Luchtvaartnavigatie Zeeuwsche jongens naar Padang H Wetenschap en iuinbouw-producien De weervoorspellers van Walcheren Even peultjes TWEEDE BLAD Zaterdag 14 December 1946 Provinciale Zeeuwsche Courant. KLAAR VOOR DE AFVAART. DAT WAS JAVA ET is geen mistroostige regenachtige morgen en er worden geen weemoe dige blikken vol heimwee ge worpen naar familieleden op de kade cp dit onzalig uur zou geen zich zelf respec teeren d nabestaande trouwens naar de haven komen want familie hebben we hier niet veel. We, dat zijn de Jagers, dat zgn de meeste troepen, die aan boord van dit schip weer ver der gaan avonturen de Oost door, we, dat zijn de jongens van de andere bataljons, die nu al met ons mee gaan, hun kameraden vooruit, Zeeuwen en Veluwenaars. Neen, we vonden het maar een doodgewone ochtend, zoo als we er hier nu al wel een stuk of wat hebben meege maakt. En voor weemoedige blikken hebben we geen tijd. dit hier: Kali Bata en Tji-dit en Tji-dat en kampong zus en kampong zoo, de tel zijn we kwjjt geraakt en hoe ze er al lemaal apart hebben uitgezien weten we ntet meer. Voor ons is dat allemaal Java geweest, klappers, soms met en soms zonder snipers erin, kampongs die je vuil aan keken, als je pas kwam en na een week naast hun schoe nen geloopen zouden hebben om je een plezier te doen. Alleen hadden ze geen schoe nen en vonden ze beter manie ren uit om je te bewijzen dat ze je goed gezind waren. Een wuiven langs de weg, als je terug kwam van pa trouille, een haastig geplukte klapper, om je het stof uit de keel te laten spoelen, een glim lach vol vertrouwen, kinderen, die tegen je op klommen en het uitgierden van de pret als je met ze stoeide. Dat was Java voor cns. Batavia, ook een stukje Ja va. Stof en drukte en bedrij' vigheid. Auto's die voor het grootste deel voorbijsnorren, als je probeert te liften. Men schen, die een tikje afkeurend keken naar je bezweete en vuil soldatenpakje. Ja, op een kantoor blijf je schooner, dat is een feit. En ook menschen, die je oppikken langs de weg en je meenemen. Alleen gebeurde dat niet zoo vaak. Dat was ook Java. En de graven, die wij zoo hier daar hebben achtergelaten, dat is ook Java En nu zitten we hier. Voor twaalf uur inschepen. Over twaalf uur afvaren. Kennen wij, schijnt er zoo bij te hooren. .Don Quichotte had zco zijn •onaangename ervaringen. En misschien deed hij wel eens een beetje dwaas. Maar de wereld kent hem en hij werd bezon gen. De verstandige respecta bele burgerlui uit zijn tijd zijn vergeten. Maar deze dolende ridder leeft voor eeuwig. Neen, weemoed was er niet. Een enkeling, die hier een meisje heeft leeren kennen, of er familie had wonen. Die vindt het jammer, pech. Maar voor ons ligt een nieuw avon- Op reis pleegt men dik wijls zijn vrienden brief kaarten te sturen. Het is maar een attentie, toch doet het goed. Welnu lezers in Neder land, hier zijn eenige „kaarten" van de mannen van de U-Brigade, waarin zeer vele Zeeuwen dienen, die op reis ging van Java naar Sumatra. tuur, nieuwe ervaringen, een nieuwe taak. En op het schip zelf gaat het. Nou ja, vroeger zou je bij een vacantie-tripje wel za lig cpgepast hebben voor je genoegen nam met deze ac commodatie. Het is allemaal ruim zooveel of ruim zoo diep. Warm. benauwd. Een lucht van menschen en eten, die je in stukken snijden kan. Maar als het weer niet te beroerd is, kun je de heele dag op het dek doorbrengen, waar het ook meer dan druk is en 's nachts kun je er je veldbed opslaan. We hebben het erger ge kend. Natuurlijk klagen wij. Een soldaat, die niet klaagt, is dood, cf zoo goed als. Gewoon griepen houdt je lever in orde. Voorkomt galsteenen. En nemen doen we het toch, want het is noodig voor het nieuwe avontuur. Om te komen waar we naar toe gaan, om te kunnen d:en, wat we doen moeten. Ach ja, de een gebruikt verschrikkelijk dure woorden en spreekt over ide alen en schoone taken. Wij zijn de jongens uit de lijn. Voor ons is het woord avontuur net zoo g>~ed als ieder ander woord, dat mis schien een mooiere klank heeft. Het staat alleen niet zoo duur, niet zoo gewichtig. 1 Stemmen uit de kerken. DE GEK. KERK IN FRANKRIJK. Ongeveer 20 jaar geleden vestigde de eerste Hollandsche boer zich in Frankrijk in het departement van de Yonne. spoedig gevolgd door vele an deren. De Hollandsche Gere formeerden in Frankrijk ont vingen jaren lang geestelijke verzorgig vanwege de Geref. Kerk te Brussel. Daartoe reis de de Brusselsche predikant J. Maaskant heel Frankrijk door om de overal verspreid wonende Hollanders op hun eenzame posten geestelijk bij te staan. Langzamerhand ont stond in het departement van de Yonne een zoo groote groep dat men in 1945 kon overgaan tot stichting van een gemeen te. Deze kreeg de naam van Geref. Kerk van Sens. Van de kleine Prot. gemeente aldaar kreeg men het kerkgebouw in gebruik. Onlangs is daar nu Ds. H. J. Winter, te voren predi kant te Antwerpen, bevestigd door Ds. Maaskant. Ongeveer 200 aanwezigen woonden deze plechtigheid bij. ZENDING OP JAVA Door de Ver. Ned. Zendings corporaties te Oegstgeest is een commissie benoemd, be staande uit Ds. Th. B. W. G. Gramberg, Ds. H. A. C. Hil- dering en Ds. E. G. van Ke- kem, die tezamen met een commissie van de zending der Geref. Kerken, Prof. Dr. J. H. Bavinck, Ds. J. A. C. Rull- man en Dr. F. L. Bakker, het eerste officieele contact zul len opnemen met de Inheem- sche kerken op Java. Deze be spreking. welke in Januari a.s. zal plaats hebben, zal van groot belang zijn voor de toe komstige verhouding van de zending tot de Indonesische kerken. Het feit, dat de com missie is samengesteld zoowel uit vertegenwoordigers van de Ned. Herv. als van de Geref. zending, wijst er op dat in de toekomst de zendingsarbeid op Java. zoowel in samenwer king met de Inheemsche als met de verschillende Neder- landsche kerken, die er bij be trokken zijn, zal geschieden. HOEVEEL ER JAARLIJKS WEGROT. BETERE VERPAKKING deze tijd noodzakelijk, dat wij in Nederland het hoogste rendement ten bate van onze voedselvoorziening uit onze bodem krijgen. Niet alleen kan dit geschieden door verbetering van landbouwme thodes, doch ook door verbe teringen bij de epslag en de verzending van de geoogste producten. Want daarbij tre den jaar op jaar nog zeer groote verliezen op, die stellig met eenige moeite en met toe passing van de resultaten van wetenschappelijk onderzoek op dit gebied geringer kunnen worden gemaakt. Een der on derzoekers, die zich hiermee bezig houden is Ir. J. M. van Stuivenberg. die onlangs over deze tak van wetenschappelij ke arbeid een en ander verteld heeft. Dat het de moeite loont, ten aanzien van opslag en verzending van land- en tuinbouwproducten nieuwe wegen te volgen om bederf te voorkomen, kan blijken uit eenige gegevens. Het ver lies aan consumptie-aardap pelen ten gevolge van het optreden van rotting en door spruitvorming is alleen voor ons land te schatten op 90 millioen per jaar. Van onze uien gaat tot einde Maart globaal 10 verloren, terwijl het Droduct na die datum in de hoopen en rennen niet langer houd baar is, zoodat wij tot de vol gende oogst op import zrjn aangewezen. Van onze kwetsbare tuinbouwproduc ten gaat, ondanks bewaring in moderne koelhuizen, een aanzienlek deel verloren, van druiven bijv. globaal 1520 Een verlies van 15 beteekent in vele ja ren. dat 75000 kg. de consu ment niet bereiken. Heropvoeding van de Dultsche jeugd. ,'(Van onzen parlementairen redacteur). De mededeel ing van dén mi nister van buitenlandsche za ken in de Tweede Kamer, dat hfl met z\jn ambtgenoot van onderwijs overleg pleegt om trent „de bescheiden wijze" waarop Nederland zou kunnen medewerken aan de her-opvoe ding van de Dultsche jeugd, heelt de aandacht getrokken. Zijn er reeds bepaalde plannen dienaangaande Naar wij van officieele zijde vernemen, moet 's ministers uitlating meer gezien worden in het licht vaa de actie der Unesco in parijs; waar Neder land reeds- zijn interesse voor het Duitsche jeugdprobleem heeft doen kennen. Het is thans nog zeer weinig moge lijk tot concrete plannen te ko men, nu alles met betrekking tot oiize Oostelijke naburen nog zoo vaag en onoverzichte lijk i3, maar toch wil onze Re geering pogen, in beginsel tot zekere inzichten te geraken. Zoo wordt b.v. gedacht aan de mogelijkheid om eenige Duit sche. jeugdleiders in ons land glegenheld te geven indrukken op te doen omtrent de vrije jeugdvorming ten onzent, of dat wij de redactie zouden ver zorgen van op de Duitsche scholen te gebruiken geschie denisboekjes. Ook acht men het van groot belang, dat de mogelijkheid wordt geopend om de Duitsche jeugd kennis te doen nemen van wat onder de Nederlandsche jeugd leeft, hetgeen bereikt zou kunnen worden door speciaal voor dit doel vervaardigde lectüur. De ministerleele woorden hebben bij sommigen de indruk gewekt alsof de regeering zou denken aan het tijdelijk in Ne derland doen opnemen van een aantal Duitsche kinderen, zoo als dat in vroeger jaren wel met Oostenrijksche en Hon- gaar3Che kinderen het geval is geweest maar hiervan is ab soluut geen sprake. Een kunsthandelaar te Keulen heeft bekend, dat hij het schilderij van Rembrandt „Christus aan de geeselko- lom", ter waarde van 2\'2 mil lioen gulden uit een museum te Keulen heeft gestolen. Met de U-brigade ging natuurlijk mede Johnny, het aangenomen zoontje van een der mannen van de U-brigade, die hem meebracht van Malakka. Johnny kr\jgt een Nederlandsche opvoeding, bjj de soldaten vindt hij het best, zooveel vaders die voor hem zorgen. Iets anders als in zijn geboorteland, waar hjj, aan z\jn lot overgelaten, rondzwierf. Kennelijk heeft hij plezier in de les, al valt tellen in het Nederlandsch niet mee. WONEN 22 METER BOVEN N.A.P. Bikini in de mist. ,Wat voor weer is het mor gen?" Dit is een vraag, die door duizenden elke dag wordt gesteld. Boeren, tuinders, j schippers enz. draaien iedere morgen hun radio aan om de weersverwachting te hooren: „Zwakke tot matige wind uit Z.W. richting. BuiigIets hoogere temperatuur dan gis teren". Dan volgt een opsomming van de weersgesteldheid, die 's ochtends te zeven uur in Vlissingen. Den Helder, De Bilt, Groningen, Maastricht en op het vliegveld Twente werd waargenomen. Dit zijn de plaatsen waar meteorologische stations ge- evens inzamelen vcor „De lilt", dat met behulp van in lichtingen uit binnen- en bui tenland een weerkaart samen stelt. Onder de „meteo's" neemt het station Vlissingen een be langrijke plaats is. De Z.W. wind met al zijn plagen als regen en mist d:et hier altijd het eerst zijn droevige intrede. Het meteorologisch insti tuut in De Bilt werd gesticht in 1849 en het filiaal Vlissin gen volgde in 1855; het raakt dus reeds aardig op leeftijd. GEDUPEERD DOOR DE OORLOG. Aanvankelijk gesteld onder het beheer van de marine, werd het station later met bekwame hand1 geleid door den heer de Ruijter, wiens zoon, de heer C. de Ruijter, thans nog werkzaam is op het „me- teo", dat voor de corlog was gevestigd in een fraai gebouw- bij de sluizen. Helaas werd dit gebouw door de snoode overweldigers afgebroken in 1943, waarop men verhuisde naar hctel „Britannia". Ook deze nieuwe woonplaats raak te men evenwel kwijt. Alle instrumenten gingen daarbij ten onder! Na de bevrijding begon men met nieuwe moea. Van de Duitschers werden verschillen de instrumenten afgepakt en met behulp daarvan werd met succes het werk hervat in ho. tel „Noordzee Boulevard" waar thans 22 meter boven N.A.P. de waarnemingen wor den verzicht Chef is de heer P. den Bleyker, onder wiens leiding vier assistenten aan het werk zijn. Het ligt in de bedoeling het station op den duur te ver plaatsen naar het vliegveld SoubHrg. Nauw contact wordt steeds onderhouden met de Rijks Luchtvaart Dienst. Ieder uur worden de waarnemingen, die van groot belang zijn voor de piloten, door getelefoneerd. Windrichting-, regen thermometers, thermografen en barografen registreei-en elk verschijnsel: de hoeveelheid zonneschijn, de dichtheid van het wolkendek en de wind kracht. Elke bliksemstraal wordt genoteerd. Vraagt U bijvoor beeld: „Hoeveel keer heeft het dit jaar geonweerd?" dan luidt het antweord vrjj vlug: „Twee en twintig maal, me neer". Hier kunt U ook hoo ren, of het vannacht ter plaat se hard, zacht, of heelemaal niet geregend heeft Vroeger zetten de boeren 's nachts een teiltje bulten om de regenval te bepalen. Thans doen de „meteo's het op een manier, waarbrj ver damping van het water vrijwel is uitgesloten. Hoort U nu door de radio, dat er 's nachts 1 m.m. neer slag was in Vlissingen, dan beteekent dat, dat er 1 Liter regenwater per M2 is geval len. VREEMDE VERSCHIJN SELEN. Merkwaardig zijn de waar nemingen te noemen, gedaan enkele dagen na de ontplof fing van de atoombom boven Bikini in Augustus. Het was prachtig droog weer die dag, totdat er zich plotseling een zware mist over zee uitspreidde, die niet ver der dan de Boulevard kwam. Deze mist vertoonde vreemde kleuren en was een absoluut onverklaarbaar verschijnsel te noemen voor die ttfd van het jaar. Of er werkelijk verband be staat tusschen deze mist en de atoombom van Bikini, heeft men niet kunnen vaststellen. Er zullen meer atoombom waarnemingen noodig zijn. Intusschen neemt de betee- kenis van de meteorologie met het jaar toe. Een recordvlucht over de Oceaan kan slechts onderno men werden, indien de weer voorspellingen gunstig zijn. Spoelen er Colorado kevers aan, dan moet de „meteo" er aan te pas komen en vertellen, hoe de wind-richting en de re genval waren in die periode. Vliegt er een huis in brand, dan willen de verzekerings- maatschappijen inlichtingen over de windsterkte en de windrichting Dit alles bewijst hoe de die naars van deze wetenschap telkens nieuwe wegen vinden om zich nuttig te maken voor de gemeenschap. De belangen, die hier op het spel staan zijn groot, vooral in verband met de export van onze tuinbouwgewassen. Onze kracht ligt in het telen van: kwaliteitsproducten en het is zaak. dat deze in prima con ditie bij onze afnemers aanko men. Daarenboven zrjn wij thans méér dan ooit genood zaakt uit te zien naar nieuwe' markten en in de toekomst zullen wij ook in staat moeten zijn, verafgelegen landen van onze versche producten Le voorzien, zonder dat de kwa liteit gedurende de reis te lij den heeft. Het vliegtuig zal voor ver schillende producten een uit komst zrjn. Maar niet de ge- heele tuinbouw-export zal per vliegtuig geschieden. De practrjkervaring is bij het zoeken naar verbetering niet voldoende. Intensief we tenschappelijk onderzoek is hller noodig. In ons land is dit onderzoek in 1922 op kleine schaal begonnen in het Labo ratorium voor Tuinbouwplan- tenteelt te Wageningen. Thans is dit werk, op breeder basis, ondergebracht bij het Instituut voor Bewaring èn Verwerking van Tuinbouwproducten. Het geschiedt in samenwerking met de organisatie van Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek, GROEISTOFFEN. Men houdt zich echter slechts bezig met het oplossen van de vraagstukken uit de practijk. Het is geen zeldzaam heid. dat de practici meenen, dat een door hen gevolgde me thode de meest ideale is, dat de verliezen, welke daarbij op treden vanzelfsprekend worden aanvaard en dat aan het nut van onderzoek tot verbetering eenvoudig niet gedacht wordt. In dit verband zijn te noe men de verliezen, die optre den, doordat aardappelen bij het bewaren gaan spruiten. De ze hinderlijke eigenschap werd steeds als onvermijdelijk be schouwd. Uit wetenschappelijk onderzoek kwam naar voren, dat de spruitvorming is te beïnvloeden met zoogenaamde groeistoffen. De naam „groei stof" is zonder meer mislei dend, indien men denkt aan een stof, die groei bevordert, want men kan er ook remmin gen mede teweeg brengen. Het zijn stoffen, die In zeer ge ringe hoeveelheden in de plant een reguleerende werking uit oefenen -De afdeeling Be- waaronderzoek ging nu, in sa menwerking met de chemische industrie en de consulenten, na of met behuln van plantên- groelstoffen r'" bewaring van consumptie." ^elen in be tere banen orden geleid. Inderda; \.erd er een practisch zear bruikbare wij ze gevonden, waardoor groo. te verliezen door spruitvor ming kunnen worden voor komen. Gezegd kan worden, dat toepassing van deze wij ze voor ons land zou betee- kenen. dat er per jaar 40 a 50 millioen kg aardappelen minder bederven door bewa ring. Ook op ander gebied opent het gebruik van plantengroei- stof geheel nieuwe perspectie ven. De rgping van peren kan er nl. mee worden versneld. Ook wordt getracht, remming van de levensprocessen bij vruchten tot stand te brengen. Mocht dit gelukken, dan zou dit een revolutie op het ge bied van bewaren kunnen be- teekenen. Speciale onderzoekingen zijn verricht in verband met de ex port van snijbloemen. Men is gekomen tot ©en systeem van verzending in hermetisch ge sloten verpakkingen, met een zeer hoog percentage kool zuurgas en een verlaagd zuur stofgehalte. Diverse soorten hebb#.n op deze manier een ..reis" van meer dan zeven da gen zéér goed kunnen door staan. De bloemen kwamen als versch uit de verpakking en vertoonden de eigenschap, na aankomst langzamer uit te bloeien dan bloemen die een dergelijke behandeling niet ondergingen. De methode is echter nog niet klaar voor de practrjk. GROENTEN EN FRUIT. Ook voor verzending van groenten en zacht fruit in versche toestand belooft de methode van de gasdichte verpakking véél. Het Is mo gelijk gebleken, vroege krop sla gedurende drie weken volmaakt versch te nouden. Met koelen alléén bereikt men dit resultaat in de verste verte niet. Met ker sen en pruimen zijn even eens hoopvolle resultaten be reikt. Voor opslag en verzending van groenten, fruit en plant goed wordt op het oogen-' blik gezocht naar de moge lijkheid tot het toepassen van mo.derne desinfecteeren. de stoffen om aantastingen door micro-organismen te voorkomen. Versche, levende producten zullen hun plaats op de we reldmarkt naast de snelvries- conserven blijven behouden, omdat, hoe belangrijk deze wijze van conserveeren ook is om van onze tuinbouwge wassen stapelproducten te ma ken, men toch steeds het ver sche product zal prefereeren, Indien men dit ook inderdaad volmaakt versch kan krijgen. EEN REUZEN-EI. Toen de heer J. C. Vogelenzang. Jasmijn straat 6, Middelburg, in zijn kippenhok eieren ging rapen, tref hij een reusachtig ei aan, dat 18»,2 cm. in omvang en 10 Yz cm. lang was en 50 gram woog. Zóó'n struisvogelei 's morgens btj het ont bijt JAVA WERKT. De papierfabriek te Fadala- rang heeft de productie van haar ,.Oce"-lichtdrukpapier hervat. De huidige productie kan aan alle hier te lande be staande behoeften aan licht drukpapier voldoen. Te Batavia is een aanvang gemaakt met de productie van z.g. „persgist". Hierdoor wordt het gebruik van vloeibare gist overbodig en zal de smaak van het brood aanmerkelijk verbeteren. De glasfabriek Ngagel te Soerabaia produceert thans onder andere 100.000 medicijn- flesschen per maand. ,De zwavelzuurfabriek te Se- pandjang in de buurt van Soerabaia Is thans met haar rehabilitatie zoo ver gevor derd, dat zij zeer binnenkort in bedrijf kan worden geno men. Nieuwe aardappelrooi- combine. Economische Voorlichting maakt melding van een Rus sische aardappel-rooi-combine van een geheel nieuwe con structie. De machine. welke met een tractor moet worden gebruikt, bestaat uit de vol gende onderdeelen: een schijf vormige heffer, welke telkens het aardappelveld omhoog haalt, waardoor wordt bereikt, dat de aardappelen practisch voor 100 worden gerooid, een separator, die de aardap pelen geheel van aarde reinigt, een bunker (ruimte), waarin de aardappelen worden verza meld en een plukapparaat voor het verwijderen van het loof. De constructie van de nieuwe combine moet buitengewoon eenvoudig zijn. KAREL DOORMAN. Een speciale verslaggever van ons blad had in Den Haag een onderhoud met den heer E. Bartels over de positie van den Indo-Europeaan in Ned. Indië. De heer Bartels noem de hem namen van verschei dene Indo-Europeanen, onder .wien de bekende admiraal wij len Karei Doorman. Het blijkt ons thans, dat de heer Bar tels, wat den heer Doorman betreft, niet over de juiste inlichtingen beschikte, want naar een familielid van wijlen den heer Doorman ons me dedeelde, was hij geen Indo- Europeaan. deppen Koopen. Nederlandsche handelsgroep zond deskundige naar Tsjecho Slowakije om servies-goed te koopen voor de Nederlandsche markt. Deskundige kocht vijf wagons servies-goed. keerde terug om ademloos de depar tementen af te rennen voor de noodige vergunningen. Kastje naar de muur enz. Kreefe de zer dagen bericht, dat een de- partements-commlssie naar Tsjecho Slowakije was geweest om zelf te koopen. Reiskosten van de commissie ƒ2900. re sultaat vijf wagons onverkoop baar serviesgoed. Verwaand. Prof Oliphant van Birmingh am heeft verklaard, dat ge middeld de Engelschman meer technisch vernuft heeft, dan welk andere landsman ter we reld ook. De prof. jokte, want wat de octrooi-aanvragen op technische uitvindingen be treft. staat de Amerikaan bo venaan. Prysbehecrschlng De Leidsche prijsneheer- schers sleepten een winkelier voor den rechter, omdat hij aardappelschrapers van 24 ct. voor 29 ct. verkocht. Op de rechtzitting bleek. dat -:1e prijsbeheerschers de verbeur de schrapers bereids hadden verkoct voor35 ets.! Moeder zit. De soldaten-moeder Hlddink in Den Haag zit. Ze heeft zich tijdens de Duitsche bezetting kwaad gemaakt over dc ver keerde toestanden in een Ne derlandsch militair hospitaal, kwam in conflict met een ad judant rende naar de politie om de adjudant weg te wer ken, die een Joden-vriend zou zijn. Adjudant verdween, de hospitaal-bevolking ademde verlicht. Nu verdwijnt moeder Hiddink in de eeiadem stokt even. Domme moeder Hiddink! Onder collega's. Het Amerikaansche senaats lid Bilbo werd voor de radio geinterviewd. Vraag: Wat denkt U van Senator's Taft's opmerking, dat u een schande bent voor den Senaat Antweord: Senatoriale hoffelijkheid verbiedt mij te zeggen wat ik denk van som mige mijner collega's. Leesstof. Het langste moordzaak-ver slag -verscheen onlangs in rle Chicago-Tribune. Lengte: 38 kolommen! Theaters. De Amerikaansche filmthe aterexplcitant C. P. Shouras is aangeslagen voor een jaar inkomen van 263.000 dollars. Buiten dat Inkomen bleef een partijtje aandeelen, dat hij kocht voor ruim 350.000 dollar in 1943 en verkocht in 1945 voor 4,2 millioen. wordt gestandaardiseerd Nederlandsche industrie doet mee. Met de „Arnhem" uit New- York arriveerde dezer dagen op Schiphol o.m. de heer L. Hof, directeur van de afd- luchtverkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartdienst. Hij werd door de Nederland sche regeering afgevaardigd naar de groote Internationale Luchtvaartconferentie, de P.I. C.A.O.. in Montreal, waar een groote divisie-vergadering ge houden is, met het doel, de ra diohulpmiddelen voor de na vigatie in de luchtvaart te standaardiseeren, opdat vlieg tuigen, voorzien van een zo° eenvoudig mogelijke appara tuur, van de gronddiensten in alle landen ter wereld zullen kunnen proflteeren. De Amerikaansche regeering gaf van een en ander in het kader van de P.I.C.A.O. op het vliegveld van Indianapolis de monstraties. Deze demonstra ties waren hoogst belangwek kend en waren een vervolg op soortgelijke demonstraties, die eenige tijd geleden in En geland werden gehouden. Het voornaamste doel hiervan is, om de luchtvaartdiensten van de landen, die niet actief aan de oorlog hebben deelgenomen, de ontwikkeling van de mo derne radiohulpmiddelen in de luchtvaartnavigatie te laten zien. Deze hulpmiddelen om vatten o.m. mistlandingsba- kens van typen, die in een vergevorderd stadium van ont wikkeling zrjn en een verbe tering vormen vat* die. welke reeds in 1933 als pioniers op dit gebied golden. Inmiddels zijn zeer nauw keurig en betrouwbaar wer kende systemen ontwikkeld voor de navigatie op betrek kelijk korte afstand (ongeveer 500 km.)- die den piloot staat stellen, nauwkeurig te allen tijde zijn plaats te be palen. Ook werden navigatie' hulpmiddelen voor lange af stand (oceaanvluchten) en ra diohoogtemeters gedemon streerd, alsmede radarinstru menten, die gevaarlijke wol ken kunnen aantoonen en bot singen in de lucht kunnen voorkomen. Engeland speelt een zeer belangrijke rol op dit gebied, terwijl ook Australië en .Canada hieraan medewer ken, evenals vanzelfsprekend Amerika Ook Nederland blijft In dl*" opzicht niet achter, mede dank zrj de hulp die Engeland en Amerika ons land verleend hebben bij de wederopbouw van onze luchtvaart-service- fabricage. „Onze nationale in dustrie is klaar voor de we reldmarkt", aldus de heer Hof. Anti-tros-actie in Amsterdam. „Hang niet aan de tram, het kan Uw dood zijn". Deze slagzin zal weldra in zwarte en roode letters aan alle zijden van de Amster- damsche trams te lezen zgn. Een groote „druiven pluk-actie" zal weldra in Amsterdam worden ingezet. Van Maandag af zullen jeeps met po litie de stad doorkruisen om de lieden, die in trossen aan de trams hangen, er af te halen. In 1946 werden 175 personen gedood of ge wend door het hangen op de treeplanken en het dringen bij de hal ten. Een millioen menschen wachten op emigratie. Voor 1 millioen nog steeds in kampen ondergebrachte z. g. „verplaatste pers:nen" in Europa kan slechts emigratie naar andere contingenten de hoop op een menschwaardig bestaan levend houden, aldus de directeur van de Hebrew Immigration Aid Society (H I.A.S.) uit New York, de heer Asofsky, die reeds verschil lende landen in ons wereld deel heeft bezocht en thans in Amsterdam verblyft. 800.000 van hen (waaronder 200.000 Joden) leven onder treurige omstandigheden in voor hen ingerichte kampen in Duitschland en Oostenrijk en de overige 200.000 verblij ven in UNRRA-kampen in Italië. Hun toekomst in Eu ropa is verdwenen. Daarnaast leven in Roe menië, Polen, Oostenrijk en Duitschland nog tallooze Jo den, wier eenige wensch het is te emigreeren naar welk land ook, dat zijn grenzen openzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5