Leuwsche S De bedrijfsorganisatie UIT DE PROVINCIE Het kolentekort LAATSTE NIEUWS WALCHEREN nippers TWEEDE KAMER ZIJN DE WINSTEN TE HOOG? SOCIALISATIE. Bij de voorzetting van het de bat over de begrooting van Econ. Zaken betoogt de heer H;jogcar- spel (C.P.N.), dat het loon van de arbeiders met groote ge zinnen van dien aard is, dat zij zich niet eens het distribu tiepakket kunnen verschaffen en dat pakket is nog niet alles wat de arbeider aan levensbehoeften noodig heeft, want hij behoeft meer dan eten en drinken alleen. De loonen moeten omhoog en spreker betoogt dat dit lean. De prijzen kunnen om laag. op de eerste plaat.? door de prijsbeheersching. De mi nister voor wederopbouw heeft te kennen gegeven, dat de prijzen voor de bouw van hui zen gedrukt kunnen worden met 30 a 40 Dat bewjjst. dat men graait waar men graaipn kan. De heer Bachg (K.V.P.) be pleit de noodzakelijkheid, dat de Regeering voortbouwend op dc vestigingswet kleinbedrijf, zal me dewerken aan het uitbouwen van de gezondmaking van het klein bedrijf. De heer van Dis (S.G.) be toogt, dat de leiders van bedrij ven angst hebben voor al wat ambtenaar is, angst voor de vakgroepen, angst voor de over heid, angst voor kuiperijen. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) gaat uitvoerig in op de winsten van den producent en de marges voor de tusschenkomst; deze mar ges zijn te hoog. De heer Korthals (P.v.d.V.) acht het gewenscht, dat de over heid zich zooveel mogelijk terug trekt en zooveel mogelijk overlaat aan het particulier initiatief. Hij betoogt vervolgens, dat cartels onontbeerlijk zijn. Wat de prijzenpolitiek betreft mogen de middenstanders niet het slachtoffer worden. De heer Kikkert (C.H.) geeft te kennen, dat in protestantsch- christelijke kringen de warmste voorstanders van de bedrijfsorga nisatie worden gevonden. De heer Kortenhorst (K.V.P.) wijst erop, dat men eigenlijk nog steeds niet weet wat socialisatie is. Minister van IJsselstein heeft destijds eens een plan gehad, dat binnen drie maanden alle crisis- ambtenaren verdwenen moesten zijn. Zoo ver wil spr. intusschen niet gaan, maar er moet toch een termijn te noemen zijn. De heer Posthumus (P.v.d.A.) wijdt eenige beschouwingen aan de industrialisatie. Donderdagmorgen beantwoord de de Minister van Economische Zaken, de heer Huysmans de sprekers. Ten aanzien van tal van pro ducten moet het departement van de eene maand in de andere zien te komen om alle benoodigde ar tikelen bij elkaar te krijgen. Het gaat daarbij zooals met de huis vrouw, die met haar loon van de ecne week de andere moet zien te halen. Waar het kan. zal vrij heid gegeven worden aan den ondernemer, maar dan moeten er waarborgen zijn voor het alge meen belang. Hij is verder van oordeel, dat dc weg van Industrialisatie be wandeld zal moeten worden. De angst voor den Nederland- schen ambtenaar wordt, naar 's ministers inzicht, wel wat over dreven. Er wordt ernstig gewerkt aan bezuiniging en inkrimping van personeel, waartoe spr. o.a. ver wijst naar de distributie. Het Is de bedoeling in een aan- tal branches de winstmarge te verlagenwaarvan spr. verwacht, dat dit zal doorwerken in de prij zen. Schier dagelijks teekent hij nieuwe prijsbeschikkingen. De verlagingen komen neer op 10 procent, in sommige gevallen 12 a 15 procent. Bedacht moet intus schen worden, dat de voedings middelen het grootste deel van het budget vergen. In verband met de positie der tabakswinkelier9 merkt hQ op, dat er voor de oorlog 65.000 vergunningen liepen en thans 23.000. De brutowinst voor de oorlog bedroeg ca. 35 millloen, nu is deze winst 27 28 millloen. Hij is van oor deel, dat de toestand voor de betrokkenen niet is, zooals men op protestvergaderingen wel wil doen voorkomen. Zonder te willen vcoruitloo- pen op de wettelijke regeling wil spr. wel vaststellen, dat de bedrgfsorganlsatie sterk zal dienen te leunen op de vrjje stands- en vakorganisa ties. Tenslotte deelt de minister oa. nog mede, dat een nieuwe wettelijke regeling der ka mers van koophandel in voor bereiding is. Naar aanleiding van opmer kingen bij de replieken ver klaart minister Hugsmans na de pauze o.a., dat hij geen aanleiding heeft een onderzoek te d:en instellen naar socia lisatie van bedrijven als er geen aanwijzingen voor de wenschelijkheid ervan bestaan. De heer Nederhorst (P.v.d. A.) betreurt het, dat het zoo lang geduurd heeft voor de in de troonredq aangekondigde commissie ter bestudeering van de socialisatie van het mijnwezen tot stand kwam. Hij dringt op spoed bij haar werkzaamheden aan. Bij de afdeeling „directo raat generaal van de prijzen" bepleit de heer Nederhorst (P.v.dA.) dagelgksch contact tusschen het college van rijks- bemiddelaars en het directo raat generaal van de prijzen, opdat men aanstonds een over zicht van verhoogde loonen heeft. De minister meent dat er veel voor te zeggen is. Ove rigens deelt hi; mede. dat een nieuwe prijzenwet in verge vorderden staat van voorbe reiding is. De begrootingen van éco nomische zaken zoomede die van de staatsmijnen in Lim burg worden daarna z:nder hoofdelijke stemming goedge keurd. In den laten namiddag heeft de Tweede Kamer nog in be handeling genomen de hoofd stukken 9b (verkeer) van de rijksbegrootingen voor 1946 en 1947. De heer Algera (A.R.) maakt bezwaren tegen de po gingen in bezettingstijd onder nomen om te k:men tot con centratie van het personen vervoer over de weg. Gaarne wil hij vernemen waarom van de aanleg van een spoorweg over de Afsluit dijk niets meer vernomen wordt. De heer de Ruiter (C.H.) betoogt, dat er op het gebied van het autobusverkeer iets moet gebeuren. De vergadering w:rdt daar- i geschorst tot Vrijdagmid dag één uur. Loonende controle. De contróle op de in gediende rekeningen voor het herstel van wonin gen met een schade De neden 3000,heeft tot 1 December j.l. in de provincie Groningen een besparing van rond 180.000,—, of wel 12 Va procent van het totaal opgeleverd. Er werd tot die datum in deze provincie bijna IV. millicen gulden be steed aan dit herstel. Aangezien dit bedrag in het kader van de finan cieringsregeling, die voor het herstel beneden de drieduizend galden is getroffen, bijna geheel voor rekening van het rijk komt, is een niet onbelangrijke besparing door contróle verkre gen. EERSTE KAMER De Indische kwestie. De Eerste Kamer hield Donderdagmiddag een korte vergadering. De heer Mole naar P.v.d* A.) merkte op, dat de regeering geen gele genheid schijnt te zoeken, om over de Indische aangelegen heid ook met de Eerste Ka mer van gedachten te wisse len. De Kamer zal zelf dienen te beoordeelen, of zulk een discussie noodzakelijk is. Dit zal pas kunnen geschieden na afloop der discussie in de Tweede Kamer. Spreker be- 'i:udt zich voor dienaangaande nog met een voorstel te ko- .men. De heer de Zwaan (C.H.) sluit zich aan bij den heer Molenaar. Hij acht het be vreemdend, dat de regeering deze discussie blijkbaar niet nooilg acht. Mr. v. Kleffens sprak in New-York. Mr. v. Kleffens heeft te New York tijdens een lunch van de K. v. K. aldaar ge sproken over de Nederlaud- scöe economie. Er bestaat nu geen handel tusschen Nederland en Duitschland, aldus v. Klef fens, omdat het geallieerde bestuur dit heeft verhinderd. Mr. v. Kleffens noemde het 't toppunt van onbillijkheid cm de Duitsche economie weer op de been te helpen en die der naburige landen onnoodig te laten kwijnen. Doctorsbul aan de Koningin overhandigd. Donderdagmorgen ontving H.M. de Koningin in het pa leis aan het Lange Voorhout te 's-Gravènhage prof. dr. Henry Leenhardt, vergezeld van zijn dochter, in particu liere audiëntie. Hierbij over handigde prof. Leenhardt na mens de Faculte libre de théologie protestante de Mont- pellier aan H.M. de doctors bul. Vervolgens bood H.M. de Koningin aan prof. Leenhardt een noenmaal aan. Auto-industrie in Nederland? Naar wij vernemen worden op het oogenbllk de moge lijkheden onderzocht, tm ln Nederland een automobiel industrie te vestigen. Tot dus verre worden auto-onderdeelen in ons land ingevoerd. Deze auto-onderdeelen worden dan hier te lande samengevoegd t:t auto's. Men heeft nu het plan de vervaardiging van die onderdeeien in Nederland zelf te doen geschieden. De Ford fabrieken in Nederland zouden daartoe een uitbreiding on dergaan. Een studentenrei. De gemoedsrust van de R. K. studenten, die te Utrecht en te Nijmegen studeeren, is verstoord. Er is een hevige oorlog uitgebroken. Woensdagavond hebben drie vier honderd leden van de Utrechtsche ver. „Veritas" een stormaanval gedaan op de so ciëteit van „Noviomagentium" te Nymeg<en. Er werd een proclamatie verspreid, waarin werd mede gedeeld, dat de Nrjmeegsche studenten-organisatie was ge liquideerd. dat de Nijmegenaars volstrekte kalmte moesten be waren en niet naar hun socië teit gaan om onnoodig „bloed vergieten" te voorkomen. In de sociëteit ,,Eigen Huis" kon. den de overwonnen Nijmegena- ren zich laten inschrijven als lid van ..Veritas". Na een kor te bezetting echter van de No- viomagentium-societeit trok ken de aanvallers zich terug in een koffiehuis, dat toen krachtdadig door de Nijme genaars belegerd werd, totdat ook daar de aftocht werd ge blazen, waarbij eenige klappen vielen. Om kwart voor een des nachts verdwenen de aanval lers per goederentrein in de richting Utrecht. Zes vliegtuigen zochten naar de Firefly. Zes vliegtuigen van de ma rineluchtvaartdienst startten Donderdagmorgen van het vliegveld Valkenburg om de vermiste Firefly F 9 op te sporen. Omstreeks 17 uur Donder dag keerden de zes vliegtui gen van de marine-luchtvaart dienst terug op Valkenburg, zonder eenig spoor van de ver miste Firefly F 9 ontdekt te hebben. Vrijdag werden de po gingen voortgezet. Bespaar ook op gas en electriciteit. In verband met de beëindi ging van de staking in de Anierikaansche kolenmijnen deelt het Ministerie van Eco nomische zaken mede, dat dit allerminst beteekent, dat reeds aanstonds weer Amerikaansche kolen ter beschikking van de Ned. verbruikers staan. Het blijft derhalve volstrekt nood zakelijk, dat de dezer dagen in de dagbladen aangekondig de korting van tenminste 20 op alle kolentoewijzingen on verminderd gehandhaafd vordt. Aan lederen verbruiker van kolen, gas en electriciteit wordt dus nogmaals dringend aanbevolen zijn verbruik ge durende de eerste maanden tot het uiterste te beperken. Het Rijkskolenbureau zal de industrie de noodige richtlenen doen toekomen; van de parti culiere verbruikers wordt ver wacht, dat zij er ernstig naar zullen streven 20 beneden de voor hen vastgestelde rant soenen voor gas en electrici teit te blijven. Voor de gasfabriek te V1 i s s i n g e n bijv. zijn in October en November geen Amerikaansche kolen aange voerd, zoodat de thans aan wezige voorraad slechts be perkt is, terwijl met het oog op een m:gelijke vorstperiode juist veel kolen aanwezig dienden te zgn. Het gasbedrijf vertrouwt echter dat de ver bruikers de moeilijke toe stand zullen erkennen en in verband daarmede het gas verbruik tot het uiterste be perken, teneinde te voorko men dat weer gaslooze uren moeten worden ingesteld en dat moet worden overgegaan t:t het nemen van strenge maatregelen (meter wegne men). Herdenking der 10 vermoorde Schouwenaren Op 10 December was het twee jaar geleden, dat tien Schouwenaren door den bezet ter werden vermoord. De kring Renesse van de G.O.I.W.N. organiseerde een herdenking in de kerk te Renesse, die een sober karakter drceg. Aanwezig waren vele nabe staanden der slachtoffers, le den van de G.O.I.W.N., het gemeentebestuur van Renesse, het bestuur van de Oranje- vereeniglng, het kerkelijk be stuur, de V.C.J.C. en andere belangstellenden. De heer S. C. van de Hoek sprak namens de G.O.I.W.N., waarna van de kerk een lan ge stoet naar het kerkhof trok. Men legde kransen op de graven, waarna men weer naar de kerk trok. Gezongen werden twee cou pletten van het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God". Met dankzegging sloot de heer de Roo, voorzitter van de kring Renesse der Oud- Illegalen, deze indrukwekken de bijeenkomst. 50.000 bloembollen zullen Middelburg opfleuren. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft 50.000 bloem bollen van het Centraal Bloem bollencomité te Haarlem ont vangen, die bestemd zijn om de stad in het voorjaar een fleurig aanzicht te geven. Daartoe zijn 10.000 bollen in de stadsperken uitgezet, terwijl de overige 40.000 zijn weggeschonken aan burgers, wier tuinen destijds onder wa ter stonden, met het verzoek de bollen in hun voortuinen te planten. Glas voor Zeeland. GROOTE PARTIJ STAAT IN AMSTERDAM GEREED. Een groote hoeveelheid op maat gesneden glas staat thans bij het comité „Ruiten Troef" te Amsterdam ter ver zending naar Zeeland gereed. Het eerste transport is vast gesteld voor Dinsdag 17 Dec. a.s. Hceveel glas er dan ver voerd zal kunnen worden is thans nog niet bekend, omdat men voor het transport afhan. kelijk is van de welwillend heid van expeditie-onderne mingen. Er zijn n.l. geen fond sen aanwezig waaruit het .kostbare vervoer van glas met inachtneming van de nor male tarieven betaald kan worden. WAGENS GEVRAAGD. In dit verband heeft „Rui ten Troef" een opr-ep ge richt tot alle Nederlandsche expediteurs (of firma's, die over een desbetreffende vrachtwagen beschikken) voor dit menschlievende doel gratis een 4 tons vrachtwagen, zoo mogelijk met personeel, af te staan en hiervan uiterlijk Za terdagmorgen a.s. opgave te doen. Natuurlijk 'neemt het co mité de voor deze tweedaag- sche tocht naar Zeeland te naken onkosten wèl voor zijn rekening. DE GROOTE VIER De vier ministers van bui- tenlandsche zaken hebben een volledige overeenstemming be reikt over alle hangende pun ten van de 5 vredesverdragen met Italië, Finland, Roeme nië, Hongarije en Bulgarije. De huidige zitting van den raad van ministers van bui- tenlandsche zaken te New York is na een periode van 6 weken beëindigd. In hun slot redevoering gaf ieder der 4 ministers de wensch te ken nen, dat van de ervaringen te New York opgedaan, gebruik gemaakt z:u worden bij de besprekingen over het Duit sche vredesverdrag te Moskou, die op 10 Maart beginnen. VREDE IN U S A. President Truman heeft in de Vereenigde Staten vandaag de besluiten geteekend voor opheffing van de laatste nog in de Vereenigde Staten be staande groote oorlogsbu- reaux o.a. dat voor prijsbe heersching en voor oorlogsin dustrie. FRANSCH PREMIER. Leon Blum is met 575 van de 590 stemmen gekozen tot minister-president van Frank rijk. CHINEESCH-BRITSCH VERDRAG. Sir Ralph Stevenson, Brltsch •ambassadeur in China, heeft medegedeeld, dat besprekingen worden gevoerd over het ont werp van een Chineesch Brltsch verdrag, naar het voor beeld van het Chineesch-Ame- rikaansche vriendschaps-, han dels- en scheepvaartverdrag, dat de vorige maand werd ge teekend. Furtwangler voor een tribunaal. Woensdag is de beroemde Duitsche dirigent Wilhelm Furtwangler onder beschuldi ging van nationaal-socialistt- sche gezindheid voor liet zui veringstribunaal in Berlyn ver schenen. Het tribunaal verdaagde de zaak voor onbepaalde tijd in tegenstelling tot de wensch van den dirigent, die bewijsmate riaal ter ontlasting wilde aan voeren. Nederlandsche uitvoer. Volgens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de uitvoer in November 616.812 :on (v. m. 483 816) te gen een waarde van 12.0 m.l- lioen guiaen (v. m. 109 mlllioen guiatn) In he' uitvoerbedrag van No vember aren begrepen 2C 9 mil lloen vcor aardappelen, 5.1 mil- lioen voor cacao en chocolade, 4.6 mililoen voor vruchtenpu.p, 4.2 millioen voor radio-artikeien, 3.4 millloen voor gecon lenseerde melk, 3 millioen voor bloembol len. 3 millioen voor kunstzijden garens, 2.6 millioen voor versche vruchten, 2.7 millioen voor ver sche groenten en 2.3 millioen vcor kaas. Kunstmestimport. De Russische bezettings autoriteiten in Duitschland hebben met Nederland een ruiltransactie afgesloten, waarbij van Nederlandsche zijde, zooals bekend, harin: superfosfaat worden geleverd tegen kalimeststoffen uit Duitschland. De transportmoei lijkheden zijn thans in zoover re opgelost, dat met verlading een aanvang zal worden ge maakt. waarbg nog tal van moeilijkheden te verwachten zijn. De Russische zóne zal le veren 30.000 ton kaüzout 40 procent en 23.000 ton patent- kali, gehalte 26 procent. De Nederlandsche leverantie be staat uit 20.000 ton superfos faat en ongeveer 60.000 vaten van 110 kg. haring. Met deze Importhoeveelheid is 13 pro cent van onze totale kalibe hoefte gedekt. AUSTRALISCH GEZEUR. Woensdagmorgen vroeg zijn 40 Indonesische zeelieden, als gevolg van een loongesehil, van het Nederlandsche vracht schip „Tsjibesar" te Sydney weggeroeid of gezwommen. Het schip ls thans zonder voldoende bemanning om uit te varen en de autoriteiten verklaarden, dat zij op orders van Batavia wachtten. De .Tsjibesar" werd geboycot door de vakver. van havenar beiders omdat het schip In- heemsche arbeiders naar Mel bourne bracht, ten einde de boycot op Nederlandsche sche en te ontgaan. Dr. H. J. Levelt tg be noemd tot consul-generaal der Nederlanden te Kaapstad. Licht voor Middelburg. Het eerste gedeelte van de partij bestelde straatlantaarns is te Middelburg gearriveerd. Het personeel van het Electri- citeitsbedrijf is inmiddels be gonnen deze lantaarns, vijftien in getal, te plaatsen. De Burg en de Noordstraat zijn reeds voorzien, terwijl de Groenmarkt Donderdag aan de beurt kwam. In de komende weken zullen nog lantaarns geplaatst worden bij de Lange Jan, op de Lange Delft, de Loskade, de Bodenmarkt en in de Gravenstraat. Men hoopt hiermede vóór Kerstmis ge reed te komen, dcch houdt er rekening mee, dat de werk- zaamheden wellicht langere tijd in beslag zullen nemen. De volgende zending lan taarns wordt spoedig ver wacht. BENOEMING. Benoemd is tot lid van de dijkraad voor de waterkeerlng van d© calamiteuze Jonkvrouw Annapolder, als vertegenwoor diger van de Adriaanpolder, de heer C. P. Kallewaard te liortgene. De Brandstoffencommissle te Zierikzee zal met ingang van 23 December 1946 wor den opgeheven. /lissingen Als de Oranjetelg geboren wordt. FEESTELIJKHEDEN WORDEN VOORBEREID. De Bond van Buurtvereeni- gingen „Oranje en Vlissingen" e Vlissingen is vanzelfspre kend reeds druk bezig met de voorbereidingen van de feestelijkheden in verband met de komende blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de kinderen van de hoogste klassen der scholen, liederen in te studeeren, die dan op de dag waarop de nieuwe Koninklijke telg geboren wordt, begeleid docr een der muziekcorpsen, het openbaar zullen wor den uitgevoerd. Waarschijnlijk zal dit op het Bellamypark plaats vinden. Avonds zal door de beide Vlissingsche muziek corpsen een rondwandeling door de stad worden gemaakt, welke met een taptoe zal ein digen. BEDRIJFSCOMMISSIE VOOR BAKKERS OPGERICHT. In een op Dinsdag gehouden vergadering van werkgevers en werknemers in het bakkers bedrijf te Vlissingen wer<j be sloten tot heroprichting van de bedrijfscommissie. Een bestuur werd gevormd en tot voorzitter gekózen de heer H. Groenouwe en tot secretariS'penningmeester de heer D. Heijboer, Besloten werden o.m. de moge lijkheid te onderzoeken om te komen tot een pensioenregeling voor de werknemers. OPENBARE LEESZAAL. Aan de Openbare Leeszaal te Vlissingen werden in No vember uitgeleend: 1405 Ned. romans, 201 romans in vreem de talen, 566 studieboeken en 347 kinderboeken. De tijdschriften- en kran tenzaal werd bezocht door 79 vr.uwen en 334 mannen. De jeugdleeszaal werd door 226 meisjes en 254 jongens bezocht. Middelburg UITZENDING VAN KINDEREN. Op 10 December werd in Middelburg een afdeeling van .Kinabu" her-ODgericht. Men stelt zich tot doel zwak ke en sociaal misdeelde kin deren naar buiten uit te zen. den. Een behoorlijk aantal kin deren kan worden opgenomen bij pleegouders in Heiland. Giften kunnen worden ge stort op giro-nummer 2183e.8 van den penningmeester Min- derhoud, Noordweg 72. MIDDELBURGSCHE SLAGERS. Dinsdagavond is te Middelburg een afdeeling opgericht van de Nederlandsche Slagershond, waarbij de meeste plaatselijke slagers zich direct hebben aange sloten. Het bestuur werd gevormd uit de heeren A. J. de Pagter, voorzitter, C. J. de Rijke, pen ningmeester. C. H. Net. secreta ris, J. Boone en A. P. Weemaes. LEZING VAN DS. PADT. Ds. Padt hield Maandag avond voor de leden van de Ned Protestantenbond in het Schuttershof een lezing over de figuur van den grootin quisiteur uit Dostojewki's ro man ,.De gebroeders Karama- zow". Het verhaal van den groot inquisiteur, één van de meest boeiende en wgsgeerige frag menten uit de wereldlittera tuur, laat Dostojewski vertel len door Iwan Karamazow, de verpersoonlijking van scherp zinnigheid. Wij voelen aldus spreker, dat Dostojewski zich herhaaldelijk in dezen Iwan heeft verplaatst, doch er zich ook weer voortdurend van distancieerde. Hierin schuilt een deel van de problematiek van deze legende. Uitvoerig ging ds. Padt in op de inhoud van de vertelling om t.ms'ot- te tot de slot^or-T dat de oog van den inquisiteur voor de mensch slechts barmhartigheid is. Hij kent de mensch even slecht als God en zoekt uit sluitend een relatief geluk, terwijl Jezus, die in deze le gende de zwijgende tegenspe. Ier van den inquisiteur is, het groote Geluk, dat kan bestaan in de ondergang, geeft. Ds. Padt besloot zijn. met aandacht gevolgd, betoog met het maken van een vergelij king tusschen den inquisiteur en het nationaal-socialisme, waarbij hij voorop stelde, dat hij de eerste niet de Anti- Christ kon noemen. Ds. Hanneman bracht den spreker na afloop namens de aanwezigen dank. Westkapelle De wederopbouw. De eerste steen, die Donder dagmiddag door den 3-jarigen Keesje Mol werd gelegd op de plaats, waar het bekende hotel café-restaurant „de Valk" zal herrijzen, beteekende officieel het begin van de wederopbouw van Westkapelle. Talrijke auto riteiten w.o. de burgemeester jhr. mr. M. A. F. C. de Casembroot, de gemeente-secretaris W. J. K. Dieleman, dr. Huygens, vertegen- •oordigers van wederopbouw en Rijkswaterstaat, benevens vele buurtbewoners woonden te plech tigheid bij. De heer J. A. A. Mol. die te- :amen met zijn zwager, de heer Dieleman, de stoot heeft gegeven tot de herbouw, opdat Westka pelle voor de volgende zomer weer gasten kan ontvangen, hield een korte speech, waarin hij er aan herinnerde, dat „de Valk" aan de Zuidstraat vroeger bij vele reizigers bekend was. In Oct. 1944 werd het pand geheel ver woest. Op dat tijdstip was West kapelle onbewoonbaar en onbe reikbaar. Thans is het startschot voor de wederopbouw gegeven en kan men de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Na de plechtigheid begaven de genoodigden zich naar de cantine, waar verschillende aanwezigen de gelegenheid aangrepen om nog enkele woorden spreken. De burgemeester complimenteerde de eigenaresse van „de Valk", de wed. van Mill en noemde het een verheugend feit dat Westkapelle in de naaste toekomst weer gasten kan ontvangen en ontspannings avonden organiseeren. De architect ir. F. H. Klokke wilde de houdig van mevr. v. Mill ten voorbeeld stellen aan alle ge dupeerden in Nederland. Hij wees op de hulp van de Stichting „Herbouw Walcheren" en het Streekbureau. Woensdag zijn weer 19 nieuwe woningen in Westkapelle aanbe steed. Volgend jaar zullen 120 woningen gebouwd mogen wor den, waardoor het woningpro bleem in Westkapelle als opgelost beschouwd kan worden. 'oudekerke RAADSVERGADERING. Maandagmiddag vergader de de gemeenteraad van Kou- Jekerke. Met zes tegen één stem, die van den heer de Kroo (A.R.), werd besloten deel te nemen aan de centralisatie van bouw en woningtoezicht op Walche ren, echter met uitzondering van het toezicht op gemeente werken. B. en W. werden gemachtigd stap'pen te ondernemen om tot afbraak te komen van de bun kers. die staan op de speel plaats der bijzondere lagere school op Gereformeerde grondslag. Waarschijnlijk zal worden overgegaan tot beplanting van het z.g. „Groentje", het Kerk plein en rond de muziektent. Besloten werd genoemd col lege te verzoeken de presen tiegelden der raadsleden vast te stellen op 3.— per per soon en per vergadering. Garantie werd verleend voor de stroomlevering van een aantal panden in de zg. Westhoek. Go-igckeurd werd de be- -ig v^n fcot b' -;erlfjk' ';ir vc\;r 1947, op een subsidiebedrag van de gemeente is uitgetrokken van 1000.Tot lid van het bur gerlijk armbestuur werd be noemd de heer Js. Vos. Daarna werd de gemeente- begrooting voor 1947 ln be handeling genomen. De heer de Kroo (AR.) wees op de algemeene toe stand op Walcheren, de on billijke regeling voor herstel werkzaamheden, waarbij de één alles vergoed krijgt en een ander niet meer dan 75 en het n:g altijd uitblijven van een behoorlijke schadeloos stelling. Spreker bepleitte dat de gemeenten op Walcheren zoo mogelijk gezamenlijk moe ten optreden. Spreker hoopte dat er spoedig eens waterlei ding zal kunnen komen en verzocht niets onbenut te la ten cm alle agrarische bedrij ven van electrische stroom te voorzien. De heer Touw (P.v.d.A.) meende te mogen vaststellen, dat het financieel beleid ge durende de bezettingstjjd en de afwezigheid van den bur gmeester goed is geweest. Spreker meende dat het se cretarie-personeel daarvoor een woord van hartelijke dank niet mag worden ont houden. Nadat nog eenige inlichtin gen omtrent de begrooting werden gevraagd door de heeren Flipse en Vos, werd deze aangenomen. By de rondvraag werd ge vraagd naar de brandblus- sching aan de Vlissingsche straat, de rioleering van ver schillende slooten, de verbete ring der buitenwegen en de toestand in het Langeweegje. Het bleek, dat B. en W. deze zaken reeds onder het oog hadden gehad en een plan van uitvoering hebben opge maakt om deze winter nog overal tot verbetering te ko- men# O.- en W-Souburg HEROPENING EVANGELI SATIE BIBLIOTHEEK Op Zaterdag 21 December wordt de bibliotheek van de evangelisatie-commissie der Geref. Kerk te Souburg, die zware schade had geleden ten gevolge van de inundatie, weer in gebruik genomen. Door ruiling heeft de bibli otheek een aantal nieuwe boe ken kunnen krygen. Oosikapelle JAARVERGADERING ',TEVlOTHEUS" De jongelingsvereeniging op Gereformeerde grondslag „Ti- motheüs" te Oostkapelle hield Vrijdagavond haar jaarverga dering en vierde tevens haar 50-jarig bestaan. De voorzitter opende deze feestavond met een kort inlei dend woord, heette allen wel kom. in het bgzonder ds. Dee- nink die als eere-voorzitter de leiding overnam. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester die 'n overzicht gaven van de afge- loopen 50 jaren, werden met aandacht aangehoord. Talrgke afgevaardigden van zusterverenigingen fellcitee- den de jubileerende vereni ging. De avond werd gevuld met voordrachten, samenspraken dedamaties. Opgevoerd werd het stuk „Het volle rijke leven". Ds. Deenink sloot deze druk bezochte vergadering met het lezen van Psalm 103 en gebed. GEMEENTERAAD. Maandag 16 December 1946 komt de gemeenteraad van Oost kapelle in openbare zitting bij een. Tot ouderling werd geko zen bü de Gereformeerde kerk te Meliskerke de heer G. Beu- belman en tot diaken de heer P. Sinke. In de Gereformeerde kerk te Arnemuiden werden tot ouderlingen gekozen de heeren J. de Ridder en L. Kodde, de laatste te N.- en St. Joosland. Deze benoemingen hadden plaats wegens het bedanken van de heeren E. J. Smidt en M. Theune. Geslaagd is voor het vee- artsenijkundig examen te Utrecht de heer J. Hendrikse te Vlissin gen. Geslaagd is voor het pro- paedeutisch examen godgeleerd heid te Utrecht, de heer P. Klap uit Vlissingen. ■"Herbenoemd is tot pres. kerkvoogd, J. C. Cevaal te Grgpskerke. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds Pliester, Ned. Herv. predikant te Hoofdplaat heeft het beroep naar Vries (Dren te) aangenomen. Beroepen is bij de Ned. Hervormde kerk te Tholen ds. C. J. van der Graaf uit Ny- kerk. Beroepen te Poederooyen- Loevestein drs. J. C. Hooy- kaas te Arnemuiden. Bedankt voor Wissekerke: G. H. J. Marsman te Brui- nisse. GEREF. KERK (Art. 81 K O.) Bedankt voor het beroep naar Middelburg ds. J. F. Heg te Langerak. EV. LUTH. KERK. Beroepen te Bergen op Zoom J. M. Lindeyer, vloot- predikant met verlof. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Gouda J. v. d. Guchte, laatsteiyk voor waar- ganger N.P.B. te Bussum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2