3-1 Nederlaag voor Viissingen UIT DE PROVINCIE Land zonder siaaishoofd WALCHEREN Ajax opnieuw aan de kop Zeeuwsch-VIaanderen Tholen Noord-Beveland DE ZEEUWEN WONNEN WEER. kreeg ook Breskens een straf schop toegewezen, waaruit Fe- nfjn tenslotte zijn club de overwinning vvist te bezorgen. DOSKO—BIERVLIET 11—2 Het zag er aanvankelijk geenszins naar uit, dat Bier-i vliet zoo'n groote nèderlaag zou moeten Tncasseeren, aan gezien de bezoekers zich de eerste 10 minuten beter aan het zware speelveld aanpasten dan de thuisclub. Na ongeveer 10 minuten kreeg Dosko een penalty te nemen, welke ech ter door den doelman op fraaie wijze werd gestopt. Na 15 mi nuten wist de midvoor zijn ploeg de leiding te geven (1 0), enkele minuten Tater reeds gevolgd door nummer 2. Dos ko koiftt nu goed les en de Raaijbergbewoners wisten de stand tot 50 op te voeren vooraleer Biervliet met eer pracht schot na een goed ge nomen corner haar eerste doelpunt wist te maken (5 1). Dosko neemt echter de laatste minuten voor de rust nog te baat om de voorsprong tot 71 op te voeren. Ook de tweede helft begon met een Biervliet overwicht dat na 10 minuten werd be loond met een goed doelpunt (72) Daarna, begon Dosko echter weer een offensief en met verbluffend gemak werd de stand op 92 gebracht. Biervliet vond het blijkbaar welletjes want na dit doelpunt hielden ze geruimen tijd stand maar tenslotte maakte een strafschop het tiental vol (10 2) en zelfs zag Dosko nog kans in de resteerende tijd de eindstand op 11—2 te bren gen^ Onder groote belangstelling werd te Venlo een spannende wedstrijd gespeeld. 10 minuten ha de aftrap breekt Venlo gevaarlijk door. Na veel geharrewar wordt de bal echter weggewerkt en schiet Hendrikse precies naast het vijandelijk doel. Het Venlo, dat het mee'st in de aanval is. doch Harting weert zich uitstekend. Van der Vel de, die een opgelegde kans krijgt, schiet recht in de han den van den keeper. Na 20 minuten weet Venlo de stand op 10 te brengen, maar dan krijgt van der Schaaf een gracht kans en kogelt onhoud- aar in de hoek. Met de 11 stand gaat de rust in. Vijf minuten na half-time grijpt Harting mis en wordt de stand voor Venlo 21 en na vijftien minuten wordt het 31. Hoewel er nogal eenige beroering was omdat het bui tenspel zou zy'n geweest kent de scheidsrechter het punt toe. Hoewel Viissingen steeds opnieuw tracht door te breken kunnen zij het niet meer tot een doelpunt brengen en de wedstrrjd eindigt in het voor deel van Venlo. middelburgde zeeu wen 0—2. In een dichte mist, welke geen 25 meter zicht gaf en op een van een dikke modderlaag voorzien uiterst zwaar terrein werd de Zeeuwen-ploeg voor een uiterst zware opgave ge steld. De aanvallen van de Vlissingsche voorhoede waren, dank zij het zeer bewegelijke spel van Leijnse, zeer gevaar lijk. De Middelburgers kregen ettelijke kansen, doch de voor hoede wafi te weinig doortas tend. Het spel der Zeeuwen- ploeg toonde meer team-ver- band, terwijl het plaatsen, zich opstellen en vrij spelen beter verzorgd waren. Aan vankelijk gingen belde ploe- fen beurtelings ten aanval en it leidde voor de, Zeeuwen tot resultaat. Het eerste doelpunt zagen wij tengevolge van de mist niet maken; bij het twee de zagen wij Leijnse uit een voorzet van links de bal in eens op zyn schoen nemen en een voor Moens onhoudbaar doelpunt scoren. In de tweede helft begon Middelburg met een gefor ceerd overwicht, dat op dit uiterst zware terrein vrij spoedig moest worden opge geven en ging de strijd weer gelijk op. De Zeeuwen lieten een strafschop onbenut en met een doelpuntlooze tweede helft verliep de wedstrijd tot een onbelangrijk heen en weer trappen. goes—internos 1—1. In een slecht gespeelde wed strijd heeft Goes het, ondanks groote veldmeerderheid, in de tweede helft niet tot een over winning kunnen brengen. Ex- was 15 min. gespeeld toen de Brouwer een fraaie voorzet van v. d. Staay benutte en Internos <fe leiding gaf (01). Goes pakte daarna energiek aan en geluk is niet aan naar zijde aio een fx'aai schot van Lockefeir door de lat wordt gekeerd. Aan de apdere zyde redde de Pan ln het doel staande met het hoofd een kopbal van de Brouwer. De Goessche aanvallen werden nu steeds talrijker maar doelman Klep was vveèr betrouwbaar en stopte enkele gevaarlijke schoten. na de rust. Een doelpunt van v. d. Sluijs werd wegens buitenspel ge annuleerd. Steeds zwaarder werd de druk. cp de Internos- veste, maar goede schoten van Lockefeir en v. Noorden von den Klep op zijn post. Een onvei-wachte uitval van Internos stelde vaif Vliet voor een moeilijk probleem, toen hij alleen voor twee tegen standers kwam te staan, maar wonder boven wonder bemachtigde hij de bal. Het was tenslotte v. d. Sluys, die na 38 minuten de gelijkmaker in de touwen joeg. En in deze stand eindigde de wedstrijd. terneuzen—t8c 2—4.' De eerste helft kenmerkte zich door een overweldigende meex*derheid van TSC. De rust ging in met blanke stand. Na de hervatting was TSC schier onhoudbaar en als Iedereen een doelpunt van de bezoe kers verwacht, komt in de 12e minuut succes aan de over-' zijde met een onhoudbaar schct van v. d. Velde (1-0). Terneuzen kwam daarna sterk opzetten, doch TSC nam het heft in handen en zette een geweldig offensief in. In de 19e minuut had H Snoeren eindelijk succes, wat de ove rige spelers scheen te inspi- reex-en, want in 5 minuten tijd hadden van Halderen en Hooijmaayers, do laatste met twee doelpunten, de stand op 14 gebracht V. d. Velde kon de achterstand tot 21 reduceeren, met welke stand het einde kwam. breskens—rbo 1. In een strtjd van twee ge lijkwaardige -ploegen heeft Breskena tenslotte beide* pun ten veroverd Reeds vrij spoe. dig kon RB'C uit een straf schop de leiding nemen (0 1). Breskens bleef echter goed partij geven en de Voorhoede deed knap werk. Kort voor de rust werd een fout in de RBC- tegen Stormvogels "meer" "dan- achterhoede doelmatig afge-verdiend werd. Niettemin zul- straft (11). In de tweedelen de Umuidenaren het dunkt helft ia Breskens het meest ons zonder deze twee puntjes in het offensief. Toch leek,het.ook nog wel weten'te redden, dat de strijd in een punten-Haarlem moest, om in de kop- verdeeluig zou eindigen, doch groep te blijven, deze wed- io minuten voor het einde strijd winnen en dit geschied- Burgemeester Noordgouwe benoemd. Nadat aanvankelijk bij Ko ninklijk Besluit van 12 October 1946, no. 20, de benoeming van den heer H. J. Roelvink tot burgemeester der gemeente Noordgouwe werd lngetrokk n, is thans met ingang van 1 Ja nuari 1947 als zoodanig be noemd de heer Z. Cornelis, secretaris-ontvanger dier ge meente. Zeger Cornelis werd op 17 Maart 1890 te Groede geboren. Naast het necretarls. en ont vangersambt der gemeente Noordgouwe vervult hij tevens het ambt van secretaris en ambtenaar van de burgelij ke stand der gemeente Zonne- maire De nieuwe functionnaris is ge huwd en heeft een kind. Ker kelijk behoort hij tot de ITed. Herv. Giémeente. Politiek is hij niet bij een partij aangesloten, doch de vrijzinnige richting toegedaan- Belangrijke order voor N.V. K.M. De Schelde. Twee schepen voor Frankrijk. De N.V. K.M. de Schelde heeft van de Compagnie Gé nérale Transatlantique te Pa rijs opdracht gekregen voor de bouw van twee enkel- schroef-motor-vrachtschepen met een draagvermogen van 7500 ton. De schepen zullen gebouwd worden volgens een door de K.M De Schelde ge maakt ontwerp. Een derde schip zal naar hetzelfde ont werp gebouwd worden door C. d. Glessen en Zn., Scheeps- EN MET EEN TIJDELIJKE REGEERING. Frankrijks zorgen. Frankryks nieuwe regeering, onder leiding van Leon Blum, weet van tevoren, dat zij slechts ongeveer vijf weken te leven heeft en dat nog, wan neer het parlement haar niet reeds eerder ten val brengt. Aan het einde van Januari a.s. moet n.l. de President van de republiek worden gekozen Frankrijk is nog steeds zonder staatshoofd en zoo dra deze is aangewezen dient automatisch de tegenwoordige regeering haar ontslag in. En dankan het spel opnieuw beginnen. Er is slechts één punt, waarop alle Franschen het eens zijn en met hen hun bui- tenlandsche vrienden, dat ls in de bewondering voor de moed en het plichtsbesef, waarmede de thans 74-jarige Léon Blum de loodzwax-e taak van minis ter-president op zich heeft genomen. Het is n.l. algemeen bekend, dat de gezondheid van den grijzen soclalistischen staatsman zeer geleden he§ft door een jarenlange gevangen schap, eerst door de Vichy- regeering, daarna door de Duitschers. De onverkwikkelijke en ge vaarlijke situatie, waarin de Fransehe democratie was te recht gekomen, is terug te voeren tot de onoplosbare meerderheidspuzzle, welke de verkiezingen van de vorige maand hebben opgeleverd. De communisten met de socialis ten samen beschikken niet over een meerderheid, zooals kortelings de stemming t a.v. den communist Thorez heeft bewezen. De Republikeinsche Volksbeweging van Bidault, slechts een fractie kleiner dan de communisten, heeft even min voldoende steun aan be vriende partijen, zooals de groep rondom de radicalen van Herriot. De taak, oorspronkelijk op gedragen aan Blum, die zich reeds uit het parlementaire leven had teruggetrokken, was het vormen van een regeering op zoo breed mogelijke basis. De communisten weigerden eei'st alles wat rechtscher stond dan de partij van Bi dault. Toen zij tenslotte de opname van een onafhankelij- ken rechtschen minister toe stonden, vroegen zij verster king van hun eigen positie in de vorm van het beheer over het ministerie van defensie, troonend boven de ministeries van leger, vloot en luchtvaart. Dit ging de republikeinen eri de radicalen weer te ver, zoo dat, ondanks de verzoenings pogingen van Blum en later nog van Herriot, een nationale regeering onmogelijk bleek. Léon Blum, beseffend, dat géén regeering duizendmaal eiger is dan een op smalle basis voor het Frankrijk van thans, besloot tenslotte tot de vorming van een louter uit socialisten bestaand kabinet. Zoo is thans de pax*adoxale toestand ontstaan van een pai*tij aan de macht, die de zwaarste klappen heeft gehad bij de verkiezingen en die over slechts 100 van de 600 zetels beschikt. Er wacht het kabinet een zware taak. De x^edding van da franc, de kwestie Indo- China, het probleem Duitsch- land, het zijn slechts enkele facetten ervan Bovenal heeft Frankrijk snel handelen en zelfvertrouwen noodig, naar binnen en naar buiten. Blum stelt zich vöor dit te geven... als men het hem toelaat. werven De machines voor dLt laatste schip zullen gebouwd worden, door Werkspoor te Amsterdam. De levertijd voor de bij De Schelde te bouwen schepen is bepaald op 31 Juli en 30 Sep tember 1948. De schepen zullen 140 m. lang, 18,25 m. breed en 11.10 m. hoog worden. Z'ij zijn door waterdichte schotten vëi'deeld in 3 laadruimen vóór en 2 laadruimen achter de motor- kamer. Zfj worden behalve voor stukgoederentranspoi't tevens Ingericht voor het ver voer van katoen en graneii Twee der tusschendekrulmén worden ingericht tot een koeL ruim voor fruit en een vries- rutm voor visch. De machine-installatie ia voor elk der schepen 2 Diesel motoren van 3500 A.P.K. sterk. De motoren zrjn van hetzelfde type als de hoofd motoren van de Willem Ruys, maar bezitten 7 cylinders ln- plaats van 8. Gew. Arbeidsbureau. 4000 vorstwerkloozen. Op 21 December stonden In geschreven 1204 (29) perso nen, waarvan er 613 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Bovendien werden nog inge schreven 3956 vorstwerkloo- n. Over de week eindigend 21 December werden 258 (9) per sonen geplaatst. a Het aantal overgebleven aanvragen be droeg 218 ,260). De tusschen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vróuwen. Gevraagd worden o.a.t Walcheren: meubelmakers, kleermakers, schoenmaker, metaalbewerkers. kantoorbe dienden, kapsters, machine- stiksters en naaisters, huis houdelijk personeeli Zuid-Beveland: meubelma ker, schoenmaker, automon teurs, smeden, loodgieters, kantoorbedienden, bouwkun dig opzichter, kapster, was- scherypersoneel, wlnkeljxxf- frouwen, huishoudelijk perso neel. Tholen.* Ideermaker, mon teur, stoker gasfabriek, leer-| ling fitter, bakkersknecht, pe- troleumventer. Zeeuwsch-VIaanderen; meu belmakers. stoffeerders, kleer makers, bankwerkers, loodgie ters, lasschers, monteur, elec- triciena smid, bakkei-sknecht, vlasbewerkers en textielarbei ders, hotelkok, loopjongens, kantoorbedienden, apothekers assistente, kapster, naaister, tertielarb. kantoorbedienden, huishoudelijk personeel. Het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg heeft bijkantoren te Viissingen Goes, Krulnin- gen, Tholen Zlerikzee Terneu zen Hulst Oostburg en Sas v, Gent. De vorst en de herbeplanting. Naar wij van de zijde der Stichting Nieuw Walcheren vernemen, beteekent de vroe ge vorstperiode een leeiyke streep door de rekening van de herbeplantlngsplannen voor Walcheren. Na eén win ter zonder of met weinig vorst, zou de herbeplanting op groo- tere schaal ln het voorjaar zrjn begonnen. Daar de terreinen althans voor de grootere pro jecten nog plantklaar moeten worden gemaakt en dit veel tijd vereïscht bestaat de mo gelijkheid, dat eerst in het najaar begonnen kan worden. In dat geval zouden in het voorjaar slechts kleinere pro jecten, zooals begraafplaatsen en een enkele dorpskern aan de beurt kunnen komen. Middelburg ,de stem des volks". Het Kerstconcert van de Arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks", die met ras se schreden haar gouden jubi leum tegemoet gaat, was voor degenèn, die de vorige uitvoe ringen bijwoonden, een verras sing. Terwijl vroeger zang en tooneel elkaar afwisselden, was deze avond geheel gewijd aan het lied. De prestaties van het koor hebben met deze ont wikkeling gelijke tred gehou den. Het programma werd ge. opend met eenige bekende so cialistische liederen, waarvan in het bijzonder „Morgenrood" met bezieling werd gebracht. De hierna volgende kerstliede ren hadden hun goede vertol king voor een goed deel te danken aan de straffe leiding van den heer Hollaers; hij weet de krachten, die ln dit koor schuilen, op doeltreffende wyze naar voren te brengen. „Hcly City", dat zich zoo uit stekend voor kooruitvoering leent, vormde van deze cyclus het hoogtepunt. De sopraan Tanny van de Garde, die drie liederen op de haar eigen wijze ten ge- hoore bracht en het optreden van een klein strijkorkest, dat beloften voor de toekomst in houdt, gaven het programma de noodzakelijke, door de toe hoorders zeer gewaardeerde, afwisseling. Na de pauze bracht „De Stem des Volks" Bruch's Kersthymne „Gruss an die heilige Nacht" ten gehoore; een hooge greep, die echter binnen de mogelijkheden van het koor lag. De goede uitvoe ring van deze hymne is er een bewijs van, dat „De Stem des Volks", wanneer zij op de thans ingeslagen weg bly'ft voortgaan, zich tot een van de beste koren van ons gewest kan ontwikkelen. Heerenveen handhaaft haar hegenomie. P.S.V. naar de vierde plaats. rfc- district i. Ajax—VS V 5—2; Feyenoord 32. Door een prachtige over winning op VSV slaagde Ajax er in zich weer naar de eerste plaats op te werken en daar met een wedstrijd minder ge speeld en een punt voorsprong een gunstige positie te gaan innemen. Het Rotterdamsche Feyenoord kon het in de plaatselijke strijd tegen RFC net niet halen en zag 'zich twee kostbare puntjes ontglip pen, welke de tegenstanders weer. in een betex*e toestand brachten. De stand is nu: Ajax 10 7 1 2 26—16 15 DWS 11 5 4 2 24JL5 14 HDVS 11 5 3 3 23—21 13 VSV 10 5 1 4 26—22 11 Feyenoord 11 4 3 4 30—33 11 't Gooi 10 4 2 4 18—20 10 11 4 2 5 26—32 10 10 4 0 6 16—18 8 10 4 0 6 20—21 8 10 3 2 5 22—29 8 10 2 2 6 16—23 6 DISTRICT H. XerxesStormvogels 20; HaarlemDOS 6—5. De Rotterdammers kregen rfc Sparta EDO EMMA ADO de dan ook. De zege is echter benauwd geweest en DOS heeft het met vrjf doelpunten tegen niet cadeau gegeven. Neptunus 10 7 1 2 238 15 Volewijck. 10 7 1 2 42—26 15 Haarlem 11 7 0 4 35—28 14 Blauw Wit 10 6 1 3 26—21 13 DFC Xerxes DOS DHC HBS Stormv. Excelsior 11 6 O 5 28—22 12 10 5 1 4 28—21 11 11 3 2 6 23—33 10 2 4 4 13—29 11 3 1 7 19—27 10 3 0 7 13—23 10 1 3 6 12—23 district ih. Ensched. BoysWageningcn 44; QuickBe Quick 4 1; Go AheadVitesse 32; HeraclesEnschede 0—0. Wageningen deed een fout- zet door een punt in Enschede te verliezen. Dit weegt te zwaarder nu Go Ahead door een ovex-winning op Vitesse zich weer verder in de goede richting van de concurrenten distancieerde Quick onder streepte nog- eens de zwakke positie van Be Quick en was schijnbaar iets vlugger in het doelpunten maken. Heracles sleepte een goed te gebruiken punt in de wacht. De stand is hier: Go Ahaed 11 8 1 2 28—15 17 NEC 10 6 2 4 24—17 14 Wagen. 11 3 6 2 17—16 12 Quick 11 5 1 5 23—22 11 AGOW 9 4 2 3 23—17 10 Enschede 11 2 6 3 1719 10 Ensch. B. 11 4 2 5 2426 10 Heracles 11 2 5 4 1316 9 Vitesse ,11 3 2 6 20—26 8 Be Quick 9 2 3 4 15—20 7 Tubantia 9 2 2 5 12—22 6 DISTRICT V. LcemvardeixHeerenveen 19. Als altijd, het wordt eento nig op de duur, liet Heeren veen geen twijfel bestaan over haar hegemonie in het Noor den. Heerenv. 12 10 1 1 56—19 21 Sneek 11 6 3 2 17—15 15 Be Quick 9 6 1 2 30—17 13 GVAV 10 5 3 2 27—20 12 Veendam 10 4 4 2 20—18 12 Achilles 9 3 2 4 15—18 8 Emmen 11 4 0 7 1323 8 HSC 9 2 3 4 15—19 7 Leeuw. 11 2 3 6 16—34 7 Velocitas 10 2 2 6 15—15 6 Frisia 10 1 0 9 20—40 2 DISTRICT VI. BrabantiaMW 12; Eind hovenJuliana 1I; Sitt. BoysDe Spechten 41; LimburgiaSportcl. Emma 71; Bleyerheide—PSV 3-1. PSV kreeg een flinke op doffer van Bleijerheide en zak te van de tweede naar de vier de plaats. Sitt. Boys bleef op de troon "door een flinke over. winning. Eindhoven bly'ft doorgaan met zwakke wed- strijden te spelen en het ge. ljjke spel tegen Juliana be wijst wel, dat de aanvanke lijke. goede resultaten een ty delijke opflikkering zijn ge weest. De groote overwinning van Limburgia op Emma zal wel niet meer mogen baten. Sitt. Boys 13101 2 38—23 21 MVV 12 6 4 2 2512 16 Limburgia 12 7 1 4 33—25 15 PSV 11 6 2 3 18—15 14 Eindhoven 11 4 4 3 17—13 12 Juliana 12 4 4 4 23—28 12 Sp. Emma 12 5 1 6 26—31 11 Bleijerh. 13 4 1 8 19—31 9 Maurita 11 3 2 6 24—31 8 Spechten 11 3 1 7 21—35 7 Brabantia 12 1 3 S 17—27 5 begrafenis mr. j. adriaanse. Zaterdagmiddag ls het stof felijk overschot van wylen mr. J. Adriaanse te Middelburg op de Algemeene begraafplaats ter aai'de besteld Onder de aanwezigen waren 'o.a. mr. A. J. v. d Weel lid van Ged. Staten, t)r. B. t>. H, Tellegen, griffier der Staten, 'mr. J. f. van Deinse, deken van de orde van advocaten, mr. p. van Empel, mr. J. Moolenburgh, kantonrechter te Middelburg' en verder geestverwanten en vrienden van den overledene of zijn familie. Aan de gx-oeve heeft een oud-Middelburger, de heer W. de Graaf, de levensloop van den overledene geschetst. De oudste zoon, mr. P. C. Adriaanse. heeft allen dank gebracht voor de laatste eer ztjn vader bewezen. autobotsing. Op de hoek van de Koepoort straat te Middelburg kwamen twee auto'3 met elkaar ln bot. sing. Er werd aanzienlijke ma. terieele schade aangericht, doch er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. de pluimvee- tentoonstelling. De gehouden tentoonstelling van pluimgedierte te Middel burg gedurende de Kerstdagen is een groot succes geworden. Niet alleen door de prima kwa_ litei't der dieren, maar ook dóór het vele bezoek dat door fokkers en belangstellenden aan deze tentoonstelling is ge bracht. De Konijnenvereenigmg „Nut en Sport" en de. pluim- veevereeniging „Middelburg en Omstreken" kunnen op een goed georganiseerde en ge slaagde expositie terugzien. Van de belangrijkste bekronin. gen noemen wij: De medaille ""an H.M. de Ko ningin verd gewonnen door den heer H. de Heer té Middel, burg met een Weener jonge voedster; de medaille van H.K. K- Prinses Tuliana werd ge wonnen door den heer c. v. Nimwegen te NieuW- en Sint Joosland met een oude zwarte Wyandottekriel en de medaille van de Commissaris der Konin- f. viel ten deel aan den heer J. Fx*anssens te Viissingen met een konyngrijs Fransehe hangoorram, oud; de medaille van B. en W. van Middelburg won de heer C. van Nimwegen te Nieuw- en St. Joosland met een oude zwarte Wyandotte hen; de medaille van den bur gemeester van Viissingen oht- ving de heer C. van Damme te Gioe3 met een witte Ameri- kaansche leghox'nhaan; de me daille van den burgemeester van Nieuw- en St. Joosland verwierf dr. G. Wagenaar te Goes voor een witte Antwerp- sch baax'dkriel. De wisselbeker voor beste trio kwam ten goe de aan den heer J. J. Va'kier te Middelburg met een trio Buff leghorns. Zilveren me daille van den heer Wöhler voor be3te nummer dwerg hoeders was voor C. v- Nim wegen te Nieuw_ en Sint Joos land. De zilveren medailles voor de af deeling konijnen werden als volgt behaald: Groote rassen: J. J. Franssens, Viissingen; midden rassen: H. de Heer Middelburg; kleine x'assen: A. J. Mesu, Middel burg; langharige, en dwerg rassen J. Nijholt, Viissingen en rexen: W. Dieleman Hoek. Grootste inzending kony'nen: J. Nijholt, Viissingen. Grootste inzending hoenders: c- v. Nimwegen, Nieuw- en St, Joosland en grootste inzen ding dwerghoenders eveneens C. v. Nimwegen, Niéuw- en'St. Joosland. Ritthem het herbouwplan in de raad besproken. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad te Ritthem. Tot leden yan het Burgerlyk Armbestuur werden benoemd de heeren W. Boogaard en H. K. Allaart èn tot secretares- se-penniixgmeesteresse mej. C. F. de Visser. Door het ho.ofd van het Landgchapsarchitectonisch bu reau van, de Stichting Nieuw Walcheren werd een uitvoerig plan tot herbeplanting van de dorpskom enz. verstrekt. Daar de grondmonsters nog 916 pet. zout aanwijzen, zal her beplanting voorloopig achter wege bleven. Er zal een plan tot egaliseering van de be graafplaats wordêix opge maakt, waarvan Landbouw- herstel bereid is 90 pet. der onkosten te dragen. Volgens het door ir. Klaren- beek opgemaakte herbouwplan komen ten Westen en Noor den der Herv. kerk nieuwe straten ln aansluiting aan een nieuwe weg naar Middelburg via Kleine Abeele en ten Wes ten der school volkstuinen. De tuinderijen komen langs de Zuid-Wateringstraat. Dat de Stichting Nieuw Wal cheren een. bedrag van 1 per inwoner toezegt in de kosten van herbeplanting, werd met groote instemming begroet. Hoofdplaat. herbenoeming burgemeester hoofd plaat. Bij Koninklyk Besluit van .0 December 1946 ls met inga g van 1 Januari 1947 de heer J. F. C. Temmerman opnieuw voor een periode van ze3 jaren benoemd tot burgemeester der gemeente Hoofdplaat. ongenoode gasten. Zaterdagmorgen kwam men tot de ontdekking dat onge- noode gasten 'n bezoek hadden gebracht aan de opslagplaats van de goederen van het Hark- comité te Hoofdplaat. Bij na der onderzoek bleek een zak, gevuld met textielgoederen verdwenen. ^xel KONIJNEN TENTOONSTELLING Te Axel is tijdens de Kerst dagen een tentoonstelling gehou den van allerlei sooren konijnen en pluimvee, georganiseerd door de fokkersvereeniging „Ter Ver betering". Tal van prachtexem plaren waren aangevoerd en vele liefhebbers uit deze streek brach ten een bezoek aan de tentoon stelling. kerstoratorium. Op 2e Kerstdag heeft de Chr. Zangvereeniging „Asaf" onder leiding van den heer P C. Brakman een goed ge slaagde en druk bezochte Kerstuitvoering gegeven ln <je Geref. Kerk te Axel. Uitge voerd werd het Kerstoratorium van H, Pestalozzl, benevens een paar kleinere n ■).- ner- M edewerking werd ook ver leend door een klein orkest en een kinderkoor. - Scherpenisse zondagsschool. Donderdag 26 Dec. is er door de kinderen van de Zondags, school te Scherpenisse Kerst, feest gevierd in de kerk. Na het gezamenlijk gezang ging ds. Kooreman voor in gebed, waarna hij een Kerstverhaal voorlas. Woensdagavond werd een uitvoering gegeven door de zangvereeniging „Tot Oefe- nign en Uitspanning" met me dewerking van enkele leden der muziekvereenlging, ln de Ned. Herv. Kerk te Burg. benoeming gemeentesecretaris. Tot secretaris der gemeen te Bruinisse is met ingang van 1 Jan. a.s, benoemd de heer G. Grollëman te Scheve- ningon, raadsvergadering. De gemseiuv«,. ile nesse kwam Maandag bijeen. Onder bepaalde voorwaar den werd met de PZEM een accoord aangegaan voor uit breiding .van het lichtnet ten behoeve van bouwplan '46. Een begrootingswijziglng 1945 werd aangenomen. De pensioengrondslag van de gemeente-secretaris werd vastgesteld. Wegens bedanken van den -heer c. Akkerdaas als lid der Waterleidingscommis sie, werd in deze vacature vooi'zien door de benoeming van mevr. Hoogenboom-v. d. Wekken. Aan de Ned. Hexw. kerk zal een subsidie voor de restau ratie toegekend worden van 3600. De in 1937 aangestelde schoonheidscommissie werd opgeheven en een nieuwe com missie dorpsschoon ingesteld. Straatlantaarns in de Laan zullen verplaatst worden, zoo dat thans geacht mag worden, dat de straatverlichting al daar mettertijd in orde zal ko men. Bij de rondvraag bracht de heer Dalebout de verlichting in de Zandstraat ter sprake. varkensvereeniging. In de zaal van den heer Kesteloo te Poortvliet werd een dezer dagen een vergade ring belegd1 door de vereeni- ging „Ondersteuningsfonds voor Varkens". In deze verga dering werd besloten om de vergoeding voor gestorven varkens van de vereenigings- leden te stellen op 60 ct. per kg. De contributie voor het jaar 1947 werd verhoogd met 5 ct per week. Vastgesteld werd, dat op 15 Jan. a.s. de jaarvergadering gehouden worden, terwijl dan tevens het 50-jarig bestaan der vereeni- ging herdacht zal worden. kerstzangavond. Vrijdag- wefd een Kerst zangavond gehouden ln de O.L.-school te Stavenisse door dé Zangvereeniging „Nieuw Leven", directeur M. J. Leu- ne, die geopend werd door ds. W. v. Griethuysen door het gezamenlijk zingen van Ps. 89 vs 1 en las daarna Psalm 33 voor. Nadat de Zangvereeni ging enkele liederen ten ge hoore had gebracht, liet bur gemeester L. A. Verburg or gelspel hooren. Korlgene raadsvergadering. Maandag 18 December vei'- gaderde de gemeenteraad van Kortgene. De voorzitter deelde medey dat de verordening op de hef fing en invordering van ver makelijkheidsbelasting is goed gekeurd, evenals de jaarwedde- verordening voor het secreta- riepersoneel. Het bestuur van het water schap Oud- en Nieuw Noord- Beveland gaat accoord met het raadsbesluit om het on derhoud van het gedeelte Noorlangeweg, van de Kerk straat tot aan de Boomdyk te Kats, voor rekening der ge meente te nemen. Ook werd gevraagd het onderhoud van het gedeelte van den Nieuwen- weg te Colijnsplaat, van de bebouwde kom tot de Weste lijke Achtex-weg en het ge deelte van de Dorpsweg te Colijnsplaat, van de bebouwde kom (begin W. Potappel) tot de Oostelijke Achterweg, ook voor rekening der gemeente te nemen. De heer Janse is van meening, dat dit wegge deelte, de laatste jaren reeds door de gemeente werd on derhouden. De heer Flipse is van oordeel, dat de gemeente alle wegen binnen -de bebouw de kom in onderhoud dient te hebben De heer Welleman in formeerde of de bebouwing aan de Terendijk binnen de bebouwde kom gèlegen is. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend. De voorzitter is ook van meening, dat alle we- ;en binnen de bebouwde kom >ij de gemeente in onderhoud behooren te zijn. B. en W. zul len zich hierover beraden. Naar aanleiding van het in gezonden stuk in het Noord- Bevelands Nieuws- en Adver tentieblad van 2 November 1946 deelde de voorzitter me de, hiertegen in het openbaar protest aan te teekenen. Rechtvaardige klachten wor den steed» gaarne aangehoord en steeds wordt getracht zoo veel mogelijk een genoegzame oplossing te vinden. De heer Janse vond het bedeelde stuk belachelijk. Algemeen sprak de raad zijn afkeuring over bedoeld ingezonden stuk uit. Vervolgens werd mej. A. A. d. Hage benoemd tot on derwijzeres aan de openbare lagere school te Kortgene. Naar aanleiding van een schrijven van Ged'. St. waarin deze bezwaar maken tegen de toekennjng van een opbouw- toelage van 20 aan het gemeentepersoneel. werd be sloten by Ged. St. 'aan te drin gen op goedkeuring van het betreffende raadsbesluit, daar de provincie aan haar perso neel ongeacht de standplaats, ook 20 opbouwtoelage toe kent, o Naar aanleiding van een schryven van het gemeentebe stuur van Goes, waarin ge vraagd werd om een subsidie voor het Gasthuis ten bedrage van 0,25 per verpleegdag van uit deze gemeente af komstige patiënten, werd be sloten hierop afwyzend te be schikken. Verder wex-d met alg. st. be sloten de door den heer Polak aangeboden torenklok voor het dorp Colijnsplaat te aan vaarden. Hierna werd de gemeente- begrooting voor het dienstjaai' 1947 aangeboden. Op voorstel van B. en W. werd besloten een bijdrage té vragen uit de 2e Afd. van het Gemeente fonds in het begrootingstekort voor 1947 ten bedrag van 36.000. Op voorstel van B. en W. werd besloten de subsidies voor de verschillende muziek gezelschappen te brengen op 75 per jaar. Aan het Koi*t- geensche Jeugdkoor werd een subsidie van f 30 per jaar toegekend. Bij de rondvxaag informeer de de heer Welleman naar de verlichting op de Torendijk en naar de werkverschaffing. De voorzitter antwoordde hierop, dat de electriciteit nog steeds gerantsoeneerd is en dat di verse lantaaxapalen zyn stuk gereden, terwijl nieuw mate riaal moeilijk te krijgen is. Werkverschaffing bestaat in deze gemeente bepaald niet. Bij vorst kunnen de werke- loozen opgenomen worden in de vorstverletregeling. Moch ten enkele personen gedurende een andere pei'iode werkloos worden, dan kunnen zij opge- nom worden in de ovërbrug- gingsregellng, voorzoover deze regeling bepaalde beroepen niet uitsluit. Echter zal zoo veel mogelijk getracht worden deze werkloozen nuttige ar beid te doen verrichten, bijv. onderhoud van wegen. Wordeii meerdere personen werkloos, dan zal de werkverschaffing nader onder oogen worden gezien,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 4