Communisten De onderwijsvernieuwing UIT DE PROVINCIE Zal hei blijven vriezen? ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Schouwen en Duiveland Walcheren ZUID-BEVELAND. Zeeuwsche S nippers TWEEDE KAMER staan op erkenning der republiek A.R. WENSCHEN OVERLEGGING DER NOTULEN. Dinsdagmiddag zette de Twee de Kamer na de aanvaarding van een paar kleinere wetsontwerpen het Cheribon-debat voort. Dfc leider der A.R.-fractie de heer Schouten vroeg wat de Re geering wenscht nu zij de Kamer geen besluit laat nemen. Spr. be- toogt dat de Commissie-Generaal er niet in geslaagd is aannemelijk te maken, dat de overeenkomst uitsluitend een politiek document is. Hij dringt aan op het overleg gen van de notulen der onder handelingen. Welk deel heeft een bindend karakter? Spr. heeft der tig punten geteld. Spr. dringt aan, dat de Regeering de Kamer niet in het onzekere laat. De C.-G. is niet gebleven bin nen de grenzen haar door de wet en de instructie gesteld. Ook de Regeering is buiten de wet getre den en dat is een hoogst ernstig feit. De Regeering heeft geen enkele reden voor haar illegaal optreden. Het onderscheid, dat de heer Romrae maakt tusschen de oude en de nieuwe opvatting van Ling- gadiati lijkt spr. onjuist. De over eenkomst is voor hem niet accep tabel. De artikelen behoeven aan vulling en de republikeinsche re geering heeft geen macht om zich te laten gelden. Wie spreker ook heeft gevraagd, niemand kon hem zeggen hoe de bevolking van Ned. Indië tegenover' de repu bliek staat. Spr. verklaart dat zijn par ty van harte de volkeren van Indlë vryheid en zelfstandig heid in eigen aangelegenhe den binnen het verband van het koninkrijk wil verleenen. Van harte is hg" bereid mede te werken aan de uitvoering van de regeeringsverklaring van 7 Dec 1942 neergelegd in de konlnkfgke rede. Met de meeste sp:ed moet de rijks conferentie worden bijeenge roepen en alle gebieden, die dat wenschen kunnen daar worden toegelaten. Hij verklaart zich tegen de overeenkomst van Linggadjati, doch hg is bereid mede te werken aan een waarachtig nationale oplossing dezer zaak. HULDE AAN COMMISSIE GENERAAL. Daarna neemt de heer Goed hart (P.v.d.A.) het woord en releveert o.a. de opkomst der nationalistische beweging. Er doet zich hier echter een historische onverbiddelijk heid voor. De heer Goedhart geeft als zyn oordeel te ken nen, dat de C.-G. een byzon- dere prestatie heeft geleverd door op zoo korte termyn deze ontwerp-overeenkomst te be reiken. Voorts vraagt hij wat er met generaal Roëll zal gebeu ren en wenscht hier een voor beeld gesteld te zien. DE COMMUNISTEN. is hg ervan overtuigd, dat we een fase ingaan, die stellig m:eilgkheden en teleurstellin gen zal brengen, maar dat we een toekomst ingaan met een goed perspectief. Daarna komt de minister van overzeesche gebiedsdeclen, de heer Jonkman, aan het woord. Met het oog op de vraag naar een grondige be antwoording verzoekt hy zyn rede op een later tgdstip te mogen vervolgen. De voorzitter zal den minis ter daartoe gelegenheid ge ven in de vergadering van Donderdag, des voormid dags te 11 uur. Dan komt tevens aan de orde de behandeling van de hoofdstukken overzeesche ge- bledsdeelen van de rhksbe grootlngen voor 1946 en 1947 Indisch debat afgebroken. De debatten over de overeenkomst van Ling gadjati zyn afgebroken om de regeering gele genheid te geven zich over de gemaakte op merkingen en de gestel de vragen te beraden. Verwacht wordt, dat minister Jonkman Don derdagmorgen om 11 uur zgn antwoordrede zal aanvangen. Wellicht zal nfe. hem ook nog spreken de minister president, dr. Beel. Mogelyk is. dat Vrij dag door hét indienen van een motie een uit spraak over de overeen komst wordt uitgelokt. Veel belangstelling be staat al voor het ant. woord op de vraag van den heer Tilanus, cf de overeenkomst ook in de Eerste Kamer in discus sie zal worden ge bracht, waarbij dit Chr Hist, kamerlid zich stel de op het standpunt dat de ministerieele verant- woordeiykheid tegenover de_ geheele Staten-gene- raal geldt. Het schema Bolkenstein aanvaard. De heer de Groot (CPN) verklaart vervolgens de ont werp-overeenkomst te zullen beschouwen op haar principl- eele beteekenls en op haar practische waarde voor de be- vrydingsstrijd vo:r de mensch- held. Hg is van oordeel, dat het noodzakeiyk is, dat er over de overeenkomst een uitspraak van het parlement komt en wel een positieve uitspraak. Sprekers fractie maakt haar stem afhankelgk van het ongewyzigd blgven van art. 1 der overeenkomst betreffen de de erkenning der republiek. De heer Bierema (P.v.d.V.) verklaart tegenstander te zyn van de overeenkomst van Lig- gadjati. De heer Hoogkarspel (C.P. N.) is van meening. dat de heer Vonk een voorstel had moeten d.en om de Kamer uit te noodigen den orocu- reur-fiscaal bg de Hooge Raad opdracht te geven een vervol ging ln te stellen tegen de leden der C.-G. en tegen den minister van overzeesche ge- biedsdeelen. AVONDZITTING. In de avondvergadering tepresldeerd door den heer meenk werd de beraad slaging over de regeeringsver klaring inzake de ontwerp overeenkomst van Linggadjati voortgezet. De heer Zandt (S.G.) ont wikkelt bezwaren tegen he": revolutionnaire element in Indië. Hg stelt verder o.a. in het licht, dat de regeering zich ln groote moeilgkheden zal begeven. De heer Joekes (P.v.d.A.) brengt een woord van erken- telykheld jegens de geallieer den. Door de ontwerps-overeen- komst is naar spr.s meening een begin van uitvoering ge geven aan de beginselen neer gelegd in de koninklijke rede van 7 December 1942. Het betoog van den heer Vonk. aanroerend, merkt hg op, dat alle grond van diens requisitoir ontvalt, omdat de opzet om te benadeelen by de regeering nooit kan hebben voorgezeten. Als wij de overeenkomst aanvaarden met de oprechte De hoofdacle verdwijnt. By de behandeling van de begrooting van Onderwijs, K. en W. waarschuwt de héér Peters (K.V.P,) tegen het ge vaar voor miskenning van de taak der school. Naast een verbeterde salarieering is een verbeterde opleiding der on- derwyzers noodzakelyk. De heer Krol (C.H.) acht het ge wenscht de door de re geering t:egestoken hand voor de onderwijsvernieuwing lang zamerhand over het geheele land uit te strekken. In het belang der rust op de open. De annexatie. WAAROM NIET EERDER BEKEND GEMAAKT Het comité voor Actieve De mocratie heeft zich met een uitvoerige brief gewend tot den Minister-President er daarin zgn teleurstelling uit. gesproken over het feit. dat deze Regeering noch de vorige het Ned. volk in de gelegen heid heeft gesteld zich een meening te vormen over het annexatie-probleem. Hiertoe zou de Regeering haar plan nen tijdig ter discussie hebben moeten stellen. Het Ned. volk had zich dan over een con- creet voorstel een meening hebben kunnen vormen, het geen thans niet mogelijk was, daar men in onzekerheid bleef omtrent de richting waarin de plannen der Regee ring gingen. Voorschot voor onderwijzers. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft ter kennis gebracht van de gemeente- en schoolbestu ren, dat als voorschot op de komende salaris verbeteringen aan de onderwijzers, d!e se dert 1 Juil 1946 in functie zijn geweest bij het lager onder, wijs, een bedrag lean worden uitbetaald, gelijk aan het net to uit te betalen salaris over December 1946, verminderd met de kindertoeslag en de loonbelasting, uit te betalen voor het eind van dit jaar Voor iedere maand, die een on- derwgzer na 1 Juli 1946 bij het onderwgs in functie is getre den, wordt bovengenoemd voorschot met een zesde ver. minderd. Ernstige mijnontploffing in België. Dinsdagmorgen is de Bel gische gemeente Jabbeke in opschudding gebracht door een zware ontploffing, veroorzaakt door het in de lucht springen van een met landmgnen bela den auto. Bg' deze ontploffing werden 7 personen gedood en 9 anderen zwaar gewond. Treinongeluk in Spanje. In Spanje heeft een ern stig spoorongeluk plaats ge-, had op de lyn MadridAlge- ricas. 29 pers:nen verloren daarbg het leven, terwijl een groot aantal gewond werd. Nieuwe griffier van Noord-Brabant. Tot griffier van de provin cie Noord.Brabant is. als op volger van wijlen den heer Vincent Cleerdln, door de Sta ten met 31 van de 59 stemmen benoemd de heer G. A. M. van Rooy, referendaris, hoofd van de eerste afdeellng ter Pro vinciale Griffie. Burgemeester van Buitenzorg gearresteerd. Uit Republikeinsche bron wordt vernomen, dat de Re publikeinsche Burgemeester van Buitenzorg, zijn secretaris en twee assistenten op last van Nederlandsche militaire autoriteiten zijn gearresteerd. Een gecombineerde Neder- landsch.Indonesische commis sie is Dinsdagmorgen ter on derzoek naar Buitenzorg ver- trolcken. Ook hooge officieren M ensch tot samenwerking met van beide zijden zullen aan het felle groepen in Indonesië, dan onderzoek deelnemen. bare school acht spr. het ge- wenscht dat aan art. 26 der L. O. wet wordt vastgehou den en met het godsdienston derricht belast worden de or ganen der kerk. De minister van Onderwijs, de heer Gielen, brengt dank aan de leerkrachten bg het onderwijs speciaal bg net 1. o voor de wy'ze waarop zy dé laatste jaren hun taak hebben vervuld en v:or den geest van verzet tijdens de bezetting waarvan zij over het algemeen hebben blijk gegeven. Het tekort aan leerkrach ten is erg, maar men moet het niet erger maken dan het is. In Amsterdam zijn nog 175 boventallige onderwijzers daar zyn 125 vacatures, maar er zgn slechts 22 onvervulde plaatsen. De komende salarisregeling kan een uitweg geven om in het tekort te voorzien. Spr. doet mededeeling van een voorschot cp de salaris- verhooging. De bedoeling is, dat dit voorschot nog deze maand wordt uitbetaald. Dat de cnderwgzers-oplei-! ding met groeten spoed in anaere banen moet worden ge leid kan spr. niet beamen. Spr. verklaart, dat hg in de toekomstige .opleiding de hoofdacte met genoegen zal laten verdwijnen. Wat de onderwijsvernieu wing betreft, zegt spr. in hoofdzaak te staan achter het schema-Bol kestein. Dat is de externe organisatie. Tegeigk zal hg zijn aandacht schenken aan een verbeterde opleiding. De minister deelt mede voornemens te zijn een disco theek te maken, die hij wil noemen „de stem der dich ters" en waarin de stemmen der grooten van de kunst van het woord voor de toekomst zullen worden vastgelegd. Bij plannen voor schoolbouw zijn er die een filmzaal pro- jecteeren. Spr. is daar tegen. De opvoeding van het Ne derlandsche kind, op welke school ook, in nationalen zin zal binnenkort 's ministers bij zondere belangstelling hebben. Na replieken worden de al- gemeene beraadslagingen ge sloten. In verband met opmerkingen van den heer Krol (C.H.) bij de afdeeling „departement" zegt de minister, dat het aan tal ambtenaren zeker niet uit gebreid zal worden. (De zitting duurt voort). KERSTWEDSTRIJD Opbrengst voor noodgebieden. Het Provinciaal Bureau Zee land van de Stichting Nederlands Volksherstel schrijft ons: Dc A.V.R.O. heeft Nederlands Volksherstel, na de zeer geslaag de uitzending „Sint luidt de bel voor Volksherstel", waardoor ruim 3500,-— voor het Fonds Noodgebieden ter beschikking kwam, bovendien nog aangebo den om op 2e Kerstdag, des avonds 10 uur een groote luister wedstrijd te verzorgen onder de titel: „Welke tak van sport zag het Kerstmannetje". De prijzen, die men kan win nen, zijn bijzonder aantrekkelijk, door dat de Nederlandsche Eer- steklas-voetbalvereenigingen niet alleen een groot aantal gratis entree-kaarten voor een hunner competitie-wedstrijden in 1947 ter beschikking gesteld, doch ook abonnementen voor alle in dit seizoen nog te spelen thuiswed strijden, ook eventueele kam pioenwedstrijden. Doordat naast deze sportprijzen nog vele andere aantrekkelijke prijzen worden uit geloofd, is het voor iedereen zeer aanlokkelijk om aan deze radio- luisterwedstrijd deel te nemen. De qplossingen moeten op een briefkaart, waarop ten minste 40 ct. aan postzegels extra is ge plakt boven de frankeerwaarde, ingezonden worden aan het Fonds Noodgebieden, Paleisstraat 1. den Haag. De baten van deze luisterwedstrijd komen geheel ten goede aan dit fonds, dat tot nog toe twee millioen gulden aan de diverse noodgebieden vqor alge- meene sociale doeleinden kon uit- keeren. Er is echter nog veel meer noodig, zoodat wij rekenen op een groote stroom van brief kaarten met veel extra postzegels. Oudste vakbond jubileert. De Middelburgsche, Vlis- singsche en Goesche typogra fen van de Algemeene Ned. Grafische Bond waren Dins dagavond te Middelburg in het Schuttersh:f bgeengeko- men om het feit te herdenken, dat het 80 jaar geleden was, dat hun vakorganisatie, werd gesticht. In een herdenkingsrede zette de hoofdbestuurder, de heer J. A. Huispen uiteen, wat de vakorganisatie met medewer. king van de confessioneelen en Patroons-organisaties heb ben tot stand gebracht. Hy wekte vooral de jonge ren op, hun schouders te zet ten onder het werk, wat hun voorgangers in de loop der tachtig jaren hebben gewrocht. Nadat in de pauze een con sumptie was aangeboden, werd een film-programma vertoond, waarin een teeken- en een cul- tureele film. De oudste vakbond van ons land heeft hiermede aan haar leden en genoodigden een ge zellige avond bezorgd, waar voor de heer J. C. Wissen, voorzitter van de afdeeling iMddelburg, dank bracht, Bommèn en boomen. De bekende Engelsche staatsman Sir Samuel Hoare heeft destijds een bezoek aan Zeeland gebracht en zich sterk geïnteresseerd voor de wederopbouw van de verwoeste gebieden in onze provincie. Hg heeft nu ln Engeland een plan gelanceerd om Walche. ren aan boomen te helpen en daartoe heeft hij de hulp van de Royal Airforce ingeroepen. In zijn brief aan de Royal Airforce herinnert hg er aan dat de Engelsche vliegers ver plicht waren Walcheren te bombardeeren en het eiland onder water te zetten. Nu moet dat land weer tot bloei gebracht worden en het leed van de oorlog goedgemaakt worden. Het moet voor de vliegers, zoo zegt Sir Samuel, een vreugde zgn het land weer te zien opbloeien. Daar aan kan de R.A.F. meewerken door een aantal boomen te ge ven De Engelsche dagbladen zijn enthousiast over het plan van Sir Samuel Hoare en richten in verband daarmede loftuitin. gen tot het Nederlandsche volki dat zoo yverig werkt aan het herstel. Veertig jaar zuivelconsulent. DE HEER C. ZWAGERMAN GEHULDIGD. Vertegenwoordigers van practisch alle Zeeuwsche land en tuinbouwinstellingen waren Maandagmiddag naar het Schuttershof in Middelburg gekomen om den heer C. Zwa german, die zgn 40-jarig ju- Sporlvreugde en verkeersbejemmeringen. De koude houdt nog steeds aan, en het weerbericht doet ver moeden, dat een omslaan van het weer niet tot de onmogelijkheden behoort. Merkwaardig is, dat in het Westen van het land, spe ciaal langs de kust, de tempera tuur toch nog heel wat „milder" is dan elders. VHssingen meldde gisternacht een minimum tempe ratuur van —6° C, terwijl het in Maastricht bijv. 10 graden vroor. Het verkeer, speciaal dat te water, ondervindt ernstige stag natie. In de kanalen ligt de scheepvaart geheel stil, evenals op het IJsselmeer, waar Dinsdag twee schepen van de reederlj Koppe cr nog maar met moeite ln slaagden in Amsterdam bin nen te komen. Op de Hollandsche rivieren en ook in Limburg neemt het gevaar voor ijsgang toe. De schipbrug gen bij Vreeswijk en Doesburg zijn zelfs al uit de vaart genomen, terwijl de spoorbrug bij Culem- borg voor het verkeer is open gesteld, althans voor zoover het treinverkeer dat toelaat. Ameland en ook Schiermonnik oog zijn geïsoleerd, hetgeen voor al de voedselvoorziening op deze eilanden bemoeilijkt. .Overigens wordt met vliegtuigen nog eenlge verbinding onderhouden, zoodat het isolement toch niet volledig is. SCHAATSSPORT. Inmiddels bereiken ons uit alle deelen van het land berichten over schaatswedstrijden. Diemen. waar de Amsterdammer J. Breed, een wedstrijd over 3000 m won, opende de rij. A.s. Zaterdag zal in Friesland voor de vierde maal een Elf-Merentocht worden ge houden om de Zilveren Zwaan van Langweer. Ook de Commissie voor de Elf-Stedentocht is reeds' in de weer en inspecteert de banen, hoewelmen niet gelooft, dat de beroemde tocht reeds deze week zou kunnen worden gereden. 27 branden op één c Met de .plotselinge koude wor- dén even plotseling de kachels harder gestookt en daardoor stijgt het aanal branden aanmerkelijk. In Amsterdam moest de brand weer niet minder dan 27 keer in 12 uur tijds ingrijpen, twee maal voor uitslaande branden. Alle Amstcrdamsche nrandweerlieden zijn meerdere keeren in touw weest. bileum als Rykszuivelconsulent herdacht, op even eenvoudige als hartelgke wyze te huldi gen. De heer Zwagerman heeft veel voor de bloei van de Zeeuwsche veeteelt gedaan en o.a. de stoot gegeven tot de oprichting van verschillende zuivelfabrieken en ccöperaties. Tal van sprekers voerden het woord, o.w. de voedselcom- mlssaris, ir J. D. D~rst, de rykstuinbouwconsulent ir. de Bakker, de heeren W. C. v, d. Werff en de Bruyn namens het Varkensstamboek en het Ned. Rundveestamboek, S. Si- monse namens de Walcher. sche Melkfederatie, M. Steyn namens de L.T.B., C, van Baak namens de Rijkslandbouwwin- terschool te Goes. T, J. Janse namens de Brabantsche Zul- velbcnd, L. J. van 't West einde namens de Stichting Oorlogsgetroffenen en het ge meentebestuur van Middelburg en W. Sietema namens het personeel. Zy allen gaven uiting aan hun waardeering voor het werk van den jubilaris. Van den Minister van Land bouw en van den Commissaris der Koningin waren schrif- telgke gelukwenschen binnen gekomen. Ook werden den heer Zwagerman, die ten slot te een dankwoord sprak, eeni- ~5 geschenken als stoffelijke !nken van waardeering aan geboden. Locomotief ontspoord. Dinsdagavond om ongeveer zeven uur is naby het station Krulningen ln Zeeland een los. se locomotief ontspoord het geen een ernstige stagnatie van het treinverkeer ten ge. volge had. Verschillende per sonentreinen uit de richting Vlissingen naar Brabant en Holland hadden langdurige vertraging. Bg de ontsporing hadden geen persoonlgke on. gelukken plaats. Glas uit Amsterdam gearriveerd. VIJF PLAATSEN WORDEN „GEDICHT". Dinsdagmiddag arriveerde op de Markt te Middelburg een kolonne vrachtauto's, getooid met de Nederlandsche drie. kleur, die de eerste party glas, door de burgerij van Am sterdam ter beschikking ge steld van de noodgebieden, naar Walcheren had gebracht. Het grootste deel van dit glas Is reeds op maat gesneden; een ploeg van 28 vakmenschen, die in een autobus naar Zee- iand zgn gebracht, zal zich be. lasten met het inzette™ der ruiten. Deze eerste gift van de Ruiten Troef-actie Is vol. doende om Domburg, St. Lau. rens, Aagtekerke. Veere en Ritthem „glasdlcht" te maken. Het betreft hier 1500 M2 ge sneden en 80 kisten glas. Over drie weken wordt de tweede party verwacht. Frankrijk aanvaardt regeering- Bium. Leon Blum heeft zgn zaken kabinet. bestaande uit achttien socialistische ministers en ne gen socialistische onderminis ters, aan de Fransche nationale vergadering voorgesteld Hg verklaarde, dat hg met de sa. menstelling van zgn „één- partij"_regeering geen ander doel had beoogd dan hulp te bieden op een oogenblik, dat een moeilijke situatie gevaar, lyk dreigde te worden. De le. vensduur vandit kabinet zal beperkt zijn De motie van vertrouwen van de Nationale Assemblee in de regeering.Blum werd met 580 tegen 16 stemmen aange nomen. U.S.A. voldaan over ontwerp-overeenkomst. Het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche za ken heeft Dinsdagmiddag een verklaring uitgegeven, waarin het zegt met voldoening het bericht te hebben ontvangen, dat de Nederlandsche regee ring de commissie-generaal heeft gemachtigd de ontwerp-' :vereenko'mst te onderteeke nen. Het groote staatsmanschap door beide Nederlandsche zoowel als Indonesische delegaties betoond bij de on derhandelingen over het ver gelijk, geven de belofte, dat de overeenkomst zal worden nagekomen niet voortdurende zorg vo:r het welzgn van de betrokken volken. De regeering der Ver. Sta ten ziet met de grootste be langstelling de maatregelen tegemoet, welke zullen wor den genomen teneinde de over eenkomst ten uitvoer te leg gen. Het Amerikaansche minis terie van buitenlandsche ken gaat blijkbaar, uit van de meening, dat een defini tieve machtiging tot het on derteekenen van de overeenkomst reeds is gege ven. Conferentie van Den Pasar heden geopend. Dinsdagmorgen arriveerde Dr van Mook op een militair vliegveld op Zuici.Bali Dr. van Mook was vergezeld van prof mr. K. Enthoven, buitengewoon adviseur in algemeenen dienst, Thio Thiam Tjong, adviseur in algemeene dienst, prof. dr. E. Barón van Boetzelaar Pn ver schillende andere autoriteiten. Dinsdagavond heeft een be. sloten vergadering van de re- geeringsautoriteiten en de afgevaardigden onder voor. zitterschap van Dr. van Mook plaats gehad en hedenochtend om 9 uur zal de conferentie van Den Pasar officieel ge. opend worden. Nederlandsch-Indonesische commissie naar Madoera. Heden zal een Nederlandsch Indonesische commissie naar Madoera vertrekken, om de toestand aldaar te onderzoe ken en na te gaan, hoe de eva cuatie van de geïnterneerden volgens de overeenkomst te Cheribon zal georganiseerd kunnen worden. Versnell'ig Bijz. Rechts pleging. Bij de Tweede Kamer is In gediend een wetsontwerp hou. dendc nadere voorzieningen met betrekking tot de ver. snelling der bijzondere rechts pleging, door vereenvoudiging der berechtingsprocedurc. 23 MILITAIREN GEARRESTEERD 23 Employé's bij de inten dance van het K.N.I.L. te Den Haag zgn Dinsdag gearres teerd wegens kleedingdiefstal. len. Griekenland rouwt. Heden zullen in Griekenland de klokken geluid worden en alle Grieken gedurende een uur binnenshuis verblijven ten teeken van ^Nationale Rouw" 'wegens de verwerping van de „Nationale eischen" door de raad van Ministers van Buitenlandsche zalcen. De raad van 4 ministers heeft onlangs de Grieksche eischen tot wijziging van de Grieksch-Bulgaarsche grens van de hand gewezen. Weer eert vliegtuig verongelukt. Een sinds enkele dagen ver miste Dakota van de Central Air Transport Corporation Is op de grens van Tsje Kiang en Klangsoe neegestort. De vyf Chineesche inzittenden hebben 4e dood gevonden. Het toestel had 500 kg. bankbiljetten aan boord, waarnaar men thans ien onderzoek instelt. Oostburg Bestrijding runder-t.b.e. De afd. W. Zw.-Vlaaderen tot bestrijding van de runder t.b.c. kwam Dinsdagmiddag in café de Vuijs te Oostburg in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter, de heef Ver- craaijen wees op de, door de oorlog ontstane stagnatie bij de bestrijding van de veeziekte. Dit gestagneerde werk moet thans worden voortgeze via de over heid, die opgericht heeft de Prov. Gezondheidsdiensten. Mededee- Iingen werden gedaan over de fondsen, de werkwijze enz. De heer Capon hield een zeer leerzame causerie over het ge vaar van de veeziekten, zooals mond- en klauwzeer en speciaal de runder-tb.c., welke laatste ziekte reeds zooveel slachtoffers heeft geëischt onder de menschen. Het is daarom noodzakelijk dat alle veehouders hier vee laten onderzoeken en zich daartoe aan sluiten bij de stichting ter bestrij ding van ziekten onder het vee. Uit de verdere besprekingen bleek dat nog vele veehouders blind zijn voor de gevaren en nadeelen van ziekten onder hun vee en treffende staaltjes werden belicht. Ook werd gewezen op het groote belang voor onze export van zuivelproducten, dat onze veestapel gezond is. evenals op! de maatregelen die men in België treft bij de invoer van vee, op dat alleen gezond vee zal kunnen worden ingevoerd. Na het gesprokene werd een film vertoond, die betrekking had op het behandelde onderwerp. Nieuwvliet FEESTAVOND. Zaterdagavond gaf de afdee ling .Nieuwvliet v. d. Bond voor Staatspensionneering in de Stadsherberg te Nieuwvliet een geslaagde tooneelavond. Opgevoerd werd „Menschen in botsing", een to:meespeI in 3 bedrgven voor het voetlicht gebracht door de Rederijkers kamer „Nut en Genoegen" van Schoondgke, Het tooneelspel werd afge wisseld door accordeonmu- ziek. Tot besluit volgde een bal. Scherpenisse RATTEN- EN MUIZEN- BE STRIJDING. Te Scherpenisse werd in café Byi een bijeenkomst belegd ter bespreking van de bestrijding van ratten en muizen. Burg. Schuller sprak een inleidend woord, waarna de heer Schaap van de Plantenziektenkundige Dienst uit Wageningen een le zing hield over de verschil lende soorten ratten en mui zen en met welke middelen ze het beste te bestryden zijn. Na zijn lezing gaf de heer Schaap nog een filmpje met 'antaamplaatjes, waar men de griezelige beesten hun ver nielend werk kon zien ver richten. Het doel van deze bg'een komst was een algeheeie rat ten- en muizen bestryding in het werk te roepen en wel op deze manier. Er wordt van regeringswege brood ver strekt, dat met een vloeibaar gif wordt overgoten, welke door vrywllligers in pakjes moet worden klaargemaakt, die daarna dan huis aan huis worden bezorgd. De bedoeling is in elk burgerhuis 10 pak jes, elk pakhuis of boerdery 50 pakjes te deponeeren tegen de prhs van 5 cent per pakje voor dekking der onkosten. Zierikzee VERGADERING OR AN JEVEREEN1GIN G. De Zierikzeesche Oranjever- eenlging hield Maandagavond in het Huis van Nassau een vergadering. Mr. Nieuwenhul. ze opende de vergadering. De ze vergadering was belegd om een nieuw bestuur te kiezen. De oudste bestuursleden J. G. L. Simmers, V/. P. A, Brouwer en J. L. v. d. Houten werden met groote meerderheid her kozen, en tot nieuwe bestuurs. leden werden de heeren P. Heerlng, C. v. d. Vliet, J, Schot, C. Linders, J. J. v. d. Berge en J. Th. Brouwer geko zen. Notaris Heering dankte na- ,mens alle inwoners mr. Nleu- 'wenhuize voor zh'n beheer. Vlissingen Brand in marinegarage. Woensdagmorgen omstreeks 11.30 is ten gevolge van kort sluiting brand ontstaan in de Marine-garage aan de Emma- straat te Vlissingen. De brand weer was spoedig ter plaatse en gaf drie stralen water en één straal schuim en wist vry spoedig het vuur te bedwin gen. Het gebouw - liep eenige brandschade en waterschade op. Ook de in de garage ge parkeerde auto's werden d;or het vuur aangetast, doch moe ten toch niet geheel als verlo ren worden beschouwd. Op ongeveer dezelfde tyd werd een brand gemeld in een particulier huis in de Steen- huisstraat, doch deze kon door particulieren worden gebluscht. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Vlis singen -houdt deze week zijn spreekuur op Vrn'dag van 10.30 tot 12 uur. Goes AS GEBROKEN. Dinsdagochtend vroeg is een vrachtauto tengevolge van het breken van ©en as op de 's-H. HendrilüSkinderen dyk te Goes tegen een paar boompjes aan gereden, die daardoor vernield v/erden. Persoonlijke ongeluk, k^ kwamen er niet by voor. RIJWIELDIEFSTAL. Maandag is een damesry- wiel, dat voor het St. Joanna, ziekenhuis te Goes was ge. plaatst, door onbevoegden me degenomen. Het aantal ingeschrevenen voor de dienstplicht lichting 1944 bedraagt in Wolfaarts- dijk 24. Met ingang van 1 Maart 1947 is aan de O. L. School te Terneuzen benoemd de heer C. J. Udo, thans in gelyke be trekking te Scherpenisse. kaarsjes niet zal ontbreken. Tot ouderling bh' de Ned. Herv. Kerk te waarde is herkozen de heer M. Allewjjn en tot diaken de heer J. J. Pieper. Herkozen als kerkvoogd de heer C. Mol. De NTWIN-collecte heeft in Wolfaartsdyk opgebracht 551.87. H De heer C. de Visser te Krabbendijke slaagde voor het examen Fransch M. O., akte A. De verpachting der Visch- hal te Arnemuiden is toege wezen aan den hoogsten In schrijver, J. Marteyn, voor de som van f 600.25 e'n.zal vanaf 1 Januari 1947 weer aan zijn oorspronkeiyk doel beant. woorden. Bij Ruwe Handen X Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct oCi/rv met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct. (Ingezonden mededeeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10