Ijsvermaak Landbouwdag te Oostburg UIT DE PROVINCIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Stand der Voetbalcompetitie Tholen De St* Nicolaasbommen in alle deelen des lands ZAL DE DOOI IJOORZETTEN De weerberichten spreken van toenemende kansen op dooi, brachten voor liefhebbers van de ijssport dus weinig hoopvolle be richten, maar in verband met het nog al JJd zeer beperkte brandstof- fen-ramsoen, zal menigeen een eventueel einde van de vorstpe riode toch met vreugde begroe ten. Dat neemt niet'weg, dat zoo wel Zaterdag als Zondag in alle deelen van het land volop van het oud-Hollandsche Ijs-vermaak is genoten. In verschillende provincies vonden weds.rijden ora het pro vinciale kampioenschap plaats, terwijl in Uithoorn onder auspi- Rijnverkeer gestremd. NOG KOU IN EUROPA. In Engeland heerschte in de nacht van Zaterdag tp Zon dag een buitengewoon lage temperatuur, doch Zondag dooide het reeds weer in Lon den. Op het continent duurde gisteren de kouiegolf voort. Functionarissen van het Britsche bestuur in Duitsch- land meldden, dat de voedsel voorziening in de Britsche zóne door het dichtvriezen van de waterwegen sp.edig in ernstig gevaar, zal worden ge bracht. Het Rijn verkeer is reeds ernstig gestremd. Een brug stortte ineen en dreef op de ijsschotsen weg. Op vele plaatsen in Europa viel sneeuw. Het koudste ge- dee'te in Europa is te vinden in Noord-Griekenland, waar de bewoners zich in de Noord pool wanen. Balans van de wederopbouw. Het Prov. Bureau voor de We deropbouw tc Goes schrijft ons: Onmiddellijk na de bevrijding kon slechts op zeer bescheiden wijze een aanvang worden ge maakt met het herstel van dat gene wat door oorlogshandelin gen In de ruimste zin geleden had. Daar het met de bouwraateria- lenvoorraad uitermate droevig was gesteld, kon aanvankelijk zelfs de allernoodzakelijkste nood' voorziening eerst dan op iets ruimer schaal ter hand worden genomen, nadat invoer van di- vese soorten noodmateriaal had plaatsgevonden. In deze zeer moeilijke periode is tvaarlijk door alle bouwvak- menschen. van klein tot groot, 'getoond, dat zij zich met ware gemeenschapszin aan de omstan digheden hebben aangepast en daarbij met de terbeschikking staande lapmiddelen op vaak vernuftige wijze zeer veelheb ben gepresteerd. Er dient voorts in dit verband nog op gewezen te worden, dat bouwers in genoemde periode het voorloopige herstel in vele geval len zelf dienden te financieren, gezien het feit, dat, ten eerste de Rijksregeling dienaangaande r.og niet bekend was en ten twee de. dat vele gedupeerden hun aannemers niet wilden of niet konden betalen. Naarmate dc materialenposltie zich eenigszins verbeterde, kon allengs worden overgegaan tot het gedeeltelijke definitieve her stel van beschadigde objecten. Ook hierbij deden zich vele moeilijkheden voor, 'daar nu eens de eene soort materiaal dan weer de andere ontbrak, hetgeen met zich bracht dat, of de aangevraag de materialen slechts ten decle konden worden verstrekt, of, in geval de aard van het werk zulks niet toeliet, de aanvragen gerui me tijd moesten worden aange houden, zeer ten ongerieve van bouwers en gedupeerden. Een groote handicap is thans nog, dat het voornaamste bouwmateriaal, het hout. slechs In zeer beperkte mate ter beschikking staat. Ho pelijk komt ook hierin eenigszins verbe'erinq nu ,onze regeering evan de Fransche bezettingsauto- teiten in Duitschland toestemming heeft gekregen in het „Schwarz- wald" hout te kappen. Enkele cijfers Voor Noord- en Zuid-Beveland met O ost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de hersteldjfers als volgt: Van de lichtbeschadipde ge bouwen werden hersteld. 3925 woningen, 488 boerderijen, 29 kerken cn 59 scholen. Van de zwaarbeschadigdc ge bouwen werden hersteld: 3925 ningen, 20 boerderijen, 2 kerken en 4 scholen. To:aal blijven nog te herstellen 7.706 woningen. 988 boerderijen. 1 ziekenhuis. 52 kerken en 47 scholen terwijl nieuwbouw moet plaats hebben voor 636 woningen, 2 kerken #en een aantal totaal verwoeste boerderijen. In uitvoering zijn momenteel 146 nieuwe woningen. Betaling. Herstelrekeningen werden in gediend tot een bedrag van 717.626.19. Na controle werd een besparing daarop verkregen van ruim 10%. ciën van de Kon. Ned, Schaat- rijdersbond de Nederlandsche kortebaan-kamploenschappen ver reden werden. Winnaar werd de Amsterdammer U. Dijkstra. Goote belangstelling genoten ook de verschillende tochten op de schaats, welke door ijssport- vereenigingen wareiy uitgeschre ven. Zooals de Molentocht over de Kager- en Braseraer Plassen, waaraan door ongeveer 1500 rij- des en rijdsters werd acelgeno- men, voonamelljk uit Deu Haag, Leiden en omgeving. De snelslen volbrachten het 50 km lange par cours in 2 uur en 20 minuten. De Noord-Hollandsche Dor- pentocht bracht 1500 liefhebbers aan de start, van wie er onge veer 100 aan de wedstrijd deel namen; deze werd gewonnen door T. Segers uit Purmerend Vier andere rijders kwamen slechts één tot vier sec. later door de finish- Het ligt in de bedoeling de tocht vandaag voor de tweede maal te rijden. Aan de Tiendorpentocht van Maasland, - welke eveneens een groot succes werd. namen o.a. een jongen van 12 jaar en een heer van 69 jaar deel; beiden vol brachten de tocht geheel! De Nooderrondrlt in de pro vincie Groningen, waaraan bijna 2400 rijders en rijdsters deelnamen, van wie 350 aan de wedstrijd, werd gewonnen door de Vries uit Franeker, die ook in 1941 eerste werd. Vekeersbelemmecingen. De verkeersbelcmmeringen ten gevolge van het ijs nemen neg steeds toe, vooral over de groote rivieren. Door het uitvallen van tal van ponten, moet bet wegver keer soms groote omwegen ne men. In sommige deelen van het land werden ook moeilijkheden veroorzaakt door gladhe'd van de wegen, maar in vele gevallen koe zand strooien hier ernstiger ge vaar voorkomen. Zaterdag slaagde de postboot van Harllngen er niet in Ter schelling te bereiken. Elfsteden-Iocht. Onze sportredactie ver zoekt alle Inwoners van Zeeland, die van plan zijn a.s. Zaterdag deel te nemen aan de Frlesche Elfsteden-tocht hun naam en adres aan haar bekend te maken Ook ontvangt zij na afloop gaarne mededeellng of de tocht geheel vol bracht is kunnen wor den. Bijz. Gerechtshof Middelburg. TIEN JAAR GEElSCttT TEGEN LANDWACHTER. In de middagzitting van het Bijzondere Gerechtshof werd de behandeling van de zaak tegen Jean Audenaerd, die als landwachten had meegehol. pen onderduikers op te sporen, voortgezet. Nadat een getuige k charge was gehoord, eischte de procureur-fiscaal een ge. vangenisstraf van tien jaar. Joseph Lammens, een 26. jarige electricien uit Sas van Gent, was toegetreden tot de Germaansche S,S. der Neder, landen. De eisch luidde voor hem 2 jaar met aftrek. Politierechter Middelburg De 28 j. M. P. F., handelaar zonder bekende woon- of ver blijfplaats, thans ged., liet zeven runderen vervoeren. De Officier van Justitie eischte 6 weken ge vangenisstraf en directe invrij heidstelling. Uitspraak 50,— boete subs. 20 dagen hechtenis en direct in vrijheid. De '26 j. P. N., veekoopman te Schoondljke. slachtte op 28 September 1946 clandestien een varken. Eisch 1000,— boete subs. 3 and. hechtenis. Uitspraak 600,— boete subs. 2 rand. heedt. W. van D., een 35 j. schilder te O. en W. Souburg, gaf zijn arbeiders een te hoog loon. De eisch van den Officier van Justitie luidde 1500.— boete subs. 4 maande nbecht Uitspraak 1200,— boete subs. 3mnd. hecht Oostburg Productieverhooging noodzakelijk. Een zeer geslaagde land- bouwdag werd Vrijdag j.l. te O.stburg gehouden onder aus- ilciën van de Vereen, van )udleerlingen Landbouwonder wijs. De leiding berustte bij den altgd jeugdigen heer Joh. Ie Clercq, Als eerste spreker trad op de heer L. van Dijk, Rgks- .andbouwconsulent, die als titel van zijn rede had geko zen ..Onze landbouw in de branding". Spr. schetste de beteekenis van den landbouw voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen, waar 40 van Zealand's landbouw is gevestigd. Naar hedendaagsche prijzen brengt de productie 26 milli- oen gulden per jaar op. Men wil nu industrie hebben in Zeeland, maar ziet intusschen de industrie verdwijnen. Spr. wees er -p, dat ln Zeeuwsch Vlaanderen twee honderd jon ge boeren boven 24 jaar geen vooruitzichten hebben en be sprak dc mogelijkheid van nieuwe inpolderingen, die door het kapitaalgebrek en de groo te staatsschuld, bezwaarlijk tot stand kunnen komen. De schade. Van de totale oorlogsscha de in Zeeuwsch Vlaanderen k;mt op basis van het 1940 prijspeil 37 mlllloen gulden ten "laste van de landbouw. De geheele streek heeft op basis 1940 een schade van 65 millioen. Alleen de goede bo dem, de vakkennis en de ener gie zijn gebleven. Het is thans nóodig de land bouwproductie zoo hoog mo gelijk op te voeren. Er zijn remmende fact.ren door het tekort aan materiaal en ar- beidskrachten. primair blijft evenwel de verzorging van de bodem. Mechanisatie. Na de kwestie van de kost prijs en verkoopsprijs te heb ben aangeroerd behandelde spr. de mechanisatie waarhg het rendabel maken zal af hangen van de samenwerking met andere landbouwers. Spr. twijfelt aan de nood zaak van groote schuren en hangars, wanneer mechanisa tie wordt doorgevoerd en wil overigens bij de bouw meer letten cp het doelmatige dan op het aesthetische. Afzet. West Zeeuwsch Vlaanderen ligt ongunstig voor de afzet van zijn producten. Groning- sche boeren krijgen voor hun stroo ongeveer 30 per 1000 K.G. en de Zeeuwsch Vlaam- sche boeren krijgen tengevolge van de hooge vervoerskosten slechts de helft. Spr. gelo.ft niet, dat een stro oca rtonfabriek ln Zeeuwsch Vlaanderen uitkomst kan brengen, maar het moet be keken worden. grondanalyses. Goede gierbe- waring en meer profijt trek ken van stalmest zal noodig zijn. Spr behandelde cok de ziektebestrijding. Er mag geen korrel tarwe de grond in gaan zonder ontsmetting. Ook het aanleggen van proefvelden werd bepleit. Al les wat tot opbrengstverhoo- girig leidt, beteekent kostprijs verlaging. Tenslotte wees de inleider op de beteekenis van de land- b:uwopleidlng en de waarde van de Rijksla.ndbomvwinter- school. Goed onderwijs Is een begin van kostprijsverlaging. Hij eindigde met te wijzen op de resultaten van 1946 en de verklaring, dat de West Zeeuwschvlaamsche boer niet futloos en moedeloos is. Paarden. Daarna sprak de heer C. Zwagermans over: gebruiks waardebepaling en fokkerij van paarden. De beide voordrachten wer den aandachtig aangeh.ord en er volgde een gedachtewisse ling. De voorzitter huldigde den heer Zwagermans in verband met zijn jubileum en bood hem een souvenir aan. Rationalisatie. De rationalisatie behande- Fruitteeltdag te Goes. Zeeland op de schaats. In Middelburg en Goes heb ben de liefhebbers van de jjs- sport naar hartelust over de vesten kunen zwieren en dat dan ook in grooten getale ge daan. In Middelburg was bo vendien des 's avonds de baan verlicht. In Vlisslngen werd ge schaatst op de Spuiboezen. Op Initiatief van de Vllssingsche IJsclub was een gedeelte hier van met zoet water bespoten, waardoor een mooie baan was ontstaan, die 's avonds ook verlicht was. Van de boule vard af was dit een feeëriek gezicht. Zaterdagmiddag om twee uur werd deze baan door bur gmeester Mr. B. Kolff offi cieel ge:pend, waarna kinder hard- behandigheidswedstrijden op de schaats gehouden wer den. Nu de wind naar het Zuiden is omgeloopen en de weerbe richten over dooi spreken, ziet heter naar uit, dat de vreug de slechts van korten duur is geweest. In ieder geval kan men in Zeeland toch op goed geslaag de ijsfeesten terugzien. PONT SOUBURG GESTREMD. Elke medaille heeft echter zijn keerzijde, ook de jjspret. Tengevolge van de ijsgang in hét kanaal do:r Walcheren ls het pontje bij Souburg ge stremd. De N.V. Stoomtram Walche. ren heeft nu een tijdelijke bus dienst ingelegd van Oost-Sou burg (Oranjeplein) naar Mid delburg (Markt) en naar Vlis- singen Betje Wolffsplein) De bussen vertrekken van Middelburg op het heele uur, van Vlissingen leder half uur. Op de spitsuren (tusschen 8 en 9 en 5 en 6 uur), rijden de bussen elk half uur. Duizend gulden voor de Westkapelsche bewaarschool. Op Vrtjdag 10 Januari 1947 zal te Goes een fruitteeltdag worden georganiseerd, waar de fruttverwerking zal worden behandeld. Op Vrijdag 27 December a.s. zal de heer Q. C. Lenshoek, voorzitter van de kring Zeeland van de Ned. Fruittelers-organisatie, om 19.25 uur over de Zender Hilversum I eenige bijzonder heden vertellen over deze fruitteeltdag. PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Zooals ook voor de oorlog gebruikelijk was zal ook dit jaar een groote Pluimvee-, Konijnen en Duivententoonsteillng te Mid delburg gehouden worden, en wel in het Veilingsgebouw aan de Kanaalweg. Belgische loodsen gedecoreerd. Zaterdagmorgen beeft de Bel gische minister van veikeer, de heer Rongveaux, een kort bezoek aan Vlissingen gebracht om in de Pionnierhalf aan een vijftiental Belgische loodsen, die langer dan 25 jaar bij het Belgische loods wezen hebben gediend, herinne ringsmedailles uit te reiken, ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de lijn Ostende-Dover. De inspecteur van bet Belgi sche Loodswezen, de heer Stro- bands, heette den minister welkom, waarna deze zijn, gedeeltelijk in het Fransch, uitgesproken rede op wees. dat deze loodsen in den vreemde de naem van België hoog houden. Vervolgens reikte de minister de onderscheidingen uit. Een muziekcorps van de Bel gische marine luisterde de plech tigheid op. Het kleuteronderwijs te Westkapelle heeft door de ramp zwaar geleden Het daarom verheugend, dat de pogingen, om hierin verbete ring te brengen met succes be kroon* zijn. Er is namelijk 1000,bijeengebracht voor een nieuwe inventaris- de op brengst van drie schilderijen van Louis Heymans, die door den schilder voor dit doel ter beschlkikng zijn gesteld. Twee schilderijen werden reeds middellijk na de opening van de Heymans-exposltie ver kocht, waarvan één, zooals reeds bericht, aan de gemeen tebesturen van Middelburg en omliggende gemeenten. De op brengst van een derde schilde rij, dat door den schilder par ticulier verkocht werd. zal door hem aan het reeds verkregen bedrag van 725.worden toegevoerd. De hutsvesting van de kleuterschool baart nog zorg. doch er bestaat een groote kans, dat de cantine van Rijkswaterstaat door de ze dienst ter beschikking zal worden gesteld. De aangekochte schilderijen zijn met het andere werk van Heymans nog tot 28 Decem ber in het Kunstmuseum te Middelburg te bezichtigen. „HERBOUW WALCHEREN" Als uitgave van de Stichting .Herbouw Walcheren" ls een geschriftje verschenen onder de titel „Wat moet de getroffene van de wederopbouw weten?" In deze brochure worden ver schillende kwesties behandeld, die voor de oorlogsgetroffenen, speciaal voor hen, wier pander geheel verwoest zijn, van be lang kunnen worden geacht- zooals de herverkaveling. - ont eigening, de herbouwplicht, enz. AARDAPPELEN BEVROREN Naar wij vernemen heeft de vorst nogal wat schade berok kend aan de aardappelen in W.-Zw.-Vlaanderen. Op ver schillende plaatsen waren de kuilen nog niet voldoende af gedekt en daar de vorst juist op Zaterdag intrad, ls dat voor heel wat boeren funest gewor den. Daarnaast stonden op ver schillende bedrijven de aardap pelen ln zakken gereed voor de verzending, welke verzen ding vaak stagneert. Ook hier dus schade. Thans gaan er ve le van deze aardappelen, nu ze nog hard zijn- naar de stoo- merijen om tot veevoeder ver. werkt te worden, waardoor er althans nog wat van de op brengst overblijft. Axel ONTSPANNINGSAVOND L.J.G. Donderdagavond is in „Het Centrum" te Axel een goed geslaagde ontspannings- en tooneelavcnd gegeven door de Landbouw Jongeren Gemeen schap van de streek Oost- Zeeuwsch Vlaanderen. Het programma dat afgewerkt werd, was rijk gevarieerd en bevatte tooneelstukjes, decla matie, samenspraken en zang. Ook het L.J.G -orkest verleende zijn medewerking. FILMAVOND INDIË. Door de vereeniglng „Neder land en Oranje" te Axel is Donderdag in de Chr. be waarschool een filmavond ge geven. De kleurenfilm „Sprockiesachtig Indië", met de noodlge toelichting gaf beelden van de rijke Ooster- sche natuurpracht en vond dan ook groote belangstelling. KONIJNEN- EN PLUIM VEE - TENTOON STELLING Te Axel zal tijdens de Kerstdagen door de vereeni glng „Ter Verbetering" een tentoonstelling van allerlei soorten raskonijnen en pluim vee worden gehouden. Biervliet RAADSVERGADERING. Vrijdag vergaderde dc Raad van Biervliet. De burgemeester deelde mede, dat er door de waterleiding 19 brandkranen zijn geplaatst. De rekening 1944 werd goed gekeurd met een bedrag aan ontvangsten van 134.014.» aan uitgaven van 119.429,94. Toegestaan wed het verzoek van dc bijz. R.K. school voor de vernieuwing van de vernielde banken, leermiddelen en sanitair en aanleg waterleiding tot een gezamenlijk bedrag van 4200. Aan B. en W. werd een cre- diet toegestaan voor vernieuwing der vernielde banken voor de openbarescholen tot een bedrag van 6500. Besloten werd tot verlenging der fraude-verzekering van gemeen tegelden voor 3 jaar tot een ver zekerd bedrag van 8000.—. Besloten werd tot toetreding tot de gemeenschappelijke rege ling omtrent toelating van leer lingen op de U.L.O. school te Oostburg. Hierbij kwam de wen- schelljkheid ter sprake van bus vervoer voor scholieren, voorna melijk naar Terneuzen. B. en W. zullen zich daartoe in verbinding stellen met de directie der Z.V. T.M. Besloten werd tot aanvrage van een voorschot aan het Rijk voor de in aanbouw zijnde wo ningwet-woningen. Aan B. en W. werd een cre- driet van 11.000 verleend voor het koopen van een Oostenr!)k- sche woning. De burgemeester legde de raad een plan voor van herbeplanting met boom en en heesters, waar voor subsidie is te krijgen, ook door particulieren, cn een plan van woningbouw in de Gentsche straat en de Beukelsstraat. Met beide plannen ging de raad in principe accoord. Tholen ONTSPANNINGSAVOND „OLYMPIA". In de zaal van „Het Hof van Holland" te Tholen werd Woensdag 18 Dec. jJ. vcor de leden en donateurs van de Thoolsche gymnastlekvereeni- ging „Olympia" een ontspan ningsavond georganiseerd, ter- wjjl des middags voor de ju niores een filmpje werd ge draaid. Deze avond werd geopend door den voorzitter der ver- eeniging, de heer G. Amsing. De heer W Cornellsse ver toonde enkele films o.a. over het jubileumfeest van „O'.ym- „DE ZEEUWEN" HEEFT UITSTEKENDE KAMPIOENSKANSEN. Spanning in alle afdeelingen Wanneer we van de gelegen heid, die het niet-spelen van wedstrijden ons geeft, gebruik maken om de situatie op de ranglijsten in de diverse klas, sen van District IV nader te bezien, valt reeds onmiddellijk in het oog, dat ook nu weer ln de le klasse zich een kop groep van „oude" en een staartgroep van „nieuwe" eer ste klassers heeft gevormd. Opvallend is hierbij toch wel de rel die het Tilburgsche Noad dit jaar speelt. De laat ste jaren pleegden de geel- blauwen met een zeer beschei- plaats genoegen te ne men, maar thans dienen ze nog steeds als een der meest gegadigden voor de titel te worden beschouwd. Weliswaar staat BW er nog iets beter voor ondanks de recente misstap tegen Baronie maar juist daardoor ztjn de kansen van Willem IL dat slecht begonnen was, weerge keerd en zelfs NAC en Longa zijn nog niet geheel uitge schakeld en nu wil het geval dat N:ad op papier het ge makkelijkste programma voor de boeg heeft met het voordeel dat Willem II en BW elkaar rvo^te ljjf zullen moeten gaan. is m dit gezelschap ken nelijk te groot voor servet en te klein voor tafellaken en de Venlonaars zitten rustig op de wip, waar ze kunnen toezien hoe de andere vijf nieuwelin gen nog min of meer betrok ken zijn by de dans om de uciiauuc. .roode lantaarn. Van deze vijf lend, waarschuwde spr. tegen staat Vlissingen er het beste het overmatig gebruik van voor al moet ook hier niet stikstof en pleitte voor betere uit het oog worden verloren dat de rood-witten nog een lastig programma af te wer ken krijgen. Veel zal afhan gen van de resultaten,welke geboekt kunen worden tegen de mede-gegadigden vcor de laatste plaats, al wijst alles er op dat RKTVV een heel zware dobber zal hebben de roode lantaarn over te doen. DE TWEEDE KLASSE. In de tweede klasse is het wel watanders gegaan dan verwacht mocht worden. Twee kampioenen en een gedegra deerde eerste kiasser ieken zoo op het eerste gezicht on der elkaar te zullen uitmaken wie wederom een gooi naar'n plaatsje hoogerop zou gaan doen. Het kwam anders uit. Slechts TSC heeft aan de ver wachtingen beantwoord en ge heel onverwacht diende zich ,,De Zeeuwen" als mede-gega digde aan en ze doet dit nog onverminderd. Zelfs staan de papleren van de Vlissingers iets gunstiger, waartoe echter eerst de achterstallige drie wedstrijden het maximum aan tal winstpunten zal moeten opbrengen. TSC heeft het voor deel zoowel De Zeeuwen als Gces nog op eigen grond te krijgen, terwijl ook hun ove rige wedstrijden gemakkelij ker lijken dan die der concur, renten. Goes en Dosko maken, ieder met 7 verliespunten, het vier tal dat de strijd om het uit eindelijk bezit van de titel zal moeten uitvechten vol. RBC heeft wel heel erg teleurge steld en met Middelburg, Breskens en Alliance, van welke laatste ook hoo- gere verwachtingen werden gekoesterd, vormen ze de mid denmoot die noch vror de bo venste, noch voor de onderste plaats in aanmerking komen. Zworden gevolgd door de staartgroep van vier, waarbij uiteraard de ^lervl ietkansen, hoewel nog geenszins hopeloos. t;ch zeker zeer gering moeten worden geacht Eerste ver- eischte is dat spoedig enkele punten worden verzameld. DERDE KLASSE. In de derde klasse worot de strijd aan de kop uitgevoch. ten tusschen RCS, ODIO en MOC en ondanks de vier pun ten voorsprong, blijft het nog een moeilijke opgave vcor de Souburgers om de kop te houden. Ze moeten nog naar Odio en MOC op bezoek en krijgen laatstgenoemde ook nog thuis. De uitslagen van deze wedstrijden zfln vrijwel beslissend Ook Zeelandia blijft nog op dé loer liggen, maar alle andere ploegen zijn nog min of meer betrokken bij de strijd om het degradatiespook te ontloopen. Door het onre gelmatig verloop is nog wei nig te voorspellen al zal, nu beslist is dat nummer laatst bij eventueele degradatie naar de vierde klasse zal moeten verhuizen, de strijd uiterst fel zijn. In de Zeeuwsch Vlaamsche klasse is een maximum aan spanning aan de kop van de ranglijst. Oostburg zetelt daar als een Westelijke oase in een Oostelgke woestijn en de man nen van Brakman hebben het heft nog in eigen hand. Axel ls iets teruggevallen, maar we twijfelen niet zf ze zullen nog een hartig woordje gaan mee spreken. De strijd in de on derste regionen is een zuiver westelijke aangelegenheid ge worden met zeer zwakke IJzendijke papieren. Bij de reserves ten slotte is de strijd zonder eenige span ning, nu Dosko 2 steeds blijft winnen. Aan de staart hangt Breskens 2. pia", over Agnhem, over de brug van Tholen en enkele kluchten. Na een gezellig sa menzijn werd de avond beslo ten met een dankwoord van den heer Amsing. Stavenisse OUDERAVOND. Woensdagavond hield de Ou- dercommissie te Stavenisse een vervroegde ouderavond in ver band met het afscheid van twee trouwe leerkrachten. De voorzit ter, A. van 't Veer, opende de vergadering. Daana gaf de voor zitter het woord aan het hoofd der school, de heer W. van Dis sel. De heer I. Gaakeer hield een lezing over „Het tekort aan leer krachten en haar gevolgen". In de pauze werd gelegenheid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen. Na de pauze volg de een lezing door dr. Bernhardi over: „De school en de volksge zondheid". Daarna volgde het afscheid van twee leerkrachten mej. M. Sakko en de heer Iz. Gaakeer. Oud-Vossemeer PAULUSVEREENIGING. In de school met de bijbel te Oud-Vossemeer werd voor een druk bezochte zaal door de Paulusvereeniging een film- voordracht gegeven over het evangelisatiewerk, hetgeen wera opgeluisterd door een .zangvereeniging. FILMVOORDRACHT. De Paulusvereeniging te Oud-Vossemeer hield Zater dag in de school met de Bijbel een filmvoordracht over het Evangelisatiewerk, hetgeen door de zangvereeniging met het zingen van enkele liede ren werd opgeluisterd. De zaal was druk bezocht. Poortvliet ONGEVAL Toen de wed. C. Grfjs te Poortvliet, met een pan ko kende. melk uit de kamer naar de keuken ging, had zij het ongeluk van de dorpel te glij den, waarbij zij de kokende melk over haar arm kreeg. Met flinke brandwonden moest zij zich onder doktersbehande ling stellen. „DE LOFSTEM" Onder' leiding van den di recteur, den heer Anth. Heij- boer, gaf de zangvereeniging „De Lofstem" te Poortvliet een uitvoering in de Openbare Lagere Schooi. Voor de talrij ke aanwezigen werden door de vereeniglng verschillende zangnummers en voordrachten uitgevoerd, die zeer in de smaak vielen, zoodat op een zeer geslaagde avond terugge zien kan worden. KERSTFEEST Door de gezamelijke kerke lijke vereeniglng te Poort vliet zal op Tweede Kerst avond in de Openbare Lagere School een propaginda-avond worden georganiseerd, waar bij het publiek in de golegen- heid wordt gesteld naacr met de vereenlgingcn kennis te maken en hun werk te hooren en te zien. Baron Van Heemstra bekerid. De kapitein F. J. J. Baron van Heemstra en zijn vriend Bakker hebben thans volle dig bekend, dat zij betrokken waren bij de Sint Nlcolaas- bommen-affaire in Den Haag. Kapitein van Heemstra hield moeilijkheden met zijn superieuren niet onder zich. Hg sprak hierover met zgn ondergeschikten en dezen wa ren stuk voor stuk verknocht aan hem. Onder hen was sergeant A. T. de Boer, een man met een schitterende staat van dienst in de illegaliteit, die voor ztfn kapitein door het vuur ging. Het staat vast dat de Boer zijn kapitein heeft voorge steld de beide hoofdofficieren te ontvoeren. Dit plan ging niet door bij gebrek aan prac- tische uitvoerbaarheid. Intusschen broeide ock on tevredenheid tusschen de be trokkenen over de berechting van „somtijds vermeende" po litieke misdadigers. Verzet op Celebes. De gedelegeerde van Zuid- Celebes Son da Daer.gmp.tta- jang, adviseur voor Indonesi sche zaken ter beschikking van den resident van Zuld-Ceiebes, zal de conferentie te Den Pa sar verlaten en zich per vlieg tuig naar Makassar begeven teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de militaire gebeurtenissén van de laatste dagen op Zuid-Cele bes, waarbij 251 dooden vielen. Nieuwe spoorlijn geopend. Voor het eerst sedert tien tallen jaren hebben de Ned Spoorwegen Vrijdag- een ge heel nieuwe spoorltfn in ge bruik genomen, de olielijn Nieuw AmsterdamOud- Scho:nebeek, welk traject een lengte van 6 km. heeft Deze lijn werd gebouwd om de afvoer van de petroleum, welke in dit gebied door de Bataafsche wordt gewonnen, te vergemakkelijken. Bij de feestelijke ingebruik neming werd door verschil lende sprekers het woord ge voerd. Ook de heer Boer uit Den Haag werd verdacht van verraad, door opzet of on voorzichtigheid van twaalf En gelandvaarders. In het voor jaar zijn eenige militairen onder aanvoering van een k-r- poraal Peterse er op uit ge weest om den heer Boer neer te schieten bij zijn vogelhaan cF Loosduinen. Boer verscheelt echter niet, waardoor deze „executie" niet doorging. Begin November kwam ser geant de Boer met een tea* kening van een b:m. Kapiteif» van Heemstra en ook zijn vriend Bakker keurden dit ontwerp goed. Op 3 Decem ber was de eerste bom klaaA Kapitein van Heemstra „vona het wel iets". Hij wist echter pas op 5 Dècember, wat de Boer van plan was. De vier bommen zouden be stemd; zjjn voor de twee hoofd officieren, voor den heer B.er voor een anderen Hage naar. Zeeprantsoen. De zeep-industrie ondervindt momenteel nog groote moei lijkheden bij de grondstoffen- voorziening. Alle krachten worden echter ingespannen, om zoo spoedig mogelijk we derom huishoudzeep en'of toi letzeep in distributie te breng- gengen. Bij de eerstvolgende bonaanwijzing zal, behalve het normale rantsoen (225 gram huishoudzeep of 90 gram toi letzeep) een extra rantsoen worden verstrekt (90 gram toiletzeep) op de e-kaarten. Tholen onbereikbaar. De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat het veer over de Eendracht wegens ijsgang voor alle verkeer gesloten is, behalve voor voetgangers. TWEEDE KAMER VOLTOOIDE HET BEGROOTING SWERK. De Tweede Kamer heeft thans het begrootingswerk vol. toold. Vrijdagavond werden na eenige discussie nog dc be grootingen van Overzeesche Gebiedsdeelen, Onderwijs, Kun. sten en Wetenschappen en Fi nanciën goedgekeurd, waarna de Kamer op reces ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6