De bedrijfsorganisatie LEZERS SCHRIJVEN UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Schouwen en Duiveland eeuwsche unippers Walcheren Zeeuwsche Si ..-ggOEDEI JBail GENEES' Jas!! MIDDELEN m VAN HET ^BMVEgTttOUWPl Iffgl ADQE3 j TWEEDE KAMER ZIJN DE WINSTEN TE HOOG? SOCIALISATIE- Bij de voortzetting van zijn antwoordrede wees Minister Huysmans er ln de Tweede Kamer op. dat z.l. de angst voor den Ned. ambtenaar wel wat overdreven wordt. Er wordt ernstig gewerkt aan bezuiniging en inkrimping van personeel, waartoe spr. o.a. ver wijst naar de distributie. Het is de bedoeling in een aan tal branches de winstmarge te verlagenwaarvan spr. verwacht, dat dit zal doorwerken in de prij zen. Schier dagelijks teekent hij nieuwe ptijsbeschikkingenDe verlagingen komen neer op 10 procent, in sommige gevallen 12 a15 procent. Bedacht moet intus- schen worden, dat de voedings middelen het grootste deel van het budget vergen. In verband met de positie der tabakswinkeliers merkt hy op, dat er voor de oorlog 65.000 vergunningen liepen en thans 23.000. De brutowinst voor de corlog bedroeg ca. 35 millioen, nu is deze winst 27 a 28 millioen. Hij is van oor deel, dat de toestand voor de betrokkenen niet is, zooais men op protestvergaderingen wel wil doen voorkomen Zonder te willen vcoriiitloo' pen op de wettelijke regeling wil spr. wel vaststellen, dat de bedrijfsorganisatie sterk zal dienen te leunen op de vrije stands- en vakorganisa ties. Tenslotte deelt de minister oa. nog mede, dat een nieuwe wettelijke regeling der ka mers van koophandel ln voor bereiding is. Naar aanleiding van opmer kingen bij de replieken ver klaart minister Huljsmans na de pauze o.a., dat hy geen aanleiding heeft een onderzoek te d.en instellen naar socia lisatie van bedrijven als er geen aanwijzingen voor de wenschelijkheid ervan oestaan. De heer Nederhorst (P.v.d. A.) betreurt het, dat het zoo lang geduurd heeft voor de in de troonrede aangekondigde commissie ter bestudeeriffg van de socialisatie van het minwezen tot stand kwam. Hg dringt op spoed by haar werkzaamheden aan. Bg de afdeeling „directo raat generaal van de prjiZen" bepleit de heer Nederhorst (P.v.d A.) dagelijksch contact tusschen het c:llege van rijks bemiddelaars en hèt directo raat generaal van de prijzen, opdat men aanstonds een over zicht van verhoogde loonen heeft. De minister meent dat er veel voor te ze'ggen is. Ove rigens deelt hf mede. dat' een nieuwe prijzenwet in verge vorderden staat van voorbe reiding is. De "begrootingen van eco nomische zaken zoomede die van de staatsmijnen in Lim burg worden daarna zender hoofdelgke stemming goedge keurd. Begrooting van verkeer. In den laten namiddag heeft de Tweede Kamer nog in be. handeling genomen de hoofd stukken 9b (verkeer) van de voor 1946 ryksbegrootingen en 1947. De heer Algera (AR.) maakt bezwaren tegen de po gingen in bezettingstijd onder nomen om te kxmen tot con centratie van het personen vervoer over de weg Gaarne wil hg vernemen waarom van de aanleg van een spoorweg over de Afsluit dijk niets meer vernomen wordt. De heer de Ruiter (C.H.) betoogt, dat er op het gebied van het autobusverkeer iets moet gebeuren. De vergadering werdt daar na geschorst tot Vrijdagmid dag één uur. By de voortzetting van het debat besprak de heer Serra- rens (K-V.P.) Vrijdagmiddag de coördinatie van het ver voer. Hy merkte op, dat twee derde van het autobusvervoer al is „afgeslacht" en met de dag verdwijnen autobusdien sten. om overgenomen te wor den door de spoorwegen of dochterondernemingen. Spr. acht de thans gevolgde han- delwyze onrechtmatig. De heer van der Zaal (A.R.). wyst er op, dat de binnen scheepvaart in de troonrede niet eens genoemd ls. Spr- meent, dat juist de binnen schippers er recht op hebben voor oorlogsschade schade loos gesteld te worden. Zg staan vobr troostelooze vooruitzich ten. Ordening van het water verkeer mag niet langer wach ten. (De zitting duurt voort) Buiten vervolging gesteld. De officieren-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's Herto genbosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaar delijk buiten vervolging gesteld: Maria E. de Brauwer, Schoon- dijke; Janna M. Wage, Sluis; Jacomina J. de Kramer geb. de Ridder, Waterlandkerkje; Mag- dalena R. Schipper geb. du Pon, IJzendijke; Christina H. Lessihe geb. Wolfgang en Cornelia J. Brugeman geb. Versprille, beide Sas van Gent! Pieternella le Due, Dordrecht, allen onder toezlcht- stelling van de S.T.P.D, en ont zetting rechten. Adriana S. v. d. Vijver, Oost- burg; Elednifa Verrey, Sluis; J. Smoor, Waterlandkerkje: Conelia A. P. M. Corthals, IJzendijke;, Sjoerdje van Stralen, Hoek; P. A. Stevens en C. Steveps, beiden Hontenise; P. A. Goffurinl, Sas van Gent; Hendrika C. v. d. Berg. Utrecht, allen onder toe- zichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. Maria W. Vinke, Axel en Di- na K. Renters, beiden verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. J. van Vooren, Oostburg en Elisabeth den Boer geb. Suur- mond, beiden alleen ontzetting rechten. Voorts zijn de volgende perso nen onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld: P. I. Dhont, IJzendijke: A. v. d. Vijver, Hontenisse; W Helj- boer en Dingena A F. Groene- wege. belden Zierikzee; Cafha- rina Brand, *s-Gravenhage; Erna Ph. Bracke, Eedoo (B.). allen omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. L. Louws. O. en W- Souburg: Geertrulda P. S. Simpelaar, Joze- fina M. Stokkerman, beiden Oostburg; Maria Willem'sen, St. Anna ter Muiden; A. Wagé, Sluis; Margarite M.' de Boevèr en Celina C. M. Temfnermap. beiden IJzendijke; D. P. van Al ten, Axel; Martha M. Cappaert geb. Ysebaert, Sas'Van Gent. Bij allen zijn de gerezen verdenkin gen niet ongegrond gebleken, doch overwogen is, dat de schuld van zoodanigen aard is dat op legging van een straf of maatre gel niet gerechtvaardigd is te achten. Aangezien gebleken is, dat voor wild, tamme konijnen en gevogelte een prysregelfng niet gemist kan worden zyn opnieuw maximum-prijzen voor wild. tamme konijnen en gevogelte afgekondigd. AL BIJNA LENTE. Een paar bloelende fruitboomen is voor de ze tijd van het jaar blijkbaar nog niet ge noeg. By den heer L. Kluyfhout te St. Lau rens is op 11 Dec. een lam geboren. Moeder en kind maken het goed. Het begint zoo lang zamerhand al echt op lente te lyken. WEDEROPBOUW- ARBEIDERS. Een lezer vraagt zich af: Hoe het komt, d£t' arbeiders, die uit andere gewesten naar Zeeland komen om aan de wederopbouw of in de industrie te werken zoo vaak kleine voordeden krijgen, die onthouden worden aan de Zeeuwsche arbeiders. hoewel deze laats ten toch ook al hun energie geven voorhèt te ver richten werk. Dezer dagen bleek dat weer bij de uitdeeling van sigaretten. Datzelfde geval deed zich vorig jaar voor bij de dijkwerkers, die tabak kregen... als ze van elders kwamen. Er zijn ook textielvoor- deeltjes geweest. Mag er op ge hoopt worden, dat bij nieuwe voordeeltjes ook de arbeiders van Zeeland niet worden vergeten? vraagt de inzender. PR0V. STATEN VAN ZEELAND. Begrooting 1947. De Staten van Zeeland zul len in tweede gewone zit ting byeenkemen op Donder dag 19 December, des morgens te tien uur. De bneenkomst heeft plaats in het Schutters hof te Middelburg. Wrj ontvingen de begrooting van inkomsten en uitgaven der provincie Zeeland voor het jaar 1947. De gewone dienst sluit met een totaal aan baten van 2.817.064 en aan uitgaven van 3.287.064. De evenwichts- uitgave'n by bijzondere wet ten door het rijk aan de pro vincie opgelegd sluiten in ent vangsten en uitgaven op ruim 8 millioen. De kapitaalsdlenst sluit in inkomsten en uitgaven op ruim 3.5 millioen gulden. Onder de kapitaal9dienst paraisseert de electriclteits- voorziening met een bedrag van 3 millioen. Wat de ge wone dienst betreft bestaan de voornaamste inkomsten ramingen uit; opcenten directe belastingen 1.1 millioen, stoom- boctdiensten ruim 415.000; electriciteltsvoorziening 628.000. Van de uitgaven noemen wij jaarwedden ruim 830.000; wegen 149.000; rente en af lossing 1.3 millioen; verkeer en vervoer 152.000; stoom bootdiensten 1 ruim 150.000; Mr. v. Kleffens sprak In New-York. Mr. v. Kleffens heeft te New York tijdens een lunch van de K. v. K. aldaar ge sproken over de Nederland- sche economie. Er bestaat nu geen handel tusschen Nederland en Dultschland, aldus v. Klef- fens, omdat het geallieerde bestuur dit heeft verhinderd. Mr. v. Kleffens noemde het 't toppunt van onbillijkheid cm de Duitsche economie weer op de been te helpen en die der naburige landen onnoodig te laten kwynen. Doctorsbul aan de Koningin overhandigd. Donderdagmorgen ontving H.M. de Koningin in het pa leis aan het' Lange Vöbrhöut te 's-Gravenhage prof. dr. Henry Leenhardt, vergezeld van zyn dóchter, in particu liere audiëntie. Hierby' over handigde prof. Leenhardt na méns de Faculte libre de théologie protestante de Mont- Sellier aan HM. de doctors ul. Vervolgens bood H.M. de Koningin aan prof. Leenhardt een noenmaal aan. Auto-Industrie in Nederland? Naar wy vernemen worden op het oogenblik de moge- lykheden onderzocht, cm in Nederland een automobiel industrie te vestigen. Tot dus verre worden auto-onderdeelen ln ons land ingevoerd. Deze auto-onderdeelen worden dan hier te lande samengevoegd t:t auto's. Men heeft nu het plan de vervaardiging van die onderdeelen in Nederland zelf te doen geschieden. De Ford fabrieken in IJederland zouden daartoe een uitbreiding dergaan. Een studentenrel. Dg gemoedsrust van de R. K. studenten, die te Utrecht en te Nijmegen studeeren, is verstoord. Er is een hevige oorlog uitgebroken. Woensdagavond hebben drie vier honderd leden van de Utrechtsche ver. „Veritas" een stormaanval gedaan op de so ciëteit van „Noviomagentium" te Nymegen. Er werd een proclamatie verspreid, waarin werd mede gedeeld, dat de Nymeegsche studenten-organisatie was ge liquideerd, dat de Nymegenaars volstrekte kalmte moesten be waren en niet naar hun socië teit gaan om onnoodig „bloed vergieten" te voorkomen. In de sociëteit Eigen Huis" kon den de overwonnen Nijmegcna- ren zich .laten inschrijven als lid va^n „Veritas".. Na een kor te bezètting échter van de No- vlomagentium-societelt trok ken de aanvallers zich terug ih een koffiehuis, dat toen krachtdadig door de Nyme genaars belegerd werd, totdat ook daar de aftocht werd ge-' blazen, waarby eenige klappen vielen. Om kwart voor een des nachts verdwenen de aanval lers per goederentrein in de richting Utrecht. Zes vliegtuigen 'zochten naar de Firefly. Zes vliegtuigen van de ma rineluchtvaartdienst startten Donderdagmorgen van het vliegveld "Valkenburg om de vermiste Firefly F 9 op te sporen. Omstreeks 17 uur Donder dag keerden de zes vliegtui gen van de marine-luchtvaart dienst terug op Valkenburg, zonder eenig spoor van de ver miste Firefly F 9 ontdekt te hebben. Vrijdag werden de po gingen voortgezet. Muziek voor Westkapelle. De werkgelegenheid. Op 7 December stonden inge schreven 837 (30) personen, waarvan er 476 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 7 December wer den 528 (20) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvra gen bedroeg 446 (264). De tus schen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Wal cheren: Meubelmaker, schoenma kers, kleermakers, metaalbewer kers, kantoorbedienden, kapsters, machine-stlksters en naaisters, winkeljuffrouwen, huish. perso neel. Zuid-Beveland: Meubelmaker, schoenmaker, bankwerkers, mon teurs, smid-bankwerker, loodgie ter, arbeider conservenfabrlek, bouwk.-opzichter, kapster, was- scherij personeel, huish. pers. Tholen: kleermaker, monteur, stoker, leerling-fitter, bakkers knecht. Schouwen- en Duiveland: Schoenmaker, wagenmaker,leerl. monteur, leerl. fitter, leerl. kcMneiy verpleegsters, werkster; hoielmeis-- 5. Zceuwsch-Vlaanderen: Meubel makers, stoffeerders, bankwerkers, hotelkok, kantoorbedienden, sme den, bakker,- apoth. assistente, kapster, naaisters, textielarbei ders, kantoorbediende, huish. per soneel. Kantoren van het Gewestejjjk Arbeidsbureau zijn gevestigd te Middelburg, Vlissingen. Goes, Kruiningen, Tholen, Zierikzee, jTerneuzen, Hulst, Oostburg- en Sas van Gent. Kerknieuws NED HERV. KERK. Bij de Ned. Hervormde gem. te Middelburg is beroepen ds. A- de Vries van Hekelum. Beroepen naar Wlssekerke: Ds. G. H. J. Marsman te Brul- nisse. Door de nctabelen der Ned. Herv. kerk te St. Annaland is tot Kerkvoogd benoemd de heer Abr. Bruijnzeel. DE GR00TE VIER De vièr ministers van bui- tenlandéche zaken hebben een volledige overéenstemm.ng be reikt over alle hangende pun ten varr de 5 vredesverdragen met Italië, Finland, Roeme nië, Hongarije en Bulgarije. De huidige zitting van den raad van- ministers van bui- tenlandsche 2aken te New York is na een periode van 6 weken beëindigd. In hun slot redevoering gaf ieder der 4 ministers de wensch te ken nen, dat van-de ervaringen te New York opgedaan, gebruik femaakt zou worden by de esprekingen over het Duit sche vredesverdrag te Moskou, die op 10 Maart beginnen. VREDE IN U S A. President Truman heeft in de Vereenigde Staten vandaag de besluiten geteekend voor opheffing van de laatste nog in de Vereenigde Staten be staande groote oorlogsbu- reaux o.a. dat voor pnjsbe- heersching en voor oorlogsin dustrie. FRANSCH PREMIER. Leon Blum- Is "met 575 van de 590 stemmen gekozen tót miniéter-prèsidént van Frank rijk. CHENEESCH-BRITSCH VERDRAG. Sir Ralph Stevenson, Britsch ambassadeur in China, heeft medegedeeld, dat' besprekingen worden gevoerd over het ont werp van een Chineesch- Britsch verdrag, naar het voor beeld van het Chineesch-Ame- rlkaansche vriendschaps-, han-, dels- jen scheepvaartverdrag, dat dé vorige maand werd ge teekend. Furtwangler voor een tribunaal. Woensdag is de beroemde Duitsche dirigent Wilhelm Furtwangler onder beschuldi ging van nationaal-sociallsti- sche gezindheid voor het zui veringstribunaal in Berlijn ver schenen. Het tribunaal verdaagde de zaak voor onbepaalde tijd in tegenstelling tot 'de wensch van den dirigent, die bewijsmate riaal ter ontlasting wilde aan voeren. Nederlandsche uitvoer. Volgens door het Centraai Bu reau voor de Statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de uitvoer in November 616.812 :on (v. m. 483 815) te gen een waarde van 1xn.l- lioen guiaen (v. m. 109 millioen Iguiatn) ln he< uitvoerbedrag van -No vember waren begrepen 20 9 mii- lioen vcor aardappelen, 5.1 mil lioen voor cacao en chocoiade, 4.i> millioen voor vruchtenpulp, 4.2 millioen voor radio-artikelen, 3.4 millioen voor gecondenseerde melk, 3 millioen voor bloembol len, 3 milhoen voor kunstzijden garens, 2.6 millioen voor versche vruchten, 2.7 millioen voor ver sche groenten en 2.3 millioen vcor kaas. De Nederlandsche tenor zanger L:uls van Tulder is dezer dagen in Malmo (Zwe den) opgetreden met het ste- delyk orkest. Kunstmestimport. De Russische bezettings autoriteiten in Duitsehland hebben met. Nederland een ruiltransactie afgesloten, waarby van Nederlandsche zijde, zooals bekend, haring en superfosfaat worden geleverd tegen kallmeststoffen uit Dultschland. De transportmoei lijkheden zijn thans in zoover re opgelost, dat met verlading een aanvang zal worden ge maakt. waarbij nog tal van moeiiykheden te verwachten zijn. De Russische zóne zal le veren 30.000 ton kalizout 40 procent en 23.000 ton oatent- kall, gehalte 26 procent. De Nederlandsche leverantie be staat uit 20,000 ton superfos faat en ongeveer 60.000 vaten van 110 kg. haring. Met deze lmporthoeveelheld is 13 pro cent van onze totale kallbe- hoefte gedekt. AUSTRALISCH GEZEUR. Woensdagmorgen vroeg zyn 40 Indonesische zeelieden, als gevolg van een loongesehil, van het Nederlandsche vracht schip „Tsjibesar" te Sydney weggeroeid of gezwommen. Het schip is thans zonder voldoende bemanning om uit te varen en de autoriteiten verklaarden, dat zy op orders van Batavia wachtten/ De „Tsjibesar" werd geboycot door de vakver. van havenar beiders omdat het schip In- heemsche arbeiders naar Mel bourne bracht, ten einde de boycot op Nederlandsche sche. ->en te ontgaan. Dr. H. J. Levelt ls be noemd tot consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad, Het ls nog maar kort geleden, dat de bekende schrijver-vliege nier Viruly, die in de tijd, dat zijn vader er burgemeester was, ln Weskapelle heeft gwoond, in „De Groene Amsterdammer" zijn pakkend artikel schreef als inlei ding van een door hem op touw gezette inzamelingsactie om de inwoners van Walcherens' zwaarst getroffen dorp weer aan muziekinstrumten voor het plaat selijk corps, te helpen. Deze actie ls een doorslaand succes gebleken. Onraidellijk be gonnen de giften binnen te ko men, zoodat men reeds over circa 4000 beschikt, waarvan 1000 bijgedragen is door het Fonds Noodgebieden. Hoewel dus het benoodigde bedrag 5000 a 6000) nog niet geheel aanwe zig is, kan men er toch op reke nen, dat de Westkapellenaren volgend voorjaar weer hun eigen muziekcorps zullen hebben. Vrijdag is de burgemeester, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, naar Tilburg gereisd, om bij de hande laren op prioriteit bij de afleve ring van instrumenten aan te dringen. Sluis RAADSVERGADERING Donderdag vergaderde de Semeenteraad van Sluis. Over e bouw van een tijdelyk ge meentehuis werd gunstig beslist, evenals voor de bouw van een nieuwe brandweerga rage, waarvan de begrooting ƒ35.000 bedraagt. Besloten werd om 5563 m3 populieren te verkoopen. Burgemeester Aernoudts stelde voor om de twee nisr sehutten aan het Hesdo-huis te koopen voor 600 gulden. De heer Smoorenburg meende dat er zeker nog 2500 gulden bij zou komen om de nissehutten bewoonbaar te maken. Besioten werd om het meentehuis van St. Anna Muiden te herstellen en het aan het gezin v. d. Bunder te verhuren. Als volgend punt stond op de agenda hersteling van het hek van de algemeene begraaf plaats. De begrooting bedi-oeg 1410 gulden- doch de heer Smoorenburg had een plan uitgewerkt waarvan de kos ten maar op 745 zouden komen. De raad gaf B. en W. machtiging om het plan Smoo. renburg verder uit te werken. Op een verzoek van de Gem. Oostbui'g om toe te treden tot een gemeenschappelijke re geling inzake de openbare school voor U.L.O. aldaar werd gunstig beschikt- Het wederopbouw-plan werd met inachtneming van de toe gezegde wyziglngen voorloo- pig goedgekeurd. Verder wer den de raadsbesulten van 14 Nov. en 19 Oct. ingetrokken inzake onteigening van gron den van Flandria. Verder zou aan de wensch van du Fos- worden voldaan om grond van het gasthuis ter beschik king te stellen voor de bouw van een meubelfabriek. Terneuzen PROPAGANDA-AVOND TRANSPORTARBEIDERS. Woensdagavond hield' dè Gentri Traasp.Arbeidersbond afd. Terneuizen een 'propagan- da-avond voor een geheel ge vulde zaal. Na een openingswoord van den heer F. M. Dieleman, trad Tholen RATTENBESTRIJDING. Op Dinsdag 17 Dec. a.s. des avonds 7.30 uur zal in de zaal van het „Hof van Holland" te Tholen door de commissie voor ratten- en muizenbestrijdlng op het eiland Tholen een bij eenkomst worden belegd: waarbij een ambtenaar van de Plantenziektenkundige dienst te Wagenlngen 'n lezing zal houden over de bestrij- dlngsmethoden. ONTSPANNINGSAVOND Dinsdag j.l. gaf het departe ment Tot nut van 't Algemeen te ThoLen een ontspannings avond in de zaal van de wed. Hoek. Er was groote belang stelling van de zyde van het publiek. Stavenisse LUIDRUCHTIGE JEUGD. De politie van Stavenisse heeft opdracht gekregen toe te zien, dat de jeugd van Stavenisse zich 's Zaterdags avonds niet te luidruchtig ge draagt. De ouders wordt aan geraden hun kinderen er op te wijzen anderen geen overlast aan te doen. Als er geen verbetering komt in het schreeuwen en zingen der jeugd, zal de bur gemeester van Stavenisse zich genoodzaakt zien de aanvra gen voor tooneelvoorstellingen, films, enz. af te wijzen. Poortvliet HERSTELRAAD. De volgende dames en hee- ren hebben zitting in de Herstelraad te Poortvliet: B. J. van Oeveren, burgemeester; C. J. van Poortvliet, arts; mej. L. v. d. Velde, wijkver pleegster; mevr. van Oeveren; mevr. Jansen; "C. Geuze, dia ken Ned. Herv. kerk; W. Kurvink, diaken Geref. kerk; A. I. de Groen, diaken der Geref. gemeente. Ouwerkerk UITVOERING O.W.K. De sportvereeniging O.W.K, gaf te Ouwerkerk een geslaag de opvoering van het tooneel- spel „Wantrouwen", dat goed geregisseerd en gespeeld werd In het byzonder viel het spel van mej. Loontje de Oude op. Voor de pauze kwam een kort blijspel voor het voetlicht, ter wijl tevens een nonstop gym- nastiekuitvoering werd gege ven, het klein Kunstensemble Charles Aerts op. Nol van Dijk die als confe- nencier optrad en Willy Ren, de twee gemoedelijke caus- seurs, brachten het publiek in de juiste stemming. Als accordeonist-pianist trad op Toni Bakkenes die het mu zikale gedeelte op uitsteken de wyze verzorgde. Ter afwisseling voerde Mr. Lantes enkele geslaagde goo cheltoeren uit. De heer Koppens uit Rot terdam sprak over de trans portarbeidersbond en haar re sultaten. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Ter- neuzen kwam Donderdagmid dag ln openbare vergadering bijeen. Tot onderwyzer aan de jpenbare lagere school A werd m.a.s benoemd de heer C. J. Udo te Scherpenisse. Tot leden van de Commis sie van toezicht op het M.O. werden herbenoemd de heeren dr. L. J. Cazemier en ir. G. P. M. Dikötter. Het" voorstel van B. en W. om aan het gemeentepersoneel over 1945 en 1946 een z.g. Opboüwtoelage te verleenen, tot een maximum van 20 van de vaste grendjaarwedde, met minimum van 100 en een maximum van 400 per jaar, ontmoette vele bezwa ren. Ook de heer v. Strien achtte het ongewenscht dat de gemeente, die noodiydend is, daarvoor een uitgr.ve doet van 15.000 per jaar stelde daarom voor om een toelage te geven van 10 met een minimum van 100 en een maximum van 20. Dit vo:rstel werd aangenomen met 9 stemmen voor en 4 tegen. Vastgesteld werd het bedrag per inwoner van de gemeen schappelyke regeling tot cen tralisatie van het Bouw- en Woningtoezicht en van het toezicht" op gemeentewerken Dit werd verhoogd' van 0.49 op - 1,-^-. Gelden .werden be schikbaar gesteld' "^oor de be sturen van eenige bijzondere scholen. Vastgesteld werd het bedrag der werkeiyke uitgaven dei* by'z:ndere scholen over 1945, terwyi garantie werd verleend van rente, aflossing en kosten van een door het bestuur der Ambachtsschool aan te gané geldleening. Beslóten werd een crediet van ten hoogste 3000 te verleenen voor de regionale gasvoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen. INDUSTRIE-VESTIGING. B. en W. vroegen een cre- niet van ten hoogste 4l)üu voor .het d:en instellen van een onderzoek naar de moge lijkheid van industrievestiging, door den deskundige dr. J. J. Hanrath. De heer Filius achtte dit onderzoek noodzakelyk, doch doorgemand, die werkelijk heel goed bekend is met Zeeuwsch Vlaanderen. De voorz. antwoordde dat de heer Hanrath zeer goed bekend is met Zw. Vlaande ren. De heer v, Strien p rt betreft waar eèn onder nemer iets aan zal hebben. De raad ging tenslotte accoord met het voorstel van B. en W. Besloten werd, om in ver band met b. uwplannen aan te koopen het perceel Kerkhof laan 28. voor 3500 en een perceel onbebouwde grond, groot 6629 M2 tegen 1 per M2. B. en W. stelden voor om in principe te besluiten tot het beschikbaarstellen van een crediet van ƒ172.500 voor de bouw van 15 Oostenrijksche houten middenstandswoningen. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte z.h.s. aanvaard- Tenslotte ontstond een breed voerig debat over het voor stel van B. en W. om va3t te stellen een verordening op de gemeentelijke dienst van maat schappelijke zorg, wat inhield, net bestaande Burgerlijk Arm bestuur op te heffen. Daar bleek dat vele raadsleden de kwestie nog niet genoeg had den bestudeerd, werd dit voor stel tenslotte aangehouden tot een volgende vergadering. In de Geref kerk te Tho len zal door den oud-stadge noot. den heer H. Beekman, onderwyzer met verlof uit In- dië, op Woensdag 18 Dec. a.s. des avonds 7 uur een Zen dingsrede worden gehouden. De heeren «L Oudesluys en M. D. A. Geuze zyn belden herbenoemd tot kerkvoogd by de Ned". Herv. kerk te Scher penisse. Tot ouderling ln de Ned. Herv. kerk te Poortvliet zyn benoemd de heeren C. K. Krijger Jzn en J. P. v. d. Male en tot diaken de heeren W. A. Istha en C. P. Byl Mzn. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk te St. Maartens- dyk is herbenoemd" de heer D. Voshol en t:t diaken de heer J. M. Quaalt. Bij de Ned. Herv. kerk te St. Philipsland werden tot léden van het kiescollege be noemd de heeren A. A. Kaas hoek, B. Bossers, Joh Geel hoed, W. J. Beurkens Azn. en J. C. de Rooy. Westkapelle De wederopbouw. De eerste steen, die Donder dagmiddag door den 3-jarigen Keesje Mol werd gelegd op de plaats, waar het bekende hotel café-restaurant „de Valk" zal herrijzen, beteekende officieel het begin van de wederopbouw van Westkapelle. Talrijke auto riteiten w.o. de burgemeester jhr. mr. M. A. F. C. de Casembroot, de gemeente-secretaris W. J. K. Dieleman, dr. Huygens, vertegen woordigers" van wederopbouw en Rijkswaterstaat, benevens vele buurtbewoners woonden te plech tigheid bij. De heer J. A. A. Mol, die te zamen met zijn zwager, de heer Dieleman, de stoot heeft gegeven tot de herbouw, opdat Westka pelle voor de volgende zomer weer gasten kan ontvangen, hield een korte speech, waarin hij er aan herinnerde, dat „de Valk" aan de Zuidstraat vroeger bij vele reizigers bekend was. In Oct. 1944 werd het pand geheel ver woest. Op dat tijdstip was West kapelle onbewoonbaar en onbe reikbaar. Thans is het startschot voor de wederopbouw gegeven en kan men de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Aarden burg: 10.30 ds. van Royen; Biervliet: 10 ds. v. d. Ham; Breskens: 10 en 18 30 ds. v. Vliet; Cadzand: 10 ds. Enker; Grcede: 9.30 ds. Derksen; Hoofdplaat: 10 Cand. J. Winckel; Nieuwvliet: 14 ds. Derksen; St. Kruis: 9.15 ds. v. Royen; Oostburg: 10 ds. Founder; Retranchement: 10 ds. Barnouw; Schoondijke: 13.30 ds. v. Vliet; Sluis: 9.30 ds. Schrale; St. Anna ter Mui den: 11 ds. Schrale; Water landkerkje: 10 dhr. v. Sab- ben; IJzendijke: 10 ds. Doorn; Zuidzande: 10 ds. ter Beek; Axel: 10 ds. Talma, 2.30 dhr. van Sabben; Terneuzen: 10 ds. J. C. Sickesz., 2.30 dr. L. J. Cazemier, 7 Jeugddienst; Zaamslag: 9.30 Leesdlenst, 2.30 ds. J. A. Talma; Sluiskil: 10 dr. L. J. Cazemier; Philip pine: 2.30 ds J. v. d. Graaff. Geref. Kerk: Oostburg: 10 en 2.30 Zendeling van Es. Oud Geref. Gem. Oostburg: 30 en 2 ds. v. d. Gruiter. Tholen Ned. Herv. Kerk. 10 ds. W. Vroegindeweij, 3 ds. N. Kooreman. Geref. Kerk. 10 en 3 ds. Brinkman, Em. predikant te Wasesenaar. Chr, Geref. Kerk. 10 ds. H. van 'Leeuwen (Bevestiging ambtsdragers), 2.30 ds. H. van Leeuwen "(H. Doop), 6.30 ds. H. van Leeuwen. Donder dag 19 Dec. a.s. des avends 7 uur ds. H. van Leeuwen (Bijbellezing). Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 Leesdienst. Ned. Prot. Bond. Des mid dag 3"uur Theol. Cand. Haan uit Zandvoort. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. S. G. J Goverts, 2.30 ds. Goverts (H.'Catech.), ln beide diensten collecte Ge nerale Kas. Geref Kerk. 10 en 2.30 ds. C. A. Vreugdenhil. Chr. Geref. Kerk. 3 X Lees dienst. St. Annaland. Ned. Herv Ker. 10 Leesdient, 6 ds. S. G! J. Goverts. Geref. Gem 3 X Leesdienst. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 ds. de Bres (Bed. H. Avond maal), 6 Leesdienst. Geref. Gem. 3 X Leesdienst. St. Maarterisdyk. Ned. Herv. Kerk. v.m. Leesdienst, n.m. ds. de Bres (Voorber. H. Avondmaal). Rehoboth des avends 7 uur dst Waardenburg uit Rotter* dam. Oud Geref. Gem. 3 X Lees dienst. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk. 10 ds N. Kooreman, 2.30 ds. Waardenburg uit Rot terdam. Geref. Gem. v.m. en n.m. ds. A. Visser, des avonds Leesdienst. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk. 10 Leesdienst, 2,30 ds. W. Vroegindewey. Geref. Kerk. 10 en 2.30 den heer A. Vreugdenhil uit Rot terdam. Geref. Gem. v.m. en n.m. Leesdienst, des avonds ds, A. Visser. lolven. Poeders. Pi Hen. Kruiden, 1 Verpkgings-en Verlxmóortikekfi MMnfMnfJoal. \krkouAtÜoa\ A.C,\mndebREST SOES (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 14