PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPAMT Jeugdherbergen Rustige Kerstfeestviering overal 77 DOODEN BIJ VLIEGONGEVAL. Vandaag Eerste winterkou voorbij Conferentie van Denpassar geëindigd 189e Jaargang - Nr. 300 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. I.osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, tel 102. Temeuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C..^tiddelburb. Het wereldgebeuren Kerstboodschappen van staatslieden. Alleen in Vietnam felle strijd. Over de geheele wereld behalve in Indo-China is het Kerstfeest gevierd In een sfeer van rust en opgewekt heid. Tienduizenden bezochten in Parijs de nachtelijke kerk diensten in de Madeleine en de Sacré Coeur. In de restau rants en uitgaansgelegenheden heerschte een groote drukte. Het was echter duur! Een diner kostte 60 zonder de wijn en de wijn kostte 18 een flesch als het normale roode wijn was en niet minder dan 40 als men champagne wilde hebben. Alleen de zeer welgestelden konden dan ook „ouderwetsch" kerstfeest vie ren. De gewone man kwam uit de kerk terug in een onver warmd woonvertrek en teeke nend is wel, dat de speelgoed stalletjes, die anders met zul ke dagen spoedig uitverkocht zyn, thans aan het einde van den eersten Kerstdag nog vol lagen. De gewone Franschman was niet in staat om de veel te hooge prijzen te betalen... In Rome bediende de Paus in zijn particuliere kapel de nachtmis in tegenwoordigheid van vele buitenlandsche di plomaten. In Bethlehem droeg het Kerstfeest ditmaal een bizon der karakter, omdat 30.000 Britsche s:ldaten het dorp bezochten. Talrijke extra-ver bindingen met Jeruzalem wa ren ingelegd. In Duitschland en Japan hebben de Britsche soldaten een deel van hun versnape ringsrantsoenen afgestaan voor de jeugd Ook de burgerij in Berlijn kreeg wat extra's. Het spreekt vanzelf, dat ve le kerstboodschappen door staatslieden in alle landen der wereld werden voorgelezen. De belangrijkste was die van president Truman, die onder meer opmerkte, dat het voor de menschen gemakkelijker schijnt te zijn naast elkaar op het slagveld te sterven, dan in vrede naast elkander te leven. Als de menschheid daar ech ter niet in slaagt, hebben zij die vielen hun leven voor niets gegeven. Truman zeide goede hoop te hebben cp de toekomst der Vereenigde Naties, mits alle volkeren hun krachten inspannen om van deze toe komst iets te maken. Na die van Truman was de Kerstboodschap van Benesj, de president van Tsjecho Slo wakije de voornaamste, omdat Benesj de hoop uitsprak, dat er een democratisch Duitsch land zal ontstaan. Byrnes en Bevin gaven uiting aan de hoop op een blijvende wereld vrede, de Poolsche president wekte de Polen in het buiten land/ op terug te keeren. Ademde aldus een groot deel van de wereld tydens de Kerstdagen rust en vrede, an ders was het in Fransch Indo- China, waar de strijd, op een korte onderbreking na, werd voortgezet. Op Kerstavond na melijk trad er een soort van niet-officieele wapenstilstand in en Vietnameezen en Fran schen bezochten dezelfde kerk diensten. Later werden de wapens evenwel weer -pgenomen. De Fransche troepen zijn thans meester van de toestand in Hanoi, dank zij hun betere wapens Vooral de luchtmacht had een belangrijk aandeel in de strijd. Generaal Leclerc is naar Indo-China vertrokken om na te gaan, hoeveel troepen naar dit gebied gezonden moeten worden. Op het oogenblik zijn 10.000 Franschen met de lie de France en andere schepen op weg naar Hanoi. De Fran sche minister van koloniën is in Indo-China aangekomen om zich op de hoogte te stellen. De regeering van Vietnam heeft medegedeeld, dat 2000 Franschen zich hebben over gegeven. Donderdagavond zou de Fransche premier Blum een uiteenzetting over de situatie geven aan het kabinet. Wel een bewijs, dat Frankrijk de situatie ernstig opvat. Brokkenbeweging in Duitschland. Bormann zou de leider zijn. Berlijnèche bladen maken melding" van het bestaan van een geheime Duitsche organi satie. Brokkenbeweging ge naamd, die onder leiding zou staan van Bormann, die dus niet dood zou zijn Het zou de leden verboden zijn deel te ne men aan politieke demonstra ties. maar in de bedoeling lig gen om e*n greep naar de macht te doen zoodra de geal lieerde bezettingslegers Duitschland hebben verlaten Tot dusver zou het doel van de Brokkenbeweging alleen zijn, alle goederentransporten uit Duitscland te saboteeren. Tevens zou worden gestreefd naar de vorming van een ge heim leger van 300.000 man, onder leiding van voormalige officieren. Verbroedering. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft Eerste Kerst dag een gemeenschappelijke radiouitzending in de Duitsche taal plaats gehad door de zen ders Londen en Hamburg. De Britsche minister voor de be zette gebieden verklaarde, dat hij de Duitschers graag een gezegend Kerstfeest zou wil len toewenschen, maar dat de toestand zich hier nog niet toe leende, om dat er te veel el lende heerscht en nog te velen treuren om het verlle3 van dierbaren. De wederopbouw van Oostende. De heer Serruys, burgemeester van Oostende in België, heeft er in een toespraak op gewezen, dat Oostende, wanneer het heele- maal zal hersteld zijn. de aantrek kelijkste en de modernste bad plaats van Europa zal zijn. De stad werd door de oorlog 2waar geteisterd, doch de oprui- xningswerken vorderen snel. De heer Serruys verklaarde tevens, dat het Casino-Kursaal, dat zooals men weet, door de Duitschers opgeblazen werd, weer opgebouwd wordt. Verder zal de renbaan tegen de zomer hersteld zijn. zoodat in het volgend seizoen weer paar denrennen gehouden worden. Schipbreukelingen op een ijsschots. Een reeks van vliegongeval len heeft zich kort voor Kerst mis en gedurende de Kerstda gen weer voorgedaan. Het ernstigste was dat ir Sjanghai, waar tijdens een dichten mist drie vliegtuigen boven het vliegveld met elkaar in botsing kwamen en neer stortten. Er kwamen hierbij minstens 43 personen om het leven, terwijl onbevestigde be richten zelfs van 77 dooden spreken. Epn ander vliegtuigongeval deed zich voor in Rio de Ja neiro, waar Maapdag een vlieg tuig naar beneden stortte. Hierbij kwamen 23 personen om het leven Slechts één in. zittende overleefde het onge val. Sensationeel was het vlieg tuigongeval dat zich in Cana da voordeed. Hier stortte bo ven de monding van de Sint Laurens rivier een vliegtuig naar beneden met 7 inzittenden. Zij konden zich op de ijsschot se» redden, maar verkeerden daar al spoedig in hachelijke omstandigheden. Men slaagde er in vier van de zeven schip breukelingen met behülp van amphibievliegtulgen te redden Toen men zoover was konden door het kruiende ijs de vlieg tuigen niet meer landen. Men heeft toen uit een vliegtuig een motorboot neergeworpen, maar deze heeft de schipbreu kelingen niet bereikt. Thans poogt een Amerikaansche vrachtboot zich een weg te banen naar de 3 slachtoffers, die nog niet gered zijn is het 75 jaar geleden, dat de eerste proefrit werd gemaakt over de Moerdijk spoorbrug; Is het 375 jaar gele. den, dat de bekende Duitsche wiskundige en astronoom Johannes Keppler werd geboren. Palestina-conferentie zonder deelnemers De Joodsche organisaties hebben besloten ge^n deelne mers te zenden naar de voor genomen conferentie over het Palestijnsche probleem te Lon. den. Daar verleden week de Arabische Liga reeds besloten heeft niet aan de conferentie deel te nemen, is het de vraat, of de besprekingen doorgang kunnen vinden. Mijnwerkers voor België. Twintigduizend verplaatste personen, grootendeels afkomstig uit de Oostzeestaten, die thans in de Amerikaansche zone van Duitschland vertoeven, zullen gaan werken in de Belgische mij nen. Dit werd overeengekomen tusschen de Belgische regeering dc Amerikaansche bezettings autoriteiten. Zooals bekend stellen verschei dene Nederlandsche groote be- 'drijven, die met tekort aan werk krachten hebben te kampen, zeer veel prijs op de komst van ver plaatste personen. Tot dusver echter is het resultaat, mede als gevolg van het feit, dat de En- gelschen niet meewerken, niet groot ge.weest. „HAKKIE" HOLDERT GEARRESTEERD. Ex-directeur „Telegraaf". De thans 40-jarige Hcnci Hol- dect(zoon van de in de vorige oorlog overleden eigenaar van het dagblad „dc Telegraaf''), die door de Duitschers tijdens de bezetting als directeur van het blad werd aangesteld, nadat hij als gewoon SSer van het Oost front was teruggekeerd, is Zon dagmorgen vroeg door de P.R.A. uit Alkmaar in een zeewaardige tweemaster, die bij Monniken dam gemeerd lag, gearresteerd. ..Hakkie" Holdert's naam werd vele malen genoemd bij de zui vering van de vroegere Tele- graaf-joumalisten, die veelal on der zijn supervisie hadden ge werkt. Hij zelf was sedert de be vrijding van ons land onvindbaar, nadat hij reeds op „dolle Dins dag" het hazenpad had gekozen. De jonge Holdert, die zich in Mei 1940 bij de SS meldde, is sedert de bevrijding in Nederland ondergedoken geweest. Naar inspecteur van den Burg der Alkmaarsche P.R.A. mede deelde, stelden enkele recher cheurs Zondagmorgen jl. in alle vroegte een onderzoek op de boot in, nadat de P.R.A. een tip had ontvangen over een verdach te figuur, die er zich in zou op houden. Deze figuur bleek, hoe wel hij aanvankelijk een valsche naam opgaf, Holdert te zijn. In Dairen hebben de Rus sen een Amerikaansch schip ge dwongen de haven te verlaten. Het schip was langer dan de toegestane 48 uur in de haven gebleven. GLADDE WEGEN OP KERSTAVOND. Elfstedentocht gaat niet door De dag voor Kerstmis is het weer veranderd. De dooi'viel in, er viel een lichte neerslag en op Kerstavond werd in vrijwel het geheele land het verkeer door gladde wegen ontwricht Er deden zich talrijke verkeersongevallen voor en honderden, die op weg waren naar huis of naar familie, arriveerden veel later dan zij ver wacht hadden omdat snelverkeer onmogelijk was. In Amsterdam deden zich vele ongelukken voor. Niet minder dan 17 personen moesten met fracturen in het Ziekenhuis wor den opgenomen. Voor de ijsliefhebbers was de plotselinge dooi een tegenvaller. Vooral in het Westen werd, hoe wel des nachts de temperatuur rondom het vriespunt lag, het ijs zeer slecht, zoodat vele tochten in het water zijn gevallen. In de N.O.-polder verdronk een schaatsenrijder. die met zijn vriend door het ijs zakte. Woensdagavond werd gemeld, dat tenzij het weer plotseling weer zou omslaan, de Elfsteden tocht zou worden afgelast De eerste winterkoude behoort dus tot het verleden. De vorst was trouwens de moeite wel waard: de laagste Decembèrtemperaturen sedert 1938 werden geregistreerd. Re cords werden echter niet gebroken. Vooral in de getroffen gebie den, waar de levensomstandig heden altijd nog heel wat ongun stiger zijn dan elders, is de dooi met vreugde begroet. Gewoonlijk komt de vorst ech ter pas in Januari. Er kan ons dus nog heel wat te wachten staan. Voorbij is de winter ver moedelijk nog lang niet. SCHIERMONNIKOOG. Schiermonnikoog Is het meest geïsoleerde oord van Nederland geweest, gedurende de Kerstda gen. Was reeds een week tevoren dc postverbinding met het vaste land door het ijs onmogelijk ge maakt, de dag voor Kerstdag ver nielde het ijs ook de telefoon kabels. Getracht zou worden een radiozender in dienst te stellen om verbinding met het vasteland te houden. Afscheid burgemeester van Den Haag. Ter gelegenheid van het af scheid van dr. S. J. R. de Monchy als burgemeester 'van 's-Gravenhage werd Maandag avond een officieel diner aan geboden, waaraan tal van vooraanstaande persoonlijkhe den aanzaten, o.a. dr. Beel en de Britsche ambassadeur in ons land. De Commissaris der Konin gin bracht in een toespraak de lange en bijzonder eervolle carrière van den heer de Monchy in herinnering. Prins Bernhard licht ongesteld. Naar het secretariaat van Z. K.H. Prins Bemhard mededeelt, moet de Prins wegens een lichte griep eenige dagen het bed hou den. Er bestaat geen enkele re den tot ongerustheid en er is geen medische bijstand ingeroe pen. Turfvoorraad is ontstellend groot. In de Friesche gemeenten Utingeradeel, Oosterland en Weststellingererf liggen milli- oenen „lussen" in het veen te wachten op verzending naar de consumenten, die er als het ware om zitten te springen, maar niet, of niet noemens waard neemt de voorraad af. In de Dinsdagmiddag geo. pende zitting van de Provin ciale Staten stelde de heer G. Roorda, mede namens andere leden hierover aan Ged. Staten eenige vragen. Is het, zoo vroeg hjj, Ged. Staten bekend, dat in de hierboven genoemde gemeenten millioenen „lussen" in het veen liggen opgesta peld, waardoor de productie als deze voorraad niet wordt opgeruimd, het volgende sei zoen wordt belemmerd? Voorts vroeg hij, of Ged Staten be reid zijn maatregelen te ne men, opdat deze brandstof, nu er een nijpend gebrek is, zoo spoedig mogelijk wordt gedis tribueerd. Ged. Staten antwoordden by monde van Dr. Haan, dat het college niet in de finesses bekend was met het feit, dat zoo'n groote voorraad brand stof in bedoelde gemeenten ligt. Ged. Staten zijn bereid op zeer korten termijn een onder zoek in te stellen, met de voorbereiding waarvan al was begonnen. Spreker gaf de toe zegging, dat getracht zal wor den maatregelen te nemen, indien daartoe de mogelijkheid bestaa^ Geen passen meer tusschen Frankrijk en Engeland. Met ingang van 1 Jan. zullen Franschen en Engelschen geen passen meer noodig hebben om elkaar te bezoeken. Deze maat regel geldt niet voor de over- zeesche gebiedsdeelen. 't Wordt tijd. De bekwame, goedhar tige. alom geëerde bis schop Jan van Arkel zal niet vermoed hebben, dat zijn omstreeks 1340 geno men besluit om Eemnes bij te laten dragen in het on derhond van de Eembrug achter Baarn eerst in 1946 een punt van bespreking in de Eemnesscr gemeente raad zou uitmaken. In de dezer dagen ge houden gemeenteraad be sprak men nJ. de moge lijkheid om van deze thans onbillijke verzwaring van het toch al niet voldoende gemeentebudget af tc ko men. Nadat de heer Vene ma onder hilariteit de raad had voorgesteld een motie tegen het besluit van den bisschop in te dienen, vond de raad dat het zoo lang zamerhand tijd wordt, om deze eenigszins antieke re geling uit de wereld te helpen. Je zou zoo zeggen... siimuleeren vreemdelingen-verkeer Plannen in Vlissingen, Middelburg en....? Een mooie schenking uit de Ze.eland terugkeeren naar 3 Vlissingen, dan zcu een jeugd- Ver. Staten. Jeugdherbergen kunnen het vreemdelingenverkeer in aan zienlijke mate stimuleeren. Het ia een waarheid, die nauwe lijks herhaald behoeft te wor den, omdat zij zoo langzamer, hand gemeengoed is gewor den. In Zeeland is het echter met de jeugdherbergen na de oorlog magertjes gesteld. Trouwens: voor de oorlog za ten we er ook al niet al te dik in. En daarom: de han den moeten ook in dit opzicht aan de ploeg worden gesla gen en de plannen, die er le ven, moeten ten uitvoer wor den gebracht. Vraagt men het ons, dan is er aan enkele goed ingerichte, onder onaan tastbaar toezicht staande jeugdherbergen méér behoef te, dan aan een Volkshooge- school, hoe belangrijk wij ove rigens een Volkshoogeschool ook voor Zeeland achten. Gelukkig z ij n er plannen. Vlissingen heeft vroeger een jeugdherberg gehad en als er ergens een moet herrijzen, dan is dat zeker wel In deze stad, die altfld nog een soort van internationaal verkeer heeft dank zij haar haven. Zou 'de Engelandlyn van de herberg zelfs onmisbaar zyn. Het is daarom goed, dat het gemeentebestuur overweegt om op korte termijn weer een jeugdherberg in het leven te roepen. De stad zal slechts bij gebaat kunnen zijn. Ook Middelburg koestert echter plannen. Er schijnt een kans te bestaan, dat het vroe gere buiten Rozenburg als jeugdherberg beschikbaar wordt gesteld en ingericht en als dit het geval zou zijn, zou er voor de jeugd een inder daad zeer goede logeergele- genheid in de Zeeuwsche hoofdstad ontstaan, die velen per seizoen naar onze pro vincie kan trekken. ƒ13.000 VOOR EEN JEUGDHERBERG. Er kan echter, waar het d© jeugdherbergen betreft, nog melding worden gemaakt van ander verheugend nieuws. Maanden geleden vertrok ds. de Barkey Wolf naar de Ver. Staten en hij nam zich toen voor, daar gelden bijeen te brengen om aan Zeelands wederopbouw een steentje by te kunnen dragen. Dit voornemen Is inderdaad ten uitvoer gelegd en met foede uitslag bekroond. Ds. 3arkey Wolf is dezer dagen uit de Nieuwe wereld terugge keerd en was In staat om aan via de plaatselijke 'H.A RJK. aan de Stichting „Nieuw "Wal cheren" een bedrag ter hand te stellen van niet minder dan 13.000. Welnu, het ligt in de bedoeling om van dit geld een nieuwe Jeugdherberg te stichten in het onbeschadigde deel van Walcheren, in de bos- schen van Domburg en Oost- kapelle. Waar, in welke ge meente deze jeugdherberg ver rijzen zal, in Oostkapelle of in Domburg, staat nog niet vast. Maar dat zij er komen zal, mag wel degelijk als vast staand worden aangenomen. De Stichting „Nieuw Wal cheren" heeft zich namelijk reeds in verbinding gesteld met de Nederlandsche Jeugd herberg Centrale en nagegaan wordt thans, op welke wijze het beoogde doel kan worden bereikt. De perspectieven zyn dus alleszins bemoedigend en als alles goed gaat, zal Walche ren over korte tijd de be schikking hebben over niet minder dan drie jeugdherber gen. HET NUT VAN JEUGD HERBERGEN. Misschien, dat bij deze of gene de vraag rijst, of wij dan van oordeel zijn, dat de jongelui, die gemeenlijk in jeugdherbergen verblijf hou den, tijdens hun vacantie, zoo veel geld ln de lade zullen brengen. Wy kunnen deze vraag ge voegelijk ontkennend beant woorden Zeeland zal aan deze jeugd geen kapitalen verdienen. De jongelui, die als trek kers in jeugdherbergen ver blijf houden, zijn echter ge woonlijk lang niet het slecht ste deel der jeugd, zij moeten eerder tot de ondememings- lustlgen worden gerekend Welnu: als zij, volwassen ge-, worden, wellicht belangrijke posten bekleedend in handel en industrie, cf in de ambte naarswereld, goede herinne ringen bewaren aan een ver blijf in Zeeland, zullen onwil lekeurig hun gedachten ook naar Zeeland uitgaan, als zjj doende zijn om dan vacantie- plannen uit te stippelen. Wie als trekkers in Zeeuw, sche jeugdherbergen kwamen, kunnen later als goed -beta lende pensiongasten terugkee ren. Afgezien daarvan echter kan een verblijf van niet- Zeeuwen ln deze voor een nieuwe toekomst vechtende provincie, te midden van een bevolking, die gastvrij is en toch waarlijk over goede bur gerdeugden beschikt, niet an ders dan de goede naam van Zeeland levend helpen hou den. En een goede reputatie heeft neg nooit iemand of iets tot schade gestrekt. Het tegendeel is waar. Vreemdelingen werven is dikwerf geen werk, waarvan op korte termijn de resultaten zichtbaar worden. Zeer vaak ls het werken op lange ter mijn. In dit werken op lange ter mijn kunnen de jeugdherbergen een belangrijke factor zijn! Af gezien nog van het feit, dat zij zoodra zy bestaan, een ge zonde jeugd een vacantiever- blyf kunnen verschaffen, waar schadelijke invloeden volkomen worden geweerd. Kerstboodschap van generaal Spoor. KJnn 7000 neTntf-rneerden waren genomen. De heer nog /uuu geimerneeraen. Soek^mati die van Bahsche Op 1ste Kerstdag heeft Gen. Spoor een radiotoespraak gehouden tot de Nederlandsche troepen in Indonesië. Hij noemde de taak van ons leger in Indonesië vrede te brengen waar strijd en tweedracht het volk verscheuren. Wij hebben onbezoedelde handen, wij roo- ven niet en brandschatten niet wij dooden niet, wij ver. dedi'gen recht en menschelijk- heid. Dat is onze trotsch en onze eer. H. M. de Koningin zond te legrafisch een Kerstboodschap aan het leger in Indonesië. Generaal Spoor heeft daarop telegrafisch geantwoord. Tevens hield Gen. Spoor een toespraak tot het 'Nederland sche vdk. Gij .kunt u niet voorstellen, hoevelen hier op drift zijn geraakt, zoo zeide hy o.m., daarbij niet doelend op de Indonesiërs, die datgene verlangen, vrijheid, vrede en rust, de dingen, die wij hen juist willen brengen, maar tot de onverantwoordelijke ele menten, die orde en rust ver storen. Te Bandoeng zijn plannen ontworpen voor het oprichten van een monument ter herin nering aan degenen, die stier ven in de concentratiekampen en tijdens de woelingen, die na de capitulatie van Japan zijn gevolgd. EEN COMMUNISTI SCHE STEM. De Indonesische communis tenleider Alimin heeft ver klaard, dat verwerping van de overeenkomst van Linggadjati voor Indonesië gelijk zou staan met politieke zelfmoord. De paragraaf over de band met de kreon moet men zien uit juridisch en internationaal oogpunt. NOG 7000 GEÏNTER NEERDEN. Een gemengde Neder- landsch-Indonesische commis- heeft een onderzoek gesteld naar de toestanden in 18 interneeringskampen in Indonesische zóne. Zy kwam tot de conclusie, dat voedsel en woningtoestanden bevredi gend waren, maar dat er een groot gebrek aan kleeding bestaat. Zevenduizend geïnter neerden wachten in deze kam pen nog steeds op hun bevrij ding OOST-INDONESIA. De conferentie te Den Pasar is Maandag j.l. geëindigd, na dat alle besluiten tot stich ting van de staat Oost-Indo- Eerste luchttaxi in bedrijf. Tweede Kerstdag is de eer ste luchttaxi van de firma Frits Diepen op het vliegveld Ypenburg aangekomen en in gebruik genomen Daardoor Den Haag thans aangesloten op het wereldluchtnet. Canada wenscht immigranten. Canada zal op 1 Januari in Den Haag een emigratiebu reau openen. Voornamelijk wordt waarde gehecht aan de komst van Nederlandsche landbouwers. Den Haag bouwt op. Onder zeer groote belang stelling is Dinsdagmiddag de groote tentoonstelling ..Den Haag bouwt op" geopend Het hoofddoel van de tentoonstel ling is het plan Dudok. Daar naast echter vindt werk van Haagsche architecten, die tijdens de oorlog, toen bleek dat de Residentie een der zwaarst getroffen steden van Nederland werd. zich bezon nen op herstel en vernieuwing. Uit deze bezinning kwam voort, dat architecten ontwer pen maakten, hoe Den Haag er in het „jaar 2000" zou Uit zien. VERPLEGING SHUIS SPOORWEGPERSONEEL GEOPEND. Als resultaat van de ln 1944 gevoerde besprekingen tus schen het bestuur van de ver- eeniglng van personeel In N.S.- dlenst ter bestrijding van de tuberculose eenerzijds en ir. W. Hupkes. president-direc teur der Nederlandsche Spoor wegen anderzijds, is Dinsdag een verplegingshuis geopend. Hierin worden de patiënten onder het spoorwegpersoneel en hun gezinnen opgenomen, die ln aanmerking komPn voor uitzending naar een sanato rium Een Amerikaansch schip, dat met meel en rijst op weg was naar Rotterdam, is voor de En- gelschc Zuidkust op een zand bank geioopen en door midden gebroken. 35 leden van de be manning zijn door de reddings boot van Dover van boord ge haald cn in veiligheid gebracht. afkomst is en tot de adellijke groep behoort, werd gekozen als staatshoofd. Makassar werd aangewezen als hoofd stad. Met 40 van de 68 stemmen werd gekozen als vcorloopig voorzitter van de volksverte genwoordiging de heer Tad- joeddin Noor. De voorloopige president van Oost-Indonesia, de heer Soekamati, deelde mede, dat hij den heer Nadja- moeddin Daeng Malewa had aangewezen als kabinetsfor mateur. De kabinetsformateur is links georiënteerd, lid van de P.N I. en Mohammedaan. Hij is afkomstig van Zuid-Ce- lebes evenals de voorloopige voorzitter van de volksverte- genwoordiging. Zonder hoofdelijke stemming is tijdens de ochtendzitting van 24 December de ontwerp regeling voor de staat Oost- Indcnesia door de conferentie van Den Pasar aanvaard. MILITAIRE SITUATIE. Te Padang hebben eenige terroristen bij het naderen van een Nederlandsche patrouille te Boekit Poetoes een bom, die in een boom geplaatst was, tot explosie gebracht. Drie Nederlandsche soldaten werden gedood en vier gewond. In Batavia werd een goed bewapende bende, die by Pa sar Bekassi was binnengedron gen, door Nederlandsche troe pen verspreid. De terroristen leden zware verliezen. Dien zelfden dag werd een Neder- landsch transport op weg naar Babakan beschoten. De aan vallers werden verspreid na dat hun zware verliezen waren toegebracht. De Nederlandsch-Indonesi- sche commissie, welke naar Madoera was vertrokken om aldaar de toestand te onder zoeken en op te nemen, hoe de evacuatie van geïnterneer den in overeenkomst met de overeenkomst van Cheribon kan worden uitgevoerd, is op 22 December naar Soerabaja teruggekeerd met 82 geïnter neerden, die sinds 27 Maart 1946 waren vastgehouden. In Celebes zijn 51 gevange nen uit de gevangenis te Rap. pang ontvlucht. Bij de vervol ging zijn 18 van hen gedood. Ned. Indlë vraagt werkers. Sedert 17 December ver toeft in ons land de heer B. Krijger, directeur van het op 1 December 1946 te Batavia ingestelde departement van sociale zaken. De heer Krij ger kwam voor het treffen van voorbereidende maatrege len in verband met het werven van personeel. Indlë heeft moeilykheden op het gebied van de personeels voorziening. Dit geldt wel in de eerste plaats voor die pos ten, die menschen met speci ale ervaring eischen. De hui dige overheidsbezetting ln die categorie bedraagt slechts 30 van de noodige sterkte. De heer Kryger deelde mede, dat hij voorstelt langs twee wegen verbeteringen in de bestaande, uiterst zorgelyke toestand te brengen, te weten: a) door be vordering van een zoo spoedig mogelijke terugkeer der gere patrieerde ambtenaren en aan gezien dit nog geen volledige oplossing zal zyn, b) door een beroep te doen op de Neder landsche autoriteiten ten einde him medewerking te ver- krijgen voor de bezetting van de dan nog in ruime mate overblijvende posten. De heer Krijger vertelde ver der, dat de thans bestaande departementen aan de nieuwe negara's (staten) voorlichting en hulp in diverse aangelegen heden zullen geven en daartoe ook hun apparatuur ter be schikking zullen stellen, het. geen bij voorbeeld zal kunnen geschieden op ,,detacheerings- 7000 krijgsgevangenen vrij. De Fransche regeering heeft 7000 Duitsche krijgsgevange nen uit het Saargebied op Kerstavond vrijgelaten. Reeds van de zomer was hen deze vrijheid beloofd. Allen waren werkzaam in de mijnen en de landbouw. Intusschen stellen de Amerikanen een onderzoek in, omdat de Franschen op eigen houtje een grenswacht in het Saargebied hebben inge steld. Indonesische arbeiders achter Linggadjati. Zaterdag is de Nederlandsch- Indonesische ontwerp-overeen- komst aanvaard door een te Djokja gehouden bijeenkomst van de Indonesische vakvereenigin- gen. Op de bijeenkomst waren afgevaardigden aanwezig van 26 organisaties, vertegenwoordigend 750.000 arbeiders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1