UIT DE PROVINCIE ZeeuwscheS r Millionnairs-sprookje BIJ ONZE GRENADIERS WALCH EREN Schouwen en Duiveland ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen eeuwsche nippers Treinrooven in Berlijn. Gewapende bandieten heb ben in een voorstad van Ber lijn een trein, waarin zich vreemde soldaten zouden be vind^ op klaarlichten dag aangehouden en de reizigers beroofd van hun horloges, rin gen, geld enz. Daarna trokken zij aan de noodrem en ver dwenen jn de omgeving van de Tiergarten. Paardenvleesch niet zonder bon. De binnenlandsche vleeschpo- sitic, welke, naar men weet, ge deeltelijk afhankelijk is van im port, laat niet toe. zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, paardenvleesch zonder bon be schikbaar te stellen, Zitting met gesloten luiken. In de groote zittings zaal van het byzondei gerechtshof te 's-Gra- venhage verschilde ondanks de fel branden de verwarming de temperatuur Vrijdagmor gen niet veel van bui- ten. Op de publieke tribu ne zat men diep in ce jaskragen gedoken. De houten luiken' wer den echter gesloten en de zitting begon in een behaaglijke temperatuur met gesloten luiken. Hij had heimwee naar zijn jeugdvriendjes. In een rommelige, doodarme buurt van New-York (Lower Eest Side) is een dezer dagen 'n millionnair uit Londen op bezoek geweest. Een geadelde million nair nog wel, Sir Louis Ster ling uit Regent Street, die heim wee had naar zijn jeugdvriendjes uit New-York. Sir Louis Sterling is een Britsch magistraat van Joodsche af komst,- die toen hij twintig jaar was, het aloude gezegde, dat Amerika het land is, waar men er boven op kan komen, liet voor wat het was en naar Engeland overstak om fortuin te maken. „Ik ging weg" zoo zegt hij thans „omdat ik in een ex portfirma de tweede plaats in nam en de baas er niet uitzag, alsof hi] spoedig naar "de hemel zou gaan". Hij ging dus naar Engeland en al z'n bezittingen bestonden in 'n diploma van het Hebreeuwsche Technisch Instituut, zes pond sterling en een gramofoon.j Het was de gramofoon, die hem zijn fortuin bezorgde. Binnen vijf jaar was hij de vertegenwoordiger voor Europa van de Columbia Phonograph Company en binnen vijftien jaar bracht hij een fusie tot stand van de vier grootste maatschappijen tot vervaardiging van gramofoons onder de naam ..His Masters Voice" en met een kapitaal van 18 njillioen dollar. Zoo werd het jochie uit Grand Street een mag naat van Threadneedle Street (.de sraat waar de Bank van En geland is gevestigd). HIJ GAF MILLIOENEN WEG. Het meest treffende in de ge schiedenis van dezen man, die werd geboren in een huurkazerne achter een spoorlijn, is niet, hoe veel geld hij bijeen heeft ge bracht, maar hoeveel hij heeft weggegeven. Naar eigen schatting heeft hij evenveel weggegeven als behou den; op zijn vijftigste verjaardag schonk hij anderhalf millioen dollar weg. „Mijn lager personeel kreeg een half millioen, dat ik verdeel- EEN VOLKSJONGEN WERD RIJK de naar hun dienstjaren, de be drijfsleiders en afdeelingschefs kregen ook een half millioen en een flink bedrag ging naar lief- dadge instellingen". HIJ HAD GENOEG. Zijn opvatting is,' dat men, zoodra men zijn eigen niveau heeft bereikt in de levensstan daard, moet zorgen dat: men ge noeg heeft om zich daarop te handhaven en de rest van zijn geld moet weggeven. „Al wat men meer heeft, is maar papier voor de brandkast", zegt hij. Toen hij 68 jaar was. zéide hij opgeruimd: „Ik geef niet om geld, behalve om het uit te geven. Ik heb genoeg voor mijn vrouw en mezelf om er aardig van te ko men en ik heb gezorgd voor de rest van de familie. Om iets an ders geef ik geen bliksem". Maar in zaken zal niemand Sterling de kaas van het brood eten. „Ik zal altijd geld verdienen", zegt hij. „In 1939 heb ik de gra mofoons er aan gegeven". Toen hij onlangs in Amerika was aangekomen, deelde hij me de, dat hij zijn bibliotheek, waar van dc waarde wordt geschat op meer dan een millioen dollar en die de kostbaarste particuliere bibliotheek in Engeland was, aan dc Londensche Universiteit had geschonken. Louis Sterling wist zichzelf op te Werken van de zoon van een armen Russischen immigrant tot een lid van de Engelsche aristo cratie, maar zijn oude vrienden uit de New-Yorksche achter buurt zeggen, dat hij in wezen niet is veranderd. Schoenendistributie in 1947. De schoenendistributie zal de komende distributieperiode als volgt geregeld worden: Op nader bekend te maken data zal in dezelfde volgorde, waarin dit bij de vorige distribu tieregeling geschiedde, het eind cijfer van de tweede distributie stamkaart worden aangewezen ter verkrijging van een schoenenbon. Alle personen, die op het tijdstip van de cijferaanwijzing de leeftijd van één jaar of ouder hebben bereikt, ca wier stamkaartnum mer op het aangewezen cijfer ein digt, zullen het recht hebben een schoenenbon bij de distributie- dienst in ontvangst te nemen. Men zal hierbij wederom vrij zijn in de keuze van een schoenen- bon voor dames, heeren, 'of kin derschoenen. Dc cijferaanwijzing zal in de onderstaande volgorde geschie den: 3. 9. 6. 1. 8, 4, 0. 7. 2. 5. Bonnen voor kinderen Daarenboven zal voor kinde ren, die gedurende de -periode, waarvoor deze schoenendistribu- tieregeling geldt, een der leeftij den van één tot en met veertien jaar bereiken, in de maand waar in zij jarig zijn, op vertoon van dc tweede distributiestamkaart van het betrokken kind een schoenenbon worden uitgereikt, welke uitsluitend bestemd is voor de aankoop van. schoenen in de iriaat en de soort', welke voor het desbetreffende kind noodig zijn. VOOR DE NUMMERS 5 SCHOENENBONNEN Het centraal distributiekantoor deelt mede dat gedurende de 7naand Januari 1947 diegenen voor een schoenenbon in aan merking komen wier stamkaart' nummer op het cijfer 5 eindigt, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ontvangen. De distributiediensten zullen eerst na 19 Januari a.s. beginnen met de uitreiking der bonnen te-, gen overlegging van de stam kaart met bijbehoorend inlegvel. Mr. Joh. Adriaanse t Tc Bilthoven~ waar hij sedert- zijn evacuatie in 1942 woonde is Eerste Kerstdag, 79 jaar oud, overleden, mr. Joh. Adri aanse. voorheen advocaat en procureur te Middelburg. De overledene heeft gedu rende vele jaren in Zeeland in '.:et openbare leven een voor aanstaande rol gespeeld. Reeds op 24-jarige leeftijd werd hij deurwaarder te Hulst, terwijl hij" in zijn spaarzame vrije tijd thuis rechten stu deerde. Hij had nl. alleen la ger onderwijs genoten. Na z'.jn staatsexamer, 'promoveerde hij in 1904 op de universiteit te Leiden Hij liet zich daarna als ad vocaat en later ook als procu reur inschrijven bij de Recht bank te Middelburg en tot 1937 heeft hy in Middelburg de rechtspractijk uitgeoefend Mi'. Adriaanse, die ook te Hulst deelnam aan het open bare leven en o.m. raadslid werd. is gedurende 25 jaar lid geweest van de Prov. Sta ten van Zeeland en vele jaren voor de Vrijzinnig Democrati sche Bond lid van de gemeen teraad van Middelburg. Hij was tevens lid vas tal rijke besturen, landelijke, pro vinciale en gemeentelijke or ganisaties en vereeniginger. en was bij zijn collega's zeer ~ezien, Groote verdiensten verwierf hij zich door te ijveren voor het tot stand ko men van de sportterreinen te Middelburg. Jarenlang was hrj voorzitter van de commissie van toezicht op de sportter reinen aan de Nadorst en bij de Meelfabriek. De verdiensten van LEENING VOOR DE WEDEROPBOUW. 500 millioen dollar van de Bank voor Herstel en Wederopbouw. Officieel wordt medegedeeld, dat de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw aan Neder' -.nd als eerste mo gendheid een leening zal ver strekken groot 500 millioen joilar en bestemd voor de we deropbouw van ons land. Mr. Steenberge, die in Amerika de besprekingen heeft gevoerd, die tot het verstrek ken van deze leening leidden, heeft medegedeeld. dat er overleg gaande is over deel name van Amerikaansch kapi taal aan het Nederlandsche bedrijfsleven. Er bestaat hiervoor bij de Amerikanen groote belangstel ling. Iissingen postduiYententoon- stelling. De Postduiven ver. ..De Posthoorn" te Vlissingen hield haar clubtentoonstelling in haar clubgebouw Vrouw.estraat 45. De keurmeester, de heer Knappens uit Roozendaai viel geen gemakkelijke taak te beurt om de prijzen te rang schikken. Klasse oude d"ffer le pr. H. ïngelse, 2e L. v Sorge, 3e J. v. d, Weele, 4e J. Aart- sens. Klasse oude duiven: le pr. J. L. Perwez, 2e B de Rid der. Klasse jonge doffers: le P. Vermeulen, 2e C. Mommaas, 3e J. v. Akkeren, 4e J. Nyholt, 5e A. de Visser, 6e en Se W. J v. Uxem, 7e L. v. Sor ge, 9ê H. Meulmeester, 10e A. v. Keulen, lie H. ïngelse. Klasse jonge duiven: le en 6e C. Mommaas. 2e W. J. v. Uxem, 3e A. de Visser, 4e H. Meulmeester. 5e en 10e W. F.' de Ruyter, 7e L. v. Sorge, Se J. Roelse, 9e J. v. Akke ren. Klasse late jonge doffers: le Aarssens, 2e W. K. Leij- dekker. Klasse late jonge duiven: le C. v. d. Meulen, 2e J. v. Akkeren, 3e L. v. Sorge, 4e C. Mommaas. Klasse jarige doffers: le en C. Mommaas, 2e A. A. v. d. Berge, 3e en 5e H. ïngelse. Klasse jarige duiven: le Aarsens, 2e W. J. v. Uxem, 3e en 4e C. Mommaas. Mooiste doffer der tentoon stellingen: H. ïngelse. Mooiste duivin der tentoonstelling Aar sens. ONDER COMMANDO VAN „OOM PAUL". Uitzonderlijke figuur. (Van een special en verslag gever). ,,U begrijpt, dat wij hier niet zitten om vliegen te vangen", zei de 51-jarige luitenant ko lonel F. Looringh van Beeck, de Commandant van het Re giment Grenadiers, toen wij hem Woensdag j.l. in Amers foort opzochten. „Die tyd is voorbij. Wij hebben hier een 800 jongens, doodgewone Ne derlandsche jongens van 18 en 19 jaar. Zij komen uit alle hoeken van het land. Wij vra gen niets anders, dan van deze jongens flinke kerels te ma ken. Zij oefenen eerst een vier tal weken onder de deskundi ge leiding van officieren, die hun opleiding in hoofdzaak in Engeland hebben genoten. Om dat wy voornamelijk de En gelsche terminologie gebruiken, noemen wij dat „primary training". Het is eigenlijk een soort ontgroeningstyd. De jon gens deen aan exercitie, sport en wapentraining. Je zou kun nen zeggen, dat dit een mili taire bewaarschool-cursus is. Na die vier weken van wer kelijk heel hard trainen discipline en zelftucht spreken hier ook nog een hartig woord je mee dan komt het exa men. Slagen zy\ dan gaan ze, by wyze van spreken, naar de lagere school. Dan is de re- cruut een getrainde soldaat geworden en mag hy zich „grenadier" noemen. Normaal duurde deze training, echter lang niet zoo intensle'f, ruim zes weken". Wij keken den kolonel eens aan. Reeds eerder had men ons verteld, dat deze militair een uitzonderlijke figuur in het Nederlandsche leger ver tegenwoordigde. Een Neder lander met Engelschen inslag, een flinke snor, flegmatiek ge zicht, guitig soms, stram fi guur en goed in de kleeren, zyn praten met Engelsche woorden doorspekt, een man die veel beleefd en doorleefd heeft. Hij demonstreerde een intelligentie, ongezoutenheid, humcr, kracht en eerlijkheid, die tezamen den goeden pae- dagoog vormen. naar in die. Het was een koude en mis tige dag. Er werd gelukkig weinig tyd gegund om by de kilte stil te staan. Deze dag gold een bezoek aan de Staf en Onderdeelen van de lie Di visie, die in Maart van het volgend jaar naar Indonesië zal vertrekken. De Grenadiers vormen slechts een onderdeel. De lie Divisie bestaat uit on geveer 19.000 man waaronder 900 officieren. Wij hebben een uitvoerige idemonstratie van de „prima-, 'ry training" meegemaakt. Het geheel stond onder leiding van „Oom Paul", zooals officieren en manschappen Overste Loo ringh van Beeck in dc wande ling noemen. Hij geniet de al- gemeene hoogachting van al degenen waarover hij de scep ter zwaait. Zij kennen zijn to-. mantisch leven wel. Zy weten wel, dat hy in 1941 aan de oproep van de Koningin aan alle Nederlandsche reservisten over de geheele wereld om zich voor de dienst te melden, spontaan gehoor gaf. Reeds in 1912 was hij op de school voor reserve-officieren, maak te de mcbilisatie mee In de eex-ste wereldoorlog en ver-liet Nederland in 1920. Hij vestig de zich in Zuid-Afrika, wijdde zich aan het boerenbedrijf en sloot zich aan bij het Zuid- Afrikaansche territoriale le ger. Hij maakte o.a. de Veld tocht van Abessinië mee en is nog steeds „brigadier" in dat leger. In 1944 maakte hij als Commandant van een brigade der Nederlandsche reserve troepen de landing in Norman- dië mee en kwam in 1944 een afwezigheid van 24 jaar met zijn mannen in zijn zwaar geteisterd vader land aan. Kortgeleden heeft hij neg een bezoek aan zijn groote modelboerdery in Zuid- Afrika gebracht, waar de in- heemsche bevolking hem als een soort vorst heeft binnen gehaald en waar hij, gezeten op een geïmproviseerde troon, zyn oorlogsavonturen moest vertellen, HET KAMP. Het kamp van de Grena diers ls Kamp Laan 1914, het in de bezetting zoo beruchte concentratiekamp, dat na eerst als bewarings- en ver- blijfskamp voor N.S.B.'ers ge diend te hebben op 1 No vember j.L' aan de Regiment- Grenadiers werd overgedragen. Aan de lunch zat o.a. luite nant generaal, Chef van den Generalen Staf, H. J. Kruis aan. „U krygt hier hetzelfde eten als de manschappen", zei „Oom Paul", „de tijd dat de gene raal 6 flesschen wijn en Jan de soldaat 1 fleschje bier kreeg, is vcorbij". Wij hebben nog veel die middag gezien. Allemaal inte ressante dingen. Wij zyn bij het Schoolkorps Technische Troepen, in de groote Krom hout-kazerne te Utrecht ge weest en bij de Pioniers Wy hebben overal een eerlijke po ging gezien om van de Ne derlandsche jeugd flinke kerels te maken. Er heerschte de geheele dag een prettige ver standhouding, vooral tusschen manschappen en officieren. Adriaanse werden cToor H. M. de Koningin erkend door de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal Zaterdag om 2 uur te Middelburg plaats vinden. Geïnterneerden ontsnapt. Uit het kamp te Ellewouts- dijk zijn een tweetal geïnter neerden ontsnapt. De vluchte lingen namen in Kwadendam- me een rywiel weg, dat later door de politie te Goes in die gemeente werd aangetroffen, waar de dieven het hadden achtergelaten, Kurt Guthenow vrijgesproken. VOORMALIGE BEVELHEB BER VAN WALCHEREN. De Duitsche nieuwsdienst n de Amerikaansche zóne meldt, dat Kurt Guthenow, voormalig bevelhebber der Duitsche troepen op Walche ren, verklaard heeft vlak voor het eind van de oorlog uit den militairen dienst ontslagen te zijn, omdat hij met een Sehot- sehe vrouw in het huwelijk getreden \vasi Tevens werd hij door een zuiveringsrechtbank te Hersteld, over welk district hij eveneens het bevel gevoerd heeft, vrijgesproken. Meliskerke BIJEENKOMST Z.L.M. Donderdag 19 Dec. verga derde de afd. Z.L.M. te Me liskerke onder voorzitterschap van den heer W. de Buck. In deze vergadering kwam ter sprake te trachten een stieren- vereeniging op te richten. Negen leden spraken zich in principe uit tot toetreding. Ir een volgende vergadering zal een en ander nader wor den besproken. Om 7 uur werd een film vertoond van de Ko ninklijke Ned. Jaarbeurs, agra rische af deeling te Utrecht, onder leiding van ir. Hadders. Zierikzee LEZING OVER SURINAME. Donderdagavond hield ds. D. A. Hoekstra te Zierikzee een lezing over Suriname, na ingeleid te zijn door ds. van Poll. Spreker behandelde de toe standen in dit land, die nog verre van rooskleurig zijn. IJSBAAN OP KOMST. In de vergadering der IJs club van Noordgouwe deelde het bestuur mede dat er plan nen bestaan voor de aanleg van eeT1 ijsbaan van 200 m lengte en 25 m. breed. Door middel van buisleidingen wil men deze onder water zetten, terwyl het terrein, dicht bij het dorp gelegen, zoonoodlg electrisch verlicht kan wor den. Een gedeelte van het be- noodigde kapitaal werd reeds Burgh UITVOERING. De Rederijkerskamer „V.Z. O.S." gaf Vrijdagavond te Burgh voor haar donateurs in hotel „De Koster" een uit voering, welke zeer goed be zocht werd. Voor d;e pauze werd opgevoerd het tooneel- spel in drie bedrijven: „Wes terman en Zoon". Vooral de slotscène werd op zeer ver dienstelijke wyze gespeeld. Na de pauze volgde de klucht in één bedryf: „Rustige luidjes", welke ook zeer goed ge speeld werd Deze avond werd met een geanimeerd bal beslo ten. Haamstede VERGADERING TUINBOUW- ONDERWUS. - De Vereenlging tot bevorde ring van het Tuinbouwonder- wijs vergadex-de Vrijdagmid dag in hotel Bom te Haam stede. Na cpening volgde het jaarverslag van de Proeftuin over 1945. Uit dit verslag bleek, dat de peren zoowel per boom als per k g. hooger op brengst gaven aan de appels. HMierover ontspon zich een geanimeerde gedachten wisse- ing. De rekening oveh 1945 wees een winst van 3135.67 aan. Op voorstel van het be stuur werd een subsiedie van 100 verleend aan het labo ratorium van Zeeland's Proef tuin. Als bestuursleden werden herkozen de heeren: H. v. To ledo en W. Capelle. Na de rondvraag volgde sluiting. Middelburg TENTOONSTELLING. De beide oude bekenden op dit gebied, de Kpny'nenfokver- eeniging „Nut en Sport" en de pluimveehoudersvereeniging ..Middelburg en omstreken", hielden de beide Kerstdagen in het gebouw van de Veilings- vereeniging Walcheren te Mid delburg na 7 jaar weer een groote tentoonstelling van ko nijnen, kippen en postduiven. £oowelv onder al deze catego rieën van dieren als onder de ter opluistering ingezonden parelhoenders e.d. waren bij- zender mooie variëteiten, die wij ens van" vroeger niet her inneren. De zeer talrijke be zoekers konden bovendien ook nog een fraai aquarium be wonderen. De wensch, dat de tentoon stelling zou slagen, welke de voorzitter, de heer J. C. v. d. Boudt Dinsdag in zijn ope ningswoord uitte, is zeker vol komen vervuld. Westkapelle RAADSVERGADERING. Dezer dagen kwam de ge meenteraad van Westkapelle in openbare vergadering bij. eén. De voorzitter deelde me de, dat de bouw van een nood- gemeentehuis niet doorgaat De raad besloot tot aankoop van een vuilniswagen. Het paardenwerk voor de gemeen te zal in de toekomst om beur. ten geschieden. De salarissen vgn het gemeentepersoneel zullen met 10 worden ver hoogd, terwyl aan Ged. Staten zal worden voorgesteld het presentiegeld van de raadsle den op 4 te brengen. De heeren P. de Vos, J. Vrijhof, Westerbeeke en S W. Roes. ke wei'den benoemd tot leden van de commissie voor wering- van schoolverzuim. De begrooting voor 1947 voor de gewone dienst werd vastgesteld voor inkomsten en uitgaven op 122,412,12 en de kapltaald. op 2,947,394 13. De gemeenterekening 1945 werd aangeboden. Tot leden, van het burgerlijk armbestuur wei'den gekozen de heeren P. Minderhoud- J. Minderhoud en W. Flipse. De begrooting van het B. A ten bedrage van 1775,80 werd goedgekeurd. Voor de i'ioolbe- lasting 1946 gelden dezelfde tarieven als vorige jaren. Een voorstel van den heer W. Ga. briëlse om een huisvestings. commissie te benoemen voor de verdeelingvan de woon ruimte wox-dt aangenomen. De voorzitter deelde nog mede. dat er onderhandeld wordt met de Rijkswaterstaat oyer de aankoop van een cantine. Als deze koop doorgaat kan ook het nijverheidsonderwijs In de gemeente voortgang vinden Goes POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING. Gedurende de Kerstdagen hield de Ccncoursbond „Zuid- Beveland" in het Beursgebouw te Goes een Prov. Tentoon stelling van Postduiven, welke geopend werd door den burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate, die evenals in zijn inleidend woord in de catalo gus van zijn groote belang stelling blijk gaf. De tentoon stelling, waarop 700 personen hadden ingez:nden was een ^oede afbeelding van de her- eving ook van deze sport, die wellicht meer dan andere door de oorlog heeft gèleden. De groote toevlced van bezoekers was ten slotte een bewijs hoe men het sti'even op prijs stelt en er was dan cok een keur van mooie dieren te bewonde ren, die de keurmeesters voor geen lichte taak stelde. GEVOLGEN VAN DE VORST. De politie te Goes heeft in de nacht van eersten op twee den Kerstdag op vier plaatsen hulp rpoeten verleenen, cmdat de waterleiding gesprongen was. Kruining RAADSVERGADERING, Vrijdagavond kwam de ge- meeneraad van Kruiningen onder voorzitterschap van burgemees ter Vogelaar bijeen. De rekening-courant overeen komst bij de bank van Ned. Ge meenten is, evenals de begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1946, door Ged. Staten goedge keurd. Op 1 Januari zal de ver ordening tot heffing op de ver makelijkheidsbelasting, waarvoor Koninklijke goedkeuring werd verkregen, in werking treden. Er werd een gemeenschappe lijke regeling vastgesteld voor de toelating van leerlingen op de openbare ULO scholen. Deze re geling wordt "aangegaan met de gemeenten Yerseke. Kapelle, Krabbendijke, Waarde en Rilland Bath. F,r zal in dc toekomst verschil worden gemaakt in de keurloo- nen voor biggen en varkens. De vergoeding van den keurmeester voor een motorijtuig wordt tot 700 verhoogd. Daarna werd de gemeentebe- grooting voor 1947 aangeboden. De inkomsten zijn geraamd op 264.195, en het nadeelig slot op 56.000. De voorzitter deelde mede, dat er plannen bestaan om het gezamenlijk bouw- en woning toezicht op N.- en Z.-Beveland op te heffen. Er zullen 7 kringen worden gevormd. Kruiningen wordt dan gevoegd bij Krabben dijke, Rilland-Bath en Waarde De straatverlichting zal ook des morgens gaan branden. Yerseke raadsvergaderinjg. De gemeenteraad: van Yer- seke kwam onder voorzitter schap van den heer C. A. Willemsen bijeen. De heer H. J. de Jager werd s loco-secretaris beëedigd. De gemeenterekening 1944 en de rekening Burger!. Armbe stuur 1945 wei'den vastgesteld. Daarna vond de aanbieding plaats van de gemeentereke ning 1945, begrooting burger lijk armbestuur 1947 en de gemeentebegrooting 1947. De haventarieven worden ver hoogd van 20 tot 40 Te vens wordt de rekening-cou rant-overeenkomst verlengd. Er wordt machtiging verleent voor het aangaan van een kasgeldleening gedurende '47. De heeren J. Nieuwenhui- zen, W. Poley, E. Poelman, A. J. de Winter, K. Verheu len, J. Glerum, G. de Jager. M. Mol, en G. Schouwenburg woi'den benoemd tot lid van de Commissie tot wei'ing van schoolverzuim. P. Huijssen werd herkozen tot lid van de Commissie van Schooltoezicht en de heer W. Dronkers tot lid van het burgerlijk armbe stuur. Tot afgevaardigde van de vergadering der waterlei dingmaatschappij werd geko zen P. de Koeyer met als zijn plaatsvei*vanger J. C. Corne- lissen. Daai'na werd door de raad machtiging verleend om tot het uitvoeren van werken aan de haven, die aan „de Kijk uit" zal komen en waai'mee een bedrag gemoeid zal zijn van ongeveer 1.600.000 over te gaan. De gemeente zelf kan dit geweldige bedrag niet bekostigen, maar zal stappen in Den Haag ondernemen voor subsidie. De haven zal onge veer ligplaats bieden voor 200 flinke visschersschepen met een losplaats van 248 m. lengte Over 1946 en '47 zul len er 40 nieuwe woningen worden aangebouwd. Kapelle de belgische fruitteelt. Vrijdagavond werd te Kapelle door den heer Van Cauwen- bergha, leeraaj- in de boomteelt aan de rijkstuinbouwschool te Vilvoorde (België) voor de Vei'een. van lOud.leerlingen van tuinbouwwintercursussen een zeer interessante lezing ge_ houden met als onderwerp „De friiitteelt in België". Spr. gaf een uitvoerige uiteenzet ting van de verschillende pro_ blemen en mogelijkheden in de Belgische fruitteelt. Devoorzitter, de heer W. Glas, dankte den neer v. Cau- wenberghe voor het zeer leer zame onderwerp en sluit daar. na de vergadering. Zuidzande RAADSVERGADERING. De raad van Zuidzande kwam dezer dagen in openbare vex-gadering bijeen onder voor. zitterschap van burgemeester Vermet. Aan de Ned. Herv. Zondagsschool werd toestem, ming verleend tot gebruik van 2 schoollokalen der £>L. school,, terwijl de raad B. en W. mach. tiging verleende om in voor komende gevallen zelf op der gelijke vei'zoeken te beslissen. De raad besloot, "behoudens goedkeuring van Ged. Staten, over te gaan tot electrificatie der straatverlichting. De ge. meenterekening over 1943 werd aangeboden met een na deelig slot op de gewone dienst van 77,58 en met een slui tende kapitaaldienst. De ge meentebegrooting voor het dienstjaar 1947 werd aangebo. den met een tekort van 14-000. Tot onbezoldigd amb. tenaar van de burgerlijke stand werd benoemd burge meester Vermet. Met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te den Haag zal een rekening-courant-overeenkomst worden aangegaan, waarbij de gemeente een crediet zal heb ben van 23.000. Een nieuwe verordening op de heffing en invordering van hondenbelas, ting werd vastgesteld, waarby de luxe honden met f 1° zullen worden belast en de vastlig- fende met 5. In de maand anuarl zal iedere bezitter van een hond daarvan aangifte die nen te doen ter gemeente-se cretarie- Met de gemeente Oostburg werd een gemeen, schappelijke regeling aange gaan inzake het bezoek van de school voor openbaar uitge breid lager onderwijs. Een noodherstel van het gemeente huis teneinde de daarin nog aanwezige materialen tegen verder bederf te beschermen, komt te duur, zoodat hiertoe niet- zal worden overgegaan. De raad besloot in principe tot de bouw van nog 8 Woning wetwoningen. Bij de rondvraag wordt nog de aandacht geves tigd op de slechte toestand waarin het wegdek van de Sluissche dijk verkeert, waar. op de voorzitter mededeelt dat het Vrye van Sluis dit wegdek zoo spoedig mogelijk zal her. stellen als de materiaalpositie dit toelaat. Voor de Mariaweg wordt ook een nood-stx-aatver- lichtingslamp gevraagd. RAADSVERGADERING Dezer dagen vergaderde de raad van IJzendijke. Met alge- meene stemmen besloot de raad aan het R.K. Kerkbestuur grond toe te wijzen, om de in 1944 stuk geschoten gebouwen te kun nen vervangen. Alle gebouwen zullen weer op dezelfde- plaats worden herbouwd of hersteld. Op voorstel van B. en W. wordt de doorbraak van de Slachthuis straat, waar vijf woningwetwo ningen zija gebouwd, October 1944-straat genoemd. Besloten werd de gemeente van een geheel nieuwe rioleering te voorzien. Het contract inzake de beschikbaar stelling van de lijk wagen wordt met een jaar ver lengd. Dit contract zal in de toe komst steeds voor de tijd van een jaar worden aangegaan. Op voorstel .van B. en W- zal er grond worden aangekocht tot het aanleggen van een brandgang. De rekening over 1944 werd vast gesteld met aan inkomsten 219.557,07 en aan uitgaven f 208.761,51. Nieuwvliet CONCERT „NUT EN GENOEGEN". Zaterdagavond gaf de mu. zlekvereeniging „Nut en Ge. noegen" een uitvoering in de Stadsherberg te Nieuwvliet. Voor de pauze werden eenige muzieknummers uitgevoerd, terwijl na de pauze door de Tooneelclub „de Volharding" eenige schetsen wei'den opge voerd Een bal. met medewer. king van de band „Hup en Vooruit" besloot de avond. DUIVENTENTOON- STELLING. Op Zaterdag 21 Dec. j.l. hield de P.V. „De trouwe duif" te Tholen haar jaarlijk- sche tentoonstelling. Ingezon den wax-en 167 duiven. De uitslag was als volgt: Klasse I. Oude doffers: Jac. Baaij le pr.; A. Wage- maker 2e en 3e pr. Klasse H. Oude duivinnen: A. Wagemaker le. 2e en 3e pr. Klasse III. Jonge doffers: J. B. Tholenaar le pr.; G. Larooy 2e pr.; A. Wagemaker 3e pr. Klasse IV, Jonge duivinnen: A. Wagemaker le en 3e pr.; L. Labon 2e pr. Klasse V. Late jonge doffers: D. Jansen le pi\; L M. de Heer 2e pr.; G. Larooy 3e pr. Klasse VI. Late jonge dui vinnen: A. Wagemaker lé pr.; D. Jansen 2e en 4e pr.; L. M. de Heer 3e pr. Schoonheidsklasse: Oude duivinnen: A. Wagemaker le pr. Sehoonheidsklasse jonge duivinnen: J. Küppel le pr.; Jac. Booij 2e pr. Mooiste doffer van de ten toonstelling: Jac. Booij. Mooiste duivin: A. Wage maker Op Maandag 30 Dec. a.s. zal te Thclen voor de laatste maal van dit jaar door de ge meenteraad een vergadering worden belegd, Tot ouderling en diaken werden door de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te St. Annaland herkozen de heeren K. Köetsdijk en W. Fase. Met algemeene stemmen werd tot diaken by de Ned. Herv. Kerk te St. Philipsland herkozen de heer A. K. Guil- jam. Tot ouderling werd ge kozen de heer A. Quaak. Bij de Ganzenbrug te Goes werd een rijwiel wegge nomen. Ontdaan van het voor wiel heeft de politie het in de Poel teruggevonden. Maandag 30 Dec. zal het echtpaar B. Brand en S. A. Bx-and-Mookhoek te Bi'eskens zijn 60-jarige echtvereeniging herdenken. In de Prins van Oranje te Goes hebben de kinderen, idie Dinsdagmiddag de zaal geheel vulden, genoten van de vertoo. nlng van de film „Dik Trom", voorafgegaan door twee tee kenfilms en de film van de ze getocht van Eisenhower. Er is om de streken van Dik sma kelijk gelachen- De te Scherpenisse gehou den collecte ten bate van de Zondagsschool heeft 90 op gebracht. NED. HERV. KERK. Aangenomen het bei'oep naar de Ned. Herv. Kerk te Goes door ds, C. Metselaar te Nigtevecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2