PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Gromyko 8-jarige jongen vermoord Protesten Mist over Europa Vlissingen verloor van Venlo 189e Jaargang - Nr. 302 Uitgave van do Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. Maandag 30 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per; week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losee nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm- W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3, tel 102, Terneuzen: Brouwerijs». 2, Pcstrek. nr. 35930C'P-Z.C., Middelburg. Hei wereldgebeuren wordi concurrent van Baruch Anti-Russisch rapport in Amerika verschenen, Sovjets beschuldigd van verdragsbreuk. Andrei Gromyko, de Sovjet- vertegenwoordiger bij de Vei ligheidsraad is benoemd tot vice-minister van buitenland- sche zaken van de Sovjet- Unie, waardoor hy een van de vijf plaatsvervangers van Mo- lotov is geworden. Juist voor deze promotie had Gromyko Zaterdag in een brief aan den secretaris-generaal van de Ver. Naties een resolutie in gediend ter bespreking op de laatste vergadering van de Veiligheidsraad in 1946, die van morgen. Gromyko dringt er ln deze resolutie op aan bin nen drie maanden een volle dig ontwapeningsschema op te stellen, waarin dan tevens zyn vervat bepalingen inzake internationale controle op de atoombom en andere wapens tot massaverdeiging. Tot dat doel zou een speciale commis sie uit de Veiligheidsraad moeten worden gevormd. In New-York beschouwt men deze stap van Gromyko als een nieuwe poging om het ini tiatief te nemen bij het be werkstelligen van een spoedi ge ontwapening. Er zijn intus- schen nu twee plannen voor controle op de atoomenergie, een Amerikaansch van Ba ruch en een ongeveer gelijk luidend Russisch plan van Gromyko. Te beginnen met Dinsdag zullen belde plannen tegelijkertijd door de Veilig heidsraad in behandeling wor den genomen. Hoe sterk in Amerika op het oogenblik de strooming is, die nauwe samenwerking met de Sovjet-Unie afwijst, blijkt nog eens duidelijk uit port opgemaakt door een bij zondere commissie van het Huis van Afgevaardigden. In dit rapport wordt er onom wonden bij bet ministerie van buitenlandsche zaken op aan gedrongen, een zoo groot mo gelijke druk op Engeland, Zweden, Zwitserland en Frankrijk uit te oefenen, dat zri de industrieele ontwikke ling van de Sovjet-Unie niet helpen bevorderen. De com missie beschouwt dit bn de huidige Sovjet-politiek alleen maar verderfelijk voor de be langen van een veilige en vre dige wereld. De commissie be schuldigt de Sovjet-Unie er van, de overeenkomst van Potsdam en andere overeen komsten niet te hebben nage komen. De ernstigste schen ding van Potsdam is volgens het rapport de herbewapening van de Sovjet-Unie door de Duitsche fabrieken in de door de Russen bestuurde zónes. Op het productie- en proefterrein voor vliegende bommen te Peenemünae, dat buiten dienst zou moeten worden gesteld, wordt eveneens nog steeds ge ëxperimenteerd. Het rapport besluit met de woorden, dat de Westelijke geallieerden ten volle gerechtvaardigd zouden zyn, om van de Sovjet-Unie aïgeheele ontruiming van Duitschland te elschen. Dit rapport, dat natuurlijk met de noodige tam-tam in de Amerikaansche pers gepubli ceerd zal worden, is uiterst belangwekkend, temeer daar het de meening weergeeft van het overgroote deel van de Amerikaansche volksvertegen woordiging. Aan de eene kant blijkt er uit, hoe noodzakelijk het is, dat spoedig een alge- meene overeenkomst in zake de bewapening tot stand komt. Aan de andere kant vraagt men zich echter af, hoe zoo'n overeenkomst ooit tot stand kan komen, als in Ame rika stemmen opgaan, die zulk een drastisch optreden tegen de Sovjet-Unie elschen. De ko mende ontwapeningsdebatten in de Veiligheidsraad zullen het antwoord moeten geven op deze vraag. Achtste bom-ontploffing in Stockholm. Voor de achtste keer in suc cessie is in het centrum van Stockholm op geheimzinnige wyze een bom ontploft. Hoewel een groot aantal ruiten werd vernield en eenige schade werd aangericht, werd niemand gewond. Een legertje detectives nu al wekenlang op zoek naar de persoon of groep van per sonen, die er' aardigheid in hebben om geregeld op Zater dagavond een bom tot ontplof fing te brengen. Tot nu toe echter zonder resultaat en de geheele bevolking van de Zweedsche hoofdstad vraagt zich af. waar Zaterdagavond de negende bom zal ontploffen- Emigratie naar Amerika. Spaar de telefoon I In verband met het personeelstekort op ver schillende telefoonkan toren wordt het publiek verzocht in de nacht van 31 Dec. op 1 Jan. a.s. het aantal en de duur van de nlet-auto- matische telefonische nieuwjaarswenschen t® beperken. Afscheid Ir. W. Hupkes. In een bijeenkomst, belegd door de spoorvvegpersoneei- raad namens het georgani seerd personeel, heeft een af scheid in engen kring plaats gevonden van het personeel der Nederlandsche Spoorwegen van hun per 1 Januari schei denden pres.-directeur ir. W. Hupkes, „de baas" van de spoorwegen, zooals ir. Hupkes door sommigen zoo graag ge noemd wordt. Onder leiding van den heer G. Joustra, voorzitter van de personeelsraad, waren velen in met bloemen en planten versierde commissarissenzaal te Utrecht samengekomen om het eerste officieele afscheid bij te wonen van den heer Hupkes. In meer ruimere kring zal het afscheid worden herdacht op Maandag met een défilé langs de administratiegebou wen en een herden klngssamen- komst in het gebouw Tivoli DADER OP HEETERDAAD BETRAPT. Volledige bekentenis. Zaterdagmiddag jl. heeft omstreeks 5 uur, in het Quin. tus-bosch te Glimmen gem. Haren (Groningen), een moord plaats gevonden, waarvan de achtjarige Jan Hummel uit Glimmen het slachtoffer is ge. worden. Het kind werd door worging om het leven ge bracht. Een voorbijganger, die den dader bijna op heeterdaad be- trapte, waarschuwde de plaat selijke politie, die onder lei ding van den groepscomman- t J Akkerman een onder zoek Instelde. Hoewel aanvan kelijk omtrent den dader niets bekend was, slaagde de po litie er reeds na enkele uren in hem te arresteeren. Het bleek te zijn de 19-jarige J. M., werkzaam ln de mijnen te. Limburg, die met vacantié te Glimmen verblijf hield Na aanvankelijk te hebben ontkend, legde hij later een volledige bekentenis af. Over he t motief van de moord tast men vooralsnog in het duister. Er wordt niet ver ondersteld, dat; de dader de moord heeft gepleegd met minder eerbare bedoelingen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Presi dent Truman in zijn rede bij de opening van het nieuwe Amerikaansche congres op 3 Januari a.s. zal aandringen op uitbreiding van immigratie van Europeanen in de V. S. Naar verluidt zal h'rj in hét bijzonder de kwestie van 800 000 verplaatste personen in ae Amerikaansche zóne van Duitschland te berde brengen. Geallieerden zullen Italië verlaten. Sir William Morgan, de be velhebber van de geallieerde troepen in Italië, heeft in een nieuwjaarsboorschap de ver wachting uitgesproken, dat alle Britsche en Amerikaan sche troepen in de loop van 1947 Italië verlaten zullen heb ben. Zoodra onze plichten het toestaan, zeide hij woordelijk, zullen wij Italië ontruimen, opdat het Italiaansche volk vrijelijk zijn Int kan bepalen. Door machine gedood By het verrichten van werk zaamheden ln de nabijheid van een draaiende as in de N.V. Hollandsche Melksuikerfa- brlek te Uitgeest, viel de 49- jarige arbeider D uit Uitgeest van een trap en werd door de machine gegrepen. Deerlijk verminkt bleef de man liggen en na een kwartier is hij aan de bekomen verwondingen be zweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 3 kin deren. Christelijke jeugdbeweging. Op de avond van Nieuw jaarsdag wordt in de Dom kerk te Utrecht een groote jeugdbijeenkomst gehouden, welke bijeenkomst via de ra dio naar Amerika wordt uit gezonden, waar de Youth for Christ Movement voor de uit zending van dit Nederlandsche programma zal zorgen. In dit programma zal ook een nieuwjaarsboodschap voor de oude- en de nieuwe wereld worden uitgezonden. Het ge meentebestuur van Utrecht zal ter inleiding van deze bijeen komst de klokken van de Dom doen luiden J. Weitkamp f Op Tweede Kerstdag over leed te Hardenberg na een korte ongesteldheid, de heer J. Weitkamp. oud lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal yoor de Christ. Hist. Party. Tegen Linggadjati. Naar de „Nieuwsgier" be richt, is te Djokja opgericht het comité „Benteng Indone. sia", dat alle groepen in de n publiek vereenigt, die tegen de overeenkomst zyn. Het co mité is aanstonds een campag ne begonnen in alle voornaam ste steden van de republiek, o a. in Djokja, waar een Mas- joemi-lid, en in Solo, waar Soetamo sprak. Het comité is Zaterdag te Malang gevormd en omvat 24 partijen, groepen Het blad „Merdeka" te Ba. tavia zegt, dat in het Centraal Indonesisch Comité (Knip) dat uit 205 leden bestaat, de rech terzijde beschikt over steun van de 46 P.N.I.-leden en de 37 Masjoemi-leden, de linker zijde beschikt over 34 zetels van de Partal Socialis en 41 zetels van kleinere partijen. Dan zijn er nog een beduidend aantal leden, die niet tot no il tieke kringen behooren. Het blad meent, dat de incidenten van de laatste tijd de kans op aanvaarding van het accoord iet hebben vergroot. De Britsche bestuurscom missie in Westfalen wordt thans „gedemilitariseerd" en slechts 20 procent van haar staf zal bestaan uit militair personeel De overige ambte naren zullen burgers zijn. Onze speciale verslagge ver had een onderhoud met een vooraanstaand Nederlandsch industrieel, die te Hamburg vertoefd en die een goed kenner is van Duitschland. Hij stelde hem vragen over de toe komst van het Duitsche volk en over de Russische activiteit in Duitschland Ook sprak onze verslag gever met den heer A. Keer van de Britsche in- lichtingendienst over de vraag of Rusland oorlog wil. In Cairo zijn op Kerstavond bommen ontploft. Zij richtten weinig schade aan en doodden niemand. H.M. de Koningin te Amsterdam. Naar het secretariaat van H.M. de Koningin mededeelt, zou de landsvrouwe Maandag middag om 3 uur ln haar auto aan de grens van Amsterdam bij het Sloter-viaduct op de Haagsche weg arrive eren. Daar zal zij worden begroet door den burgemeester van Amsterdam, om vervolgens haar tocht naar het Palels op den Dam voort te zetten. Hare Majesteit heeft het voornemen na aankomst in hét Paleis enkele oogenblikken op het balcon te vertoeven. H.M. de Koningin zal op Oudejaarsavond om 9 uur over beide zenders een Oude jaarsavondrede houden. Voor ieder een el. Het is mogelijk gebleken, de verstrekking van eieren bulten de regeling voor zieken en ziekenhuizen voort te zet ten. Het C D.K. heeft de bon nen 53-6 en 54-7 algemeen geldig verklaard voor het koo- pen van een ej. Tegen het einde der volgen de week kan de bekendma king van nog een bon voor een el, eveneens voor alle leef tijdsgroepen, worden ver wacht. Birmingham adopteert Keulen. De stad Rlrmjngham heeft Keulen geadopteerd. Dit is de eerste keer, dat een Duitsche stad door burgers van een der voormalige vijandelijke landen geadopteerd wordt. Geen succes voor Tsjang Kai Tsjek. De derde party van China, de Democratische Liga, heeft besloten niet aan een regee ring ln China deel te nemen. Dit beteekent, dat twee groote partijen in China, de commu nisten en democraten, weige ren de nieuwe grondwet te er kennen en met de nationale partij van Tsjang Kai Tsjek samen te werken. De poging van den maar schalk om een regeering op nationale basis te vormen kan hiermee als mislukt worden beschouwd. Slaghoedje maakt slachtoffers. Te Asten heeft Vrijdagmor gen een ontploffing den tien- jarigen A. V. het leven ge kost. De oorzaak van de ex plosie was vermoedelijk 't spe len met een slaghoedje. Een 15- jarige vriend- W. S„ werd zwaar gewond naar het zie kenhuis te Helmond overge bracht. Het dak en de helft bovenverdieping werden van het betreffende pand ge rukt. In de woning werd een groote hoeveelheid munitie aangetroffen. Kerstgevechten. Een Nederlandsch militair woordvoerder te Batavia deel de mede. dat de Kerstdagen te Bandoeng, Batavia, Semarang en Soerabaya zich kenmerkten door oplevende Indonesische activiteit. Te Bandoeng werd een bende van 300 man, die tot het volks, leger behoorde, met mortier vuur uiteen gedreven. Brutale bankroof in Palermo. Zaterdag is op klaarlichte dag een brutale overval ge pleegd op de bank van Paler mo in het Zuiden van Italië De twee daders drongen de bank binnen, sneden de tele foondraden door en hielden ledereen aan, die binnenkwam. Zij wisten zich meester te ma ken van een bedrag van tien miloen lire en gingen er met e aanzienlijke bult van door. Britsche kolenmijnen onder staatsbeheer. Woensdag zullen de Brit sche kolenmynen door de staat worden overgenomen en onder beheer komen van een mijn- raad. De leider van de mijnwer kersorganisatie heeft in ver band hiermede alle mijnwer kers opgeroepen de regeering te steunen. Hij waarschuwde echter, dat niet te verwachten was, dat de kolenproductie di rect grooter zou worden. Chileensche gezante te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen is me vrouw Carmen Vial de Seno- ret benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Chili te 's-Graven hage. VLIEGTUIG VERONGELUKT Tengevolge van een slecht uitgevoerde landing is een Amerikaansch vliegtuig van de American Airlines in de buurt van Michigan City ver ongelukt. De beide piloten werden daarbij gedood en min stens 21 der inzittenden ge wond. Domela Nleuwenhuis. Op Oudejaar zal het 100 jaar geleden zyn, dat de be kende socialist F. Domela Nleuwenhuis werd geboren. Op 29 December had in verband daarmee in Kras- napolsky te Amsterdam een groote herdenkingsbijeenkomst plaats, waarop 1200 personen aanwezig waren De laatste 13-500 Jappen in Ned._Indië zullen vóór 1 April a.s. afgevoerd worden. De Republiek Vietnam heeft aan Voor-Indië om steun gevraagd in haar strijd tegen Frankrrjk. tegen Fransche Saarpolitiek Van Russische en Duitsche zijde. De Fransche maatregel om douaneposten te plaatsen op de grens tusschen het Saar- gebied en Duitschland, waar mee de eerste stap is gedaan tot economische inlijving van het Saargebied bU Frankryk, is niet overal even gunstig ontvangen. De Russische „Pravda", het hoofdorgaan van de commu nistische partij, noemt de Fransche actie zeer eenzijdig. Het heeft geen goede indruk gemaakt, aldus dit blad, dat niet eerst overleg is gepleegd met de geallieerden. Van Duitsche zijde zijn de protesten tegen de Fransche Saarpolitiek byzonder heftig. Goerlinger, de voorzitter van de sociaal-democratische par tij in het Rijnland, verklaarde in een rede: „Het volk in het Rynland heeft er nooit de ge ringste twijfel over gelaten, dat het zich onverbrekelijk verbonden voelt met het Reich en het geheele Duitsche volk. De Duitsche sociaal-de- mocratische partij zal als woordvoerster van de arbei dersklasse haar stem verhef fen tegen afscheiding van eenig deel van Duitschland". De socialistische eenheidspar ty beschreef het Fransche be. sluit als een politieke inmen. ging en een inbreuk op de besluiten van Potsdam". Milder van oordeel was een Duitsche krant uit het Saargebied zelf, die economi sche hereeniging met Frank rijk gunstig voor de bevolking noemde AMERIKAANSCHE LEE NING AAN DUITSCH LAND. De opperbevelhebber van de Amerikaansche zóne in Duitschland, Mac Narney, heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten plannen hebben tot het verstrekken van een leening van verscheidene millicenen guldens aan Duitschland. Het is de bedoeling van Amerika om volgend jaar voor 250 mil. lioen aan gefabriceerde goede- DE LUCHTVAART STERK BELEMMERD. Waterverkeer vertraagd. Een vrij dichte mist heeft Zaterdagnacht over groote deelen van West-Europa ge legen 'en is in de loop van Zondagochtend slechts gedeel telijk opgeklaard. Hoewel op de Noordzee het zicht bijna onafgebroken goed is geweest, hebben vrij dichte mistbanken op het continent niet alleen het verkeer in de lucht, maar ook dat te water vertraagd en in sommige gevallen zelfs stil ge legd. Zoo heeft de Stoomvaart^ my. Nederland van den kapi tein van het s.s. „Johan van Oldebarneveldt", dat Duitsche krijgsgevangenen van het Ver re Dosten naar Hamburg heeft teruggebracht, een telegram ontvangen, dat het schip niet zooals verwacht werd Zondag zal kunnen terugkeeren, om dat het in de mond van de Elbe voor anker is gegaan wegens slecht zicht. Ook het vliegverkeer had met mist te kampen. Verschei dene lynvliegtuigen van de KLM konden niet op Schiphol landen, keerden naar hun ba sis terug of vertrokken in het geheel niet. Het Sabena-vlieg- tuig uit Brussel is niet ge start. evenmin het toestel uit Croydon, hoewel Engeland min der met mist te kampen had dan het continent. De toe stellen, die Zondag van Schip, hol zouden vertrekken, zijn niet gestart, behalve het Indië- vliegtuig; naar Batavia en dat naar New-York en Zürlch/ GROOTE NEDERLAAG VOOR BIERVLIET. Clinge leidt weer. DISTRICT IV. WV-Vlissingen 31Lon- gaNAC 3—3; RKTVV BW 1—2; HelmondiaWil lem II 02; De Baronie DNLNoad 1—1. Het is roerig in het Zuiden en er gorden zoo links en rechts door outsiders tikken uitgedeeld. Voor BW liep het bést af al is de overwin ning op de hekkensluiters niet erg overtuigend. NOAD ech ter kon tegen het zich fraai opwerkende Baronie niet ver der dan een gelijk spel ko men, hetgeen te denken geeft over de kracht van de TiL burgenaren die misschien toch op het laatst niet meer in het kampioenskoor zullen meezingen. Willem n deed het beter en wordt langzamerhand de naaste concurrent van de leiders. Mocht Longa nog il lusies gekoesterd hebben, dan maakte NAC hieraan wel een einde door een punt aan de thuisclub te ontnemen. Niet temin blijft de Tilburgsche zaak er niet slecht voorstaan nu Willem H in Helmond won. Vlissingen met nog een zwaar programma voor dè boeg heeft een schijnbaar veilige voor sprong, doch mag niet ver geten, dat het gaat roeren in de staart In Venlo werden de punten achtergelaten en de rood-witten moeten toch wer kelijk ernstig streven naar nog een paar punten meer om niet deel te nemen aan.de lugubere dans om de roode lantaarn. De stand is nu: BW 12 9 1 2 27—10 19 Willem II 13 9 1 3 32—14 19 NOAD 13 8 3 2 29—15 19 Loiiga 13 5 5 3 25—14 15 VW 12 6 1 5 24—23 13 NAC 11 5 2 4 29—19 12 Vliss. 13 3 4 6 19—36 10 Bar. DNL 11 3 2 6 15—28 Helmond 13 3 2 8 1934 8 Helmondia 13 3 2 8 1627 RKTVV 12 2 1 9 16—31 5 2e KLASSE A. DoskoBiervliet 112; Alli anceHero 81; Goes Internos 1—1; Breskeiu BBC 21; Middelburg-De Zeeuwen 02; Terneuzen TSC 2—4. Biervliet leed een nederlaag met korfbalcyfers op de Raay- berg, waardoor Dosko haar minieme kansje heeft behou den. Alliance deed wat van haar verwacht werd. Hero mag intusschen wel heel bly zijn dat d$ concurrenten blij ven verliezen, anders zag de toekomst er donker voor hen uit. Goes maakte al een heel slechte beurt. Breskens boek te een niet geheel onverwach te zege op RBC, dat steeds dieper in de put raakt. De leidende ploegen ontliepen elkaar niet veel. De Zeeuwen omzeilde de uiterst lastige Middelburg-klip, terwyl ook T SC zonder kleerscheuren uit Terneuzen kon terugkeeren, 3é KLASSE E. RCSZeelandia 12. De eenige ontmoeting in deze klasse bracht nog vrij on verwacht de eerste RCS-ne- derlaag. Voor de Brabantsche concurrenten MOC en ODIO die niet speelden, was het dus toch een beste dag en Zee landia zelf behield haar uiterst kleine kansje. 3e KLASSE F. HontenisseSchoondijke 3 2; ClingeHoofdplaat 8 1; AardenburgSteen afg.; AxelIJzendijke 101; OostburgCorn. Boys afg.; SluiskilHulst afg. Hontenisse had blijkbaar meer moeite met Schoondyke dan verwacht werd, doch ten slotte bleven toch de punten in Oost. Axel liet er geen gras over groeien en met dubbele cijfers werden de hekkenslui ters naar huis teruggestuurd. Clinge toonde eveneens aan, dat het voor de Westelijke ploegen kwaad kersen eten is in het Oosten, waarvan Hoofd plaat de dupe werd Clinge heeft thans weer de 'kop ge nomen maar erg stevig zit ten dc grensbewoners niet. RES. 2e KLASSE E. MOC n—Middelburg H 3—2. Door een kleine zege op de groen-witte reserves klommen de Moe-reserves naar de derde plaats, zonder de leiders ook maar eenigermate te kunnen bedreigen. Voor de Middelbur gers wordt het oppassen, nu de hekkensluiters reeds drie wedstryden en even zooveel Eunten achterstand hebben, e overige wedstryden wer den afgelast. In de loop van de morgen Is de mist in het Noorden en Noord-Westen van ons land bijna geheel opgetrokken. Ook in het midden van Nederland werd het zicht beter. In net Zuiden van ons lanr3 bleef het zicht nog z *r lecht. Naar het K.N.M-I. mededeelt liggen ook thans nog groote declc.i van Frankryk, België, N.W. Duitschland en Denemarken in een dichte nevel. Prijzenverordening thee. In het voedselvoorzienings blad Is de „prijzenverordening thee 1946" gepubliceerd. De fijnste kwaliteit thee mag ten hoogste 50 cent per 100 gram kosten, terwijl de minder fyne kwaliteiten 'lager geprijsd moeten zijn. De ma ximumprijs voor de minste kwaliteit bedraagt 38 cent per 100 gram. PEN SIONPRIJZEN. De na-oorlogsche woning nood vindt o.a. zijn afspiege ling in talrijke gevallen van ernstige prrjsovertredlng op het gebied der pensionverlee- ning. De bestrijding van deze misstand zal ook in het nieu- jaar krachtig worden voortgezet. Er zyn nieuwe prijzen vast gesteld afhankelijk van de aard van het pensionbedryf Daarby wordt onderscheid ge maakt tusschen volkskosthui zen, burgerpensions, midden standspensions, eerste klasse pensions en luxe pensions De pensiongast mag voor volledig pension, waarbij een kamer van 15 tot 25 m2 te zij ner beschikking staat, in deze vyf klassen ten hoogste resp. 72.50, $0, 95, 115 en 150 per maand betalen. ren uit Duitschland uit te voeren. In 1946 werd slechts de helft van de beoogde uit voer van 250 millioen bereikt en 90 hiervan bestond uit grondstoffen. DE MARKENCIRCU LATIE. Uit een maandelijks rap port blijkt, dat de Engelschen in hun zóne voor 2 milliard aan bezettingsmarken in om loop hebben gebracht om het economisch leven op gang te brengen In de' Russische zóne is liefst 12 milliard van deze marken in omloop gebracht. Dat is twee maal zooveel dan de totale circulatie aan Ryks- marken voor de capitulatie. Militaire voorbereidingen in Indo-China. Het Fransche opperbevel in Indo-China venvacht een krachtige aanval van de Vlet- nameezen op de stad Hanoi. Groote convoolen, die naar het Noorden optrekken, wor den voortdurend bestookt door Fransche jagers. Op de wegen naar Hanoi worden eveneens groote con tingenten inheemsche troepen waargenomen. Plaatselijke botsingen uit gezonderd, is de toestand in Indo-China op het oogenblik vry rustig. De Fransche re geering zet intusschen de mi litaire voorbereidingen voort. De verloven van twee in Tou lon vertoevende Fransche vliegtuigmoederschepen zijn Ingetrokken. Daaruit zou blij ken, dat een formatie Fran sche oorlogsschepen op het punt staat naar Indo-China te vertrekken. Nieuwe regeling voedselvoorziening van zieken. Een dezer dagen is een nieuwe regeling voor de dis tributie van voedsel voor zie ken getroffen, die, in vergelij king met de tot nu toe gel dende, een belangrijke vereen voudiging beteekent. De hui dige stand van de dagelijksche voeding, waarbij verschillende artikelen, zooals havermout, griesmeei e.d. vrij verkrijgbaar zijn. maakt het mogelijk het aantal ziektegevallen, waar voor op medisch advies extra- voedsel wordt verstrekt, tot vier groepen terug te brengen, nl. a. tuberculose, b. suiker ziekte, c. ulcus ventrlculle en duodeni en d. lijders aan spruw en coeliakle. Een belangrijke verbetering dat de extra-rantsoenen niet meer op het normale bur gerrantsoen van den patiënt worden gekort. De nieuwe normen zijn per twee weken: voor A: 15 liter melk, 500 gram boter, 1200 gr. vleesch en 15 eieren; voor B: 1000 gram boter, 1400 gram vleesch, 400 gram kaas en 15 eieren: voor C- 15 liter melk: voor D: 3000 gram vleesch, 500 gram rijst. Voor de groepen a. b en d is de duur der toewijzing 24 weken voor groep c 16 we ken. In zeer uitzonderlijke geval len ls het den arts mogeljjk voor patiënten. die niet onder een der genoemde groepen vallen, afzonderlijk zieken rantsoenen aan te vragen. Amerikaansche schoenen. Van het laatste restant der schoenen-aankoopen in Ameri ka, namelijk driehonderdzes tigduizend paar. zullen twee honderd duizend paar binnen kort aan de noodgebieden worden verstrekt. De overige honderdzestigduizend paar zul len spoedig onder de winke liers worden verdeeld. Volkstelling op 31 Mei 1947. Nu de Eerste Kamer de desbetreffende wet heeft aan genomen, staat vast, dat er in 1947 een volkstelling zal worden gehouden. Naar wjj vernemen, ligt het in het voor nemen deze telling op 31 Mei a.s. te houden. Ze zal gepaard gaan met eeri woningtelling. De leiding der tellingen be rust bij den directeur van het centraal bureau voor de sta tistiek, terwijl by de uitvoe ring de gemeentebesturen zul len worden ingeschakeld. De, laatste tellingen van deze aard werden gehouden op 31 December 1930, zij zijn thans volkomen verouderd. GEEN BREUK MET SPANJE. Argentinië zal zich niet hou den aan het besluit der Ver. Naties ten aanzien van Fran- co-Spanje. Op een persconferentie heeft het hoofd der Argentijnsche delegatie by de Ver. Naties verklaard, dat Argentinië geen gevolg zal geven aan de re solutie tot terugroeping van de ambassadeurs van leden der V. N. uit Madrid. Argentinië beschouwt dit lals een ongeoorloofde inmen- Iging in dc binnenlandsche aangelegenheden van Spanje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3