ZeeuwscheS Roomsch en Rood vóór Linggadjaii Oud-burgemecstcr stood terecht UIT DE PROVINCIE S.D.O.A. terug naar Middelburg LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND. TWEEDE KAMÉR VANMIDDAG STEMMING OVER MOTIES VAN DE HEEREN ROMME EN SCHOUTEN. NIef uit één stuk In de avondzitting van de Tweede Kamer werd het de bat over de overeenkomst van Linggadjati voortgezet. De heer Bruins Slot (A.R.) verklaart, dat het antwoord van den minister hem niet kan bevredigen, al achtte hy het een verbetering, cat de minister thans heeft verklaard, dat alle stukken zullen bin den. Maar ze zijn te weinig uit één stuk. Spr. betoogt ten slotte, dat de Ind:nesiscne re volutie zich buiten de rechts orde beweegt, waaraan wy ons niet medeplichtig mogen maken. De heer Logemann (P.v.d. A.) betoogt, dat de heer Bi'ulns Slot en de heer Schou ten geen afstand kunnen doen van Nederland's voogdij. Het koloniaal overwicht is echter niet meer te handhaven. De Party v. d.- Arbeid stelt zich vierkant- achter het geveerde beleid. De heer Vonk (P.v.d.V.) wil den Angelsaksers duidelijk ma ken, dat het zoo niet langer kan en aan Soekarno te ver staan geven, dat hy geen ge zag heeft en dat de wapen- sti1 stand een farce is gewor den. De heer de Groot (C.P.N.) dringt aan op een uitspraak van de Kamer. De heer Meyerink (A.R.) vraagt of de regeering de re publiek zal dwingen iniien deze niet nakomt wat van haar verwacht' wordt. De heer Romme acht een uitspraak van de Kamer t.a.v. de slachtoffers van de gebeur tenissen in Indonesië noodza kelijk en dient daart-e een motie in, welke de noodzake lijkheid van de vrijheid en de veiligheid uitspreekt. Deze mo tie is mede onierteekend door de heeren v, d. Goes van Na- ters, Schouten, 'Tilanus. Bie- rema, Zandt en Rnys de Bee- renbrouck. Na betoogd te hebben, dat t.a.v, bepaalde punten in de Kamer toch overeenstemming heerscht, verklaart spr. na mens do grootst mogelijke meerderheid van zijn tractie, dat zy de regeering wenscht toe te laten tcfc het aangaan van wat de regeering afs het werkelijke Linggadjati aan geeft. Daartoe dient hy een me "e door den heer v. d. Gc:s van Naters onderteeken- ide motie in. De motie luidt als volgt: „De Kamer, overwegen de, dat de regeering te recht haar be.eld er op richt, om, met overwinning van de zoowel hier te lan de als in Indonesië heer- schcnde vertr.uwenscrisls, een duurzaam samengaan van Indonesië en Neder land op de grondslag van de beginselen der Kon. re de van 7 l?ec. 1942 te ver wezenlijken, overwegende, dat de regeering hiertoe dienstig acht het aangaan met vertegenwoordigers van de regeering der re- pub.Iek Ind-nesië van een wederzijdsche verbintenis, met in acht neming der geldende grondwet, tot niets meer of anders dan wat volgens de door de commissie-generaal cpge- stelde toelichting te Ling gadjati in overeenkomst met onverkorte in acht neming van de regeenngs- verklaring van 10 Dec. 1916 en van de aanvullen de regeeringsverklaring van 19 Dec. 1948, van oordeel, dat deze wederzijdsche ver bintenis, b\j juiste uitvoe ring daarvan, inderdaad de mogeiykhcld, opent om het noodzakelijke duurzame sa mengaan tusschen Neder land en Indonesië op de gr.ndslag van de beginse len der Koninklijke rede te verwezenlijken, vereenigt zich met het ten dezen door de regeering voorge nomen belèid en gaat over tot de orde van de dag De heer Tilanus (C.H.) be toogt, dat de heer van Wal- sum de kerk in de politiek heeft betrokken, hetgeen hij onjuist acht. Spr. zal zhn stem gaarne aan de eerste motie geven. Onderteekening van de overeenkomst zou ech- ter erkenning van een niet bestaand gezag beteekenen. Spr. zal dan ook tegen de tweede motie stemmen. .Hy dringt aan op spoedige by- eenroeping van de Rykscon- ferentle op waarlyk democra tische grondslag. De heer Schouten (A.R.) brengt nogmaals uitdrukke- ijk naar voren, dat het er om gaat of de regeering ge rechtigd was af te wyken van de wét tot instelling van de commissie-generaal. Het antwoord van den minister heeft spr. niet kunnen bevre digen, Er is niet eens ge antwoord op de vraag, of alle afspraken in de notulen zijn genomen. !pr. verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het beleid der regeering en dient een mede do.r de heeren Bie- rema, Tilanus, Zandt en de Wilde onderteekende motie in, waarin de regeering' wordt uitgenoodigd ten spoedigste de Ryksconferentie bijeen te roepen. De heer Stokvis (C.P.N.) betoogt, dat Nederiand de re aliteit in Indonesië meet er kennen. DE MINISTER WEEK AAN HET WOORD. Minister Jonkman kwam omstreeks middernacht nog aan het woord voor zijn du pliek. Spr. wees er op, cat wij inderdaad in een mist zit ten. Formeel is het recht van afscheiding reeds in de 10 Februari-verklaring door de regeering erkend. Met de con ferentie van Den Passar is er haast, omdat de Malk'ostaten niet de indruk mogen krygen, dat zö minder zouden zijn. De Ned, invLei zal na 1 Januari weliswaar verdwenen zyn uit de Ver. Staten vaïi Indonesië, maar op andere wyze zal zij toch tot uiting komen De beide motiesRomme zyn de regeering natuurlijk welkom. De motie Schouten heeft iets aantrekkelijks, hoe wei er toch een strekking in ligt. welke voor de regeering m.eilijk aanvaardbaar is. VANDAAG STEMMING. Tegen half twee worden de beraadslagingen gesloteó. Be sloten wordt de stemming over de moties heden onmia- deliyk na de pauze te doer, geschieden. DE BOllWVAKARBEIDRES EN DE VORST. De vorst heeft het werk in de bouwnijverheid en bij de D. U. W. practisch stil ge'egd. Er •was echter een toezegging ge daan, dat de arbeiders, die in andere deelen van her land bil de Wederopbouw of bij de D.U. W. werkzaam zijn en daardoor slechts eens per week of eens per veertien dagen naar huis gaan, van Zaterdag 21 December af tot en met Woensdag 1 Januari verlof zouden krijgen, met be houd van vierenveertig en een half uur loon over deze periode. Deze regeling zal ondanks de vorst volledig worden uitgevoerd. De werkgevers dienen vóór Maandag 23 Dec. per postwissel W/z uur loon volgens het tarief van dc woongemeente van den arbeider aan dezen over te ma ken. De postwissels zullen ge adresseerd moeten worden aan den betrokken arbeider per adres gem. dienst voor Sociale Zaken van de woongemeente van den arbeider, terwijl op de strook hel volledige huisadres dient te wor den vermeld. De arbeiders kun nen bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken van hun woon gemeente de voor hen bestemde postwissels in ontvangst nemen op de dag, dat zij anders hun Nieuwe fakir. Het aantal fakirs in Nederland neemt hand over hand toe. Woens dag heeft opnieuw een 21-jarige Nederlander, hustiaan ThorLuson, zijn kunnen als fakir gedemonstreerd aan doktoren. Ook hy door stak zyn lichaam met priemen, zonder dat er een bloeding cptrad. Evenals zyn voor gangers ontdekte ook hy in Duitsche gevan genschap voor het eerst zijn gave. Radiodebat begonnen. In de middagvergadering van Donderdag werd de be handeling van de begrooting van Onderwijs voortgezet. Na eenige discussie over en kele minder belangrijke pun ten. kwam het radio-vraag stuk aan de orde. De heer v. d. Zaal (A.R.) drong aan op rechtsherstel voor de oude omroepvereenlgingen en be toogde, dat door de schulp van de regeering een slechte en dure radio is ontstaan. Mevr. Fontanier-de Wit vvenschte op korte termyn wett lyke regeling van het radio- vraagstuk terwijl de heer Teu- lings (K.V.B.) betoogde, dat het tydelyk radiobesluit niet mag worden gehanteerd om het wettig radiobestel van vóór de oorlog onder tafel te werken. Men heeft genegeerd, dat er reeds vóór 1940 samen werking bestond tusschen de omroepverenigingen.. Spreker meende, dat er op ergerlijke wyze met het geld wordt om gesprongen. De heer v. d. Sleen (P.v.d. A.) zeide, cat zijn fractie voor standster van een nationale omroep ls, waarin alle stroo mingen tot uiting kunnen ko men. De heer Wagenaar (C.P.N.) verklaarde zich eveneens voor een nationale omroep, waarin ook de communisten z»ch zou den kunnen doen hooren. EERSTE KAMER. Wijziging Kinderbijslag goedgekeurd. De Eerste Kamer hield Don derdagmiddag een korte zit ting, tydens welke een aantal minder belangryke zaken zon der discussie werd afgehan deld. Het wetsontwerp tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet ontlokte verschillende spre kers n:g enkele opmerkingen, waarbij vooral naar voren kwam, dat de ktnderby'slag van het eerste kind af het bezwaar heeft, dat het mini mumloon voor kleine gezin nen eenigszins in het gedrang komt.. Sommige sprekers had den ook eenig bezwaar tegei\ het niet doorberekenen van de' premie, welke op den werk gever drukt. Ondanks deze bezwaren, werd het wetsontwerp z.h.st. goedgekeurd. TRIBUNAAL TE GOES Advocaat droeg N.S.B.- insigne. Woensdag hield in de zittings zaal van het tribunaal te Goes, de derde kamer, onder voorzitter- schap van m. P. Loeff, zitting. Dc morgenzitting was bestemd voor de tweede behandeling van de zaak tegen den 64-j. oud burgemeester van Westkapelle en Kloeiinge, M. Tuiten, die reeds werd veroordeeld ot 10 jaar in- terneerlng De dagvaarding om vatte, dat besch. in 19-10 lid werd van de N.S.B., later ook lid van de N.V.D.; als N.S.B.- burgemeester van genoemde ge meenten opdrachten en bevelen van de Duitsche weermacht en de Duitsche politie, ook vorderlngs- beve'.en van vijandelijke zijde uit voerde; heeft bewerkt, dat een onderduiker is gearresteerd en blijk gaf van goote eerbied voor Hitier. Besch zei nu spijt te heb ben van zijn optreden. Hij voerde orders uit, die van de Prov. grif fie kwamen. Hij heeft in zijn beide gemeenten getracht te handelen in het belang van de bewoners en te Kloetingc deed hij dit in over leg met wethouder Lenshoek. Besch. vroeg rekening te houden met zijn 30-jarige staat van dienst in Indië. Dc verdediger, mr. A. H. Kui pers, geeft toe, dat 't van iemand als besch. niet te begrijpen is, dat hij tot de verkeerde handelingen kwam, maar hij ls het slachtoffer geworden van idealisme. Ver schillende der ten lasteleggingen staan vast. maar dit is geenszinsj het geval met de kwestie van ver raden van Koeman, hij heeft wel tegen iemand gezegd, waar de bedoelde zich ophield, maar niet met de bedoeling, dat de bedoel de persoon het aan den vijand zou zeggen. Spr. drong dan ook op clementie aan. EEN ADVOCAAT VOOR HET TRIBUNAAL. Des middags verscheen voor het tribunaal als'beschuldigde mr. W. F. P. K„ 37 jaar, advocaat en procureur te Middelburg, Hem werd ten laste gelegd, dat hij in 1940 zich als lid. begunstiger of anderszins heeft aangesloten bij de N.S.B.. dat hij het N.S B.- gedragen heeft en dat hij N.S.B.- ,ers met „houzee" groette. Besch. weet zelf niet precies als wat hij was ingeschreven. Het dragen van het speldje af en toe ontkende hij niet, maar ver zekerde nooit overtuigd en stre vend N.S.B. te zijn geweest. Zijn eigen verdediging voerende, wees spr. er op, dat hij slechts kort en dan nog maar vaag bij de N. S.B. betrokken was en vroeg hij de beschuldiging te laten verval len. Het tribunaal bepaalde de uit spraak op 30 December in de tri bunaalzitting te Middelburg. vortuitkeering zouden ontvangen, speldje zichtbaar op zijn kleeding Provinciale Staten bijeen. voorsteden naar de afïKlingen. Donderdagmorgen kwamen de Prov, Staten onder voorzit terschap van Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford in de tweede gewone zitting byeen. Afwezig waren mevr. Van den Broecke-de Man en de Heeren H. Flikweert, Baron van der Feltz en R. A. J. den Boer. Nadat de zitting met gebed geopend was, las de voorzit ter de ingekomen stukken voor, teweten het K. B. van 13 September 1946 tot goed keuring van het besluit der Staten tot opneming van kas geld en een adres van den voorzitter en secretaris van de Stichting „Fruitteelt proef- bedryf Zeeuwsch-Vlaanderen" om subsidieering van de Stich ting. Dit laatste stuk werd verwezen naar Gedep. Staten voor advies en zal in de zo- merzittipg 1947 behandeld worden. Tenslotte werd na mens Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat -r sedert de vorige gewone zitting geen onderhandsche aanbestedingen haddenplaats gevenden. De voorstellen van Gedepu teerde Staten, 28 in fetal, waarvan wy de belangrykste in onze vorige edities reeds onder de loupe hebben geno men, werden verwezen naar de afdeelingen. die op 28 Ja nuari 1947, v.'m. 10 uur, by- eenkomen. By de samenstelling van de afdeelingen werden de volgen de Statenleden bencemd; Eerste afdeeling: P. V. M. Vercauteren (K.V.P.), L'. P. v. Oorschot (P.v.d.A R. A. J. den Boer K.V.P.l. F. du Bols (Pv.d.A.), J. L. J. Briiynzeel (C.H.), J. v. d. Peijl (P.v.d.V.), mevr. E. ,J. van den Broecke (P.v.cl.A), F. Schets (K.V.P L. J. van 't Westende (K.V.P.)L. Cam- maert (K.V.P.) 'JL. de Bruij- ne (Pv.d.V.). Kremers (C. P.N.),* C. Philipse (C.H.), lid Gedep Staten, A. Schout (A. R.), idem. Tweede 'afdeeling: I. W. Lin- denbergh (Pv.d.V.), P. Raas (K.V.P.), G.'van Duin (K.V. PJ, A. S. Wisse (St. Ger J Hommes (A.R.), J. S. Vls- scher (P.v.d A.), G. A. Kaan (C.H.) J. van den Ende (A.R.), J. de Kruiiter (C.H.), P. MeUefste (A.R.). W. A. den Bogende (A.R.), W. F. E. Baron v, d, Feltz ("C.H.). A. J. van der Weel (PvrAI, lid Ged. Staten, C. Hamelink (P. v.d.A.) Idem. Derae afdeeling: H. B. Bouwman P.v.d .A.), T. A. W. J. Schorer (P.v.d.A C. Boender (St. Ger.), A. C. de Baare (PvdA), D. Kodd» (St. Ger.), H. Flikweert (S. Ger.), D. Metselaar (A.R.), A. H. S Stemerding (C.H.), F. A. van den Spiegel (P.v.d A.), J. C. Vogelaar (C.H.) E. van Ruymbeke (K.V.P.), H. C. van de Zande (P-v.d.V.), mr. dr. A. J. J. M. Mes (K. VP.), lid Ged. Staten, A. L. S.' Lockefeer (K.V.P.), idem. Stroomkabels drooggelegd. Tengevolge van het gebrek aan steenkool zyn op sommige plaatsen storingen opgetreden in de gas. en elektriciteits voorziening, In Zéèland is men er toe overgegaan om die kabels, waarop meer stroom wordt gebruikt dan is toegestaan „droog te leggen". Deze si tuatie blijft zoolang bestaan tot nieuwe stroomleverlng via benoemingen. By KB. zyn met ingang van 19 December benoemd tot dijk graaf van de Houwerpolder J. C. Menheere te Scherpenisse Tot plaatsvervanger van den dykgraaf van de Houwerpol der is benoemd J. Keur Dzn. te Scherpenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hy 70 jaar zal zyn ge worden. Arbeidsbemiddeling. Op 14 December 1946 ston den Ingeschreven 986 (33) personen, waarvan er 585 in dc D.U.W. waren tewerkge steld. Over de week eindigend 14 December 1946 werden 396 (14) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvra gen bedroeg 430 (261).* De tusscnen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Meubelmakers, kleermakers, sch enmaker, metaalbewerkers, kantoorbe dienden, kapsters machine- stiksters en naaisters, winkel juffrouwen en huishoudelyk personeel Zuid-Beveland: Meubelma ker, schoenmaker, auto-mon teurs, smeden, loodgieters, kantoorbedienden, bou .vkundig opzichter, kapster, wassche- ry-personeel, winkeljuffrouwen, typistes, hulsh. personeel. Tholen: Kleermaker, mon teur, stoker gasfabriek, leer ling-fitter, bakkersknecht, pe troleum-venter. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, las- scher, monteur, smid, textiel arbeiders, bakkersknecht, ho telkok, loopjongens, kantoor bedienden, apothekers-assis tente. kapster, naaister, tex- tlelarbeldsters, huish. perse neel. Het gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg, heeft by- kantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen, Tholen, Zierlkzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Kerknieuws ned. her. kerk. Beroepen te Ovezande— Driewegen en te Schore (toez.) R Das, cand. te Woerden. Aangenomen naar 's-Gra- venzande (vac. S. Kootstra) G. W. Kwant te Sliedrecht. geref. kerken. Beroepen te Baarland. Cand. LJ. J. Tiemersma te Blelswyk. vrouwenwereld- gebedsdag. De Vrouwen-Wereldgebeds dag zal in 1947 gehouden wor den op 21 Februari. Het on derwerp zal zyn: „Maakt recht Door verhuizing geen oorlogsgetroffene De herstelstichtingen in Gel derland. Noord-Brabant, Zee. land en Limburg maken be. kend, dat oorlogsgetroffenen, die hun vroegere woonplaats hebben verlaten en zich in niet- getelsterd gebied vestigen, niet in aanmerking komen voor de ex tra-textiel voorziening, die op het oogenblik in de noodgeble. den geschiedt. Een uitzonde ring lean slechts worden ge. maakt voor hen, die zich zeer binnenkort weer naar hun oude in de wildernis eene baan voor woonplaats gaan begeven onzen God". (Jes. 40 3b). Sas van Gent. Maar onder nieuwe naam. waar moeten secretarie en distributie thans heen Ter gemeentesecretarie van Mid' delburg is bericht ontvangen, dat bij beschikking van den Minister van Oorlog, Middelburg als gar nizoensplaats wordt aangewezen voor de Centrale Opleidings- school voor Administratief Perso neel. deC.O.A.K. Het bovenstaande zal in Mid delburg wel met groote voldoe ning ontvangen worden. Een vurige wensch van de bur gerij is het steeds geweest, dat Middelburg winkeliers zijn ontevreden. Naar wij vernemen zal het bestuur van de vereeniging Handelsbelang te Middelburg besprekingen openen met het gemeentebestuur over de In de laatstgehouden algemeene le denvergadering naar voren ge brachte bezwaren tegen de be staande voorschriften van win kelsluiting. De winkeliers zyn ontevreden over de thans vl. geerende bepaling van slui ting tusschen 12 en 1 uur eD wenschen in de plaats niervan passender sluitingstyden. Te vens zal het bestuur opnieuw de kleine ruitjes voor winkel étalages ter sprake brengen. Volgens haar is dit een euvel, waarvan zich de nadeelen v^or de zakenlieden steeds duidelij ker demonstreeren. Over deze laatste kwestie is vroeger ook reeds uitvoerig gesproken, zonder dat er echter resulta ten werden bereikt, daar de glaspositie hier uiteraard een woordje meespreekt. middelburg schaatst nu ook. Hoewel de Middelburgers langer hebben m-eten wach ten dan de bewoners van .an dere plaatsen in ons land, kunnen zy nu toch ook de gladde yzers onderbinden. De politie keurde ponderdag na- melyk het ys goed met het gevolg, dat ve en zich onmid. delxyk naar de vesten begaven om van de geboden gelegen heid te profiteeren, vóórdat dooi het spel z:u bederven. Vooral de jeugd was in groo te getale aanwezig. De Noord- vest was voor schaatsers ver boden, daar het ys er niet ge heel te vertrouwen was. kinder-ijsbaan geopend. Het bestuur van de buurt- vereeniging Breestraat en Om. geving heeft onmiddellyk toen de vorst inviel dykjes rondom de speeltuin in de Breestraat gelegd en de sneelwerktuigen weggehaald. Hierna is het 'errein tweemaal met watei bespoten, met het resultaat, dat een prachtige ijsbaan weid verkregen, die weliswaar niet Commissie naar Griekenland. Gromyko heeft zich in de Veilig heidsraad accoord verklaard met het Amerikaansche voorstel om een commissie van zeven leden naar Griekenland af te vaardigen. Hij diende echter een amendement in, teneinde de commissie dc be voegdheid te geven, haar onder zoek over geheel Grieken.and d.w.z. naar het beleid van de re^ geering-Tsaldaris en eventueel ook over de aangrenzende geole- den van Albanië, JoegcSlavië en Bulgerlje uit te strekken. De raad ging accoord met deze voorsteljen. Elite-gevangenis voor Nazi's. De begrooting voor gevange nisreparaties van Berlijn is ver dubbeld in verband met de ver bouwing van de Spandau-gevan- genis, waar Hess, Funck, Von Neurath, Von 'Schirag, Speer en Doenitz hun straffen zullen moe ten uitzitten. 0.m. zijn speciale maaregelen noodig ter voorko ming van zelfmoord. Kers verrassing Voor de drie millioen Berlijners zijn door de geallieerde autoritei ten 900.000 flesschen wodka, 100.000 flesschen champagne, 290.000 ton vruchten en vruch tensap cn 145.000 ton snoepgoed ter beschikking gesteld als Kerst verrassing. Staking te Napels geëindigd. De staking tegen de duurte en de slechte voedseltoestand te Napels, welke drie dagen duurde, ls thans geëindigd. Britsche mijnwerkers gaan 5 dagen werken. Dc Britsche kolenraad heeft bekend gemaakt, dat 1 Mei 1947 in de Britsche mijnen slechts 5 dagen per week zal worden ge werkt. De mijnwerkers verwach ten van deze maatregel een ver hooging van de productie. Amerikaansche mijn-eigenaren willen onderhandelen. Zestig procent van de Ameri kaansche mijneigenaren heeft aan John Lewis aangeboden onder handelingen te beginnen over een nieuw mijnwerkerscontract. Schaatstochten. In verband met de toestand van het ijs -.en de sneeuwval is de Flf Mëferentocht uitgesteld tot Maandag. De Dorpentocht in Noord-Hol land benoorden het IJ is thans op a.s. Zondag bepaald. Men kan naar verkiezing in Alkmaar. Hoorn. Purmerend, Uitgeest of Zaandam starten. De tradltloneele tocht naar Marken over de Gouwzee kan nog niet zonder gevaar gemaakc worden. Op de Loosürechtsche Plassen worden banen uitgezet. De Friesche Elf Stedentocht is thans bepaald op Zaterdag 2b December. Schipbrug bij Hedel buiten gebruik. In verband met de ijsgang moest gisteravond de schip brug over de Maas bij Hedel worden weggenomen. Het weg verkeer moet voor de verbin ding Noord-Zuid .gebruik ma ken van de Moerdyk-brug of van de route over Nymegen- Arnhem. Over deze route wer den ook extra-treinen inge legd, omdat de autobussen d< Spoorwegen op het traject Den Bosoh-Geldermalsen na tuurlijk evenmin konden ryden Radio-Builenzorg bezet. Agence France Presse be richt, dat volgens een Neder- landsc'nen militairen woord voerder het republikelnsche radiostation te Buitenzorg do:r Nederlandsche troepen is bezet wegens het versprei den van berichten, welke in stryd zyn met de geest van het bestand. Het personeel van dit radiostation is onder vraagd. Voorts maakt genoemd pers bureau bekend, dat 42 terro risten bij zuiveringsacties ten Zuidwesten van Limboeng zyn gedood. grcot is, doch de jeugd uit de omgeving van de Breestraat ruimschoots gelegenheid biedt er te schaatsen en te glyden, hetgeen dan ook druk gedaan wordt. /lissingen nieuwe bouwstof. De aannemer-bouwkundige, de heer W. F. Chrlstiaansen te Vlissingen, is na een jaar ex perimenteeren erin geslaagd een nieuw procédé samen te stellen voor een bouwstof uit hout en cement. Deze bouwstof wordt allereerst toegepast voor kippenhokken, waaraan in Zeeland groote behoefte be staat. Er zijn vele voordeelen aan dit materiaal verbonden. De hokken zijn waterdicht licht van gewicht, brandvry en isoleerend. Woensdagmorgen hebben de ryksvee.consulent, de heer B. van Asperep Ver- venne en Ir. Stam, hoofd van de boerdeuijendienst, het eer ste model te Vlissingen be zichtigd. „DE VLISMAR". De Vlismarmineraalolie en asphalt raffinaderij) heeft in Vlis singen tc kampen met groote loeilijkheden, waaronder het ge brek aan arbeidskrachten, die noodzakelijk zijn voor het herstel der tanks. In verband daarmede gaat zij er thans toe over om een tankin- sallatlc tc Rotterdam tc bouwen. -oes ijspret op de tosten. Donderdagmidag is op de vesten te Goes reeds vrh veel schaatsen gereden, vooral door de jeugd. De Oostvest trok de meeste ryders. Dat het afzet ten van de zwakke plekken niet overbodig is, bleek op de Westvest, waar twee kinderen ter h:ogte van de klompenma- kery door het Us zakten. Ge lukkig werden beide Hinderen weer op het droge gebracht. Yerseke uitvoering. Dinsdag- en Woensdagavond werd door het Gemend Koor „Nieuw ^even" te Yerseke een uitvoering gegeven in de zaal Nolet. Door het koor werden uitgevoerd de nummers Lie deren leeft", „Vlaamsche Ker mis" en „Beelden uit het Wee- nerwcud", het laatste met me dewerking van een orkest. Deze nummers werden zeer goed uitgevoerd onder de be kwame leiding van den diri gent den heer J. H Tammin- fa, te Goes. Hierna werd door et Jeugdkoor uitgevoerd „Re pelsteeltje", kinderoperette in 5 bedryven. gemeenteraad. De gemeenteraad van Yer seke is tegen Vrydagavond 20 December in openbare verga dering byeengeroepen. Tengevolge van de plotse, ling ingetreden vorst zyn te Yerseke reeds enkele mossel- conservenf abrieken stilgelegd, wegens gebrek aan mosselen. Kruiningen gemeenteraad. De gemeenteraad van Krui ningen komt Vrydagavond om 7 uur bijeen, Crabbendijke herstelraad. In de Herstelraad te Krab- bendijke hebben de volgende heeren zitting: W. P. Ge braad, voorz.. a. Wagenaar: Jac. Adam; J. Moerland; J Huison; Zr. de Raad. In de Hervormde kerk te Krabbentfijke zijn tot leden van het kiescollege herkozen, de heeren J. Vergouwe, A. C. Staal en A- de Pagter. in normale tijd de S.D.O.A. weer naar haar oude woonplaats terug zou keeren. Dit geschiedt thans Inderdaad, al blijkt dan ook de naam veranderd en wordt voort aan gesproken van Centrale Op leiding van Adminlstatief Kader. Onder de nieuwe naam zal de S.D.O.A. Middelburg even dier baar zijn, als onder de oude. Inmiddels plaatst deze verblij* dende terugkeer Midlelburgs ge meentebestuur nu direct voor een reeds lang dreigend probleem. Als de C.O.A.K, komt, waar moeten dan de gemeentesecretarie en de distributie worden onder gebracht? In een verwoeste stad als Mid delburg, waar het aantal geschik te panden sterk verminderd ls, is zulk een probleem niet gemak kelijk op te lossen. Gemompeld werd reeds, dat de Gouden Poort althans de secetarie tot woon plaats zou kunnen dienen, maar een beslissing is hieromtrent nog niet genomen. Ook voor het distributiekantoor is nog geen nieuwe plaats aan gewezen. Een ander feit van beteekenis is, dat thans de afgebrande kazerne aan de Noordstraat herbouwd zal moeten worden. Er bestaat een kans, dat hiermede spoedig een begin zal worden gemaakt, omdat dc School niet naar Middelburg kan komen, als er geen plaats is, waar ae leerlingen gehuisvest kunnen worden. Hoofdzaak is evenwel, dat de opleiding terugkomt! Een voor Middelburg verheugend bericht! TRIBUNAAL GOES. uitspraken. J. Liewes, 25 j„ voormalig agent van politie te Terneuzen, gestraft voor de tyd die ln in- terneering werd doorgebracht. Verbeurdverklaring 500. Chr. M. Ruyssaard, 35 jaar, schipper in Terneuzen, 6 maanden interneering tot 19 Juni 1947. J. Beneder, 68 jaar, gepen- sionneerd ploegbaas der N.9.. uit Wolfaartsdijk Verbeurd verklaring van 1200. L. A. de Blok, 56 jaar. land arbeider uit Koewacht. Ge straft voor de tyd die reeds ln Interneering werd doorge bracht. Allen werden ontzet uit de rechten. P, Dieleman, dienstbode in Axel, gestraft voor de tyd die reeds in interneering werd doorgebracht. Ontzetting uit de rechten. J. van Kleunen, 33 laar. brandstoffenhandelaar, JKatten- dijke. Beschuld. vervallen ver klaard.- NIPPERS Het kiescollege der Ned. Hervormde kerk te Hein- kenszand heeft benoemd tot ouderling J. van. Iwaardftn en J. Nleuwenhuize, tot diaken Abr. v. Liere en W. KareLse. In de vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Wolphaarsdijk werd als ouderling- herkozen D. Ber- keveld en als diaken J. Osse- ~e. Beide heeren hebben hun benoeming aangenomen. Op Vrydag 20 December de gemeenteraad van Wolphaartsdyk des namiddags half drie byeen komen. De collecte ten bate van de NIWIN heeft ln Wisseker- ke opgebracht de som van 330.01 waarvan te Kamper land 171.08. te WissekerKe 109.96 en te Geersdijk 48.97 BU de Ned. Herv. Kerk te Borssele zyn gekoben tot ouderling de heer Joh. Veer- hoek en tot diaken de heer G. Wielhout Fz. De Willem Barendsz ls niet alleen uitgevaren om onze z.g. boterproductie op peil te houden, maar U heeft het kunnen hooren door de radio van 12 Dec., dat wij ook een hoeveelheid traan voor zeep- fabricatle krijgen, wat ook een uitkomst zal zyn. Want onze zeeptoewijzlng is knudde, maar JO FIBBE kan U nu al hel pen met de allerbeste soorten shampoon. Dus geen nood, gaat naar J. F. en U koopt de beste shampoon voor slechts 20 ct per pakje- JO FIBBE Vlissingen -7- Middelburg (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6