Pleit voor de „Zeeland" nog niet beslecht West-Souburg glas-dicht! A.C.vANoeaQEST MEEEZJ UIT DE PROVINCIE Walcheren LAATSTE NIEUWS Toch ontwapening! Schrijfster vanJikkemien' stond terecht TWEEDE KAMER MINISTER TOT OVERLEG BEREID. Verkeersbegrootingen goedgekeurd Bij de voortzetting van het debat besprak de heer Serra- rens (K-v.P.) Vrijdagmiddag de coördinatie van het ver voer. Hij merkte op, dat twee derde van het autobusvervoer al is „afgeslacht" en met de dag verdwijnen autobusdien sten. om overgenomen te wór den door de spoorwegen of dochterondernemingen. Spr. acht de thans gevolgde han delwijze onrechtmatig. De heer van der Zaal (A.R.) wijst er op, dat de binnen scheepvaart in de troonrede niet eens genoemd is. Spr- meent, dat juist de binnen schippers er recht op hebben voor oorlogsschade schade loos gesteld te worden. Zij staan voor troostelooze vooruitzich ten. Ordening van het water verkeer mag niet langer wach ten. De heer van Maenen (K.V. P.) brengt hulde aan direc tie en personeel van de Ned. Spoorwegen. Het Zuiden, Noor den en Oosten zijn echter niet bijster tevreden, omdat de ver bindingen nog steeds^ veel te wenschen overlaten, evenals het materiaal dat daar ge bruikt wordt. De heer Schilthuis (P.v.d. A.) meent, dat er van een systematische coördinatie van het verkeer nog maar weinig sprake is. Het is'z.i. niet juist voor keur te geven in het streek- verkeer, aan ondernemingen, die onder de spoorwegen be- Jiooren. De heer Konen (C.P.N.) mérkt cp, dat er ten aanzien van de organisatie van het; verkeer een chaotische toe stand bestaat. De vorige re geering had het verkeer moe ten nationaliseeren. Bestaande ondernemingen moeten niet worden wegge werkt en het moet komen tot samenwerking van de onder nemingen met N.S. en A.T.O. De heer Posthumus (K.V.P. j maakt eenige opmerkingen over de binnenscheepvaart. Er is een tendenz, dat het vervoer zich' verplaatst van de binnenscheepvaart naar het snelvervoer. De heer van Dis (S.G.) be toogt, dat de particuliere en dernemingen niet ten koste der Spoorwegen getorpedeerd mogen worden. Minister Vós bestrijdt de opvatting, dat het autobusver- Voer zou gedrongen worden naar de Spoorwegen. Hij zou het toejuichen als er kwam een aantal krachtige ver voersondernemingen, streeks gewijs. Wij zullen moeten komen tot een c-ördlnatie van het vervoer als een geheel en or dening van de verschillende bedrijfstakken. Het beste lijkt 'hem te beginnen bij het laat ste. Wat het autobusverkeer be treft. zegt spr. nog geen grondslag te hebben kunnen vinden voor een betere ver deeling. Overigens meent hg', dat het Westen niet bevoor deeld is boven de andere stre- ONSCHULDIG GEVANGEN? Twintig maanden opgesloten. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde Vrijdag de appèl-zaak van den ex-rechercheur A. Hoo- gedoorn, die in Juni 1944 door het Duitsche deviezencommando werd gearresteerd in verband met een deviezen-affaire. Hij werd er na melijk van beschuldigd, dat hij iemand zou hebben gedwongen tot afgifte van een hoeveelheid Duitsch bankpapier dat zwart verhandeld zou worden. Toen hij uit het concentratie kamp werd bevrijd en herplaat sing in zijn functie vroeg, kwam de zaak opnieuw voor de arron dissementsrechtbank en werd hij veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. Hij kwam thans in appèl, omdat hij zegt geheel onschuldig te zijn. Hij meent het slachtoffer te zijn van een persoonsverwisseling. De getuigen, die vandaag ge hoord werden moesten Hooge- doorn identificeeren als de man, die de marken in beslag nam. Drie rechercheurs zouden echter koffie hebben gedronken met Hoogedoorn op het oogenblik, dat hijde inbeslagneming verricht zou hebben. Om nog twee getuigen te kun nen hooren stelde het hof de ver dere ziting uit tot 20 Dec. a.s. .^GOEDEI J!! GENEES" I Üil MIDDELENI 2afven. Voeders. Pilkn. Kruide/), I Verpktiinps-en \krlxmdarHhki). J VAN HET I 1 VERTROUWDl ADRES ken als men een vergelijking maakt met 1939. De agitatie in -de kringen der artsen heeft spr niet steeds kunnen bewonderen. Van de 6000 geïmporteerde auto's zgn er 1200 aan artsen toegewezen en nu worden er in drie maanden tijd weer 600 toegewezen. DE „ZEELAND". De heer Donker (P.v.d.A.J vraagt alvorens een definitie ve beslissing te nemen inzake de stoomvaartmg. „Zeeland" contact te zoeken met het ge meentebestuur van Vlissingen, De heer van der Feltz (C. H.) bepleit de wcnschelgkhcid de maatschappij „Zeeland" in Vlissingen te behouden. Het verdwijnen van dezemaat schappij zou voor de stad Vlissingen en voor de provin cie een groote belemmering voor den wederopbloei zijn. Wat de mij. „Zeeland" be treft, wijst minister V«s er op, dat het pleit nog niet beslist is. Bij een eventueele beslissing zullen niet uitsluitend econo mische factoren gelden. Spr. is bereid tot overleg met het gemeentebestuur van Vlissin gen en Ged. Staten van Zee land. De begrootingen van ver keer voor 1946 en 1947 wor den z.h.s. goedgekeurd, even als de begrootingen van het scheepvaartfonds voor 1946 en 1947. De voorzitter verdaagt te 7 uur.de vergadering tot Maan dagmiddag 1 uur AL BIJNA LENTE. Een paar bloeiende fruitboomen is voor de ze tijd van het jaar blijkbaar nog niet ge noeg. Bij den heer L. Kluyfhout te St. Lau rens is op 11 Dec. een lam geboren. Moeder en kind maken het goed. Het begint zoo lang zamerhand al echt op lente te lijken. Amerika antwoordt aan Mr. E. W. van Kleffens. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft geantwoord op de klacht van Minister E. N. van Kleffens, dat de V.S. een politiek voeren, waarbij het herstel van Duitsch- land gaat ten koste van de be vrijde landen. Het ministerie erkent, dat de Nederlandsch-Duitsche handel stagneert, maar schrijft dit toe aan het verstoorde economisch leven in Duitschland. Het minis terie verwacht dat binnenkort besprekingen met Nederland en andere landen zullen plaats heb ben. Mist op Schiphol. Op het Amsterdamsche vliegveld Schiphol is Vrijdag geen enkel toestel geland. Ock heeft geen enkel vliegtuig de luchthaven wegens de zware mist kunnen verlaten Aangezien gebleken is> dat voor wild. tamme konijnen en gevogelte een prijsregeling niet gemist kan worden, zijn opnieuw maximum-prijzen voor wild. tamme konijnen en gevogelte afgekondigd. Geslaagde Ruiten Troef- actie van Nieuwer Amstel. Souburg, wordt in het glas ge zet! Dat is de belangrijkste en verheugendste gebeurtenis voor deze getroffen plaats sinds het dichten van de Walcherensche dijken. Zooals reeds gemeld, ar riveerde Maandagavond een ka ravaan bestaande uit vijf vracht- autos en een verhuiswagen, vol geladen -met glas. dat door de bevolking van Nieuwer Amstel is bijeengebracht. Dinsdag zijn de meegekomen schilders en tim merlieden onmiddellijk aan de slag gegaan en.feeds de eerste dag. kon den vele hulzen in West Souburg geheel van glas worden voorzien. In een onderhoud, dat wij met den burgemeester van Souburg, den heer Steraerding, mochten hebben, verklaarde deze, dat in Souburg het begin is gemaakt met de glasvoorziening van Walche ren door de niet getroffen bur gers benoorden de Moerdijk. Het is een onderdeel van de Ruiten- troef-actie van Pater Henri de Greeve. Na een vergadering op 2 No vember werd op 16 November 1. de grootste hulpactie, die te Nieuwer Amstel ooit heeft plaats gevonden. ingezet. Zij ging ge heel van de burgers uit en bui ten Volksherstel om. Men voerde de actie in samenwerking met de Stichting Herstel Zeeland 1945. die de gemeente Souburg heeft aangewezen als voorwerp van de zorg der Nieuwer Amstel-bewo- ners. Voor dat de glasinzameling door padvinders e.a. begon, wer den zij door middel van de pers vertrouwd gemaakt met de nood toestanden in Souburg. Duizen den stelden hierop spontaan glas' ter beschikking, terwijl een col lecte 4600.opbracht. Met dit bedrag zijn de noodzakelijke on kosten, zooals de aanschaffing van stopverf, glaspennen en snij-_ ders bestreden. In drie weken tijd werd het opgehaalde glas vakkundig gesneden en ingepakt. Hierna kon de karavaan, die met zóóveel vreugde ontvangen zou worden, naar het peetekind ver trekken: Het glas inzetten begon op het zwaargehavende Marnixplein. Huis na huis wordt thans be werkt, totdat de groote voorraad verbruikt zal zijn. De delegatie uit Nieuwer Am stel, die de glaskaravaan verge zelde, bestaande uit de heeren H. T. B. van Liemt, voorzitter V£)Q-: het hulpcomité, T. Licher, secretaris en M. S.Raadschel- den, penningmeester, verklaarde zich zeer tevreden over het ver loop der actie en over het feit, dat men heeft kunnen helpen, vóódat de winter invalt. Wij sluiten ons gaarne aan bij de woorden van den directeur-secre taris van de Stichting Herstel Zeeland 1945, de heer D. van Heyst. die de hoop uitsprak, dat ode de andere plaatsen spoedig „in het glas gezet" kunnen wor den. Communisten tegen Fransche coalitie. De Fransche communistische partij, de grootste afzonderlijke partij in de Assemblee, heeft Blum (soc.), die als premier is gekozen, doen weten, dat zij niet aan een coalitie-regeering onder zijn leiding zal deelnemen, als hij niet alle „conservatieve groepen" uit zijn kabinet zal weren. De communisten deelden ver der mede, dat zij eerst kennis willen nemen van Blum's program alvorens zij een beslissing kunnen nemen inzake al of niet déelne- ming aan de regeering. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Begrooting 1947. De Staten van Zeeland zul len in tweede gewone zit ting bijeenkomen op Donder dag 19 December, des morgens te tien uur. De bijeenkomst heeft plaats in het Schutters hof te Middelburg. Wij ontvingen de begrooting van inkomsten en uitgaven der provincie Zeeland voor het jaar 1947. De gewone dienst sluit met een totaal aan baten van 2.817.064 en aari uitgaven van 3,287.064. De evenwichts- uitgaven bij bijzondere wet ten door het rijk aan de pro vincie opgelegd sluiten in ent vangsten en uitgaven op ruim mlllioen. De lcapitaalsdlehst sluit in inkomsten en uitgaven op ruim 3.5 millioen gulden. Onder de kapitaalsdienst paraisseert de electriciteits- voorziening met een bedrag van 3 millioen. Wat de ge wone dienst betreft bestaan de voornaamste inkomsten ramingen uit: opcenten directe belastingen 1.1 millioen, stoom- boctdienstèn ruim 415.000 electriciteitsvoorziening 628.000. Van de uitgaven noemen wij: jaarwedden ruim 330.000; wegen 149.000; rente en af lossing 1.3 millioen; verkeer en vervoer 152.000; stoom- bootdiensten ruim 150.000; uitgaven krankzinnigenverple ging 417.500; calamiteuze polders 250.000. De werkgelegenheid. Op 7 December stonden inge schreven 837 (30) personen, waarvan er 476 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 7 December wer den 528. (20) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvra gen bedroeg 446 (264). De tus- sclren haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Wal cheren: Meubelmaker, schoenma kers, kleermakers, metaalbewer kers, kantoorbedienden, kapsters, machine-stiksters en naaisters, winkeljuffrouwen, huish. perso neel. Zuid-Beveland: Meubelmaker, schoenmaker, bankwerkers, mon teurs, smid-bankwerker, loodgie ter, arbeider conservcnfabriek, bouwk.-opzichter, kapster, was- scherij personeel, huish. pers. Tholen; kleermaker, monteur, stoker, leerling-fitter, bakkers knecht. Schouwen-, en Duiveland: Schoenmaker, wagenmaker, leerl. monteur, leerl. fitter, leerl.. kéllneiv verpleegsters, Ayerkster,' hotelmeis jes. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meubel makers. stoffeerders, bankwerkers, hotelkok, kantoorbedienden, sme den, bakker, apoth. assistente, kapster, naaisters, textielarbei ders, kantoorbediende, huish. per soneel. Kantoren van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn gevestigd te Middelburg, Vlissingen. Goes, Kruiningen, Tholen. Zierikzeè, Terneuzen. Hulst, Oostburg en Sas van Gent, Mailboot gestrand. De Belgische mailboot Prince Charles van de lijn Ostende-Do- ver is bij het binnenvaren van het kanaal naar Ostende's haven door de dichte mist op de kust geloopen. Sleepboothulp werd ingeroe pen. Een sleepboot van Vlissin gen is vertrokken, maar Zater dagmorgen was nog geen bericht ingekomen, dat* de Prince Char les contact had met de sleepboo- ten, die ook uit andere plaatsen toesnelden. Het schip heeft geen groote schade. Passagiers en bemanning zijn wel. Aan de dood ontsnapt. Hedenmorgen zijn bij het bietenladen te Rilland, doordat de laadinstallatie onklaar werd, twee jongens overboord geslagen. De heer J. Vreeke, die nog juist opzij kon sprin gen voor de hem achterop ko- nlfende kipkar met suikerbie ten, slaagde er in de veeling van het schip te grijpen. Hij is er dan ook afgekomen met een gekneusd been. De heer P. van Zweeden die hem achter op kwam ook met een kip- kar suikerbieten, werd met de kipkar mee in het watérge- duwd, zoodat hij onder water kwam te liggen tusschen de kipkarren in. De schipper T. van Lanten sprong direct in de roeiboot en begaf zich met den heer M. Hoogesteger naar de plaats des onheils. Hier kon men de voet van den heer van Zweeden te pakken krij gen maar hed niet boven wa ter krijgen. De schipper liet door zgn knecht de lier over -boord zet ten. Men slaagde er zoo in de kipkarren op te halen, waartusschen de heer Van Zweeden bekneld zat. Zoodra hij boven water was werd met succes kunstmatige ademhaling toegepast. Dr. Nieuwenhuljze van Krabbendijke verleende de eerste hulp. Later is Van Zweeden per particuliere auto naar huis vervoerd. Muziek voor Weslkapelle. Het is nog maar kort geleden, dat de bekende schrijver-vkege- nier Viruly. die in de tijd, dat zijn vader er burgemeester was, in Weskapelle heeft gwoond. in „De Groene Amsterdammer" zijn pakkend artikel schreef als inlei ding van een door hem op touw gezette inzamelingsactie om de inwoners van Walcherens' zwaarst getroffen dorp weer aan muziekinstrumten voor het plaat selijk corps, te helpen. Deze actie is een doorslaand' succes gebleken. Onmidellijk be gonnen de giften binnen te ko men, zoodat men reeds over circa 4000 beschikt, waarvan f 1000 bijgedragen is door het Fonds Noodgebieden. Hoewel dus het benoodigde bedrag 5000 a 6000) nog niet geheel aanwe zig is, kan men cr toch op reke- dat de Westkapellenaren volgend voorjaar weer hun eigen muziekcorps zullen hebben. Vrijdag is de burgemeester, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, paar Tilburg gereisd, om bij de hande laren op prioriteit bij de afleve ring van instrumenten aan te dringen. KEURINGSDIENST. Het-bericht in ons nummer van Donderdag,' waaruit blijkt dat de heer F. de Fes ter te Schore, benoemd zou zijn bij de landbouwkundige dienst in Wageningen, 'is on juist. De heer F. de Feyter is thans werkzaam bij de k< ringsdienst Zeeland te Goes en benoemd tot inspecteur van de monster- en partij keuring van de Ned. Alg. Keurings dienst te Wageningen. Middelburg C. F. A. VERTOONDE „WELKOM VREEMDELING" Een groote mate van zelf- critiek, zin voor humor en doorzettingsvermogen zijn drie bekende eigenschappen van den Engelschman. Hierop baseerde Anthony Asquith zijn meesterlijke film '..Demi- Paradlse" (Welkom, Vreem deling), waarvan door de Chr Filmactie twee voorstellingen in de Schouwburg werden ge geven. Deze tijdens de oorlog gemaakte rolprent, die tot doel had de vriendschap tus schen de Engelsche en Russi sche volkeren te verstevigen, toont den doorsnee Engelsch man. gezien door het oog van een Rus. met welke rol Lau rence Olivier na zjjn „Henry V", opnieuw toont een van Engeland's grootste acteurs te zijn. Niet alleen bet fijn- geestige is gegeven, maar ook het camerawerk en de monta ge. doen „Welkom Vreemde ling" vèr uitsteken boven de producten, die de laatste tijd in Zeeland worden vertoond. De muzikale illustratie van Nicholas Brodzsky vormde een onverbrekelijk geheel met de rhythmische beeldtaal. FILMS VAN DE WEEK Vlissingen-AJhambra De velen die Dumas' boek, „De man met het ijzeren masker" gelezen hebben zullen in de gelijknamige film ruimschoots kunnen genieten van de avon turen van d'Artagnan en de drie musketiers. Het is een film van moed en durf, van intrige en liefde en ook hier levert Louis Hayward in zijn dubbele rol Aveer knap spel. Een film die het zien zeker tvaard Liefhebbers van pretentieloos amusement, zullen zich echter niet bekocht voelen. temeer daar 't uitstekende komische duo Frlck and Frack eenige malen in de ijsshow optreedt. Middelburg - Schouwburg Twee voor ons onbekende En gelsche acteurs Derrick de Marney en Frederick Valk ge- ven opmerkelijk goede crea ties in de historische detecti vefilm Mysterie ln de Artis te n wijk", die afspeelt in het Parjjsche Quartier Latin- Ook. de fotografie is verzorgd, doch voor het overige kan deze rol prent niet tot het einde boei en, daar de regisseur de mo gelijkheden van het scenario niet voldoende heeft benut. soes Ingezonden viededeeling.) gcrfabrickcn. De Politieke Commissie van de Verecnigde Naties heeft inzake do vermindering der bewapening te Lake Success met algemeene stemmen een resolutie aangeno men betreffende de regeling en de vermindering der bewapening. De resolutie geeft de principes voor de vermindering der bewa pening. en controle op en voor schriften voor alle wapenen, met inbegrip van de atoombom. Ten aanzien van de nieuwe resolutie 'over de troepentelling, bereikte de politieke commissie geen overeenstemming. Japan geeft fabrieken af. Nadat cr geruime tijd stagnatie is geweest in dc behandeling der Japansche herstelbetalingen, komt er nu schot in: De betrokken departementen hebben een aantal experts aange zocht en bereid gevonden naar Japan tc gaan teneinde dc aan gewezen industriecle inrichtingen tc beoordeelen. Het betreft hier zeer groote aantallen machines, in de eerste plaats voor metaal bewerking, waarvan een flink percentage Amerikaansche en Duitsche gereedschapswerktuigen uit vliegtuigfabrieken, machinefa brieken-, leger en vloot arsenalen, aluminiumfabrieker.cn kogel Ja- Aangezien de verdeeling tus- schen de verschillende landen waarschijnlijk in snel tempo zal 'plaats hebben, zullen in verband met de groote afstanden, de experts vaak zefstandig moeten beslissen, welke objecten voor Nederland in aanmerking komen. Terreur tegen terreur. Men neemt aan, dat een nieuwe organisatie, die zich „National Guard" noemt, ver antwoordelijk is voor de brand in een Londensche synagoge in East End. Het betreft de synagoge aan Lea Road. Een der wetsrollen is verbrand. De vertegenwoordiger van de „National Guard", die een Londensch persbureau het nieuws van dè brand' telefo nisch meedeelde, voegde aan zijn bericht toe, dat dit „een waarschuwing A-oor dè terro risten in Palestina" was. „De terreur tegen de Britsche troe pen" zal .,met grocter terreur" beantwoord worden. Rusland vorderde! BETALING VAN MANTSJOERIJE. De adviseur van President Tru man, de heer Paoli, heeft een rapport uitgebracht over het Rus sische optreden in Mantsjoekwo. Hij zegt, dat een schade van 5 milliard gulden is aangericht door het wegvoeren van indus trieën, roof, ontmanteling, burger oorlog enz. Wereldbond van vakvereenigingen. Het dagelijk§ch bestuur van het wereldverbond van vak vereenigingen is Vrijdagmor gen in gewone zitting onder voorzitterschap van Deakin, voorzitter van het wereldver bond, te Parijs bijeengekomen. Amerikaansche strijdkrachten over zee. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft in de algemeene verga dering der V. N. gedetailleer de gegevens verstrekt over de Amerikaansche strijdkrachten overzee. Byrnes verklaarde: „Op V- day hadden wij meer dan 5 millioen man troepen overzee. Heden ten dage zijn er minder dan 550.000 man troepen bui ten het gebied van de V. S., het meerendeel hiervan bevindt zich in Duitschland. Japan, de Japansche eilanden, Korea, Oostenrijk en Venezia Siulia. Het meerendeel \'an de troe pen. dat zich op het gebied van andere landen genoemde bezettingsgebieden niet mee gerekend bevindt, bestaat uit troep€n voor de aanvoer én bestuurszaken". Na de juiste cijfers voor Amerikaansche gevechtstroe pen op de Philippijnen. China, Panama, IJsland en de Azoren gegeven te hebben, vervolgde hij:.Onze gevechtstroepen be. Vlisslngen-Luxor „Kame- .a<} P" is een nieuwe Rus sische verzetsfilm. Hoofdper soon is een vrouw (I. Smlrno- va) die door de Duitsche in val in haar land eerst haar man en daarna haar zoontje verliest en zich dan bij de partisan^ voegt om haar man en kind te wreken- En als leidster der groep, kameraad P. wordt ze gevreesd door de Duitschers, die haar tenslotte grijpen en ter dood veroordee- len. De partisanen kur.nen haar echter tijdig bevrijden en kameraad P. gaat voort met de strijd om haar Vader land, Een spannende en in drukwekkende film. Middelburg—Electro „Lady, let's dance" is de uitnoodigen- de titel van een Amerikaan sche showfilm, waarin men kennis kan maken met het nieuwe dans. en schaatsphe- nomeen Belita. Zooals ge- woonlijk bij dit genre films* is het zwaartepunt gelegd op het showelement, dat hier zeer verzorgd is, terwijl het ver haaltje traag en onbenullig is. i Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Vlissingen: 10 ds. Hartjes, 5 ds. Visbeek; Arnemuiden: 10 en 2 dhr. Askam; Kleverskerke: 2 ds. v. Woerden: Aagtekerke: 10 en 2.30 ds. Elderenbosch; Nw. en St. Joosland: 10 en 2.30 ds. Waardenburg; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Seroos- kerke: 10 ds. Don, 2.30 ds. Visser; Domburg: 10 en 7 ds. Nicolaï; Souburg: 10 en 2.30 ds. Spijkerboer; Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Hartjes; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. van Looh; Ritthem: 10 ds. Breu- keiman, 2.30 ds. van Empel. Geref. kerk. Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Deenink; St. Laurens: 10 leesdienst, 5 ds. Veldkamp; Westkapelle: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Visser; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Hin- driks; Havendorp 5 ds. v. d. Berg. Geref Gem. Hoedekensker- ke: 9.3Ö en 1.30 leesdienst. Chr. Geref. kerk. Vlissingen: 10 leesdienst, 2.30 ds. Slofstra. Eglise Wallonne. Middel burg: 11 Pasteur Allar'd. Geref. gem Westkapelle: 11 en 4.30 leesdienst; Oostkapel le: 10 en 2.30 leesdienst; Aag tekerke: 3 x leesdienst. Vrjjz. Hervormde gem. Mid delburg: 10 ds. Brakman. - Evang. Luth. kerk. Middel burg: 5 ds. Hartjes; Vlissin gen 10 ds de Boer. Geref. kerk (art. 31 K.OJ. Middelburg: 2 en 7 student van Gurp. Hersteld Apost. Zendingsgem. Vlissingen: 10 en 4.30 dienst in de Molenstraat. TRIBUNAAL MIDDELBURG Lid van de S.S. uit cultureele overwegingen Hun taak is bijna volbracht. Er is reeds opdracht gegeven om de h^lft van onze troepen macht in China naar buis te zenden". Nederlandsch-Duitsche handel hersteld? Naar Vrijdag bekend is ge worden, zullen er volgende maand onderhandelingen ge voerd worden om tot een han delsverdrag te komen tusschen Nederland en de kort geleden ontstane Britsch-Amerikaan- sche zóne van het bezette Duitschland. Verder wdfdt vernomen, dat Nederland zal worden inge schakeld by de geallieerde goederencredietverleening, zoo als reeds werd aangekondigd door mr. v. Kleffens. De vorm van deze goederencredietver leening is nog niet bepaald, maar wellicht zullen grond stoffen en halffabrikaten naar Duitschland worden gezonden voor afwerking. Burgemeester krijgt 15 jaar. Het bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft den gewezen N.S. B.-burgemeester van Nijmegen, den oud-reserve-majoor van het Ned. Leger Marius van Look horst wegens hulpverleening aan den vijand en verraad van eenige Voor het Miödélburgsch Tri bunaal stond. Vrijdagmorgen de 37-jarige schrijfster "Johan na Verstraate (Dignatê Rob- bertz), echtgenpöte van Mar- tien Beversluis, tereent. Zg werd ervan beschuldigd de propaganda voor de N.S.B. bevorderd te hebben door ar tikelen te schrijven in Nat. Soc. bladen, zooals in „De Zeeuwsche Stroom" en voor de radio te spreken. In het voorjaar van 1943 had zij zich aangesloten als begunstigend lid bij de Germaansche S.S. Tevens was zg lid geweest van de Kultuurkamer; had vriend schappelijke omgang gehad met leden der bezettende macht, zooals de beruchte Miinzer, Korte en Staub en had een door de Duitschers gevorderd rijwiel gekregen. Zij had hulp aan de vijand ver leend door haar echtgenoot, de burgemeester van Veere, adviezen te geven over perso nen, die voor tewerkstelling ten behoeve van de Duitschers in aanmerking kwamen, door op te treden als leidster van de werkzaamheden, die door de Veersche vrouwen voor de Wehrmacht verricht moesten worden en door sokken te breien voor de soldaten aan 't Oostfront. De voorzitter, mr. Loeff, noemde de aansluiting bij de S.S., de smerigste organisatie der Nazi's, de grootste fout van beschuldigde. Deze verde digde zich met te zeggen, dat zij van het Nat. Socialisme een betere toekomst voor kun stenaars en arbeiders ver wachtte. Uit cultureele over wegingen „was zij lid géworden van de S.S. Zij hoopte op een cultuuruitwisseling tusschen de Germaansche landen., Zij 'was toen niet voldoende op de hoogte van wat er omging in de S.S. en beschouwde de "gru welen als excessen van Héden, die geen. ware Nat. Socialis ten waren. Zij verkeerde nu nog steeds In de meening, dat Hitier het goede gewild heeft, doch faal de. Een beschuldiging van denj president, dat zg anti-semiet was. gaf zij toe. Met de ver nietiging door de Duitschers van het werk van de intelli gente joden Avas zij het „niet geheel eens" geweest. Als getuige werd Martlen Beversluis gehoord, die mede deelde, dat hg de stoot had' gegeven tot het ontstaan van Nazi-sympathieën in het gezin. Beschuldigde: „Dat is niet waar!". Als verdedigster trad op mr. A. Bolle, die het onmogelijk vond, dat een vrouw, die Zee land en de Zeeuwen met zoo veel liefde heeft beschreven in haar boek „Jikkemien" zoo slecht kan zijn als de dagvaai- ding haar schildert. Zij is geen doetje en heeft een vaste wil. Zulke menschen kunnen te ver gaan in hun idealen, slecht zijn zij niet. De raadsvrouw staafde haar overtuiging met verklaringen van een aantal burgers uit Veere, die door het echtpaar Beversluis gehol- Dpri zgn. Natuurlijk beschikte het Tribunaal ook over belas tende getuigenverklaringen, doch dit schreef spreekster toe aan jalouzie. De beschuldigde was iiamelgk van dochter van ePn dijkwerker maatschappe lijk opgeklommen, zoodat S> boven haar leeftijdgenooten uitgroeide. Wat .de artikeltjes in de „Zeeuwsche Stroom'' be trof, die waren slechts grap pen, want beschuldigde nam anderen graag is het ootje, en geen bele'edigingen Uitspraak over 14 dagen. vinden zich'in het Noorden jNijmegenaren tot 12 jaar gevan- van China op verzoek van de gemsstraf met aftrek veroordeeld. Chineesche nationale regeering. I De eisch was 18 jaar. Heden overleed tot onze groóte droefheid na voor zien te zijn van de Genademiddelen der H. Kerk, in de leeftgd van 69 jaar, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw ANNA E. G. KERKHOVEN, Weduwe van den Heer CORNELIS HENNING. Breda: A. HENNING. N. HENNING—RIEMENS. RIET. Amsterdam: C. HENNING. E. HENNINGr—HAAN. Middelburg: A. HENNING. Vlissingen: J. HENNING. C. HENNINGVERNIEUWE. CARLA. Hulst: M. HENNING Religieuse. Middelburg: J. HENNING. L. HENNING. M. HENNING—SCHIPPER. RICHARD. Middelburg, 13 December 1946. De Uitvaartdienst zal Dinsdag 17 December plaats hebben te 9.30 in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2