PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURAMT 50 jaar muziekleven Strijd in Nedcrlandsch Indië Duitsch achterland Byrnes verheugd en optimistisch Vandaag Jfi9e Jaargang - Nr. 295 Uitgave aer Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en alg- Christelijke feestdageu. Donderdag 19 Dec. '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie i 2. Bureaux gevestigd te Vllssingen r Walstiaat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwerljstr. 2, Postrek. nr. 359306 P-Z.C-, Middelburg^ HET KAMERDEBAT. Er is in geen jaren een Kamer debat in Nederland gehouden, waarin het om zoo groote dingen ging en waarvoor de belangstel ling van de zijde van het publiek zulk een hoogte bereikte. En er is ook in jaren de vooroorlogsche jaren meegere kend! geen debat gehouden, waarin de discussie op zulk een hoog peil stond en waarbij de argumenten van voor- en tegen standers zoo belangwekkend wa ren. Vraagt men ons om na de eerste ronde een oordeel te vel len, dan zouden wij willen vast stellen, dat de betoogen van de tegenstanders van het ontwerp ons overtuigender voorkwamen, dan die van de voorstanders. Dit beteekent echter niet, dat deze argumenten alle even zwaar we gen. Moeilijk kan men iets an ders doen, dan de regeering ge lijk geven, als zij tegenover de beschuldiging, dat zij onderhan delt met collaborateurs, aanvoert, dat die personen nu eenmaal zoo stevig in den zadel zitten en over een zoo groote invloed beschik ken, dat zij niet meer weg te' denken en niet meer weg te rede neeren zijn. Maar steek houden de argu menten der oppositie zeer zeker, waar zij de vinger leggen op het feit, dat er zeer veel vaagheid overblijft, dat zelfs de verhou ding tusschen het Huis van Oran je en de nieuwe republiek niet nauwkeurig is omschreven en dat de regeering der republiek nu niet bepaald een partner is, met wien men in zee-kan gaan in goed vertrouwe. Beter is het, na de ervarinaen met de wapenstilstand onnetwijfeld, zich naar alle zijden te dekken. De Partii van de Arbeid heeft zich inmiddels onverdeeld achter de regeering geschaardl Iets an ders was er trouwens niet te ver wachten. Zij heeft zich van den beninne af aan volmondig voor het basisaccoord uitgesproken. Anders staat het met de Ka tholieken, wier opvattinqen blijk baar uieen'nopen. Prof. Romme en de heer Ruys de Beerenbrouck namen zeer verschillende stand punten in, de een was met de noodige reserves vóór het ac- coord. de ander er dubbel en dwars teqen. Laatstgenoemde schijnt echter slechts weinig vol gelingen te hebben en als de mi nister prof. Romme een bevredi gend antwoord weet te geven, is het nauwelijks aan twijfel onder hevig, dat de regeering aller minst een nederlaag tegemoet gaat. Deze nederlaag is des te on waarschijnlijker. omdat de oppo sitie in één belangrijk opzicht te kort is geschoten. Zij heeft name lijk wel haar bezwaren tegen de basisovereenkomst krachtig tot uiting gebracht, doch daarentegen verzuimd om nieuwe wegen aan te wijzen. Dit is per saldo het alles- overheerschende element in dit Kamerdebat, dat er tegenover de door Regeering en Commissie- Generaal ingeslaqen weg kenne lijk geen andere mogelijkheid staat dan die van oorlog voeren, trachten het oude qeeag te her stellen en de republiek omver te werpen. Of het buitenland het zoover zou laten komen, mag de vraag worden genoemd. Ameri- kaansche uitlatingen van zeer re cente datum maken de indruk, dat zij de bedoeling hebben invloed uit te oefenen op het parlemen taire debat. Faalt die invloed, dan krijgen wij de publieke opinie tegen. In ieder geval de eerste ronde !s voorbij. De meerderheid van de Kamer, hoewel geenszins on verdeeld enthousiast, stelt zich op hetzelfde standpunt, dat ook wij tevoren hebben ingenomen, nl. dat er na Cheribon geen terug meer is en dat men ter deqe reke ning moet houden met het feit, dat een eenmaal afgesloten ac- coord niet onqedaan kan worden gemaakt zonder dat men de sym pathie van de massa der niet- belanghebbenden naar de Indone sische nationalisten drijft. Wat men wèl kan doen, is strikt de hand houden aan de na leving van het accoord en dui delijk tot uiting doen komen, dat de arens der concessies bereikt is. Als aanIndonesische zijde een. loyale houding wordt aangeno men. kan er vnichtdraaende ver dere arbeid worden verricht. Men moet daar echter inzien, dat er aan Nederlandsche rijde uit goe de wil en niet uit zwakheid een uiterst tegemoet komende politiek is gevoerd, die internationaal waardeering heeft gevonden, maar waarmede men dan ook ge noegen moet nemen. Jimmy Byrnes, Amerika's minister van buitenlandsche zaken, heeft zijn stem gevoegd bij het koor van diplomaten, die een loflied zingen op de in de laatste weken in New-York bereikte resultaten. Op een persconferentie in Washington verklaarde hij volledig de vreugde en het optimisme van zijn beide ambtgenooten Molo- tov en Bevin te deelen over hetgeen de Groote Vier en de Ver. Naties bereikt hebben en de daardoor geopende vooruit, zichten voor succesvolle on. derhandelingen in de toe komst; Byrnes legde er de na druk op, dat de vredesverdra gen met de vgf assatellieten tot voorbeeld kunnen dienen voor de andere verdragen en een nog grooter succes moge lijk maken. De tekst ervan kan de plaatsvervangende ministers aanzienlijk helpen bij de be sprekingen over het verdrag met Oostenrijk, waarvan hij de vooruitzichten „bijzonder Het blad „Cite Nouvelle" deelt mede. dat een der voor mannen van het Vlaamsch Nationaal Verbond, Ward Her mans, te Berlin is gearres teerd Hij zal binnenkort naar België worden overgebracht om daar terecht te staan, Het wereldgebeuren MAAR VANDENBERG WENSCHT NIET MEER ALS ZIJN ADVISEUR TE FUNGEEREN Een belangwekkende verklaring. Lili Mariene overtroffen. De 'bekende Engelsche bandleider Victor Silves. ter heeft „Lili Marlène" van het 14e leger over. troffen met een slow, foxtrot, „Terang Boe. lan" geheeten. Brieven uit Burma hadden hem reeds een tijd geleden ingelicht over deze inheemsche melodie van Java, welke de soldaten daar als hun lijflied hadden aan genomen. Goed nieuws over de atoom-energie? De Mexicaan dr. Vallarta heeft Dinsdag in de V. N. commissie voor de atoomener, gie verklaard, dat het werk der laatste weken goed nieuws over de contróle Ier atoomener gie voor de wereld kan betefe- kenen. Dit werk der laatste weken bestaat uit een bestudeering van nieuwe voorstellen van Bernard Baruch inzake con tróle van de atoomenergie er 't sluiten van 'n desbetreffend internationaal verdrag, dat im muun zal zijn voor het recht van veto. Baruch drong Dins dag aan op actie en sprak de hoop uit. dat zijn voorstellen het program zouden vormen, waarnaar de wereld door de eeuwen gestreeft heeft, omdat de mensch in zijn hart verde. llevend is en het leven be mint. Het succes van de voor stellen hangt echter af van de houding van de Russische de legatie, die het plan noch verwierp, noch aanvaardde. Weinig geestdriftig elschte Gromyko tgd de voorstellen eerst nauwkeurig te bestudee. ren. goed noemde". Hoe eerder een verdrag met Oostenrijk is op. gesteld, aldus Byrnes, des te spoediger kunnen de troepen uit Oostenrijk worden terugge trokken. Tegelijkertijd met Byrnes heeft ook, senator Arthur Van- denberg, de leider van de bui tenlandsche politiek der Repu. blikelnen. een eenigszins op zienbarende verklaring afge legd. Tot nu toe meende men dat de beide groote Amerikaan, sche partijen ten aanzien van de buitenlandsche politiek, vol. komen één lijn trokken, vooral na het aftreden van Wallace. Vandenberg beperkt deze over eenstemming echter tot de zaken, die de Ver. Naties betreffen en tot de onderhan delingen met betrekking tot de Europeesche vredesverdra gen. Hij weigerde in details te treden, doch legde er de na. druk op, jiat Republikeinsche steun voor andere aspecten van het program van Byrnes niet zeker is. Verschil van meening bestaat vooral ten aanzien van aangelegenheden als Palestina, de tarieven, de politiek in het Verre Oosten en in Zuid-Amerika. Vandenberg sprak de ge ruchten tegen, dat hij zich candidaat zou stellen voor het presidentschap in 1948. 'doch gaf tevens voor de eerste maal uiting aan zijn wensch niet verder te fungeeren als advi seur van Byrnes. Vandenberg gaf alleen de verzekering, dat hij verder al. les zou doen, wat in zijn macht ligt om samen te wer ken bij het handhaven van de Amerikaansche buitenlandsche politiek, zooals die is vastge steld ten aanzien van de vre desverdragen in Europa. Vandenberg's verklaring is daarom zo^belangrijk, omdat alle teekenen erop wijzen dat |de Republikeinen in de toe. komst de dragers van de Ame rikaansche politiek zullen zijn. Is het 10 jaar geleden, dat H.H.K. Prinses Ju liana in ondertrouw ging met Z.D.H. Prins Bernhard; is het 5 jaar gele den, dat Adolf Hitler het opperbevel over het Duitsche leger op zich nam en verklaarde zich voortaan door zijn in tuïtie te laten leiden. Wilhelm Furtwanger gezuiverd. De zuivering van den Duit- schen dirigent Wilhelm Furt- •wangler is op een regelrechte demonstratie voor den diri gent ultgeloopen, wiens slot woord luide en langgerekte ovaties van Let publiek in de rechtzaal uitlokte, zoodat Furtwangler zich tenslotte ge noodzaakt zag op te staan en buigingen naar het publiek te maken, alsof hij zoojuist een concert gedirigeerd had. De commissie voor de zui vering van kunstenaars deelde na urenlang beraad mede dat het verzoek van Furtwangler tot zuivering was aanvaard en aan de geallieerde Kam- mandatura zal worden doorge geven. De Kommandatura heeft in de laatste instantie over het verz:ek te beslissen, doch het is virjwel zeker, dat de weg is vrijgemaakt voor een hernieuwd optreden van den dirigent. Zieke militairen. ACHTERGESTELD BIJ TERUGKEER UIT NED. INDUS, Het Tweede Kamerlid de heer Meijerink heeft aan de Regee ring inlichtingen gevraagd over het feit, dat gewonde en zieke militairen in Ned. Indië op trans port naar Nederland moeten wachten, terwijl schepen als het motorschip „Oranje." uitsluitend passagiers voor commercieele doeleinden vervoeren' en de saheepvaarmaatschappijen voor het vervoer van militairen onvol doende medewerking verleenen. De heer Meijerink dringt aan op maatregelen. Huurslaking in Tiel? De bewoners van de Tielsche noodwoningen hebben eer schrijven gericht tot het ge. meentebestuur en de wederop bouw waarin zij verzoeken om onmiddellijke verbeteringen aan te brengen, daar zij an ders met ingang van 1 Januari in huurstaking zullen gaan. Een van de grootste bezwa. ren is, dat deze woningen zeer vochtig zijn. Groote schade wordt aan meubilair en inven taris aangebracht, terwijl ook de gezondheid van de bewoners en die van de kinderen in het bijzonder te lijden heeft. Alle verzoeken om verbete ring bleven tot dusver zonder resultaat. Drukte In Rotterdam's haven Sedert eeii tweetal weken heerscht er grootere bedrijvig heid in de Rotterdamsche ha ven dan de laatste tijd nor maal was. Dit houdt verband met het feit-, dat door het be ëindigen van conflicten in het buitenland die de schepen be letten bepaalde ladingen te vervoeren, de „groote stoot" nu Ineens loskomt. De aanvoe ren te Rotterdam betreffen thans voornamelijk goederen voor de geallieerden in Duitschland, voor Tsjecho- Slowakije en voor Zwitserland. onmisbaar voor Nederland Herstel van Duitschland mag geen nieuwe slag voor onze economie worden. Krachtige rede van Minister Huysmans. Leger-communiqué. Het communiqué over de militaire situatie in Ned. In. dië luidde 18 Dec. als volgt: Indonesische sluipschutters hebben een aantal Nederland sche vliegtuigen, die op ver kenningsvlucht waren, bescho ten. In de Zuidoostelijke, en Zuidelijke sector van Sèma. rang vonden acties plaats van Indonesische artillerie. In de Noordelijke en Westelijke sec. tor werden inflltreerende ben den verdreven. In de Zuidelij ke en Oostelijke sector van Soerabaja werd het vuur ge- open<3 op een Nederlandsche patrouille. Op een Nederland sche wacht in de Westelijke sector van deze stad werden schoten gelost. In verschillen de plaatsen op Bali werden twee Indonesische terroristen gedood en vijf gearresteerd. In verband met het schie ten °P politie en legerpersoneel te Balikpapan werden drie In. donesiërs gearresteerd. Nabij Makassar vond een botsing plaats tusschen Nederlandsche troepen en een groote bende Indonesische terroristen, wel ke laatste zware verliezen le den. Nederlandsche troepen hebben, geholpen door de plaatselijke bevolking, een ge. bied ten Noorden van Soeng- goemlnase (Z.-Celebes) ge. zuiverd. Hierbij werden ze9 terroristen gedood en twaalf gearresteerd. BATAVIA'S POLITIE. Onder Nederlandsche leiding. De Indonesische politie te Batavia zal gereorganiseerd worden, waarmee de republi keinsche resident van Batavia heeft ingestemd. Voorloopig zal de leiding van het corps big Nederlanders berusten. SUMATRA'S HANDEL Voornamelijk smokkelarij. De Batavia-correspondent van de Australische „Austra lia Post" schrjjft in een arti kel over den smokkelhandel, die thans van Sumatra uit cd Singapore wordt bedreven, dat deze handel de voornaamste bron van inkomsten voor de republiek Indonesia vormt. Te Pakan Baroe hief zij 40 mil- lioen gulden aan uitvoerfech- ten. Dr. Gani wordt door den smokkelaar van Zuid Oost correspondent de grootste Azië genoemd. Brand bij „Vrij' Nederland" Door onbekende oorzaak brak Dinsdagmiddag om ongeveer vier uur brand uit in 'n perceel Kei zersgracht in'Amsterdam, waarin acht kantoren zijn gevestigd. De brandweer had 't vuur vrij spoe dig onder bedwang. Toen was echter de eerste etage geheel uit gebrand, terwijl op de tweede etage de achterzijde flinke en de derde geringe schade opliep. Op de tweede verdieping rijn o.a. vele administratieve bescheiden van het weekblad „Vrij Neder land" verloren gegaan. 5000.— boete yoor smaadschrift. De Bossche rechtbank heeft den industrieel G. W. te Hel mond, die terecht stond we. gens beleediging in anonieme brieven aan het adres van ver scheidene industrieelen te Hel. mond, veroordeeld tot een geld. boete van 5000 subs. 5 maan den hechtenis. 1896-1946 in Zeelands hoofdstad Beroemde musici vonden de weg naar Walcheren. Depressie bracht leege zalen schikking; Toen 't muziekseizoen 1914—- sc'iaarste 1915 inzette, zag het er somber uit voor de Middelburg sche Con cert- en Gehoorzaal. De Duit- schers waren België binnengeval len, de exodus van de burgers van Antwerpen was begonnen en- Middelburg. Vlissingen en Goes ontvingen liefderijk de vele be rooide vluchtelingen binnen hun muren. Een deel van hen werd ondergebracht in' de Concert- en Gehoorzaal. De Middelburgers zagen in, dat er voorloopig van concerten geen sprake meer zou rijn, doch brachten dit offer gaar ne. Spoediger dan verwacht was, werd de hulpverlening aan de Belgen zoodanig geregeld, dat de zaal ontruimd kon worden. Reeds eind November kon ten bate van het 1 Nationaal Steuncomité een concert worden gegeven. De eerste oorlogsjaren bloeide het muziekleven als voorheen. Louis van Tulder bracht in 1915 rijn eerste bezoek aan Middelburg om de evanÖellst te zingen in de Johannes Passion. De sol riten con certen, georganiseerd door de zangvereeniging, bleven voort gang vinden en trokken volle za len: ondermeer trad Alexander Schmuller op. Het laatste oorlogs- 1 jaar was de zaal niet meer ter be- kolennood en licht- belemraerden de con certen. In het eerste vredesjaar werd het normale muziekleven hervat. Het 85-jarig bestaan van de zangvereeniging werd op groot- schecpsche wijze met een twee- daagsch muziekfeest herdacht. Max Kloos deed op dit concert zijn intrede in de Middelburgsche concertzaal. Een zwaar verlies. In het begin van Juli 1921 trof het muziekleven in onze stad een zwaar verlies: de heer Cleuver, die zijn talenten meer dan veertig jaar in dienst van de plaatselijke veeenigingen had gesteld, over leed na eenige tijd ongesteld ge weest te zijn. Zijn verscheiden werd herdacht door de Zangver. Tot Oefening en Uitspanning, de Vereeniging voor Instrumentale Muziek en het Middelburgsch Mannenkoor, dat in 1905 door Cleuver was opgericht, met een uitvoering van composities van hun directeur, waaronder de Profundus, dat hij in 1916 na het sterven van rijn vrouw had ge componeerd. Het geheel stond onder leiding van den heer J. H. Caro, die weldra als directeur zou optreden. Na het heengaan van Cleuver brak een nieuw tijdvak aan in de geschiedenis van het Middelburg sche muziekleven, dat evenals de afgeloopen periode veel schoons zou brengen. Met nieuwe krach ten en nieuwe inzichten zou de muzikale belangstelling worden bevorderd en uitgebreid. In 1923 wordt de Concertvereeniging op gericht, die zich voornamelijk be zig hield met het organiseeren van solistenconcerten, die zeer veel opgang maakten. Om alle mu ziekliefhebbers uit Vlissingen, Goes en de Walcherensche dor pen in de gelegenheid te stellen de concerten te bezoeken, moesten extra autobussen rijden. Deze se rie prachtige kunstavonden werd geopend met het optreden van de celliste Judith Bokör. Huber- mann, het Capet- en het Lener kwartet, José- Iturbi, Wilhelm Backhaus, het Wiener Strijk kwartet, Busch, Thibaud, Alex andre Brailowski, Szigeti, en an deren volgden. In deze tijd kwa men ook de andere zangvereeni- gingen meer en meer op het po dium: concerten van Sursum Cor- da, Hosannah en Soli Deo Glo ria werden druk bezocht Tradities gehandhaafd. Opvallend was het, dat na 1920 meer Nederlandsche en Fransche composities werden uit gevoerd. Dit wil niet zeggen, dat de oude traditie van de- Passions- uitvoeringen niet gehandhaafd werd. Op 27 Maart 1923 en 15 April 1924 vonden buitengewone uitvoeringen plaats van de Mat- theus Passion met Louis van Tül- der en Max Kloos als solisten. Dank zij de steun van de in 1927 opgerichte Bach-vereeniging was het mogelijk om de twee jaar de Passion in Midedlburg ten gehoo- re te brengen. Inmiddels had de Instrumentale haar 35-jarig jubileum herdach< met de uitvoering van Mahler's 4e Symphonie, de zangvereeniging haar 90-jarig bestaan met „La damnation de Faust" van Berlioz. De Koninklijke Familie woonde op 6 Augustus 1924 de opvoering bij van het openluchtspel ter her denking van Middelburgs over gang in 1574 naar den Prins van Oranje. Boutens had hiervoor de reien gedicht, Koeberg de muziek geschreven, die gespeeld werd door de Instrumentale en gezon gen door alle zangverenigingen. Dit spel, gespeeld tegen de fraaie achtergrond van het Stadhuis, maakte zeer veel indruk op de toeschouwers. Beethoven herdacht. Bladert men verder in het ge schiedboek van de Concert- en Gehoorzaal, dat door mej. dr. H. C. M. Ghijsen is geschreven, dan ziet men. dat de Zangvereeniging en de Instrumentale het eeuwgetij van Beethoven's dood herdachten met een concert, waarop de ne gende symphonie op meestelijke wijze werd uitgevoerd, onder lei ding van Caro. Na 1930 wordt de wereld ge teisterd door een ernstige depres sie, die niet naliet haar invloed op het muziekleven in Middel burg te doen gevoelen. Het con certbezoek liep terug en nimmer meer waren de zalen geheel ge vuld. Toch bleef een kring van muziekliefhebers de Concertzaal trouw, waardoor het mogelijk was ook in deze zorgelijke tijd geeste lijke ontspanning te geven in de vorm van goede concerten. Een lichtstraal was het hon derdjarig jubileum van „Tot Oe fening en Uitspanning" op 18 December 1934, herdacht met een De minister van economi sche zaken, dr. G. W. M. Huysmans,. heeft ter verga dering van de Ned. Kamers van Koophandel voor Centraal Europeesche landen een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende cntleenen: Vóór deze tweede wereld oorlog was Duitschland uit een economisch oogpunt be schouwd voor ons een van de belangrijkste landen. Van onze jaarlijksche goederenuitvoer ging 25 procent ter waarde van 145 millioen" gulden naar dit land, terwijl 21 prccent van onze import, zijnde dit voor een waarde van 301 mil lioen gulden van* deze Ooste lijke buurstaat kwam. JUIST OP TIJD De samensmelting op eco nomisch gebied van de Brit- sche en Amerikaansche zones met ingang van 1 Januari 1947 is geen dag en geen uur te laat gekemen. Voor Nederland is van groot belang het bepaalde in art. 7 der overeenkomst, volgens het welk ter bevordering van de Duitsche export hindernissen op het gebied van de handel met Duitschland zoo spoedig als de wereldsituatie zulks toelaat weg zijn te ruimen. Het zou voor alle geallieer den en voor alle West-Euro- peesche landen een feit van groote beteekenis zijn, indien de economische samensmelting van de Britsche en Ameri- kaanshce zones spoedig kan worden gevolgd door een vér gaande economische samen werking tusschen de vier zó- nes, want zoolang de sociaal- economische eenheidDuitsch land van vóór 1940 in scher ven ligt, zijn slechts gedeelte lijke oplossingen te bereiken, indien de groote Vier niet vol- Indonesische socialisten vóór Llnggadjati. De Partai Sodalis heeft zich in een vergadering te Djokja achter de ontwerp-overeenkomst gesteld. Aan de overwegingen ordt o.m. opgemerkt, dat de ontwerp-overeenkomst in het geheel niet beschouwd mag worden als het definitieve einde van onze strijd, maar als een grondslag, welke ons de beste gelegenheid geeft om de strijd voort te zetten, met het inwerking treden van deze onwerp-overeenkomst „Ne- derland-Indië" als een deel van het Nederlandsch Koninkrijk vol gens het internationaal recht óp- houdt te bestaan en de souverelne" onafhankelijke staat Indonesia ontstaat, welke een zelfstandige positie onder de volken inneemt, met het inwerking treden van deze overeenkomst een einde komt aan de economische, politieke en militaire blokkade van Nederland in Indonesië, wij bij het in werking treden van deze overeenkomst volledige gelegenheid tot zelfontplooiing krijgen, deze onwerp-overeenkomst in derdaad een grondslag vormt, waarop onze revolutie op econo misch en sociaal gebied zich voortzetten en gedijen kan. VLASFBRIEK UITGEBRAND. De vlasfabriek „Udevlas' te Hijlaard bij Leeuwarden is geheel uitgebrand. De schade welke ongeveer 60.000 be draagt, wordt door verzekering gedekt. Minister Huysmans. uitvoering van „Das verlorene Paradies" van Bossi, gezongen door To van de Sltiijs, Theodora Verstéegh en Max Kloos. Bij deze gelegenheid verwierf de vereeni ging het pr3edicaat „Koninklijke". Vier jaar later otond de Instru mentale een halve eeuw. Mari- nus Flipse speelde met orkestbe geleiding. In Mei van ditzelfde jaar een ander evenement, een concert door het Concertgebouw orkest met solistische medewer king van To v. d. Sluijs. Ook Jo Vincent aanvaardde herhaaldelijk de reis naar Walcheren's hoofd stad om er te zingen. Bij zulke gelegenheden heerschte in de Concertzaal weer de oude sfeer van het muziekfeest, waarbij vele aspirant-bezoekers teleurgesteld moesten worden tijdens de voor verkoop van plaatsen. Een nieuwe toekomst. Dc tweede oorlog legde het muziekleven in Zeeland geheel lam. Vrijdag begint echter een nieuwe periode in een verjongde en verfrischte Concertzaal, waar van men met eenig recht hooge verwachtingen kan koesteren. De Koninklijke Zangvereeniging is nog steeds springlevend, evenals de Vereeniging voor Instrumentale Muziek, die beide zullen streven naar een volledig herstel van het muziekleven. Vele bekende musici uit Nederland en van buiten de grenzen zullen ongetwijfeld mede willen werken om het ook op cultureel gebied getroffen Zeeland door hun optreden uit de impasse te helpen. Mogen de Zeeuwen zich nu hun oude liefde voor Polyhymnia herinneren en de ko mende concertavonden in grooten getale bezoeken! ledig samenwerken. De samen voeging op economisch gebied van de Britsche en de Ame rikaansche zones is ongetwij feld een stap in de goede richting, maar de uitdrukking „Selfsustaining Economy" in art. 5 van de overeenkomst heeft toch in meerdere krin gen hier te lande tot ernstige ongerustheid aanleiding ge geven. Moet aan deze uit drukking de rampzalige be teekenis werden toegekend, die vóór de oorlog het toen malige Duitsche bewind er aan wenschte te hechten? De Ver. Staten hebben zul ke dnidelgke bewijzen gegeven, dat juist de expansie van de wereldhandel tot het herstel der welvaart moet bijdragen, dat spr, niet kan aannemen, dat van diezelfde zyde in Duitschland een systeem zal worden gehandhaafd, dat op een contractie van het inter nationale goederenverkeer is gericht. GRIEVEND. Grievend was het voor ons land, dat alle excepties en verweren, vroeger door de Duitsche regeering tegen ons in het geding gebracht, wan neer het erom ging onze Rijn vaart te belemmeren, op over eenkomstige wijze door de bezettingsautoritei ten der Wes telijke zones, tegen ons zijn opgeworpen. Op grond van zijn geogra fische ligging en van zijn eco nomische structuur zoomede op grond van zijn ervaring met en zjjn inzicht en relaties in het Duitsche achterland, mag Nederland verlangen, dat het aan de economische re constructie van Duitschland en van midden-Europa zal kunnen medewerken en deelnemen. Minister van Kleffens stelde te New-York reeds de vraag of de Amerikaansche en Brit sche regeeringen, nu zij beslo ten hebben Duitschland eco nomisch op de been te bren gen, tevens besloten hebben de aangrenzende geallieerde landen in de gelegenheid te stellen hun transport te wa ter en hun exporten naar Duitschland, zoomede hun ver- edelingsverkeer met Duitsch land te hervatten. Het zou meer dan erg z\jn, indien het Duitsche economi sche leven werd hersteld op een wflze, die geheel onnoodig een nieuwe slag toebrengt aan de economie van de aangrenzen de geallieerde landen, die reeds zoo zwaar getroffen zjjn. Natuurljjk zal de recon structie der Duitsche industrie zoodanig moeten zijn dat de ze industrie niet opnieuw een basis voor herstel van het Duitsche oorlogspotentieel wordt. Nederland zou gaarne In de vorm van credieten een zeker fonds de roulement in deviezen van de groote geal lieerde mogendheden ter be schikking krijgen, opdat het deze geldmiddelen kan aan wenden voor de financiering van het veredelingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Het Ned. volk zal aan het beschavingswerk, dat de menschheid na deze tweede wereldoorlog wacht, op de aan dit volk eigen en energieke wijze deelnemen, indachtig de wijsheid, berustend op de er varing van zijn eeywenoude traditie, dat werkelijke en duurzamewelvaart slechts op vreedzame samenwerking tus schen de volkeren kan berus ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1