mss PROVINCIALE ZEEUWS» COURANT DIPLOMATEN verlaten New-York Met een broodmes DOODGESTOKEN Vandaag... Ongerustheid over geïnterneerden Felle brand te Schagen Vlissingen speelde gelijk in Helmond O 189e Jaargang - Nr. 292 op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstiaat 58-60, tel. 10 /S-HJnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel- 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, iel 2475, Oostburg: Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. Maandag 16 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 1 3-20 per kwartaal, franco per post,, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per .rara- minimum per advertentie 2.-— 359300 P-Z.C., Middelburg. Het wereldgebeuren VEEL MISVERSTANDEN UIT DE WEG GERUIMD. Ontwapeningsdebatten geëindigd. Het ls te begrijpen, dat de diplomaten en deskundigen, die hu ireeds wekenlang in New York vergaderen, 'met Kerstmis graag thuis willen zijn. Dat geldt in het bijzon der de diplomaten "it Europa. Er ia daarom de laatste dagen bij de Ver. Naties in New York liard aangepakt en de afgevaardigden hebben een aanzienlijk aantal overuren gemaakt. Het resultaat is ech ter dat de agenda nu zoo goed als afgewerkt is en reeds zrjn Bevin en Molotov Zater dag aan boord van de Queen Elizabeth gegaan om de te rugreis te aanvaarden. Tot het laatst toe is de kSVestle van de ontwapening het hoofdthe ma van de discussies geweest. Een van de laatste sprekers was de stoere Britsche minis ter Bevin, die nog eens duide lijk de puntjes op de i van het Britsche standpunt zette. W J Britten, aldus Bevin, benaderen het vraagstuk van de ontwa pening, gedachtig aan wat in 1919 is gebeurd, behoedzaam. Wij zullen de belangen van ons land niet offeren aan een pro- pagandamanoeuvre, maar wij zijn eerlijk en oprecht bereid ons bij elke staat aan te slui ten, die een ontwapenings overeenkomst voorstelt. Ik denk, dat de conferentie het met me eens zal zijn, dat wat er ook van ons gezegd kan worden en er is heel wat gezegd wij in twee lange oorlogen aan de goede zijde hebben gestaan. Dat wil zeg gen in beide gevallen hebben wij tegen den aanvaller ge vochten. Nu hebben wij onze troepen weer teruggebracht van 6 millioen tot minder dan 1 mil- lioen manschappen. Bevin ver klaarde aan het slc$ van zijn betoog de voorgestelde reso lutie te zullen aanvaarden. De ze resolutie legt de beginselen vast voor het beperken 'van de bewapening en de controle daarop. Aan de Veiligheids raad wordt opgedragen de plannen uit te werken en om te zetten in een algemeene conventie, die aan een bijzon dere zitting van de algemeene vergadering zal worden voor gelegd. Tot zoolang wordt de telling van de troepen uitge steld. De resolutie werd een uniek feit zonder ver dere tegenkanting bij accla matie door de algemeene ver gadering aanvaard. Men zal misschien opmer ken, dat dit alles toch maar een schamel resultaat ls van de urenlange debatten. Men vergeet dan dat dit nog siechts de eerste stap op een lange en moeizame weg is, terwijl bovendien in deze na-oorlog- sche tijd wat internationale overeenstemming en samen werking betreft een kinder hand gauw gevuld moet zijn. Belangrijk is, dat de toon van de discussies en algeheele sfeer in New York welwillen der en vriendschappelijker geweest dan in eenige voor- w nde conferentie. Byrne3 verklaarde Zaterdag: Er zijn veel misverstanden uit de weg geruimd en er is aanzienlijke vooruitgang bereikt. En zelfs Molotov voegde daaraan toe. dat hij zeer tevreden was over de bereikte resultaten. Waar de grooten zich inzake de ver dere ontwikkeling optimistisch toonen, past het ons in be scheiden mate te volgen. Franco protesteert. Generaal Franco heeft liet besluit van de Ver. Naties om de gezanten uit Madrkl terug te trekken, een schending van het handvest van San Fran- sisco genoemd. De Ver, Naties zullen daar nog wel 'eens spijt van krij gen, aldus Franco. In een toespraak tot kadet- ten van de militaire academie van Saragossa zeide hij, dat het leger de beste schildwacht van de vrede is. Het is niet genoeg de vrede te beminnen, wij moeten hem ook verdedi gen. Franco beweerde voorts, dat de Spaansche grens door gewapende benden terroristen ,en met goedvinden van de grensbeambten van het land waar zij vandaan kwamen, ge schonden was. Koudegolf over Europa. Vrijwel overal in Europa vriest het op het o ogenblik hard. In Hannover werd- zelfs een temperatuur van 18 gra den genoteerd. In de gebieden rondom de Oostzee sneeuwt het, evenals in de Britsche zóne van Dultschland. De sneeuw heeft daar reeds ernstige verkeers- belemmeringen teweeg ge bracht. Overeenstemming Blum en de communisten. Leon Blum, de nieuw be. noemde premier van Frank rijk, ls volgens geruchten in de wandelgangen van de Fran- sche assemblee, met de com munisten tot overeenstemming geraakte ten aanzien van de vorming van een nieuwe Fran, sche regeering Arrestaties in Azerbeidsjan. Radio Teheran meldt, dat Ghazi Moliamed, leider der Koerden, die eenige maanden geleden een vriendschapsver drag met de democraten vati Azerbeidsjan heeft geteekend, zichaau de Perzische regee- ringstroepen heeft overgege ven In Tebris, waar de staat van beleg nog steeds van kracht is, heeft de politie 800 demo craten gearresteerd, aldus radio Teheran. Reuter ver neemt voorts dat te Teheran officieel bekend gemaakt is, dat de orde en rust in de ge- heele noordelijke „autonome" provincie van Azerbeidsjan hersteld zijn. Arabische leiders te Teheran hebben den Sjah van Perzië gefeliciteei*d met de bezetting van Azerbeidsjan dooy 'de keizerlijke legers. Vandaag debat over Linggadjati. Vanmiddag zal in de om één uur aanvaugende vergade ring der Tweede. Kamer de beraadslaging over do regee- ringsverklaring inzake dc ont- werp-overeenkomst van Ling gadjati beginnen. Met de de batten zullen naar verwacht wordt, zeker twee dagen heen gaan en wellicht zullen zy ook Woensdag nog voortduren. Het schijnt de bedoeling te zijn een ruime spreektijd be schikbaar te stellen. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen dat behalve de voor zitters der verschillende frac ties ook de Indische deskun digen der partijen het woord zullen --voeren. Gerechtelijke stappen tegen generaal Roëll Lt-generaal jhr. W. Roëll heeft naar aanleiding van zrjn radis-toespraak over het accoord van Linggadjati, waarin hij o.m. opwekte stand te houden tegen déze plannen, als 't moet ook ondergrondsch verklaard, dat. hij de tekst van zijn toespraak verhaast heeft moeten opstellen. Het was niet zijn bedoeling bedekt tot cndergrondsche agitatie op te wekken. Inmiddels verneemt het A. N.P., dat de Proc. Gen. by het Gerechtshof te 's Graven- hage overweegt tegen lt-gen. Roëll gerechtelijke stappen te ondernemen in verband met bedoelde toespraak. Moord met politieke achtergrond te Amsterdam De 19-jarige Amsterdam- met F. H. R. Meier Drees heeft in de Ie Leeghwater- straat te Amsterdam den 22- jarigen H. F. Meier, dien hy had verweten bij de SS te zijn geweest, met een broodmes in de hartstreek gestoken, ten gevolge waarvan deze enkele uren later in het O.L. Vrou wegasthuis is overleden. Beide jongens maakten deel uit van het personeel in een foumiturenfabriek aan de le Leeghwa terstraat.. FritsMeier Drees vertelde den óverigen, personeelsleden van de fa briek, dat Henk Meier bij de SS zou hebben gediend. Dit kwam Meier ter oore, die zich daarover hevig opwond. Ten gevolge van ho:gioopende on- eenigheid nam Frits Meier Drees op staande voet ontslag. Enkele uren nadat hij thuis was gekomen arriveerde zyn vrouw met de mededeellng, dat Henk Meier, die de be schuldiging blijkbaar niet kon verkroppen, haar op straat in het gezicht had geslagen. In zeer opgewonden toe stand liep de 19-jarige echt genoot daarop cpnieuw het huis uit om de rekening met Henk Meier te vereffenen. De beide jongens troffen elkaar dicht bij de fabriek en raak- Amerika hervat steenkool-export. Het Amerikaansche steen- koolbnreau heeft aangekon digd dat het stappen heeft on dernomen om het steenkool- exportprogranuna te hervatten na de m0nwerkersstaki ng. De importeerende landen zullen echter voor December slechts de helft van hun toewijzingen ontvangen. Albaneesche klacht tegen Griekenland. Albanië heeft een memoran dum aan Trygve Lie, den se cretaris-generaal van de Ver. Naties, gezonden, waarin Grie kenland wordt beschuldigd van het verwekken van grensinci denten. De Albaansche grens, aldus het memorandum, is 21 keer jeschonden en daarbij zijn tel kens de Albaansche grenspos ten aangevallen. Zooals bekend, wordt op het oogenblik in de Veiligheids raad de Grleksche klacht te gen o.a. Albanië behandeld. Aanslagen te Londen. Nadat Zaterdag door onbe kenden schade werd aange richt in een Londensche syna goge werd Zondag Schotland Yard door een onbekende te- lephonisch medegedeeld dat Schotland Yard zoowel als Marble Arch opgeblazen zou den worden. Politieversterkin- gen werden onmiddellijk naar deze twee plaatsen gestuurd. Inmiddels wordt met alle ijver getracht de daders te vinden. In Duitschland zijn be sprekingen begonnen over de nationalisatie van de Duitsche industrie. De Britsche minis ter Hynd vertoeft op het oogenblik in Dusseldorf. In Italië is het brood rantsoen teruggebracht tot 200 gram per dag. Volgens niet bevestigde persberichten trekken Sovjet troepen uit Port Arthur in Noordelijke richting terug. Joodsche schipbreukelingen naar Palestina. De regeering van Palestina heeft het bestuur van het Joodsch agentschap ervan in kennis gesteld, dat de vrou wen en kinderen onder de 800 Joodsche schipbreukelingen, die een week geleden naar het eiland Syrina zijn gebracht en thans op weg zijn naar Cyprus, zullen worden toegelaten in Palestina. Geen der mannen zal in Pa lestina toegelaten worden en het staat aan het .Toodsch agentschap te beoordeelen of aan die mannen voorrang ver leend zal worden boven de im migranten, die thans op Cy prus op een certificaat wach ten. ten, binnengekomen, Daarbij trok Frits een brood, mes. waarvan beweerd wordt, dathij dit steeds bij zich droeg en stak den vermeenden SS-er daarbij in de hartstreek. Aanvankelijk liet de wonde zich niet ernstig aanzien en na het kloppartijtje ging de getroffen Meier op eigen kracht naar zijn wening in de Conradstraat. Daar aangeko men werd hij onwel. Hg werd doof1 de G.G.D. naar het O.L. Vrouwegasthuis vervoerd, waar hij aan de bekomen ver wondingen bezweek. Intusschen was de dader gevlucht. De politie slaagde er echter in hem nog op een adres waar hij dikwijls ver bleef, te arresteeren. viert de Unie van Z. Afrika Dingaansdag (1838); is het 60 jaar geleden, dat een aantal leden van de Ned. Herv. kerk te Amsterdam z'ich onder leiding van dr. A. Kuyper, losmaakte uit de „synodale hiërarchie" en de Doleerende kerk stichtte, die zich veree- nigde met de Christe lijk Gereformeerden: is het 25 jaar. gele den, dat de beroemde Fransche componist Ch. Camille Saint-Saen3 te Algiers overleed. Eén ei voor iedereen. Donderdag a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei bekend gemaakt worden. De schaatsen onder Zaterdag is het vrij plotse ling gaan vriezen en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de vorst nog wel even aanhou den ook. Vooral in het Noodden en het Oosten van het land konden de schaatsen al ondergebonden worden, hoewel uit ,-het Noor den ook eenige sneeuwval wordt gemeld, welke het ge volg schijnt zijn van een warme luchtstroom over de Noordzee. De laagste temperatuur (12 graden onder nul) werd ge noteerd op het Vliegveld Twente. 0 De lijdensweg van de Perswet. Het wetsontwerp verlenging van het tijdelijk Persbesluit (tót 1 Juli 1947) is noodig, al dus deelt de minister aan de Kamers mede, omdat het wéts ontwerp noodvoorziening pers wezen, dat o.m. voorziet ln een beroepsinstantie voor hen, die uit hun rechten ontzet zyn, nog niet gereed kan komen. O'ok deze noodvoorziening zal echter maar tijdelijk zijn, ook al omdat op het oogenblik nog maatregelen noodig worden geacht, die niet op hun plaats zijn in de definitieve Perswet. Bij de vaststelling hiervan zul len uiteraard zeer principleele vragen aan de orde moeten komen. De noodvoorziening zal voorts nog bepalingen be vatten t.a.v. de bevoegdheid van de Persraad met betrek king tot de papiervoorziening en t.av. de verdeeling van de zet_ en drukcapaciteit. In zijn memorie van ant woord inzake de begrooting van O.. K. en W. deelt de mi nister -nog mede, dat bij het gewenscht heeft geoordeeld eua geheel nieuw ontwerp voor te bereiden, omdat hij bij de behandeling van het reeds eer. der ingediende ontwerp aller hande moeilijkheden verwacht. De Perszuivering zal begin 1947 voltooid zijn. Op 1 Dec. jl. waren 6300 certificaten van geen bezwaar uitgereikt. Door de regeering wordt een alg. wet voorbereid no pens de medewerking van en samenwerking tuschen de open. bare lichamen onderling aan verordeningen °P het gebied van de voedselvoorziening. Ambassadeur uit Madrid teruggeroepen. De Néd. regeering heeft be. sloten haar gezant te Madrid, den heer P. E. Teppema, terug te roepen. Hiermede zijn de betrekkin gen met Spanje echter niet verbroken Verwacht wordt, dat de heer Teppema zal wor den vervangen door een zaak gelastigde. Het A.N P. verneemt, dat de Ned. delegatie byde Ver. Na ties zich t.a.v. de resolutie over deze kwestie van stemming heeft onthouden omdat zij van meening is, dat het terugroe pen van de hoofden van mis sies uit Spanje geen deugde lijk middel ls om het regiem te treffen, aangezien slechts eeni ge mogendheden door een ge zant of ambassadeur verte genwoordigd zijn. Deze over weging heeft echter niets uit te staan met het algemeen be kende feit. dat het Franco regiem ook bij de Ned. regee ring weinig waardeering vindt. Het zoeken naar de Flre-fly opgegeven. Zaterdagmorgen is door de staf van den Commandant Zeemacht opdracht gegeven het zoeken naar de sinds Dins dag vermiste Flre-fly te sta. ken. De opsporingsmaatrege len zyn zonder resultaat ge bleven en men neemt thans aan, dat de bestuurder van het toestel, de 23-jarige officier- vlieg* der tweede klasse W Saltykoff, om het leven is ge komen. De opsporingen zijn met alle mogelijke middelen uitgevoerd maar ondervonden Dinsdag, Woensdag en Vrijdag zeer veel hinder van de dichte mist. Men houdt echter nog steeds rekening met de mogelijkheid dat de vlieger door een vis- schersvaartuig is opgepikt, dat geen radio aan boord heeft. Deze hoop zal men officieel echter laten varen, wanneer a.s. Dinsdag nog niets van hem vernomen is. In dat geval zal Dinsdagmididags op het vlieg veld Valkenburg een plechtig heid plaats vinden waar de Commandant Zeemacht, schout bij nacht J. A. Gauw, zal spre ken. NOG IN DE INDONESISCHE KAMPEN. Bevrijding stagneert. JXEi «m Het republikeinsche persbu reau „Antara" te Batavia be richt dat onder leiding van de heeren Roesli en dr. Sorcso van het handelscentrum met het byitenland te Djokja, die onlangs te Cheribon zrjn ge komen orti inlichtingen te ver strekken over handel met het buitenland, werd opgericht een algemeene import- en export Mij. te Cheribon die gepresi deerd wordt door Samsjoed- din. Tot heden hebben zich 12 Indonesische import- en ex portzaken aangesloten. Aan de „Nieuwsgier" te Batavia ontleenen wij het vol gende. A Er heefscht groote onge rustheid .over het lot van de geïnterneerden in het binnen land. Opvallend is het zeer trage verloop van de evacua tie. Volgens de 3 September 1946 te Cheribon gesleten overeenkomst met de repu bliek zouden er per week 1000 personen geëvacueerd worden. Sinds de hervatting van de evacuatie op 27 September t/m eind Ncvember 1946 zijn ln totaal 4.827 geïnterneerden uit het binnenland van Java te Batavia aangekomen, welke afkomstig waren uit de vol gende residenties: Bantam 2, Batavia, Poerwakarta nihil, Buitenzorg, Soekaboemi Priangan, Tasikmalaja Soebang nihil; Cheribon 1; Pekalonga 122; Semarang 114; Banjoemas 162; Kedoe 205; Djapara Rembang nihil; Sc-lo 469; Djokjakarta 665; Bod- jonegoro nihil; Soerabaja 25; Madioen 440; Kediri' 1035; Ma- lang 1258; Besoeki 237; Ma- doera^nlhil. Volgens dc overeenkomst hadden er in de weken sinds 27 September 9000 personen geëvacueerd moeten worden. Er is dus slechts vo:r de helft voldaan aan de gemaakte af spraak. Nog ongunstiger zijn de cijfers over de maand No- Vier perceelen een prooi der vlatnmen. Een enorme brand heeft gisteravond en in de afgeloo- pen nacht in het centrum .van Schagen vier perceelen in de asch gelegd en. aan een aantal andere lichte brand-, maar des te ernstiger waterschade be rokkend. De brand brak Zondagavond omstreeks 'half tien uit in het Noord Hollandsch Koffiehuis aan de Gedempte Gracht, waar door een kortsluiting een lichtkroon vlam vatte. Er werd pp dit m:ment door een groot aantal paren hier ge danst, doch de vroolijkheid maakte in enkele seconden plaats voor een paniekstem ming, toen ieder trachtte een goed heenkomen te zoeken. Gelukkig liep dit zonder per soonlijke ongelukken af. Het duurde inmiddels ruim een half uur voor de Scha- gensche brandweer ln staat was water te geven: Toen stond het geheele Vgebouw Biervliet in een hachelijke positie. Oostburg bleef in de kopgroep. District IV. Ie klasse: Longa Helmondia 3—1; Willerxi II—RK TVV 6-0; BWDe Baronie DNL 12; Helmond—Vlissingen 1-1: NAC-VVV 3-1. De onverwachte nederlaag van BW is koren op de molen van NOAD. dat hierdoor een puntje op de Bosschenaren kon inlo^pen. Anderzijds was deze wedstrijd be langrijk voor de staart, daar Ba ronie DNL de twee puntjes best kon gebruiken. Ze slaan nu trou wens dubbel door. omdat RKT VV zich door Willem II met groote cijfers liet afdrogen. Wil lem II is nu weer aardig aan het meetellen in de kop en ook Lon ga. dat Helmondia met een neder laag naar huis stuurde, komt er langzamerhand aan te pas. En zoo gaat het ook met NAC, dat de verwachte revanche nam op WV. Zoo zijn de oud-eerste klassers weer alle broederlijk in de kop vereenigd. Helmondia is er door de nederlaag niet beter voor komen te staan en Vlissin gen mag tevreden zijn met het gelijke spel in Helmond. d3i een kostbaar puntje opleverde, NOAD 12 8 2 2 28-14 18 BW 11 8 1 2 25-9 17 Willem II 12 8 1 3 30-14 17 Longa 12 5 4 3 22-1114 NAC 10 5 1 4 26-16 11 VVV 11 5 1 5 21-22 11 Vlissingen 12 3 4 5 18-33 10 Helmondia 12 3 2 7 16-25 8 Helmond 13 3 2 8 19-34 8 Baronie DNL 10 3 1 6 14-27 7 RKTVV 11 2 1 8 15-29 5 2E KLASSE A. Middelburg—Terneuzen 2—1; RBCAlliance 2—0; TSCGoes 0-0 gest.); Biervliet—Internos 0—3; Hero—Breskens 3—9. De voor de bezetting van de onderste plaats belangrijke wed strijd in Middelburg, leverde we derom een Middelburg-overwin ning op en voor de Zeeuwsch- Vlamingen is het nu geweldig oppassen geworden. RBC maakte aan iedere Alliance-illusie een definitief einde door de stadge- nooten met 2—0 te kloppen, ter wijl de. groote strijd in Ooster hout een ontijdig einde vond, wat in ieder geval tot voordeel heeft, dat de achterstand in gespeelde wedstrijden van De Zeeuwen niet nóg grooter is .geworden. Bier vliet moest met leede oogen aan zien hoe de punten mee naar Etten gingen en de eenige Bier vliet hoop is nu gevestigd op Terneuzen en Hero, welke laatste zich met verrassende cijfers door Breskens liet „inmaken", waar door de Bressiaanders zich defi nitief veilig hebben gesteld, zoo als uit de stand duidelijk blijkt: TSC 13 9 4 De Zeeuwen 10 9 0 Goes Dosko Alliance RBC Middelburg Breskens Internos Hero Terneuzen Biervliet 12 7 3 11 7 1 12 5 4 14 7 0 12 5 3 13 4 2 13 2 4 112 3 12 2 1 0 48-20 22 1 35-11 18 2 34-23 17 3 35-30 15 3 31-20 14 7 39-38 14 4 17-16 13 7 26-38 10 7 22-34 6 29-43 7 9 25-30 5 13 1 I; 11 17-55 3 reeds in lichter laaie en even later breidde.de brand zich ook uit tot andere pereeelen. Een aangrenzende manufac turenwinkel ging eveneens ge heel in de vlammen op en zelfs slaagde men er hier niet in veel van de inventaris te redden. Van de aan de andere zijde van het Noord Hol landsch Koffiehuis gelegen kruidenierswinkel, welke even eens geheel uitbrandde, kon echter een belangrijk deel van inventaris wel worden ge red. Ook een om de hoek van de Markt gelegen café werd een prooi der vlammen, maar het hiernaast gelegen hotel Boon tjes kon behouden worden, evenals het op de hoek van de Gedempte Gracht en de Markt gelegen Distributie kantoor. Dat omstreeks één uur van nacht het gevaar voer ver dere uitbreiding vrijwel ver dwenen was, was vooral te danken aan het krachtig in- Alkmaarsche 3E KLASSE E. Robur—Yerseke 4—0; Burgh— Zierikzee 0—1 ;RCS—Steenbergen -0 Het pas gepromoveerde Robur begint zich in het nieuwe milieu thuis te voelen en Yerseke moest aan den lijve on dervinden, dat met deze Gocsse- naren niet te spotten valt. De strijd om de hegemonie op Schou wen leverde Zierikzee de zege op met het oneven doelpunt, wat hen tevens in de bovenste helft der ranglijst bracht ten. koste van Steenbergen, dat na een goed be- qin, steeds meer afzakt en zich ij het dan met bfescheiden cijfers, door RCS zag geklopt. Aan spanning is hier ook geen gebrek, getuige de stand: RCS ODIO MOC de grijpen van brandweer, die met twee mo torspuiten zeer snel ter plaat se was. Toch brandde toen bijv. de tooneelzaal van het Noord Hollandsche Koffiehuis nog als een fakkel. Ondanks de felle koude was de publieke belangstelling tot laat in de nacht zeer groot. verloor, bedraagt nu reeds punten. Steen maakte gebruik van de onvrijwillige rust van Clinge om de leiding over nemen. De stand is hier: Zeejandia Steenbergen Zierikzee Robur Burgh Yerseke RKFG EMM 10 10 0 0 36-7 20 10 8 0 2 46-19 16 9 6 2 1 34-11 14 8 4 13 23-15 10 13 4 2 7 23-34 10 10 4 1 5 14-18 9 11 4 1 6 22-30 9 10 3 1 6 17-40 7 9 2 1 6 20-23 5 10 134 10-25 5 8 1 2 5 5-28 4 Steen Clinge Oostburg Axel Sluiskil Com Boys Hulst Hontenisse Hoofdplaat Schoondijke Aardenburg IJzendijke 3E KLASSE F. Oostburg—Aardenburg 52; HulstSchoondijke 0—2: Steen- IJzendijke 30: Overige wed strijden afgelast. Aardenburg ondervond, dat Oostburg niet van plan is zich zonder meer uit de kopgroep te laten verdrijven en door een rui me zege hebben de Oostburgers zich ook ditmaal in de kopgroep kunnen handhaven. Hulst liet een leelijke steek vallen, waarvan Schoondijke de vruchten plukt en de afstand tusschen laatstgenoem de en IJzendijke, dat wederom 13 9 2 12 8 2 12 8 2 12 8 0 11. 5 3 12 5 3 13 6 1 114 4 11 5 1 afgevoerd moeten worden, ter wijl het er in werkelijkheid 1440 waren, hetgeen slechts i is. Van 1 Januari af tot en met eind November 1946 zijn ongeveer 25.000 geïnterneer den geëvacueerd. Volgens be trouwbare schattingen van 't Centraal Informatiebureau van het Roode Kruis zijn er thans nog 25.000 in de kam pen in het binnenland. De republiek geeft een aantal van 8000 op. Tydens de conferentie van Linggadjati seinde Aneta, dat er op Madoera een „vergeten kamp van geïnterheerden" ontdekt was, doch reeds in Mei 1946 heeft het C.I.B. vam het Roode' Kruis de aandacht van het Intercross gevestigd op het feit, dat er zich cp Madoera nog Nederlanders in intemeeringskampen bevon den. Sindsdien heeft het C.I. B gegevens ontvangen, waar uit met zekerheid vast te .stel len is, dat er nog Europeanen geïnterneerd zrjn in de kam pen Bandóengan en Pakong (in Pamekasan) en in Bang- kalan en Soemenep. Zooals uit de bovenstaande specificatie blykt, zrjn er tot heden nog steeds geen geïnter neerden uit Madoera geëvacueerd, wel zijn er 14 do-r de „Evertsen'^ van een Japansche boot ge haald op 12 Juni j.l. DE POLITIEKE TOESTAND. De politieke situatie in In donesië wordt volgens A.F. P. op het oogenblik geheel beheerscht door het afwach ten van de beslissing van het Ned. parlement over het ont werp van Linggadjati. Al heeft de aanvaarding van het ontwerp door het Ned. kabi net de spanning eenigszlns verminderd, t:ch blijven aan Ned. zoowel als aan Indone sische zijde een ongeduld en een zenuwachtigheid bestaan, die zich manifesteeren door veelvuldige incidenten, waar van de beteekenls geenszins mag worden overdreven, maar die toch elke dag een aantal slachtoffers eischen en het karakter aannemen van schen ding van het bestand cn dc order tot het staken van het vuren van 14 October. HANDHAVING RIJKS EENHEID". Onder voorzitterschap van prof. rar, P. S. Gerbrandy is gevormd eeii naticnaal comi té „Handhaving Rijkseenheid". dat zich ten doel stelt het centraal orgaan te vormen van alle acties, welke in het land gevoerd worden tegen het aan vaarden van het ontwerp-ac- coord van Linggadjati. Het onderzoek van v. Meegerens Yeryalschingen In Januari 1947 zullen twee Engelsche deskundigen naar Nederland komen om de wer ken van Han van Meegeren aan een expertise-onderzoek te onderwerpen. Zy zulten hun bevindingen dari aan de an dere deskundigen bekend ma ken, waarna net rapport zal worden opgesteld. Hiermede zal dan de beoor deeling van van Meegeren's „Vermeers" voltooid1 zrjn. Olifanten aan de haal. Zondagmiddag zijn te Am sterdam twee olifanten van het Circus Knie bij het uitladen van de levende have losgebroken en op hol gesla gen. De tallooze nieuwsgieri gen vluchtten in paniek ijlings weg en het kan een wonder genoemd worden, "dat er bij net incident geerf persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Het circuspersoneel wist ech ter na ongeveer 500 meter de dieren tot stilstand te brengen 2 35-19 20 2 28-14 IS 2 42-28 18 4 42-16 16 3 30-26 13 4 34-24 13 6 26-28 13 3 34-31 12 5 32-32 11 13 3 0 10 19-48 6 13 1 2 10 27-57 4 13 I 0 12 19-45 2 RES. 2E KLASSE E. Terneuzen 2—De Zeeuwen 2 2—1. Overige wedstrijden afge last. De eenige wedstrijd in deze af- deeling bracht de Terneuzen re serves een kleine, maar nuttige overwinning en hierdoor zijn de Zeeuwsch-Vlamingen naar de derde plaats opgeklommen. De Zeeuwen 2 zakten één plaats. Dosko II 11 11 0 0 50-12 22 Goes II 9 7 0 2 30-11 14 Terneuzen II 9 Vlissingen II 9 MOC II 8 RCS II 8 Steenb. II 8 Zeeuwen II 8 Middelb. II 11 Breskens II 9 5 0 4 18-15 10 4 1 4 21-19 9 4 0 4 16-14 8 2 4 2 13-13 8 3 14 20-19 7 3 1 4 15-18 7 1 2 8 9-40 4 0 1 8 9-40 1 Spoorbrug bij Mook weer in gebruik. Zaterdagmiddag is de spoor brug over de Maas by Mook in tegenwoordigheid van de directie der Ned. Spoorwegen en tal van andere autoriteiten officieel weer in gebruik ge nomen. De heer F. Q. den Hollan der, president-directeur der N.S., wees er in een toespraak op, dat in 1938 30 pet. van al het goederenvervoer naar het Zuiden over' deze brug ging. Van vandaag af ryaen da gelijks 7 treinen in beide rich tingen over deze brug van Nijmegen naar Venlo. Naar wij vernemen zal de spoorbrug over de Waal by Zaltbommel op 10 Jan. a,s. officieel worden geopend en zal half Maart de spoorbrug over de Maas by Hedel in ge bruik worden genomen. De spoorbrug over de IJs- sel bij Westervoort zal Zater dag 21 December officieel worden geopend en nog op dezelfde dag vanaf twaalf uur zal deze belangrijke verbin ding in het verkeer met Duitschland, met het Zuiden en speciaal tusschen de Gel- dersche Achterhoek en Arn hem nog in gebruik worden genonjen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1