Pleit voor de „Zeeland" nog niet beslecht UIT DE PROVINCIE West-Souburg glas-dicht! ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Toch ontwapening! TWEEDE KAMER MINISTER TOT OVERLEG BEREID. Verkeersbegrootingen goedgekeurd. By de voortzetting van het debat besprak de beer Serra- rens (KV.P.) Vrijdagmiddag de coördinatie van het ver voer HIJ merkte op. dat twee derde van het autobusvervoer al is „afgeslacht" en met de dag verdwijnen autobusdien sten. om overgenomen te wor den door de spoorwegen of dochterondernemingen. Spr. acht de thans gevolgde han delwijze onrechtmatig. De heer van der Zaal (A.R.) what er op, dat de binnen scheepvaart ln de troonrede niet eens genoemd ls. Spr meent, dat juist do binnen schippers er recht op hebben voor oorlogsschade schade loos gesteld te worden. Zij staan voor troostelooze vooruitzich ten. Ordening van het 'water verkeer mag niet langer wach ten. De heer van Maenen (K.V. P.) brengt hulde aan direc tie en personeel van de Ned. Spo;rwegen. Het Zuiden. Noor den en Oosten zijn echter niet bijster tevreden, omdat de ver bindingen nog steeds veel te wenschen overlaten, evenals het materiaal dat daar ge bruikt wordt. De heer Schilthuis (P.v.d. A.) meent, dat er van een systematische coördinatie van het verkeer nog maar wemlg sprake is. Het is'z.I. niet juist voor keur te geven in het streek- verkeer, aan ondernemingen, die onder de spoorwegen be- hooren. De heer Konen (C.P.N.) «merkt ep, dat er ten aanzien van de organisatie van het verkeer een chaotische toe stand bestaat. De vorige re- gecring had het verkeer moe ten natïonaliseeren. Bestaande ondernemingen moeten niet worden wegge werkt en hot moet komen tot samenwerking van de onder nemingen met N.S. en A.T.-G. De heer Posthumus (K.V.P.j maakt eenige opmerkingen over de binnenscheepvaart. Er ls een tendenz, dat het vervoer zich verplaatst van de binnenscheepvaart naar het snelvervoer. De heer van Dis (S.G.) be toogt, .dat de particuliere en dernemingen niet ten koste der Spoorwegen getorpedeerd mogen worden. Minister Vós bestrijdt de opvatting, dat het aut. busver voer zou gedrongen worden naar de Spoorwegen. Hij zou het toejuichen als er kwam een aantal krachtige ver voersondernemingen, streeks gewijs. Wy zullen moeten komen tot een c-ördlnatie van het vervoer als een geheel en or dening van de verschillende bedrijfstakken. Het beste lijkt hem te beginnen by het laat ste. Wat het autobusrverkeer be treft. zegt spr. nog geen grondslag te hebben kunnen vinden voor een betere ver- decllng. Overigens meent hy, dat het Westen niet bevoor deeld ls boven de andere stre- ONSCHULDIG GEVANGEN? Twintig maanden opgesloten. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde Vrijdag dc appèl-zaak van den cx-rechercheur A. Hoo- gedoorn. die in Juni 1944 door het Dultsche dcviczencommando werd gearresteerd ln verband met een deviezen-affaire. Hij werd er na melijk van beschuldigd, dat hl] iemand zou hebben gedwongen tot afgifte van een hoeveelheid Dultsch bankpapier dat zwart verhandeld zou worden. Toen hij uit het concentratie kamp werd bevrijd en herplaat sing in zijn functie vroeg, kwam dc zaak opnieuw voor de arron- dissemcntsrechtbdhk cn werd hij veroordeeld tot 3jaar gevange nisstraf. Hij kwam thans in appèl, omdat hij zegt geheel onschuldig te zijn. Hij meent het slachtoffer te zijn van een persoonsverwisseling. Dc getuigen, die vandaag ge hoord werden moesten Hooge doorn identiflceeren als de man, die de marken ln beslag nam. Drie rechercheurs zouden cchtfcr koffie hebben gedronken met Hoogedoorn op het oogenblik, dat hij de Inbeslagneming verricht zou hebben. Om nog twee getuigen te kun nen hooren stelde het hof de ver dere riting uit tot 20 Dec. a.s. 1 .C.wwoeqREST GOES (Ingezonden mededeeling.) gerfabrieken. ken als men een vergelijking maakt met 1939. De agitatie ln. de kringen der artsen heeft spr. niet steeds kunnen bewonderen. Van de 6000 geïmporteerde auto's zijn er 1200 aan artsen toegewezen en nu worden er in drie maanden tijd weer 600 toegewezen. DE „ZEELAND" De heer Donker (P.v.d.A.) vraagt alvorens een definitie ve beslissing te nemen inzake de stoomvaartmy. „Zeeland*' contact te zoeken met het ge meentebestuur van VUssingen. De heer van der Feltz (O. H.) bepleit do wenscheiykheld de maatschappy „Zeeland" in Vlissingen te behouden Het verdwijnen van deze maat schappy zou voor de stad Vlissingen en voor de provin. cle een groote belemmering voor den wederopbloei zijn. Wat de mij. „Zeeland" be treft, w(jst minister Vos er op, dat het pleit nog niet beslist is. By een eventueele beslissing zullen niet uitsluitend econo mische factoren gelden. Spr. Is bereid tot overleg met het gemeentebestuur van VUssin gen en Ged. Staten van Zee land. De begrootingen van ver keer voor 1946 en 1947 wor den z.h.s. goedgekeurd, even als de begrootingen van het scheenvaartfonds voor 1946 en 1947. De voorzitter verdaagt te 7 uur de vergadering tr-t Maan dagmiddag 1 uur. AL BUNA LENTE. Een paar bloeiende frultboomen is voor de ze tyd van het jaar biykbaar nog niet ge noeg. By den heer L. Kluyfhout te St. Lau rens is op 11 Dec. een lam geboren. Moeder en kind maken het goed. Het begint zoo lang zamerhand al echt op lente te ïyken. Amerika antwoordt aan Mr. E. W. van Kleffens. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft geantwoord op de klacht van Minister E. N. van Kleffens, dat de V.S. een politiek voeren, waarbij het herstel van Duitsch- land gaat ten koste van de be vrijde landen. Het ministerie erkent, dat de Nederlandsch-Duitsche handel stagneert, maar schrijft dit toe aan het verstoorde economisch leven in Duitschland. Het minis terie verwacht dat binnenkort besprekingen met Nederland en andere landen zullen plaats heb ben. Mist op Schiphol. Op het Amsterdamsche vliegveld Schiphol is Vrijdag 7een enkel toestel geland. Ock leeft geen enkel vliegtuig de luchthaven wegens de zware mist kunnen verlaten Aangezien gebleken ls, dat voor wild. tamme konijnen en gevogelte een prijsregeling niet gemist kan worden, zijn opnieuw maximum-prijzen voor wild. tamme konijnen en gevogelte afgekondigd. Geslaagde Ruiten Troef- actie yan Nieuwer Amstel. Souburg wordt in het glas ge zet! Dat is de belangrijkste en verheugendste gebeurtenis voor deze getroffen plaats sinds het dichten van de Walcherensche dijken. Zooals reeds gemeld, ar riveerde Maandagavond een ka ravaan bestaande uit vijf vracht- autos en een verhuiswagen, vol geladen met glas. dat doof de bevolking van Nieuwer Amstel ls bijeengebracht. Dinsdag zijn de meegekomen schilders en tim merlieden onmiddellijk aan de slag gegaan en reeds de eerste dag kon den vele huizen ln West Souburg geheel van glas worden voorzien. In een onderhoud, dat wij met den burgemeester van Souburg, den heer Stemerding, mochten hebben, verklaarde deze. dat in Souburg het begin is gemaakt met dc glasvoorziening van Walche ren door de niet getroffen bur gers behoorden de Moerdijk. Het is een onderdeel van de Ruiten- troef-actie van Pater Henri de Greeve. Na een vergadering op 2 No vember werd op 16 November j.L de grootste hulpactie, die te Nieuwer Amstel ooit heeft plaats gevonden, ingezet. Zij ging ge heel van de burgers uit en bui ten Volksherstel om. Men voerde de actie in samenwerking .met de Stichting Herstel Zeeland 1945. die de gemeente Souburg heeft aangewezen als voorwerp van de zorg der Nieuwer Amstel-bewo- ners. Voor dat de glasinzamcling door padvinders e.a. begon, wer den zij door middel van de pers vertrouwd gemaakt met de nood toestanden in Souburg. Duizen den stelden hierop spontaan glas ter beschikking, terwijl een col lecte 4600.— opbracht. Met dit bedrag zijn de noodzakelijke on kosten. zooals de aanschaffing van stopverf, glaspennen en snij ders bestreden. In drie weken tijd werd het opgehaalde glas vakkundig gesneden en ingepakt Hierna kon de karavaan, die met zooveel vreugde ontvangen zou worden, naar het peetekind ver trekken: Het glas inzetten begon op het zwaargehavende Marnixplein. Huis na huis wordtthans be werkt, totdat de groote voorraad verbruikt zal zijn. De delegatie uit Nieuwer Am stel, die de glaskaravaan verge zelde. bestaande uit de heeren H. T. B. van Llcmt,, voorzitter van het hulpcomité, -J. T- Li'cher. secretaris en M. S. Raadschel- den, penningmeester, verklaarde zich zeer tevreden over het ver loop der actie en over het feit, dat men heeft kunnen helpen, vóódat de winter invalt Wij sluiten ons gaarne aan bij de woorden van den directeur-secre taris van de Stichting Herstel Zeeland 1945, de heer D. van Heyst. die de hoop uitsprak; dat ook de andere plaatsen spoedig •in het glas gezet" kunnen wor den. Communisten tegen Fransche coalitie. De Fransche communistische partij, de grootste afzonderlijke partij in de Assemblee, heeft Blum (soc.), die als premier is gekozen, doen weten, dat zij niet aan een coalitie-regeering onder zijn leiding zal deelnemen, als hij niet alle „conservatieve groepen" uit zijn kabinèt zal weren. De communisten deelden ver der mede, dat zij eerst kennis willen nemen van Blum's program alvorens zij een beslissing kunnen nemen inzake al of niet deelne ming aan de regeering. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Begrooting 1947. De Staten van Zeeland zul len in tweede gewone zit ting bijeenkomen op Donder dag 19 December, des morgens te tien uur. De byeenkomst heeft plaats in het Schutters hof te Middelburg. Wrj ontvingen de begrooting van Inkomsten en uitgaven der provincie Zeeland voor het jaar 1947. De gewone dienst sluit met een totaal aan baten van 2.817.064 en aan uitgaven van 3.287.064. De evenwichts- ultgaveh by byzondere wet ten door het ryk aan de pro vincie opgelegd sluiten in ent vangsten en uitgaven op ruim 8 millloen. De kapitaalsdlenst sluit ln inkomsten en uitgaven op ruim 3.5 millioen gulden. Onder de kapitaalsdienst paraisseert de electriclteits- voorziening met een bedrag van 3 millloen. Wat de ge wone dienst betreft bestaan de voornaamste inkomsten ramingen uit: opcenten directe belastingen 1.1 millloen, stoom- boctdlensten ruim 415.000; electriciteltsvoorziening 628.000. Van de uitgaven noemen jaarwedden ruim 330.00Ö; wegen 149.000, rente en af lossing 1.3 millloen; verkeer en vervoer 152.000; stoom bootdiensten ruim 150.000 uitgaven krankzinnigenverple ging 417.500; calamiteuze polders 250.000. De werkgelegenheid. Op 7 Decembér stonden inge schreven 837 (30) personen, waarvan er 476 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindiqend 7 December wer den 528 (20) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvra-, gen bedroeg 446 (264). De tus- schen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Wal cheren: Meubelmaker, schoenma kers. kleermakers, metaalbewer kers. kantoorbedienden, kapsters, machine-stiksters en naaisters, winkeljuffrouwen, huish. perso neel. Zuid-Beveland: Meubelmaker, schoenmaker, bankwerkers, mon teurs, smid-bankwerker, loodgie ter, arbeider conservenfabriek, bouwk.-opzichter, kapster, was- scherij personeel,.huish. pers. Tholen: kleermaker, mgnteur, stoker, leerling-fitter, bakkers knecht. Schouwen- en Duiveland: Schoenmaker, wagenmaker, leerl. monteur, leerl. fitter,-leerl. kellner, verpleegsters, werkster, hótelmeis- jes. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meubel makers, stoffeerders, bankwerkers, hotelkok, kantoorbedienden, sme den, bakker, apoth. assistente, kapster, naaisters, textielarbei ders, kantoorbediende, huish. per soneel. Kantoren van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn gevestigd te Middelburg, Vlissingen. Goes, Kruiningen, Tholen. Zierikz%e, Terneuzen. Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Mailboot gestrand. De Belgische mailboot Prince Charles van de lijn Ostende-Do- ver is bij het binnenvaren van het kanaal naar Ostende's haven door de dichte mist op de kust geloopen. Sleepboothulp werd ingeroe pen. Een sleepboot van Vlissin gen ls vertrokken, maar Zater dagmorgen was nog geen bericht ingekomen, dat de Prince Char les contact had met de sleepboo- ten, die ook uit andere plaatsen toesnelden. Het schip heeft geen groote schade. Passagiers en bemanning zijn wel. Muziek voor Westkapelle. Het Is nog maar kort geleden, dat de bekende schrijver-vliege nier Viruly, die in de tijd, dat zijn vader er burgemeester was, in Weskapellc heeft gwoond, in „De Groene Arasterdammer" zijn pakkend artikel schreef als inlei ding van een door hem op touw gezette inzamelingsactie om de inwoners van Walcherens' zwaarst getroffen dorp weer aan muziekinstrumten voor het plaat selijk corps, te helpen. Deze actie is een doorslaand succes gebleken. Onmidellijk be gonnen de giften binnen te ko men, zoodat men reeds over circa 4000 beschikt, waarvan f 1000 bijgedragen is door het Fonds Noodgebieden. Hoewel dus het benoodigde bedrag 5000 a 6000) nog niet geheel aanwe zig is, kan men er toch op reke nen, dat de Westkapellenaren volgend voorjaar weer hun eigen muziekcorps zuilen hebben. Vrijdag is de burgemeester, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, naar Tilburg gereisd, om bij de hande laren op prioriteit bij de afleve ring van instrumenten aan te dringen, KEURINGSDIENST. Het bericht in ons nummer van Donderdag, waaruit blykt, dat de heer F. de Feij- ter te Schore benoemd zou zyn bij de landbouwkundige dienst in Wageningen, is on juist. De heer F. de Feyter is thans werkzaam brj de keu ringsdienst Zeeland te Goes en benoemd tot inspecteur van de monster- en partijkeuring van de Ned. Alg. Keurings dienst te Wageningen. ONREGELMATIGHEDEN BIJ VERVOER. Op het, veer Kortgene—Wol- phaartsdijk zijn onregelmatighe den ontdekt bij het goederenver voer. De zaak is bij de Justitie in on derzoek en in afwachting daar van zijn zes personen o.w. een der kapiteins in hun functies ge schorst. Goes De raadsvoorstellen. Behalve de voorstellen inza ke het parkeerterrein, komen in de raadsvergadering van 23 December de volgende voor stellen ter tafel. B. en W. zullen o.a. een voorstel doen voor de aanvrage van een voorschot voor de bouw van 9 weningen aan de Tulpstraat, aanvankelijk groot 138.300 te verminderen tot 132.000. B. en W. zullen voorts voor stellen de grond, noodig voor de bouw van noodwoningen aan de Heernisseweg het recht van opstal te verleenen. B. en W. stellen voor een bedrag van 18.000 te votee- ren vo:r de verbetering van de toegangsweg tot de nieuwe haven. Onder dit bedrag is in begrepen dat van aankoop en .in orde brengen van enkele perceeltjes grond. De dijk zal een wegbreedte krijgen van 9 meter en er komt een ver harding van klinkerkeien. Naar aanleiding van de fi- nancieele toestand van de wo ningbouwvereniging „De Mid denstandswoning" stellen B. en W. voor vanaf 1946 van de verleende en verder nog te verleenen voorschotten t:t dekking van de exploitatie op de woningen van genoemde vereenlging geen rente.meer téberekenen Daar met '27 Nóv. j.l. de overeenkomst betreffende gas levering aan de gemeente Klóetinge, die in 1916 tot stand kwam. is afgeioopen, leggen B. eii W. een nieuwe gemeenschappelyke regeling over. B. en W. leggen ter vast stelling een regeling voor, waarbij de raad enkele zijner bevoegdheden aan B. en W. overdraagt. POSTDUIVEN TENTOON STELLING. De concoursbond „Zuid-Be veland" organiseert op 2e Kerstdag in het Beursgebouw te poes een postduiventen- toonstelling. Reeds .hebben on geveer 150 postduifhouders uit de geheele provincie inge schreven met ongeveer 700 die ren. De bekende keurmeesters E. Ie Comte, L. v. d. Einden en C. P. J. v. d. Meyden uit Rotterdam zullen aan deze tentoonstelling hun medewer king verleenen Aan de ten toonstelling zijn bekronin gen verbonden. BAZAR. Het was een feestelyke ge beurtenis toen in het beurs gebouw te Goes dc Jacob De Politieke Commissie van de Vereenlgde Naties heeft inzake de vermindering der bewapening te Lake Success met algcmcene stemmen een resolutie aangeno men betreffende de regeling en dc vermindering der bewapening. De resolutie geeft de principes voor de vermindering der bewa pening en controle op cn voor schriften voor alle wapenen, met inbegrip van de atoombom. Ten aanzien van de nieuwe resolutie over de troepentelling, bereikte de politieke commissie geen overeenstemming. Jaoan ceeft fabrieken af. Nadat er geruime tijd stagnatie ls geweest in de behandeling der Japansche herstelbetalingen, komt er nu schot in. De betrokken departementen hebben een aantal experts aange zocht cn bereid gevonden naar Japan te gaan teneinde de aan gewezen industrieelc inrichtingen te beoordeelen. He' betreft hier zeer groote aantallen machines, in dc eerste plaats voor metaal bewerking, waarvan een flink percentage Amerikaansche en Duitsche gereedschapswerktuigen uit vliegtuigfabrieken, machinefa brieken. leqer en vloot arsenalen, aluminium fabrieken cn kogella- Aangezien de verdeeling tus- schen dc verschillende landen waarschijnlijk in snel tempo zal plaats hebben, zullen in verband met de groote afstanden, de experts vaak zefstandig moeten beslissen, welke objecten voor Nederland in aanmerking komen. Terreur tegen terreur. Men neemt aan, dat een nieuwe organisatie, die zich „National Guard" noemt, ver antwoordelijk ls voor de brand ln een Londensche synagoge in East End. Het betreft de synagoge aan Lea Road. Een der wetsrollen is verbrand. De vertegenwoordiger van de „National Guard", die een Londensch persbureau het nieuws van de brand telefo nisch meedeelde, voegde aan zijn bericht toe, dat dit „een waarschuwing voor de terro risten in Palestina" was. „De terreur tegen de Britsche troe pen" zal .,met grooter terfeur" beantwoord worden. Rusland vorderde! BETALING VAN MANTSJOERIJE. De adviseur van President Tru man, de heer Paoli, heeft een rapport uitgebracht over het Rus sische optreden ln Mantsjoekwo. Hij zegt, dat een schade van 5 milliard gulden is aangericht door het wegvoeren van indus trieën,.roof. ontmanteling, burger oorlog enz. Wereldbond van vakvereenigingen. Het dageiyksch bestuur van het wereldverbond van vak vereenigingen is Vrijdagmor gen in gewone zitting onder voorzitterschap van Deakin, voorzitter van het wereldver bond, te Parijs byeengekomen. Amerikaansche strijdkrachten over zee. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft ln de algemeene verga dering der V. N. gedetailleer de gegevens verstrekt over de Amerikaansche stijlkrachten overzee. Byrnes verklaarde: „Op V- day hadden WU meer dan 5 millloen man troepen overzee. Heden ten dage zijn er minder dan 550,000 man troepen bul ten het gebied van de V. S., het meerendeel hiervan bevindt zich ln Duitschland. Japan, dc Japansche eilanden, Korea, Oostenryk en Venezia Siulla. Het meerendeel van de troe pen, dat zich op het gebied van andere landen genoemde bezettlngsgebieden niet mee gerekend bevindt, bestaat uit troepen voor de aanvoer en bestuurszaken". Na de juiste cyfers voor Amerikaansche gevechtsrtroe- r>en op de Philippynen. China, Panama, IJsland en de Azoren gegeven te hebben, vervolgde hij: „Onze gevechtstroepen bc. vlnd^„ zich In het Noorden van China op verzoek van de Chlneesche nationale regeering. I De eisch was 18 jaar. Hun taak ls bijna volbracht. Er is reeds opdracht gegeven om de helft van onze troepen macht in China naar huis te zenden". Nederlandsch-Duitsche handel hersteld? Naar Vrijdag bekend is ge worden, zullen er volgende maand onderhandelingen ge voerd worden om tot een han delsverdrag te komen tusschen Nederland en de kort geleden ontstane Britsch-Amerlkaan- sche zóne van het bezette Duitschland. Verder wordt vernomen, dat Nederland zal worden inge schakeld by de geallieerde goederencredietverleenlng, zoo als reeds werd aangekondigd door mr. v. Kleffens. De vorm van deze goederencredietver leenlng is nog niet bepaald, maar wellicht zullen grond stoffen en halffabrikaten naar Duitschland worden gezonden voor afwerking. Burgemeester krijgt 15 jaar. Het bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft den gewezen N.S. B.-burgemeester van Nijmegen, den oud-reserve-majoor van het Ned. Leger Marius van Look horst wegens hulpverleening aan den vijand en verraad van eenige .Nijmegenaren tot 12 jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld, Valckengrcep der N.P.V. een bazar opende met het doel de kas te spekken. Behalve het rad van avon tuur waren er tal van at tracties en niet te vergeten een theetent, waar verschillen de padvinders en padvindsters druk in de weer zyn. De bazar is een bezoek zeer zeker waard. erseke ZENDINGSAVOND. Zondagavond zal in de Ge reformeerde kerk te Yerseke een zendingsavond worden ge houden, waarin als spreker zal optreden de heer H. C. Beekman, leeraar aan de Chr. kweekschool te Solo (Java), met het onderwerp „Het licht op de kandelaar" TRIBUNAAL GOES. Er stonden 5 zaken op de rol van het Tribunaal te Goes voor Donderdag en twee moesten wor den uitgesteld. De eerste die behandeld werd was die tegen den 35-j. schipper C. M. Ruijsaard uit Schore, die blokleider is geweest van de N. S.B. .blokhoofd van den N.V.D., propagandeerde met Volk en Vaderland en Z. Stroom en door het aanplakken van biljetten: om ging met militairen .medewerkte aan de V-arie. terwijl hij goede Nederlanders om verkeerde" dingen aanbracht. Besch. bleek een arm kwijt te zijn en volgens zijn verdediger, mr. Kuypers uit Bergen op Zoom, was het dit gebrek, dat hem er toe leidde lid der N.S.B. te wor den. De 69-j. gepens. ploegbaas der N.S. J. Beneder te Lewedorp is, voorwaardelijk, buitenvervolging gesteld, waarbij 3000: verbeurd werd verklaard. De man, die lid is geweest van NVD en NAF, bode van het NAF, collectant voor Winterhulp,zijn radio mocht behouden, aan Munzer hulp vroeg om in zijn woning te mogen blijven en soldaten van de vijand in huis ontving, was vooral in verzet gekomen tegen de verbeurdverklaring jvan 3000 van zijn vermogen, en de verde diger, inr. A. H. Kuipers,meen de ook dat daarvoor geen reden ls. Ten slotte was de 33-j. brand- stoffenhandelaar J. van Kleunen uit Kattendijke aangesloten ge weest bij het Vervoersfront en zou van den vijand toestemming hebben gehad om zijn radiotoestel te behouden. Ook deze besch. was niet te vreden over de voorwaarden waaronder hij door den officier fiscaal buiten vervolging is ge steld en wel het minst over de verplichting tot inlevering van geld en radio. Besch. zette dit uiteen en dit deed ook zijn verdediger, mr. A. H. Kuipers, die deed uitkomen, dat v. K. niet als pro-Duitsch bekend stond, niets verdiende aan den vijand, die twee wagens van hem in beslag nam. Een gevolg daarvan was, dat hij zijn zaak moest sluiten en nu in de galan teriebranche zijn brood tracht te verdienen. De radio wilde hij ook niet aan den burgemeester en de politie afstaan, omdat hij haar gebruikte om naar den En- gelschen zender te luisteren. Vol gens pleiter is er alle reden de beschuldiging te laten vervallen. Aan de dood ontsnapt Hedenmorgen zyn by het bietenladen te Rilland, doordat de laadinstallatie onklaar werd, twee jongens overboord geslagen. De heer J. Vreeke, die nog juist opzy kon sprin gen voor de hem achterop ko mende kipkar met sulkerbie- ten> slaagde er in de reeling van het schip te grijpen. Hij is er dan ook afgekomen met een gekneusd been. De heer P. van Zweeden d16" hem achter op kwam ook met een kip- kar suikerbieten, werd met de kipkar mee in het waterge- duwd, zoodat hij onder water kwam te liggen tusschen de kipkarren in. De schipper T. van Laiiten sprong direct In de roeiboot en begaf zich met den heer M. Hoogesteger naar de plaats des onheils. Hier kon men de voet van den heer van Zweeden te pakken krij gen maar hed niet boven wa ter krijgen. De schipper liet door zyn knecht de lier over boord zet-^ ten. Men slaagde er zoo in de kipkarren op te halen, waartusschen de heer Van Zweeden bekneld zat. Zoodra hij boven water was ward met succes kunstmatige ademhaling toegepast. Dr. Nieuwenhuijze van Krabbendijke verleende de eerste hulp. Later is Van Zweeden per particuliere auto naar huis vervoerd. FILMS VAN DE WEEK GRAND THEATER GOES. Het moge een. in Amerika opgenomen film zijn, die on der de naam ,,'t Was byna mislukt" thans loopt, het ge geven van het spel is een wereldvraagstuk: De liefde op het eerste gezicht van Jane en John Mas:n is niet speci fiek voor de nieuwe wereld. Ook de moeilijkheden komen alom voor en dat het goed: afloopt is gelukkig niet alleen op de film mogelijk. Mede door- het goede spel is deze film uitstekend geslaagd. Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Goes: 9.30 ds. de Roos, 5 ds. Boerlijst; 's Heer Abtskerke: 10 dhr. Beeks, 2 ds. Strating; 's H. Arendskerke: 10 ds. v. d. Waa, 6 ds. Elderenbosch; 's Heer Hendrikskinderen: 10 ds. Strating, 2 ds. Bocrlyst; Kat- tendyke: 9.30 en 2 ds. Breek; Klóetinge: 10 en 2.30 ds. EN senga; Lewedorp: 10 cand. Otte; Wllhelminadorp: 10 en ds. Nutbey; Wolphaarts- dyk: 10 en 2.30 ds. v. Dijk; Baarland: 2 ds. Beneder; Bors- sele: 10 en 2.30 ds. Vrijlandt; Driewegen: 2.30 cahd. Das; El- lewoutsdijk: 10 ds. van Wil- lenswaard; 's-Gravenpolder: 9.30 ds. Beneder; 's Heeren- hoek 2.3Ö dhr. v. d. Vrede; Heinkenszand: 10 en 2.3D ds. Renting; Hocdekenskcrke: 9 30 2 ds. Hulsbergen; Lewe dorp: 10 ds. v. d.«Waa;, Nieuwd:rp: 10 en 2.30 ds. Luuring; Nisse: 9.30 (H.D.) 2 ds. Lely; Oudelande: 9.30 en 2 ds. Heg'mans; Ovezande: 10 cand. Das; Rilland-Bath: 10 ds. J'. v. d. Ros (bev.), 5 ls. v. d. Ros (intrede); Krab bendijke: 9.30 en 2.30 ds. Baarslag; Yerseke: 11 dhr de Zwart; 4 ds. Baks; Wemel- dinge: 10 dhr. Overga uw, 2 ds. Drost; Kapelle: 10 ds. Drost. 2.30 dhr. Overgaauw; Kruiningen: 10 ds. Jac. Mor tier, 2.30 ds. de Zwart; Bors- sele 10 en 2.30 ds. Vrijland'; Wissekerke: nm, dhr. Louwer- n.m. ds. Versteeg; Kam perland: vm. ds. Morreau, nm preeklezen; Kortgene: vm. ds. "Versteeg, nm. cand. Otte; Colijnsplaat: vm." en nm. ds. Kluiver. Geref. kerk. Yerseke: 9.30 en 2.30 ds. J. Karsten, 7 dhr, Bakman; Kapelle: 10 en 2.3Ó ds. v. d. Ende; Borssele: 10 en'2.30 leesdienst; Krabben- dyke: 9.30 en 2.30 ds. de Bruijn; Rilland Bath: 10 en 2.30 ds. Kuiper; Wemeldinge: 10 en 2.30 ds. v. Dijk, 6 Avond zang! ienst. Geref. gem. Yerseke: 9.30 2 en 6 ds. v. Stuyvenberg; Borssele 3 x leesdienst; Krab bendijke: 3 x leesdienst; Ril land-Bath: 3 x leesdienst; We meldinge 3 x leesdienst. Evang. Luth gem. Goes: 9.30 ds. J. Exter, 6 ds. Ka- relse, intrede; Yerseke: 10 en 2.30 ds. Timmerman. Leger des Heils. Yerseke: 10 Heil. dienst, 6 Verlossings samenkomst Heden overleed tot onze groote droefheid na voor zien te zyn van de Genademiddelen der H. Kerk, in de leeftyd van 69 jaar, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw ANNA E. G. KERKHOVEN, Weduwe van den Heer CORNJLXJS HENNING Breda: A. HENNING. N. HENNING—RIEMENS. RIET. Amsterdam: C. HENNING. E. HENNING.HAAN. Middelburg: A. HENNING. Vlissingen: J. HENNING. C. HENNINGVERNIEUWE. CARLA. Hulst: M. HENNING, Religieu3è. Middelburg: J. HENNING. L. HENNING. M. HENNING—SCHIPPER. RICHARD. Middelburg, 13 December 1946. De Uitvaartdienst zal Dinsdag 17 December plaats hebben te 9.30 in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulur. te Middelburg, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 8