De bedrijfsorganisatie UIT DE PROVINCIE Het kolentekort ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Walcheren Zeeuwsche S TWEEDE KAMER ZIJN DE WINSTEN TE HOOG? SOCIALISATIE. Bij de voorzetting van het de bat over de begrooting van Econ. Zaken betoogt de heer Hoogcar- spel (C.P.N.). dat het loon van de arbeiders met groote ge zinnen van diyi aard is. dat zij zich niet eens het distribu tiepakket kunnen verschaffen en dat pakket is nog niet alles wat de arbeider aan levensbehoeften noodig heeft, want hij behoeft meer dan eten en drinken alleen. De loonen moeten omhoog en spreker betoogt dat dit kan. De prflzen kunnen om laag. op de eerste plaats dooi de prflsbeheerschlng. De mi nister voor wederopbouw heeft te kennen gegeven, dat de prflzen voor de bouw van hui zen gedrukt kunnen worden met 30 a 40 Dat bewflst. dat men graait waar men granen kan. De heer Bachg (K.V.P.) be pleit de noodzakelijkheid, dat de Regeering voortbouwend op de vestigingswet kleinbedrijf, zal me dewerken aan het uitbouwen van de gezondmaking van het klein bedrijf. De heer van Dis (S.G.) be toogt, dat de leiders van bedrij ven angst hebben voor al wat ambtenaar is, angst voor de vakqroepen, angst voor cie over heid, angst voor kuiperijen. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) gaat uitvoerig In op de winsten van den producent en de marges voor de tusschenkomst; deze mar ges zijn te hoog. De heer Korthals (P.v.d.V.) acht het gewenscht. dat de over heid zich zooveel mogelijk terug trekt en zooveel mogelijk overlaat aan het particulier initiatief. Hi) betoogt vervolgens, dat cartels onontbeerlijk zijn. Wat de prijzenpolitiek betreft mogen de middenstanders niet het slachtoffer worden. De heer Kikkert (C.H.)- geeft tc kennen, dat in protestantsch- christelljke kringen de warmste voorstanders van de bedrijfsorga nisatie worden gevonden. De heer Kortenhorst (K.V.P.) wijst erop. dat men eigenlijk nog steeds niet weet wat socialisatie is. Minister van IJsselsteln heeft destijds eens een plan gehad, dat binnen drie maanden alle crisis ambtenaren verdwenen moesten zijn. Zoo ver wil spr. intusschen niet gaan, maar er moet toch een termijn te noemen zijn. De heer Posthumus (P.v.d.A.) wijdt eenige beschouwingen aan de industrialisatie. Donderdagmorgen beantwoord de de Minister van Economische Zaken, de heer Huysmans de sprekers. Ten aanzien van tal van pro ducten moet het departement van de eene maand in de andere zien te komen om alle benoodigde ar tikelen bij elkaar te krijgen. Het gaat daarbij zooals met de huis vrouw, die met haar loon van de eene week de andere moet zien te halen. Waar het kan. zal vrij heid gegeven worden aan den ondernemer, maar dan moeten er waarborgen zijn voor het alge meen belang. Hij is verder van oordcel. dat de weg van industrialisatie be- wandcld ral moeten worden. De angst voor den Nederland- schen ambtenaar wordt, naar 's ministers inzicht, wel wat over dreven. Er wordt ernstig gewerkt aan bezuiniging en inkrimping van personeel, waartoe spr. o.a. ver wijst naar dc distributie. Het is dc bedoeling in een aan- tal branches dc winstmarge te verlagen, waarvan spr. verwacht, dat dit zal doorwerken in de prij- zen. Schier dagelijks teekent hij nieuwe prijsbeschikkingen. De verlagingen komen neer op 10 procent, in »ssommige gevallen 12 15 procent. Bedacht moet intus schen worden, dat de voedings middelen het grootste deel van het budget vergen. In verband met de positie der tabakswinkeliers merkt hy op, dat er voor de oorlpg 6o.000 vergunningen liepen en thans 23.000. De brutowinst voor de corlbg bedroeg ca. 35 millioen, nu is deze winst 27 28 millioen. Hij is van oor deel, dat de toestand voor de betrokkenen niet is, zooals men op protestvergaderingen wel wil doejï voorkomen Zonder te willen vcorultloo- pen op de wettelyke regeling wil spr. wel vaststellen, dat de bedrijfsorganisatie sterk zal dienen te leunen op de vr{|e stands- en vakorganisa ties Tenslotte deelt de minister oa. nog mede, dat een nieuwe wetteUke regeling der ka- mers van koophandel in voor. befeijing is. Naar aanleiding van opmer kingen bij de replieken ver klaart minister Huysmans na de pauze O.a., dat h\) geen aanleiding heeft eén onderzoek te d:en Instellen naar socia lisatie van bedrijven als er geen aanwijzingen voor de wenschelijkheid ervan hestaan. De heer Nederhorst (P.v.d. A.) betreurt het, dat het zoo lang geduurd beeft voor de in de troonrede aangekondigde commissie- ter bestudeering van de socialisatie van het mijnwezen tot stand kwam, Hy dringt op spoed bij haar werkzaamheden aan. Bij de afdeeling „directo- raat generaal van de prijzen" bepleit de heer Nederhorst (P.v-d A.) dagelijksch contact tusschen het c-llege van rijks bemiddelaars en het directo raat generaal van de prijzen, opdat men aanstonds een over zicht van verhoogde loonen heeft. De minister meent dat er veel voor te zeggen is. Ove rigens deelt hfc" mede dat een nieuwe prijzenwet in verge vorderden staat van voorbe reiding is. De begrootingen van eco nomische zaken zoomede die van de staatsmijnen in Lim burg worden daarna zender hoofdelijke stemming goedge keurd. In den laten namiddag heeft de Tweede Kamer nog in be handeling genomen de hoofd stukken 9b (verkeer) van de ryksbegrootingen voorv 1946 en 1947. De heer Algera (A.R.) maakt bezwaren tegen de po gingen in bezettingstijd onder- nohien om te k:men tot con centratie van het personen vervoer over de weg. Gaarne wil hy vernemen waarom van de aanleg van een spoorweg over de Afsluit dijk niets meer vernomen wordt. De heer de Ruiter (C.H.) betoogt, dat er op het gebied van het autobusverkeer iets moet gebeuren. De vergadering w;rdt daar na geschorst tot Vrijdagmid dag één uur. Loonende controle. De controle op de in gediende rekeningen voor het herstel van wonin gen met een schade be neden 3000,heeft tot 1 December j.l. in de provincie Groningen een besparing van rond 180.000,—, of wel 12 procent van het totaal opgeleverd. Er werd tot die datum in deze provincie bijna 114 milli.en gulden be steed aan dit herstel. Aangezien dit bedrag in het kader van de finan cieringsregeling, die voor het herstel beneden de drieduizend gulden is getroffen, byna geheel voor rekening van het ry'k komt, is een niet onbelangrijke besparing door controle verkre gen. EERSTE KAMER De Indische kwestie. De Eerste Kamer hield Donderdagmiddag een korte vergadering De heer Mole naar (P.v.d'.A.) merkte op, dat de regeering geen gele genheid schijnt te zoeken, om over de Indische aangelegen heid ook met de Eerste Ka mer van gedachten te wisse len. De Kamer zal zelf dienen te beoordeelen, of zulk een discussie noodzakelijk is. Dit zal pas kunnen geschieden na afloop der discussie in de Tweede Kamer. Spreker be- h;udt zich voor dienaangaande nog met een voorstel te ko men. De heer de Zwaan (C.H.) sluit zich aan by den hc-r Molenaar. Hij acht het be vreemdend, dat de regeering deze discussie blijkbaar niet ->oo'ig acht. Bespaar ook op gas en eleclriciteit. In verband met de beëindi ging van de stalling in de Amerïkaansche kolenmijnen deelt het Ministerie van Eco nomische zaken mede, dat dit allerminst béteekent, dat reeds aanstonds weer Amerikaansche kolen ter beschikking van de Ned_- verbruikers staan. Het bi(jft derhalve volstrekt nood zakelijk, dat de dezer dagen in de dagbladen aangekondig de korting van tenminste 20 op alle kolentoewijzlngen on verminderd gehandhaafd wordt. Aan iederen verbruiker van kolen, gas en electriciteit wordt dus nogmaals dringend aanbevolen zijn verbruik ge durende de eerste maanden tot het uiterste te beperken. Het Rijkskolenbureau zal de Industrie de noodlge richtlijnen doen toekomen; van de parti culiere verbruikers wordt ver wacht, dat zij er ernstig naar zullen streven 20 beneden de voor hen vastgestelde rant soenen voor gas en electrici teit te blyven. Mr. v. Kleffens sprak in New-York. Mr. v. Kleffens heeft te New JTork tijdens een lunch van ae K. v. It. aldaar ge sproken over de Nederland- ■cne economie. Er bestaat nu geen handel tusschen Nederland en Duitschland, aldus v. Klef fens, omdat het geallieerde bestuur dit heeft verhinderd. Mr. v. Kleffens noemde het 't toppunt van onbillijkheid :m de Dultsche economie weer op de been te helpen en die der naburige landen onnoodig te laten kwijnen. Doctorsbul aan de Koningin overhandigd. Donderdagmorgen ontving H.M. de Koningin fn het pa leis aan het Lange Voorhout te 'a-Gravenhage prof ar. Henry Leenhardt, vergezeld van zijn dochter, in particu liere audiëntie. Hierbjj over handigde prof. Leenhardt na mens de Faculte libre de théologie protestante de Mont- pellier aan H.M. de doctors bul. Vervolgens bood H.M. de Koningin aan prof. Leenhardt een noenmaal aan. Auto-industrie in Nederland? Naar w(j vernemen worden i het oogenblik de moge lijkheden onderzocht, -m in ederland een automobiel industrie te vestigen. Tot dus verre worden auto-onderdeelen in ons land ingevoerd. Deze auto-onderdeelen worden dan hier te lande samengevoegd t:t auto's. Men' heeft r.u het plan de vervaardiging van die onderdeelen in Nederland zelf te doen geschieden. De Ford fabrieken in Ne ,'erlancl zouden daartoe een uitbreiding on dergaan. Een studentenrel. De gemoedsrust van de R. IC. studenten, die te Utrecht en te Nijmegen studeeren, is verstoord. Er is een hevige oorlog uitgebroken. "VJToensdagavond hebben drie h -vier honderd leden van de Utrschtsrche ver. ..Veritas" een stormaanval gedaan op de so ciëteit van „Novidmagentlum" te Nymegen. Er werd een proclamatie verspreid, waarin werd mede gedeeld, dat - de Nijmeegsche studenten-organisatie was ge liquideerd. dat de Nijmegenaars volstrekte kalmte moesten be varen en niet naar hun socië teit gaan om onnoodig „bloed vergieten'' te voorkomen. Tn 'Ie sociëteit ,.Eigen Huis" kon den-de overwonnen Nijmegena- ren 'zich latpv, inschrijven als 'id vair ..Veritas". Na een kor te bezetting echter van de No- viomagentium-societeit trok ken de aanvallers zich terug in een koffiehuis, dat toen krachtdadig door de Nijme- ge naars belegerd werd. totdat ook daar-de aftocht werd ge blazen, waarbil eenige klappen vielen. Om kwart voor een des nachts verdwenen de aanval lers oer goederentrein in de richting Utrecht. Zes vliegiuig°n zochten naar de Firefly. Zes vliegtuigen van de ma rineluchtvaartdienst startten Donderdagmorgen van het vliegveld Valkenburg om ygrmiste Firefly F 9 op te sporen. Omstreeks 17 uur Donder dag keerden de zes vliegtui gen van de marine-luchtvaart dienst terug op Valkenburg, zonder eenig spoor van de ver miste Firefly F 9 ontdekt te hebben. Vrb -g crden de po gingen voortgezet. Voor de gasfabriek te V 1 i s s i n g e n by v. zijn in October en November geer Americansche kolen aange. voerd, zoodat de thans aan wezige voorraad slechts be perkt is, tterwijl met het oog op een m; gelijke vorstperiode juist veel kolen aanwezig dienden te zijn. Het gasbedrijf vertrouwt echter dat de ver bruikers de moeilijke toe stand zullen erkennen en in verband daarmede het verbruik tot het uiterste be perken, teneinde te voorko men dat weer gaslooze uren moeten worden ingesteld en dat moet worden overgegaan t:t het nemen van strenge maatregelen (meter wegne- men). Herdenking der 10 vermoorde Schouwenaren Op 10 December was het twee jaar geleden, dat tien Schouwenaren door den bezet ter werden vermoord. De kring Renesse van de G.O.I.W.N. organiseerde een herdenking in de kerk te Renesse. die een sober karakter drceg. Aanwezig waren vele nabe staanden der slachtoffers, le den van de G.O.I.W.N., het gemeentebestuur van Renesse, het' bestuur van de Oranje- vereeniging, het kerkelijk be stuur, de V.C.J.C. en andere belangstellenden. De heer S. C. van de Hoek sprak namens de G.O.I.W.N. waarna van de kerk een lan ge stoet naar het kerkhof trok. Men legde kransen op de graven, waarna men weer naar de kerk trok. Gezongen werden twee cou pletten van het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God". Met dankzegging sloot de heer de Roo, v.orzitter van de kring Renesse der Oud- Illegalen, deze indrukwekken de bijeenkomst. 50.000 bloembollen zullen Middelburg opfleuren. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft 50.000 bloem bollen van het Centraal Bloem bollencomité te Haarlem ont vangen, die bestemd zijn om de stad inhet voorjaar een fleurig aanzicht te geven. Daartoe zijn 10.000 bollen In de stadsparken uitgezet, terwyl de overige 40.000 z\jn weggeschonken aan burgers, wier tuinen destijds onder wa ter stonden, met het verzoek de bollen in hun voortuinen te planten. Glas voor Zeeland. GROOTE PARTIJ STAAT IN AMSTERDAM GEREED. Een groote hoeveelheid op maat gesneden glas staat thans bij het comité „Ruiten Troef" te Amsterdam ter ver zending naar Zeeland gereed. Het eerste transport is vast gesteld voor Dinsdag 17 Dec. a.s. H:eveel glas er dan ver voerd zal kunnen wol-den is thans nog niet bekend, omdat men voor het transport afhan kelijk is van de welwillend heid van expeditie-onderne mingen. Er zijn n.l. geen fond sen aanwezig waaruit het kostbare vervoer van glas met inachtneming van de nor male tarieven betaald kan worden. WAGENS GEVRAAGD. In dit verband heeft „Rui ten Troef"- een opr-ep ge richt tot alle Nederlandsche expediteurs (of firma's, die over een desbetreffende vrachtwagen beschikken) voor dit menschlievende doel gratis een 4 tons vrachtwagen, zoo mogelijk met personeel, af te staan en hiervan uiterlijk Za terdagmorgen a.s. opgave te doen. Natuurlijk'neemt het-co mité de voer deze tweeclaag- sche tocht naar Zeeland te maken onkosten wèl voor zijn rekening. Licht voor Middelburg. Het eerste gedeelte van de partij bestelde straatlantaarns is te Middelburg gearriveerd. Het personeel van het Electri- citeitsbedrjjf is inmiddels be gonnen deze lantaarns, vijftien in getal, .te plaatsen. De Burg en de Noordstraat zijn reeds voorzien, térwijl de Groenmarkt Donderdag aan de beurt kwam. In de komende weken zullen nog lantaarns geplaatst worden bij de Lange Jan, op de Lange Delft, de Loskade, de Bodenmarkt en in de Gravenstraat. Men hoopt hiermede <vó6r Kerstmis ge reed te komen, d:ch houdt er rekening mee, dat de werk zaamheden wellicht langere tijd in beslag zullen nemen. De volgende zending lan taarns wordt spoedig ver wacht. BENOEMING. Benoemd is tot lid van de dijkraad voor de waterkeerlng van d^ calamiteuze Jonkvrouw Annapolder, als vertegenwoor diger van de Adriaanpoider, de heer C. P. Kallewaard te Kortgene. De Brandstoffencommissle te Zierikzee zal met ingang van 23 December 1946 wor den opgeheven DE GROOTE VIER De vier ministers van bui- tenlandsche zaken hebben een volledige overeenstemming be reikt over alle hangende pun- teii van de 5 vredesverdragen met Italië, Finland, Roeme nië, Hongarije en Bulgarije. De huidige zitting van den raad van ministers van bui- tenlandsche zaken te New York is na een periode van 6 weken beëindigd. In hun slot- redevoering gaf ieder der 4 ministers de wensch te ken nen, dat van de ervaringen te New York opgedaan, gebruik gemaakt z:u worden by de besprekingen over het Duit- sche vredesverdrag te Moskou, die op 10 Maart beginnen. VREDE IN U S A. President Truman heeft in de Vereenigde Staten vandaag de besluiten geteekend voor opheffing van de laatste nog in de Vereenigde Staten be staande groote oorlogsbu- reaux o.a. dat voor prysbe- heersching en voor oorlogsin dustrie. FRANSCH PREMIER. Leon Blum is met 575 van de 590 stemmen gekozen tot minister-president van Frank rijk. CHINEESCH-BRITSCH RDRAG. Sir Rai^h Stevenson, Britsch ambassadeur in China, heeft medegedeeld, dat besprekingen worden gevoerd over het ont werp van een Chlneescb Britsch verdrag, naar het voor beeld van het Chineesch-Ame- rlkaansëhe vriendschaps-, han dels- en scheepvaartverdrag, dat de vorige maand werd ge teekend. Furlwangler voor een tribunaal. Woensdag is Nde beroemde Dultsche dirigent Wilhelm Furtwëngler onder beschuldi ging van nationaal-soeialisti- sche gezindheid voor het zui veringstribunaal in Berlyn ver schenen. Het tribunaal verdaagde de zaak voor onbepaalde tijd in tegenstelling tot de wensch vdn den dirigent, die bewijsmate riaal ter ontlasting wilde aan voeren. Nederlandsche uitvoer. Volgens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de uitvoer in November 616.812 :on (v. m. 483 815) te- gen een waarde van 12") mil lioen gulden (v. m. 109 millioen gulden) In he' uitvoerbedrag van No vember waren begrepen 20 9 'mil lioen vcor aardappelen, 5.1 mil lioen voor cacao en chocolade, 4.6 mililoen voor vruchtenpuip, 4.2 millioen voor radio-artikcien, jA mililoen voor gecon lenseerd» melk. 3 mililoen voor bloembol len, 3 millioen voor kunstzijden garens. 2.6 millioen voor versche vruchten, 2.7 millioen voor ver sche groenten en 2.3 millioen vcor kaas. Kunstmestimport. De Russische be2et.ti.ngs- autoriteiten in Duitschland hebben met Nederland een ruiltransactie afgesloten, waarbij van Nederlandsche zijde, zooals bekend, haring superfosfaat worden geleverd 'tegen kallipeststoffen uit Duitschland. De transportmoei lijkheden zijn thans in zoover re opgelost, dat met verlading eeil aanvang zal worden ge maakt, waarbij nog tal van moeilykheden te verwachten zijn. De Russische zóne zal le veren 30.000 ton kalizout 40 procent en 23.000 ton patent kali, gehalte 26 procent. De Nederlandsche leverantie be staat uit 20,000 ton superfos faat en ongeveer 60.000 vaten van 110 kg. haring. Met deze importhoeveelheid is 13 pro cent van onze totale kalibe hoefte gedekt. AUSTRALISCH GEZEUR. Woensdagmorgen vroeg zijn 40 Indonesische zeelieden, als gevolg van een loongeschll, van het Nederlandsche vracht, schip „Tsjibesar" te Sydney weggeroeid of gezwommen. Het schip is thans zonder voldoende bemanning om uit te varen en de autoriteiten verklaarden, dat zij op orders van Batavia wachttenDe „Tsjibesar" werd geboycot door de vakver. van havenar beiders omdat hetschip In- heemsche arbeiders naar Mel bourne bracht, ten einde de boycot op Nederlandsche sche. nen te ontgaan. Dr. H.-J. Levelt is be noemd tot consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad. Goes Maandag raadsvergadering. PARKEERTERREIN VOOR AUTOBUSSEN. De gerneenteraad van Goes is byeengeroepen tegen Maan dag 23 December, des avonds te half acht. Van de 17 punten der agen da is zeker wel het belang rijkste dat tot aanleggen van een parkeerterrein voor auto bussen. In opdracht van B. en W. heèft de directeur van ge meentewerken een plan van een nieuwe aanleg van hqt parkeerterrein samengesteld, waarvan de kosten iir ttaal geraamd worden op 30.00U, Volgens den directeur moet het terrein worden opgenoogd en opnieuw bestraat, vvaarby door het aanbrengen van trot toirs en vluchtheuvels, het verkeer leiding wordt gege ven en vo:r de autobussen vaste standplaatsen worden gemaakt. Het systeem is zoodanig, dat de bussen bij het in- en uitrijden van het terrein elk slechts eenmaal het door. gaande verkeer snijden Het aantal standplaatsen wor, op 14 gebracht. Bij de stand plaatsen wordt een bordje ge plaatst, waarop de busdienst staat aangegeven. Aan de zijde van de West- vest wordt op het 8 meter breede trottoir een abri ge plaatst, 20 m. lang en 3 m. overhuifd, aansluitend aan een ,oi!etgeb;uwtje met telefoon cel. Op verschillende plaatsen worden oversteekbanen in lich te kleur gemaakt. Voor een ruime verlichting zal worden i gezorgd. Het werk wordt glo baal begroot op 27.500, ter- vvyl voor verbetering van de rioleering 2500 wordt ge rekend. E^n tweede voorstel luidt het verhoogen van het staan geld tot 2.50 per week en 100.per jaar. Oudelande RAADSVERGADERING Dezer dagen kwam de raad van Oudelande in openbare vergadering bijeen. Besloten werd om aan het gemeentepersoneel ever de ja ren '46 en '47 een opbouwtoe- lage toe te kennen van 10 Aan mej T. A. Helmstryd werd op fiaar verzoek m.i.v. 1 Jan,. 1947 eervol ontslag ver leend als schoonhoudster der o.l. school. Eveneens werd per 1 Jan. 1947 eervol" entslag verleend aan den heer L. Westveer als secretaris-ontvanger van het Burg. armbestuur, In deze va cature werd voorzien door dej benoeming van den heer Jac. de Jager Wzn. Tot lid van het burg. armbestuur werd gekozen de heen Dirk Hoffius. Besloten werd om de veld wachterswoning met barak en arrestantenlokaal te verhuren aan het rijk ten dienste van de rijkspolitie. De gemeentebegrooting vcor 1947 werd eveneens vastge steld en wel met de volgende eindcijfers: gewone dienst, ln inkomsten en uitgaven op 50.021,40, kapitaaldienst in inkomsten en uitgaven op 46.078,01. Het geraamde te kort van de gewone, dienst bedraagt 13.600. Vervolgens wercl de gemeen terekening 1945 nog aangek- den. In de- commissie tot na zien der rekening namen zit ting de heeren Bruggeman en Rijk. BESTUURSVERKIEZING Het bestuur van het Groene Kruis te Oudelande heeft als bestuursleden ln de wykverple- glng benoemd de heeren A. W. Nieuwenhuize en c- Douw. Yerseke OUDERAVOND. Dinsdag werd in de zaal No- let te Yerseke een ouderavond gehouden van de Openbare School, die geopend werd door den voorzitter den heer A. Rid derhof, die speciaal burgemeester Willemsen en enkele oud-com- missie-leden welkom heette. heer J. Glerum deelde mede, dat de school thans 187 leerlingen telde, w.o. zeven uit het kinder tehuis. De leerlingen voerden het_ too- neelstuk „Het gouden kleedje" op. Het stuk werd met groote aan dacht gevolgd. De burgemeester bracht dank aan den voorzitter van de Ouder- commissie en het hoofd van de school voor de woorden tot hem gericht. Aan het $lot van de avond bracht de voorzitter dank aan het onderwijzend personeel en de jeugdige tooneelspelers voor de geslaagde avond. Woensdagavond werd het stuk nog herhaald voor oud-leerlingen en andere belangstellenden in het openbaar onderwijs. CHR SCHOOL. De leerlingen van de 7e en 8c klas van dc Chr. School .Kakel- dans" te Yerseke, bezochten de Coöperatieve Suikerfabriek Roosendaal. Met groote aandacht en belangstelling volgden zij het proces van biet tot suiker. 's Heer Arendskerke GEMEENTERAAD. Maandagmorgen, 9.30 uur komt de gemeenteraad van 's Heer Arendskerke in open bare vergadering bijeen. 'lissingen Als de Oranjetelg geboren wordt. FEESTELIJKHEDEN WORDEN VOORBEREID. De Bond van Buurtvereni gingen „Oranje en Viissir.gen" e Vlissingen is vanzelfspre kend reeds druk bezig met 'e voorbereidingen van de feestelijkheden in verband met le komende blijde gebeurteni: n het Prinselijk gezin. Naar wij vernemen ligt het In de bedoeling de kinderen van de .hoogste klassen der 'agére scholen, liederen in te :tudeeren, die dan op de dag waarop de nieuwe Koninklijke telg geboren wordt, begeleid do:r een der muziekcorpsen, in het openbaar zullen wor den uitgevoerd. Waarschynlijk zal dit' op het Bellamypark ->laats vinden. 's Avonds zal door de beide Vlissingsche muziek corpsen een rondwandeling door de stad worden gemaakt, welke met een taptoe zal ein digen. Middelburg UITZENDING VAN KINDEREN. Op 10 December werd in Middelburg een afdeeling van ..Kinabu" her-opgericht. Men stelt zich tot doel zwak ke en sociaal misdeelde kin deren naar buiten uit te zen den. Een behoorlijk aantal kin deren kan worden opgenomen by pleegouders in Heiland. Giften kunnen worden stort op giro-nummer 218328 van den penningmeester Min- derhoud, Noordweg 72. Westkapelle De wederopbouw. De eerste steen, die Donder dagmiddag door den 3-jarigen Keesje Mol werd gelegd op de plaats, waar het bekende hotel- café-restaurant „de Valk" zal herrijzen, beteekende officieel het begin van de wederopbouw van Westkapelle. Talrijke auto riteiten w.o. de burgemeester jhr. mr. M. A. F. C. de Casembroot, de gemeente-secretaris W. J. K. Dieleman, dr. Huygens, vertegen woordigers van wederopbouw en Rijkswaterstaat, benevens vele buurtbewoners woonden te plech tigheid bij. De heer J; A. A. Mol, die te zamen met zijn zwager, de heer Dieleman, de stoot heeft gegeven tot de herbouw, opdat Westka pelle voor de volgende zomer weer gasten kan ontvangen, hield een korte speech, waarin hij er aan herinnerde, dat „de Valk" aan de Zuidstraat vroeger bij vele reizigers bekend was. In Oct. 1944 werd het pand geheel ver woest. Op dat tijdstip was West kapelle onbewoonbaar en onbe reikbaar. Thans is het startschot voor de wederopbouw gegeven en kan men de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Na de plechtigheid begaven de genoodigden zich naar de cantine, waar verschillende aanwezigen de gelegenheid aangrepen om nog enkele woorden spreken. Dc burgemeester complimenteerde de eigenaresse van „de Valk", de wed. van Mill en noemde het een verheugend feit dat Westkapelle in de naaste toekomst weer gasten kan ontvangen en ontspannings avonden organiseeren. De architect ir. F. H. Klokke wilde de houdig van mevr. v. Mill ten voorbeeld stellen aan alle ge dupeerden in Nederland. Hij wees op de hulp van de Stichting „Herbouw Walcheren" en het S treekbureau. Woensdag zijn weer 19 nieuwe woningen in Westkapelle aanbe steed. Volgend jaar zullen 12Ü woningen gebouwd mogen wor den, waardoor het woningpro bleem in Westkapelle als opgelost beschouwd kan worden. BENOEMINGEN. In de Donderdag gehouden vergadering van de gemeente raad te 's Heer Abtskerke werd benoemd tot gemeente secretaris de heer C. de Rui ter, tot wnd. gemeente-ontvan ger de heer P. J. Leenman en tot vast ambtenaar ter ge meente-secretarie de heer P. W. de Lange. NIPPERS De dankdagcollecte van de Ned. Herv. Gemeente te Oudelande bracht het mooie bedrag van ƒ563.95 op. Tot ouderling van de Ned. Herv. kerk in Wilhelminadorp is gekozen de heer J. Buteyn en tot diaken de heer M. Vis ser. De Volgende heeren uit 's- Heer Abtskerke werden herbe noemd in hun functie: P. Braam tot ouderling deb Ned. Herv. gem. J. van Oo3ten tot diaken. Q. Remijnse tot nota bel. J. Braam tot notabel en Jac. Braam tot kerkvoogd. Dinsdagavond werd door het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Yerseke de. verkiezing gehou den voor 2 ouderlirigen en diaken wegens periodieke aftreding van de heeren W. Honders, P. C. Fi- lius en J. Kosten. Gekozen wer den tot ouderling de heeren J. de Blaey en P. de Munck, tot dia ken de heer W. Goeman. De collecte voor het Neder- landsch Bijbelgenootschap heeft te Yerseke opgebracht de som van 90.23. Op de j.l. Zondag te Ber gen op Zoom gehouden jaar vergadering van de Zeeuwsch Brabantsche Turnkring werd namens het Kon. Ned. Gym- nastiekverbon<j de medaille van verdienste uitgereikt aan den heer M. C. Zandee, voor zitter der gymnastiek-vereen. .Volharding" te Goes. De Dankdagccllecte voor kerk en armen bracht in de Ned. Hérv. kerft te Driewegen- Ovezande samen 659.op. TRIBUNAAL GOES. UITSPRAKEN. Donderdag deed het tribu naal te Goes de volgende uit spraken J. J. Pieters, 32 jaar, beton fabrikant te Goes, interneering gelijk aan de tyd in voor-in- terneering doorgebracht, ver beurdverklaring van het ver mogen en ontzetting rechten met inbegrip van dat om als betonfabrikant in de uitge breidste zin, werkzaam te zijn. J. Goetdemondt, 33 jaar, aan- nemer te Vlissingen. verbeurd verklaring van het vermogen, behalve het recht van de kin deren op het erfdeel van wy- len de moeder en ontzetting rechten met inbegrip van dat om aannemer te zijn, met uit zondering van lilantenwerk. D. Cormoolse. 35 iaar. tim- merfabrikant te Grypskerke, verbeurdverklaring van vyftien duizend gulden en ontzetting rechten en bepaling dat hy al leen al9 klein timmerman Het hoofd van de school dc werkzaam mag zijn. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Edam (vac. mr. H. H Riepma) J. P. v. Mullem te Zuidbroék. Ds. Pliester, Ned. Herv. predikant te Hoofdplaat heeft het beroep naar Vries (Dren- tef aangenomen. Beroepen is by de Ned. Hervormde kerk te Tholen da. C. J. van der Graaf uit Nij- kerk. Beroepen te Poederooyen- Loevestein drs. J. C, Hooy- kaas te Arnemuiden. Bedankt voor Wissekerke: G. H. J. Marsman te Brui- nisse. GEREF. KERK (Art. 81 K O.) Bedankt voor het beroep naar Middelburg ds. J. F. Heij te Langerak. EV. LUTH. KERK. Beroepen te Bergen op Zoom J. M. Llndeyer, vloot- predikant met verlof. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Gouda J. v. d. Guchte, laatstelijk voor ganger N.P.B. te Bussum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6