PROVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Leon Blum Nog meer arrestaties Grieksche klacht in Veiligheidsraad. Vandaag... Discussies over Franco-Spanje gisteren geëindigd Geen animo voor geldleeningen 189e Jaargang - Nr. 291 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwschc Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losae nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. SOCIALE ZAKEN. Het wereldgebeuren fCQRTE PREDICATIE R er in vele kringen bestaat tegen de regeering Beel, mag baar een woord van lof toch niet worden onthouden voor de sociale voorzieningen, welke zij heeft getroffen en die voor velen in den lande een uitkomst zullen zgn. De groote man van deze voorzieningen is minister Drees en wellicht is het wel goed om hier op te merken, dat wij in Drees een minister hebben, wiens autoriteit onaan tastbaar is en die weinig pleegt te praten. Maar èls hij iets zegt, is het altijd van betee- kenis. Hij is een man die zich geen vijanden heeft ge maakt en toch resultaten heeft weten te bereiken, Welke het frootst mogelijke respect af-js wingen. ij De kinderbysïag heeft haar beslag gekregen en daarmede is aan de wensch van velen, dat de groote gezinnen, die het sterkst van de moellgke tijds omstandigheden te lijden heb ben, tegemoet gekomen zouden worden, redelijkerwijs voldaan, ook al is juist die kinderbij slag niet zonder verzet door de Kamer aanvaard. Ook het consumentencrediet danken wij aan minister Drees, maar dit heeft tot min der groote successen geleid. Er is slechts op beperkte schaal gebruik van gemaakt en wel in hoofdzaak door die genen, die het minst financieel draagkrachtig waren en dus in de laatste plaats in aan merking komen voor terugbe taling van de verleende voor schotten. Weinig minder dan revolu- tionnair evenwel is de zorg voor ouden van dagen, die thans van staatswege geregeld is. Er is hier een maatregel doorgevoerd, waarvoor men minister Drees niet dankbaar genoeg kan zijn en die een einde maakt aan onhoudbare toestanden. Niet dat de ouden van dagen zich voortaan in weelde zullen kunnen baden, maar de uitkeering, die hen van overheidswege wordt ver strekt, en die niet afhankelijk is van de vraag, of er door kinderen of anderen bijgedra gen wordt in de kosten van 'het levensonderhoud der ouden van dagen, vormt toch een zeer belangrijke vooruitgang vergeleken bij de aalmoes, die tot dusver werd uitgekeerd. Naar schatting zullen de kosten 150 200 millioen per jaar bedragen. Het is een groot bedrag. Maar er wordt heel wat geld aan onnutter zaken besteed. En daarom doet het goed, dat het parlement dit bezwaar niet al te zwaar heeft laten wegen. Minister Drees kan voldaan zijn over hetgeen hij heeft be reikt. Omgekeerd kan Neder land voldaan zijn over de verbeteringen, die deze zwijg zame, maar niettemin bemin nelijke regeerder, ten bate van ons volk heeft weten door te voeren. tijdelijk Fransch premier „Frankrijks toestand is moeilijk en misschien gevaarlijk." Fabrieken sluiten wegens de Fransche socialistische par- tij, voor de oorlog reeds twee-. kolenschaarschte. Na lang onderhandelen is in Frankrijk een tijdelijke nood oplossing gevonden voor het regeeringsprobleem Leon Blum, de 74-jarige leider van Russen arresteeren Duitsche officieren. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" hebben de Sowjet- Russen eenige maanden gele den bijna alle Duitsche krygs. gevangen officieren, die uit Êngelsche, Amerikaans<$e en Fransche kampen werden vrij gelaten, bij de overschrijding van de Sowjet-Russische zóne weer gearresteerd. De arrestaties hebben, vol gens den correspondent sterke afkeuring gewekt bij de Wes telijke geallieerden en haar zijn meening zal binnenkort een officleele stap worden ge daan. Het arrestatiebevel schynt steeds voor zeer hooggeplaat- sten te worden gegeven. Vrij gelaten Duitsche officieren hebben in vele gevallen de ge allieerde autoriteiten overreed om vrijgeleidepapieren te ver schaffen, waarin geen juiste opgave wordt gedaan van hun rang in het Duitsche leger. Briische artsen in staatsdienst. Ongekend zware mist in Londen. Het verkeer in byna het geheele gebied van Londen is Donderdagavond en gistermor. gen volkomen stil gelegd door een van de zwaarste misten sinds menschenheugenis. Duizenden auto's moesten gedurende de nacht onbe waakt op straat achtergelaten worden. De mist veroorzaakte de grootste verkeersopstopping die men ooit in het Centrum en Westen van Londen ge kend heeft. De politie was machteloos, daar verkeers lichten en noodfakkels op een paar meter afstand al niet meer te zien w§ren, De men schen zochten op het trottoir langzaam langs de muur tas tend hun weg. De bezoekers van het Wembley-stadion moesten de nacht op de tri bune doorbrengen, daar er geen bussen waren om hen naar huis te brengen. Eerste Kamerleden over de nieuwe spelling. Blijkens het voorloopig ver slag inzake het wetsontwerp Schrijfwijze Ned. taal, zijn verschillende Eerste Kamerle den het met de voorgestelde spellingsregeling niet eens. Men heeft bijv_ bezwaar tegen de consequente e-spelling in open lettergrepen, welke spel- lingbederf van de ergste soort wordt genoemd, vooral omdat het meest gebruikte letter- teeken hierdoor overbelast wordt. Ook werd betoogd, dat het facultatief stellen van de bui- gings-n een ingrijpen in de taal beteekent omdat deze voor velen nog een levend taai-element zou zijn. Het klakkelooze .gebruik van „der" zal er zeker door toe nemen. Volgens een bericht van het Fransche persbureau AFP is een Amerikaansch tweeper soonsvliegtuig Donderdagmid dag in het Fransche departe ment Bouches du Rhone neer gestort. Het is gebleken, dat de meerderheid der Britsehe art sen niet wenscht te werken in liet kader van de genationali seerde gezondheidsdienst. Deze geneesheeren weigeren met den minister, Aneurin Be- van, te onderhandelen over de voorwaarden, waaronder zij zouden hebben te arbeiden. 23110 hunner stemden tegen, 18972 stemden voor. Daar in- tusschen tenminste veertig pet. der artsen wil meewerken, kan Bevan zijn dienst instel len. Gaandeweg zullen alle doktoren dienaren van de staat worden. Donderdagavond is in de Vei ligheidsraad de behandeling van de Grieksche klacht be gonnen. De klacht van Griekenland dat het schenden van de Noprdelyke landsgrens door guerillatroepen een gevaar voor vrede en veiligheid vormt. Griekenland verzoekt een onderzoek door de V.N, ter plaatse. Tsaldarls" schetste de toe stand in Griekenland en zeide dat het land zich eigenlijk in staat van oorlog bevindt. „De Ver. Naties", zoo pleit te hij, „kunnen toch niet toe staan. dat enkele groepen op grond van ideelogische over wegingen steun blijven ont vangen van bultenlandsche mogendheden, die imperialisti sche oogmerken hebben. Men wil een gebied van Grieken land scheiden, dat in de hoog ste mate Grieksch is. Kossanowitsj, de Yoego- slavische ambassadeur, ant woordde Tsaldaris, dat de bur geroorlog in Griekenland zijn oorsprong vindt in het feit, dat het huidige regiem niet in overeenstemming is met«de wensch van het Grieksche volk. Hij vond de Grieksche beschuldigingen aan het adres van Yoego-Slavië, «Albanië en Bulgarge valsch en achtte geen reden aanwezig een on derzoek in te stellen. De vergadering wordt Maan- dag voortgezet: De oud-burgemeester van Bussum is door de 25ste Ka mer van het Goolsche tribu naal tot 2% jaar gevangenis straf veroordeeld maal premier, is Donderdag met instemming van bijna alle parlementaire' partijfracties tot minister-president geko- kozen. En met alle respect voor den grijzen en ervaren staatsman dient erbij gevoegd te worden; bij gebrek aan een andere candldaat. De ervaring heeft immers geleerd, dat geen der beide groote partijen, de M.R.P. en de communisten, succes heeft bg het stellen van candldaten. Noodgedwongen moest men daarom zijn toe vlucht nemen tot die partij, die wat invloed en grootte be treft weliswaar tot de derde plaats is afgezakt, maar in elk geval voor links en rechts acceptabel ls.- Daarbij had men ln Leon Blum geen bete re keus kunnen treffen. Gema tigd, wars van dogmatische opvattingen of ideologische on verdraagzaamheid, in het be zit van een zekere goodwill in het buitenland, is hij zeker de man. die in staat is het samenbindende element te vormen in het nieuwe kabinet. Dit nieuwe tijdelijke kabinet in Frankrijk is een kabinet in de regel tijdelijk zal dit keer meer partijen omvatten dan de tradioneele drie. Er is zelfs sprake geweest van een kabinet van nationale eenheid, doch bg monde van Duclos maakten de com. daar tegen bezwaar. Onder protest van rechts verklaarde Duclos, dat de verdediging van de franc een argument voor een nationale regeering te vaak als dekmantel voor poli tieke manoeuvres wordt ge bruikt. Daarentegen meende Herriot, dat door Frankrijk's huidige toestand een nationa le regeering onontbeerlijk is. Hij gaf daarvoor drie redenen op de internationale toestand, de verdediging van het Rijk en eenigszins verrassend de vrijheid van de pers- Ook Vincent Auriol, de Kamer voorzitter, noemde de toestand van Frankrijk moellyk en mis- schien gevaarlijk en hij sprak daarbij zacht en scheen ver moeid. Vooral de economische toe stand is ln Frankrijk zeer zor gelijk. Als gevolg van de ko- lenstaking in de Ver. Staten zijn de zoo noodlge versche pingen achterwege gebleven en daardoor dreigt de Indus trie volkomen verlamd wor den. Reeds is de regeering er toe over moeten gaan om streeks Kerstmis een groot aantal fabrieken voor min stens een week te sluiten we gens kolengebrek. Bij het ne men van krachtige maatrege len zal de regeering echter steeds gehandicapt blijven door het politieke fatum der tijdelijkheid, dat op haar rust. In Januari immers zal een president benevens waarschijn lijk eëh. nieuwe' premier wor den gekozen en eerst dan kan een kabinet in groote lijnen het beleid voor een langere periode uitstippelen. ONZE VERWACHTING Matth. 11 1-6. Wie verwachten wij? Misschien is deze vraag te per- soonlijk. Een andere ligt ons be ter Wat verwachten wij? Genoeg antwoorden zijn te geven. Een betere wereld. Snel lere opbouw. Gunstiger levens- voorwaarden. Meer voorspoed en vreugde. We kunnen deze lijst naar believen aanvullen. Ook met de meest persoonlijke verlangens. Maar is er zekerheiddat deze verwachtingen vervuld worden? En als dit zou gebeuren, is er dan een eind gekomen aan al ons verwachten? Daar was een mensch, wiens naam was Johannes. Een mensch, die wist, dat God hem 'n bijzon dere taak had opgedragen. Om van Jezus te getuigen, die aller verwachtingen zou vervullen, de zijne inbegrepen. Wat verwacht deze'Johannes? Een rustig leven? Enkel voorspoed? Een geweldig succes? Wat hij verwacht had blijft echter uit. Hij komt zelfs in de gevangenis ter wille van zijn prediking. Wordt daaruit niet eens door Jezus verlost. Johannes heeft echter zijn ver wachtingen niet gesteld op iets, maar op Jezus, die hij gepredikt heeft als de Vervuiler van alle verwachting, de Redder uit alle nood. Zijn verwachting gaat niet in vervulling. Jezus stelt te leur. De twijfel^ komt. Zou Jezus wel He groote Redder der menschheid zijn? Deze vraag kan ook ons on rustig maken. Twijfel bij ons wekken. Als wij het maar zeker wisten. Een antwoord, dat ons verstand tevreden stelt, hooren we niet. Jezus wijst echter op datgene wat Hij doet. De j>linden worden ziende en de kreupelen wandelen, de melaatsen worden gereinigd en de dooven hooren, de dooden worden opgewekt en aan de ar men wordt het Evangelie verkon digd. Maar wat geeft ons dit? Deze dingen gebeuren toch niet meer. Neen, deze dingen .niet. Maar wel. dat er in onze dagen men- schen zijn, die het Evangelie aan vaarden en andere menschen wor den; die in Jezus gelooven en in Hem vinden de vervulling van al hun verwachtingen. Heel geivone menschen, die met al hun twijfel naar Jezus gaan en met stralende oogen terugkeeren. Hem hun Ho sanna zingend. Dr. L. J. CAZEMIER. Terneuzen. Vikingvliegluigen voorloopig niet in gebruik. De British European Air ways hebben aan de K.L.M. medegedeeld, dat de Viking vliegtuigen die kort geleden in gebruik zijn genomen, tijdelgk buiten bedrijf zijn gesteld, om dat zich bij deze vliegtuigen onder bijzondere weersomstan digheden ijsafzetting kan voor doen. is het 5 jaar geleden, dat ter gelegenheid van het tweede lustrum van de N.S.B. de Ned. Unie en Nationaal-front wer den ontbonden; viert Z. M. koning George VI van Enge land zijn 51en verjaar dag. MORGEN. bestaat het befaamde cabaret „Boeuf sur le Toit" te Parijs 25 taar. Duitschers beroofden Philips voor 60 millioen. Tijdens een bezoek van Lim- burgsche jcumalisten aan de Philipsfabrieken te Eindhoven wera o.m. medegedeeld, dat de geschatte waarde van de door de Duitschers weggevoerde hoeveelheden grondstoffen en machines 60.000.000 bedroeg. Hiervan zijn tbt dusverre ma chines tot een bedrag van 750.000 teruggevoerd kun nen worden. Vermelding dient verder nog, dat Philips weer naar 77 landen ter wereld ex porteert, d.w.z. naar alle lan den ter wereld, behalve Ja pan c.a, HOOFD AKTEEXAMEN. Alle onderwijzers (essen), die na 1939 een gedeelte van het hoofdakte-examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, zullen tot en met 1948 de gelegen heid hebben zich aan het an dere gedeelte van het examen te onderwerpen en daarmede de hoofdakte te verkrijgen. De bom-aanslag in Den Haag. na de bomaanslag Wie is leider van het complot Het onderzoek in verband met de bomaanslag op St. Nicolaasavond in Den Haag wordt door Commissaris Pool onafgebroken voortgezet. De gearresteerde kapitein baron van Heemstra blijft hardnek kig ontkennen iets met deze affaire te maken te hebben, maar sergeant de Boer ver klaart anders. Inmiddels zijn Donderdag weer verschillende personen gehoord, o.w. eenige leden van de Haagsche P.R.A. van Mie twee deel hebben uitgemaakt van het Bureau Nat. Veilig heid. Tot dusver is echter nog niet gebleken, dat dit bureau iets met het complot heeft uit te staan. Een van de ver- Nederlandsche vrachtboot, in nood. Na ontvangst van S.O.S.- seinen van een Ned. vracht boot, die op 20 km. afstand van Kaap Bonaventura (Cana da) in nood verkeert, is een kotter van de Canadeesche politie te hulp gekomen Naar verluidt is de tegenslag te wijten aan het feit, dat de la ding, waarschijnlijk in de ha ven van Gespe geladen pulp, aan het schuiven is gegaan, Persoonlijke ongevallen zijn niet gemeld. Bij de Ver. Naties- Voorgestelde resolutie aangenomen. Aan de langdurige discussies over Franco-Spanje is giste ren in de algemeene vergade ring der V.N. een einde geko- De Sowjet-U^ie was nog steeds van meemng, dat een volledig afbreken van de di plomatieke betrekkingen een ten volle gerechtvaardigde maatregel geweest zou zijn en evenredig aan de ernst van het probleem. Evenwel zou een beslissing volgens het voor stel van de politieke commis sie toch een ernstige politieke slag voor het fascistische re giem beteekenen. Dr. Castro van Salvador verklaarde, dat de resolutie tot gevolg zou hebben, dat er een „ijzeren muur" langs de Spaansche grens zou worden opgericht en het land zou ma ken tot het eerste internatio nale „ghetto". In totaal werd door v\jftien sprekers het woord gevoerd. Te vyf uur GMT Vrijdagmor gen werd .de resolutie, waarin wordt aangedrongen op on middellijke terugroeping van ambassadeurs en gezanten uit Spanje, door de algemeene De Zeeuwen zijn huiverig van crediet. Er is weinig te Jcoop. Wie wil geld leenen? Met deze vraag heeft de Neder- landsche regeering zich tot het Nederlandsche volk gericht en het antwoord is tot nog toe verrassend. Het blijkt name lijk, dat de animo om geld te leenen niet groot is en dat men heelemaal niet zoo ge steld is op het consumenten crediet van de Regeerim Zij heeft de termijn voor het indienen van de crediet-aan- vragen moeten verlengen en zij heeft de hulp van sociale er kerkelijke organisaties inge roepen om de verzekering te laten geven, dat de menschen zich toch vooral niet be zwaard moeten gevoelen bij het aanvragen van een consu mentencrediet. Slechts uit één gemeente, namelijk Hilversum, vernamen wij, dat er vrij druk gebruik gemaakt wordt van deze cre- dietverleening. Daar zou on geveer 10 van de bevolking een aanvrage hebben inge diend en er zou ongeveer 700.000 noodig 2ijn. Tegenover dit record-cijfer zinken de Zeeuwsche cijfers in het niet., In Goes vroegen tot nog toe slechts 243 personen consu mentencrediet aan, dat is nog geen 2 van de bevolking. Van de ongeveer 20.000 zie len Middelburgers staan er 441 op het lijstje van de crediet- mvrage. Dat is weinig meer in 2 Nu de termijn voor de cre- dietaanvrage is verlengd tot 14 December zal dit aantal misschien nog iets stijgen, maar men heeft toch de in druk. dat die stijging niet veel meer zal beteekenen. De rechte animo om geld te leenen is er niet! In Vlissingen staat het iets beter met het aantal aanvra gen. Daar hebben tot Maandag j.l. 772 personen een crediet- aanvraag ingediend. Van die aanvragen kwamen 478 tot stand door bemiddeling van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken en 294 via de Mij. De Schelde. Het totaal gevraagde ere. diet voor Vlissingen beloopt 165.000.Dat het percen tage voor Vlissingen zooveel hooger ligt dan elders in Zee land is een gevolg van groote activiteit, die uitging van het gemeentelyk bureau voor so ciale zaken, dat de bevolking heeft weten te overtuigen van de goede bedoeling dezer credietverstrekking. Zoo is er met hulp van de vakbeweging eeh vergadering belegd, waarin wethouder L. P. van Oorschot het consu mentencrediet uitvoerig heeft toegelicht. Desondanks blijft ook Vlissingen, waar men nog op een stijging tot 800 aanvra gen rekent, ten achter bjj de verwachting. En toch is er geldgebrek! Dat blijkt bijvoorbeeld uit het aantal dekensbonnen, die wel worden aangevraagd, maar bg de winkeliers heel traag worden ingeleverd, omdat men het <geld voor het aankoopen van de dekens niet heeft. Het consumentencrediet is ln hoofdzaak bedoeld voor de aanschaffing van zulke on misbare wintergoederen. en voorts voor huisraad enz. Het zou van veel beteekenis geweest zijn als deze goederen in voldoende mate en billijk te koop waren, zoodat de aanvra*- gers van het consumentencre. diet prompt konden koopen te gen afgifte van hun waarde bonnen. In verband daarmede dan ook het voorstel gedaan de waardebonnen van het consumentencrediet in de geteisterde gebieden het eerst geldig te verklaren en dat wel op zeer korten ter mgn, zoodat de menschen nog deze winter tot aan koop van onmisbare goede ren kunnen overgaan. Daarnaast zouden er dan toereikende voorraden moe ten zijn. Dit kan intusschen slechts tendeele de teleurstelling ver- helpen van de te geringe ani mo voor de credïetaanvrage. Blijkbaar zijn er in Zeeland vele prlncipieele tegenstanders .van koopen op crediet. Daar naast zijn er velen, die ver moedelijk de bezwaren van de terugbetaling te groot achten en die zich liever eenige ont bering getroosten totdat zij straks met contant geld kun nen koopen. Het blijft jammer, dat de zoo goed bedoelde regeerings- maatregel niet zal leiden tot het gewenschte resultaat van een grootere goederenafgifte zonder dat daarbij de geld circulatie wordt verruimd. vergadering van de V.N. aan vaard met vierendertig stem men voor en zes stemmen tegen, by dertien onthoudin gen. De tegenstemmen waren van de Zuid-Amerikaansche repu blieken Argentinië, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Peru en de Dominicaansche republiek. Tevoren had de vergadering apart gestemd over het ge deelte van de resolutie, waar in wordt aanbevolen, dat, wan neer niet binnen redelijke tijd vclksregeering zou zijn gekozen, de Veiligheidsraad zich zou beraden over maat regelen ter verbetering van de toestand. Dit gedeelte van de resolutie werd aangenomen met 29 tegen 8 stemmen bg 11 onthoudingen. Na de stemming verklaarde professor Lange, de Poolsche ambassadeur in de Ver. Sta ten, die in April j.l. de 'kwes tie van het Spanje van Fran co in de V.N. te berde bracht: „De uitslag van deze stem ming beteekent een groote zege voor de V.N. De organi satie der V.N. heeft getoond, dat zy' ernst maakt met de zaak en dat zg in staat is tot het stellen van daden. Ik ben er in het bijzonder over vol daan, dat de Ver Staten en Groot-Brittannië de resolutie hebben ondersteund. Dit is in derdaad een overwinning van de democratie". Reuter meldt, dat Nederland zich van de stemming over de resolutie betreffende de Spaan sche kwestie heeft onthouden. Na de stemming over de Spaansche kwestie werden Turkije en Nederland gekozen tot leden van de economische en sociale raad. Door stier gedood. De landbouwer R. te Lo- chem trachtte eep stier uit de weide te halen. Daarbij werd hij op een dusdanige wijze door het dier toegetakeld, dal hij zwaar gewond in het zie kenhuis te Lochem moest wor den opgenomen, waar hg la ter aan de gevolgen is over leden. Werkte de textielindustrie voor de Duitschers? Donderdag heeft te Amster dam de zuiveringsraad voor de textielindustrie haar eerste zaak behandeld tegen éen fa brikant die gedurende de be zetting broeken voor het Duit sche leger had vervaardigd. Een getuige verklaarde, dat vrijwel de geheele Nederland sche textielindustrie op aan raden van Dr. Hlrschfeld voor de Duitschers heeft gewerkt. De zuiveringsraad zal over 14 dagen uitspraak doen. DISTRIBUTIE-INBRAAK BERECHT. De arrondissementsrecht bank te Haarlem heeft Don derdag de zaak behandeld te gen drie verdachten van de inbraken in het distributiekan toor te Velzen en de arbeids beurs in IJmulden. De officier van Justitie eischte resp. 2% j., j. en 3 j. gevangenisstraf met af trek van voorarrest hoorde P.R.A.-mannen, de 31- jarige F. G. A. Bakker, is in arrest gesteld. DE HAARLEMSCHE KNOKPLOEG. In de kringen van de voor malige Haarlemsche knok ploeg kan men zich nog steeds niet voorstellen, dat hun vroe gere leider, sergeant de Boer, zich geleend zou hebben voor moordaanslagen op personen, van wie niet vaststaat, dat zij tijdens de oorlog werkelijk „fout" zrjn geweest. Men hééft sterk de indruk, dat de Boer zich met het complot heeft ingelaten omdat hg niet meer anders ken of durfde. Men heeft bg geruchte ver nomen, dat er een organisa tie zou bestaan, die gericht was op strgd tegen niet-na- tionale groepen en niet-ge strafte oorlogsmisdadigers. Aangezien vaststaat, dat ser geant' de JBoer het slachtoffer van de aanslag, den heer Boer, niet kende, neemt men in genoemde Haarlemsche krin gen adn, dat hij op order heeft gehandeld. Meh brengt de arrestatie van kapitein van Heemstra hiermede in verband. Het staat echter geenszins vast, dat kapitein van Heem stra hoofd van het complot zou zijn. Het wordt mogelijk geacht, dat hij opdrachten heeft ontvangen en doorgege ven. De gearresteerde Bakker is een vriend van kapitein van Heemstra. Hij heeft bekend reeds in de loop van de zomer een proef-apparaat voor de bom gezien en gekeurd te heb ben. ONCONTROLEERBAAR GERUCHT. Omtrent het slachtoffer van de aanslag, den heer Boer, doet het gerucht de rende, dat hij in 1942 een twaalftal Engelandvaarders zou hebben verraden; dit gerucht is ech ter absoluut oncontroleerbaar gebleken. Handelsovereenkomst Nederland Zwitserland De handelsbesprekingen, welke te Bern werden gevoerd tusschen een Nederlandsche delegatie en een Zwitsersche. zy'n geëindigd en Vrijdag is een handelsovereenkomst ge parafeerd. COMMISSIE- GENERAAL. Beschuldigd van Staatsmisdrijf Op uitnoodiging van de Gro- ningsche studenten-commissie voor overzeesche gebiedsdeelen hield Dr. W. K. H. Feuilleteau- de Bruyn een lezing over de In donesische kwestie. Als onder werp had spreker gekozen „De doodsklok klepelt over ons ko ninkrijk". Spreker weerlegde de bewe ring, dat wij Indië zooveel moge lijk altijd hadden uitgebuit. Er wordt in Amerika grof geleend, en de vraag is, waar wij de dol lars vandaan halen om de leening af te lossen. Voor de oorlog ont vingen wij voor onze tin, copra, thee, palmolie, rubber etc. vele millioenen dollars. Engeland krijgt echter thans de harde dol lars. Door de republiek zijn vele tonnen rubber geroofd, welke door de Engëlschen in Singapore werden opgekocht Volgens spre ker zouden de Engelschen in V/2 jaar tijd meer verdiend en kapot gemaakt hebben dan de Japanners tijdens de bezetting. De Engelschen spelen.de repu bliek in de kaart, zoodat de macht voor hen openligt. Een waar gevaar schuilt in van Mook. Wat betreft de Commissie-Gene raal verklaarde spreker, dat geen der drie leden berekend was voor hun taak. Prof .Schermerhom zou volgens spreker van staats- en volksrecht niet het minste be sef hebben, terwijl spreker zich afvroeg, wat de heer Max van Poll van diplomatieke onderhan delingen afwist. Voor het sturen van deze menschen naar Indië zijn wij streng gestraft, aldus spreker, terwijl de jongens van de 7-December divisie het gelag zullen moeten betalen. Spreker stelde de regeering verantwoorde lijk voor de zware verliezen. De stemming onder de soldaten is catastrophaal te noemen. Spreker deelde mede, dat de onderhandelingen volgens het In disch Strafwetboek ais staatsmis drijf moesten worden beschouwd. Een aantal juristen zou thans in Den Haag bezig zijn om deze zaak te onderzoeken en dan zou den de aan deze onderhandelingen schuldig zijnde personen voor de rechtbank moeten staan. Benoemd ia tot officier in de orde van Oranje-Nassau. de heer A. F. Bronsing. direc teur van de Stoomvaart-Mij. „Nederland".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1