PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Standard Oil Het tekort Vandaag Soekawati beëedigd Krachtig Fransch optreden in Indo-China Zaterdag 28 Dec. 1946 189e Jaargang Nr. 301 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuyvsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE. GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen WalsVaat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, tel 102. Terneuren Brouwerljstr- 2, Postrek. nr. 35930C P Z.C-. Middelburg. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Loase nummers 5 cent- ADVER TENTIEPRIJS 12 cent Het wereldgebeuren KORTE PREDICATIE sloeg haar grooie slag Amerika verzekert zich van olie uit het Nabije Oosten. Twee belangrijke accoorden. De Londensche ochtendbla den bevatten gisteren sensa tioneel nieuws van de eerste rang. Het was de Standard Oil Company, de grootste Amerikaansche oliemaatschap pij, die de hoofdplaats innam onder de headlines op de voor pagina. Er is bekend gewor den, dat de Standard Oil een overeenkomst heeft gesloten met de Arabean Oil Company, waardoor 30 van de aan- deelen van laatstgenoemde maatschappij in handen van de Standard Oil kcmt. Tegelij kertijd heeft de Standard Oil met de AAglo Iranean Oil Company een accoord gesloten, dat de Standard Oil verze kerd van een groot deel van de olie-productie van de Anglo-Iranean gedurende de komende twintig jaar. Als tegenprestatie heeft de Stand ard Oil zich op haar beurt bereid verklaard, pijpleidingen aan te leggen van de Perzi sche golf naar het centrum van de olievelden. Deze ac- co:rden zijn daarom zoo uiterst belangrijk, omdat zij het Amerikaansche oliekapi taal een overheerschende po sitie verzekert in die gebieden van het Nabije Oosten, waar de rijke oliebronnen zijn. In Arabië immers, waar de ter reinen van de Arabean Oil Company liggen, zijn vrijwel de beste en rijkste oliebron nen ter wereld te vinden. Ook in Zuid-Perzië, waar de Anglo Iranean opereert, ligt een strategisch waardevol oliege- bied, dat nog in de laatste oorlog voor de Angelsaksische oorlogvoering onmisbaar bleek te zijn. Het was bekend, dat achter de schermen en als onder- frond van de politieke ge- eurtenissen tusschen de drie groote wereldmachten, wier invloedssferen elkaar in het Nabije Oosten raken, een he vige strijd aan de gang was cm de grootste invloed in de oliegebieden. Zonder olie im mers, de voedingsstof van alle moderne wapens, is in de toe komst oorlogvoering onmoge lijk en olie neemt bij het ont werpen van plannen door de generale staven de allerover- heerschende plaats in. De ge beurtenissen van dit jaar in Perzië, waarbij onder Russi sche druk Azerbeidsjan een autonome provincie werd, zijn in laatste instantie tot één oorzaak te herleiden, olie. Olie isNïveneens de sleutel van de opstandige beweging, die op Engelsche inspiratie enkele maanden geleden in de Perzi sche provincie Fars ontstond: De Russische krachtsinspan ningen zyn er tot nu toe op gericht geweest, de oliebron nen van Noord-Perzië onder Sowjet-contróle te brengen, al wordt eveneens eem begee- rig oog geworpen op Afgha nistan, waar ook oliebronnen zijn. Er werd daartoe voor gesteld een RusSischPerzi sche maatschappij deze olie bronnen gezamenlijk te doen exploiteeren, waarbij de Rus sen 50 van de aandeelen in bezit zouden krijgen. Het verleenen van olieconcessies aan Rusland door de Perzische regeering moest echter door het Perzische parlement wor den goedgekeurd en tot nu toe is dit waarschijnlijk mede door druk van de Angel saksen niet gebeurd. In het Zuiden van Perzië en in de Arabische staten, waar de' Russische invloed gering is, ging de strijd hoofdzakelijk tusschen de Engelsche en de Amerikaansche oliebelangen. De enorme kapitalen, waarmee de Amerikanen kunnen wer ken, de geweldige militaire macht, die achter hen staat, en de nietsontziende wijze, waarop zij hun belangen ver dedigen, hebben de oliebalans in het voordeel van het Ame rikaansche oliekapitaal doen doorslaan. Voor Engeland dat voor de olietoevoer uitsluitend van het buitenland en van lange verbindingen afhankelijk is, beteekent dat een slag voor haar machtspositie in het Na bije Oosten. Vandaar dat de Engelsche bladen het nieuws de vooraanstaande plaats ga ven. dat het tcekwanr. Want het leidt geen twijfel, dat het economisch imperialisme van Amerika een evengroot ge vaar beteekent voor de posi tie van het Britsche imperium, als het meer ruwe expansionis me van Rusland Het vliegongeluk bij Sjanghai. Volgens nadere berichten zyn bij het vliegongeluk by Sjanghai minstens 62 passa giers en leden van de beman ning omgekomen. Twee vliegtuigen behoorden tct de Chineesch-Amerikaan- sche luchtvaartmaatschappij, het derde tot de door de staat beheerde centrale maatschap pij voor het vervoer door de lucht. De drie vliegtuigen kwamen van Tsjoenking hadden totaal 68 passagiers en 9 leden bemanning aan boord. De ramp wordt te Sjanghai „de grootste ramp in de ge schiedenis van de Chineesche luchtvaart" genoemd. Het eerste vliegtuig, dat verongelukte, was Nanking voorbijgevlogen vanwege de slechte weersomstandigheden en poogde te- Kiangwan te landen. Door het totale gebrek aan zicht miste het de lan dingsbaan en vloog op een boerderij. Een vrouw in de boerderij werd gedo:d en haar drie kinderen gewond. Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Thans was het een C 47 Skytrain, die vergeefs gepoogd had te Kiangwan te landen en daarna bij Loneg- joea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C 47 Skytrain, had ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld, pogende met behulp van zijn instrumenten de juis te landingsplaats te vinden. Daarna-was het do.rgevlogen naar Loengjoea, doch veron gelukte daar bij het neerko men, anderhalve kilometer ten Zuidwesten van het vliegveld. Na de rampen is het ver trek van alle civiele vliegtui gen uit Sjanghai tijdelijk op geschort. Kauwgom doet productie stijgen. De Amerikaansche mi nister van handel heeft medegedeeld, dat de pro ductie van kauwgom se dert het einde van de oorlog enorm is geste gen. In het afgeloopen jaar kauwden de Ame rikanen kauwgom ter lengte van 1.330.600 K.M., ter waarde Van 2500 millioen dollar, in totaal 13 en een half milliard stukjes. Overal waar gekauwd wordt, stijgt de productie! Nieuwe bonnenzwendel Door de stichting van ge combineerde distributie van vleesch en vischcónserven te 's-Gravenhage werd aangifte fedaan van vermissing van 0.600 vleeschwarenrantsoe- nen. Na een ingesteld onder zoek kon de recherche over gaan tot de arrestatie van den 19-jarigen kantoorbediende D. W. T. Deze bekende de rant soenbonnen, welke ongeldig gemaakt waren door afstem peling, verduisterd en doorge geven te hebben aan een sla ger in Rotterdam, die de bon nen, nadat zij door T. met radeerwater waren behandeld, heeft doorverkocht. T. ont ving 9000, de slager en diens zoon ieder 1000. -- Een Yoegoslavische commissie is te Praag aange komen vo:r de werving van die Duitsche specialisten, die uit Tsjecho-Slowakrje zullen moeten vertrekken. Het gaat om technici, medici en bacte riologen. DE BALANS. Het jaar is bijna voorbij. Nog maar een paar dagen en dan is het Oudjaar. Wij hebben als Hóllanders de naam, dat wij zoo nuchter zijn. maar op de Oudejaarsavond wor den wij bijna allen een beetje sentmenteel. Wij kijken terug naar het jaar dat achter ons ligt. Hoe is het? Zijn wij tevreden? Het zou een wonder zijn. wan- neer wij nu eens een keer tevre den waren. We hebben natuurlijk onze bezwaren. Wc hadden er meer van kunnen maken als volk, in onze gezinnen, in ons werk. We laten de dagen nog eens aan onze geest voorbijgaan. We maken allen onze balans op. Het is een paar dagen na Kerstmis. We hebben in de laatste dagen stil gestaan bij de geboorte van Jezus Christus. In het zelfde Bijbelgedeelte, waarin de geboortegeschiedenis geschreven staat, lezen wij van een oude man. een zekere Simeon. Hij staat aan het eind van zijn leven. Hij verkeert op de grens van de eeuwigheid. Hij beleeft het groote Oudejaar van een menschenleven. Wat zal men dan anders doem dan wikken en wegen, de balans opmaken? Maar in de tempel ontmoet hij Jozef en Maria met hun kindje. Hij neemt het in zijn armen en met bevenc'e lippen stamelt hij: „Nu laat Gij, Heer. Uw dienst knecht henengaan in vrede naar Uw woord". Het hoogste waartoe wij kun nen. komen is tevredenheid. De bijbel spreekt over vrede. Met Oudjaar maken wij de balans op. Op het oogenblik leven er velen als teleurgestelde, bedroef de, ontevreden en verbitterde menschen. Weinigen zijn tevreden. Maar wie het Kerstkind aan vaard heeft, kent een vrede die boven de"* tevredenheid uitgaat. Op de Oudejaarsavond wordt het ons gezegd, dat God Zijn vrede geven wil, waardoor wij dit jaar kunnen los loslaten. God doet dat door dat Kind, dat in de Kerstnacht tot ons ge komen is. W. B. A. SMITS, Middelburg. 400 millioen dollar voor Europa President Truman is van plan 400 millioen dollar be schikbaar te steil,.,, ter voor ziening in de behoeften van de noodlijdende landen. Dit bedrag zou dienen om de hulp- van de nu geliquideer. de U.N.N.R.A. voort te kunnen zetten. De meeningen zijn echter verdeel^ over de vraag of het Republikeinsche Congres goed keuring zal hechten aan dit plan yan Truman. Directeur van de Amst. Bazalt Mij. vrij. De directeur van de Am- sterdamsche Bazalt Mij., H. A. Prins, die achtereenvolgens in kamp Rochdale bij Alk maar en fort Zuid-Wijkermeer bg Beverwijk was gedetineerd, is Dinsdag op vrge voeten ge steld. Hij was met twee andere leidende figuren van de Maat- op 17 December ge- is het 25 jaar gele den, dat Hirohito, des- tgds prins-regent van Japan, in het huwelijk trad met prinses Maga- ko; is het 150 jaar gele den, dat de Nederland- sche componist en diri gent Wouter Hutschen- ruyter te Rotterdam werd geboren. Kerstdrukte op stations en in treinen. ^et de drukte op stations en in de treinen is het op de Kerstdagen nogal meegeval len. De dag vóór Kerstmis wa ren er wel veel. reizigers op pad, doch de N.S. kon het vervoer, enkele plaatselijke opstoppingen daargelaten, zon der groote moellgkheden ver werken. Op eerste Kerstdag was het stil op de stations, doch op Donderdag herhaalde zich de stroom van Dinsdag, zy het ln wat mindere mate. De spoorwegen zagen nog kans, ondanks tot uiterste zuinigheid manende kolen- schaarste, om op Dinsdag en kele extra treinen in te leggen op de drukke lijnen Rotter- dani-Den Haag, Rotterdam- Dordrecht en Amsterdam- Zaandam. Voor 5 millioen aan goud ln veiligheid. TIJDENS DE SLAG OM ARNHEM. Uit de door de geallieerden in beslag genomen Duitsche documenten is aan het Jicht gekomen, dat een deel van de Nederlandsche goudschat, ten bedrage van 5 millioen gulden, door de Engelschen ln veilig heid is gebracht tydens de slag om Arnhem. Het grootste deel werd in 1940 meegenomen met de re geering naar Engeland doch een bedrag van 135 millioen guldPn bleef achter bg de Ned. Bank. 130 Millioen daarvan werd door Seyss Inquart naar Duitschland overgebracht en de rest is ln Nederland geble ven. Toen een geallieerde aan val óp Nederland dreigde werd het goud naar Arnhem over gebracht en daar verborgen in het bgkantoor van de Ned. Bank. Daar werd het tgdens de slag om Arnhem door de beide directeuren aan de En gelschen overhandigd. De Duitschers waren woe. dend en Rauter belde zelfs persoonlgk Hitler op, om te vernemen welke maatregelen hg als straf moest nemen. Rost van Tonningen ging ech ter vrij uit, daar hij erop kon wijzen zich te hebben verzet tegen overbrenging van het goud naar Arnhem. TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN. 'I Nieuwe troepen onderweg. In Indo-China duren de ge vechten met onverminderde hevigheid voort. Het Fransche gedeelte van Hanoi nu ge. neel van Vietnameesche troe pen gezuiverd en alleen in de buitenwyken wordt nog tegen stand geboden. In de andere deelen van de republiek Viet Nam maken de Fransche troepen langzaam vorderingen. In allerijl worden echter van Fransche zgde troepenverster kingen aangevoerd cm de toe stand het hoofd te kunnen bieden. Zoo zullen met de He de France en het voormalige vliegdekschip „Beam" 10.000 man troepen naar Indo-China worden verscheept. GENERAAL LECLERC AANGEKOMEN arresteerd. Generaal Leclerc is in Indo- China aangekomen. Waarne mers beschouwen zijn terug komst als een aanwijzing, dat een ..krachtige politiek van de Fransche regeering t.a.v. de Vietnameesche troepen" zal werden toegepast. Volgens het Pargsche blad Paris Presse" heeft genera.al Leclerc de volgende instrucl- ties ontvangen: De gebeurte nissen en de miltaire situatie bestudeeren en het schatten van de troepenversterkingen die naar zijn meening nöodig zullen zijn. OPSTAND ZORGVULIDG VOORBEREID. Intusschen wordt steeds duidelijker, dat de opstand van de Vietnameezen zorgvuldig voorbereid was. Nog op 4 December zonden zg een vre delievende boodschap aan Leon Blum, waarin zg hun vre deswil bevestigden. Ock daar na stuurde zg de sussende berichten de wereld ln, in de hoop, dat de meeste Fran sche troepen met kerstverlof zouden gaan. Op 9 December begon echter onverhoeds de aanval. De nationalisten leg den mijnen in de straten van Hanoi, hielden treinen aan en kapten boomen om op de we gen. De gevechten waren be gonnen. VIETNAM VRAAGT STEUN AAN VOOR- INDIK. Mai-the-Sjau. vertegenwoor diger in Voor-Indië van de permanente delegatie van de Vietnam te Parys, heeft een beroep gedaan op de steun van Voor-Indië voor het Viet nameesche volk. „Het voortbe staan van de democratische republiek van Vietnam thans in gevaar", aldus zeide hg, „door de aanvallen op groote schaal van Fransche troepen in het Noorden en het Centrum. Nog meer vliegtui gen, tanks, oorlcgsschepen, soldaten van het vreemdelin genlegioen en parachutisten worden naar Vietnam gezon den onder commando van ge neraal Leclerc, die in 1945 Cochin-Chlna bezette met de hulp van Britsche en Indi sche troepen". Een invasiemonument in Caen? Op Eerste Kerstdag hebben voor de radio van tal van sta ten burgemeesters van zwaar getroffen steden uit ieder land het woord gevoerd. Er spra. ken de Durgemeesters van Co ventry, Caen, Warschau en Arnhem. De burgemeester van Caen wekte alle geallieerde volkeren op om in Caen een monument te stichten ter blij vende herinnering aan de tweede wereldoorlog en als symbool van de geallieerde of fers, die bij Caen zijn ge- oracht. aan vrouwelijk personeel Commissie in Zeeland adviseert. Een loon kwestie Naast de kindersprookjes zijn er ook andere sprookjes, die graag verteld worden. Daar zijn by voorbeeld de soci ale sprookjes. Een ervan zegt, dat mannen bij hun ^arbeid al- tgd uit zgn op financieel en materieel nut, maar dat de vrouw In de eerste plaats werkt voor het bevredigen van haar ideëele verlangens Dat sprookje begint in dc laatste.jaren leelijk te ver. kleurerff want wanneer er bij de jongste speurtochten naai de oorzaken van het tekort aan vrouwelijke arbeidskrach ten In Nederland wel één ding duidelijk is gebleken, dan is het dit, dat onze arbeidende meisjes en jonge vrouwen zich ln de eerste plaats rekenschap geven van het loon, dat zg kunnen verdienen, van de so ciale toestanden in de be drijven, waar zij arbeiden, envan hetgeen zg kunnen koopen voor het loonbedrag. Er is in Zeeland, zooals overal elders in Nederland een tekort aan vrouwelijke arbeids. krachten, maar het is niet zgo nijpend als in de groote steden yan ons land. Deskundigen schatten, dat in agrarische provincies zooals Zeeland nog altijd een vrou welijke arbeidsreserve van 6 aanwezig is, terwijl die re serve voor de groote steden slechts 3 bedraagt. Dit verklaart waarom uit de midden-provincle's van Neder, land nog steeds wordt ge poogd vrouwelgke arbeids kracht^ vooral voof huishou. delrjk werk te betrekken uit Zeeland. Men heeft in Zeeland iets meer kans op succes, hoe wel Zeeland zelf een tekort heeft aan vrouwelgke arbeids krachten, omdat die „stille re serve" moeilgk mobiel gemaakt kan worden. Maar men biedt hoogere loonen dan In Zeeland. Voor de huishoudelijke beroe. pen worden in de midden pro vince's loonen betaald tot 25.per week en er zijn daarnaast tal van fabrieken, die aan arbeidsters loonen van 27,50 tot 37,50 per week betalen. In Zeeland komt het maximum-loon niet boven 25 per weck uit en dat heeft dan meestal betrekking op ser veersters in restaurants etc., waar e^n groot deel van het loon uit fooien bestaat. Ei bestaat op het oogen blik een commissie, die toe gevoegd is aan den Direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau en die tot taak heeft het vraagstuk van het tekort aan vromveiyke arbeidskrachten, inzonderheid het tekort aan huishoudelijk personeel, onder de loupe te nemen. Enkele dames, die op dit teirein ervaring hebben, zul. len binnen enkele dagen verslag uitbrengen over haar bevindingen, waarna ge tracht zal worden mogeJy'k- heden te vinden voor het op lossen van dit vraagstuk. Het gaat hierby om het mobiel maken van de vrou welijke arbeidsreserve, die aanwezig is. Nu zal men daarbg één ding voorop moeten stellen: het tgdperk, dat vele meisjes zich aanboden voor huishoudelijke arbeid ls afgeloopen en komt niet meer terug. Vele gezinnen, die in het verleden een huishoudelgke hulpkracht hadden, zullen het in de toe komst blijvend zonder zoo'n kracht moeten doen. Het is nu eenmaal een feit, dat meisjes, die voor de nood zaak staan om geld te ver dienen, het hoogere loon van de Industrie of op kanvoor pre. fereeren, terwyl bovendien de werktijden en de sociale toe standen daar beter zijn gere geld. In de achterliggende zo mermaanden bleek de be tee kenis van dat hoogere loon ook heel duidelyk toen meis jes uit bepaalde Zeeuwsche industrieën en uit de huis houdelgke beroepen door de hooge oogst-loonen werden aangetrokken en tydeiyk bij plukken en oogsten een hoog inkomen verdienden. Overigens ls het merkwaar dig, dat bepaalde bedryven, die extra-goederen-aan hun ar beidsters verstrekken gemak kelijker aan vrouwelijk perso neel komen, dan andere bedrij ven. In geheel Nederland is er geen chocolade- of sigaret ten-fabriek, die een tekort aan meisjes heeft. Deskundigen zgn dan ook van meening, dat de ongeneigdheid van sommige ongehuwde vrouwen om werk te zoeken In fabriek, op kan toor of huishouding voorname lijk voortkomt uit het feit, dat zij voor het verdiende loon niet de goederen kunnen koo pen, die zg noodlg hebben Verwacht wordt dan ook, dat bg verruiming van het goede renaanbod meer aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten zal komen. Wat Zeeland betreft zullen wij er ons echter op moeten instellen, dat dit aanbod van vrouwelijk personeel niet van groote beteekenls zal zijn, om. dat deze provincie wel manne lijke arbeiders importeert uit andere provincie's, maar «vrou welijke arbeidskrachten zij het ook in gering aantal laat afvloeien naar de streken met hoogere loonen. Dank van Oost-lndonesië. In de slotzitting van de con ferentie te Den Pasar werd besloten het voorloopig par lement van Oost-lndonesië op 1 Maart te Makassar bijeen te roepen. In deze zitting kwam ook de vlagkwestie ter sprake. Dr. van Mook verklaarde, dat hem nog geen definitief standpunt van de Nederland sche regëering bekend was, maar meende te kunnen ver klaren, dht de Nederlandsche regeering geen bezwaar zal maken tegen de vaststelling van 'n vlag voor de Vereenig- de Staten van Indonesië. Hg wees er echter op, dat in de huidige periode, waarin onder het rood-wit niet slechts te gen Nederlanders, doch ook tegen Indonesiërs wordt gestre den, een definitieve erkenning daarvan waarschijnlijk zou leiden tot verwarring in de gemoederen en scherpe reac ties. Juist om de groeiende eenheid van Indonesië niet te Militaire auto bij Ede geslipt. De gladde wegen hebben ook in de omgeving van Ede een slachtoffer geëischt. Dinsdag middag slipte een' militaire luxe wagen, waarin het hoofd van de identificatie, en ber- gingsdienst, luit. kol. dr. A. van Anrooy met zijn echtge- noote en een chauffeur geze ten waren, cp de rijksweg naar Arnhem, ter hoogte van de Langeberg De wagen, die met een snelheid van 85 km. per uur reed, vloog uit de bocht en botste hierna tegen de eenige boom, die daar ter plaatste staat. De voorzijde van de auto werd in elkaar gedrukt en dr. van Anrooy. die aan het stuur zat, zoo zwaar aan het hoofd gewond, dat hij eenige minuten later over leed. Mevrcuw van Anrooy werd zwaar gekwetst naar het Julianaziekenhuis te Ede ver voerd. De chauffeur, die ach terin zat kon, na verbonden te zgn, de reis vervolgen. Studentenzuivering Naar aanleiding van de be ëindiging der studentenzuive ring per 1 Jan. 1947 heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen tot de Nederlandsche studentenraad een brief gericht, waarin* o.m. het volgende wordt gezegd: Zooals u bekend is, deel ik het oordeel der Tweede Ka mer, dat de maximale uitslui tingstermijnen voor studenten- teekenaars, gezien in het licht van de thans allengs gewij zigde opvattingen, tot een te iange uitsluiting zouden leiden. Daarmede wil echter niet ge zegd zijn, dat de gr:ndslagen ier studentenzuivering door mij verkeerd geacht worden. Ik wil integendeel van deze gelegenheid gebruik maken om nogmaals te getuigen van mijn groote waardeering voor de leiders van het studenten- verzet, die deze grondslagen voor het eerst hebben gefor muleerd en voor allen, die aan het verzet hebben deelgeno men. Ik meen te mogen aan nemen, dat zg allen zullen begrijpen, dat de gedeeltelijke beëindiging van de studenten- beoordeeling slechts voort spruit uit een geleidelijke wij ziging der zuiveringsmaat staven maar geen verminde ring beteekent in de appre ciatie van hun verzetshou ding. E.V.C. wenscht hoogere loonen en lagere prijzen. „De lagere inkomens moe ten op behoorlijk peil worden gebracht, de prgsdallng on voorwaardelijk en consequent ingezet en doorgevoerd" en een loonsverhooging toegekend aan alle loentrekkers, die 10 pet. bedraagt ten koste van de winst". Deze eischen, door de E.V.C. - aan de regeeri'ng ge steld, waren vervat in een mo tie, die is aangenomen tijdens een op 23 December gehou den kadervergadering der E. V.C in het district Twente- Oost Gelderland. Er wordt ge wag in'gemaakt van de alge- meene ontevredenheid over de steeds erger wordende wan verhouding tusschen loonen en grijzen die tot het gevolg eeft, dat het overgroote deel der werkende bevolking zich de meest noodzakelijke levens- benoodigdheden niet meer kan aanschaffen. OPPERBEVELHEBBER VAN HET MIDDEN-OOSTEN TREEDT AF. Volgens een mededeeling van het Engelsche ministerie van oorlog zal generaal Sir Miles Dempsey, opperbevel hebber van het Midden-Oos ten, op zijn verzoek per 1 Juli 1947 de militaire dienst ver laten. Hij zal op uitnoodiging van den minister van binnen- landsche zaken de functie van voorzitterf van de „Racecourse Betting Control Board", het orgaan, dat het wedden op de rennen controleert, op zich ne men. Sir Miles wordt opge volgd door luit.-generaal Sir John Crocker. verstoren en confticten te vermijden, achtte hg' het der halve beter de behandeling van dit probleeni uit te stel len. Vervolgens hielden tal van sprekers over dit onderwerp redevoeringen, waarna dr. van Mock tenslotte constateerde, dat de meeningen over de te voeren vlag uiteenloopend wa ren. De kwestie zal op de eerste vergadering van het voorloopig parlement te Ma kassar behandeld worden. Daarop stelde dr. van Mook bij ordonnantie de volgende drie punten vast: Oost Indo nesië wordt voorloopig geor ganiseerd op de voet, zooals 3s vastgelegd in de regeling voor de vorming van de staat Oost Indonesia. De namen van het staatshoofd Soekamati, den voorzitter en de leden der volksvertegenwoordiging wor- den vastgelegd. Vervolgens legde de voor zitter van het voorloopig par lement de eed af in handen van dr. van Mook, werden de leden van het voorloopig par lement door den voorzitter Tadjoeding Noor gezamenlijk beëedigd en geschiedde de be- eeaiging van het staatshoofd in handen van den voorzitter van het voorloopig parlement. Van de gelegenheid redevoe ringen te houden maakten 23 leden gebruik. De afgevaardigde van Soeni- ba, Toemboe Toenggoe Bil li, stelde voor een telegram aan de Koningin te zenden en werd daarbg ondersteund door A. Conterius van Flores. Staande de vergadering werd de tekst opgesteld, welke als volgt luidt: „Het voorloopig vertegenwoordigend lichaam van de staat Oost-lndonesië, de 24e December te Den Pa sar voor de eerste maal bijeen, betuigt Hare Majesteit de dank van het volk van Indo nesië voor de inlossing van de belofte vervat in haar rede van 7 Dec. 1942 en smeekt de zegen van' den Allerhoogste af voor Hare Majesteit en Haar Huis". Onder applaus werd "beslo ten genoemd telegram aan Hare Majesteit te zenden. Dr. van Mook verklaarde in zijn slotrede, dat de confe rentie goed en in onderlinge harmenie gewerkt heeft. Hg wees erop, dat strijd moeilgk' kan wezen, doch cat vrede stichten en bovenal vrede be waren moeilijker is. Hg ver trouwde erop, dat de volken van Indonesië, ook nu de di recte last van de verantwoor- delg'kheid op Indonesische staatsorganen gevallen is, in een gee9t van onderling be grip zullen samenwerken. Hg hoopte lang genoeg te leven om te zien, dat de Vereenigde Staten van Indonesië op gelijke voet deel van de Unie zouden uitmaken en als volgroeide natie onder de Vereenigde Volken zouden worden opge nomen. Hg hoopte, dat de Almachtige Oost-lndonesië zal leiden naar een tgdperk van groote bloei. Duitschland's toekomst Op het gemeenschapsoord de Drakenburg wordt IS en 19 Januari a.s een studiecon ferentie gehouden over het onderwerp „Duitschland en Europa". Als organiseerende lichamen fungeeren het Ka tholiek genootschap voor gees telijke vernieuwing en de stichting Katholiek gemeen schapsoord. Verschillende sprekers uit binnen- en buitenland zullen het woord voeren. Frankrijk is onder de sprekers vertegen woordigd door Robert Har- court, lid van de academie Frangaise, die een bijzondere studie heeft gemaakt van het Duitjsche vraagstuk. Tgdens de eerste wereldoorlog- vluchtte hij uit Duitsche krijgsgevangenschap en wijdde zich daarna aan de studie der Duitsche letterkunde en wijs begeerte. Onder de tweede wereldoorlog was hij een der hoofdlieden van het verzet en verleende hulp aan talrijke Nèderlanders. Na het staken der vijandelijkheden bracht hij verschillende malen een be zoek aan Duitschland en pu bliceerde eenige studies over Duitschland en het Nazisme. Het onderwerp van zijn inlei ding is: „L'Allemagne devant ~~s responsabllites" De Zwitsersche publicist, dr. C. Doka. wiens uitgebreide oeuvre vrijwel geheel aan Mid den-Europa ig gewijd spreekt over: „Dultshland en de her opbouw van Europa" Van Nederlandsche zijde voeren het woord dr. A Q. Emmen over „Het huidige Duitschland" en dr. K. J. Hahn over-,.De nationale gedachte in Duitschland". Het weekend wordt besloten door een vrije discussie onder leiding Van dr. W. Roukens uit Ngmegen en ir, E. D. M. Nicolas uit de Bilt, over „Onze bijdrage tot de geestelijke reconstructie van Duitschland". Als voorzitter fungeert mr. dr. J. J.J M. van de Ven, Bilt- hovea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1