Katholieken verdeeld over Cheribon-verdrag UIT DE PROVINCIE Gevechten in Indië duren voort ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Zeeuwsche 3 nippers TWEEDE KAMER MR. VONK OVER WETSSCHENDING. Een Acte v§n Pacificatie. (Vervolg van pag. 1) .De heer Bruins (AR.) be toogt, dat een toelichting van een der beide partyen niet bindend kan zijn. Die moet van beide partijen komen. Spr. wijst er voorts op, dat men met politieke verklaringen niet ontkomt aan de juridische kan£ van een cvereenkomst. De memorie van toelichting en de regeeringsverklaring hebben naar sprekers meening geen rechtsgeldigheid. In de ontwerp overeenkomst is van het gezag van de kroon geen sprake. Er is slechts sprake van gemeenschappelij. ke belangenbehartiging. De landen kunnen op verschil lende gebieden verschillend optreden. Er is geen sprake van de vorming van een staat, maar van twee staten, die samenwerken. HET KONINKRIJK. In de overeenkomst is goed vastgelegd, dat het-oude ko ninkrijk verdwijnt. De repu bliek krijgt, erkenning van haar gezag over drie eilanden. Maar van de Unie verder niets. In de ontwerp-overeenkomst staat geen woord over de kroon. De overeenkomst niet aanvaardbaar. De heer Vonk (P.v.d.V.) wijst op de strafbaarheid van hetgeen er gebeurt en ge beurde by deze ontwerp-over- eenkcmst. Spr. meent, dat de ambte naren van de Comm. Generaal over de grens van het delict heengingen. De ontwerp-over eenkomst wil Ned. Indië bui ten het koninkrijk plaatsen- In den breede gaat spr. in op de strafbaarheid van de vier ambtenaren, die tezamen .de commissie-generaal vorm den. Ten aanzien van den luite nant-gouverneur-generaal gaat spr. in op de vraag of hij wetschending heeft gepleegd. Strafrechterlijke vervolging acht spr. niet noodig en niet nuttig. Spr. wydt uit over het begrip strafbare grondwets schending en wil verder kwaad voorkomen. ECONOMISCHE OPBOUW. De heer Meyerink (A.R.) is tegen de overeenkomst. Hij vestigdt de aandacht op de arm-ede van Indonesië. Het meest klemmende probleem is de economische wederopbouw. Voor de politieke toestand in Indonesië is stabiliseering van het partijwezen, een eerste vereischte. Spr verwacht geen stabiliseering finnen twee jaar. Spr. wil medewerken aan een nieuwe rechtsorde, maar niet aan de voorgestelde. GEZAGSCRISIS. De heer Logeman (P.v.d. A.) zegt, dat wij aan de ge beurtenissen haar gang niet kunnen voorschrijven. De ba- sis-overeenk;mst is een acte van pacificatie. Er is een cri sis in de fundamenten van het gezag. Moreel en practisch is het aanwenden van geweld uitgesloten. De overeenkojnst brengt al leen de erkenning van 'de re publiek over een deel van Indonesia binnen het oude ka der. Spr. wees op de oppositie In Indonesia tegen de p.sltie van de kroon als hoofd der Unie. Hy' wijst op de ongewenschte internationale belangstelling. Beter gegrond is het ver wijt, dat de republiek het zag niet in handen heeft, zamenlijk zullen wij verant woordelijkheid gaan dragen voor het bezweren, der bande loosheid. Spr. wijst er op, dat er haast is met de aanvaar ding van de overeenkomst, o:k voor de Mallinogebieden. Naar spr.'s meening is er niets in het accoord, dat Ne derland belet zijn taak in In donesia te blijven vervullen., Hy bepleit krachtig, dat op Nieuw-Guinea de Indo- Europeanen een toekomst zul len vinden. Spr.'s fractie dringt aan op spoedige on- derteekening. De heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.J wijst de over eenkomst af tezamen met de figuur van Soekarno. Spr. acht zoowel de procedure als het resultaat onjuist. Naïef acht spr.' de bepalingen, dat langs democratische weg de bevolkingsgroepen van Indo nesia hun meening kenbaar mogen maken. De heer Tilanus (C.H.) be- to.gt dat de ontwerpovereen komst tal van vragen open laat. Het ia een ding, dat aan alle kanten rammelt. Ons volk loopt niet gauw warm, maar nu is het warm geloopen, zooals zich dat in de geschiedenis een paar maal heeft voorgedaan. Er doet zich weer een gevoel van hoog spanning in ons .volk voor. Het volk is scherp ver deeld en dat is te betreuren. Het pr:bleém mag geen zaak zijn van partijen en party- stryd. In wezen loopt de scheidsiyn door de partijen heen. Zij heeft een gevraagde aan vulling gekregen. Daarvoor draagt de regeering de ver antwoording. Met de regeering verwerpt spr. de koloniale gedachte. Hij heeft open oog voor de na tionale wens chen en gevoe lens en plaatst zich op de ba sis der koninklijke rede van 7 Dec. 1943. Maar deze con structie gaat hem te ver. Naar zyn opvatting kan de over eenkomst niet worden aan vaard. De heer Stokvis (C.P.N.) geeft te kennen, dat het ac coord van Linggadjati een cvereenkomst is. Nu rijst de vraag of een regeering die niet de jure, is erkend, wel partij kan zyn in zoo'n over eenkomst. Naar sprekers oor deel volgt uit de facto-erken- ning automatisch de erken ning de jure. NIET-AANVAARDING EEN RAMP VOOR DE ZENDING. De heer van Walsum (Pv. d.A.) geeft te kennen, dat <ie verdeeldheid in het protes- tantsch-christelyke kamp een feit is. Spr. zegt gemachtigd te zijn, te verklaren dat de huidige zendingsconsul het een ramp z:u achten als het ont werp niet werd aanvaard. De heer Palar (P.v.dA.) aanvaardt het accoord by wijze van spreken met geslo ten oogen. Hij geeft te ken nen. dat het het beste is wat bereikbaar is. Er zyn maar twee mogelijk heden, aldus spr., oorlog met alle ellende voor beide par tijen of het brengen van de zaak voor de U.N.O. Het ac coord kan hier de oplossing brengen. De voorzitter verdaagt te kwart voor twaalf de verga dering tot Dinsdagmiddag 1 uur Engelsche volk ziet drama van Walcheren. Haines' documentaire in Albion's grootste cinema. Een dezer dagen werd in Londen voor een groot aantal theatér-exploitanten een speci ale voorstelling gegeven van de documentaire film „Wal cheren, Island of Sacrifice"' (Het eiland der opoffering). Deze rolprent, geproduceerd en geregisseerd door Ronald Haines, werd opgenomen ty- dens de reis van het motor jacht Clio voor British Foun. dation. de vertooningsduur is een half uur- De critici van de drie vak bladen waren na afloop der voorstelling vol lof over deze documentaire. De film „Walcheren" zal haar première beleven in En- geland's grootste theater, het Empire van Metro-Goldwyn. Mayr op Leicester Square in het Londensche West-End. In het begin van het volgende jaar zal zy in de Engelsche bioscopen gaan rouleeren. Beroepsrecht voor huisraad- schade. Iedere belanghebbende kan tegen de beslissingen van den secretaris der Schade .Enquête- Commissie nopens de toe te kennen bijdrage in huisraad- schade een beroepschrift indie nen by den Minister van Fi nanciën. Beroepschriften, in gediend later den één maand na de .terpostbezorging of de toezending op andere wijze van de mededeeling der beroepen beslissing, worden niet.ontvan- kelyk verklaard, tenzy de Mi nister van oordeel is, dat de te late Indiening de appellant niet kan worden toegerekend Sluis dankt Knocke. Zondagmiddag heeft burge meester Aernouts van Sluis aan de inwoners van Knccke de dank overgebracht van zyn gemeente, welker inwo ners na een bombardement te Knocke liefdevol werden op genomen. Aan Ned?rlandsche zijde werden geen verliezen geleden. Ten N.O. van Bandoeng heeft Vrijdag een overval plaats ge had op 'n Ned. patrouille, waarbij aan Ned. zijde één man de dood vond. Bij Semarang is een artillerie duel gaande. Op Bali reed een Ned. vracht auto op een landmijn, waarna de inzittenden werden beschoten en een vuurgevecht ontstond. Bij de reeds eerder gemelde grootscheep- sche zuiveringsactie ten Z. van Makassar is het hoofdkwartier van de T.R.I. ontdekt, waarbij STELT het hoofd van de inlichtingen dienst is gearresteerd en verschil lende T.R.I.-commandanten wer den gedood. COMMANDANT OP SUMATRA ULTIMATUM AAN T.R.I. Vrijdagmiddag heeft de terri toriaal troepen-commandant van Nqprd-Sumatra den liason-offi- cler van de T.R.I. op het hoofd kwartier der Z-brigade ontboden en hem meegedeeld, dat', indien de beschietingen van het volksleger zouden voortduren, van Ned. zij de afdoende maatregelen zouden worden getroffen. Te Padang heeft de militaire politie een zuiveringsactie in de stad ondernomen, waarbij 44 per sonen, verdacht van moord en het werpen van handgranaten, werden gearresteerd. Te Batavia is Zaterdag in het gebied van Babakan een Ned. pa trouille door ongeregelde benden beschoten. De Nederlanders be antwoordden het vuur, waardoor Indonesiër werd gedood. Soekarno over Linggadjati. Naar het persbureau A.F.P. mededeelt heeft Soekarno in een radiorede verklaard, dat om het accoord te beoordee- len, men rekening moet hou-: den met de internationale ten denties. de internationale grootmachten, de Ned. invloed en de Indonesische krachten. Soekarno zeide, dat de ont-, werp-overeenkomst voor het Indonesische volk aanvaard baar zou zyn, indien het ideaal van de absolute onafhanke lijkheid gewaarborgd was. Tenslotte, zoo eindigde Soekarno, is alleen God eeu wig. Dit verdrag zal niet eeuwig zijn. Alleen het hand haven van onze eenheid is van belang. Graan voor Europa. Amerika heeft de graantoewij- zingen voor Januari 1947 bekend gemaakt. In totaal zal 1H mil- lioen ton worden uitgevoerd. Ne derland krijgt 25.500 ton. De Britschc en Amerikaansche zönes van Duitschland krijgen elk 153.000 ton. EXTRA-TEXTIEL VOORZIENING. Aan het bestuur van de Stichting Herstel Zeeland '45 werden nog eenige mededeelin- gen gedaan aangaande het consumentencrediet, in het by. zonder in verband met de ex- tra-textlelvoorziening. Het li;_ in de bedoeling nog deze maand uitsluitend voor de aan schaffing van textielgoederen waardebonnen ter beschikking te stellen. Omtrent deze be schikbaarstelling zullen in elke gemeente nadere bekendmakin gen volgen. SCHORTEBOND. Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, zullen m de loop der volgende maanden belangryke hoeveelheden schortebont t.b.v. kleeder- drachtdraagsters in de handel worden gebracht. Om ervan verzekerd te zyn, dat alle be langhebbenden nu ook werke lijk in het bezit van een schort komen, zullen via de gemeente besturen aan de draagsters bewysjes worden uitgereikt, welke recht geven op één schort. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat behalve dit bewijsje, oök de noodlge tex tielpunten moeten worden in geleverd. Provinciale salarissen. Gedeputeerde Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld een wij ziging te brengen in de verschil lende jaarwedden van personeel der provinciale stoombootdien sten. Er komen twee nieuwe ran gen: kapitein Ie kl. en machinist le kl. In elk dezer rangen wor den ten hoogste drie personen aangesteld. De rang van conduc teur komt te vervallen. De bezol diging van de ponton- en steiger knechts is in het nieuwe ontwerp gelijk aan die van matroos. Tevens is voorgesteld de ten laste der provincie gepensionneer- den, evenals dit is geschied voor de ten laste van Rijk en Alg. Bur gerlijk Pensioenfonds gepension- neerden, een extra uitkeering te verleenen over het jaar 1945, die gelijk staat aan het pensioen over één kwartaal. Tenslotte is voorgesteld over eenkomstige toepassing te geven ten behoeve van het personeel in dienst der provincie aan de door het Rijk in de naaste toekomst te nemen maatregelen ter verbetering van de salarispositie van perso neel in 's Rijks dienst. Oud-Tramemployé's willen meer pensioen. Een aantal gepensionneerde em ployés van de P.Z.E.M., vroeger in dienst van de S.A. des Tram ways a Vapeur de' Flessinque— Middelbourg et Ext., heeft zich tot de Prov. Staten gewend met het verzoek, te bewerkstelligen, dat hun ouderdomspensioen in ver band met de huidige duurte door de vennootschap wordt verhoogd. Het Dagelijksch Bestuur van de P.Z.E.M. heeft geadviseerd over dit adres afwijzend te beschikken, daar eeq verhooging naar haar meening op de weg der Regee ring ligt. Ofschoon Ged. Staten van oordeel zijn dat deze pen sioenen te laag zijn, geven zij in overweging afwijzend te be schikken. daar een verhooging te vérstrekkende gevolgen zou heb ben voor het overige personeel van de P.Z.E.M. en provincie. Zij zijn echter bereid.' indien de Staten mochten besluiten tot het- toekennen van een extra kwar taal pensioen aan hen, die ten laste van de provincie een pen sioen genieten, de P.Z.E.M. uit te noodigen, eenzelfde maatregel te treffen. roOes LANDBOUW JONGERENGEMEENSCHAP. Samen met de Zeeuwsche Plattelandsmeisjes- hield de Streek Zuid-Beveland van de Landbouw Jongerengemeen- schap Zeeland Zaterdagmid dag in het Schuttershof te Goes een ontwikkelingsdag. Na dat samen „Alle man van Neêrlandsch stam" was gezongen, gaf de afd- Wol- faartsdyk der L. J. G. eèn de monstratie aan de brug. Vervolgens heeft de heel de Koeijer, lid van de af deeling KruiningenYerseke, uitvoeri ge mededeelingen gedaan, over het nut van de uitwisseling va-n jongeren uit ons land met die üit En-geland. Hij wekte op ook eens te gaan kyken. Nadat een der ledeü van de Z.P.M- enkele liedere? op zeer ver dienstelijke wijze ten gehoore had gebracht, hebben de af- deelingen Kruiningen en Wol- faartsdyk der Z.P.M. dc aan wezigen vergast op den keurig llntenspel en mooie rhytnml- sche oefeningen. Na de pauze volgde nog een declamatie van de afd. Z.P.M- uit Goes en een éénacter van de afd. Nisse der L.J.G. Met nogmaals solozang, een slot woord en het samenzingen van het Zeeuwsch Volkslied, werd de goed geslaagde middag be sloten- LET OP ONTSNAPT GAS. De directie der gasfabriek te Goes verzoekt ons ae aan dacht erop te vestigen, dat de mogelykheid bestaat, dat wel licht in de gasbuizen hier en daar nog een lek aanwezig ls, waardoor het gas een uitweg zoekt in de richting van de woningen. Zij die een gaslucht ontdek ken, speciaal by kelders en by buitenmuren, worden verzocht de gasfabriek daarvan direct op de hoogte te stellen. Intrede ds. Karelse. By de Vrij Evangelische ge meente te Goes deed Zondag ds. J. Karelse zijn intrede als predikant. 's Morgens bevestigde ds. Enter Sr. uit Rotterdam den nieuwe herder, waarbij hij er op wees, dat ds. Karelse sinds 1913 als zendeling op Suma tra werkzaam ig geweest. Ds. Karelse deed 's avond3 zijn intrede en zeide te hopen, dat de tyd zal komen dat hy weer op Sumatra zijn werk zal voortzetten. De heer P. Geene sprak namens gemeen te en kerkeraad en na hem de burgemeester en verder vertegenwoordigers van kerk. genootschappen in Goes en om geving. DIEFSTAL UIT GOEDEREN LOODS. Det politie te Goes is bezig met een uitgebreid onderzoek naar de diefstal van verleden week in de goederenloods in het station. De dieven, die zich t-st de loods toegang hadden ver schaft, ontkwamen met een belangrijke buit, o.a. eenige rij wielen, autobanden, textiel goederen enz. Xloetinge FRUITKOELWEZEN. Voor de .oud-leerlingen van land- en tuinbouw wintercur- sussen te Kloetinge hield de heer M. Paardekooper te Kloe tinge in café „De Tol" een actueele lezing over „Het koe len van fruit". Allereerst heette de heer J. Weststrate den voorzitter W. P. Beye hartelijk welkom, die voor het eerst na' zijn on geval weer aanwezig was. De voorzitter zelf dankte daarna bestuur en leden. Onder de ingekomen stixk- ken was een schrijven van B. i*W. waarin het geven van m cursus in klein fruit in de O. L. school werd goedge keurd De frultteeltschool te Goes deelde mede dat er Dinsdag 17 December in De Landbouw een cursus -in tuinbouw-me- chanisatie begint. Daarna kreeg de spr. van deze avond het woord die de geschiedenis van het fruitkoel- wezen schetste en óp het groo- te belang hiervan wees. 's Heer Abtskerke OUDERAVOND. Vrijdag werd in het vereni gingsgebouw „Irene" te 's Heer Abtskerke voor het eerst na drie jaar weer een ouderavond gehouden voor de openbare lagere school. Na opening door den voor zitter, den heer J. Proos, die speciaal Ds. Stratlng welkom heette en voorlezing van het financieel verslag, bracht het hoofd der school verslag uit over de toestand der school in de afgeloopen drie jaar. In de pauze was gelegenheid om het werk der kinderen te bezichti gen. Na de pauze voerden de kin. deren een tooneelstukje op, ge titeld „St. Nlcolaasverrassing", dat zeer in de smaak viel bij de aanwezigen. Yerseke BONTE AVOND. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der voetbalver- eeniging „Yerseke" zal op Vrijdag 20 December in de zaal Nolet een Bonte Avo«*d worden gegeven met medewer. king van het Amusementsge zelschap Jasper Anthonisse uit Biervliet. ZENDINGSAVOND. Zondagavond werd in de Ge- ref kerk te Yerseke een Zen dingsavond gehouden. De heer H. C- Beekman, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Solo (Ja. va) hield een indrukwekkende rede over het onderwerp: „Het licht op de kandelaar'-. Met zeer groote aandacht werd de spreker gevolgd. REPELSTEELTJE. Dinsdag en Woensdag zal het Gemengd Koor „Nieuw Leven" te Yerseke een uitvoe ring geven in de zaal Nolet. Uitgevoerd zullen worden een drietal koorwerken, waaronder één met orkest. Het jeugdkoor brengt ten tooneele de kinder operette „Repelsteeltje". Het geheel onder leiding van den dirigent, J. H. Tamminga, Uit Goes. bjeinkenszand Truman stelt éénmans- commando in. President Truman heeft voor alle deelen van de wereld, waar zich Amerikaansche militairen be vinden, éénmanscommando's ir^- gesteld, zulks ter voorkoming van moeilijkheden bij gesplitste com mando's. Elke commandant krijgt een. staf onder zich, welke be staat uit officieren van leger, vloot en luchtmacht. Amerikaansche officieren handelen zwart. Twee officieren van het Amerikaansche mljitalre be. stuur en een Amerikaansch burger worden ervan beschul digd de leiders te zyn van een wijdvertakte zwarte han del in. allerlei artikelen, vari. eerend van sigaretten tot tex tielfabrieken. van juweelen tot goudstaven. De beschuldig den zouden hun practijken on. der het mom van een over- zeesche industrieele corpora tie uitgevoerd hebben. Zij zou. den minstens 35 Duitschers in dienst gehad hebbey. De Engelschen en Britsch-lndië. Pandit Nehroe heeft thans in een rede te Calcutta verklaard, dat Brisch-Indië politiek en eco nomisch niet de agressieve weg op moet gaan. „Er is plaats voor Engeland in NIET BUITEN HAAR BOEKJE GEGAAN. Spr. betoogt verder, dat de commissie-generaal niet bui- ten haar boekje is gegaan. India", aldus zeide hij, „maar niet 45,840 K.M. bracht, erkend. in de oude positie van koloniale mogendheid". In het Britsche Hoogerhuis verklaarde Lord Simon, dat de vorming van een regeering van de Hindoe's alleen, dus zonder de Mohammedanen, z.i. tot bloed vergieten zou leiden. Würtemberg heeft een regeering. De Landdag van Würtem- berg-Baden heeft den demo craat dr. Maier tot eersten minister gekozen. Hy is de. eerste constitutioneeie minis ter-president sinds 1933, De andere ministers zijn chris ten-democraat (4), s:ciaal- democraat (4) en communist CD- Monarchistische partij in België. In België is thans ook een Par^y van de Vrijheid opge. richt, welke reeds betuigingen van sympathie heeft ontvan gen van haar zusterpartijen in Nederland en Frankrijk. Ver. klaard is, dat de nieuwe party anti .fascistisch en anti- Marxistisch zal zyn en dat zy als monarchistische, partij zal ijveren voor een volksre. ferendum over de terugkeer van den Koning. WERELDRECORD ERKEND. De Internationale Wielren- unie heeft na vier jaar einde- lyk het wereld-uurrecord van den Italiaan Coppi, die dit op De man met de zware stem. De Engelsche politie en Scotland Yard zoeken naar den ,raan met de zware stem", die de laatste dagen reeds eenige malen telefonisch heeft gedreigd ver schillende openbare gebouwen in Londen te zullen opblazen. Men meent hier met een grap penmaker te doen te hebben en gelooft niet, dat de Joodsche il legale beweging uit Palestina achter dezfe dreigementen staat. Koelen en paarden hebben voorrang. Het Britsche Hoogerhuis heeft uitgemaakt, dat in En geland koeien en paarden op de verkeerswegen voorrang hebben boven auto's en andere verkeersmiddelen. Het beroep van een fietser, die in bctsing was gekomen met een losloo pend paard en deswege scha devergoeding had geëischt, werd afgewezen. Indonesische deserteurs moeien Amerika verlaten. Het Hooger Gerechtshof te Washington, heeft geweigerd de zaak van 219 Indonesische deser teurs, die door een lageren rech ter uit de Ver. Staten waren uit gewezen, te behandelen. De Indonesiërs verklaarden bij terugkeer naar Java voor hun le ven te vreezen, omdat zij de eed van trouw aan Soekarno gezwo ren hebben. Koudegolf duurt nog voort. Dat de vorst blijft aanhou den, kan Ieder zelf constatee. Maar ook het weerbe richt voorspelt voor de eerste dagen nog flinke vorst. Tm laagste temperatuur (10 graden C.) is in ons land Maandag waargenomen in Den Helder, Twente, Eindhoven en op het vliegveld Gilze.Ryen, In Groningen en Friesland vroor het daarentegen, maar vier graden. Toch kan de postboot van Ameland niet meer varen. Vliegers van de luchtstrijd krachten zorgen nu voor een verbinding met het vasteland. Verwacht wordt, dat het scheepvaartverkeer over het LJselmeer spoedig gestremd zal zijn. De koudste plaats ter wereld. De koudste plaats ter we reld is thans Kolymataiga bij de nederzetting Oimekon aan de rivier Indigirka in Noord- Siberië, waar men een tempe ratuur heeft geregistreerd van ^0.2 graden onder nul. Vermoed wordt, dat in deze streek cok de koudegolf, welke thans over Europa heerscht, haar oorsprong heeft. DR. VAN MOOR NAAK DEN PASAR. Dr. van Mook is Dinsdagmoc- gen naar den Pasar vertrokken* OUDERAVOND. Zaterdagavond werd in het vergaderlokaal te Heln- kenszand een ouderavond ge. houden van de openbare school. De kinderen der lagere klas. sen voerden het stukje op ,De Hazenjacht". Door de hoo- gere klassen werd 'opgevoerd ,De Wondersteen". Daarna konden de ouders het werk be zichtigen van de kinderen dei- school. De burgemeester bracht dank aan personeel der 'school en oudercommissie en hinde ren. Wemelcïinge Herstelraad. In de herstelraad te We- meldinge hebben de volgenfle leden zitting: M. C. Linden- bergh, voorz., J. Prins, secr., D. Hardenberg, D. de Jonge, Benschap Knook, J. v. d. Berge, K. J. Dominicus en Zr. Boren. Kspelle Jaarvergadering arbeiders in landbouwbedrijf. Vrijdagavond werd in het hotel „De Zwaan" te Kapelle door de Ned. Bond van Ar beiders in het land- tuinbouw- en zuivelbedrijf een jaarver gadering gehouden. Nu de vereenigin'g byna 100 leden telt werd het bestuur uitgebreid met de heeren W. Oele en P. de Jager. Besloten werd cm in Januari voor d: leden een gezellige avond te organiseeren. JUBILEUM VARKENSVEREENIGING. Donderdagavond werd het 40- jarig. bestaan van de Kapelsche Varkensvereeniging „Steunt El kander" op feestelijke wijze her dacht. In zijn feestrede gaf de voor zitter, de heer A. de Schipper, een overzicht van de vereeniging vanaf de oprichtingsdatum. Een der oprichters, dc heer H. P. Ganseman, heeft nog steeds zit ting in het bestuur. Als blijk van waardeering werd aan hem een aandenken gegeven in de vorm van een portefeuille. De avond werd verder op zeer gezellige* wijze doorgebracht. FRUITTELERS BIJEEN. Zaterdagmiddag kwam de afdeeling Kapelle van de Ne- derlandsche Fruittelers Orga nisatie in vergadering by een onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Dekker. Over de expert van fruit deelde de voorzitter mede dat er.weer naar enkele landen geëxpor teerd wordt. In verschillende landen zyn thans afzetgebieden te vinden. Op het oogenblik is er wel een tekort voor eigen land, maar om straks onze produc ten kwijt te kunnen raken in het buitenland, moet er nu rscdi een afzetgebied gefokt wco'ln. 1 voorzitter deelde verder mede dat er voor Zeeland nog een paar nieuwe sproeimachi- nes en een Bristol rupstrek- ke." ^schikbaar zijn. Degenen die hiervcor interesse moch ten hebben, worden verzocht zich te wenden tot den Rflks- tulnbouwconsulent. De heer L. Willeboer die te vens bestuurslid is van de vereen, van oud-Leerlingen, werd met algemeene stemmen gekozen tot bestuurslid. Daarna werd door den heer C. Traas Jr. een onderwerp behandeld: „De Fruitteelt in de Betuwe". Afgeloopen zemer is hy daar eenige tijd gweest om ver schillende indrukken op te doen. Spreker gaf duidelijk weer hoe het er in de Betuwe thans voorstaat. De voorzitter dankte dan ook voor deze zeer leerzame causerie. Hy' waarschuwt dat wij hier als oud fruitcentrum ons niet in slaap mogen laten sussen, door te denken dat wij het wel weten. SPROEIDEMONSTRATIE. Zaterdagmiddag werd te Ka pelle door de firma S. P. Groenleer een sproeidemon- stratle georganiseerd. Deze trok veel belangstelling. Er werd gedemonstreerd met al lerlei modellen,' geschikt voor ieder bedryf vanaf de kleine vatpomp tot de groote „Vic- tory-Sprayer". Ook was er een moderne aardappelsproeima- chine aanwezig Vooral de Victory sproei- machines, waarvan eenige ma chines van verschillende types aanwezig waren, trokken zeer veel belangstelling. ïllewoutsdijk RAADSVERGADERING. Woensdagmiddag kwam de raad van Ellewoutsdyk byeen. Een schryven was binnenge komen van de gemeente Goes met het verzoek om toeken ning van een subsidie in het tekort van het Gasthuis, aan gezien anders de verpleegprijs voor verpleegden uit de buiten gemeenten met 0.25 ver- ioogd zal worden. Na debat wordt besloten niet tot toeken ning van een subsidie over te gaan. De voetbalvereeniging alhier verzoekt over te gaan'tot het aanleggen van een gemeente- lyk sporttrrein- B. en W. zullen een nader onderzoek instellen. Daarna wordt overgegaan tot benoeming van twee leden voor het burgerly'k armbe stuur. Aftredend zyn. L. van Boven en W. Oele. Gekozen werden J. Th. Pikkaart en W. Oele. Vervolgens werd besloten aan de Commissie voor Wyk- verpleging een subsidie van 300.—^ toe te kennen. Een wijziging op de begroo ting 1946 werd vervolgens vastgesteld. Besloten werd tot verlenging der verzekering van gemeen tegelden tegen benadeeling door plaatselijke ambtenaren,' bedienden of dooi' anderen, over te gaan. Tot assistent-grafdelver •A%rd benoemd: J. J. Smalle- gange alhier. Aangezien per 1 Jan. a.s. de kasgeldleening afloopt, werd besloten deze weer voor één jaar aan te gaan. Bij de rondvraag werd voor gesteld tot afschafifng van het tlassenstelsel op de begraaf plaats over te gaan. Dit zal nader door B. en W. worden bezien, alsmede het aanleggen van een brandput in de kom der gemeente. FEESTAVOND. Zaterdagavond gaf demend- harmonlcavereeniging „Schel- degalm" haar jaarlyksche uit voering. Onder het talx-yke Eubliek" merkten wy ook den urgemeester op. De heer A. t Gilde *sprak een geestig openingswoord. Daarna trad de mondharmonicaclub op on der leiding van den heer de Punder en gaven de heeren Platschorre en van Baren ac- cordecnsolo's. Een aardig too neelstukje en een verloting zorgden voor de noodige af wisseling. Aan den heer de Punder werd als aandenken, een fraai geschenk aangebo den. - V Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. De 38_jarige A. 9.. koopman te Vlissingen, werd wegens op lichting veroordeeld tot 4 mnd- gev. straf met aftrek tot he den en ter beschikkingstelling van de regeering voorwaarde- ïyk. De 30_jarlge W. W„ los werkman te Rotterdam, even eens thans gedetineerd, werd wegens diefstal van rijwielen veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf en 6 maanden met aftrek voorarrest. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school, te Kapelle- Blezelinge en Eversdyk, mej. J. Comelisse- in geiyke betrek king aan de Chr. school te Krabbendyke. Te Goes is Donderdag een bestelauto uit Vlissingen op de Patfjnweg in een zachte berm geraakt en gekanteld, Wonder boven wonder liep de buiteling zonder fpersoonlyke ongevallen en met geringe materleele schade af. Do^f 6e padvinders te Yer seke -A'fc.ien voor de jongens In Indi* ongeveer 400 boeken en mwjr dan 1000 tijdschriften Ingezameld en aan het Roode Kmu ^ergedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6