PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vredessfeer De burger contra Overheid DE SCHELDE WERKT! De Antwerpsche haven Vlissingen en de marine 189e Jaargang - Nr. 299 Dinsdag 24 Dec. 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVEK* TENTIEPRIJS 12 cent per rara. minimum per advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vli-singen Wolstraat 58-60. tel. 10 (2 H|nen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Gratemastraat 3, tel 102, Terneuzen Brouwerljstr. 2, Postrek. nr. 35930C P Z.C-, Middelburg. rondom Kerstmis 1946 New-York bracht een kentering in de verhouding OostWest. Russische ommezwaai. „Vrede op aarde, in de mensehen een welbehagen", ook tijdens het tweede Kerst feest in na-oorlogsche tijd zul len deze woorden vele malen in alle deelen van de wereld klinken. Het treft, dat juist omstreeks Kerstmis 1946 een kentering ten goede aan de dag Is getreden in de interna tionale betrekkingen, waardoqr het «Vrede op aarde" een minder bittere bijsmaak heeft dan de laatste jaren. We zijn dezer dagen verwend gewor den door optimistische klan ken uit de mond van tal van vooraanstaande lieden. Zeide niet Bevin, dat de zon van de vrede aan het opgaan Is, sprak niet Byrnes van gun stiger vooruitzichten dan ooit, toonde niet Molot;v zich uiterst tevreden en legde niet Spaak bij zijn thu.~komst er de nadruk op, d."% in New York voor het eerö„ concrete resultaten geboekt konden w.raen. Tot deze kentering heeft niet in de laatste plaats bijgedragen de plotselinge wij ziging ln de houding der Rus sen. Nam tot nu toe het „neen" een overheerschende plaats in in de redevoeringen der Russ. afgevaardigden, ver vulde tot nu toe de Slavische groep op hardnekkige wyze de rol van internationale op positie, in New-Y-rk bleek de Russische delegatie veel toegankelijker en meegaander ja nam Molotov zelfs het ini tiatief om tot overeenstem ming te geraken. Ongeveer ter zelf dertij d zwaaide ook de Russische propaganda om. De Sowjet-pers is in haar aanval len op net „kapitalistische en reactionnaire Westen" veel minder fel gewerden. In „Nieuwe Tijden" verscheen een artikel, waarin er de na druk op werd gelegd, dat het kapitalistische systeem heel goed in vrede naast het com munistische kan bestaan. Za terdag gaf voor radio Moskou een commentator als zijn mee ning te kennen, dat New- York het begin- heeft inge luid van een nieuwe periode van vruchtdragende samen werking. Het spreekt vanzelf, dat men zich ln het Westen het hoofd heeft gebroken r»m een verklaring te vinden voor de ommekeer in de Sowjet-aiplo- matie. Er zijn er, die in dit alles een kwestie van tactiek en propaganda zien. Een grootere groep echter, waar onder vooraanstaande c or res; pondenten van Amerikaansche Het wereldgebeuren De Willem Barendsz. Volgens een Zondagochtend j.l. ontvangen telegram van de „Willem Barendz" is de vangst sedert Woensdag 18 Dec. jJ. begonnen en reeds bevredi gend. De weersomstandigheden zyn gunstig. Zuinig met gas en electriciteit. TOESTAND IS ERNSTIG. De staking van de Ameri kaansche mijnwerkers heeft ons land 300.000 ton kolen ge kost. De Ned. mijnwerkers le. veren zeer goede prestaties, maar iedereen begrijpt, dat een dergel jjk tekort funeste gevol gen moet hebben voor onze ko. lenvoorziening. De plotseling ingetreden vo :st brengt ernsti ge stagnatie in het kolenver. voer. Onze energievoorziening verkeert dientengevolge in een kritiek stadium. Slechts wan neer iedereen vrijwillig mede werkt, kunnen wij deze periode van koude en konennood door komen. Ook in het verbruik van huisbrand is zuinigheid gebo. den. Er liggen waarschijnlijk nog koude maanden voor ons en het kolenrantsoen is helaas nog beperkt. De journalist H M. W. te Eindhoven werd door het Tribunaal aldaar veroordeeld tot interneering tot 1 Oct. 1948 en ontzetting uit zijn be. roep voor de duur van het leven. Demonstraties in Vaticaanstad. Radio Vatieana meldt, dat duizenden menschen op het plein van Sint Pieter, in het kader van „een groote actie tegen de anti-clericale pers", een betooging hebben gehou den. De menigte riep herhaal delijk om den Paus, die onder luide toejuichingen verscheen. In een toespraak zeide de Paus: „Ontwaakt Romeinen. Voor velen onder u heeft het uur, om uit uw lange slaap te ontwaken, geslagen. Voor waarts dierbare kinderen van Cnristus, die door Hem geroe pen zijt om zulk een verheven taak in de geestelijke strijd van onze dagen te vervullen en geroepen zijt om het woord van Christus overal te ver spreiden De rubberfabricage te Buitenzorg. Het voornemen bestaat de Goouyear-fabrieken te Buiten zorg (Java), die voor de oor log de geheele Nederlandsch- Indische markt van rijwiel binnen, en buitenbanden en voor 90 van autobanden voorzag, begin van net vol gend jaar weer in bedrijf te stellen. De fabrieken de eenige aut. banden produceerende in het geheele Verre Oosten moeten grondig worden her steld'. Alle verplaatstbare machine rieën zijn uit de fabriek weg- feroofd Begin .Januari van et volgend jaar verwacht mep uit de Vereenlgde Staten toezending van de meest nood' zakelijke onderdeelen. Wanneer het bedrijf wordt heropend, zal voorlo.pig ge- werkt worden met een per soneelssterkte voor de oor log was dit 1250 van 300 man. Naar de heer Hochberg mededeelde, gaven bij zjjn jongste bezoek aan de fabriek verschillende vroegere Indone sische werklieden te kennen, d.at zij gaarne weer aan het werk zouden willen gaan. en Engelsche bladen ln Mos kou, meent, dat de Sowjets inderdaad een lange periode van vrede en rust wenschen en noodig hebben voor de op bouw van het zwaar geteister de land. De Amerikanen ne men daarbij aan, dat de „§;et tough with Russia" politiek van Byrnes, de politiek van weinig toegeven aan Rusland, ten lange leste succes heeft gehad. Daarnaast blijven in Ameri ka geruchten rondom Stalin circuleeren Veigens het New- Yorksche 'blad „Time" zou maarschalk Stalin, die lijdende zou zijn aan een acute hart kwaal, zich in de komende lente terugtrekken. Stalln zou enkele weken geleden op een bijeenkomst te Sotsji Molotov tot zijn opvolger hebben be noemd en Mikojan tot toe komstig minister van buiten- landsche zaken. Volgens Elliot Roosevelt daarentegen, de zoon van wijlen president Roosevelt, die met zijn vrouw, de vroe gere filmspeelster Fay Emer son, te Moskou een bezoek aan Stalin heeft gebracht, zag de Russische leider er heel goed uit. Hoe de gezondheidstoestand van Stalin ook tfj, belangrijk ls dat de door hem ge- insplreerende politiek van toe nadering een gunstiger inter nationale sfeer heeft gescha pen. Brutale verklaring yan Duitschen minister Volgens een verklaring van dr Theodor Steltzer, den 61- jarigen eersten minister van Sleeswyk-Holsteln, zal Duitsch- land nooit een vredesverdrag met de geallieerden ondervee- kenen, dat het teruggeven van zyn verloren gebieden, in het Oosten, die op het ocgenblik door Polen bezet zyn, niet ga randeert. Volgens dr. Steltzer worden de ryke landstreken van Dultschland in 't Oosten, waar zijn leven en economie in de toekomst van afhangt, door nieuwe Poolsche bezitters zoo danig misbruikt, dat de eens zoo vruchtbare bouwlanden nu een woestenij worden. Naar aanleiding van Enge- lands verklaring, dat het jaar lijks 80 millioen pond sterling uitgeeft voor het onderheud vn de Britsche zóne, wees dr. Steltzer erop, dat de Duit- schers nog geen gedetailleerde berekening hebben gezien, waarop de waarde van de Duitsche export, zooals steen kool en hout, wordt aange toond. Volgens Steltzer moet niet w:rden vergeten, dat Engeland alleen een waarde van 250 millioen pd. st. heeft ontvangen, dank zij de liqui datie van Duitschlands activa, die als herstelbetalingen wor den. aangenomen. Een Veluwsche boer kwam bij een Apeldoorn- schen horlogemaker en bood hem zijn horloge ter reparatie aan, vertelt Trouw. „Het spijt me", zei de horlogemaker, „maar ik kan je niet helpen. Er moet heel wat aan gebeu ren en materiaal heb ik niet". „Och", zei de boer, „ik zit zoo urn 't dink verleg'n. Kun ie mie niet help'n, ok niet as 'k oe zes laekens geef?" Daar had de horloge maker wel ooren naar. Hij" beloofde den boer, zijn best te zullen doen, het ontbrekende materidal machtig te worden. Toen de boer de lakens bracht, zei de horlogemaker: „Wel, dat zijn mijn eigen lakens", waarop de boer lachend antwoordde. „Jao, daor he'k oe een paor jaor terug rogge veur 'egev'n". Zou zoo de inhoud der linnenkasten van de boe ren weer naar de burgers terugkeeren? BELGISCH-NEDERLANDSCH SAMENGAAN. Belgische koopvaardij 12 jaar voor Florimond Grammens. De krijgsraad te Brussel heeft Florimond Grammens, den propagandist voor de Vlaamsche taal, die er van be schuldigd werd met de Duit- schers te hebben samenge werkt. veroordeeld tot 12 jaar buitengewone hechtenis en 2 millioen francs schadevergoe ding aan de staat. In een rede, die de voorzitter der Antwerpsche Kamer van Koophandel, de heer Osterrieth, op de jaarlijksche vergadering heeft gehouden, gaf hij uiting aan zijn voldoening over de economi sche samenwerking tusschen Bel gië en Nederland. De technische voorwaarden hiertoe, zoo zeide hij, zijn in den loop van het jaar door de studie commissies geschapen. België heeft, ongeacht de financieele. economische en industrieele moeilijkheden, die hieruit zijn voortgekomen, Nederland bij zijn wederopbouw gesteund. Het zijn echter vooral de haven- en bin- nenvaartaangelegenheden, - die de aandacht vragen, omdat deze steeds wrijvingspunten tusschen belde landen vormden. Er dient, aldus spreker, naar een gelijk- loopende politiek te worden ge streefd, hoewel een volkomen ge lijkheid wel niet altijd bereikbaar zal blijken te zijn. In dit verband wees de voorzitter der Antwerp sche Kamer van koophandel op het vrij groote verschil tusschen het loonpeil in Rotterdam en in Antwerpen. GEEN INITIATIEF. Er zijn evenwel factoren, waar over de Nederlandsche regeering iets heeft te zeggen, merkte Os terrieth op en hij drukte er zijn spijt over uit, dat deze tot nu toe geoordeeld heeft hier geen initia tief te moeten nemen. Bij onder linge overeenkomst zou tot een verdeeling van het betwiste ver keer gekomen moeten worden,' teneinde aldus een weg te banen voor een gemeenschappelijk op treden op internationaal plan. Verder betreurde spreker het, dat Nederland niet is ingegaan op het Belgische voorste! de haven rechten in alle deltahavens gelijk te maken. - Osterrieth betreurde het verder, dat de nabuurstaten België's voor beeld niet hebben nagevolgd en alle belemmeringen van het in- en uitgaand internationaal binnen- vaartverkeer hebben opgeheven. Nederland bijv. handhaaft zonder eenige verzachting het oorlogs regiem. ONDER EIGEN VLAG. Vervolgens wees spreker op hetgeen Nederland doet voor zijn koopvaardijvloot. Dit land kan practisch zijn geheele invoer on der eigen vlag vervoeren en bo vendien .een overschot aan ton- nenmaat ter beschikking- van bui- tenlandsche afladers steilen. Hij betoogde in dit verband, dat de Belgische regeering de noodige voorwaarden voor de uitbreiding der koopvaardij moet scheppen en hij beval o.a. een wijziging in de fiscale politiek aan. Het Saargebied bij Frankrijk. Overeenkomstig reeds eerder bekend gemaakte plannen heb ben zich thans 12 Fransche douanebeambten officieel in het grensgebied tusschen het Saargebied en de rest van Duitschland gevestigd, aldus meldt het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. Men beschouwt dit als de eerste stap op de weg naar de economische vereeniging van het Saargebied met Frank, rijk. Naar verluidt worden de volgende maatregelen die ver band houden met de éénwor ding, overwogen: Het ver vangen van de Duitsche mark door een plaatselyke mark hangende de uitgifte van Fran sche francs, en verhooging van voedselrantsoenen voor mijn werkers ln het Saargebied vooral van "boter Nekkramp op de „Indrapoera". Gedurende de thuisreis van het repatrieerlngsschip mj. „1 ndra- poera" deed zich onder de passa giers een geval voor van nek kramp. Gedurende het verdere verloop van de reis volgden on der de passagiers nog negen ziek tegevallen, waarvan in zeven ge vallen met zekerheid dezelfde diagnose kon worden gesteld, terwijl in twee gevallen de diag nose onzeker bleef. Van deze tien patiënten over leden er zes. Eén patiënt werd in een zie kenhuis in Gibraltar opgenomen en is volgens telegrafisch be richt herstellend. Drie patiënten werden bij aankomst te Rotter dam in een ziekenhuis aldaar op genomen. Bovendien deden zich aan boord eenige goèdaardige maze- lengevallen voor zonder sterfge vallen. Vier nog niet geheel her stelde mazelenpatiënten werden bij aankomst te Rotterdam ter stond in een ziekenhuis aldaar ondergebracht. Verder deden zich gevallen van influenza voor, waarvan enkele gevolgd door longontsteking, zon der sterfgevallen. Onder de be manning kwam slechts één geval van longontsteking voor, hetwelk gunstig verliep. De geneeskundige commissie, welke bij aankomst aan boord ging om een onderzoek in stellen, was vol lof over de wijze, waarop onder uitzonderlijke om standigheden de medici aan boord zich van hun verantwoordelijke en moeilijke taak hebben gekwe ten. Bij de behandeling aan boord werden de nieuwste geneesmid delen, o.a. penicilline in ruime mate toegepast. Domela Nieuwenhuis- herdenking. In „Krasnapclsky" te Am sterdam zal Zondag om 11 uur een herdenkingsvergade ring worden gehouden ter ge legenheid van de honderdste geboortedag van Ferd Domela Nieuwenhuis. Motie der E.V.C. De landelijke bedrijfsgroep „Bouwvak" van de E.V.C. heeft aan dé ministers van sociale zaken en wederopbouw een motie gezonden, waarin zij aandringt op een loons- verhooging van 10 en be tere reisgelegenheid en ligging voer de betrokken arbeiders. Voor de uitkeering bij vorst, verzuim vragen zij een basis van 45 maal het geldende uurloon. Te Heinenoord bij Rot terdam raakte een aanhang wagen los van een auto. Het gevaarte botste tegen een wo ning, waarbij een 63-jarlge vrouw, die voor het huis stond, werd gedood. NIEUW PLEIDOOI VAN OUD-BURGEMEESTER VAN WOELDEREN. Leden-werfactie voor „Onze vloot". De heer C. A. van Woelderen, oud-burgemeester van Vlissingen en majoor b.d. der artillerie, heeft in het maandblad „Onze Vloot" een warm pleidooi gele verd voor Vlissingen als marine steunpunt. De heer van Woelde ren wijst eerst op het verschil tusschen een basis en een steun punt, om dan te vervolgen. „Onze hoogste landsbelangen zullen steeds verbonden blijven aan het behoud van de Marine te Vlissingen. Nederland heeft door de oorlog het beginsel der neutrale zelf standigheid losgelaten en is thans vast verbonden aan zijn bondge- nooten. Logisch gevolg V3n onze Herstel en nieuwbouw. Nu de bouwmaterlalcnposl- tie zoo nijpend is, zal het niet mogelijk zyn de nieuwbouw en het herstel op gelijke wyze als voorheen te doen plaats vin den, aldus deelt het Ministerie van Openbare Werken en We deropbouw ons mede. Het zal daarom noodig zijn te bepalen, onder welke omstandigheden aan nieuwbouw dan wel aan herstel voorrang gegevpri moet worden. Daar een algemeen geldende bepaling niet wen- schelijk is. heeft het College van Algemeene Commissaris sen voor de wederopbouw de gemeentebesturen verzocht aan de bureaux voor de we deropbouw alvies uit te bren gen op welke wijze .het meest doeltreffend de beperkte hoe veelheid materiaal kan wor den gebruikt. Meer paarden, schapen en kippen. Uit de inventarlsatiecijfers van de in Met j.l. gehouden tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is. wat betreft de cijfers voor paarden, schapen en pluimvee, een duidelyke vooruitgang waar te nemen. Het totaal aantal paarden nam ln 1946 met 9.561 toe en bedraagt 355.184. Van dit aan. tal werden in hoofdzaak in de landbouw gebruikt 304.977 dieren en buiten de landbouw 50.207. Het aantal schapen maakte cen sprong van 488.746 op 558. 318. De pluimveestapel begint zich te herstellen, doch de moeilijke voedersituatie ls oor. zaak, dat het tempo niet zoc hoog ls, als aanvankelijk ver. wacht werd. Niettemin nam het totaal aantal toe met bijna 8 millioen en steeg van 3 118. 196 in December 1945 tot 11. 046.144 in Mei 1946. HIJ MOET BESCHERMD WORDEN. Commissie ingesteld De ministers van binnen- landsche zaken en van justitie hebben- een commissie inge steld, teneinde van advies te dienen over de vragen: of in hoeverre behoefte be staat aan: verhoogde rechtsbescherming van de burger tegenover de overheid, verhoogde rechtsbe scherming van de publiekrech- Tal van belangrijke opdrachten in uitvoering. Ondanks ernstig personeelstekort. H ".et bedryfsblad van de N.V. Kon. Mij. De Schel, de bevatte onlaugs een overzicht van de in uitvoering zynde groote opdrachten. Het zjjn er ruim 90 en alleen dit aantal reeds bewijst, dat ook al zou het aantal aanzienlijk hooger kunnen zyn, als er maar personeel was om de op drachten uit te voeren, er in Zeeland toch een stok in dustrieel werk verzet wordt, waarvan men de beteekenis zeker niet mag onderschatten. SCHEPEN. Gaat men bijvoorbeeld na, welke schepen De Schelde on der handen heeft, dan blijkt, dat het er niet minder dan dertien zijn. Op de eerste plaats staat daarbij nog al. tyd de 214, thans Willem Ruys geheeten, het vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd, dat voorbestemd ls om in 1947 zijn nroefvaart te maken en waar. aan thans met man en macht wordt gewerkt om het gereed te krijgen. Onmiddellijk daar na komen de Borneo van de Stoomv. Mij. Nederland en het motorschip Waingapbe van de Kon. Paketvaart Mij. Voorts is in aanbouw een nieuwe veerpont voor de Prov. Stoombootdiensten, een 250 tons drijvende bok voor de K. M. S., drie havensleepboo- tp„ voor dezelfe maatschappij en voor de rest beperkt zich het werk aan de schepen tot herstellingen of verbouwingen. Hersteld worden de provinciale veerponten „Prinses Juliana" en „Prins Frederik", het Ncor. sche „Aüstanger" en het stoomschip „Komsomolsk". Verbouwd worden de „Konin gin Emma" en de „Prinses'Be. atrix", beide voor de Stoom vaart Mij. Zeeland. MOTOREN EN KOEL INSTALLATIES. Het is ondoenlijk om een volledige opgave te geven van de andere in uitvoering zijnde opdrachten. Ruim dertig mo toren worden in de machine, fabriek vervaardigd, onder meer het 8 tal. dat eenmaal de „Willem Ruys" in beweging zal brengen. Voorts is er eer groot aantal stoomketels in aanmaak, alsmede een aantal verdampingsinstallaties. Ver melding verdienpTi daarbij twee ihoogedrukstoomketels voor de Prov. Electr. Bedrijven Gron. ningen en een hoogedrukketel voor het Stikstofbindlngsbe. drijf van de Staatsmijnen te Heerlen. Eeri flink aantal koelinstal laties en compressoren moeten verder worden gerekend tot de belangrijke opdrachten. Deze koelinstallaties zyn be. stemd voor schepen, fruitver. werkende bedrijven, voor Calvé Delft, voor zuivelfabrieken enz. CONSTRUCTIEWERKEN. Respectabel is ook het aan. tal constructiewerken, dat in uitvoering is. Daartoe behooren de her stelling van de Keersluisbrug te Vlissingen, het herstel van de verkeersbrug te Vlake, alsmede van de spoorbrug al. daar, herstelling van de spoor, bruggen te Sluiskil en Hatte. meerbroek en van cue over de Arne. Verder de herstelling van de sluisdeuren van de groote keersluis te Vlissingen. van de groote schutsluis al daar en van de sluisdeuren van Terneuzen, herstelling van de aanlegplaatsen en pontons te Vlissingen, Krulnlngen er Perkpolder, alsmede in Hoede, kenskerke en de montage van een tweetal kranen ln de ha ven van Terneuzen. ZWEEFVLIEGTUIGEN EN BUSSEN Tenslotte dient er melding te worden gemaakt van de zeer belangrijke opdrachten, die door de K. M. De Schelde te Dordrecht worden uitgevoerd. De vliegtuigafdeeling aldaar heeft 6 zweefvliegtuigen ln aanbouw voor de Kon. Ver. v. Luchtvaart, terwijl ln de car- rosseriefabriek 128 autobus, carrosserieën voor de Ned. Spoorwegen, 100 autobuscar- rdfeserieën voor André de la Porte te Den Haag en 25 auto. bus carrosserieën voor de Ge neral Motor Cy. worden ver. vaardigd. Er ls dus werk voor zeer vele handen, maar zooals ge zegd: het aantal zou belang, rijk hooger kunnen zyn, als er meer handen beschikbaar wa ren. Het is herhaaldelijk voor. gekomen, dat belangrijke or ders afgewezen moesten wor. den, omdat ofwel niet aan de leveringstermijn kon worden voldaan in deze tijd, waarin iedere opdrachtgever haast heeft, of van het accepteeren van de opdracht moest worden afgezien, omdat men onvol doende menschen beschikbaar had om naast de in uitvoering* zynde werkzaamheden nog nieuwe groote werken er bij te nemen. Voortdurend wordt echter gestreefd naar uitbreiding van het personeel. De komst van eenige tientallen Polen van de honderden, die er waren aan. gevraagd, is er een der vele bewijzen van. telijke lichamen tegen inmen ging van hooger gezag in de autonome sfeer dier lichamen; en byzondere behandel» g vc de geschillen tusschen over. 'ieids!:chamen en overheids lichamen en overheidsorganon onderling. Bij bevestigende beantwoor- ding van een of meer der ge noemde vragen: dopr welke middelen deze behoefte bevre digd behoort te worden, voorts de vraag, welke de omvang Is van het personeel en het be drag van de overheidsgelden, dat noodig zal zyn om de be doelde voorzieningen te verwe zenlijken. De commissie, die onder lei ding staat van den burge meester an 's.Gravenhage, is bevoegd verklaard aan haar advies de voorstellen toe te voegen, welke zij ter bereiking van de door haar aanbevolen maatregelen noodig of wen- schelijk acht. Het door de commissie uit te brengen advies zal worden vastgesteld bij meerderheid der stemmen, met dien ver stande, dat ieder lid het recht heeft zijn gevoelen, indien het van dat advies afwykt in 'n af zonderlijke nota kenbaar te maken. veranderde Internationale positie is, dat voortaan de Nederland sche defensievraagstukken ook een onderdeel zullen uitmaken van het internationale overleg. De vraag, of Vlissingen moet zijn een marine basis, is een in ternational vraagstuk geworden en moet dus worden behandeld in verband met de strategische Jig ging der Scheldemonding. ANTWERPEN. Welnu, strategisch is het be langrijk, dat de wereldhaven Ant werpen achter Vlissingen ligt, dat haar natuurlijke voorhaven vormt, en dat haar beide toegangswe gen, de Wielingen en het Oost gat, samenvloeien juist vóór de Vlissingsche buitenhaven. Vlissingen is bovendien de veiligst toegankelijke Nederland sche kusthaven en werd daardoor een der beste bunkerstations van West-Europa. Dit alles is in het buitenland welbekend. Maar in de eerste plaats is dit voor onze Konink lijke Marine van groote waarde. Tot de Marinetaak behoort de voorbereiding van een oorlogs- taak te Vlissingen, want alleen dit verschaft ons duurzaam ver trouwen bij onze .bondgenooten. LANDSBELANG. Hooge landsbelangen zijn bij het Vlissingsche marine-vraag stuk betrokken. Vele andere fac toren. hoe belangrijk ook, zijn secundair. Bijv. als er te Vlis singen geen woningen zijn, dan moeten zij er worden gebouwd; als er geen marinegebouwen zijn, moeten zij er worden gesticht; als de buitenhaven te klein is. moet er een nieuw havenbassin wor den gegraven; als er voor Vlis singen geen geld is, moet de ver deeling van het marinebudget voor de marinehavens ten voor- deele van Vlissingen worden ver anderd. DE VERNIELING. Voor het sneller tot stand komen van den wereldvrede moest Vlis singen worden vernield om het achterliggende Antwerpen te be vrijden. Recht en billijkheid, maar evenzeer de algemeene defensie- bejangen, eischen, dat te Vlissin gen alles hersteld wördt wat daar tevoren door marinedeskundigey gesticht werd voor 's lands de fensie. Door de eeuwen heen is bewezen, dat zoowel strategisch als economisch het landsbelang eischt, dat Vlissingen een goed geoutilleerd marinesteunpunt blij- ve. Tijdens de bestaande noodtoe stand worden de zeestrijdkrach ten zooveel mogelijk naar Indië gezonden. Doch dit wil niet zeg gen, dat Vlissingen moet worden verwaarloosd. De levensbelangen van het Moederland mogen ook bij onze Marine nimmer uit het oog worden verloren". „ONZE VLOOT". Door leden van de Kon. Ver. „Onze Vloot" wordt op het oo- genblik een krachtige leden-werf- actie gevoerd in Vlissingen. Tot dusver telde de marine-stad Vlis singen slechts enkele tientallen leden, tegenover Den Helder bijv. eenige honderden. Vooral daar „Onze Vloot" ook de actie voor het terugbrengen van de Marine naar Vlissingen krachtig zou kun nen steunen, is het van het groot se belang, dat zeer vele Vlis- singers door hun lidmaatschap deze vereeniging seunen. Radio-ontvangst met strookje metaal. Een tweetal Amerikaan sche geleerden heeft on langs bij proefnemingen ontdekt, dat het mogelijk is met behulp van een klein strookje, zeer sterk afge koeld metaal, radiogolven op te vangen. Zij zijn van meening, dat dit een groo te ommekeer in het systeem van radio-verbindingen over groote afstand kan beteeken en. Rijksdultscher kidnapt zijn zoon. Een Rijksduitscher, die tij- lens de oorlog een verhouding had met een Nederlandsche, kwam enkele dagen geleden clandestien over de Neder landsche grens. Zaterdagavond heeft hij zijn 2^4-jarlg zoontje, uit een woning in de Nicolaas Beetstraat te Amsterdam, tij dens de afwezigheid van de moe-Ier, ontvoerd. De ïaatste gegevens die de prlitie be kend zyn, houden In dat vader en zoon gisteren bij Kalden- kirchen opnieuw de grens in Oostelijke richting zyn ge passeerd. Inlegvellen bewaren 1 De inlegvellen G.A. 605, G. B. 605. G.C. 605, G.D. 605 en G.E. 6Ö5, moeten, hoewel deze niet meer gebruikt zullen wor. den voor de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmid delen, toch zeer zorgvuldig be. waard wrden Deze inlegvellen zullen n J. nog voor andere ver strekkingen gebruikt worden. BRAND BIJ WILTON- FEI JEN OORD. Maandagnacht om drie uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een timmerloods van de werf Wil- t:n-Feljenoord. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse verscheen, brandde de loods geheel uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1