Roomsch en Rood vóór Ling ga djati UIT DE PROVINCIE Oud-burgemeester stond terecht S. D.O. A. terug naar Middelburg WALCHEREN LAATSTE NIEUWS nippers Zeeuwsche S TWEEDE KAMER VANMIDDAG STEMMING OVER MOTIES VAN DE HEEREN ROMME EN SCHOUTEN. Niet uit één stuk In de avondzitting van de Tweede Kamer werd het de bat over de overeenkomst van Llnggadjati voortgezet. De heer Bruins Siot (A.R.) verklaart, dat het antwoord van den minister hem niet kan bevredigen, al achtte hg het een verbetering, dat de minister thans heeft verklaard dat alie stukken zullen bin. den. Maar ze zijn te weinig uit één stuk. Spr. betoogt ten slotte, dat de Indinesische re volutie zich buiten de rechts orde beweegt, waaraan wij ons niet medeplichtig mogen maken. De heer Logemann (P.v.d. A.) betoogt, dat de heer Bruins Slot en de heer Schou ten geen afstand kunnen doen van Nederland's voogdij. Het koloniaal overwicht is echter niet meer te handhaven. De Party v. d. Arbeid stelt zich vierkant achter het geveerde beleid. De heer Vonk (P.v.d.V.) wil den Angelsaksers duidelijk ma ken, dat het zoo niet langer kan enaan Soekarno te ver staan geven, dat hij geen ge zag heeft en dat de wapen stilstand een farce is gewor den. De heer de Groot (C.P.N.) dringt aan op een uitspraak van de Kamer. De heer Meyerlnk (A.R.) vraagt of de regeering de re publiek zal dwingen infien deze niet nakomt wat van haar verwacht wordt. De heer Romme acht een uitspraak van de Kamer t.a.v. de slachtoffers van de gebeur tenissen in Indonesië noodza kelijk en dient daart-e een motie in, welke de noodzake lij kheid van de vrijheid en de veiligheid uitspreekt. Deze mo tie is mede onierteekend door de heeren v. d. Goes van Na- ters. Schouten, Tilanus, Bie- rema, Zandt en Ruys de Bee. ren'orouck. Na betoogd te hebben, dat t.a.v. bepaalde punten in de Kamer toch overeenstemming heenscht, verklaart spr. na mens de grootst mogelijke meerderheid van zijn tractie, dat zij de regeering wenscht toe te laten tot het aangaan van wat de regeering a/s het werkelijke Linggadjati aan geeft. Daartoe dient hij een melc door den heer v. d. Goes van Naters onderteeken- ,de motie in. De motie luidt als volgt: ,,De Kamer, overwegen de, dat de regeering te recht haar beieid er op richt, om, met overwinning van de zoowel hier te lan de als in Indonesië heer- schende vertrouwenscrisis, een duurzaam samengaan van Indonesië en Neder land op de grondslag van de beginselen der Kon. re de van 7 Dec. 1942 te vèr- wezenlijken, overwegende, dat de regeering hiertoe dienstig acht het aangaan met vertegenwoordigers van de regeering der .re publiek Ind-nesië van een wederzijdsche verbintenis, met in acht neming der geldende gsondwet, tot niets meer of anders dan wat volgens de door de commissie-generaal opge stelde toelichting te Ling gadjati in overeenkomst met onverkorte in acht neming van de regeermgs- verklaring van 10 Dec, 1946 en van de aanvullen de regeeringsverkiaring van 19 Dec. 1946, van oordeel, dat deze wederzgdsche ver bintenis, bij juiste uitvoe ring daarvan, inderdaad de mogelijkheid opent om het noodzakelijke duurzame mengaan tusschen Neder land en Indonesië op de gr.ndslag van de beginse len der Koninklijke rede te verwezenlijken, vereenigt zich met het ten dezen door de regeering voorge- DE BOUWVAKARBEIDRES EN DE VORST. De vorst heeft het werk in de bouwnijverheid en bij de D. U.W. practisch stii ge'etjd. Er was echter een toezegging ge daan, dat de arbeiders, die in andere deelen van her land bi| de Wederopbouw of bij de D.U. W. werkzaam zijn en daardoor slechts eens per week of eens per veertien dagen naar huis gaan, van Zaterdag 21 December af tot en met Woensdag 1 Januari verlof zouden krijgen, met be houd van vierenveertig en een half uur loon over deze periode. Deze regeling zal ondanks de vorst volledig worden uitgevoerd. De werkgevers dienen vóór Maandag 23 Dec. per postwissel 44Yi uur loon volgens het tariet van de woongemeente van den arbeider aan dezen over te ma ken. De postwissels zullen ge- /adresseerd moeten worden aan den betrokken arbeider per adres gem. dienst voor Sociale Zaken van de woongemeente van den arbeider, terwijl op de strook het volledige huisadres dient re wor den vermeld. De arbeiders kun nen bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken van hun woon gemeente de voor hen bestemde postwissels in ontvangst nemen op de dag, dat zij anders hun yortuitkcering zouden ontvangen. nomen beleid en gaat over tot de orde van de dag De heer Tilanus (C.H.) be toogt. dat de heer van Wal- sum de kerk in de politiek heeft betrokken, hetgeen hij onjuist acht. Spr zal zijn stem gaarne aan de eerste motie geven. Onderteekening van de overeenkomst zou ech. ter erkenning van een niet bestaand gezag beteekenen. Spr. zal dan ook tegen de tweede motie stemmen. Hij dringt aan op spoedige bg- eenroeping van de Rijkscon ferentie op waariy'k democra tische gr endslag De heer Schouten (A.R.) brengt nogmaals uitdrukke. '.ijk naar voren, dat het ei om gaat of de regeering ge rechtigd was af te \vijken van de wet tot instelling van de commissie-generaal. Het antwoord van den minister heeft spr. niet kunnen bevre digen. Er is niet eens ge antwoord op de vraag, of alle afspraken in de notulen zgn opgenomen. Spr. verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het beleid der regeering en dient een mede do.r de heeren Bie- rema, Tilanus, Zandt en d( Wilde onderteekende motie in, 'aarln de regeering wordt uitgenoodigd ten spoedigste de Rijksconferentie bijeen te roepen. De heer Stokvis (C P.N.) betoogt, dat Nederland cle re aliteit in Indonesië meet er kennen. DE MINISTER WEER AAN HET WOORD. Minister Jonkman kwam omstreeks middernacht nog aan het woord voor zijn du pliek. Spr. wees er op, dat wij inderdaad in een mist zit ten. Formeel is het recht van afscheiding reeds in de 10 Februari-verklaring door de regeering erkend. Met de con ferentie van Den Passar is er haast, omdat de Mali" ostaten niet de indruk mogen krijgen, dat zg minder zouden zijn. De Ned. invl:ed zal na 1 Januari weliswaar verdwenen zgn uit de Ver. Staten van Indonesië, maar op andere wijze zal zg toch tot uiting komen De beide motiesRomme zijn de regeering natuurlijk welkom. De motie Schouten heeft iets aantrekkelijks, hoe wel er toch een strekking In ligt, welke voor dé regeering moeilijk aanvaardbaar is. VANDAAG STEMMING. Tegen half twee worden de beraadslagingen gesloten. Be sloten wordt de stemming over de moties heden onmid dellijk na de pauze te doe- geschieden. Nieuwe fakir. Het aantal fakirs in Nederland neemt hand over hand toe. Woens dag heeft opnieuw een 21-jarige Nederlander, hiistiaan ThorLuson, zgn kunnen als fakir gedemonstreerd aan doktoren. Ook hij door stak zijn lichaam met priemen, zonder dat er een bloeding cptrad. Evenals zijn voor gangers ontdekte ook hg in Duitsche gevan genschap voor het eerst zgn gave. Radiodebat begonnen. In de middagvergadering van Donderdag werd de be handeling van de begrooting van Onderwijs voortgezet. Na eenige discussie over en kele minder belangrgke pon ten, kwam het radio-vraag stuk aan de orde. De heer v. d. Zaal (A.R.) drong aan op rechtsherstel voor de oude omroepvereenigingen en be toogde, dat door de schuld van de regeering een slechte en dure radio is ontstaan. Mevr. Fontanier-de Wit wenschte op korte termijn wett lgke regeling van het radio- vraagstuk terwgl de heer Teu lings (K.V.B.) betoogde, dat het tijdelgk radiobesluit niet mag worden gehanteerd om het wettig radiobestel van vóór de oorlog onder tafel te werken. Men heeft genegeerd, dat er reeds vóór 1940 samen werking bestond tusschen de omroepvereenigingen.. Spreker meende, dat er op ergerlijke wijze met het geld wordt om gesprongen. De heer v. d. Sleen (P.v.d. A.) zeide, cat zijn fractie voor standster van een .nationale omroep is, waarin alle stroo mingen tot uiting kunnen ko men. De heer Wagenaar (C.P.N.) verklaarde zich eveneens voor een nationale omroep, waarin ook de communisten zich zou den kunnen doen hooren. EERSTE KAMER. Wijziging Kinderbijslag goedgekeurd. De Eerste Kamer hield Don derdagmiddag een korte zit ting, tijdens welke een aantal minder belangrijke zaken zol der discussie werd afgehan deld. Het wetsontwerp tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet ontlokte verschillende spre kers n:g enkele opmerkingen, waarbjj vooral naar voren kwam, dat de kinderbgsjag van het eerste kind af het bezwaar heeft, dat het mini mumloon voor kleine gezin nen eenigszins in het gedrang komt. Sommige sprekers had- jen ook eenig bezwaar tegen het niet doorberekenen van de premie, welke op den werk gever drukt. Ondanks deze bezwaren, werd het wetsontwerp z.h.st. goedgekeurd. TRIBUNAAL TE GOES Advocaat droeg N.S.B.- instgne. Woensdag hield in de zittings zaal van het tribunaal te Goes.' de derde kamer, onder voorzitter schap van m. P. Loeff, zitting. De. morgenzitting was bestemd voor de tweede behandeling van de zaak tegen den 64-j. oud- burgemeester van Westkapelle en Kloetinge, M. Tuiten, die reeds werd veroordeeld ot 10 jaar in- terneering De dagvaarding om vatte, dat besch. in 1940 lid werd van de N.S.B., later ook lid van de N.V.D.; als N.S.B.- burgemeester van genoemde ge meenten opdrachten en bevelen van de Duitsche weermacht en de Duitsche politie, ook vorderings bevelen van vijandelijke zijde uit voerde; heeft bewerkt, dat een onderduiker is gearresteerd blijk gaf van goote eerbied voor Hitier. Besch zei nu spijt te heb ben van zijn optreden. H<j voerde orders uit, die van de Prov. grif fie kwamen. Hij heeft in zijn beide gemeenten getracht te handelen in het belang van de bewoners en te Kloetinge deed hij dit in over leg met wethouder Lenshoek. Besch. vroeg rekening te houden met zijn 30-jarige staat van dienst in Indië. De verdediger, mr. A. H. Kui pers, geeft toe, dat 't van iemand als besch. niet te begrijpen is, dat hij tot de verkeerde handelingen kwam, maar hij is het slachtoffer geworden van idealisme. Ver schillende der ten lasteleggingen staan vast, maar dit is geenszins het geval met de kwestie van ver raden van Koertian, hij heeft wel tegen iemand gezegd, waar de bedoelde zich ophield, maar niet met de bedoeling, dat de bedoel de persoon het aan den vijand zou zeggen. Spr. drong dan ook op clemèntie aan. EEN ADVOCAAT VOOR HET TRIBUNAAL. Des middags verscheen voor het tribunaal als beschuldigde mr. W. F. P. K., 37 jaar. advocaat en procureur te Middelburg. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in 1940 zich als lid, begunstiger of anderszins heeft aangesloten bij de N.S.B., dat hij het N.S.B.- speldje zichtbaar op zijn kleeding gedragen heeft en dat hij N.S.B.- ers met „hcuzee" groette. Besch. weet zelf niet precies als wat hij was ingeschreven. Het dragen van het speldje af en toe ontkende hij niet, maar ver zekerde nooit overtuigd en stre vend N.S.B. te zijn geweest. Zijn eigen verdediging voerende, wees spr. er op, dat hij .slechts kort en dan nog maar vaag bij de N. S.B. betrokken was en vroeg hij de beschuldiging te laten verval len. Het tribunaal bepaalde de uit spraak op 30 December in de tri bunaalzitting te Middelburg. Provinciale Staten bijeen. VOORSTELLEN NAAR DE AFDEELINGEN. Donderdagmorgen kwamen de Prov. Staten onder voorzit terschap van Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford in de tweede gewone zitting bijeen. Afwezig waren mevr. Van den Broecke-de Man en de neeren H. Fllkweert, Baron van der Feltz en R. A. J. den Boer. Nadat de zitting met gebed geopend was, las de voorzit ter de ingekomen stukken voor, teweten het K. B. van 13 September 1946 tot g, keuring van het besluit der Staten tot opneming van kas geld en een adres van den voorzitter en secretaris van de Stichting „Fruitteelt proef bedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen" om subslaieering van de Stich ting. Dit laatste stuk werd verwezen naar Gedep. Staten voor advies en zal in de zo- merzitting 1947 behandeld worden. Tenslotte werd na mens Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat r sedert de vorige gewone zitting geen onderhandsche aanbestedingen1 hadden plaats gevonden. De voorstellen van Gedepu teerde Staten, 28 in getal, waarvan wij de belangrijkste in onze vorige edities reeds onder de loupe hebben geno men, werden verwezen naar de afdeelingen. die op 28 Ja nuari 1947, v.m. 10 uur, bij eenkomen. Bij de samenstelling van de afdeelingen werden de volgen de Statenleden benoemd: Eerste afdeeling: P. V M. Vercauteren (K.V.P.), L". P. v. Oorschot (P.v.d.A R. A. J. «en Boer (K.V.P.), L. F. du Bois (P.v.d.A.), J. L. J. Bruynzeel "(C.H.), J. v. d. Peijl (P.v.d.V.), mevr. E. .J. van den Broecke (P.v.cl.A), F. Schets (K.V.P L. J. van 't Westende (K.V.P.L. Cam- maert (K.V.P.) de Brug- ne (Pv.d.V.), Kremers (C. P.N.),' C. Philipse (C.H.), lid Gedep Staten, A. Schout (A. R.). idem. Tweede 'afdeeling: I. W. Lin- denbergh (Pv.d.V.), P. Raas (K.V.P.), G.'van Duin (K.V. PJ, A. S. Wisse (St. Ger J. Hommes (A.R.), J. S. Vts- scher (P.v.d A.), G. A. Kaan (C.H.) J. J". van den Ende (A.R.); J. de Kruijter (C.H P. Meliefste (A.R.), W. A. den Bogende (A.R W. F. E. Baron v, d. Feltz (C.H.}. A. J. van der Weel (PvrA), lid Ged. Staten, C Hamelink (P. v.d.A.), idem. Derde afdeeling: H. B. Bouwman P.v.d .A.), T A. W. J. Schorer (P.v.d.A C. Boender (St. Ger.), A. C. de Baare (PvdA), D. Kodde (St. Ger.), H. Flikweert (S. Ger.), D. Metselaar (A.R.), A. H. S. Stemerding (C.H.), F. A. van den Spiegel (P.v.d. A.), J. C. Vogelaar (C.H.L E. van Ruymbeke (K.V.P.), H. C. van de Zande (P.v.d. V.), mr. dr. A. J. J. M. Més (K. VP.), lid Ged. Staten, A. L. Lockefeer (K.V.P.), idem Stroomkabels drooggelegd. Tengevolge van het gebrek aan steénkool zgn op sommige olaatsen storingen opgetreden In de gas. en elektriciteits voorziening. In Zeeland is men er toe overgegaan om die kabels, waarop meer stroom wordt gebruikt dan is toegestaan, „droog te leggen". Deze si tuatie blgft zoolang bestaan, tot nieuwe stroomleverlng via BENOEMINGEN. Bg K.B. zijn met ingang van 19 December benoemd tot dijk graaf van de Houwerpolder J. C. Menheere te Scherpenisse Tot plaatsvervanger vap den aükgraaf van de Houwerpol- dqr is benoemd J. Keur Dzn. te Scherpenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, i waarin hij 70 jaar zal zijn ge-' worden. Arbeidsbemiddeling. Op 14 December 1946 stan den ingeschreven 986 (33) personen, waarvan er 585 in d D.U.W. waren tewerkge steld. Over de week eindigend 14 December 1946 werden 396 (14) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvra gen bedroeg 430 (261). De tusschen haakjes ge plaatste cijfers hebben be trekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Meubelmakers, kleermakers, sch enmaker, metaalbewerkers, kantoorbe dienden, kapsters machine- stiksters en naaisters, winkel juffrouwen en huishoudelgk personeel Zuid-Beveland: Meubelma ker, schoenmaker, auto-mon teurs, smeden, loodgieters, kantoorbedienden, bou vkundig opzichter, kapster, wassche- rg-personeel, winkeljuffrouwen, typistes, hulsh. personeel. Tholen: Kleermaker, mon teur, stoker gasfabriek, leer ling-fitter; bakkersknecht, pe troleum-venter. Door verhuizing geen oorlogsgetroffene De herstelstichtingen in Gel derland, Noord-Brabant, Zee. land en Limburg maken be. kend, dat oorlogsgetroffenen, die hun vroegere woonplaats hebben verlaten en zich in niet- getelsterd gebied vestigen, niet in aanmerking komen voor de extra-textielvoorziening, die op het oogenblik in de noodgebie. den geschiedt. Een uitzonde ring kan slechts worden ge. maakt voor hen, die zich zeer Kerknieuws NED. HEB. KERK. Beroepen te Ovezande Driewegen en te Schore (toez.) R Das, cand. te Woerden. Aangenomen naar 's-Gra- venzande (vac. S. Koolstra) G. W. Kwant te Sliedrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Baarland. Cand. IJ. J. Tlemersma te Bleiswijk. VROUWENWERELD GEBEDSDAG. De Vrouwen-Wereldgebeds dag zal in 1947 gehouden wor den op 21 Februari. Het on derwerp zal zijn: „Maakt recht binnenkort weer naar hun ou'Iein de wildernis eene baan voor woonplaats gaan begeven onzen God". (Jes. 40 3b). Maar onder nieuwe naam. WAAR MOETEN SECRETARIE EN DISTRIBUTIE THANS HEEN Zeeuwsch-Vlaanderen: Meu belmakers, stoffeerders, bank werkers, loodgieters, las- scher, monteur,- smid, textiel arbeiders, bakkerskneent, ho telkok, loopjongens, kantoor bedienden, apothekers-assis tente kapster, naaister, tex- tielarbeidsters, huish. perso neel. Het gewestelijk Arbeidsbu- u reau te Middelburg, heeft bij- et bovenstaande zal In Mid- kantoren te /lissingen. Goes, delourg wel met groote voldoe- Kruiningen, Tholen, Zierikzee, nin9 ontvangen worden. Terneuzen, Hulst, Oostburg en Een vurige wensch van de bur sas van Gent. gerij is het steeds geweest, dat Ter gemeentesecretarie van Mid' delburg is bericht ontvangen, dat bij beschikking van den Minister van Oorlog» Middelburg als gar nizoensplaats wordt aangewezen voor de Centrale Opleidings' school voor Administratief Perso neel. de C.O.A.K. Middelburg WINKELIERS ZIJN ONTEVREDEN. Naar wij vernemen zal het bestuur van de vereeniging Handelsbelang te Middelburg besprekingen openen met het gemeentebestuur over de In de laatstgehouden algemeene le. denvergadering naa*- voren ge brachte bezwaren tegen de be staande voorschriften van win kelsluiting, De winkeliers zgn ontevreden over de thans vi. geerende bepaling van slui ting tusschen 12 en 1 uur er. wenschen in de plaats niervan passender sluitingstijden. Te vens zal het bestuur opnieuw de kleine ruitjes voor winkel étalages ter sprake brengen. Volgens haar is dit een euvel, waarvan zich de nadeelen voor de zakenlieden steeds duidelij. ker demonstreeren. Over deze laatste kwestie is vroeger ook reeds uitvoerig gesproken, zonder dat er echter lesulta- ten werden bereikt, daar glaspositie hier uiteraard een woordje meespreekt. MIDDELBURG SCHAATST NU OOK. Hoewel de Middelburgers langer hebben mieten wach ten dan de bewoners van an dere plaatsen in ons land, kunnen zij nu toch ook de gladde gzers onderbinden. De politie keurde Donderdag na- melgk het ijs goed met het ",'evolg, dat ve en zich onmid- lehxjk naar de vesten begaven om van de geboden gelegen heid te profiteeren, vóórdat dooi het spel z:u bederven| Vooral de jeugd was in groo te getale aanwezig. De Noord- vest was voor schaatsers ver boden, daar het ys er niet ge heel te vertrouwen was. KINDER-IJSBAAN GEOPEND. Het hestuur van, de buurt- vereeniging Breestraat en Om geving heeft onmiddellijk toen de vorst inviel dijkjes rondom de speeltuin in de Breestraat gelegd en de soeelwerktuigen weggehaald. Hierna ts het ■".errein tweemaal met watei bespoten, met het resultaat, dat een prachtige ijsbaan weid verkregen, die weliswaar niet Commissie naar Griekenland. Gromyko heeft zich in de Veilig heidsraad accoord verklaard mee het Amerikaansche voorstel om een commissie van zeven leden naar Griekenland at te vaardigen. Hij diende echter een amendement teneinde de commissie de be voegdheid te geven, haar onder zoek over geheel Grieken.and d.w.z. naar het beleid van de re- geering-Tsaldaris en eventueel ook over de aangrenzende geoie- den van Alb-nië. Joego-Slavic en Bulgerije uit te strekken. De raad ging accoord met deze voorstellen. Elite-gevangenis voor Nazi's. De begrooting voor gevange nisreparaties van Berlijn is ver dubbeld in verband met de ver bouwing van de Spandau-gevan— genis, waar Hess, Funck. Von Neurath, Von Schirag, Speer en Doenitz hun straffen zullen moe ten uitzitten. 0.m. zijn speciale maarëgelen noodig ter voorko ming van zelfmoord. Kers Verrassing Voor de drie millioen Berlijners zijn door de geallieerde autoritei ten 900.000 flesschen wodka, 100.000 flesschen champagne. 290.000 ton vruchten en vruch tensap en 145.000 ton snoepgoed ter beschikking gesteld als Kerst verrassing. Staking te Napels geëindigd. De staking tegeT1 de duurte en de slechte voedseltoestand te Napels, welke drie dagen duurde, is thans geëindigd. Britsche mijnwerkers gaan 5 dagen werken. De Britsche kolenraad heeft bekend gemaakt, dat 1 Mei 1947 in de Britsche mijnen slechts 5 dagen per week zal worden ge werkt. De mijnwerkers verwach ten van deze maatregel een ver hooging van de productie. Amerikaansche mijn-eigenaren willen onderhandelen. Zestig procent van de Ameri kaansche mijneigenaren heeft aan John Lewis aangeboden onder handelingen te beginnen over een nieuw mijnwerkerscontract. Schaatstochten. In verband met de toestand van het ijs en de sneeuwval is de Flf Meerentocht uitgesteld tot Maandag. De Dorpen tocht in Noord-Hol land benoorden het IT is thans op a.s. Zondag bepaald. Men kaa naar verkiezing in Alkmaar. Hoorn, Purmerend, Uitgeest of Zaandam starten. De traditioueele tocht naar Marken over de Gouwzee kan nog niet zonder gevaar gemaakt worden. Op de Loösürechtsche Plassen worden banen uitgezet. De Friesche Elf Stedentocht is thans bepaald op Zaterdag 2b December. Schipbrug bij Hedei buiten gebruik. In verband met de ijsgang moest gisteravond de schip brug over de Maas bij Hedel worden weggenomen. Het weg verkeer moet voor de verbin ding Noord-Zuid gebruik ma ken van de Moerdgk-brug of van de route over Nijmegen Arnhem. Over deze route wer den ook extra-treinen inge legd, omdat de autobussen der Spoorwegen op het traject Den Bosch-Geldermalsen tuurlijk evenmin konden rijden Radio-Bui ienzorg bezet. Agence France Presse be richt, dat volgens een Neder- landschen militairen woord voerder het republikeinsche radiostation te Buitenzorg do;r Nederlandsche troepen is bezet wegens het versprei den van berichten, welke in strijd zgn met de geèst van het bestand. Het personeel van dit radiostation is onder vraagd. Voorts maakt genoemd pers bureau bekend, dat 42 terro risten bij zuiveringsacties ten Zuidwesten van Limboeng zijn gedood. grcot is, doch de jeugd uit de omgeving van de Breestraat ruimschoots gelegenheid Diedt er te schaatsen en te glijden, hetgeen dan ook druk gedaan wordt. /lissingen BEGRAFENIS J Q. BRAND. Donderdagimddag werd de heer J. Q. Brand, hoofd van de O. L. school D. te Vlissingen ter aarde besteld, onder groo te belangstelling van het on derwijzend personeel. De wethouder -van onderwijs de heer W. Poppe hield een toespraak, waarin hg de loop baan van den overledene schetste. De heer Brand heeft jaar als onderwijzer ge werkt, waarvan 25 jaar als schoolhoofd. De wethouder leg de de nadruk op het vele verdienstelijke werk van den overledene, die zeer gezien was onder zgn collega's De heer Ad. Metz, directeur van de gemeentelgke handels avondschool, uitte, namens de leerlingen, zijn groote waar deering voor hetgeen de heer Brand voor de school had ver richt. Ds. Visbeek sprak een litur gie uit. De zwager van den over ledene dankte voor de belang stelling. Vereen, voor Chr. U.L.O. bestond 25 jaar Dinsdag jl. werd in ..Concordia VüsSingen het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de vereeni ging voor Chr U L.O. te Vlissin gen werd opgericht. De voorzitter^ dr J. S. Hartjes, opende de avoni Hij dankte het gemeenebesu-ir, dat veregei.voor- digd werd door den wethouder van onderwijs, den heer W. Pop pe, voor zijn belangstelling. Me degedeeld werd, dat de beer Th. Kamermans zijn 25-jarig jubileum als secretaris' van de vereeniging herdacht. Als sprekers traden op wethou der Poppe en de heer F. D. G. Prins als voorzitter van het be stuur der vereeniging voor Bij zonder Lager Onderwijs op Ge reformeerde grondslag. Dr. G -P. van Itterzon, voor zitter van de schoolraad, sprak over het onderwerp „Het christe lijk onderwijs in de branding". Hierin besprak hij achtereenvol gens de houding van de christe lijke school tegenover het libe ralisme, tegenover het naionaal- socialisme en tegenover de alge meenheidsgedachte. De „Vlismar" bouwt in Rotterdam. Dc „Vlismar" mineraalolie en asphalt raffinaderij) heeft in Vlis singen te kampen met groote moeilijkheden, waaronder het ge brek aan arbeidskrachten, die noodzakelijk zijn voor het herstel der tanks. In verband daarmede gaat zij er thans toe over om een tankin sallatic te Rotterdam te bouwen. NIEUWE BOUWSTOF. De aannemer-bouwkundige, de heer W. F. Christlaansen te Vlissingen, is na een jaar ex perimenteeren erin geslaagd een nieuw procédé samen te stellen voor een bouwstof uit hout en cement. Deze bouwstof wordt allereerst toegepast voor kippenhokken, waaraan in Zeelana groote behoefte be staat. Er zijn vele voordeelen aan dit materiaal verbonden. De hokken zijn waterdicht licht van gewicht, brandvry en isoleerend. Woensdagmorgen hebben de rijksvee.consulent, de heer B. vgn Asperen Ver- venne en Ir. Stam, hoofd van de boerderijendlenst, het eer ste model te Vlissingen. be zichtigd. in normale tijd de S.D.O.A. weer naar haar oude woonplaats terug zou keeren. Dit geschiedt thans inderdaad, al blijkt dan ook de naam veranderd en wordt voort- aan gesproken van Centrale Op leiding van Adrainistatief Kader. Onder de nieuwe naam zal de S.D.O.A. Middelburg even dier baar zijn, als onder de oude. Inmiddels piaatst deze verblij dende terugkeer Midlelburgs ge meentebestuur nu direct voor een reeds lang dreigend probleem. Als de C.O.A.K. komt, waar moeten dan de gemeentesecretarie en de distributie worden onder gebracht? In een verwoeste stad als Mid delburg. waar het aantal geschik te panden sterk verminderd is. is zulk een probleem niet gemak kelijk op te lossen. Gemompeld werd reeds, dat de Gouden Poort althans de secetaric tot woon plaats zou kunnen dienen, maar een beslissing is hieromtrent nog niet genomen. Ook voor het distributiekantoor nog geen nieuwe plaats aan gewezen. Een ander feit van beteekenls is, dat thans de afgebrande kazerne aan de Noordstraat herbouwd zal moeten worden. Er bestaat een kans, dat hiermede spoedig een begin zal worden gemaakt, omdat de School niet naar Middelburg kan komen, als er geen piaats is, waar de leerlingen gehuisvest kunnen worden. Hoofdzaak is evenwel, dat de opleiding terugkomt! Een voor Middelburg verheugend bericht! TOESLAG VAN SOCLALE ZAKEN. Het gemeenteiyk bureau van Sociale Zaken te Vlissin gen zal ter gelegenheid van het Kerstfeest aan hen, die een uitkeering ontvangen van Maatschappelijk Hulpbetoon, een toeslag verstrekken van 34 van het vastgestelde steun bedrag. JUBILEA BIJ HET GASBEDRIJF. Tijdens de oorlog bestond er voor verschillende leden van het personeel van het Prov. -Gasbe drijf geen gelegenheid op passen de wijze hun jubilea tc herden ken. Donderdag jl. werden elf jubi larissen gehuldigd in „Concordia" te Vlissingen. Zij werden daarbij toegesproken door den directeur der gasfabriek. Het waren de heeren J. Hui- bregt, L. Bimmel, C. M. van Ma rion, C. Polderman, A. Dellebe- ke, S. de Wit, A. Meert, A. Sturm, M. Malyo, en C. Stroo. Hun werd door de directie een cadeau aangeboden. Ook namens het personeel werden geschenken overhandigd. Hierna bleef men nog eenige tijd in gezellig samenzijn bijeen. Herkozen werden tot no tabelen in de Ned. Herv. Gem. te Grijpgkerke, de heeren Jos. Franke en A. Koene. De collecte ten bate van de NIWIN heeft iri Wisseker- ke opgebracht de som vatt ƒ330.01 waarvan te Kamper land 171.08, te Wlssekerke 109.96 en te Geersdgk 48.97 De Willem Barendsz is niet alleen uitgevaren om onze z.g. boterproductle op peil te houden, maar U heeft het kunnen hooren door de radio van 12 Dec., dat wö ook een hoeveelheid traan voor zeep- fabricatie krijgen, wat ook een uitkomst zal zgn. Want onze zeeptoewijzing- ia knudde, maar JO FLBBE kan U nu al hei pen met \de allerbeste soorten shampoon. Dus geen nood, gaat naar J. F. en U koopt de beste shampoon voor slechts 20 ct per pakje- JO FIBBE Vlissingen Middelburg (Ingeaonaen mededeeling Off ~"ee!e ouhMcaties NA-UITREIKING BONKAARTEN. De na-uitreiking in Vlissin gen van 'de bonkaarten voe dingsmiddelen v:or de 1ste en 2e periode (22 Dec.15 Febr.) zal Zaterdag 21 Dec. plaats hebben in het distributiekan toor Brouwenaarstraat, loket 12.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2