PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Generaal Smuts Jonkman verdedigt het Indische beleid Geroofde goederen Nieuwe electrische centrale voor Zeeland HAD GEEN SUCCES 189e Jaargang - Nr. 296 Dl. H.d verschijnt dagelijks, behalve w Q DE M|DDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Uitgave aer Stichting Provinciale /Zceuwaclie Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr-, Vlisslngen. op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. Vrijdag 20 Dec. 1940 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 320 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlifsingen Walst, aat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg t Londensche Kaal 29 tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel 2475, Oostburg r Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerljstr- 2, Postrek._nr-Ji593^ HAVENBELANGEN EINDE vorige week zijn in de Tweede Kamer eenige Zeeuwsche kwesties aan ae ordo geweest, welke in de schaduw van het inderdaad zeer belangrijke debat over de Indonesische kwestie, dat er vrijwel onmiddellijk op volgde, minder in het cen trum van de belangstelling hebben gestaan, dan ge- Nederlandsche delegatie teruggekeerd. Het wereldgebeuren wenscht is. Minister Vos heeft in zijn beantwoording van de Kamer leden medegedeeld, dat het vestigen van een binnenhaven te Breskens afhankelijk d:ent te worden gesteld van de mo gelijkheid van industrie-vesti ging in Zeeuwsch-Vlaanderén, daarmede wel eenigermate te rugkomende op de indertijd reeds door Minister Ringers gegeven toezegging. Het spreekt dus wel vanzelf, dat deze mededeeling van ir. Vos, die het departement yan zijn afgetreden ambtgenoot ad in terim waarneemt, speciaal in Breskens groote teleurstelling heeft gewekt. Niet zoo zeer om het feit van de afhanke lijk-stelling zelf, er zijn daar immers meer dan voldoen de aanvragen voor industrieele vestiging maar w'l omdat de minister door zijn uitlating blijk heeft gegeven het pro bleem van Breskens niet in de juiste verhoudingen te zien. Hoe ligt het geval Immers Door een beslissing van de Regeering is het mogelijk ge worden, dat de firma van Mei- le, welker bedrgf aan een be. langrijk deel van de inwoners bestaansmogelijkheid ver schafte. niet naar Breskens te rugkeert. Het ligt dus voor de hand. dat men in Breskens verwacht en mè-g verwach ten dat de Regeering al het mogelyke zal doen om de inwoners van deze al zoo zwaar getroffen gemeente nieuwe arbeidsmogelijkheden te verschaffen. Er moet hier weer industrie komen en daar voor is een behoorlijk geoutil leerde binnenhaven nu een. maal onontbeerlijk. Niet de ha ven afhankelijk van industrie, maar de industrie en daar mede de toekomst van Bres kens afhankelijk van het bezit van een haven! Wanneer de Minister het probleem zóó wil zien, kan er voor hem geen enkele reden zijn op de toe zegging van dr. Ringers te rug te komen. De Stichting „Herstel Zee. land", welker verzoek aan de Tweede Kamer om op de be grooting voor 1947 alvast een memorie-post te stellen voor het havenproject van Bres kens aanleiding werd tot de teleurstellende uitlating van den Minister, is inmiddels in overleg getredcr met de Ver. voor Havenbelangen te Bres kens ten einde door hernieuw, de activiteit de aandacht op deze kwestie te vestigen. Minister Vos heeft ook ge sproken over Vlisslngen, met name over de terugkeer van de Mij. „Zeeland" naar de stad harer geboorte, en hij heeft daarbij nadrukkelijk verzekerd bereid te zijn tot overleg met het gemeentebestuur en Ged. Staten. 's Ministers verzekering, dat bij zijn uiteindelijke beslissing niet alleen factoren van eco nomische aard de doorslag zullen geven, stemt tot ver trouwen. Zeeland heeft veel opgeofferd voor de bevrijding van het geheele vaderland en het heeft er düs recht op. dat niet alleen de dubbeltjes be slissen bij kwesties, waarvan de toekomst van de provincie in belangrijke mate afhanke. lijk is. In dit licht gezien, mag geen twijfel bestaan of ook aan de Zeeuwsche havens, waarbij Terneuzen en het nieu we plan van Yerseke eveneens genoemd moeten worden, moet de mogelijkheid gegeven worden weer huu plaats in te nemen in het economisch le ven van onze zeevarende pro vincie bij uitnemendheid. Oud-minister Burger over Spanje. Generaal Smuts in Ame rika weinig populair heeft zijn optreden bij de Ver. Na. ties in New-York met weinig succes bekroond gezien en zelfs een ernstige nederlaag moeten verteren. Zijn verzoek om Zuid-West-Afrika bij de Zuld-Afrikaansche Unie in te lijven werd met groote meer. derheid verworpen en de klacht van Voor-Indië over de behandeling harer onderdanen in Zuid-Afrika werd door ve le afgevaardigden ondersteund. De argumenten van de bekoor- lyke, scherpzinnige et hartstochtelijke vrouwelijke gedelegeerde van Indië, maak ten meer indruk dan het ver weer daartegen van den grij zen generaal. In Zuid-Afrika teruggekeerd heeft Smuts Woensdag de langste radiorede van zijn Nationalisatie van vervoer in Engeland. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp ter na. tionaliseering van het binnen- landsche vervoer in tweede le zing aangenomen. Het amendement van de op positie om het ontwerp te ver. werpen werd met 362 tegen 204 stemmen verworpen. Anthony Eden (oppositie) noemde het ontwerp verkeerd uitgedacht, verkeerd behan deld en op het verkeerde oogenblik naar voren gebracht Onder luide en langdurige bijval van de zijde der opposi tie verklaarde hij: „Het is mijn vaste overtuiging dat dit wetsontwerp, Indien het tot wet wordt, niets minder dan een groote nationale ramp zal Het ontwerp omvat nationa. lisatie van spoorwegen, wegen, vervoer, kanalen en dokken. Bij een hotelbrand te Philadelphia zrjn 'zes negers verbrand en vele anderen ge wond, terwijl een honderd veertigtal gasten door de brandweer uit de vier verdie. pingen werd gered. „Diplomaten" van de arbeid. De Argentijnsche pre sident Péron, die ln zijn land op zijn manier een sociale revolutie wil be- werkstelligen, schrikt niet terug voor nieuwe methoden in de diploma, tie. Volgens den corres pondent van de „Times" heeft hij onlangs ar- beid9attaché'g benoemd bij diverse ambassades pn legaties in het bui tenland. Zoo gaat een bakker naar Moskou, een electriclen naar Ot tawa, een marconist naar Londen, een win. kelbediende naar Ma drid, een kleermaker naar Rio de Janeiro, een trambestuurder naar Rome. een timmerman naar Warschau en een kellner naar Den Haag. Blum gaat streng bezuinigen. De Fransclie regeering is van plan 50 te bezuinigen op militaire uitgaven, een groot aantal tijdelijke staatsambtena_ ren te ontslaan en de subsidies aan landbouw en industrie op te heffen. Dit zijn de voornaamste maatregelen, die in de staats- begrooting worden voorgesteld om de financieele toestand te verbeteren. Het „redt de franc budget" van Leon Blum zal eind deze week in de Kamer worden be handeld Terwijl Blum,, echter vecht om de franc voor devaluatie te behoeden, pakken zich nieuwe onweerswolken aan de horizon samen, daar verschillende groepen arbeiders voorberei dingen treffen om loonsverhoo. ging te verzoeken. Muilkorf-wet aangenomen. Op de eerste officieele ver. gadering van het kabinet-Blum is ook een „muilkorf-wet" aajigenopien. Deze wet ver biedt aan Fransche ambtena. ren persconferenties te houden of interviews te verleenen dan wel radio-toespraken te hou. den zonder daartoe gemachtigd te zjjn. Protes'en tegen Perzisch optreden. Epn delegatie van het we- reldverbond van vakvereeni- gingen onder leiding van Louis Saillant, heeft bij den Perzischen gezant te Parijs ge protesteerd tegen de gerap- norteerde executies en vrij- heldsberoovingen van arbeiders ln Perzlë en tegen het plunde. ren van plaatselijke hoofd kwartieren van vakvereenlgin- gen in Perzië. Russen lastig gevallen. Volgens df,r> correspondent van Tass. zouden te Tebris. Sowjet-Russische burgers zijn lastig gevallen en Russische gebouwen zijn beschadigd door ..misdadige elementen". ..Se dert het binnentrekken van de regeeringstroepen". aldus de Tass-correspondent. zijn honderden menschen gear- resteerrf en de lijken van neer geschoten personen liggen er nog steeds in de straten'" Minder militaire uitgaven in België. Tydens de behandeling in België der begrooting van het ministerie van landsverdedi ging over de dienstjaren 1945 en 1946, verklaarde minister Defraiteur, dat het zijn taak was het leger weer 'aan te passen aan de verelschten van de vredesperiode. Dit vindt men weerspiegeld in de be grooting van 1946, die alle? tezamen slechts een vierde gedeelte van die van 1945 be draagt. loopbaan gehouden om zijn op- treden in New-York toe te lichten. Ten aanzien van de Indische klacht verklaarde hij, dat een ongelooflijk wanbe grip tfter ras, kleur, en de toestand van Voor-Indiërs hun behandeling in Zuid-Afri ka aan de dag was getreden. Smuts verzekerde, dat de re geering vast besloten is om althans de haar bij mandaat gegeven positie in Zuid-West- Afrika te handhaven en zich te kwijten van de taak, die zij ten opzichte van de bewoners van dit gebied op zich heeft genomen. Volgens Smuts heb ben de Ver. Naties aan de Unie het meest elementaire recht, zich te wenden tot het inter, nationale gerechtshof, ont zegd. Smuts was van oordeel, dat bij de debatten in de V. N. de woorden in wanverhouding tot de z-esultatpr, stonden. De organisatie van de V. N. heeft nog veel te leeren, aldus Smuts en zij moet een werkschema opstellen, waardoor veel van de ontmoedigende fouten die in het begin zijn gemaakt, on mogelijk worden gemaakt. Per K. L. M. toestel zijn Woensdagavond ook een vijf tal leden van de Nederland sche delegatie uit New.York weergekeerd. Twee van hen waren bereid iets over hun arbeid mee te deelen. Mevr. d. Molen had o.a. medege werkt aan de oprichting van een vluchtelingen-commissie, die noodzakelijk Is geworden door het verdwijnen van de U. N.N.R.A. Mevr. v. d. Molen had gemeend, dat de vluchte lingen vrijgelaten moesten worden in de keus van het land waarheen/zij zich wilden bege ven Zij had zich sterk verzet tegen de opvattingen van Frankrijk en de Slavische lan. den, die slechts kinderen van door de as bezette landen wil- dpn helpen. Mevr. Roosevelt had op haar de indruk van een buitengewone vrouw gemaakt. Oud-minister Burger was vol bewondering over het op treden van den Engelsman Shawcross tijdens de debatten over de ontwapeningskwestie over het meesterlijk presi- deeren van Spaak bij die gele. genheid. Over onze houding in de kwestie Spanje zeide Burger weinig overtuigend: „Van Ne- derlandsch standpunt wordt het collectief wegroepen van de hoofden der legaties be schouwd als interventie. In terventie is slechts gerecht vaardigd bij acuut oorlogsge. vaar en dat is op het oogen blik niet aanwezig. POL. DELINQUENTEN naar NleuwGulnea? Naar „De Tijd" verneemt, heeft het departemenf van Overzeesche gebiedsdeelen zich tot het Direc toraat-Generaal voor Bijz. Rechts pleging gewend, met het verzoek politieke gevangenen in aanmer king te laten komen voor het verrichten van urgente werk zaamheden op Nieuw-Guinea, waar dringende behoefte bestaat aan arbeidskrachten. Het D.G.B. R. heeft zich hiertie in principe bereid verklaard en onderzoekt thans de mogelijkheden en wen- schelijkheid van emigratie van ge detineerden. Een ambtenaar van het D.G.B.R. zal waarschijnlijk binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken om zich ook ter plaat se hierover nader te oriënteeren. Op Celebes vermoord. De aspirant.controleur R- Westhof is in een kampong kilometer ten Oosten van Malino op Celebes door een bende van 60 man met blanke wapens overvallen en ver moord, terwijl hy in een jeep met politie op weg was naar een vernielde brug. Zwitserland gaat atoom energie onderzoeken. De Zwitsersche regeering heeft op haar begrooting een bedrag uitgetrokken van 1 millioen francs, om atoom energie-onderzoekingen te doen. Hitier vermoord? Een Ocstenrijksch blad weet thans te melden, dat Hitier geen zelf moord zou hebben ge pleegd, maar door Goe- ring en Himmler zou zijn vermoord, omdat hg bij de inval der Rus sen in Berlgn, volslagen krankzinnig zou zijn ge worden. De Tsjechische verte genwoordiger bij de Ge allieerde Ccmmlssie voor de opsporing 'van oor logsmisdadigers, Gene raal Ecer, die dit ver klaarde, is afgegaan op de verklaringen van den adjudant van Hitier en diens chauffeur. Deze twee hebben beweerd, dat Himmler gezegd zou hebben: „Wg kunnen geen held maken van een krankzinnige en daarom moeten wg die maatregelen nemen, die noodig zijn". KONINKRIJK MET EIGEN SOUVEREIN1TEIT. naar ons land ierug Maar veel ging ook verloren. Volgens mededeeling van het Commissariaat-Generaal voor Ec. Belangen in Duitschland is tot dusver aan goederen en effecten voor een totale waarde van bijna 120 millioen teruggevoerd. Hier voor waren noodig ruim 200 scheepsladingen, bijna 3000 wa gon-ladingen en 350 autovrach ten. In deze cijfers zijn niet be grepen de cultureele goederen en de zeeschepen. Een belangrijk deel van de ge roofde goederen zal, hoewel zij haar hun aard heel wel identifi ceerbaar zouden zijn, niet terug gevonden kunnen worden, om dat het reeds verloren is gegaan bij het overbrengen naar Duitsch land en later bij bombardemen ten en branden in de groote ste den en fabrieken. Voor machi nes en werktuigen wordt dit deel reeds op minstens 40% geschat. Haveninstallaties. Haveninrichtingen moeten voor een deel eerst gedemonteerd worden voor de terugkeer kan plaats vinden. Van de 11 laad- bruggen kwamen er twee terug en zullen er na demontage nog 6 terugkeefen, van de 16 drijven de stoomkranen keerden er twee terug en van de electrische kra nen drie, terwijl er nog 6 na demontage zullen volgen. In tegenstelling tot bepaalde uitlatingen, kan gezegd worden, dat de geroofde haveninrichtin gen zich in het algemeen niet in Duitsche havens bevinden, waar zij de concurrentie met Ned. ha- vens zouden versterken. Het be langrijkste deel bevond zich .op een kade te Antwerpen, die alleen voor oorlogsdoeleinden was inge richt. Spoor wegmaterieel. Van het spoorwegmaterieel kwamen reeds 405 van de 464 locomotieven terug, 419 van de 947 stoomrijtuigen, 389 van de 639 electrische rijtuigen en 396 van de 898 ppst- en bagagerijtui gen. Ook van het andere mate rieel spoorstaven, dwarslig gers, kabels, enz. kon reeds het een en ander worden terug gevoerd, terwijl voorts van zeer goot belang was het terugvinden van 18.500 linnen calques, die de volledige teekeningen vertegen woordigden van de schakelsta tions en het rollend materieel. 1395 van de 2625 binenschepen keerden reeds terug. Voor paar den en vee zal het resultaat van de restitutie slechts minimaal zijn, vooral omdat de identificatie vrij wel onmogelijk is. Een zelfde ne gatief resultaat moet worden ge vreesd op het gebied van auto mobielen en van waarde-atrike- len. Ten slotte kunnen we nog ver melden. dat onder de ruim 3400 kunstvoorwerpen, welke tot dus ver erugkeerden, zich 14 schilde rijen van Rembrandt. 16 van Ru bens, 21 van Jan Steen, 4 van Frans Hals, 20 van Ruysdael, 32 van v. Goyen. 17 van Nic. Maes en 6 van Terborgh bevonden. Van de kunstwerken van bijzon dere beteekenis is ongeveer 80% terechtgekomen, van de minder belangrijke pl.m. 20 Geen overheersching. Minister Jonkman heeft Donderdagmiddag in de Twee de Kamer het regeeringsbe- leid inzake Indonesia verde digd Er was groote belangstel ling. Spr. vangt aan met te wrj- zen op. de noodzaak van juis te voorbereiding en van spoed. Op grend van de spoed is besloten tot een mdndeiinge behandeling. De minister er kent tekortkoming in de pu blicatie, maar het was niet mogelijk meer voorlichting te geven. Spr. wijst op de scherpe te genstellingen, maar verwacht, dat ook zijn tegenstanders overtuigd kunnen worden van de noodzaak voor Llnggadjati te stemmen. RONDETAFELCON FERENTIE. Er wordt bij deze overeen komst een groot offer ge bracht, maar het geschiedt om iets goeds te bereiken. De regeering overweegt thans om als liet politiek accoord van Llnggadjati is aangenomen voordat zij wettelijke maatregelen be raamd ter uitvoering van het accoord, eerst nog een ronde tafelconferentie bijeen te roe pen zooals oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het politiek accoord brengt nog zoo weinig, dat er wet telijke maatregelen noodig zul len zijn voor de overbruggings- termgn. Zoowel de Commissie-Gene raal als de luit. gouverneur- generaal hebben reeds bij de Thomas Dewey, de gou. verneur van de staat New York. heeft verklaard dat hij niet van plan was zich candï- daat te stellen voor de presi dentsverkiezingen ln 1948. GED. STATEN BEVELEN AANVAARDING VAN HET VOORSTEL VAN DE P.Z.E.M. AAN Millioenenplan thans verantwoord. Zooals wij 12 December reeds mededeelden, heeft de P.Z.E.M. bij Ged. Staten een voorstel inge diend om over te gaan tot de bouw van een nieuwe electrische centrale te Vlissingen. waarvoor de kosten f 25.200,000 zullen be dragen. Ged. Staten hebben dit voorstel met instemming ontvangen en be velen Prov. Staten met nadruk aan het te aanvaarden. Zij ont kennen niet. dat zeer aanzienlijke bedragen met dit project zijn ge- moeid, doch een grondige bestu deering en uitvoerige bespreking der ingediende plannen, hebben haar de overtuiging geschonken, dat deze financieel aanvaardbaar zijn en dat de uitvoering er van een krachtige stimulans kan zijn bij de herbouw van Zeeland. Eenerzijds kan natuurlijk de vraag gesteld worden of het toe laatbaar is in een tijd van schaarschte aan bouwmaterialen en gebrek aan arbeidskrachten een dergelijk omvangrijk en veel- eischend werk op te zetten, an derzijds kan worden gezegd, dat een ruime en alzijdig bevredigende electriciteitsvoorziening voor de bloei van handel en landbouw onmisbaar moet worden geacht. Bovendien eischen zoowel het net als de centrales dringend voorzie ning, terwijl de bouw van de cen trales tevens van belang is voor de electrificatie van de spoorlijn in 1951. Toen op 24 Juni 1943 de cen trale te Vlissingen door het bom bardement gedeeltelijk buiten wer king werd gesteld, werd contact gezocht met den Directeur-Gene-' raai der Electriciteitsvoorziening en het centraal bureau der Ver. van Directeuren van Electrici- teitsbedrijven in Nederland ter beraming van maatregelen, die zoo spoedig mogelijk, maar ook in de verdere toekomst een vei lige stroomproductie en een veilig transport zouden waarborgen. Deze eeste stap was de inleiding tot het plan tot bouw van een nieuwe centrale te Vlissingen naast en grootendeels op het ter rein van de bestaande centrale, van een 50.000 V.-ringleiding Vlissingen—Goes—Terneuzen, Vlissingen, de opheffing van de centrale te Westdorpe, zoodra deze gemist kan worden bij de productie, een 10.000 V. verbin ding tusschen Goes en Zierikzee en een 50.000 V.-koppellijn tus schen Goes en Noord-Brabant, een en ander met de noodige sta tions en verdere inrichtingen. Een dergelijke centralisatie was in 1930, toen Zeeland voor de stroomvoorziening in drie dee len werd verdeeld, de Zuid-, de Noord- en de Westgoep, niet mogelijk, omdat de te transpor teeren hoeveelheden stroom gering waren om de kosten van dc werken, welke voor dit transport noodig zijn, te dekken. Thans ligt de zaak anders. Wel iswaar zal er in de jaren 1951 1956 gerekend moeten worden op aanzienlijke verliezen (de P.Z E M. heeft aan' de Provincie ver zocht tot dekking van de tekor ten de benoodigde bedagen tegen normale rente- en aflossingsvoor- waarden te kunnen leenen), doch deze verliezen zullen daarna door de overschotten overbrugd wor den. Begroot is. dat de verliezen rond 3.000.000 zullen beloopen Hierbij is echter niet gerekend met stroomlevering aan de Spoor wegen. welke een gunstige in vloed op de exploitatie-uitkom sten hebben. De centrale zal naar raming f 15.140.000 kosten, de ondersta tions te Goes, Terneuzen en Zie rikzee resp. f 1.860.000, 770.000, f 155.000, de 50 kV rinqleiding 5.137.000. de 50 kV koppel leiding f 1.250.000 en de verbin ding Goes—Zierikzee 888.000 De ligging van de oude cen trale te Vlissingen is uitermate gunstig, zoodat dankbaar ge bruik gemaakt kan worden i Je mogelijkheid om op het terrein, uitgebreid met eenige inmiddels aangekochte strooken, 't nieuwe qebouw met 50.000 en 10.000 Volt schakelhuis te plaatsen. Wanneer ln de toekomst de be staande centrale kan wgrden op geruimd, biedt het terrein ruimte voor een vermogen van 50.000 kW, dat voor ecniqc tientallen jaren voldoende is. De koppeling met het Brabantschc net is vooral een veiligheidsmaatregel: zij is zoo ontworpen, dat zij uiteinde lijk een vermogen van 40.000 kW kan vervoeren, zoodat geval van nood geheel Zeeland stroom uit Brabant kan krijgen. Deze koppeling vordert een over eenkomst met de P.N E.M., die principieel reeds is verkregen. Bisschoppelijk geschenk voor de Koningin. Naar wg vernemen heeft de bisschop van New-York, de right reverend William T. Manning, aan H. M. de Konin gin een prachtige zilveren kelk ten geschenke aangebo den. Deze kelk is afkomstig uit Leeuwarden, en waarschijnlijk vervaardigd^ door Thomas Laurens in het jaar 1608. Parlementaire commissie naar de West. De parlementaire commissie, welke naar West-Indië zal worden afgevaardigd, zal be staan uit de Tweede Kamer leden: Dr. S. E. Bierema (P. v.d.V.), H J. W. A. Mete ring (AJR.J, G. Wagenaar (C. P.N.), prof. J. H. A. Loge- mann (P.v.d.Ai) en uit de JDerste Kamerleden mr. G. C. J. D. Kropman (K.V.P.J prof. J. de Zwaan (C.H.). Majoor Breunese gerehabiliteerd. De procureur-fiscaal by het 3yz. Ueiecntshof te 's-Graven. iiagè deelt mede, dat majooi 3teunese, de commandant van de voormalige Opbouwdienst Arbeidsdienst, onvoorwaarde. lijk buiten vervolging is ge steld, omdat de tegen hem ge rezen verdenking ongegrond is gebleken. Majoor Breunese heeft als goed Nederlander het comman do over de Opbouwdienst aan. vaard en gevoerd, doch was op de duur niet opgewassen tegen de Duitsche en landverrader^ lijke invloeden, en nam in Juli 1941 reeds ontslag. In de zeer moeilijke positie waarin- Rij verkeerde door de byzondere belangstelling van de vijand voor deze dienst, waren groo- tere diplomatieke gaven noo dig geweest, dan die, waarover deze officier beschikte. Het is echter aan geen twijfel onder, hevig, dat hij de opbouwdienst in Nederlandsche geest heeft geleid. Heeft het Persbesluit rechtskracht Blijkens het verslag nopens het wetsontwerp verlenging tijdelijk Persbesluit achten verschillende leden van de Eerste Kamer een verlenging met drie maanden voldoende. Men meende ook, dat de rech ter, nu de gelegenheid wordt verzuimd cm een wetsbesluit in zijn geheel te legallseeren, aan dit tweeslachtige product rechtskracht zal ontzeggen. Scheepsverllezen. Volgens een verslag van de directie van de N.V. Ned. Scheepvaart-Unie verloor de Stoomvaart-Mij. Nederland in de oorlrgsjaren 16 schepen (145 056 br. t.). de Rott. Lloyd 19 schepen (163.189 br.t.) en de Kon. Pakketvaart-Mg. 77 schepen (150.305) br.t. regeering voorgebracht met welke menschen het accoord verder kan worden uitgewerkt. Spr. zegt. dat men het ac coord met 'de toelichting der Commissie-Generaal en de ver klaring der regeering ais een geheel moet zien, waarbij de laatste prioriteit geniet. Aan de enderteekening wil de regeering daarom een brief wisseling laten voorafgaan, die dit duidelijk vaststelt. De arbitrage-clausule van het verdrag zal in een apart reglement worden uitgewerkt. De bindende notulen van de Commissie-Generaal kunnen niet aan de Kamer overgelegd worden, omdat daarin zonder Jen Britschen vertegenwoox*- diger afspraken zijn vastge-, legd, wat men later op be paalde punten zal doen. Be kendmaking van die punten kan schade veroorzaken. WETSSCHENDING. Spr. wijst de beschuldiging van gr.ndwetsschending en ontrouw af. Ook zijn "de leden der Com missie-Generaal en de luitenant gouverneur-generaal geen ge wone ambtenaren. Sedert de rede van 7 Dec. 1942 heeft men gehinkt op twee gedachten: een unie of een federatie voor het Konink- rijk. Spr. is van meening, dat er een federatie wordt gevormd, die „Unie" wordt genzemd en die onder den Koning staat en een eigen souvereinitelt heeft. In de Unie wordt de gedachte aan overheersching geheel' opgeheven omdat niet het Nederlandsche Rijk maar het Huis van Oranje aan het hoofd der Unie staat. HET GEZAG. Spr. erkent, 'dat de nako ming van het bestand in Ned. Indië zich op zeer onbevredi gende wijze vzltrekt. Als bewijs van onze vreed zame bedoelingen was het noo dig de republiek te erkennen als een der staten van Indo nesia. Voor Nieuw Guinea zegt spr. nadere overweging toe. Wat gebeurt nu wanneer de opzet mislukt, vraagt spr. Hij antwoordt, dat dan on gerept zal zijn gebleven de verantwoordelijkheid der Ne derlandsche regeering blijkens de regeeringsverklaring. De regeering beschikt in Ned. In dië over voldoende machts middelen, maar dan in de geest van vreedzame bedoelingen. De Nederlandsche en Neder- landseh-Indische weermacht vervuilen e°n Nederlandsche taaie, namelijk om de n'euwe gezagslegitimatie mogelijk te maken. De nieuwe grondwet van Indonesia zal door Indonesiërs worden Vastgesteld. GEEN MOTIE? Spr. constateert dan dat er ten aanzien van het regee- ringsbeleid nog geen motie is ingediend en zegt, dat' als er geen mztie komt de re geering dit beschouwt als een uitspraak ten gunste van het toelaten der regeeringspolitlek. Spr. keurt het plan-Weiter af als te unitarisch en het voorstel-Schouten als verou derd. Wat de heer Schouten wil hadden wy moeten doen voor de Jaoansche occupatie. Spr. eindigt met de verkla ring, dat de ministers void:en aan hun eed van trouw aan Koningin en aan de Grond wet. De zitting wordt geschorst tot des avonds 8 uur. fndones;sch ministerie. AFTREDENDE MINISTERS Het republikelnsche blad .Merdeka" meldt uit Poerwo- kerto, dat ten gevolge van het besluit der Masjoemi om de ontwerpovereenkomst af te wijzen de partijraad verwacht, dat de Masjoemi-ministers in het hjiidlge Indonesiscne ka binet zich v:lledig achter deze uitspraak van de party zullen stellen. Het is immers duidelijk, dat dit besluit de basis vormt van de politiek der party en het grondbeginsel raakt van de strijd der Moslimsche gemeen schap. e Consumptie-aardappelen geen veevoeder. Eigenaars van partgen aard appelen worden er nadrukke lijk op gewezen, dat zonder veevoederverklaring geen con sumptie-aardappelen mogen worden vervoederd en/of ver werkt. De verordening t.a.v. het veevoederverbod is n:g steeds van kracht. Veevoeder- verklaringen worden afgege ven door den Districtsbureau houder, Eén exemplaar ter dekking van de party moet steeds cp het bedrijf aanwe- ig zijn. De C.C.D. zal nauwlettend toezien op de naleving van dit voorschrift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1