Muziekcentrum Middelburg Katholieken verdeeld over Cheribon-verdrag Gevechten in Indië duren voort UIT DE PROVINCIE WALCH EREN LAATSTE NIEUWS Zeeuwsche eeuwsche unippers TWEEDE KAMER MR. VONK OVER WETSSCHENDING. Een Acte van Pacificatie. (Vervolg van pag. 1) De heer Bruins (A.R.) be toogt, dat een toelichting van e-u der beide partgen niet bindend kan zijn. Die moet van beide parttfen komen. Spr. wijst er voorts op, dat men met politieke verklaringen niet ontkomt aan de juridisohe kant van een overeenkomst. De memorie van toelichting en de regeringsverklaring hebben naar sprekers meening geen rechtsgeldigheid. In de ontwerp overeenkomst is van het gezag van de kroon geen sprake. Er is slechts sprake van gemeenschappelij ke belangenbehartiging. De landen kunnen op verschil lende gebieden verschillend optreden. Er is geen sprake van de vorming van een staat, maar van twee staten, die samenwerken. HET KONINKRIJK. In de overeenkomst is goed vastgelegd, dat het ouae ko ninkrijk verdwijnt. De repu bliek krijgt erkenning van haar gezag over drie eilanden. Maar van de Unie verder niets. In de ontwerp-overeenkomst staat geen woord over de kroon. De overeenkomst is niet aanvaardbaar. De heer Vonk (P.v.d.V.) wjjst opf de strafbaarheid van hetgeen er gebeurt en ge beurde bij deze ontwerp-over- eenk ernst. Spr. meent, dat de ambte naren van de Coram. Generaal over de grens van het delict heengingen. De ontwerp-over eenkomst wil Ned. Indië bui ten het koninkrijk plaatsen. In den b re ede gaat spr. in op de strafbaarheid van de vier ambtenaren, die tezamen .de commissie-generaal vorm den. Ten aanzien van den luite nant-gouverneur-generaal gaat spr. In op de vraag of hij wef ending heeft gepleegd. SI echteriyke vervolging acht spr. niet noodïg en niet nuttig. Spr. wijdt uit over het begrip strafbare grondwets schending en wil verder kwaad voorkomen. ECONOMISCHE OPBOUW. De heer Mejrerink (A.R.) is tegen de overeenkomst. Hij vestigdt.de aandacht op de arm;ede van Indonesië. Het meest klemmende probleem is de economische wederopbouw. Voor de politieke toestand in Indonesië is stabillseering van het partijwezen een eerste verelschte. Spr verwacht geen stabiliseering binnen twee jaar. Spr. wil medewerken aan een nieuwe rechtsorde, maar niet aan de voorgestelde. GEZAGSCRISIS. De heer Logeman (P.v.d. A.) zegt, dat wij aan de ge beurtenissen haar gang niet kunnen voorschrijven. De ba sis-overeenkomst is een acte van pacificatie. Er is een cri sis in de fundamenten van het gezag. Moreel en praetisch is het aanwenden van geweld uitgesloten. De overeenkomst brengt al leen de erkenning van de re- Eub'.iek over een deel van adonesia binnen het oude ka- der/Spr. wees op de oppositie in Incionesia tegen de p-sltie van de kroon als hoofd der Unie. Hij wflst op de ongewenschte internationale belangstelling. Beter gegrond is het ver- wjjt, dat de republiek het zag niet in handen heeft, zamenlyk zullen wg verant woordelijkheid gaan dragen voor het bezweren der bande loosheid. Spr. wflst er op, dat er haast is met de aanvaar ding van de overeenkomst, o:k voor de Mallinogebieden. Naar spr.'s meening is er niets in het accoord, dat Ne derland belet zijn taak in In donesia te big ven vervullen. Hg bepleit krachtig, dat op Nieuw-Gulnea de Indo- Europeanen een toekomst zul len vinden. Spr.'s fractie dringt aan op spoedige on- derteekening. De heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.j wijst de over eenkomst af tezamen met de figuur van Soekarno. Spr. acht zoowel cle procedure als het resultaat onjuist. Naïef acht spr. de bepalingen, dat langs democratische weg de bevolkingsgroepen van Indo nesia hun meening kenbaar mogen maken. De heer Tllanus (C.H.) be- to.gt dat de ontwerpovereen komst tal van vragen open laat. Het is een ding, dat aan alle kanten rammelt. Ons volk loopt niet gauw warm, maar nu is het warm geloopen, zooals zich dat in de geschiedenis een paar maal heeft voorgedaan. Er doet zich weer een gevoel van hoog. spanning in ons volk voor. Het volk is scherp ver deeld en dat is te betreuren. Het pr;bleem mag geen zaak zgn van partilen en partij strijd. In wezen loopt de scheidslijn door de partijen heen. NIET BUITEN HAAR BOEKJE GEGAAN. Spr. betoogt verder, dat de commissie-generaal niet bui- Zjj heeft een gevraagde aan vulling gekregen. Daarvoor draagt de regeering de ver antwoording. Met de regeering verwerpt spr. de koloniale gedachte. Hij heeft open oog voor de na tionale wenschen en gevoe lens en plaatst zich op de ba sis der koninklijke rede van 7 Deo. 1942. Maar deze con structie gaat hem te ver. Naar zijn opvatting kan de over eenkomst niet worden aan vaard. De heer Stokvis (C.P.N.) geeft te kennen, dat het ac coord. van Linggadjati een overeenkomst is. Nu ryst de vraag of een regeering die niet de jure is erkend, wel partij kan zijn -in zoo'n over eenkomst. Naar sprekers oor deel volgt uit de facto-erken-' ning automatisch de erken ning de jure, NIET-AANVAARDING EEN RAMP VOOR DE ZENDING. De heer van Walsum (P.v. d.A.) geeft te kennen, dat cle verdeeldheid in het protes- tantsch-christelijke kamp een feit is. Spr. zegt gemachtigd te zijn, te verklaren dat de huidige zendingsconsul het een ramp z:u achten als het ont werp niet werd aanvaard. De heer Palar (P.v.dA.) aanvaardt het accoord brj wijze van spreken met geslo ten oogen. Hij geeft te ken nen. dat het het beste is wat bereikbaar is. Er zijn maar twee-mogelijk heden, aldus spr., oorlog met alle ellende voor beide par tijen of het brengen van de zaak voor de U.N.O. Het ac coord kan hier de oplossing brengen. De voorzitter verdaagt te kwart voor twaalf de verga dering tot Dinsdagmiddag 1 uur Engelsche volk ziet drama van Walcheren Haines' documentaire ln Albion's grootste cinema. Een dezer dagen werd in Londen voor een groot aantal theater-exploitanten een speci ale voorstelling gegeven van de documentaire film „Wal cheren, Island of Sacrifice" (Het eiland der opoffering). Deze rolprent, geproduceerd en geregisseerd door Ronald Haines, werd opgenomen tij dens de reis van het motor jacht Clio voor British Foun. dation. de vertooningsduur is een half uur- De critici van de drie vak bladen waren na afloop der voorstelling vol lof over deze documentaire. De film „Walcheren" zal haar première beleven in En- geland's grootste theater, het Empire van Metro-Goldwyn. Mayr op Leicester Square in het Londensche West-End. In het begin van het volgende iaar zal zij in de Engelsche bioscopen gaan rouleeren. Beroepsrecht voor huisraad- schade. Iedere belanghebbende kan tegen de beslissingen van den secretaris der Schade.Enquête- Commissie nopens de toe te kennen bijdrage in huisraad- schade een beroepschrift Indie nen bij den Minister van Fi nanciën. Beroepschriften, in gediend later den één maand na de terpostbezorging of de toezending op andere wgze van de mededeel! ng der beroepen beslissing, worden niet.ontvan- kelijk verklaard, tenzij de Mi nister van oordeel is, dat de te late indiening de appellant niet kan worden toegerekend Sluis dankt Knocke. Zondagmiddag heeft burge meester Aernouts van Sluis aan de inwoners van Knccke de dank overgebracht van zijn gemeente, welker inwo ners na een bombardement te Knocke liefdevol werden op genomen. COMMANDANT OP SUMATRA ULTIMATUM AAN T.R.I. STELT Vrijdagmiddag heeft de terri toriaal troepen-commandant van Noord-Sumatra den liason-offi- cier van de T.R.I. op het hoofd kwartier der Z-brigade ontboden en hem meegedeeld, dat, indien de beschietingen van het volksleger zouden voortduren, van Ned. zij de afdoende maatregelen zouden worden getroffen. Te Padang heeft de militaire politie een zuiveringsactie in de stad ondernomen, waarbij 44 per sonen, verdacht van moord en het werpen van handgranaten, werden gearresteerd. Te Batavia is Zaterdag in het gebied van Babakan een Ned. pa troullle door ongeregelde benden beschoten. De Nederlanders be antwoordden het vuur, waardoor een Indonesiër werd gedood. Aan Nederlandsche zijde werden geen verliezen geleden. Ten N.O. van Bandoeng heeft Vrijdag een overval plaats ge had op 'n Ned. patrouille, waarbij aan Ned. zijde één man de dood vond. Bij Semarang is een artil'erie- duel gaande. Op Bali reed een Ned. vracht auto op een landmijn, waarna de inzittenden werden beschoten en een vuurgevecht ontstond. Bij de reeds eerder gemelde grootscheep- sche zuiveringsactie ten Z. van Makassar is het hoofdkwartier van de T.R.I. ontdekt, waarbij het hoofd van .de inlichtingen dienst is gearresteerd en verschil lende T.R.I.-commandanteu wer den gedood. Soekarno over Linggadja:!. Naar het persbureau A.F.P. mededeelt heeft Soekarno in een radiorede verklaard, dat om het accoord te beoordee- len, men rekening moet hou den met de internationale ten denties. de' internationale grootmachten, de Ned. invloed en de Indonesische krachten. Soekarno zeide, dat de ont werp-overeenkomst voor het Indonesische volk aanvaard baar zou zijn, indien het ideaal van de absolute onafhanke lijkheid gewaarborgd was. Tenslotte, zoo eindigde Soekarno, is alleen God eeu wig. Dit verdrag zal niet eeuwig zijn. Alleen het hand haven van onze eenheid is van belang. Graan voor Europa. Amerika heeft de graantoewij- zlngen voor Januari 1947 bekend gemaakt. In totaal zal V/2 mil- lioen ton worden uitgevoerd. Ne derland krijgt 25.500 ton. De Britsche en Amerikaansche zönes van Duitschland krijgen elk 153.000 ton. EXTRA-TEXTIEL VOORZIENING. Aan het bestuur van de Stichting Herstel Zeeland '45 werden nog eenige mededeelin- gen gedaan aangaande het consumentencrediet, in het bij zonder in verband met de ex- tra-textielvoorziening. Het ligt ln de bedoeling nog deze maand uitsluitend voor de aan schaffing van textielgoederen waardebonnen ter beschikking- te stellen. Omtrent deze be schikbaarstelling zullen in elke gemeente nadere bekendmakin gen volgen. SCHORTEBOND. Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, zullen m de loop der volgende maanden belangrijke hoeveelheden sehortebont t.b.v. kleeder- drachtdraagsters in de handel worden gebracht. Om ervan verzekerd te zijn, dat alle be langhebbenden nu ook werke lijk in het bezit van een schort komen, zullen via de gemeente besturen aan de draagsters bewrjsjes worden uitgereikt, welke recht geven op één schcrt. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat behalve dit be wijsje, ook de noodlge tex tielpunten moeten worden in geleverd. Vlissingen J. Q. Brand Maandag is te Vlissingen in de leeftijd van 59 jaar over leden de heer J. Q. Brand, sinds 15 Augustus 1921 hoofd van de Openbare lagere schgol. D te Vlissingen. De heer Brand was reeds op 1 Mei 1911 in dienst van de gemeen te Vlissingen getreden en sinds 1920 werkzaam als lee- raar aan de gemeentelijke Mid delbare Handelsavondschool. De overledene was lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. De begra fenis zal a.s. Donderdag plaats vinden. FEESTAVOND CBTA. Donderdagavond werd in het gebouw „Concordia" een propaganda-feestavond ven door de afd. Vlissingen van de Centrale Bond van Transportarbeiders. Nadat de voorzitter, de heer v. Eenen- naam de avond had geopend, werd door het gezelschap van Charles Aerts. een cabaret avond gegeven onder de titel „Radiosterren treden voor U op". De zes medewerkers, allen bekende radiosterren, n.l. Charles Aerts en Elly Rexon met zang, dhr. van Dijk en Willy Rex met liedjes en een praatje, Mr. Santos met zijn verbluffende manupulaties ende heer Roosendaal met zijn. accordeon gaven de aan wezigen herhaaldelijk de ge legenheid hun tevredenheid met het gebodene te betuigen. In de pauze voerde de heer Koppens van het horfdbestuur het woord. Hii wekte cle aan wezigen op het N.V.V. te steunen, by de strijd tegen de duurte. OUDERAVOND HERVORMDE SCHOLEN. In de geheel gevulde zaal van „Concordia" in de Paling- straat te Vlissingen hielden j.l. Vrijdag de Hervormde scholen hun eerste Ouderavond sedert de oorlogsjaren. De voorzitter, ds. Hartjes, ging in zyn openingswoord uit van Lucas 18 vers 1517, en sprak daar- bq o.a- zijn vreugde en dank baarheid erover uit dat thans weer normaal contact met de ouders mogelijk is. Het hoofd der Oranjeschool, de heer G. J. van Goudoever, hield een lezing over het on derwerp: „Onderwgsvernie. wing", terwijl de toepassing van deze nieuwe ideeën- door het hoofd der Prins Willem- school, de heer W. van Soelen. in een uitvoerige causerie met Provinciale salarissen. Gedeputeerde Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld een wij ziging te brengen in de verschil lende jaarwedden van personeel der/provinciale stoombootdien sten. Er komen twee nieuwe ran gen: kapitein *e kl. en machinist le kl. In elk dezer rangen wor den ten hoogste drie personen aangesteld. De rang van conduc teur komt te vervallen. De bezol diging van de ponton- en steiger knechts is in bet nieuwe ontwerp gelijk aan die van matroos. Tevens is voorgesteld de ten laste der provincie gepensionneer- den. evenals dit is geschied voor de ten laste van Rijk en Alg. Bur gerlijk Pensioenfonds gepension- neerden, een extra uitkeering te verleenen over het jaar 1945, die gelijk staat aan het pensioen over één kwartaal. Tenslotte is voorgesteld over eenkomstige toepassing te geven ten behoeve van het personeel in dienst der provincie aan de door het Rijk in de naaste toekomst te nemen maatregelen ter verbetering van de salarispositie van perso neel in 's Rijks dienst. tal van voorbeelden werd ge ïllustreerd. Na dezen spreker vertelde mejuffrouw Kamermans ln „momentopnamen" over de eerste klasse. Het programma werd afge wisseld door eenige zangnum mers gegeven door een drietal on derwg zer essen. Bg de uitgang werd gecol lecteerd voor de Kerstfeest viering der Zondagsscholen. Middelburg KONIJNENFOKKERS. Op de groote jubileumten toonstelling van konijnen, die op 7 en 8 December te Eind hoven werd gehouden, behaal den leden van de Middeiburg- sche Konijnenfokvereeniging „Nut en Sport" fraaie succes sen, nameliijk de heeren P. J. den Hollander met een Ha- vannaram en M. v d. Weel met een pool en een ram j ng met voedstel*. Op de Nationale Tentoonstelling van Pluimvee en Konijnen, die op dezelfde data te Gorinchem werd ge houden, boekte de heer Den Hollander successen met een Havanna ram en voedster en met een Gouwenaar ram. KINDERVOEDING. Het bestuur van de Vereen. Kindervoeding te Middelburg deelt ons mede, dat de mede- deeling in de cpheffingsverga- dering als zou de opheffing der -vereenigmg- mede op--aan raden van het gemeentebestuur geschied zijn, door het bestuur van Kindervoeding wordt te ruggenomen. JEUGDLEESZAAL VERHUIST NAAR CONCERTZAAL. De jeugdleeszaal van de ZALU. verheugt zich in een gezonde groei. Nu echter met ingang van Vrijdag jl. ook een uitleening van jeugdboeken is geopend, blijkt, dat de zaal van de Openbare Leeszaal cn Stadsbibliotheek, die men in gebruik heeft, niet meer geheel aan het doel beantwoord. Men heeft derhalve besloten bin nenkort te gaan verhuizen. De jeugdleeszaal wordt dan gehuis vest in de Concert- en Gehoor-, zaal, die door de Z.V.U. gepacht is; de bovenzaal van het gebouw in de Singelstraat is hiervoor zeer geschikt. De leidsters van de jeugdlees zaal hebben het voornemen een adviesbureau te openen ten be hoeve van het onderwijzend per soneel en kinderopvoeders. In dit bureau worden raadgevingen ver strekt over kinderlectuur en de verhalen en boeken, die het meest geschikt zijn om voor te lezen. Truman stelt éénmans- commando in. President Truman heeft voor alle deelen van de wereld, waar zich Amerikaansche militairen be vinden, éénmanscommando's in gesteld, zulks ter voorkoming van moeilijkheden bij gesplitste com mando's. Elke commandant krijgt een staf onder zich, welke be staat uit officieren van leger, vloot en luchtmacht. Amerikaansche officieren handelen zwart. Twee officieren van bet Amerikaansche militaire be. stuur en een Amerikaansch burger worden ervan beschul digd de leiders te zijn van een wijdvertakte zwarte han del in allerlei artikelen, vari. eerend van sigaretten tot tex tielfabrieken, van juweelen tot goudstaven. De beschuldig den zouden hun practijken on. der het mom van een over- zeesche industrie ele corpora tie uitgevoerd hebben. Zij zou. den minstens 35 Duitscliers in dienst gehad hebben. De Engelschen en Britsch-Indië. Pandit Nehroe heeft thans in een rede te Calcutta verklaard, dat Brisch-Indië politiek en eco nomisch niet de agressieve weg op moet gaan. „Er is plaats voor Engeland in ten haar boekje is gegaan. India", aldus zeide bij, „maar niet in, de oude positie van koloniale mogendheid". In het Britsche Hoogerhuis verklaarde Lord Simon, dat de vorming van een regeering van de Hindoe's alleen, dus zonder de Mohammedanen, z.i. tot bloed vergieten zou leiden. Würtemberg heeft een regeering. De Landdag van Würtem- berg-Baden heeft den demo craat dr. Maier tot eersten minister 'gekozen. Hg is de eerste constitutioneele minis ter-president sinds 1933. De andere ministers zijn chris ten-democraat (4), scciaal- democraat (4) en communist (1). Monarchistische partij in België. In België is thans ook een Parcg van de Vrijheid opge. richt, welke reeds betuigingen van sympathie heeft ontvan gen van haar zusterpartijen in Nederland en Frankrijk. Ver. klaard is, dat de nieuwe partij anti.fascisti3ch en anti- Marxistisch zal zijn en dat zij als monarchistische party zal ijveren voor een volksre. ferendum over de terugkeer van den Koning. WERELDRECORD ERKEND. De Internationale Wielren- unie heeft na vier jaar einde- ïyk het wereld-uurrecord van den Italiaan Coppi, die dit op 45,840 K.M. bracht, erkend. De man met de zware stem. De Engelsche politie en Scotland Yard zoeken naar den „man met de zware stem", die de laatste dagen reeds eenige malen telefonisch heeft gedreigd ver schillende openbare gebouwen in Londen te zullen opblazen. Men meent hier met een grap penmaker te doen te hebben en gelooft niet, dat de Joodsche il legale beweging uit Palestina achter deze dreigementen staat. Koeien en paarden hebben voorrang. Het Britsche Hoogerhuis heeft uitgemaakt, dat in En geland koeien en paarden op de verkeerswegen voorrang hebben boven auto's cn andere verkeersmiddelen. Het beroep van een fletser, die in bctsing was gekomen met een loslco- pend paard en deswege scha devergoeding had geëi3cht, werd afgewezen. Indonesische deserteurs moeten Amerika verlaten. Het Hooger Gerechtshof te Washington heeft geweigerd de zaak van 219 Indonesische deser teurs, die door een lageren rech ter uit de Ver. Staten waren uit gewezen, te behandelen. Dc Indonesiërs verklaarden bij terugkeer naar Java voor hun le ven te vreezen, omdat zij de eed van trouw aan Soekarno gezwo ren hebben. Koudegolf duurt nog voort. Dat de vorst blijft aanhou den, kan leder zelf conytatee. ren. Maar ook het weerbe richt voorspelt voor de eerste dagen nog flinke vorst. De laagste temperatuur (10 graden C.) is in ons land Maandag waargenomen in Den Heldei*. Twente, Eindhoven en op het vliegveld Gilze.Rijen. In Groningen en Friesland vroor het daarentegen maar vier graden. Toch kan de postboot van Ameland niet meer varen. Vliegers van de luchtstrijd krachten zorgen nu voor een verbinding; met het vasteland. Verwacht wordt, dat het scheepvaartverkeer over het IJselmeer spoedig gestremd zal zijn. De koudste plaats ter wereld. De koudste plaats ter we reld is thans Kolymataiga bij de nederzetting Oimekon aan de rivier Indigirka in Noord- Siberië, waar men een tempe ratuur heeft geregistreerd van 70.2 graden onder nul. Vermoed wordt, dat In deze 9treek ook de koudegolf, welke thans over Europa heerscht, haar oorsprong heeft. DR. VAN MOOK NAAR DEN PASAR. Dr. van Mook is Dinsdagmot' gen naar den Pasar vertrokken. Oud-Tramemployé's v/illen meer pensioen. Een aantal gepenslonneerde em ployés van de P.Z.E.M., vroeger in dienst van de S.A. des Tram ways Vapeur de Flessinque— Middelbourg et Ext., heeft zich tot de Prov. Staten gewend met het verzoek, te bewerkstelligen, dat hun ouderdomspensioen in ver band met dc huidige duurte door de vennootschap wordt vèrhoogd. Het Dagelijksch Bestuur van de P.Z.E.M. heeft geadviseerd over dit adres afwijzend te beschikken, daar een verhooging naar haar meening op de weg der Regee ring ligt Ofschoon Ged. Staten van oordeel zijn dat deze pen sioenen te laag zijn, geven zij in overweging afwijzend te be schikken, daar een verhooging te vérstrekkende gevolgen zou heb ben voor het overige personeel van de P.Z.E.M. en provincie. Zij zijn echter bereid, mdien de Staten mochten besluiten tot het toekennen van een extra kwar taal pensioen aan hen, die ten laste van de provincie een pen sioen genieten, de P.Z.E.M. uit te noodigen, eenzelfde maatregel te treffen. Een kleine expositie van kerst verhalen in het gebouw aan de Molstraat, die de volgende week wordt ingericht, vormt he: prae- ludium van deze plannen. Tevens wordt binnenkort begonnen met vborleesuurtjes voor de kinderen. Eén van de leidsters, mevr. de Vink, ontving uit Amerika een „treasure chest", een kistje met prachtig geïllustreerde Ameri kaansche kinderboeken, dat een geschenk is van de jeugd uit de V.S. De kinderen hadden er een keurig verzorgd „scrapbock", een knipsel-album, bijgedaan. Als uiting van hun dankbaarheid voor het geschenk zullen de Middel- burgsche kinderen ook een knip- selboek samenstellen en f.aar hun Amerikaansche vriendjes en vriendinnetjes sturen. PAARD VERDRONKEN. Een losgebroken paard, dat toebehoorde aan woonwagen bewoners, geraakte tusschen de NIeuwlandsche weg en de Algemeene Begraafplaats te water en verdronk. DIEF AANGEHOUDEN. Óp verzoek van de Rijkspo litie te Uithuizen werd te Middelburg een man gear resteerd, die zich schuldig ge maakt had aan diefstal van laarzen. Domburg RAADSVERGADERING. Dezer dagen vergaderde de raad van Domburg. De burg. deelde mede, dat Domburg uit het fonds „Boomenactie walcheren" voor aanplanting plm. 1300 gulden zal ontvan gen. Verder maakte hy be- ;end, dat in opdracht van Ged. Staten de vergoeding voor het gebruik van „Reho- both" door de Chr. sch:ol is bepaald op 5 gulden per week. Ingevolge een vroegere ac- coordverklax-ing zal de ge meente 240 gulden vergoeden. Tot leden van de commissie tot wering van schoolvei'zuim werden herbenoemd de heeren M. C Jellema, A. Goedhals, H. v.* Sluys en J. Brand en bencemd de heer P. Provoost Johz. De summiere verzekering van de gemeentegebouwen onderging een verhooging van 291.000 op een half millioen, zonder de nieuwe volkswonin gen. De heer Wisse verklaarde zich tegen verzekering. HU zou willen, dat het gemeen tebestuur ook zijn aandacht wijdde aan de geestelijke be langen. Bij nadere uiteenzet ting bleek, dat de heer Wisse de meening der andere leden wilde vernemen. Hem werd verzocht 'n voorbeeld aan te halen, waarop hij de Zondag sluiting van de café's bepleit te. Aangezien de andere leden zich over die kwestie niet uit lieten, dan wel pi*actische be zwaren lieten hooren, konden B. en W. zijn voorstel niet in him vergadering behandelen, doch verzochten spreker in pvolgende zitting een ge detailleerd voorstel te doen, wat de heer Wisse toezegde. O.- en W -Souburg GEMEENTERAAD. Vrijdagmiddag kwam de Ge meenteraad van Souburg in Izitting bijeent. Een voorstel ïvan den heer A. W. Bouff (P. v.d.A.) om Gedeputeerde Sta ten dringend te verzoeken bij een regeling betreffende cen tralisatie van b:uw- en wo ningtoezicht en toezicht op gemeentewerken van Walche ren een zelfstandig district van de gemeente Oost- en West-Souburg te vormen, des noods met toevoeging van Ritthem, werd met zeven te gen drie stemmen aangeno men. Voorstellen tot verpach-» ting van een perceel bouw land aan den heer Wijkhuis, tot aanleg van een centrale verwarmings installatie van het gymnastieklrkaal van de openbare lagere school en tot vaststelling van de vergoedin gen, ingevolge de L.O. wet over 1945 werden goedge keurd. Bij de rondvraag maakte de heer ,L. C Jansen (P.v.d. A.) aanmerking op de verdee ling van Volksherstel-gelden. De voorzitter antwoordde, dat de Walcherensche burgemees ters over deze verdeeling geen zeggenschap hebben gehad. De heer P. de Boer (C.H.) vroeg, wanneer de brug zal worden aangebracht. De voor zitter deelde mede, dat hij bij informatie vernomen heeft, dat de brug gereedis en zal komen, zoodra Rijkswaterstaat een bok ter beschikking heeft. Qostkapelle VERGADERING. „ALGEMEEN BELANG". Vrijdagavond hield de Land- bouwvereeeniging „Algemeen Belang" te Oostkapelle, onder- afdeeling der Z.L-M.. een ver gadering. Medegedeeld werd, dat getracht zal worden de film van de landbouwtentoon stelling te Goes, hier te doen vertoonen. Als bestuurslid werd herko zen de heer W. N. van Liere, Als afgevaardigde naar de Z. L.M. vergadering werden be noemd de heeren W. N. van Liere en J. Maljaarg Jzn. Benoemd werd in de plaat selijke commissie landbouw, de heer Z. Malj aars. Kerknieuws ZEEMANSPREDIKANT bevestigd; Zondagmorgen werd ds. K- S. D. Zijlstra, die als zeemans. predikant beroepen is door de raad der Geref. Kerk van Rot terdam-centrum, in de nieuwe Zuiderkerk aan de Westzeedijk door dpn hoofdvlootpredlkant ds. J. H. Sillevis Smitt beves tigd. SMAAKVOL INGERICHTE CONCERTZAAL. Velen werkten mee. Het zal Vrijdag dubbel feest zijn in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg: de heropening, nadat het gebouw meer dan zes jaar niet aan zijn doel heeft beant woord en de herdenking van het 50-jarig bestaan. Evenals bij de opening in 1896 zal de Koninklijke Zangvereeniging optreden, dit maal bijgestaan door de Vereeni- ging voqr Instrumentale Muziek en een keur van bekende musici, onder wie de hoboïst Jaap Sto- tijn. De restauratie heeft veel zorg gebaard aan de Stichting, die in 1945 het beheer over het gebouw op zich nam. Dank zij de mede werking van Verschillende Zeeuw- sche firma's is men er echter in geslaagd een smaakvolle inrich ting te verkrijgen. Ook de hulp van Volksherstel, dat een gift van 30.000 schonk, is van veel in vloed geweest. Een legertje werklieden legt thans dc laatste hand aan de restauratie. Het interieur is wit. waarmee dc lichtgroene gordijnen en stoelbekleeding uitstekend har monieeren. De verlichting is doel treffend: de wandlampen werden door de leerlingen van de Am bachtsschool vervaardigd. Het fraaie orgel Is gerepareerd; de Duitscliers hadden het onttakeld en de pijpen aan de straatjongens weggegeven, die er op straat op liepen te blazen. Op het podium prijkt tevens een gloednieuwe Steinweg-vlcugel. die voor aan koop gekeurd is door Willem Andriessen. Tot de toekopistplan- nen behooren het aanbrengen van een koperen hekwerk op het podium, een centrale verwarming (er worden thans groote kachels gestookt) en een verbouwing van de voorzijde van het gebouw. De kleine zaal zal gebruikt worden voor kamermuziekuitvoe- rigen, repetities, lezingen en als koffiekamer, wanner er muziek avonden in de groote zaal zijn. De heropening van de Middel- burgsche Concertzaal, die niet zonder reden beroemd is om haar uitstekende accoustiek, zal het cultureele leven stimuleeren. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat zij zich in de toekomst in een druk bezoek zal kunnen verheu gen. Rechtbank Middelburg ZWIJNTJESJAGERS. Tegen den 33-j. verdachte J' H. C. K., kok groote vaart die verschillende rijwielen te Vlis. singen stal, werd 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek voor arrest geëlscht. UITSPRAKEN. De 38_jarige A. S.. koopman te Vlissingen, werd wegens op lichting veroordeeld tot 4 mnd- fev. straf met aftrek tot he en en ter beschikkingstelling van de regeering voorwaarde- ïyk. De 30.jarige W. W., los werkman te Rotterdam, even eens thans gedetineerd, werd wegens diefstal van rijwielen veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf en 6 maanden met aftrek voorarrest. Te Goes is Donderdag een bestelauto uit Vlissingen op de Patijnweg in een zachte berm geraakt en gekanteld, Wonder boven wonder liep de buiteling zonder persoonlijke ongevallen en met geringe materieele schade af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2