PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT Zionisten in Bazel bijeen Vandaag Deel van het Scheldebedrijf naar elders? Heftige gevechten in Nederlandsch Indië 50 jaar muziekleven 189e Jaargang - Nr. 294 Uitgave aer Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. Woensdag 18 Dec. '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER- TENTIEPR1JS 12 cent per mm. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walst.aat 58-60. tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel 207? pn 2924. Goes Turfkade 15. tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwcrijstr- 2, Postrek. nr._35930GJ»g£^^ PROBLEEM DUITSCHLAND. HET Is dus zoover gekomen als het komen moest: de heer Schumacher, de leider van de Duitsche sociaal-demo craten, met een tweetal Britsche houd met .een tweetal Britsche ministers, bij wie hij in Londen een officieel bezoek kwam afste ken, geprotesteerd tegen de Ne- derlandsche eischen jegens Duitschland. Als de geallieerden deze eischen steunen en als zij verder geen economische en financieele steun verleenen aan Duitschland, ne men zij de verantwoordelijkheid op zich voor een groeiend natio nalisme, dat snel in militarisme zou kunnen overgaan. Aldus de heer Schumacher. Men zal moeten toegeven dat er een behoorlijke dosis brutali teit voor noodig is om als Duit- scher een dergelijke Hitlertaal te spreken. Het is, alsof er geen V- day geweest is, alsof de Duit- schers het nog voor het zeggen hebben. Hoort ge de dreiging achter deze woorden? Als qe niet-., dan... De Duitsche pers neemt gretig de houding van den heer Schu macher over. Zij schrijft, dat Ne derland maar beter doet geen ge- biedseischen te stellen, omdat... de traditioneele Duitsch-Neder- landsche vriendschap en goede buurverhouding daaronder wel eens zouden kunnen lijden. Het is een schitterende taal te genover een volk, dat vijf jaar lang de bizondere eer genoten heeft deze vriendschap en goede buurverhouding aan den lijve te ondervinden, dat uitgeplunderd is en zijn beste zonen zag vermoor den! Het is Nederland maar, zullen de Duitschers wel denken en zij mogen Nederland achteloos be handelen. omdat ook de groote mogendheden ons. dank zij een buitenlandsche politiek, die niet bepaald bewondering afdwingt, ons wat achteloos behandelen. Nederland is klein cn zwak en de Duitschers hebben meer men- schenmateriaal dan ooit tevoren Tegenover zoo'n staat kan men zich wel eenige weelde veroor loven. N;et alleen in Nederland, ook in België en Frankrijk, in Polen en Toego Slavië, in Noorweqen en Denemarken trekt de houding, die de Duitschers zich aanmeten de laatste tijd, de aandacht. Maar de Duitschers denken: Het is te probeèren. En aangezien de Britten zich op het standount stellen, dat de oorlog voorbij is en bovendien niets aan den lijve hebben onder vonden, wat een vergelijkinq kan doorstaan met hetqeen in de be zette landen geschiedde, hebben zij 'nderdaad een kans. Het is echter te hopen, dat men waakzaam zal blijven en zal voor komen, dat we over een paar iaar weer met een brallend stel Oos terburen zitten, die regelrecht op de chaos aansturen. De Du'tschers hebben niet veel ge'eerd. Ze voelen zich dood- onc<-huldig. Maar van dit sprookje mag E"-ooa niet opnieuw het slacht offer worden. Het wereldgebeuren Prof. Weizmann gematigd. Rabbi Silver fel anti-Engelsch. Doodsoordeel over het Joodsche volk. In de machtige zaal van de Musterdmesse te Bazel, reeds een week van tevoren uitver kocht, vindt op het oogenhlik het 22ste Zionisten, congres plaats. 371 Afgevaardigden, vertegenwoordigende 2.1 mll- lioen Joden, zijn daar bijeenge komen met het doel de strijd, methoden te bespreken voor vrije immigratie in Palestina, vrije landaankoop en verdedi ging Van de Joodsche kolonies. Over de wijze, waarop deze strijd moet worden gevoerd zijn de meeningen fel ver deeld gebleken, evenals over de vraag wat men als voorloo. pig doel van deze strijd moet beschouwen. De meeningsver- schillen loopen over twee pun ten: de wijze van verzet tegen het Engelsche bewind tn Pale, stina en de vraag of een even- tueele verdeeling van Palestina aanvaardbaar zou zijn voor de Zionistische beweging. De ge matigde vleugel staat onder aanvoering van den grijzen, twee en zeventig jarigen voor. zltter. prof Weizmann en den Amerikaanschen Zionistenlei der, Rabbi Stephen Wise. In een dramatisch beroep drong Wise er Maandagavond bij het congres op aan, deel te nemen aan de conferentie over Pa lestina te Londen, omdat wei. gering een beleediging zou zijn voor de .Amerikaansche regee ring. Daarmee in overeenstem, ming, merkte dr. Weizmann op, dat de Joden de aanwezig heid van Arabieren in Palesti na niet konden negeeren. De Arabieren wenschten evenmin als de Joden een minderheid te vormen. Het werk van Enge. land was niet gemakkelijk en de andere landen waren niet zeer verlangend dit werk over te nemen. Het zou een vergis sing zijn te meenen, dat de Amerikaansche regeering druk op de Engelsche regeérihg kon blijven uitoefenen. Het terro risme heeft enorm veel schade gedaan en zou wellicht het Joodsche leven kunnen vergif, tigen. Een geheel tegenovergesteld standpunt neemt de radicale leider van de Amerikaansche delegatie in, Rabbi Abba Silver uit Cleveland. Men moest vol- ens deze rabbi Engeland dui delijk maken, dat de grens be. reikt is. Hij drong er bij het congres op aan de resolutie van 1945 ten gunste van een Joodsche staat in een onver deeld Palestina te hernieuwen. Reeds eerder had Rabbi Sil ver een felle aanval gedaan op Engeland en daarvoor een wa. re ovatie van vrijwel alle ge delegeerden en bezoekers ge. kregen. David Ben Gurion, behoo- rend tot de talrijkste congres groep, die der socialistische ar beiders, waarschuwde, dat het hopen °P interventie van Ame. rika en Rusland in Palestina zuivere wenschdroomen zijn, omdat er geen garantie be. staat, dat zij bereid zijn het Joodsche volk tegen Engeland te helpen. In overgroote meerderheid veroordeelt men de terreur, d. w.z. het zinneloos schieten en trék. het opblazen van gebouwen; doch dat neemt' niet weg dat vele afgevaardigden een erken, nlng van de huidige status in Palestina als het doodsoordeel over het Joodsche volk be schouwen. Van Beinum terug In Amsterdam. De eerste dirigent van het Concertgebouworkest Eduard van Beinum, die vorige week in Parijs een aanval van nier steen kreeg en dientengevolge zijn tournee moest afbreken, is per K.L.M.-vliegtuig uit Parijs in Amsterdam terugge keerd en per ambulance naar zijn woonhuis overgebracht. Dank zij een speciale behan deling is het gelukt de nier steen -te verwijderen. De diri gent hoopt na de voorgeschre ven rustperiode zijn. werkzaam heden in Januari te hervatten. Haar eigen broer verraden. Voor de Groninger kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden stond terecht de 43.jarige Paula Reit te Gro ningen. Haar werd ten laste gelegd haar eigen broer, die ondergedoken was, aan de Landwacht te hebbPr verraden De 'advocaat-fiscaal achtte het ten laste gelegde bewe zen, hoewel hij het bewijs niet kon leveren, dat verdachte's broer In Duitschland zou zijn omgekomen. Hij eischte een gevangenisstraf vas 10 jaar. De uitspraak werd acht jaar Rijkswerkinrichting met af. Schumachers partij geen marionet Yan Labour. Volgens de Britsche nieuws, dienst in Duitschland heeft dr. Kurt Schumacher, voor zitter van de Duitsche .sociaal, democratische partij, op een bijeenkomst van partijfuncti onarissen te Hannover met na. druk de beschuldiging van de hand gewezen, als zou zijn partij slechts een marionet van de Engelsche labourpartij zijn. Schumacher, wiens jongste be zoek aan Londen als gast yan de labourpartij ln de Sowjet. Unie en Frankrijk beentiseerd werd, verklaarde, dat het in oveeenstemming is met de geest van het internationale socialisme, dat Engeland voor de Duitsche sociaal-democra. ten de deur opent tot de bul. tenwereld. Hij waarschuwde de leden van zijn partij er voor, te denken, dat de Engel sche labourpartij plotseling voor 100 pro.Duitsch is, maar voegde er aan toe. dat deze partij begrepen heeft, dat de Duitsche kwestie een Eu- ropeesche aangelegenheid is. Grieksche beschuldiging onwaar genoemd. DEBAT IN VEILIGHEIDSRAAD. ln de Veiligheidsraad hebben Joego-Slaviê, Bulgarije en Albanië zich verdedigd tegen de Griek sche beschuldigingen, dat zij hulp verleenen aan opstandige benden. De Joego Slaaf Kossanowitsj zeide .dat de verklaringen van Tsaldaris met betrekking tot de grensincident in Noord-Grie kenland „onware verklaringen zijn, onscrupuleuze en kwaadwil lige beschuldigingen en pertinente falsificaties." Daarbij sloot zich de Albaan- sche woordvoerder aan, die even eens de Grieksche beschuldigin gen kwaadwillig en ongegrond noemde. Hij zag geen reden een onderzoek in te stellen naar de toestand in de Noordelijke grens streken in Griekenland. Eerder moest een onderzoek worden in gesteld naar de toestand binnen Griekenland, waar de regeering van Tsaldaris „een politiek van agressie en imperialistische ex pansie" voert. Dc- Bulgaarsche Woordvoerder verklaarde eveneens, dat het niet waar is, dat Bulgaren een actief aandeel hebben in de strijd van guerillabenden. In zijn antwoord zeide de Grieksche premier Tsaldaris, dat hij wreed ontgoocheld was, dat Joego-Slavië, Albanië en Bulga rije geen geest van verzoening hadden getoond. Ik zie mij ge noodzaakt eens en vooral plechtig te protesteeren tegen de hardnek kige en sysematische beschuldi ging, dat mijn land fascistisch en dictatoriaal zou zijn. De Raad is tot Woensdagmid dag verdaagd. Stakingsgolf over Antwerpen. Tegelijk met de koudegolf ook een stakingsgolf over Ant werpen gekomen, die zich thans snel uitbreidt. Dc havenarbeiders weigeren zich te laten werven op grond van het feit, dat wegens een te kort aan aanbod bij de werfbu- reaux de stempelkantoren voor onvrijwillige werkloosheid werden gesloten. TevenS wordt een loons- verhooging geëischt. Byrd-expeditie vergat de ski's. De Zuidpool-expeditie van admiraal Byrd heeft haar sky's vergeten. Aan vankelijk dacht men, dat men een paar duizend ski's had ingeladen, doch op het .moment, dat men ze noo dig had bleken ze niet aanwezig. Een speciaal schip zal de onontbeerlijke ski's nu achteraan bren gen. De expeditie heeft reeds de sneeuw bereikt, zoodat de organisatiefout aanzienlijke vertraging zal veroorzaken. is het negentig jaar geleden dat de beroem de Engelsche natuur kundige J. J. Thomson te Manchester werd ge boren. viert Prinses Arm gard. de moedervan Z.K.H. Prins Bernhard, haar 63-sten verjaardag; Door waschmachlne gewurgd. De 54-jarige mevr. J. I, tie W J., die te Den Haag aan cle wasch was, heeft de dood ge vonden, toen de electrische wringer de punteil van haar halsdoek greep en meetrok. Enkhuizen Stavoren gestremd. Dinsdagmiddag 12 uur is de veerdienst EnkhulzenStavo ren wegens ijsgang gestremd. De treinverbindingen aan bei. de oevers, dus de diensten op de lijnen AmsterdamEnkhui zenLeeuwarden worden gewijzigd gehandhaafd. Reeds 5 miilioen aan molestschade verwerkt. Geen dividend over 1945. Wij ontvingen het jaarver slag van de Kon. Maatschappij „De Schelde" over het jaar 1945. Het jaarverslag verschijnt zoo laat omdat de directie ge. tracht heeft alsnog bepaalde resultaten te bereiken wat be treft afrekening van werken, die in Mei 1940 en in October 1944 werden stopgezet. Over enkele werken van voor den oorlog kon geen overeen, stemming met de Marine wor den bereikt. In de boeken is thans tot uiting gebracht een winst van ruim 1 miilioen gul. den op gestaakte werken. Het jaar 1945 op zich zelf beschouwd heeft verlies ge bracht. Het aantal werklieden bleef onder het normale en een groot deel van hen moest werken aan reparatie of vernieuwing in het bedrijf. Tot eind 1946 zal ruim 5 miilioen gulden verwerkt zijn aan moiestscha- De kolenpositie. Dc productie van de Lim- burgsche mijnen bedroeg in November 801.423 ton tegen 808.145 ton in October. De lichte teruggang was een ge volg van het kleiner aantal werkdagen (n.l. 25 voor No vember tegen 27 in October) De productie per werkdag be droeg in November 32.037 ton (October 29.932). In November werd door dé mijnen verzonden voor de bin- nenlandsche behoefte 607.295 ton. zijnde 1.318 ton meer dan In October. De invoer uit Ame rika bedroeg in November 130.929 ton (vorige maar." 92.190 ton) en uit Duitsch land 98 581 t n (vorige maand 94.711)." De mijnwerkersstaking in de Ver. Staten veroorzaakte een uitval van ca. 70.000 ton Amerikaansche kolen. In Oc tober ontving Nederland ca. 107.000 ton te weinig als ge volg van de zeeliedenstaking. Horloges nog niet vrij. Tn tegenstelling tot vele ln omloop zijnde gerucht^ ligt het, naar wij van bevoegde zij de vernemen, niet in de bedoe ling de verkoop van horloges vrij te geven. Aangezien het aantal be schikbare horloges nog zeer gering is en verschilende be drijven, waar uurwerken voor de goede gang van zaken niet gemist kunnen worden, r.og niet voor verstrekking in aan merking zijn gekomen, zou het economisch niet verantwoord zijn de distributie van "horloges thans reeds op te heffen. De moord in de Warmoesstraat. De gebroeders Hoogeboom, die verdacht worden van de moord op mej. A. M. Mars. man. op 2 November j.I. in de Warmoesstraat te Amsterdam gepleegd, zijn Maandag per auto uit het kamp te Vught naar Amsterdam overgebracht. Onder bewaking van een of ficier der maréchaussee zijn zij. streng gescheiden, ver voerd. Zij maakten bij aan. komst een hongerige en des perate indruk. Bij Makassar 150 terroristen gedood. Overal zuiveringsacties. De Nederlandsche marinevoor lichtingsdienst deelt mede, dat twee Nederlandsche patrouille- booten door mitrailleurs en mor tieren bij Grissee (bij Soerabaya) van de kust af beschoten werden. Het vuren werd direct en krach tig beantwoord. Er vielen geen slachtoffers. TE BANDOENG. Bij voorzetting van de zuive ringsacties in de Oostelijke sector van Bandoeng werd op heftige tegenstand van een zwaar bewa pende bende terroristen gestuit. De bende gaf zich na eenig vu- rgn waarbij zij aanzienlijke ver liezen leed, over. Een groot aan tal terroristen werd gevangen ge nomen. Een Nederlander werd gedood. In de Zuidelijke sector ontmoette men tegenstand van ar tillerie, terwijl een Nederlandsche patrouille tweemaal met mortieren beschoten werd. Van Nederland sche zijde moesten mortieren ge bruikt worden tegen sluipschut ters, die een Nederlandsche wacht beschoten. 32 beschietingen door republikeinsche artillerie werden gemeld. Een klein verkennings- tocstel werd beschoten. In de stad werden op twee Nederlandsche soldaten schoten gelost. TE SOERABAIA. Indonesische burgers te Geroe- roeng- zijn door leden van de re publikeinsche marine slecht be handeld en beroofd. De geheele bevolking van Bandjarsari in de Zuidelijke s«ctor is door republi keinen naar het Zuiden vervoerd Een Nederlandsche patrouille, die nabij Soèke'rdjo beschoten werd, Jieeft de aanvallers verspreid en eenigen van hen gevangen geno- OP BALI. In de omgeving van de kam pong Marga is een bende van ongeveer veertig man gesigna leerd. TE MAKASSAR. De militaire commandant voor Borneo en de Groote Oost deelt mede, dat in de afgeloopen week de zuiveringsacties in de omge ving van Makassar zijn voortge zet. Op verscheidene plaatsen zijn Nederlandsche troepen be schoten. Een groot aantal terro risten poogde te ontkomen of zich te verbergen. Allerlei wapens werden in de rivier of in zee ge worpen. Bij alle acties werden in totaal 150 terroristen gedood, terwijl ve len zijn gearresteerd. Dc meeaten van hen behoorden 'niet tot de geïnspecteerde kampongs. Een aantéd kwam van buiten Celebes. Men legde beslag op gewereTi, revolvers, handgranaten, munitie, uniformen, japansche vlaggen enz. de en nog steeds is het herstel niet gereed. Tekort aanwoongelegenheid belet opvoering van de perso neelssterkte. De grondstoffen- positie bleef slecht en de ad ministratieve omslag nam toe. Wat 1946 en 1947 betreft deelt de directie mede, dat alle afdeelingen ruim van werk zijn voorzien, ook de vliegtuigafdeeling te Dordrecht die in hoofdzaak carrosseries bouwt van licht metaal. Po gingen om het personeel te Vlissingen uit te breiden met Poolsche arbeiders hadden weinig succes door het ontbre ken van dc vereisehte over- heidsvergunningen. Tengevolge van de onvol doende bezetting koiUen voor T946 geen optimistische ver wachtingen gekoesterd wor den. De Schelde zal er door ge brek aan personeel moeten overgaan onderdeelen van haar bedrijf" uit Vlissingen naar elders over te brengen. De directie memoreert het overlijden van den commissa. ris, den heer J. J. Jonckheer en den oud.commissaris den heer Th. H. de Meester. De heer B. E. Ruys. die als commissaris aftreedt is her. kiesbaar. De agenda van de aandeelhoudersvergadering be. vat een voorstel tot verkiezing van nieuwe commissarissen. De balans per 1 Januari 1946 sluit op een totaal van 37 miilioen gulden en vermeld een verliessaldo over de jaren tot en met 1944 ad ruim 1.7 miilioen gulden, dat vermin, derd wordt met winst over 1945 ad ruim 1 miilioen gul den. Door de maatschappij wordt over 1945 geen dividend uit. betaald. De Raad van beheer der „N.V. Nationaal Bezit van aandeelen der Kon. Maat schappij de Schelde" brengt eveneens verslag uit over het boekjaar 1945. Zij keert geen dividend uit op de ge. jwone aandeelen. uitsluitend op een bedrag van 9000 aan preferente aan deelen wordt dividend uitgekeerd. Indische krijgsgevange nen krijgen vergoeding. De Ned. Indische Bond van ex-geïnterneerden en krijgsge vangenen heeft dc aandacht van de Nederlandsche regee- 'ring gevraagd voor het feit, dat in de Cheribon-overeen- komst wel sprake is van te. ruggave der ondernemingen, maar niet van vergoeding voor de schade, welke is toe gebracht aan de geïnterneer den en oud-krijgsge^ingenen door roof en inkomstenderving. De Nibeg dringt er op aan, dat deze materie eveneens ge. regeld zal worden in artikel 14 van de Cheribon-overeen- komst, waarin sprake is van herstel van rechten en terug gave van goederen. In Zeelands hoofdsiad Bevolking betaalde bouw van concertzaal. Tweemaal hoog bezoek. HET moge waar zijn, dat de doorsnee Nederlander een nuchter werker is, die de zin van zijn leven ln de eerste plaats in zijn arbeid en zijn gebed meent te vinden, hij vergeet daarnaast de mu zen niet. De Zeeuw maakt hierop geen uitzondering En de lieflijkste dochter van Zeus, Polyhymnia, de muze der mu ziek, waarvan Baudelaire zei, dat zij hem aangreep als de zee, waarin hij zijn wanhoop weerspiegeld zag, wordt daar in bevoorrecht boven haar zus ters, getuige het opgewekte muziekleven, dat sedert de feestelijke 'opening van de Concert- en Gehoorzaal op 21 October 1896 te Middelburg bestaat en de bereidwilligheid van de burgerij om zoo noodig financieel brj te springen. In de halve eeuw van haar be staan zijn tegenslagen voor de Concertzaal niet uitgebleven, doch zij worden ruimschoots vergoed door de reeksen be langrijke concerten, waaraan dikwijls beroemde solisten me dewerkten en het groote me deleven van de Zeeuwen. Het is interessant 'op dit tijdstip, de vooravond van de herope ning der gerestaureerde zaal met de uitvoering van Bach's Welhnachtsoratorium een oogenblik stil te staan bij oe glorieuze geschiedenis van de Concert- en Gehoorzaal. HET BEGIN In de laatste decennia van de vorige eeuw groepeerde het Middelburgsche muziekleven zich om de in 1834 reeds op. gerichte zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" en de Vereeniging voor Instru mentale Muziek, die in 1888 door Joh. Cleuver, den direc teur van de zangvereeniging, was opgericht. De toen ge bruikte zaal, de Concertzaal op de Groenmarkt, op de plaats waar na de restauratie van dc Abdij de Statenzaal was, bleek spcedig te klein. De groote concerten werden toen in het Schuttershof geven, doch deze zaal hiervoor weinig geschikt. Hét verkrijgen of oprichten van een ander gebouw werd dan ook een dwingende eisch en met het doel hierin te voor zien, werd in September 1895 een commissie ben:emd, die spoedig succes had, want men kon de hand leggen op het heerenhuis van jhr. J. A. H. C. van Doorn in de Singel straat; op een aangrenzend terrein kon de groote zaal worden gebouwd. Het benoo- digde kapitaal groot 32.000, werd door de Middelburgers in korte tijd bijeengebracht, h ewel rente noch aflossing in het vooruitzicht waren ge steld. In het begin van het volgende seizoen kon de nieu we Concert- en Gehoorzaal, gebouwd door den architect A. Frederiks, worden ingewijd met een concert door de zang vereeniging T.O.E.U. Mevrouw NoordewierReddingius, dr. H. van der Kamp, Joh. Mes- schaert,. mej. Schuil en J s. Fijnen werkten er aan mee. Het succes van deze eerste avond, waarin Cleuver's Wij- -ingscantate. Beethovens 5e en Scènes uit Faust van Schu mann ten gehoore werden ebracht, was ongekend groot. Men zag in Middelburg en daar buiten deze inwijding te recht als een gebeurtenis. De „Middelburgsche Courant" gaf behalve een uitvoerig verslag als bijvoegsel van haar Zater dagavondblad een plaat van den bekenden teekenaar van „De Groene", Joh. Braaken- siek, aan deze gebeurtenis ge wijd. Slechts éép blad gaf een onwelwillende critiek, doch dit vond zijn oorzaak in het feit, dat het niet uitgenoodigd was. Iedereen was het eens over de sfeer en de goede accoustiek van de zaal, zoo dat de Concertzaal haar leven onder goede voorteekenen aan ving. EEN ORGEL. Eén ding ontbrak nog: een orgel, zonder hetwelk een con certzaal voor geen enkelen Bach-liefhebber compleet is. Het plan werd geopperd door eigen muzikale prestaties een orgel te verdienen. Een dames comité stichtte een „Orgel fonds" en onder de bezielende leiding van Cleuver werd de aankoop binnen eenige ja ren mogelijk. Van de soirée's, ten bate van het fonds gehou den, zullen velen zich nog de opvoering van Mozart's Figa ros Hochzeit in de Schouw burg herinneren, een juweel van een avond. Het behoeft geen betoog, dat het nieuwe orgel- bij de concerten in dit seiz-en een belangrijke plaats Innam, in het bijzonder brj de uitvoering van de Mattheüs-Passion van Bach op 13 Maart 1902. Het was de verdienste van Cleu ver de Bachvertolkingen in Middelburg te hebben ge ïntroduceerd. TWEE BOERENGENERAALS 1 October 1902 was een be langrijke datum voor Middel burg in het algemeen en de Concertzaal in het bijzonder. Toen vend het bezoek plaats van de in Nederland zoo ge- eerde boerengeneraals de la Rey en Louis Botha, die de door alle bewoners van Wal cheren bijeengebrachte f 10.000 bestemd voor herstel van het getroffen Zuid-Afrika, dank baar in ontvangst kwamen ne men. Ter eere van hun be zoek werd een massaal be zocht concert gegeven, waar voor B:tha ontroerd dankte. Hierna volgde een reeks zeer belangrijke concerten. Op 12 Mei 1903 dirigeerde Gus- tave Doret zijn compositie „Les sept paroles du Christ". Op 3 en 4 Juni 1904 zong het Berlijnsch Vocaal Kwartet ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de zangvereeni ging en het zilveren jubileum van haar directeur op het tweedaagsch muziekfeest* De dames Noordewier, en de Haan en de heeren Messchaert, Lit- zinger, Denys en Hendrik van Oort, waren in dietijd goede bekenden van de Middelburg sche Concertzaal. Dat men fi nancieel in staat was derge lijke krachten te engageeren, was vooral te danken aan de geldelijke hulp van eenige wel gestelde kunstminnaars. HJVI. DE KONINGIN OP BEZOEK. Op 12 September 1907 kreeg men wederom hoog bezoek: te negen uur vond een gala-uit voering plaats, die bijgewoond werd door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik, ter gelegenheid van het officieele bezoek van de jonge vorstin en haar gemaal aan Zeeland Hoewel de galakleeding aan vankelijk aanleiding tot moei lijkheden had gegeven, werd dit een onvergetelijke avond, waar bij de aanwezigen niet wis ten, waarvan zij het meeste genoten, de bekoorlijke aanblik die de jonge Koningin bood of de uitgevoerde cantate van Bach, „Halt im Gedachtnis Jesum Christ" voor koor, or kest. orgel en solopartijen, ge zongen door mevr. de Haah en G. A. Walter uit Berlijn. GROOTE NAMEN. In de volgende jaren traden ondermeer het Bohemer Strijk kwartet, Julius Röntgen, Dirk Schaefer, Carl Flesch, Adolf Busch en Percy Grainger op. In het voorjaar van 1914, toen de dreigende schaduw van de naderende oorlog reeds over Eurcpa hing, werden de Jo hannes Passion en Mendels sohn's Ellas gegeven; voor allen, die dit mochten bijwo nen, een belevenis. En dan breekt de wereld brand uit en dreigt het Mid delburgsche muziekleven abrupt afgebroken te worden. De loop der gebeurtenissen zou de alom bestaande over tuiging, dat het met de con certen voorlooplg uit zou zijn, al spoedig logenstraffen. .(Slot volgt.) Indische geëvacueerden De regeering deelde in ant woord op het voorloopig ver slag van de Tweede Kamer inzake de begrooting voor Overzeesche Gebiedsdeelen me de, dat contact is opgenomen met de directies van Neder landsche en Indische onderne mingen met betrekking tot de vergoedingen, die aan krijgs gevangenen en geïnterneerden betaald zullen worden. Bin nenkort wordt het advies ver wacht van een speciale com missie, die voor deze „back pay" is ingesteld. De Spaansche kwestie. De heer van der Goes van Naters heeft aan den minister van buitenlandsche zaken ge vraagd. of deze bereid is medo te deelen, waarom de Ned. de legatie in de vergadering van de U.N.O. zich ten aanzien van het Belgisch voorstel tot het terugroepen van de hoof. den der vertegenwoordigingen bij de regeering Franco van stemming heeft onthouden. Het Kamerlid vroeg verder, of deze stemonthoudlng krachtens de instructies van den minister plaats vond en of deze instructies niet in strijd zijn met de gevoelen je gens Spanje van de Tweede Kamer. Levenslange gevangenisstraf De S.S.-man Leendert Paap uit Zandvoort werd d'cor het bijzonder gerechtshof te Am sterdam tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hrj had zich vrijwillig bij de S.S. aangemeld en behalve in Vlaanderen, ook in eigen land tegen de geallieerde bondge- nooten gevochten. Een leerstoel voor Duitsche democratie. Door den ministerpresident dr. Amelunxen is bepaald, dat aan de Keulsche universiteit een leer' stoel voor de studie der Duitsche democratie zal worden opgericht. De staf welke zich voorname lijk met de Duitsche democratie in het Rijnland en Westphalen zal bezighouden, wordt vrij van alle partijpolitiek gedoceerd. 15 jaar geëischt tegen Florimond Grammens. Tijdens de voortgezette be handeling voor de krijgsraad te Brussel van de zaak tegen Florimond Grammens, de pro pagandist voor de Vlaamsche taal, die er van beschuldigd wordt met de Duitsche te hebben samengewerkt, eischte de Belgische staat als burger, lijke partij een schadevergoe ding van 3 millioen francs, terwijl het openbaar ministerie 15 jaar gevangenisstraf vorder de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1