PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Accoord Linggadjati in Kamer aanvaard Complot te Buitenzorg SOCIALISATIE IN DUITSCHLAND Millioenenschade 189e Jaargang - Nr. 297 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Ghristelljke feestdagen. W O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mni. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Viissingen Walsti aat 58-60. tel 10 (2,!i|nen) Middelburg: Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes: Turf kade 15. :ei 2475, Oostburg: Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen BrouweriJstr-2, Postrek- nr. 359300 P-Z.C Middelburg. Tweede Kamer aanvaardde de moties-Romme en verwierp de motie-Schouten. Vrijdagmiddag werd in de Tweede Kamer gestemd over de moties, welke werden ingediend naar aanleiding van het debat over de overeenkomst van Linggadjati. De eerste motie-Romme, betreffende de vrijheid en de veilig heid van de slachtoffers der gebeurtenissen in Indonesië en van de geïnterneerden, werd met 83 tegen 10 stemmen aangenomen. De Communisten stemden tegen. De motie-Schouten, welke vervolgens in stemming werd gebracht en welke de Regeering uitnoodigt ten spoedigste over te gaan tot de bijeenroeping van de Rijksconferentie, werd verworpen mei 65 tegen 25 stemmen. Vóór stemden de fracties der A.R., C.H., St. G., 'en P.v.d.V., tegen waren de R.K. fractie, de P.v.d.A. en de Comm. fractie. De heer Ruys de Beerenbrouck had tevoren verklaard zich van stemming te zullen onthouden. De stemming over de tweede motie'Romme, welke zich vereenigt met het door de Regeering voorgenomen beleid, ten aanzien van het ontwerp" accoord van Linggadjati, had tot resultaatt dal deze motie met 65 stemmen vóór en 30 tegen werd aangeno men. Vóór stemden de R.K. fractie (behalve de heet Ruys de Bee renbrouck), de Partij van de Arbeid en de Communistische fractie. Tegen stemden de fracties der A.R., C.H., St.G., P.v-d-Ven de heer Ruys de Beerenbrouck De heer Wagenaar (C-P-N.) verklaarde het te betreuren, dat met zijn fractie geen overleg is gepleegd. Deze zou voor de motie stemmen, maar zij maakt zich daarbij los van de considerans. De bedoeling is te stemmen voor onderteekening en voor het beleid der Commissie-Generaal. Tijdens de stemming waren, alle ministers aanwezig. Vele' leden kwamen de Regeering en speciaal minister Jonkman gelukwenschen. Vriezen en dooien. Vrijdagmorgen neersch- ten in ons land de vol gen e temperaturen: Vlissingen 9 gr. C.; Groningen 11 gr.; Den Helder —6 gr.; De Bilt 12 gr.; Maastricht 12 gr.Twente 13 gr. Enkele groote steden in Europa gaven het volgende vorstbeeld: Hannover 14 gr.; Brussel —13 gr.; Parijs 11 gr.; Madrid —4 gr.; Lissabon -f 5 gr.Lenin grad 1 gr. Volkstelling kost millioen. De kosten van de Volkstel ling, welke de regeering vóór Juni 1947 zou willen houden, indien dit technisch mogelijk blijkt, worden geraamd op f 1.750.000 Verwacht wordt dat 6 a 8 weken na de telling reeds voorloopige cijfers over de be volking bekend zullen zqn. De volledige verwerking, welke na de telling van 1930 nog 3 4 jaar kostte, zal do-r de ve: beterde techniek ditmaal waarschqnlqk slechts 1jaar vorderen. Geen haring meer voor binnenlandsch gebruik. Onder de haringexporteurs en haringhandelaren in het binnenland en de kleinhandel heerscht op het oogenblik een groote verslagenheid. Na tel ling van de voorraad gezouten haring, zoo deelt men ons uit deze kringen mede, blijkt alle voorradige haring noodig voor levering aan Rusland en naar de Russische zóne in Duitsch- land Er blijft dus niets meer over voor binnenlandsch ge bruik en ook niets meer voor levering op loopende contrac ten naar het buitenland over de geheele wereld. Tsjechische kinderen bij de K.L.M.-stewardessen. 52 Tsjechische kinderen, die per K.L.M. van- Praag naar Heathrow In Engeland zouden worden gebracht om daar als gasten van de stich ting Dr. Baroados Children Home eenige tijd te verblqven en hun zelfgemaakt kinder speelgoed ten toon te stellen, konden door de mist niet doorvliegen naar Engeland. Het t;estel is geland op Schiphol en de kinderen zul len vannacht verblijven in het K.L.M.-stewardessenlnternaat „Rust en Vreugd" te Wasse naar. waar men in allerql bedden in gereedheid heeft ge maakt en voor extra maal tijden heeft gezorgd. Churchill in actie tegen Labour-regeering. Churchill heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat hij, als het parlement weer bij eenkomt, een motie van wan trouwen in de regeering zal indienen. Desgevraagd zeide Churchill, dat hij de regeering o.m. van tyrannie, willekeur In vijf provincies in Noord-Argentinië heerscht een sprinkhanenplaag, waardoor vooral de maisoogst wordt be dreigd. Levenslang voor drievoudige moord Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 29=jarigen kruideniersbediende J. Aan stoot, die door de Almelosche rechtbank veroordeeld was. tot 20 jaar gevangenisstraf in ver. band met de drievoudigen mioord, welke hij in April 1945 pleegde op des> bejaarde zusters Aaltje en Feike en den broer Gerr'it van Béek. welk drietal hij met een bijl doodde om 3000 meester te worden. Het hof heeft overeenkomstig de eisch van den procureur-gene. raai het vonnis vernietigd en Aanstoot levenslange gevange. nisstraf opgelegd Brutale roofoverval. WILD WEST IN AMSTERDAM. Donderdagechtend, kreeg een 47-jarige vrouw te Amster dam die alleen thuis was in haar woning onverwacht be zoek. Toen zq op het kloppen de deur opendeed, stonden laar twee gemaskerde perso nen, die haar met een voor- werp ^in de hand bedreigden, op zq (luwden en naar binnen drongen. Uit de linnenkast ontvreemden de ongenoode gasten een partij linnengoed en een houten spaarpot, in houdende 500.om daarna ongehinderd te .vertrekken. STICHTING VOOR DE LANDBOUW. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de landbouw heeft, als opvolger van wqlen ir. J. Vet, tot secretaris be noemd ir. G. P. F. Royackers te Roermond, inspecteur van de rijksdienst Landb:uwher- stel voor de provincie Lim burg en rijkstuinbouwconsu- lent. KORTE PRED1CATIE Ik, ellendig mensch! Wie zal mij verlossen uit het lichaam dezes doods? (Rom. 7, vs. 24). Als bewoners van Zeeland hebben wij een zwaar kruis te dragen! Maar dragen wij het wel altijd op een wijze een Christen waar dig? Dragen wij de kruisbanier tot in Gods handen? Of trachten ivij haar zoo spoedig mogelijk weg te werpen? Onze moedeloosheid, ons on geduld, onze ontevredenheid be- teekenen: Wij willen onze rug niet lan ger krommen onder de last, die ons is opgelegd". En heimelijk nemen wij Paulus' verzuchting op de lippen: ,tIk, ellendig mensch". Hebben wij daar niet eenigszins het recht toe? Heen. zeker niet! Want onze ellende is grooten- deels van stoffelijke aard: wij zouden het graag béter hebben! Een verlangen om beter te wil len wezen, komt in ons hart niet op! Maar wanneer Paulus klaagt: „ik, ellendig mensch!" is het aller minst wegens stoffelijke nood. doch omdat hij zich beklemd ge voelde door de tweevoudige ver pletterende macht van zonde en dood! De macht van de dood hebben wij leeren kennen in bange oor logsdagen! Maar de macht van de zonde, die ook nü werkzaam is, kennen wij dié Bespeuren wij niet, hoe bij al het goede dat wij willen, het kwade in groote mate aanwezig is? Hoe weinig baat leniging van onze materieele nood, zoolang er in ons hart ruime plaats over blijft voor ondank, hebzucht of bedrog! Deze nood is immers grooter! Dochlaten wij verheugd we zen, dat ivij weer in de Adventstijd zijn, waarin wij gedenken, dat God onze nood ziet en kent! En dat Hij Jn Zijn groote barmhartigheid ons Jezus Chris tus gegeven heeft tot een Verlos ser uit onze geestelijke ellende Ds. G. CH. VAN ROYEN. Aardenburg. Dienstplichtige onderofficieren in 1947 onder de wapenen. Uit het eindverslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over h#t wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen op het ge bied van de dienstplicht blijkt, dat in 1947 dienstplifhtige on derofficieren onder de wapenen zullen worden geroepen, ter aflossing van de oudere on derofficieren in de tropen en ter voorziening in de kaderbe hoeften van de 3e divisie Ook verschillende reserve officieren zullen in 1947 nog onder de wapenen moeten ko men, eveneens ten behoeve van de 3e divisie. Het is niet uit gesloten. dat er nog behoefte aan kader zal bestaan, wan neer onderdeelen aangewezen De heer Gorlzak kan naar Indonesië. Naar aanleiding van de op merking van den heer Gort zak in „De Waarheid" van 6 Dec., dat hij de door de sol- dateh van het 27e R.I. inge zamelde gelden nog niét ont vangen heeft, verneemt Aneta, dat het deviezeninstituut tè Batavia geen vergunning voor deze remise verleende. Thans Is overeengekomen, dat de passage te Batavia in Ned. Indische courant betaald kan worden. Dit is inmiddels ge schied. De heer Gortzak is hiervan per luchtpost op de hoogte gesteld. Derhalve wordt aangenomen, dat het vertrek van den heer Gortzak naar Indië weldra zal volgen. GRIEP-EPIDEMIE IN KAZERNES TE BREDA In twee. kazernes te Breda is onder de militairen een griepepidemie uitgebroken, die tot nu toe ongeveer 300 zie ken tot gevolg heeft. In ver band met deze ziekteverschijn selen zija de andere- militairen der beide kazernes met verlof naar huis gezonden. Vandaag... begint de winter; viert Stalin (eigenlijk Sosso Djoegaswili ge- heeten) zijn 67e verjaar dag; viert pref. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van Sociale zaken en fractieleider der K.V.P., zijn 50e verjaardag; MORGEN viert prinses Elizabeth van Luxemburg haar 24e verjaardag. Koninklijke Kerst- en ■Nieuwjaarsboodschap. H. M. de Koningin heeft tot alle troepen van land-, zee- en luchtmacht haar goede wen- schen voor een gelukkig kerst. feest en een voorspoedig P Nieuwjaar doen toekomen. Emigratie naar Australië toegestaan. De Australische minister president Chifley, heeft mede. gedeeld, dat het kabinet den Australlschen gezant te Den Haag heeft gemachtigd een overeenkomst te teekenen met de Ned Stichting voor emigra. tie, om Ned. immigranten ir staat te stellen naar Australië te komen. Minister Calwell heeft aan. gekondigd dat de eerste groep van 50 Ned. immigranten ir Mei 1947 Nederland zal verla ten en dat een tweede groep van 50 in September zal ver. trekken. De eerste immigran. ten zullen boeren zijn Geneesheer veroordeeld. Een arts uit Garijp In Fries land is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand en een boete van 4000 wegens het latPn klaarmaken van een re cept door een niet-gediplo- meerd assistente. Een kindje, dat de medicijnen had gebruikt worden om deel te nemen aan was aan de gevolgen hiervan de bezetting van Duitschland.loverleden. ONVERWACHTE AANVAL BERAAMD. Burgemeester gearresteerd. Naar het Fransche persbu reau A.F.P. meedeelt, heeft een Nederlandsch militaire woordvoerder te Batavia ver klaart. dat in Buitenzorg een uitgebreid complot, georgani seerd om de maatregelen van de bestandscommissie krachte loos te maken, is ontdekt. Dit was het resultaat van een on derzoek, ingesteld na de arre staties, die verricht zijn (aider de republikeinsche politie te Buitenzorg. Hij voegde hieraan toe, dat de Nederlandsche comman dant van Buitenzorg zich ge noodzaakt zag militaire maat regelen te nemen, om de hje- derlïmdsche troepen tegen een onverwachtsche aanval te be schermen en om de rust en orde in de stad en de veilig heid van de burgerbevolking te verzekeren. Het Fransche persbureau A.F.P. meldt verder, dat in republikeinsche kringen de buitengewone 'maatregelen te Buitenzorg (n.l. de arrestaties van de republikeinsche politie en van 'den burgemeester der stad en de bezetting van het radiostation) worden gekwali ficeerd als èen niet te recht vaardigen daad, als machts misbruik en schending van het bestand. Zij zijn van mee ning, dat de Nederlanders in plaats van dergelijke draconi sche maatregelen te nemen, hun vermoeiens en beschuldi gingen hadden moeten voor leggen ofwel aan de gemeng de bestands-commissie ofwel aan het comité voor civiele zaken. Het republikeinsche dagblad „Berita Indonesia" eischt krachtige tegenmaatre gelen van de kant der repu blikeinsche regeering en geen louter protest. Gezaghebbende Nederland sche kringen te Batavia dee- len mede. dat de Nederland sche maatregelen te Bulten- zorg zijn genomen, nadat be wezen was, dat de republi keinsche politie betrokaen is geweest bij schietpartijen op Nederlandsche soldaten, het geen een schending van het bestand beteekent. Verder werd verklaard, dat het hoofd van de republikein sche politie niet alleen op de hoogte was van, maar ook betrokken bq het verbergen van wapens, welke gestclen waren uit kampen van het Nederlandsche leger, terwijl de republikeinsche resident heeft toegegeven, dat hij per- soonlqk bezwarende documen ten had verbrand. De Conferentie van Den Pasar. V-oor de algemeene beschou wingen op de conferentie van Den Pasar hebben zich niet minder dan 30 sprekers opge geven, w.o. 12 van Zuid-Cele. bes. De heer Claproth van de Indo Europeesche groep van Zuid Celebes verklaarde zich accoord met de overeenkomst van Linggadjati De heer Katoppe (Minahas. sprak zich uit voor een sterke staat „De Groote Oost' op gelijk niveau met de Repu. bliek. De heer Wenas (Mina hassa) verklaarde, dat de vor ming van een dergelijke staat, geen afscheiding van de rest van Indonesië beteekent, maar eerfer een stap tot eenheid De Sultan van Temate be. pleitte een twee kamerstelsel overeenkomstig dat van Enge. land en Frankrijk. Het wereldgebeuren BELANGRIJKE DISCUSSIES IN DE BERLIJNSCHE GEMEENTERAAD. Britsche plannen in het Ruhrgebied. Langzamerhand begint ten aanzien van Duitschland het standpunt veld te winnen, dat een uitschakeling van het Pruisische militairisme en het nationalisme onmogelijk doel treffend kan zijn, indien geen diep ingrijpende hervormingen in de sociale structuur wor den uitgevoerd. Het is geen geheim, dat de Duitsche groot industrie achter de schermen de hand heeft gehad in de snelle opkomst van Hitier en het is ook bekend, dat mede om deze reden de Engelsche Labour-regeering plannen uit werkt tot nationalisatie van het groot-bedrijf in de wapen smidse van Duitschland, het Ruhrgebied. Juist deze week verklaarde Byrnes, dat hij, ondanks de samensmelting van de zones, zich niet tegen deze Britsche plannen zal ver zetten. In Duitschland zelf, ook in de Westelijke zones, wordt de roep om socialisatie steeds sterker, getuige de on langs in Groot-Hessen gehou den volksstemming en de voor stellen tot nationaliseering van de grondstoffenindustrie, door de vakbonden, van de Ruhrstreek. In Berlijn is se dert vele maanden een ieven- üge woordenstrijd aan de gang over de kwestie der so cialiseering en uiteraard is deze strijd do:r de pers extra aangewakkerd. De bladen, vooral de organen der vak- londen, schrijven vlammende beschouwingen met beschuldi- gihgen van reactionnaire ten denties in andere kampen. Vol gens den Berlijnschen corres pondent van het A.N.P. is deze week in de Berlijnsche gemeenteraad een zeer be langrijke discussie begonnen met de toekomst der groote bedrijven als inzet. De S.P.D., de socialistische partij, die in het stadsbestuur de hoofdrol speelt, heeft onder het motto „socialiseering" een onteige ningsplan opgesteld. Zij wil „daartoe geschikte economi sche ondernemingen, in het bijzonder concerns, ten gunste van het Duitsche volk ontei genen en in gemeenschapsbezit overbrengen'. Dit schijnt ver der te gaan dan de eischen der eenheidspartij, doch deze schqn zou kunnen bedriegen, daar „voor socialiseering ge schikt" een vrij rekbaar be grip is. De vakbonden steunen het socialisatieplan krachtig, al leggen zij daarbij de nadruk op het beheer der bedrijven, waarin zij voor de bedrijfsra- den recht van meespreken op- eischen. De beide rechtsche partijen zijn uiteraard minder geestdriftig voor socjaiisatie- plannen. De Christeujk-Demo- cratische Unie heeft door mid del van haar hoofdorgaan Neue Zeit niet nagelaten te waarschuwen tegen een dras tische wijze van socialiseering. Deze partij gaat daarbij uit" van de overtuiging, dat er geen algemeen bruikbaar sche ma is op te stellen. Van de liberaal-democratische partq kan natuurlijk niets anders worden verwacht dan een priru cipieele tegenkanting, die evenwel aan de verwezenlij king der plannen weinig af zal doen. Het behoeft nauwelijks ge zegd, aldus de c.rrespondent, dat het' belang van alles, wat in Berlijn staat te gebeuren, zich niet beperkt tot de stad, maar groote invloed zal heb ben o'p de toekomstige ontwik keling in Duitschland. Ook Bevin optimistisch, Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, verklaarde bij zijn aankomst uit de Ver. Staten te Southampton: „Ik ben nu hoopvoller gestemd dan ik ooit tijdens mijn ambtsperiode als minister van buitenlandsche zaken ben geweest. Ik kan een beter begrip zien komen zeer hoopgevend geweest. Of schoon alles veel tijd heeft ge vraagd en de gang van zaken soms teleurstellend is geweest kan ik geen oogenblik daarvan als verloren tijd beschouwen". Marcel Cachin, de 77-jarige directeur van het communisti sche blad ..l'Humasité", is tot voorzitter van de Fran sche commissie voor buiten landsche zaken gekozen. in hei Vrije van Sluis MEER DAN 300 K.M. POLDERWEG MOET GERESTAUREERD WORDEN. Zeedijk dreigde te bezwijken. Het Vrije van Sluis...--. Slechts weinigen zullen weten, dat-dit waterschap, dat een goed deel van West Zeeuwsch-Vlaan- deren omvat en in 1941 ontstond door de samenvoeging van niet minder dan 76 polders en polder- tjes, die sedert menschenheugenis en nog langer de waterstaatkun dige belangen van de streek be hartigden, een van de grootste uit den lande is. Met zijn ruim 26.000 H.A wordt het slechts overtroffen door Delfland, Rijnland en Noord-Hollands Noorderkwar tier... Maar helaas is dit niet het eenige punt, ten aanzien waarvan het Vrije van Sluis in de eerste gelederen staat. Dit gebied be hoort immers tot de zwaarst ge troffen deelen van ons land en ook het waterschap heeft1 in de schade een behoorlijke portie mee te dragen. Wanneer we met ir. I. van Sandick, het hoofd van de tech nische dienst van het water schap, in diens auto langs de soms wonderlijk kronkelende polderwe gen snorren, wijst hij ons de ver nielingen: de zeesluis en de beide wachtsluizen bij Cadzand, eenige tienduizenden boomen domweg afgezaagd om er Roramel-asper- ges van te maken of door de inundatie om het leven gebracht wegen en dijken, waaraan vijf jaar lang niets gedaan kon worden en die dientengevolge in een erbarmelijke toestand verkee- ren, meer dan twintig bruggen vernield Ir van Sandick komt tot een taxatie van vier a vijf millioen gulden schade, maar het spreekt vanzelf, dat dit slechts een zeer globale schatting is. 't Is bijna niet te overzien en er zal, wil alles weer. in ordV komen, met groote voortvarend heid moeten worden aangepakt. DE ZEEDIJK. Gelukkig is er al aangepakt en wel in de eerste plaats op een van de punten, waar inderdaad van gevaar gesproken mocht worden: de zeedijk ter hoogte van Groede, die ten gevolge van de noodgedwongen verwaarloo- zing en het geknoei met bunkers en opstellingen van de Duitschers werke'qk in een conditie was ge raakt die een oogenblik het erg ste df»ed vreezen. De dijk bestond hier uit een reeks lage duintjes, die langza merhand zoo verstoven waren, dat van een hechte zeewering geen sprake meer was. Thans is hier een solide stuk dijk gelegd, voorzien van een stevige beklee ding van betonblokken en tegen de golfslag beschermd door een reeks bazalthoofden, waaraan overigens ook nog wel het een en ander hersteld moet worden. Al waren het alleen maar de pa len, die soms werden stuk geva ren door de Duitschers met hun snelbooten, wanneer ze uit vrees voor geallieerde vliegers, liefst maar zoo dicht mogelijk onder de kust bleven. Ook op andere punten van West Zeeuwsch-Vlaanderen is er aan de zeewering nog wel het een en ander te doen, maar daar ia de noodzakelijke voorziening toch in de regel eenvoudiger en heel wat minder kostbaar, DE WEGEN. Voor het herstel van de polder wegen, die tezamen meer dan 300 km. lang zijn, is het wachten nog steeds op steenslag, dat uit België moet komen, 't Is moeilijk te zeggen hoeveel hief noodig zal zijn, maar ook dit wordt in elk geval een heel omvangrijk kar wei, omdat vele wegen door de verwaarloozing en de extra-belas ting van het niets ontziende mi litaire verkeer in oorlogstijd tot hun fundamenten aangetast zijn. Bovendien bestaat nog de mo gelijkheid plm. 30 km. tot dus ver niet verharde weg nu te ver harden met het puin, dat in West Zeeuwsch-Vlaanderen helaas in ruime mate en heel billijk beschik baar is. 't Ligt voor de hand, dat al dit herstelwerk aan de wegen enorme bedragen zal gaan kosten en er zijn dan ook reeds besprekingen gaande met Landbouwherstel over de verdeeling van de kosten, aan gezien het waterschap moeilijk meer zal kunnen betalen, dan het bedrag, dat in de oorlogsjaren noodgedwongen op het onderhoud bezuinigd werd. Voor de vernielde bruggen zijn inmiddels overal noodbruggen ge legd en ook de zeesluis bij Cad zand kon weer in een toestand gebracht worden, waarin ze al thans vóorloopig haar werk weer kan doen. De beide wachtsluizen het afwateringskanaal in de richting van Retranchement zijn echter volledig verwoest, maar het staat reeds vast, dat er slechts één zal terugkeeren. De toestand van het Zwin is de laatste tien- tallen jaren van dien aard, dat doorbraken hier niet meer ge vreesd behoeven te worden, zoo dat extra-beveiliging door een tweede wachtsluis wel achter wege kan blijven. HERBEPLANTING We spraken ook reeds over vernielde boomen. In dit verband kan echter worden medegedeeld, dat door den landschapsarchitect Bleeker een herbeplantingsplan wordt ontworpen, zoodat men verzekerd kan zijn, dat ook dit onderdeel van het herstel in vol komen deskundige handen is ge steld. Ten aanzien van de kosten werd op dit punt reeds overeen gekomen, dat Landbouwherstel de helft voor zijn rekening zal ne men. Ook de duin-beplanting is in het plan opgenomen- AFWATERING. De afwatering van de polders van het waterschap vraagt even eens nog menig punt der voortdu rende aandacht, vooral daar waar brokstukken van door de oorlogs handelingen vernielde bruggen e.d. de regelmatige afvloeiing van het water soms ernstig belemme ren. Zoo werd bijv. dezer dagen de noodbrug tusschen Sluis Retranchement met de hulp van 20 man van de Genie eenige tientallen meters verlegd om de resten van de oude brug te kun nen opruimen. De technische dienst van het waterschap staat dus voor een groot aantal problemen, die alle dringend om een oplossing vra gen, een oplossing, welke overi gens 'nog moeilijker te verwezen lijken is, omdat het eigenlijk reeds ontbreekt aan voldoende werk ruimte voor het personeel. Speel aal de opzichters en teekenaars zijn in het kantoor te Oostburg wel heel „beperkt" gehuisvest en hier moet toch vrijwel al he' voorbereidende werk worden ver richt. En dat is heusch niet ge ring! Incident in het Lagerhuis. In het Lagerhuis is Donder dagavond eenige sensatie ver bekt doordat bekend werd ge maakt. dat het eenige com munistische lid van-het Huis, Piratin, twee maal is aange rand en geslagen binnen het gebouw van het Lagerhuis, De speaker, die dit een zeer ernstige aangelegenheid acht te. las daarop uit het huis houdelijk reglement voor „dat het aanvallen of molesteeren. van een lid een ernstige in breuk vormt op de privileges van het huis en als een uiterst schandelijke en gevaarlijke schending van de parlements rechten moet worden be schouwd". Op voorstel van Churchill werd de zaak voor onderzoek naar een privilege commissie verwezen. Zionisten onderling verdeeld. Op het Zionistisch congres te Bazel blijkt steeds mëer, dat een onoverbrugbare kloof gaapt tusschen #e zienswijze van dr. Weizmann, voorzitter der wereldorganisatie van Zi onisten en Davin Gurion. lid van het Joodsche agentschap in Palestina. en het werk te New York ia Weizmann heeft aangeraden i-«- "onvoorwaardelijk deel te ne men aan de komende bespre kingen te Londen -over Pa lestina. Gurion staat op een krachtiger optreden dan dr. Weizmann wenscht. Er is een sub-commissie van 11 leden gevormd om te trach ten een aanvaardbare oplos sing voor het geschil te vin den. 36 Notabelen op de bon. Een kruidenier in een lorpje in Noord-Brab3nt nad een tekort van 3000 :antsöenen levensmidde- .en. Reeds gedurende gerulmen tijd voorzag deze winkelier de nota belen in zijn woonplaats zonder bon van levens middelen. hetgeen niet alleen hemzelf, maar nog zes en dertig ande re personen ee)1 proces verbaal bezorgde. T Deze vrijgevige kruidenier hield er bovendien nog een clandestien .filiaal - tje" In bonnen op na. Joris Ivens helpt de Rep. Indonesia. Aan de „Nieuwsgier" ont- leenen wq het volgende: Joris Ivens, de man van de documentaire film (o.a. dc drooglegging der Zuiderzee), die na de oorlog door de Nigis naar Batavia werd gestuurd om een film te maken van dc wederopbouw van Indië, ach teraf echter meer voelde voor 3e republiek, de .Nigis vaar wel zei en in Australië oieef, heeft daar een film gemaakt: „Indonesia calling". Dit is een product van het tedien einde opgerichte „Indonesian film syndicate" en het geeft een beeld van de steun, die de re publiek in Australië kreeg. Uit Australië in Djokja aan gekomen Ind:nesiërs nebben deze film nu meegebracht en volgens Antara zal zij wei gauw draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1