeidsveld voor stamboeken en gezondheids diensten. Kunstmatige be vruchting kan wellicht ten goede werken. Dan is er de concurrentie van de motor tractie. Als derde vraagstuk ncemde spreker het feit, dat het gebruikswaarde-element bij de officieele fokkerij als selectiebasis nog nauwelgks in aanmerking komt, terwyi de stamb:ekhouding en de afstammelingkeuringen nog onvoldoende zyn aangepast aan de nieuwe inzichten op het gebied der erfeiykheids- leer. Uitvoerig besprak de heer Zwagerman de eigenschappen van het paard, door welke de gebruikswaarde wordt be paald. Deze zijn te verdeelen in vgf groepen en 16 afzon derlijke ondergroepen, waar- Van kracht, gewilligheid en uithoudingsvermogen de be langrijkste zgn. Beoordeeling. Spreker ging hierna in op de vraag of er geschikte me thoden bestaan om de ge bruikswaarde objectief vast te stellen. Men kan weten schappelijke metingen op phy- siolflgische basis verrichten, de toptrekkracht meten met daartoe geschikte instrumen ten of z.g. verrichtingsproe- ven, die practisch voorko mende arbeidsprestaties tot grondslag hebben, nemen, me thoden, waarby het subjectieve element niet van doorslagge vende invloed is. Men kan echter ook waarnemingen ver richten zonder meting door het laten nagaan van de ge bruikswaarde in het beorhf door niet belanghebbende kenners van paarden er paardenarbeid en het optee. kenen daarvan. Eem dergelijke controle kan alleen betrouw baar zyn wanneer zg een be perkt aantal paarden omvat, d.w.z. cp de voorgrond tre dende fokdieren en eventueel „stammen", en men moet er het geheele complex van ge bruikswaard bepalende eigen schappen in betrekken. De heer Zwagerman wil deze in J-rie groepen samenvatten, de voedselbenutting, de vrucht baarheid en een groot, duur zaam prestatievermogen. De ze controle wil hij zien opge dragen aan speciale contro leurs, die hierin een volledige werkkring vinden en onder toezicht werken van een com missie, bestaande uit een drietal fokkers uit de streek en de veeteeltconsulent. Zg zouden in dienst moeten zijn van het Stamboek, vanwaar zg hun hoofdinstructies ent- vangen. Na één of twee jaar controle (de practgk moet de noodzakelijke tgd en de beste methoden helpen vinden) krijgt het gecontroleerde paard een certificaat; een junstig rapport kan het prae- ilcaat „hengstenmoeder" tct ;evolg hebben. De controle Jient te geScliieden tusschen een leeftgd van bgv. 6 en 10 jaar, wanneer de paarden in hun grootste kracht zgn. Een onderzoek. Spreker verwacht zeer veel van deze methode, die zoodanige aanknoopingspun- ten geeft, dat wellicht daar op de selectie gebaseerd kan werden en die er - ongemeen toe zou bijdragen de gebruiks waarde-factor in de paarden- fokkery de plaats te geven, waarop zg recht heeft. De voordracht van den heer Zwagerman werd met groote aandacht door de aan wezigen aangehoord. Na af loop stelde de directeur van het Veeteeltwezen onmiddel lijk een commissie samen, be staande uit een vertegen woordiger van het Paarden stamboek en deskundigen, die tot taak heeft de mogelgk- heden van de door den spre ker aangegeven methode te onderzoeken. H.M. d. Koningin ,ok..ki «JJ™ „>f™; .„"S' kinderkleertjes. Aan de vier herstelstichtin- fen in Gelderland, Nocrd-Bra- ant, Zeeland en Limburg schonk H.M. de Koningin vier groote pakketten, waarin baby- en kinderkleeren. Het laag in haar bedoeling, dat de inhoud dezer pakket ten in de zoo zwaar getrof fen gebieden door de stich tingsbesturen ter beschikking zou worden gesteld van die gezinnen, die hiervoor aller eerst in aanmerking kwamen. In de dagen tusschen Kerst mis en Nieuwjaar zgn daar door talrijke moederg en kin deren verblgd. Struikenactie voor Walcheren. De vereeniging Zeelandia te Rotterdam is een struikenactie begonnen voor Walcheren on der het motto: Walcheren kaal Eén struik allemaal". Het bestuur van Zeelandia heeft gemeend, met medewer king van alle leden, donateurs en vrienden van de vereeni ging. deze actie te moeten on dersteunen. Naar schatting zijn 4 a 5 millioen struiken benoodlgd, een respectabel aantal, maar wat heeft dit te beteekenen, Indien iedere Nederlander één struik voor zgn rekening neemt Dit laatste nu wil Zeelandia op verschillende manieren trachten te bewerkstelligen, en zg heeft o.a- voor dit doel boekjes, inhoudende 100 bon nen, laten vervaardigen. De bonnen worden verkocht voor de prijs van slechts 0.25, voor welk bedrag een struik kan worden aangekocht. Souburgsche brug Iaat op zich wachten. Dezer dagen is het vaste ge deelte van de brug over het kanaal bij Souburg aange bracht. Dit werd te Vllssingen gebouwd. Het wachten is thans op de eigenlijke draai brug, die te Krimpen aan de Lek ls vervaardigd. Rgkswa- terstaat heeft het gemeente bestuur van Souburg medege deeld, dat men tegenslag heeft gehad bij de fabricage van het groote kamwiel, terwijl het transport bemoeilgkt wordt door gebrek aan drgven- de bokken. In verband hier mee zal het nog eenige tijd du ren voordat men het brugge- deelte kan aanbrengen. Tot zoolang zullen de bewoners van Souburg genoegen moeten nemen met het pontje. Benoeming Dijkgraven. Bg Koninkiyk besluit zijn benoemd: in de provincie Zee land, met ingang van 19 Dec. 1946, tot dijkgraaf van de Nieuw-Olzendepolder, A. de Putter, te Yerseke en tot dgk- graaf van de polder Oosteren- Ban-van-Schouweif, N. Veije, te Renesse. Wederopbouw- arbelders. De arbeiders, werkzaam bij de wederopbouw der geteis terde gebieden moeten op 2 Januari hun werk hervatten De arbeiders, werkzaam in Zeeland en Zeeuw3ch-Vlaan- deren moeten dus 2 Januari met dezelfde gelegenheid rei zen zooals die op Maandag gebruikelijk is. nemen van de maten en te. vens zal deze straks ook de benoodigde ruiten plaatsen. Daar het glas op 7 of 8 Jan. a.s. verwacht kan wor den, is het nsodig, dat een ieder die voor glas in aan merking meent te komen, hiervan ten spoedigste, doch uiterlijk 4 Januari a.s.. me. dedeeling doet aan de Ge meentelijke Woningdlenst. Zooals bekend wordt het glas gratis geleverd en zal ook voor het inzetten geen vergoeding in rekening wor den gebracht. Treinverkeer Noord-Zuid. De A.N.W.B. deelt mede, dat 31 Dec., des ochtends om 6.15 uur de schipbrug bij He- del weer in gebruik wordt ge nomen. De busdiensten zullen worden Ingelegd, zocdat het reizigersverkeer tusschen Zuid en Noord dan weer nor maal doorgang kan vinden. MR. B. S. SIEPERDA. Ter buitengewone zitting van de Arrondlssements. Rechtbank te Middelburg van Vrijdag 27 December 1945 is geïnstalleerd als rechter bg fenoemde rechtbank mr. B. Sleperda, by Kon besluit van 19 December 1946 als zoo danig benoemd. SCHATTER PACHTWAARDE Ged. Staten van Zeeland heb ben benoemd tot deskundige tot het doen van de schatting der pachtwaarde van de gron den in het calamiteuze water schap Tienhonderd en Zwarte, A. Dees Jz., te Temeuzen. tingen heeft overtroffen. Met het zingen van „Komt reiken wij elkander", het bondslied der C.J.M.V., ging het doek op en er volgde een zeer gevarieerd programma- Tooneelstukjes, jaar_ en finan cieel verslag, een pantomlne, voordrachten, zang en het pro- lagandastukje „Kiest U he- Jenwisselden elkaar in een vlot tempo af. Het geheel viel op door de vlotte vertolking der rollen. Alles getuigde van een gezonde humor. Ongetwijfeld zullen deze avonden een aansporing zgn voor anedre vereenigingen om zich meer te wijden aan hun positieve taak n.l.. het in goede banen leiden van de ontspan ning. Goes „ARTI ET AMICITIAE". Het onlangs opgerichte R.K.I Zangkoor „Arti et Amicitiae" te Goes gaf Zondagavond haar eerste uityoering in het „Schuttershof", o.l.v. Theo Luijsterburg. Aan deze avond werd medegewerkt door den violist Stubenrauch en de sopraan Henk Biick. Wat het vioolspel van den heer Stu- beurauch betreft dit kunnen we evenmin als de begeleiding van den heer Luysterburg be wonderen. Een niet veel voorkomende figuur in het Nederlandsch muziekleven is ongetwijfeld de jongensspraan. Henk Büch b-e schikt over e'en helder, men zou bgna geneigd zijn te zeg gen: hel geluid. Niettemin heeft deze zang z'n eigen be- koorlgkheden. Alleen is het niet duidelijk waarom sommige muzikale volzinnen zoo in stukken worden ge sneden. Inderdaad, de tekst wordt hierdoor onderstreept, maar is de muziek in de meeste gevallen niet hoofd zaak? Waar Katholiek Nederland momenteel zulke voortreffe lijke componisten bezit, (wg denken aan Andriessen, Mul, Strategier) ligt voor een koor als dit een groot arbeidster rein braak, n.l. Zeeland, in 't bijzonder Goes, nader in kenig te brengen met de wer ken van hen, die aan de Ne- derl. koorlitteratuur reeds menig schoon werk toevoeg den. Wg hopen dat „Arti et Ami- citiae" in de toekomst ons nog véle avonden van intens kunst genot zal geven. jVACANTIEZORG". In het Grand Theater te Goes werd Maandagmiddag voor 500 kinderen de film „De kleine Lord" vertoond door het comité „Vacantiezorg". Het gebodene viel zeer in de smaak bij de jeugd. WATERLEIDING MIJ. ZUID-BEVELAND In de Maandag te Goes gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Wa terleiding Maatschappij Zuid. Beveland is het directie-voor stel tot het aangaan van een leening ad 200.000.aan genomen. Tot lid van de Raad van Toezicht werd benoemd de heerj. C. van Burg, burge meester van Waarden. Yerseke BIJEENKOMST PADVINDERS. Vrijdagavond werd dcor de Yerseksche Padvindersgroep „Ridder Boudewgngroep Z.B. III" de Kerst-Oudejaarsbijeen- komst gehouden op de boven zaal van Hotel „De Oester- beurs". Na opening door Hop man A. Goeman volgde een gemeenschappelijke maaltgd, waarna ae avond verder ge vuld werd met recreatie, zang en het vertellen van een ver haal. BEVESTIGING Ds. J. E. BOOY. Zondag werd in de Geref. Kerk te Yerseke de nieuwe predikant, ds. J. E. Bcoy, bevestigd in zijn ambt door ds. Booy uit Heinkenszand. De bevestiger had tot tekst gekozen Matth. 10 4041. 'es avonds verbond de nieu- de predikant zich aan zgn femeente met als tekst Joh. 29a Na de predikatie voerden 'achtereenvolgens het woord ouderling J. Jonkheer namens de kerkeraad, Ds. J. Koolstra, als consulent en na mens de Classis Goes; burge meester Willemsen, namens de burgerlgke gemeente, Ds. B. Baks namens de Ned. Herv. Gemeente, Ds. H. R. Tim merman, namens de Vrg Ev. Gem. Hierna dankte Ds. Booy alle sprekers voor hun woor den tot hem gesproken. \apelle SCHUTTERSSOCIETEIT Te Kapelle werd door de Schutterssociëteit „Willem Teil" een concours gehouden op de liggende wip, waaraan door 8 sociëteiten en 36 schut ters werd deelgenomen. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdvogel C. Bek, „Soranus", Heinkenszand; le Zij vogel: H. A. Mol „Willem Tel", Kapelle; 2e Zgvogel P. Vermeulen „Jacoba v. Beie ren"; le Hoofdkal J. v Dil len „Willem Teil', Kapelle; 2e hoofdkal M Geense, „Batavie ren" Goes; le onderkal A. v. Stel „Willem Teil", Kapelle loting) 2e onderkal C. Bek „Soranus", Heinkens zand. Meeste keine vogels: P. Vermeulen „Jacoba van Beieren"; le Klep: P. de Koster „Soranus", Heinkens zand; 2e Klep: P. Vermeulen, „St. Sebastiaan", Heinkens zand; 3e Klep G. Hoogestege, .Willem Teil Kapelle. Ovezande RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Ove zande kwam bijeen. Op het verzoek van het gemeentebe stuur van Goes om 'n subsi die of een tegemoetkoming de kosten van het gasthuis werd afwgzend beschikt. De gemeentebegrooting voor 1947 wordt vastgesteld op f 87.761,75 in ontvangsten en uitgaven voor de gewone dienst, met een kapitaalsbij- drage van f 32.000,voor het begrootingstekort van de ge wone dienst en een post vcor onvoorzien van f 1924,63. De kapitaaldienst sloot met f 125.654,52 in ontvangsten en uitgaven. De begrooting voor het burgerlijk armbe stuur werd vastgesteld op f 7329,77 in ontvangsten en uitgaven met een post voor onvoorzien van f 203.47. In de vacature van den heer C, Vermeule als lid van het burgerlgk armbestuur kon niet worden voorzien, daar tot tweemaal tce de stemmen staken. De raad besluit de geméénschappelgke regeling met de gemeente Goes be treffende de dienst Openbare Werken op te zeggen. Kamperland JAARFEEST DER C.J.M.V. ,,EBEN-HAEZER". Op Vrydag en Zaterdagavond j.l. werd i. de Herv- School van Kamperland door de Chr. Jongemannenvereeniglng E_ ben Haëzer" geheel met eigen krachten een uitvoering- gege ven welke, te oordeelen naar veler uitspraken, alle verwach. Kerknieuws NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Goes Ds. C. Metselaar te Nigtevegte- Aangenomen naar Ovezande Driewegen Ds. R. Das. GEREF. KERK. Ds. van der Leek te Bad hoevedorp heeft zijn beroep, naar Kapelle Biezelinge aan genomen. Minister Beei spreekt. Naar \vy vernemen zal de minister-president» dr. L J. M. Beel, op 1 Januari te 13.15 u"r over beide zenders van Hilver sum, een nieuwjaarsrede uit spreken. Bon voor sinaasappelen. Wederom zullen binnenkort voor alle leeftydsgroepen 500 gram sinaasappelen be schikbaar worden gesteld. De afwikkeling van de nog loopende bon zal uiteraard eerst geschieden, doch ter voorbereiding van de volgen de verdeeling dient men reeds thans een bon bij een detail list in groente en/of fruit in te leveren. Het centraal distributie kantoor heeft daarvoor aan gewezen de bonnen 58-7 en 54-8 algemeen. De inlevering moet plaats hebben vóór 5 Januari 1947. Serviesgoed zonder bon Het Centraal Distributiekan toor deelt mede. dat van 1 Januari 1947 af, de volgende artikelen zonder inlevering van distributiebescheiden kun nen worden gekocht: huis- houdmelkkannen, alle maten, saladebakken, schalen, alle maten (spoel) kommen, met een middellijn van 150 m.m. en meer, ronde vuurvaste scho tels en pasteivormen, alle ma ten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de volgende ar tikelen voor zoover voorradig door de handel reeds zonder inlevering van distributiebe scheiden mochten worden ver kocht: botervlootjes, brood, en dekschalen, koffie- en thee potten. melkkannetjes tot 1/4 liter inhoud sauskommen, soepterrines. suikerpotten, visch- en vleeschschotels en zuurschaaltjes. Verdwenen rantsoenen. Bij contróle ln een coöpe ratief grootwinkelbedrijf te Den Haag trof de CTC.D de administratie in een chaoti sche toestand aan. Nadat de directie van het bedrijf eerst hierin zoodanig orde had ge schapen, dat een overzicht verkregen kon werden, ble ken er op de werkvoorraden aanzienlijke tekorten te zgn, n.l. rilst 7700 rantsoenen, suiker/jam 70.000 rantsoenen, boter 2500 rantsoenen mar- gerine 6700 rantsoenen, kaas 15000 rantsoenen. Van ver snaperingen was er een ne gatieve werkvoorraad van 3800 rantsoenen en van kof fie een van 950 rantsoenen. Burgemeester de Monchy. Burgemeester de Monchy nam afscheid van de Haag sche gemeenteraad in verband met ztjn hftreden. Er werd een De Monchy-studiefonds ingesteld. Kinderen mishandeld. Voor het gerechtshof te To kio. dat- de oorlogsmisdaden onderzoekt, werd bewijsmate riaal aangevoerd, dat de Ja panners Nederlandsche kinde ren ernstig mishandelden in de interneeringskampen op Java. Tegen Duitsche bewapening. De geallieerde bestuurs raad voor Duitschland heeft een verordening uitgevaar digd, volgens welke fabrica tie, invoer, uitvoer, transport en opslag van oorlogsmateria len in Duitschland wordt ver boden, ter voorkoming van herbewapening van het land, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland. De verordening was op 20 Dec. door. de leden van de raad onderteekend. Russisch bezwaar tegen atoom-energie-contröle. In de Maandag gehouden bijeenkomst van ae commis sie voor de atoom-energie heeft Gromyko, de Sowjet- Russische afgevaardigde, het Amerikaansche contróle-plan van Baruch „in strg'd met de beginselen van het handvest der V.N." verklaard. Ondanks de ernstige tekortkomingen van de Amerikaansche voor stellen, aldus Gromyko had de Sowjetrussische regèering er geen bezwaar tegen ze in bijzonderheden te bespreken. Het Russische bezwaar betreft de uitschakeling van het veto recht. De commissie voor de atoom-energie heeft het Ame rikaansche plan (het plan Baruch) aanvaard met tien stemmen voor en twee onthou. dingen. Polen en de Sovjet- Unie onthielden zich van stemmen. U.S.A. redden Engeland. Naar de correspondent te Teheran van de „Daily Tele graph" schrijft, is Perzië ver heugd over de voorbereidende overeenkomsten tusschen de EngelschIraansche petro- leummaatschappg en Ameri kaansche petroleummaatschap- iijen. In Perzische diploma- ieke kringen wordt verklaard dat de derde party (Amerika) er in gebracht is „om Enge land te helpen Perzië en zijn petroleum van de Sowjet-poli- tiek in het Midden-Oosten te redden". Weensche kinderen. Vijfhonderd ondervoede Weensche kinderen zyn op ultnoodiging van Katholieke organisaties te Brussel aan gekomen. Het recht in België. Met Ingang van 1 Januari houdt de militaire rechtsple ging in België op. Nieuwe za ken komen evenals vóór de oorlog, dan voor het Assizen- hof. Predikbeurten 31 DECEMBER. Ned- Herv. Gem. Goes 7 Ds. Odé; 'sy-Heer Abtskerke 6 Ds. Strating; 's-Heer Arendskerke 7 Ds. v. d. Waa; 's-Heer Hen drikskinderen 5.30 Ds. de Roos; Kattendgke 6" Ds. Brech; Yerseke 6 Ds. Baks; Kloetinge 7 Ds. Elderinborch J Wilhelminadorp 6 Ds. Nuttey;' Wolphaartsdgk 5.30 Ds. v„ Dgk; Baarland 5.30 Ds. Be-* neder; Borssele 6 Ds. Vrg- landt; Ellew:utsdgk 5 Ds. v. Willemswaard; 's-Gravenpok der 4.30 Ds. Lely; Heinkens zand 6 Ds. Renting; Hoede- kenskerke 6 Ds. Hulsbergen^ Nieuwdorp 6 Ds. Luurmgj Nisse 7 Ds. Lely; Rilland- Bath 5.30 Ds. J. G v. d. Ros; Oudelande 5.30 Ds." Heijmans; Ovezande 5 Ds van Burgeier; Coiynsplaat 6.30 Ds. Kluiver, Geref. Kerk. Borssele 4 Ds. Stam; Yerseke 7.45 Ds. Booy, Vrije Evang. Gem. Yerseke 7 Ds. Timmerman. Geref. Gem. Borssele 5.30 Leesdienst; Hóedekenskerke 5 Leesdienst; Yerseke 7 Ds. v. Stuyvenberg. Vrijz. Godsd. Goes 4 Ds. Jj H. Hanneman. 1 JANUARI. Ned. Herv. Gem. Goes 10 Ds. Odé; 's-Heer Ab'tskerke 10 Ds. Strating; 's-Heer Arends kerke 10 Ds. v. de Waa; 'a. Heer Hendrikskinderen 10 Ds. de Roos; Kattendijke 9.30 Ds. Breek; Kloetinge 10 Ds. El- derenbosch; Wolphaartsdgk 01 Ds. v. Dijk; B:rssele 10 Ds. Vrgland; Baarland 9.30 Ds. Beneder; Driewegen 10 Ds. v. Burgerier; Nieuwdorp 10 Ds. Luuring; Nisse 9.30 Ds. Lely; Oudelande 9.30 Ds. Heijmans; Coiynsplaat 6.30 Ds. Kluiver. Geref. Kerk. Borssele 10 Leesdienst. Geref. Gem. Borssele 9.30 Leesdienst Weerbericht Weersverwachting, medege deeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Aanyankeliik eenige lichte regen, later tgdelijk opklarend, met opnieuw mistvorming, weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige wind, aanvankelgk naar West of Noordwest draaiend, latei- weer krimpend naar Zuid. Radio-programma's WOENSDAG. Hilversum I. (NCRV). 8 Ber; 10 Kerk dienst; 11.55 Koorzang; 13 Ber.; 13.15 Met band en plaat. 14 Dolf v. d. Linden; 15 Can tate van Bach; 16 Voor de gd; 16 45 Kamerconc.; 18 Strgdkr.; 19 Philharm. ork.; 19.30 Ber.; 20.15 Nieuw jaarsboodschap Ned. roept Amerika; 21.15 Philharm. ork;. 22.30 piano; 23 Ber.; 23.15 Gew. muziek. Hilversum II (VARA). 8 Ber.; 10 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 11 Toespraak; 11.15 Strijkkwartet; 12.30 Krulsgesprekken; 13 Ber.; 13.15 Omroepork.; 14 Om en nabij de twintig; 15 Dorps- vryage; 15.50 Klein Vrouwen koor; 16.15 Sextét; 17.10 Kruisgesprekken; 18 Ber.; 18.15 Gram.; 18.45 Nieuw jaarsgroeten; 19.36 Toespraak; 20 Ber.; 20.05 De bruiloft van Kloris en Roosje; 21.15 Sex tet; 21.50 Hoorspel „Het Kind"; 22.40 Kentucky Min strels; 23 Ber23.15 Geva rieerde avondklanken. DONDERDAG. Hilversum I (NCRV). 7 Ber.; 8 Ber.; 10 Gew. muziek;. 10.15 Morgen dienst; 11 De Zonnebloem; 12 03 Viool; 12.30 Lunchconc.; 13' Ber.; 14 Conderella; 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Piano; 16 Bnbellezing; 16.45 Cello; 17.15 Travellers; IS Zang; 18.30 Ned. Strgdkr.; 19 Ber.ï 19.15 Strykork.; 19.25 Vaart der volken; 19.45 R.V.D. ant woordt; 20 Ber.; 21.30 Met band en plaat; 22 Ber.; 22.30 Zang; 22.45 Overdenking; 23 Nieuwe Nederlandsche muziek. Hilversum II (AVRO). 7 Ber.; 8 Ber.; 9.15 Morgenwg- ding; 11 Jetty Cantor; 12 Piano; 12.35 P. Palla; 13 Ber.; 13.15 D. v. d. Linden; 14 Voor de vrouw; 14.20 Zang; 15 Ge lukkig nieuwjaar; 15.20 Re prises; 16.15 Camera loopt; 17 Kaleidoscoop; 17.50 Rgk Overzee; 18 Ber.; 18.15 Dans- muz.; 18.45 Sportpraatie; 19.30 Volksmuziekschool; 20 Ber.; 20.15 Philharm. ork.; 21.05 Gijsbrecht van Aemstel; 22.15 Renova; 22.46 Lezing; 23 Ber.; 23.15 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10