De onderwijsvernieuwing Conferentie van den Pasar UIT DE PROVINCIE Zal hef blijven vriezen? ZUID-BEVELAND enz- Zeeuwsche Snippers TWEEDE KAMER Het schema Bolkenstein aanvaard. De hoofdacte verdwijnt. By de behandeling van da- beg.ooting van Onderwijs, K. en W waarschuwt de heer Peters (K.V.P.) tegen het ge vaar voor miskenning van de taak der school. Naast een verbeterde salarieering is een verbeterde opleiding der derwijzers noodzakelijk. De heer Krol (G.H.) acht het gewenscht de door de re- gecring t-egestoken hand voor de onderwijsvernieuwing lang zamerhand over het geheele land uit te strekken. In het belang der rust op de open bare school acht spr. net ge wenscht dat aan art. 26 der L. O. wet wordt vastgehou den en met het godsdienston derricht belast worden de or ganen der kerk. De minister van Onderwijs, de heer Gielen, brengt dank aan de leerkrachten by het onderwijs speciaal bij net 1. o. voor de wijze waarop zy dé laatste jaren hun taak hebben vervuld en v;or den geest van verzet tijdens de bezetting waarvan zij over het algemeen hebben blyk gegeven. Het tekort aan leerkrach ten is erg, maar men moet het niet erger maken dan het is. In Amsterdam zyn nog 175 boventallige onderwijzers daar zon 125 vacatures, maar er zyn slechts 22 onvervulde plaatsen.- De komende salarisregeling kan een uitweg geven om in het tekort te voorzien. Spr. doet mededeeling van een voorschot cp de salaris- verhooging. De bedoeling is, dat dit voorschot nog deze maand wordt uitbetaald. Dat de cnderwyzers-oplei. ding met grooten spoed in anere banen moet worden ge leid kan spr. niet beamen. Spr. verklaart, dat hij in de toekomstige opleiding de hoofdacte met genoegen zal laten verdwijnen. Wat de onderwijsvernieu wing betreft, zegt spr. in hoofdzaak te staan achter het schema-Bolkestein. Dat is de externe organisatie. Tegelijk zal hij zijn aandacht scheuken aan een verbeterde opleiding. De minister deelt mede yoomemens te zijn een disco- Extra vleeschranlsoen verdwijnt. De regeering stelt alles in hst werk om een re. delyko vleeschvoorziening te waarborgen, doch in verband met de geringe aanvoer uit het buitenland en gering aan- 'bod op de bimienlanische markt, dient men er reke ning made te houden, dat be gin Januari de extra ver strekking van 100 gram bo ven het rantsoen van 400 gr. per persoon per veertien da gen welke extra verstrek king langen tijd is volgehou den voorloopig geheel of gedeeltelijk zal moeten wor den stopgezet. De verplichte veelevering zal gehandhaafd blijven als middel om de blnnenlandsche leveranties van slachtvee zoo regelmatig mogelijk te doen zijn. Onderzoek naar Interneeringskampen. Een gecombineerde commls. sie bestaande uit leden var. de subcommissie ter bespoediging van de evacuatie van geïnter neerden is begonnen met het instellen vaii een onderzoek naar de toestand van de inrer- neeringskampen in het binnen land van Java. Arbeidsdienstplicht in Duitschland.. In de Britsche zone in Duitschiand is ce arbeids dienstplicht ingev;erd. De annexatie. WAAROM NIET EERDER BEKEND GEMAAKT? Het comité voor Actieve De mocratie heeft zich met een uitvoerige brief gewend tot den Minister-President er daarin zijn teleurstelling uit. gesproken over het feit. dat deze Regeering noch de vorige het Ned. volk ln de gelegen heid heeft gesteld zich een meening te vormen over het annexatie-probleem. Hiertoe zou de Regeering haar plan nen tijdig ter discussie hebben moeten stellen. Het Ned. volk had zich dan over een con creet voorstel een meening hebben kunnen vormen, het geen thans niet mogelijk was, daar men in onzekerheid bleef omtrent de richting waarin de plannen der Regee ring gingen. Voorschot voor onderwijzers. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft ter kennis gebracht van de gemeente- en schoolbestu ren, dat als voorschot op de komende salaris verbeteringen aan de onderwijzers, die dert 1 Juil 1946 ln functie zijn geweest by het lager onder, wijs, een bedrag kan worden uitbetaald, gelijk aan het net to uit te betalen salaris over December 1946, verminderd met de kindertoeslag en de loonbelasting, uit te betalen voor het eind van dit jaar Voor iedere maand, die een on. derwijzer na 1 Juli 1946 bij het onderwijs ln functie is getre den, wordt boven voorschot met een zesde ver minderd. theek te maken, die hy wil noemen „de stem der dich ters" en waarin de stemmen der grooten van de kunst van het woord voor de toekomst zullen worden vastgelegd. Bjj plannen voor schoolbouw zijn er die een filmzaal pro jecteeren. Spr. is daar tegen. De opvoeding van het Ne- derlandsche kind, "op welke school ook, in nationalen zin zal binnenkort 's ministers bij zondere belangstelling hebben. Na replieken worden de al- gemeene beraadslagingen ge sloten. In verband met opmerkingen van den heer Krol (C.H.) bij de afdeeling „departement" zegt de minister, dat het aan tal ambtenaren zeker niet uit gebreid zal worden. Na de pauzé komt aan de orde de afdeeling „Lager On derwijs". De heer van Sleen (P.v.d. A.) betreurt de opheffing van de rijksdienst voor de licha melijke opvoeding en sport. Mevrouw Fortanierde Wit (P.v.d.A.1 Is van oordeel, dat de salarissen van het onder wijzend personeel een post vormen, waarop pas het aller laatste bezuinigd zou mogen worden. De heer Peters (K.V.P zegt te hopen, dat door de salarisherziening aan redelij ke verlangens kan worden vcl- lan. Naar zijn meening verdient het aanbeveling de studie der paedagogiek te bevorde ren. Mevrouw van den Muijzen- bergWillemse (C.P.N.) be pleit in tegenstelling met het schemaBolkestein een lagere school waar de eerste leerja ren in de kleutersfeer zullen staan. De heer Terpstra (A.R.) juicht toe dat het achtste leerjaar wordt opgeschort. De heer Deering (P.v.d.A.) is van meening, dat he't drin gend noodig is, dat het ryk zich met de eischen 'om de Mulo-examens gaat bem;eien. De heer Krol (C.H.) is van meening, dat de standplaats aftrek moet worden afge schaft. DE MINISTER. Minister Gielen zegt van oordeel te zyn. dat men ten aanzien der salarisverbetering kan zeggen, dat aan redelijke verlangens i3 voldaan. Schoolexamens voor Mulo acht hy nog steeds het meest gewenscht, doch om practische redenen is dat nog niet uit- vrerbaar. Het kleuteronderwijs vindt de minister een belang rijke zaak. maar men kan nu eenmaal niet alles verwezen lijken wat men gaarne zou willen. De voorgestelde rege ling lijkt hem de aange wezene. Toelating van de gehuwde onderwijzeres zou hy niet wil len bevorderen. Van afschaf fing van het achtste leerjaar is geen sprake. Het gaat om opschorting De minister is bereid voor de akte paedagogiek hetzelfde te doen als vo:r de andere akten Na replieken wordt de af deeling „Lager Onderwijs" der beiJe begrootingen z.h.s. ge accepteerd. Bij de afdeeling „Voorbe reidend Hooger en Middelbaar Onderwys" betoogt de heer Deering P.v.d. A.) o.a. dat de voorwaarden geschapen moe ten worden waarop het -onder wijs een zegen kan worden voor ens volk. AVONDZITTING. Te acht uur werd de ver gadering der Tweede Kamer onier voorzitterschap van mr. van Schaik voortgezet, De héér Lucas (K.V.P.) be sprak o.a. de onvoldoende sa larissen. De heer Hoogcarspel (C.P. N.) verzocht den minister een overbruggingstoelage toe te kennen in afwachting van de salarisverho cglng. Minister Gielen merkt op, dat overal in den lande be sprekingen gaande zgn over het schema Bolkestein. Op eenlge punten wijkt hij af van dit schema. De kwestie van het huis werkloos weekend besprekend, meent spr. dat men zal moe ten komen tot beperking van het aantal uren waardoor men de vereischte vryheid krijgt voor velerlei. De heer Hoogcarspel (C.P. N.) ondersteunt de vraag van mej. Tendeloo inzake de ves tiging eener zevende faculteit te Amsterdam. Minister Gielen verklaart dat hy bereid is de zaak der studenten-teekenaars zeer ernstig te cverwegen in de zin als door de Kamer naar vo ren gebracht. De heer Roosjen (A.R.) dient daarop een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het ge wenscht is de uitsluiting van de studenten-teekenaars te be ëindigen en waarin de minis ter wordt uitgenoodigd maat regelen te treffen. De motie wordt z.h.s. aan genomen. De afcleellng „Hooger On derwas" wordt z.h.s. goedge keurd. Bg de replieken deelt de mi nister nog mede, dat hy Duitsch als leervak wil hand haven. De afdeeling wordt z.h. s. goedgekeurd. By de af de ling nyverheidsonderwys wijst mevr Van den Muyzenberg Willems (C P.N op de be. langnjkheld van het nijver, heidsonderwijs, waarvoor zy invoering van verplicht be pleit. De heer De Ruiter (C.H.) vindt de t'-'intig nieuwe am bachtsscholen to weinig. Minister Gielen zegt een principieel voorstander te zijn. dat aan jongens en meisjes op eenigerleiwijze tot het 18e jaar verplicht onderwijs wordt ge geven. De afdeeling „Nijver heidsonderwijs" wordt daarna z.h-3. goedgekeurd. Bij de ride^iing „hooger on. derwijs en wetenschap" 'geeft de heer Roosjen (A.R.), de kwestie der studentenzuivering besprekend, als zijn oordeel te kennen, dat ender deze zaak radicaal een streep dient te worden gezet. KERSTWEDSTRIJD Het Provinciaal Bureau Zee land van de Stichting Nederlands Volksherstel schrijft ons: De A.V.R.O. heelt Nederlands Volksherstel, na de zeer geslaag de uitzending „Sint luidt de bel voor Volksherstel", waardoor ruim 3500,— voor het Fonds Noodgebieden ter beschikking kwam, bovendien nog aangebo den om op 2e Kerstdag, des avonds 10 dur een groote luister- wedstrijd te verzorgen onder de titel: „Welke tak van sport zag het Kerstmannetje". De prijzen, die men kan win nen, zrjn bijzonder aantrekkelijk, door dat de Nederlandsche Eer- steklas-voetbalvereeniglngen niet 1 alleen een groot aantal gratis entree-kaarten voor een hunner competitie-wedstrijden in 1947 ter beschikking gesteld, doch ook abonnementen voor alle in dit seizoen nog te spelen thuiswed strijden, ook eventueele kam pioenwedstrijden. Doordat naast deze sportprijzen nog vele andere aantrekkelijke prijzen worden uit geloofd, is het voor iedereen zeer aanlokkelijk om aan deze radio- luisterwedstrijd deel te nemen. De oplossingen moeten op een briefkaart, waarop ten minste 40 ct. aan postzegels extra is ge plakt boven de frankeerwaarde, ingezonden worden aan het Fonds Noodgebieden, Paleisstraat 1. den Haag. De baten van deze luisterwedstrijd komen geheel ten goede aan dit fonds, dat tot nog toe twee* millioen gulden aan de diverse noodgebieden voor alge- meene sociale doeleinden kon uit- keeren. Er is echter nog veel meer noodig, zoodat wij rekenen op een groote stroom van brief kaarten met veel extra postzegels. Oudste" vakbond jubileert. De Middelburgsche, Vlis- singsche en Goesche typogra fen van de Algemeene Ned. Grafische Bond waren Dins dagavond te Middelburg in het Schuttersh:f byeengeko- men om het feit te herdenken, dat het 80 jaar geleden was, dat hurt vakorganisatie werd gesticht. In een herdenkingsrede zette de hoofdbestuurder, de heer J. A. Hippe uiteen, wat de vakorganisatie met medewer king van de confessioneele en Patroons-organisaties heb ben tot stand gebracht. Hy wekte vooral de jonge ren op, hun schouders te zet ten onder het werk, wat hun voorgangers in de loop der tachtig jaren hebben gewrocht. Nadat .ln de pauze een con sumptie was aangeboden, werd een film-programma vertoond, waarin een teeken- en een cul- tureele film. De oudste vakbond van ons land heeft hiermede aan haar leden en genoodlgden een ge zellige avond bezorgd, waar voor de "heer J. C. Wisse, voorzitter van de afdeeling Middelburg ,dank bracht. Bommen en boomen. De bekende Engelsche staatsman Sir Samuel Hoare heeft destijds een bezoek aan Zeeland gebracht en zich sterk geïnteresseerd voor de wederopbouw van de verwoeste gebieden ln onze provincie. Hy heeft nu ln Engeland een plan gelanceerd om Walche. ren aan boomen te helpen en daartoe heeft hy de hulp van de Royal Alrforce Ingeroepen. In zyn brief aan de Royal Airforce herinnert hy er aan dat de Engelsche vliegers ver plicht waren Walcheren te bombardeeren en het eiland onder water te zetten. Nu moet dat land weer tot bloei gebracht worden en het leed van de oorlog goedgemaakt worden. Het moet voor de vliegers, zoo zegt Sir Samuel, een vreugde zyn het land weer te zien opbloeien. Daar aan kan de R.A.F. meewerken door een aantal boomen te ge ven De Engelsche dagbladen zyn enthousiast over het plan van Sir Samuel Hoare en richten in verband daarmede loftuitin. gen tot het - Nederlandsche volk, dat zoo yverig werkt aan het herstel. Sportvreugde en verkeersbelemmeringen. De koude houdt nog steeds aan, en het weerbericht doet ver moeden, dat een omslaan van het weer niet tot de onmogelijkheden behoort. Merkwaardig is. dat in het Westen van het land, spe ciaal langs de kust, de tempera tuur toch nog heel wat „milder" is dan elders. Vlisslngen meldde gisternacht een minimum tempe ratuur van —6° C, terwijl het in Maastricht bijv. 10 graden vroor. Het verkeer, speciaal dat te water, ondervindt ernstige stag natie. In de kanalen ligt de scheepvaart gehèel stil, evenals op het IJsselmeer, waar Dinsdag twee schepen van de reederij Koppe er nog maai* met moeite slaagden in Amsterdam bin nen te komen. Op de Hollandsche rivieren en ook in Limburg neemt het gevaar voor ijsgang toe. De schipbrug gen bij Vreeswijk en Doesburg zijn zelfs al uit de vaart genomen, terwijl de spoorbrug bij Culem- borg voor het verkeer ts open gesteld, althans voor zoover het treinverkeer ,dat toelaat. Ameland en ook Schiermonnik oog zijn geïsoleerd, hetgeen voor al de voedselvoorziening op deze eilanden bemoeilijkt. Overigens wordt met vliegtuigen nog eenige verbinding onderhouden, zoodat het isolement toch niet volledig is Woensdag werden tengevolge van de vorst het Leksche veer bij Wageningen uit de vaart geno men. evenals de veeren by Op- heusden en Wageningen. Ook de schipbrug bij Deventer is weg genomen. SCHAATSSPORT. Inmiddels bereiken ons uit alle deelen van het land berichten over schaatswedstrijden. Diemen. waar de Amsterdammer J. Breed, een wedstrijd over 3000 m won, opende de rij. A.s. Zaterdag zal in Friesland voor de vierde maal een Elf-Merentocht worden ge houden om de Zilveren Zwaan van Langweer. Ook de Commissie voor de Elf-Stedentocht isreeds in de weer en inspecteert de banen, hoewel men niet gelooft, dat de beroemde tocht reeds 'deze week zou kunnen worden gereden. 27 branden op één dag. Met de plotselinge koude wor den even plotseling de kachels harder gestookt en daardoor stijgt het aanal branden aanmerkelijk. In Amsterdam moest de brand weer niet minder dan 27 keer in 12 uur tljds ingrijpen, twee maal voor uitslaande branden. Alle Amsterdamsche nrandweerlieden zijn meerdere keeren ln touw ge weest. De nieuwe staat heet: Oost-Indonesië. Politieke vrede noodig. De luitenant-gouverneur-gene raal dr. H. van Mook, heeft de conferentie van Den Pasar ge opend met 'n rede, waarin bij de naamsverandering van het gebied „De Groote Oost" in Oost-Indonesië aanvaardde. Hij betoogde, dat het doel der regeering is een krachHge narie te vormen, bestaande Jit gelijk gerechtigde deelen. Voor Oost-Indonesië mceten nu de organen geschapen vorden, waardoor het volk zal kunnen spreken en werken. Spr. achtte dat van meer belang dan dat nu reeds een papieren organisatie zou worden geschapen. Dr. van Mook zeide voorts, da; voor de herzieningen de wettige weg niet zal worden verlaten, aangezien juist de ontwikkeling langs wet tige weg dit gedee'ue van de archipel onderscheidt van an dere gedeelten. Wij willen niét stilstaan totdat elders de moeilijkheden zijn op gelost, aldus spr. Gewezen werd vervolgens op de vootdcelen van het federatief systeem voor In donesia. Oost-Indonesië heeft zich reeds voor dat federatief systeem uit gesproken. Spr. betoogde, dqf oetere organisatie van 't poli tieke leven noodig was. Daar naast wees hij op het eigen ka rakter van Oost-Indonesi zijn zee-verbindingen. Te Den Pasar kan begonnen worden mer het overleg inzake de voorloopige structuur, zoowel van de Ver- ecnigde Staten van Indonesia, de Unie onder de Kroon, als van Uost-Inc.onesië. Spr. wees ten slotte op de noodzaak van de po litieke vrede opdat het vertrou wen tusschen Indonesiërs en Nederlanders kan worden her steld en het reconstructiewerk kan beginnen. Tot zoover dr. van Mook. De delegatie uit Zuid-Celebes, die uit 18 man bestaat, heeft ter con ferentie een voorstel ingediend, dat betrekking heeft op de naam van de nieuwe staat, op de over dracht van bevoegdheden, waar bij aan de nieuwe staat alle in terne aangelegenheden worden overgelaten enz. Adjunct-procureur-generaal te Neurenberg ontslagen, Pomerantz, adjunct-procü- reur_generaal te Neurenberg heeft, volgens mededeeling van Amerikaansche zyde ontslag genomen Pomerantz had de leiding ge. kregen van de organisatie van alle nog te voeren processen tegen de voormalige leiders van de zware Duitsche Industrie en van de financleele wereld tij met dens het Nazi-regiem Verklaring Amerikaansche regeering tegengesproken. De mededeeling van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken over liet basisaccoord berust waar schijnlijk op een verkeerde interpretatie van de tekst van de regeeringsverklarlng waar. In wordt gezegd, dat het het voornemen is van de Regee ring de Commissie-Generaal te machtigen de ontwerpbasis- overeenkomst te teekenen. De regeering heeft zich ver. bonden om, zoodra het haar zou zijn gebleken, dat een aannenïelyke overeenkomst met de vertegenwoordigers van de republiek Indonesië bereikbaar was, daarvan aan de Staten Generaal mededee ling te doen. voordat zy zich zou verbinden een bepaalde oplossing van het Indonesische vraagstuk na te streven. In verband hiermede is het dan ook uitgesloten te achten, dat, voordat de behandeling in de Staten Generaal beëindigd zal zyn, de regeering de Commis sie-Generaal een machtiging als bovenbedoeld zal verleenen De havenstaking le Antwerpen. Naar „Associated Press" meldt heeft een gedeelte van de stakende havenarbeiders te Antwerpen Dinsdag het werk weer hervat. Intusschen zyn verschillende schepen ln plaats van naar Antwerpen naar Rotterdar- gevaren. Veertig jaar zuivelconsulent. DE HEER C. ZWAGERMAN GEHULDIGD. Vertegenwoordigers van practisch alle Zeeuwsche land en tuinbouwinstellingen waren Maandagmiddag naar het Schuttershof in Middelburg gekomen om den heer C. Zwa german, die zyn 40-jarlg ju bileum als Rykszuivelconsulent herdacht, op even eenvoudige als hartelijke wyze te huldi gen. De heer Zwagerman heeft veel voor de bloei van de Zeeuwsche veeteelt gedaan en o.a. de stoot gegeven tot de oprichting van verschillende zuivelfabrieken en ccöperaties. Tal van sprekers voerden het woord, o.w. de voedselcom- missaris, ir J. D. Dnrst, de rykstuinbouwconsulent ir. de Bakker, de heeren W C. v. d, Werff en de Bruyn namens het Varkensstamboek en het Ned. Rundveestamboek. S. Si- monse namens de Walcher- sche Melkfederatie, M. Steyn namens de L.T.B., C. van Baak namens de Rijkslandbouwwin- tersehool te Goes. T. J. Janse namens de Brabantsche Zui- velbcnd, L. J. van 't West einde namens de Stichting Oorlogsgetroffenen en het ge meentebestuur van Middelburg W. Sietema namens het personeel. Zij allen gaven uiting aan hun waardeering voor het werk van den jubilaris. Van den Minister van Land bouw en van den Commissaris der Koningin waren schrif- telyke gelukwenschen bmnen- fekomen. Ook werden den eer Zwagerman, die ten slot te een dankwoord sprak, eeni ge geschenken als stoffelyke blriken van waardeering aan geboden. De heer C. de Visser te Krabbendyke slaagde voor het examen Fransch M. O., akte A. r^oes GOES KAN SCHAATSEN. Woensdag is het ys ln de vesten te Goes gekeurd en zoo sterk bevonden, dat, wanneer de vorst aanhoudt, er heden op de vesten geschaatst kan worden. FRANSCH-CANADA. In het Schuttershof te Goes hield de Ver. voor Alg. We tenschappelijke belangen Dinsdagavond een byeenkoms.t waar de heer T Plomp, secr. van de Ver. „NederlandCa nada" een lezing hield over Fransch-Canada. Verduidelijkt door mooie lichtbeelden en ge kleurde films heeft spr. op pakkende wyze de aanwezigen door het tè weinig bekende Canada gevoerd en het Kennis doen maken met land en be volking. Aan het slot van zyn causerie zette hij d el en stre ven van de Ver. „Nederland Canada" uiteen. De voorzitter, de heer J. I. van Ballegoyen de Jong, bracht den heer Plomp dank voor zyn lezing. GAS EN ELECTRICITEIT. De burgemeester van Goes verzoekt ons nadrukkelyk on der de aandacht van de bur- gery te brengen, dat gezien de schaarschte aan kolen de grootste zuinigheid is geboden by het gebruik van electrlciteit. Wordt die zuinig heid niet betracht dan zullen op korten termijn de speruren voor gas en electrlciteit weer worden ingevoerd. AS GEBROKEN. Dinsdagochtend vroeg is een vrachtauto tengevolge van het breken van een as op de 's-H. Hendrikskinderen dyk te Goes tegen een paar boompjes aan gereden, die daardoor vernield werden. Persoonlyke ongeluk. ken kwamen er niet bij voor RIJWIELDIEFSTAL. Maandag is een damesrij wiel. dat voor het St. Joanna, ziekenhuis te Goes was ge. plaatst, door onbevoegden me degenomen. Hansweert „NIEUW LEVEN". Zaterdagavond gaf de H.J.V.M. Nieuw Leven te Hansweert een uitvoering. De voorzitter, de heer Griep, opende de bijeenkomst. Daarna werd een aantrekkelijk program van tooneel, muziek en declamatie uitgevoerd, waaraan behalve de leden der vereenlging, ook de mandolineclub Kruiningen meewerkte. Met een dankwoord van den voorzitter en het zingen van gez. 135 werd de zeer geslaagde avond gesloten. Krüiningen UITVOERING. Woensdag en Donderdag a.s. zal de voetbal vereeni ging „Kruiningen" in de zaal van dPn heer C. van Strien te Kruiningen een uitvoering ge. ven van het tooneelstuk ,Pietje de Duivel':. De eerste avond is toegan- keiyk voor leden en donateurs terwijl de tweede avond ook voor anderen toegankelijk is. BIJEENKOMST NUTSDEPARTEMENT. Het Nutsdepartement „Krab- bendijke" heeft Maandagavond in Hotel „Korenbeurs" te Kruiningen met medewerking van de vereenlging „Neder landCanada" een lezing ge. houden over Ca^da. De heer Plom, secretaris van genoem de vereenlging, besprak o.a. de toestand in Fransch Canada, ln de groote steden en de ont wikkeling van de industrie. Er werden fraaie natuur films van het land vertoond. NÜTSAVOND Maandagavond werd bi hotel „Korenbeurs" te Kruiningen een lezing gehouden door het Nutsdepartement „Krab bendyke" met medewerking van den heer T Plomo, secr. van de Ver. Nederland-Cana.. da. De heer Vader opende de vergadering. Daarna verkreeg de heer Plomp het woord Met groote aandacht werd alles gevolgd en spreker oogst, te telkens een dankbaar ap. plaus. terwijl de heer Vader aan het einde de heer Plomp hartelijk dankte voor zijn uit eenzetting en prachtige films. Kapelle NEL OOSTHOUT DECLA- DE SAHW'S ST. JOAN. Shaw Is, sedert zijn eerste stukken op de planken kwa men, in Ontelbare tooneelcri- tieken belicht en geprezen en critici van naam hebben zich bezig gehouden met de vraag, wat zyn beste werk is. Nu is een dergelijke waardebepaling te subjectief en te weinig vruchtdragend om navolging te verdienen, wat niet weg neemt, dat wy ons gaarne aansluiten by de algemeene overtuiging, dat St. Joan het pleit wint. De dramatische kracht van de dialogen, de Shawiaansche philosophie-met- een-zachte-glimlach, die vooral in de moralistische epiloog pakt, de wil ze hum:r in de figuren en het handelen van soldaten, dienaren en hovelin gen, maken de legende van het boerenmeisje van Domre- m'y tot een warm, menschelyk drama, waarnaar het goed is te kyken en te luisteren. By een voordracht van dit spel gaat slechts weinig ver loren van de dramatische ge ladenheid, die immers niet in de actie doch in de dialogen schuilt. Nel Oosthout, die Dins dagavond in Middelburg voor de Z.V.U. de eerste, tweede, vyfde en zesde acte en de epi- locg voordroeg, wist door haar prachtige dictie en haar expressieve gebaren, die voor al in de epiloog, toen een ge raffineerde belichting enorme schaduwen wierp, aanspraken, alle figuren voor ons te doen leven, terywl zy er tevens in, slaagde, de geest van Shaw, zoo onverbrekelyk aan zyn scheppingen verbonden, te suggereeren. Vooral in de uitbeelding van Jeanne d'Arc, die wy zien groeien van naïef boerenmeisje, verliefd op haar Gelcof tot Geloofsmartelarea en van carricaturen als Blauw baard, Koning Karei, de beul en de soldaat uit de hel, be reikt zy resultaten, die haar op één lyn stellen met Char lotte Köhler. De aanwezigen toonden hun dankbaarheid met een minutenlange ovatie. Het was een avond van kunstge not, die helaas te velen onge- noten hebben voorby laten gaan. F. A. R VERGADERING OORLOGSGEDUPEERDEN. Te Kapelle vergaderde de vereenlging van oorlogsgedu peerden kring Kapelle.Bieze- lingen. Schore»en Wemeldinge ln hotel de Zwaan. De heer van den Hout secr. oenningmeester van de Stich ting Z.-Beveland, deelde o.m. mede dat door de werikng der verschillende Stichtingen min. Lieftinck blykbaar een gewij. zigde opvatting is toegedaan betreffende^ de schadevergoe ding voor de zwaar getroffe. nen. Naar aanleiding van deze uitzetting werden door ver schillende gedupeerden die in moeilijkheden verkeerden vra. gen gesteld, die door dén heer v. d. Hout werden beantwoord Daarna deelde de voorzitter een eri ander mede betreffen de de gedupeerde landbouwers en tuinbouwers. Hierna deelde de voorzitter mede dat degenen die schade hebben geleden en dus recht hebben op schadevergoeding een bedrag van de verzeke rings-maatschappij tegoed heb. ben. Men kan dus de mede. deeling aan den incasseerder doen dat de premie van het tegoed by de verzekerings maatschappij in mindering kan worden gebracht. Krabbendijke OUDERAVOND. Maandag 16 December j.l. hield de O. L. school te Krabbendyke een zeer geslaag de ouderavond. Deze avond droeg een byzonder karakter, daar het hoofd der school, de heer F. Hammer, met ingang van 1 Januari 1947 benoemd Is by het openbaar lager on derwijs te Rotterdam en dus Krabbendijlke gaat verlaten. De waarnemend burgemeester was op deze avond aanwezig. Ook de ledPT1 van de afdeeling Krabbendrjke van Volksonder, wys waren tegenwoordig. De zaal was behoorlijk bezet. De voorzitter der oudex*com- missie, de heer J. Sutse. heette de aanwezigen welkom en bracht naar voren, dat niet al leen het hoofd, maar ook de onderwijzeres, mej. R- E. F. J. Dierikcx per 1 Januari naar Terneuzen vertrekt. Ook het nieuw benoemde hoofd, de heer D. J. Scip, die uit Vlaar- dlngen was overgekomen, werd begroet. Hierna trad het gezelschap van Alex. Wins op met het Volksonderwijs Pop penspel, voordrachten, zang Tusschen deze bedrijven door voerde de heer Hammer nog het woord. Daarna sprak de waarne nienö burgemeester enkele afscheidswoorden tot den vei*- trekkenden hoofdonderwijzer en tot de onderwyzeres. 's-Heer Arendskerke BENOEMING. De heer P. Dekker, ambte naar ter gemeente.secretarie van 's-Heer Arendskerke, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie van Kapelle. Schore VERGADERING NED. HERV. GEMEENTE. Maandagavond werd in de ccnsistorie van de Ned. Herv. gem. te Schore een vergadering gehouden van de stemgerech tigde leden van -de gemeente, ter bespreking van het be- roepingswerk in verband .met het a.s. vertrek van ds. A. Fostma. Na uitvoerige bespreking werd besloten toezegging van beroep uit te brengen op can- didaat R. Dos te Woerden. TRIBUNAAL GOES. UITSPRAKEN. Het Tribunaal te Goes deed uitspraken i.z. H. Dekker Gerritsen. 42 jaar, uit Goes, gestraft voor de tyd, die in ln_ terneering werd doorgebracht. Verbeurdverklaring van 10,000 en van de inboedel voorzoo ver by anderen in gebruik. Ontzetting uit de rechten. C. S. Dekkerde Jonge, 44 jaar, uit Goes. Gestraft voor de tijd die in interneering werd doorgebracht. Verbeurdverkla ring van 10,000 en de Inboe del, voor zoover by anderen in gebruik. J. Viergever. 52 jaar. visch- handelaar.te Basewild (Bel gië). Gestraft voor de tyd die reeds in interneering werd doorgebracht. Verbeurdverkla ring van frs. 100,000, Ont zetting rechten. J. A. de Ryke, landbouwer, uit St. Maartensdyk, 3 jaar Interneering tot 18 December 1947. M. Luyk, 62 jaar, landbou wer in Poortvliet, 9 maanden Interneering tot 8 September 1947. Verbeurdverklaring tot 2000 Allen werden ontzet uit de rechten. Tot ou ierling by de Ned. Herv. Kerk te Waarde is herkozen de heer M. Allewyn en tot diaken de heer J. J. Pieper. Herkozen als kerkvoogd de heer, C. Mol. De NIWIN-collecte heeft in Wolfaartsdyk opgebracht 551.87. Het aantal ingeschrevenen voor de dienstplicht lichting 1944 bedraagt in Wolfaarts- dijk 24. De heer M. J. Leenhouwers te Yerseke ls benoemd tot kantoorhouder bij de P.T.T. met als standplaats Nistelro- de (N.-Br.) Bij Ruwe Handen X Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct SkWoiMl met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct (IngeaoncLqn mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6