PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT „Indische kwestie Smeekschrift Kath+ Volkspartij over Linggadjati D Bijeenkomsten in New-York zijn geëindigd Zeeuwsche monumenten Dinsdag 17 Dec. 1946 189e Jaargang - Nr. 293 Uitgave oer Stichting Provinciale Zeeuwscbe Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vllsslngen. op Zon- en alg- Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2.—. Bureaux gevestigd te VHssingen Walstiaat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel 2077 en 2924, Goes: Turf kade 15, tel 2475, Oostburg: Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwerijstr-2, Postrek. nr. 35930G PZ.C-. Middelburg. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pet week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. Het wereldgebeuren tt Ook Engeland heeft zijn HINDOES EN MOHAMMEDANEN IN INDIË ONVERZOENLIJK. Critiek van Churchill. Sinds het besluit van de En- gelsche regeering om in Britsch.Indië de macht over te dragen aan de Indiërs zelf is de ontwikkeling in dit enor me gebied allerminst naar wensch verloopen. De bloedige onlusten in Bengalen tusschen Hindoes en Mohammedanen en het mislukken van de pogin gen om de Congres-partij en de Mohammedaansche Liga in één regeering bijeen te krjj. gen, hebben aangetoond hoe het bevredigen van de nationa listische aspiraties eerder de tegenstellingen verscherpt dan verzwakt. De Britsche poli tiek is er tot nu toe een ge. weest van moeizaam en £e~ duldig pogen om Hindoes er Mohammedanen toch tot elk aar te brengen. Nog vorige week zrjn de beide Indische lel. ders en tegenstanders Jinnah en Pandit Nehroe naar Lon den ontboden voor een ronde tafel conferentie *met den Britschen minister voor Indië- Zonder eenig resultaat ech ter, want teruggekeerd in In. dia bleken de beide leiders on verzoenlijker dan ooit. Jinnah blijft vasthouden aan zijn ide aal Pakistan, een onafhanke. lijke Mohammedaansche staat. Pandit Nehroe, vice- president der voorloopige In dische regeering, verklaarde Zondagavond tijdens een mag. sabijeenkomst te Benares: „El ke constitutie, waartoe wij in de constitutioneerende verga dering mogen besluiten zal de constitutie voor het vrije Voor- Indië worden, of Engeland de ze aanvaardt of niet. Wij zul len er thans geheel mee op. houden naar Londen te kijken. Wij kunnen en willen geen enkele inmenging van buiten af tolereeren". Blijkbaar was dit het antwoord op de re cente regeerlngsverklaring, dat Engeland niet zal gedoo- gen, dat een constitueerende vergadering, waarin dee! en der Indische bevolking niet vertegenwoordigd zijn, een re geling aan de minderheden zal opleggen. In het Lagerhuis Js de -,In. dische kwestie" eind vorige week het onderwerp geweest van een tweedaagsch debat. Het was Churchill, die de rol van een „Engelsche Schou ten" vervulde en in een rhe. torisch uitvoerig betoog het regeeringsbeleid aanviel. In. dien er geen overeenstemming tusschen Hindoes en Moham medanen is, sprak Churchill, kan het overdragen van de macht alleen tot verder bloed vergieten en grooter rampen leiden. Churchill verlangde, dat men India moest verdee- len en aan dat deel van India, dat zich bg het Britsche ge. meenebest wilde aansluiten, gelegenheid moest geven zulks te doen. In leder geval diende aan doodslag en anarchie een eind gemaakt te worden en daartoe moest een onpartijdi- ge regeering worden gevcrmd, verantwoordelijk aan het par lement, die de belangen van honderden millioenen eenvou dige lieden zou beschermen In geen geval mochten Britsche troepen worden gebruikt om de kastenoverheersching van de Hindoes op te leggen aan de Mohammedanen en andere minderheden. Het is de vraag of Chur. chill's sombere profetie van strijd en verder bloedvergieten een bruikbaar alternatief is voor een andere Britsche po litiek dan de huidige. Socialistisch kabinet in Frankrijk. Leon Blum Is er niet in ge slaagd een coalitieregeering van alle partyen te vormen. Van welingelichte zyde wordt ver. nomen, dat hy een geheel soci alistische regeering zal for meer? n. Dreigende havenstaking in Antwerpen. In de haven van Antwerpen, waar reeds Vrijdag enkele hon' derden havenarbeiders weigerden het werk, dat hun door het werf bureau werd opgedragen uit te voeren, dreigt thans een geschil van grooter omvang ie ontstaan. Zaterdag kon men gedurende de geheele dag geen arbeiders vinden voor het laden en lossen van steenkool. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de oorsaak van het fe»chil zou liggen in het ver schil tusschen het bedrag, dat onder de huidige omstandigheden in geval van werkloosheid aan havenarbeiders wordt uitgekeerd en het bedrag van het arbeids loon. Zaterdagmiddag hebben de af gevaardigden der verschillende vakbonden vergaderd. De deze vergaderingen aangenomen resoluties zullen door de afge vaardigden van werkgevers en werknemers worden onderzocht. Luxemburgsche eischen. Van officieele Luxemburgsche zijde, wordt met betrekking tot de Luxemburgsche eischen ten aanzien van Duitschland, o.m. het volgende bekend gemaakt: Ter schadeloosstelling van dë door de oorlog geleden verliezen, welke 600 millioen dollar beloo- pen. verzoekt de ^uxemburgsche regeering in dit memorandum de spoorweg op de Duitsche oever van de Moezel te mogen exploi- teeren. alsmede een groote stuw dam in de rivier de Our aan te mogen leggen. De uitgaven voor de bouw van de stuwdam zouden door Duitsch land gedragen moeten worden. Het memorandum houdt voort voorstellen van economische aard in. HET IJSSELMEER DICHT. Zondagnacht is het IJs- selmeer met grondijs dicht- geloopen. Zeilvaart is niet mogelijk. Groote stoom- cn motorbooten konden Maandag misschien nog overkomen. Als het blijft doorvriezen zal de scheep vaart totaal gestremd wor den. Vijftien jaar geëischt tegen prof. Westra. Voor de Bijz. Raad van Cassatie is tegen den N.S.B.- burgemeester van de residentie prof. Westra, thans een gevange nisstraf van 15 jaar geëischt. In eerste instantie was prof. Westra reeds veroordeeld tot 20 jaar. De noodvoorziening voor ouden van dagen. Aangezien het wetsontwerp van de Noodvoorziening voor ouden van dagen geen verbe tering brengt in de positie van de rentetrekkende weduwen en weezen, noch van. de invali- dpn beneden 65 jaar. heeft de Stichting van de Arbeid den mi nister nog eens haar zienswij ze uiteengezet en er °P aange drongen regelingen te treffen voor deze bevolkingsgroepen. Ook heeft het bestuur er op gewezen, dat het wetsontwerp geen rekening houdt met het feit, dat de positie van verze kerden een andere is dan die van niet-verzekerden. In dit verband heeft het bepleit af te zien van de aftrek van in komsten uit pensioenvoor zieningen. BIJ DE VER. NATIES Spaak en Trygve Lie hielden slottoespraken. De eerste zitting van de algemeene vergadering van de Vereenigde Volkeren, waarvan het eerste gedeelte te Londen plaats vond en het tweede te New York, Is Maandagmorgen te 5.45 besloten. De secretaris-generaal Tryg ve Lie, verklaarde in een slot toespraak: ,,Wij staan aan het begin van de vorming van een internationaal parlement der menschheid". Hg bracht hulde aan den voorzit ter, Paul Henri Spaak, voor de door hem gegeven leiding. Een opmerking moge Ik maken, aldus zelde Spaak: „De zitting duurde te lang. Ik geloof, dat we van de lei dende staatslieden niet mogen A.F.P. meldt, dat Siam met algemeene stemmen tot. do V. N. is toegelaten. Nederlanders smokkelen bloembollen naar Engeland. Volgens ambtenaren van de Eng. douane en invoeiTechten worden gedurende de laatste tfld duizenden bloembollen uit Nederland naar Engeland ge smokkeld. Deze bloembollen zouden des nachts per schip worden getransporteerd. Officieren der recherche zijn bezig langs de Oostkust en te Londen een onderzoek in te stellen. Enkele, dagen geleden werd een Nederlander beboet wegens het smokkelen van bloembollen. Er bestaat in Engeland een enorme vraag naar bloembol len, vooral daar de bloembol len der kweekerijen in Zuid- Llncolnshire in de oorlog ge bruikt moesten worden voor de voedsel-productle. Bioscoop-collecte. In de Nederlandsche bios coop-theaters zal dit jaar weer de bekende Kerstcollecte wor den gehouden, waarvan de opbrengst wordt* besteed voor het uitzenden van kinderen uit behceftige gezinnen naar vacantie-oorden. De Stichting „Bio-vacantie- oord", die deze collecte organi seert, zal haar kindervacantie- huis Het Russenduin te Ber gen aan Zee in 1947 heropenen. In 1946 werd 112.500.ter beschikking gesteld van' ande re vacantie-oorden. Stichting van een tweede koloniehuis is in voorberei ding. De landbouw en de heffing ineens. verwachten, dat zg zeven a acht weken achtereen hier zul len blijven". Verder verklaarde Spaak er nog cp te willen wyzen, dat er „in deze verga dering nimmer sprake is ge weest van eenlg zoogenaamd „bloc". De meerderheden voor en tegen de voorstellen wis selden telkens". In een over zicht van het door de verga dering verrichte werk zeide Spaak verder, dat bijzondere dank gebracht moest worden aan de Sowjet-Russische dele gatie, die de moed had gehad om de kwestie van de ontwa pening te berde te brengen. Iveneens moest dank gebracht werden aan de Britsche en Amerikaansche delegaties, die zoo edelmoedig mede deze weg waren opgegaan. „Wij hebben aan de wereld hoop gebracht. Wanneer wij deze hoop tot werkelykheid kunnen brengen, zal de menschheid waarlijk een nieuw tgdperk zijn bin nengetreden". Op het einde van deze slot bijeenkomst schudden de ge delegeerden elkander de hand. De algemeene vergadering werd voor onbepaalden tijd verdaagd. Ernstig auto-ongeluk. Op het gevaarlijke 'kruispunt te Twello vlak bij Meppel is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Zondagmorgen kwam een jeep uit Haren (Gr.) waarin vier volwas senen en een klein kind gezeten waren in botsing met een auto. De jeep werd ongeveer twintig meter weggeslingerd, waarbij een der inzittenden, de heer P. H. uit Haren, op slag werd gedood. De bestuurder P. B. eveneens uit Haren werd in hopelooze toestand naar het diaconessenhuis te Mep pel overgebracht. Zijn echtge- noote liep een hersenschudding en vermoedelijk een wervelfrac tuur op. Ook de vierde inzittende liep ernstige verwondingen op. Het kind kreeg wonder boven wonder slechts onbeteekenende snijwonden. De inzittenden van de andere wagen kregen geen letsel. De jeep werd volkomen vernield, de andere wagen zwaar beschadigd. Nieuwe Fransche regeering. Léon Blum is er in geslaagd een nieuwe Fransche regee ring samen stellen, welke uitsluitend uit socialisten be staat. Blum zelf Is premier en minister van bultenlandsche zaken. Andere bekende figuren uit zijn kabinet zijn Le Troquer. nat. verdediging, Depreux, binnenlandsche zaken, Gouin, ontwerper van plannen. Blum verklaarde na het be kend maken van de minister, lijst in een radiorede, dat z.i. het verlengen van de kabinets crisis een gevaar voor de re. publikelnsche instellingen zou hebben beteekend. Hoewel de constitutioneele periode van het nieuwe kabinet binnen 5 weken zal zgn afgeloopen, hoopte Blum toch in deze kor te tijd in staat te zijn iets te verrichten, dat de natie nieuwe geestkracht zal geven. aan H. M. de Koningin PLEIDOOI VOOR OUDE KONINKRIJK. Comité Handhaving Rijkseenheid. Steunend op de ruim 300.000 adhaesiebetuigingen, welke thans reeds op de oproep van het „Cc-mité handhaving rijks eenheid" binnenkwamen, heb ben de onderteekenaars aan Hare Majesteit de Koningin verzocht een smeekschrift wel van deze oproep in ontvangst te willen nemen. In dit smeek schrift staat o.m. het volgen de: Met diepen eerbied en met oprecht, innig vertrouwen, te- verts met bewogen angst, rich ten honderdduizenden landge- nooten uit alle kringen van uw volk zich t:t U, tenein de hun smeekbede aan de voe ten van de troon neder te leg gen. De ter openbare kennis ge komen plannen ten aanzien van ons dierbaar Neder- landsch-Indië hebben, naar uit de tallooze samenstroomende meeningsuitingen blgkt, de meest uiteenloopende groepen der burgerij met- vertwgfeiing vervuld. Zij zien de mogelgk- heid in het uitzicht gesteld, dat het Koninkrijk der Neder landen zou worden uiteenge reten en verminkt, dcor aan Nederlandsch-Indië een staats vorm toe te kennen .waardoor het wordt gesteld buiten het oude Nederlandsche verband. Volledig aanhankelgk aan Uwer Majesteits eigen Ko ninklijk woord, ondersteunen zg in groote getale de wensch, de volken van Nederlandsch- Indië in toenemende mate zeg genschap te zien toegekend in het bestuur en de behartiging hunner openbare belangen. Vreemd en afzijdig staan zij van elke gedachte aan kolo niale overheerschlng of ex ploitatie. Maar, Majesteit, ook wij gevoelen Nederland en Neder- andsch-Indië als een eenheid. Het komt ons in de meest volstrekte zin onaannemelijk, ontoelaatbaar en ook onnoodig vcor, dat daarvan afstand zou worden gedaan. In de angstige ure. waarin wy moeten bevroeden, dat sommigen daar te lichtvaardig tegenover zullen staan, doen wg een beroep op Uwer Maje steits hooge vorstelijke wgs- heid, teneinde de ramp af te Wenden, en Uwe schreden in Oost en West te richten op de weg naar een opbouwende toe komst, in een nieuwe, geza menlijke vruchtdragende orga nisatie, onder de vleugels van het oude, beproefde koninkrijk. TWEEDE KAMER ROMME WAARSCHUWT INDONESIËRS. Verrader ter dood veroordeeld. De Hilversumsche verrader. Kees Vermeeren, door wiens verraad tallooze goede Ne derlanders in de handen der Duitschers zijn gespeeld, door het Bijz. Gerechtshof tot de doodstraf veroordeeld. In het vonnis werd Vermee ren een verrader van het al lerergste allooi" genoemd. „Voor dezen afvalligen landge noot, die blijk heeft gegeven tot de laagste daden is staat, te zijn, mag geen piaats meer zijn in de Nederlandsche ge meenschap". Groote boerderijbrand. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, ontstond Za terdag brand in de groote boer derij van den heer P. Bouwknegt te Nijevcen (bij Meppel)). On danks het feit. dat de brandweer spoedig ter plaatse was. kon men niet verhinderen, dat 20 koeien en een groot aantal varkens in de vlammen omkwamen. Ook de oogst en verschillende landbouw gereedschappen gingen verloren. Slechts het huisraad kon gered worden. „Achtenswaardige lieden". De Tweede Kamer ving onder grooe belangstelling Maandag middag aan met het debat over Ned. Indië. Eerste spreker was prof. Rom- fractievoorzitter der Kath. Volkspartij. Spr. vangt aan met de opmerking, dat rijkseenheid op basis van we- derkeerige vrijwilligheid 'n ideaal dat menigeen utopie noemt, maar waarin hij gelooft. Hij meent dat dit ideaal bereikbaar is. Straks blijft de roeping van het Koninkrijk, maar zonder het pri maat van Nederland. Spr. acht dit een voorbeeld voor de wereld. Wij moeten de historische ver bondenheid der volkeren binnen het koninkrijk benutten om een politieke eenheid op te bouwen. De revolutie van de republiek heeft ontzaglijk remmend gewerkt op de inlossing van de koninklijke belofte van 9 December 1942. Volgens ons volk staat vast, dat de Koninklijke belofte moet wor den ingelost. Maar na het einde van de oorlog, brak ook uit de revolutie, met het element van illegaliteit. Een passend gebruik moet wor den gemaakt van het feit, dat ux niet meer onder dwang staan. In Vermogensheffing en begrotingstekorten. Mr. A. Sandick, directeur van de Ned. Handel Mij. te Amster dam, hield in de hoofdstad een rede over de vennogensheffing en het bedrijfsleven, waarbij hij er op wees, dat door deze hef fing de Staatsschuld slechts tijde lijk met 2 milliard zal verminde ren. Binnen 10 jaar na de heffing voorziet spr. zelfs eeii stijging van de staatsschuld boven het huidige niveau. Het bedrijfsleven beschikt op het oogenblik over slechts geriftge liquide middelen, zoodat het straks voor herstel vernieuwing of uit breiding weer een beroep op de kapitaalmarkt, dus op particulie ren, zal moeten doen. Spr. vrees de, dat particulieren dan niet bij machte zullen zijn op de ge vraagde kapitalen in tè schrijven. Het bedrijfsleven zal dan bij de banken terechtkomen, welke op haar beurt dan gedwongen wordt staatsschuldpapieren af te lossen. Een zeer groot bedrag van de staasschuld is immers door fcort- loopend schatkistpapier bij de banken ondergebracht. Ten slotte wees spr. er op dat het grootste gevaar niet schuilt in de staatsschuld, maar in de be grotingstekorten. welke wegge werkt moeen worden, o.ra.door inkrimping van hét ambtenaren corps. worden gerestaureerd De provincie wil in vele gevallen subsidieeren, Kerkgebouwen, torens en een molen. De Stichting voor de Land bouw heeft een request ge zonden aan den Minister van Financiën betreffende het ontwerp van wet inzake ver mogensheffing ineens. Het belangrykste bezwaar is volgens de Stichting dat tengevolge van deze voorgeno men heffing talrijke bedrijven in liquidlteitsmoeilgkheden zullen geraken en gedwongen zullen zijn gelden bestemd voor de bedrijsvoering aan dit doel te qïv* trekken. AAR tijdens de oorlog veelal geen restauratie werkzaamheden aan mo numentale gebouwen kon wor den uitgevoerd en verschillen de monumenten door het oor logsgeweld beschadigd of ver woest zjjn, is een groot aan tal verzoeken ingediend om subsidie van de provincie in de kosten van restauratie. Ge. deputeerde Staten hebben de ze in overweging genomen en de Provinciale Staten een ont- werp-besluit voorgelegd, over de goedkeuring waarvan in de eerstvolgende Statenzitting be slist. zal worden. Het behoeft 'geen betoog, dat de goedkeuring van het besluit voor Zeeland, ja voor geheel Nederland van het al. lergrootste gewicht is, daar hierdoor opnieuw een belang rijke stap wordt gedaan in de richting van herstel van Zee- land's stads- en landschaps- schoon. De ingediende verzoeken kan men onderscheiden in nieuwe aanvragen, die betrekking heb ben op de door oorlogsgeweld getroffen monumenten en de monumenten, die om andere redenen restauratie behoeven, aanvragen, waarvan de behan deling destijds is aangehouden en die, waarvan reeds vroeger een subsidie is toegezegd. Ten aanzien van de door het oor- j eweld getroffen monu menten hebben Gedep. Staten voorgesteld de behandeling aan te houden totdat bekend zal wege verstrekt zal worden voor de herbouw hiervan. Er mag immers verwacht wor den dat voor deze objecten een'aparte schaderegeling tot stand zal komen. Het betreft hier de Ned. Hervormde kerk gebouwen te Nisse, Cadzand, Yerseke, Oost- en West-Sou burg, IJzendg'ke, St. Kruis, Biervliet en Aardenburg en de Doopsgezinde kerk in laatst genoemde plaats. TORENS TE VEERE. De Raadhuistoren Campveersche toren te Vee- re, ,de windkorenmolen te van Gent en het vroegere V'.V.V. gebouw aan de Balans te Middelburg behoeven even. eens, zij het uit anderen hoof de, dringend restauratie. De herstelwerkzaamheden aan de torens te Veere zgn reeds be gonnen. De kosten zgn ge raamd op 45.000 voor de Campveersche en 13.500 voor de Raadhuistoren. De finanti- eele toestand van Veere is on gunstig. In verband hiermede heeft het Rijk reeds een bij drage in de herstelkosten voor de Raadhuistoren in 't vooruit zicht gesteld terwijl voor de andere toren een bijdrage is aangevraagd. Ged. Staten stellen thans voor een by'drage "50 voor toe te kennen van 135< de Campveersche- en voor de Raadhuistoren. 3750 DE BALANS TE MIDDELBURG. Met de restauratie van het perceel aan de Balans te Mid delburg zal spoedig begonnen worden. De totale kosten wor- den geschat op 25.000. Het zgn welke bgdrage van ryks-lRijk heeft een bijdrage toege zegd, die in verband met de zware verliezen, die de ge meente op architectonisch ge bied heeft geleden en de mar kante ligging van het pand hooger ligt dan gebruikelijk is, namelijk tot 70 van de kosten met een maximum van 17500.—. Het komt Ged, Staten gewenscht voor, dat de Prov. Staten zich in be ginsel bereid verklaren een bgdrage toe te kennen, ook al kon de definitieve kostenbe- grcotlng nog niet worden over gelegd. MOLEN TE SAS VAN GENT. De windkorenmolen op het bolwerk Generaliteit te Sas van Gent heeft zeer dringend behoefte aan herstel, daar het fraaie monument verloren dreigt te gaan Verschillende instellingen o.a.' de Ver. „De Hollandsche Molen" zegden reeds finantieele steun toe om tot behoud van de molen mede te werken. De moeilgkheid is echter, dat de eigenaar niet bereid is ook maar een klein gedeelte van de herstelkosten voor zijn rekening te nemen. Het Ryk heeft inmiddels wel een bgdrage toegezegd, onder voorwaarde, dat de eigenaar zgn houding herziet. De pro vincie zal zich waarschijnlijk in beginsel bereid verklaren een gedeelte van de kosten geraamd op 6300 te be talen, in afwachting van een oplossing waardoor de melen toch nog behouden kan wor den. Een verzoek van het ge meentebestuur van IJzendijke om subsidie in de kosten van aankoop van het zg. Ravelgn aldaar zal waarschijnlijk wor den afgewezen Het Ravelijn werd ree is in 1939 aange kocht. Het Rgk verleende een bijdrage onder voorwaarde, dat het Ravelgn en de daarom liggende grachten zooveel mo gelijk in de oude staat zou den worden gebracht. Hiermee is geen aanvang gemaakt en het gemeentebestuur is niet voornemens daar spoedig mee te beginnen. Ter zijner tijd zal worden overwogen of de provincie in de kesten van de restauratie zal bijdragen. Naar de meening van Ged. Staten kan ook nu nog geen beslis sing genomen worden in de verzoeken om subsidie van de gemeentebesturen van Zierik- zee en Retranchement voor de restauratie van het gebouwen complex der Noord Haven poort te Zierikzee en van de stadswallen te Retranchement in het verzoek der Com missie Restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Renesse. Met de uitvoering van deze werken is nog steeds geen be gin gemaakt en het ziet er ook niet naar uit dat dit spoe dig het geval zal zijn. Boven dien zijn de nieuwe kostenbe- grootingen, die uiteraard noo- dig zijn, nog niet opgemaakt. THOLEN EN GOES. Er was vroeger een subsidie toegezegd aan de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gem. en het gemeente bestuur van Tho- len vcor restauratie van de kerk en van de toren aldaar aan het gemeentebestuur van Goes voor herstel van de stadhuistoren. De uitbetaling aan Tholeri vond nimmer plaats omdat met de uitvoe ring van het werk niet werd begonnen. Hierin is thans ver andering gebracht. Zoodra een nieuwe kostenberekening is opgemaakt zal worden nage gaan in hceverre de destijds toegezegde bedragen veran dering behoeven. Ook voor Goes moet op een nieuwe kos tenberekening gewacht worden. Zooals elk jaar is ook op de begrooting van 1946 en 1947 een bedrag van 10.000 uit- getrekken als bgdrage in de kósten voor herstel en onder- Indië beschikken we over zooveel macht, dat we ons gezag zouden kunnen herstellen, juist in deze omstandigheden, nu we ook anders zouden kunnen, wil spr. tegen In- doncsië zeggenwij begceren niet anders dan u in uw nationalisme te zien groeien. Maar hij voegt er bij: bedenk ook dat 100 pet. Mer- deka een utopie is. Dat bestaat evenmin voor eenig volk buiten Europa, als voor eenig volk in Europa. Sprekers doel is naar elkaar toebuigen en niet van elkander gaan. Thans moet hij tot de regeering zeggen dat hij zeer ernstig be zwaar heeft tegen de wijze van publicatie van Linggadjati, be zwaar tegen de publicatie in twee tempi. Welke verdienste men aan de overeenkomst wil toekennen, niet die van duidelijkheid. Ee heeft zich een voorstelling gevormd van afscheiding, nu, van Java, Madoera en Sumatra. Zoo hebben zich meer onjuiste voor stellingen gevormd, die het ware van Linggadjati niet zijn. Er is beroering gewekt, over wat achteraf een fantoom blijkt te zijn. Welke afmeting die heeft aangenomen is hieruit gebleken, dat menschen uit het lood zijn geslagen, zooals een algemeen geacht oud-luitenant-generaal Spr. herinnert aan adressen van allerlei achtenswaardige lieden, achtenswaardig als u, mijnheer de voorzitter (gelach) aan mani festen, waarin gewerkt wordt met woorden als „plichtsverzaking", maar op het werkelijke Langgad- jati klopt zoon manifest niet meer. Die beroering ligt aan de wijze van publicatie. Een ander gevolg is, dat Ned.- Indische ondernemingen, gevan gen in foiite voorstellen, maat regelen nemen ten schade van de economie van het Koninkrijk als geheel Vervolgens komt spr. tot dat gene, waartoe de Regeering zich wil binden. De formuleering acht hij gelukkig. Deze heeft prioriteit, dan komt de memorie der c.q. en tenslotte komen.de zeventien pun- De republiek moet deze drie stukken kennen en in deze ver houding aanvaarden. Het- meest simpele zou wezen als aan het stuk bij de onderteekening wordt gehecht de acte van toelichting der c.q. en de verklaring der Regeering. Ten aanzien van art. 16 inzake vermindering der troepensterkte merkt hij op, dat deze niet mag geschieden voor de rechtsorde het toelaat. 'Onze troepen zijn naar Indonesië gegaan om te zor gen voor veiligheid en recht. De taak zal effectief moeten worden aangevat en voortgezet tot haar goed einde. Tegen de federatieve gedachte voor deze bouw van de staat in Indië bestaat bij spreker geen be zwaar. Het lijkt spr. onbetwistbaar vast te staan, dat het wordt een koninklijke unie. Is de unie ook een souvereinc staat? Op dit voor hem vitale punt vraagt de heer Romme of het vast staat, dat de unie souve- reine behartiging zal hebben van gemeene belangen, die op hooger plan staan dan de belangen van de afzonderlijke deelen. Indien dit niet thans zou vaststaan, laat het werkelijke Linggadjati deze mo gelijkheid dan toch volkomen open? De bepaling in artikel 1 zien velen als een afscheuring. Wan neer dat beduidt de verheffing tot een staat, dan doet spr. niet mee, omdat het strijdt met de grond wet. Zoolang dit aan redelijke twijfel onderhevig is, doet spr. ook niet mee aan de erkenning der regeering van de republiek. Als er sprake is van onver deelde souvereine macht, dan is een ander staatsgezag in hetzelfde gebied onmogelijk. Elke twijfel ter zake moet worden weggeno men, hetgeen kan, door bij de onderteekening vast te leggen, dat deze geschiedt met volledige handhaving van het bepaalde in de geldende grondwet van het Koninkrijk. Tenslotte verklaart spr. Ling gadjati te verwerpen in dc gang bare opvatting van een groot deel der publieke opvatting en in dc enkele zin der 17 punten kan hij de overeenkomst niet aannemen. Met spanning zal hij het ant woord der Regeering afwachten. B. B. C. Met ingang van Zaterdag 14 December zal het Nederland sche programma van de B.B. C-, dat om 7.45 en 20.30 uur wordt uitgezonden, worden verzorgd op de golflengte 1796 - .meter, de uitzending van 14.15 noud van historisch en cultu-luur zal worden verzorgd op reel waardevolle monumenten.!de 267 meter band.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1