PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bomaanslag Tehcran sloeg hard toe Wat in Moskou besproken zal worden Nieuw Nederland Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij bijeen 189e Jaargang - Nr. 290 Uitgave der Stlclitlng Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 320 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Los6e nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mra« minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C., Middelburg. Hel wereldgebeuren Azerbeidsjan zal alle eischen inwilligen. Russische nederlaag. De gebeurtenissen in Iran hebben sneller tot een ont knooping; geleid dan werd ver wacht. Nog enkele dagen ge leden lieten de leiders van de autonome provincie Azer beidsjan zeer krijgshaftige taal hooren en zon<j de zender van Tebriz vlammende leuzen de aether In. De groote dag van de revolutie was gekonrrn «en met de wapens in de hand zou het volk van Azerbeids jan zijn vrijheid verdedigen. Drie dagen later moest de ze zelfde zender verklaren: „Het Perzische leger :s wel. kom in Azerbeidsjan". Na schermutselingen bij de grens en enkele gevechten op kleine schaal besloot de provinciale raad zich niet verder te ver zetten tegen de komst van de regeerlngstroepen. Met vreug de en zegevierend kon de re geering in Teheran „de val van Tebriz" bekend maken. Figuurlijk uitgedrukt heeft de heele militaire campagne in Iran het schouwspel opge leverd van een rebelsche jon gen die van zijn vader een flinke aframmeling krijgt. Ver wonderlijk ls dit niet, daar de links gerichte en communis tisch georiënteerde Tudeh-par- tij nog siechts sinds kort het heft in Azerbeidsjan in han den heeft en dan nog bij de gratie en onder beschermheer schap van de groote buur in het Noorden. Verwonderlijker is de omme zwaai van de centrale regee ring, die zich tot voor kort bij de autonomie van Azer beidsjan had neergelegd, voor namelijk om vriendschappeljj- Loonactie in de Ver. Staten. De met het C.I.O. verbonden Aimerikaansche vakvereenigin- gen staan op het punt een ac tie tot loonsverhooging te be ginnen,waarbij het om een be drag van een milliard dollar per jaar zal gaan. De arbeiders in de ijzer- staalindustrie stellen zich voor een verhooging van 40 cents per uur te eischen, terwijl die van de automobielindustrie vermoedelijk 30 cents per uur opslag zullen vragen. Gift van Rockefeller voor de Ver. Naties. John D. Rockefeller heeft de V. N. 8.500.000 dollar geschon ken voor het koopen van grond in het centrum van de stad New York voor een permanent hoofdkwartier. De opstand in Venezuela. De opstandelingen in Vene zuela beheerschen de steden Maracay, Valenci en San Car los, aldus radio Valencia. Volgens deze bron worden de gevechten voortgezet. Naar verluidt is de opstand voorbe reid door dezelfde officieren, die ook in October in opstand zijn gekomen. De opstandelin gen zouden ontevx-eden zijn over de democratische actie partij. die zij beschuldigen „communistisch" te zijn. Volgens een te Bogota (Co lumbia) opgevangen bericht van de Venezolaansche natio- nale radio omroep is de op stand geheel onderdrukt. Proces Matteotti uitgesteld. Het proces tegen acht Ita lianen. die verdacht worden van medeplichtigheid bij de 20 jaar geleden gepleegde moord op Giacomo Matteotti, het so cialistische parlementslid ten tijde van de opkomst van Mus solini, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Oorlogsbruiden naar Amerika. Volgens een besluit van den militairen bevelhebber in de Amerikaansche zóne in Duitschland zullen de Ameri kaansche soldaten nog ir Duitschland met „Frauielns' mogen huwen. De Frauleins zullen als oorlogsbruiden wor den beschouwd en hun over tocht naar de Ver. Staten zal door de regeering worden be kostigd. Nieuwe leiding van de B.B.C. Attlee, de Britsche premier, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld. dat de voorzitter van de B.B.C., sir Allan Powell, en de vlce-voorzitter, Mill is, hun ontslag hebben ingediend per 31 Dec. Lord Inman (Labour) is voor 5 jaar tot voorzitter en lady Reading tot vice-voorzit- ter benoemd. Voorts heeft Herbert Mor rison In het Lagehuis ver klaard, dat de Britsche regee ring er niet in geslaagd is om het gebruik van de zender Lu xemburg te verzekeren. ke betrekkingen met Rusland in stand te hcuden. Enkele weken geleden werd de hou ding van Teheran plotseling fermer en scheen ze te zijn bekeerd tot de stelling gezag is gezag en rebel ls rebel Het houden van algemeene ver kiezingen werd aanleiding ook troepen naar Azerbeidsjan te zenden en daarmee aan de zelfstandigheid van dit gebied een einde te maken. Tegelij kertijd werden in Teheran zelf een aantal pro-Russische func tionarissen ontslagen. Het spreekt vanzelf, dat de ze maatregelen In Moskou met gemengde gevoelens ontvangen werden. De Pravda sloeg alarm beschuldigde de Iraansche regeering van kwaadaardige schending van haar verplich tingen. Tegelijkertijd gaf het Kremlin premier Soeltaneh de vriendschappelijke raad de aangekondigde maatregelen niet ten uitvoer te leggen. Waarschijnlijk bestond deze vriendschappelijkheid alleen in het officieele communiqué zijn in werkelijkheid op de Perzische ambassade in Mos kou booze woorden gevallen. Vergeefs, overigens, want even waarschijnlijk zal de plot seling krachtige houding van Soeltaneh wel geïnspireerd zijn door bepaalde toezeggin gen van den Engelïehen en vooral den Amerlkaanschen ambassadeur in Teheran. De val van Tebriz betee- kent een kleine nederlaag voor Rusland. Een nederlaag waar ..niets op af te dingen valt", want In naam is Perzië een souvereine staat en formeel staat S-oeltaneh volkomen in zijn recht. De gebeurtenissen in Perzië zijn een dissonant in de harmonieuze samenwer king van de Groote Vier ge durende de laatste dagen. Een goed teeken is echter, dat openlijke buiten! andsche menging achterwege en de zaak buiten de Veiligheidsraad is gebleven. De kosten der mijnstaking. Geaurende de mijn werkersstaking, die 17 dagen heeft geduurd, hebben de Ver. Staten 100.000 automobielen minder geproduceerd dan normaal. Deskundigen geven overige verliescij fers als volgt: Steenkool: 25.000.000 ton, staal: 750.000 ton, loonen van mijnwerkers: 60.000.000 dollar. Boefjes beroofden „Arnhem-Pelgrims", Op 18 September waren de Engelsche majoor Ch. F. Chittle- burgh en zijn echtgenoote, die een bezoek hadden gebracht aan de graven van de Engelsche Air- bornes bij Arnhem ,en Oosterbeek, waar ook hun eenige zoon een rustplaats gevonden had, de gast van de gemeente Amsterdam. Terwijl zij zaten te dineeren, ont vreemdden dieven uit hun auto een tasch met de uitrusting en portretten van den gesneuvelde. Vrijdag j.l. werden twee jon gens van 16 en 18 jaar aangehou den wegens het in bezit hebben van een damesrijwiel, waarvan zij de herkomst niet konden aan geven. Het bleek dat men hier de hand gelegd had op leden van een uitgebreid complot van min derjarige dieven en helers, dat het speciaal gemunt had op het ontvreemden van goederen uit geparkeerde auto's. Op het oogenblik heeft men reeds negen diefjes en vier helers aangehou den. Het is wel te betreuren, dat de eigendommen van den gesneu velden piloot, waarop de officier van justitie een belooning van 1000,— had gesteld, niet terug gevonden zijn. De heler, een caféhouder, heeft bij het verne men van de uitgeloofde beloo ning, angst gekregen en de foto's verbrand, terwijl hij de textiel- goederen in het wavr heeft ge gooid. Groole vier bijeen. Ontwapeningsdebat in nieuw stadium. De raad van ministers van bui- tenlandsche zaken der Groote Vier is 't eens geworden over de volledige agenda voor de bespre kingen te Moskou over de kwes tie Duitschland. De voornaamste punten, die op de agenda voorkomen zijn de vol gende: Als punt 1 wordt genoemd het bespreken van rapporten van de geallieerde bestuursraad over het werk van de controle-commissie op het gebied van demilitarisatie denazificatie enz., over de vor ming van centrale besturen over de liquidatie van Pruisen. Het tweede punt van bespre king is de vorm en de omvang van de voorloopige politieke or ganisatie van Duitschland. Het derde punt betreft de voor bereiding van het vredesverdrag met Duitschland waarbij uiter aard de vaststelling van de gren zen en de voorstellen tot afscheid ding van Ruhr- en Rijngebied ter 3prake zullen komen. Daarbij za! een rapport worden bestudeerd van de 4 plaatsvervangers der ministers, waarin de zienswijzen van andere belanghebbende lan den zijn uiteengezet. Het vierde punt van de agenda is gewijd aan de bespreking van het Amerikaansche ontwerp-ver- drag voor ontwapening en demi litarisatie van Duitschland en ten slotte als vijfde en zesde punt. waarin de steenkoolkwestie en 't verdrag met Oostenrijk worden besproken. De kwestie van de ontwapening is weer in een nieuw stadium ge komen. In een besloten zitting van de sub-commissie voor ont wapening schijnen de Groote Vijf in principe te hebben besloten de heele kwestie tot het volgend jaar te laten rusten. Weer groote brand in Ver. Staten. Voor de derde maal binnen viefr dagen heeft in de V.S. een groote brand gewoed. Dit maal heeft het het leven aan 5 tot 8 personen gekost. De brand ontstond in een ongebruikt koelhuis van vijf étages te New York. Terwijl men bezig was met het blus- schen had er een ontploffing plaats, die het ernaast gele gen gebouw deed instorten. Veel bewoners, onder wie en kele kleine kinderen, en ver scheidene brandweerlieden De kwestie der troepentelling zou met een algemeen ontwape ningsplan worden gecombineerd, dat volgend jaar in behandeling komt. De regeeringen zouden worden verzocht in de volgende zitting van de algemeene verga dering een rapport uit te brengen over de vooruitgang, gemaakt bij de terugtrekking van de troepen uit het buitenland en de vermin dering der bewapening. Een in ternationaal lichaam van toezicht zal dan de vorderingen verifi- eeren. Later werd gemeld, dat de Sowjet-Unie in de tweede beslo ten zitting plotseling en zonder opgaaf van redenen het voorstel om de kwestie van de troepen telling thans te laten vervallen weer van de hand had gewezen. Radio-compromis. Ontwerp van Minister Gielen aanvaard. Zooals bekend heeft de Mi nisterraad de bij de Jcwestie van de wijziging van het tij delijk radioherstel onmiddellijk betrokkenen gedurende twee weken de gelegenheid gege ven in onderling overleg een regeling aan de regeering voor te leggen. Aangezien dit voor stel niet tot resultaten heeft geleid, heeft thans de Minis terraad het door den Minister van O. K. en W. voorbereiden ontwerp verder in behandeling genomen en het ontwerp groote lijnen aanvaard. De nieuwe regeling houdt ©enerzijds in. dat de tot nu toe bestaande scheiding tus- schen programma-voorberei ding en programma-uitvoe ring wordt opgeheven, terwijl anderzijds een saneering van de financiën beoogd wordt. Als uitvloeisel van de com- Sromis-gedachte, welke de be- oeling heeft de tegenover elk aar staande opvattingen in radio-aangelegenheden samen te brengen, zal een Program maraad gevormd worden, die algemeene programma's zal verzorgen. Deze Programma raad krijgt de beschikking over zenduren, waarin zjjn op- jenomen de uitzendingen wei- te tot nu toe werden voorbe reid en uitgevoerd door de stichting Radio Nederland In Overgangstijd. Naast de Programmaraad zal worden opgericht de stich ting Radio-Unie, waarvan het bestuur wordt gevormd door de groote en kleine omroep- vereenigingen alsmede door die omroeporganisaties, welke op grond van hun radioverle den alsnog door den Minister zullen worden erkend. Teneinde te komen tot har monische opbouw van him di verse programma's zullen de leden van de Radio-Unie menwerken in een z.g. pro- gramma-coürdenatie-commis- sie. Boven de Programmaraad en de Radio-Unie zal aange steld worden een Regeerlngs- commissaris voor radio-aange legenheden, wien uitgebreide bevoegdheden zullen worden verleend en die bijgestaan zal worden door een adviescom missie van drie leden. Bij het indienen van de me morie van antwoord inzake de rijksbegrooting van O. K. en W. zal Minister Gielen aan de Tweede Kamer nadere me- dedeellngen doen. Emigranten naar Auslralië. Arthur Cal well, rnmister voor immigratie in Australië, heeft verklaard, dat een over eenkomst met Nederland over Nederlandsche immigratie in Australië binnenkort ver wacht lean worden. De Nederlandsche autoritei ten hebben voorgesteld, dat omstreeks Mei een eerste groep van 50 immigranten naar Australië vertrekt een tweede greep vier maan den later. Het ministerie van oor log heeft eenige tienduizenden bloembollen aangeboden aan Britsche kampen voor mili tairen, waar Nederlandsche manschappen geoefend zijn. A.s. zomer dubbel rantsoen. De minister van economi sche zaken, de heer Huys- mans, heeft b(j de behandeling van de begrooting van zijn departement medegedeeld, dat de tabaksrantsoenen In 1947, vermoedelijk medio, verdub beld zullen kunnen worden. Schoenen-loterij geldt ook voor 1947. Voer 1947 zal de schoenen distributie op dezelfde wijze worden voortgezet als thans het geval is. Het ligt in de bedoeling de nummering van dit jaar over te nemen, zoodat ieder precies een jaar later weer schoenen kan koopen. De volgorde der getrokken nummers was: April 3, Mei 9, Juni 6, Juli 1, Aug. 8, Sept. 4, Oct 0, Nov. 7, Dec. 2, No. 5 wordt neg deze maand aan gewezen. Voor kinderschoenen ls een geheel nieuwe regeling ln voorbereiding, die deze maand zal worden bekend gemaakt. een armzalig stuk Duitschland Bevolking onderscheidt zich weinig van de Drentenaren. Een tocht door het lend ven Bentheim. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. schrijft uit Bentheim: MEN kan hier nauwelijks een Dultsche krant openvouwen of men leest verontwaardigde artike len en proclamaties van lieden, die Nederlands aanspraken op herstel van de geleden schade ten volle erkennen, doch die meenen dat Duitsche bodem Duitsch moet blijven Voor wat de Nederlandsche eischen betreft, kan men zeg gen, dat het protesten regent van Emden tot Aken. Deze protesten zijn vaak drama tisch gesteld en de motivee ringen doen soms bijna ko misch aan. Zoo hebben we onderdeel van grooter complot? Wapenarsenaal in Haarlem ontdekt. Nieuwe arrestaties. Opnieuw heeft de Haagse he recherche eenige arrestaties ver richt in verband met de bomaan- 7 op den heer Boer te 's-Gra- venhage en de voorgenomen bom aanslagen op drie andere landge- noofen. Woensdag zijn gearresteerd de 27-jarige kapitein van de Kon. Landmacht F. J. J. Baron van Heemstra en de 32-jarige korpo raal J. Burghout, beiden gelegerd in de Frederikskazerne aldaar. Kapitein van Heemstra is ge arresteerd op aanwijzing van den sergeant de Boer, die de helsche machines voor de aanslagen maakte. De officier ontkent ech ten ten stelligste iets met deze kwestie te maken te hebben gehad of orders tot de aanslagen hebben gegeven of doorgegeven. Korporaal Burghout is gearres teerd, omdat hij zich aan het ver voer van een partij wapens en munitie in Haarlem heeft schuldig gemaakt. Deze wapens waren in het huis van den sergeant de Boer verstopt. Diens vrouw vreesde huiszoeking en verzocht Burghout dit oorlogstuig naar een ander adres in dezelfde stad over te brengen. Arsenaal opgespoord. De Haagsche recherche heeft dit arsenaal opgespoord. Men vond daar twintig Engelsche handgranaten, lichtspoormunitie, mitrailleurmunitie, en munitie voor Ned. karabijnen: voorts een geladen browning, drie Duitsche geweren, een Hembrug-karabijn, twee Duitsche automatische hand mitrailleurs met zeven gevulde houders, inhoudende dertig 9mm patronen ieder, een zwaar Duitsch machinepistool en een doosje De voedsel- en kunstmestvoorziening. Geen arbeidersontslag. Wij maakten reeds kort melding van de algemeene ver gadering der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij op Woens dag j.l. te Goes gehouden. In zijn openingsrede wees de voorzitter, ir. M. A. Geuze op de moeilijkheden van het economisch herstel. Ook het waarborgen van de socia le rechtvaardigheid vordert uiterst langzaam. Spr. behan delt in het kort de wereld- voedselnood. waaronder ook Nederland lijdt, en de Indi sche kwestie. Van de oplos sing der Ind. kwestie zal af hangen of Nederland straks 'n natie van beteekenis zal zijn dan wel practisch geschrapt wordt van de wereldkaart Spr. wijst voor wat Nederland betreft op de groote corruptie en de omvangrijke zwarte handel, waarbij hij zich tegen stander verklaart van onge bondenheid. Reeds deelde mi nister Mansholt te Utrecht mede, dat er nog jarenlang dwingende maatregelen noodig zullen zyn om aan de tekor ten het hoofd te bieden, die weer een gevolg zijn van onze zwakke deviezenpositie. Wat Zeeland aangaat vroeg spr, in het- bijzonder aandacht voor de moeilijkheden van Zeeuwsch-Vlaanderen, die wel licht zullen verminderen werden onder het vallend ge- de tolunie met België tot steente bedolven- stand komt. Nieuwe inpolderingen Ir Zeeland zullen van groot be lang zijn en een betere finan- cieele regeling voor de we deropbouw van boerderijen is dringend noodig. Bij de wederopbouw Zeeuwsch Vlaanderen zal ook meer aandacht geschonken moeten worden aan het op trekken van open veldschu- ren, die beter voldoen dan kestbare schuren, welke de rentabiliteit van het bedrijf bedreigen. Hierbij roerde spr. ook de kwestie van een verhoogd ren teloos credlet aan. De voorzitter wees op de wenschelijkheid de landarbei ders deze winter zoo min mo gelijk te ontslaan. Met een korte terugblik op de geschiedenis van de land bouworganisatie in Zeeland, waarbij het bezcek van H.M. de Koningin werd gememo reerd, eindigde de heer Geuze zijn rede. Na afdoening van de inge komen stukken en de begroo ting 1947 deelde de heer Geuze mede, dat de heer H W. Antonlsse, die 50 jaren lid was, thans het eerelldmaat- schap heeft gekregen. VOEDSELVOORZIENING. Na de pauze sprak ir. J. S. Keyzer, directeur-generaal van de voedselvoorziening, over de regeerlngsmaatregelen betref fende de voedselvoorziening. Na de bevrijding heeft Neder land getracht contact op te nemen met landen, die voed- selovervloed hadden. In 1945 ging een ambtenaar naar Amerika voor graanaankoop. Het duurde tot nieuwjaar '46 aleer het duidelijk werd, dat de wereldvoedselpositie tegen viel. De aan Nederland toe gedachte 2800 ton graan moest verminderd worden tct 2200 ton broodgraan. Nu zijn de zorgen extra groot door de stakingen in Amerika. Alles moet gedaan worden om de graanproductie in eigen land op te voeren. Spr. verdedigde de loonstop als middel tegen de inflatie en tegen de snelle prijsstijging van eerste levens- middelen. Wat de aardappelhandel be treft deelde hij mede, dat de oude V.B.N.A. is opgeheven en een nieuwe in de wieg ligt. Er volgde eenige discussie waarop de inleider en voorzit ter verzekerden, dat de bij zondere moeilijkheden van Zeeuwsch Vlaanderen de aan dacht hebben. KUNSTMEST. slagpijpjes, gevuld met op trotyl gelijkende stof. Ook een klein pistool, vermoedelijk een 7.45 browning van Duitsch fabrikaat, dat toebehoorde aan mevrouw de Boer werd in beslag genomen. Tijdens de bezetting droeg zij dit pistool in haar handtasch. Zij was de ziel van de knokploeg van haar man en knapte ,in mannen kleren gestoken, soms zaken op, die de knokploeg niet aandurfde, aldus werd van de zijde der Haagsche politie medegedeeld. Behalve de twintig handgrana ten bestond het arsenaal uit wa pens en munitie, die door de Boer en zijn mannen in de oorlog tij dens gevechten tegen de vijand werden veroverd. De Boer ver klaart dit oorlogstuig niet te heb ben ingeleverd, omdat hieraan vele herinneringen zijn verbon den. Het staat nog niet vast, of de handgranaten, die voor 't ma- ken der bommeü werden gebruikt, uit dit Haarlemsche clandestiene wapenarsenaal afkomstig waren. De Haagsche politie werkt ge spannen aan deze kwestie, die steeds meer op een complot van grootere omvang gaat gelijken. De heer C Boudewijn, di recteur van het kunstmestdis- tributiebureau, gaf in een rede uitvoerige inlichtingen over de organisatie van dit bureau en over de producten, welke via dit bureau in de handel ko men. Bij de bespreking werd van landbouwerszode gevraagd de kunstmest te verpakken in jutezakken van 75 kilogram, omdat deze zakken later voor graan gebruikt kunnen wor- Nadat bij de rondvraag nog verscheidene problemen kort waren besproken, sloot de voorzitter met een woord van Fruitboomen voor meubel- houl Het Tweede Kamerlid de heer Droesen, heeft aan den Minister van Lanlbouw, Visscherij Voedselvoorziening gevraagd, of het hem bekend is, dat hier daar fruitboomen worden gerooid voor meubelhout. Er bestaat volgens het Tweede Kamerlid gevaar voor de fruit- voorziening, vooral nu het kap- verbod voor fruitboomen is opge heven. Twee nieuwe Nederlandsche fakirs. Opnieuw hebben twee Neder landers een demonstratie ge geven van hun talenten als „fakir". De 24-j. J. Aytinck, die op treedt onder de naam „Ma rio" kauwde scheermesjes fijn en slikte deze door. Hij liet zich eveneens met naalden doorboren, zonder dat verwon dingen of bloed zichtbaar werden. Ook de 47-j. mevrouw W„ ook bekend als „F 3", liet zich zonder bloeden door de arm steken. Van de demonstraties werd een film gemaakt voor wetenschappelijke documenta tie. INDISCHE HANDEL. In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Reijen, heeft de minister van overzeesche gebiedsdeelen me degedeeld. dat de Republiek Indonesia een ruilovereen komst met Britsch-Indië heeft gesloten, waarbij het Britsche militaire gezag in Ned. Indië meewerkte. Thans berust het toezicht op deze overeenkomst hij het Nederlandsche militaire gezag Er wordt rijst geleverj door Java en Br. Indië levert tex tiel. gonjezakken, steenkolen en lichters. De goederen mo gen door de Indonesiërs niet voor militaire doeleinden wor den gebruikt. Het ls voorshands onmoge lijk de ruilgoederen mede te bestemmen voor de wederop bouw van Nederlandsch-Indi- sche ondernemingen. De vraag, van welke Instan tie de leiding der handelsbe trekkingen van Java met het buitenland in de toekomst zal uitgaan, zal eerst beantwoord kunnen worden, wanneer meer zekerheid zal zijn reeds moeten hooren. dat de Nederlandsche overtuiging, dat de Boertanger veengebieden door Duitschland steeds ver waarloosd zijn, onjuist is daar in de laatste jaren de afgra ving dezer venen door kamp-bewoners was begonnen. NIEUW NEDERLAND. Van de 1750 K.M 2 Duitsch gebied, die ter verkrijging van een grensverkorting met 186 K.M. zouden ingelijfd moeten worden, ligt bijna de helft in de bocht van Coevorden. Dit deel van de oude graafschap Bentheim maakt in alle op zichten de indruk een armelijk en achterlijk land te zijn. De hoofdverkeersweg van Nord- horn over Neuenhaus en Em- mlchheim op oude kaarten, die alle namen der plaatsen nog in de oorspronkelijk Ne derlandsche taal vermelden, staat Nieuwenhuis en Emme- lenkamp naar Coevorden is op weinige plaatsen een smalle geasphalteerde weg vol gaten en plassen en voor de rest een volkomen vernield paadje van „kinderhoofdjes" naast een modderig karre- spoor. Een poging om de ontwik keling van het land te bevor deren door verbetering der transportmogelijkheden was de aanleg van de „Kreisbahn", de spoorweg die van Nord- horn over Neuenhaus naar Coevorden loopt en in '10 ge reed kwam. Deze lijn heeft ertoe bijgedragen de geheele streek op dit Drentsche stad je te concentreeren en zoo sterk was deze oriënteering, dat oudere Coevordenaren zich nog weten te herinneren dat in de jaren voor de eerste we reldoorlog zestig procent van het hier in omloop zijnde geld Duitsch was en dat burgers van Coevorden onderling hun betalingen in marken ver richtten. DE BEVOLKING. De bevolking van dit gebied bestaat thans uit 20.000 in- heemschen en 8000 vluchtelin gen uit het Oosten. Vrijwel alles leeft er van de boerderij en ondanks de schraalheid van de onverzorgde bodem, bele ven de boeren er thans een hoogconjunctuur dank zij de hongerige magen van het Ruhrgebied, die zelfs hier om voedsel doen bedelen. Voor Nederlandsche begrip pen maken de landerijen" een bijzonder verwaarloosde in druk. Het derde deel van het land is nog niet in cultuur gebracht en bestaat uit hei de en moeras. Een bepaald achterlijke indruk maken de kleine zuivelfabriekjes, die men in de dorpen aantreft en die gespeend zijn van elke moderne inrichting. Hoewel van 1927 tot 1933 meer dan vier millioen mark werd be steed aan entwatering, wor den de boeren thans nog jaar lijks verrast door overstroo mingen. De bevolking van deze streek woont ln zeer kleine gemeenschappen. De eenige ..stad" is Neuenhaus, dat 2000 inwoners en weinig beziens waardigheden telt. Daarnaast is Emmichheim bij de olievel den een dorp met 2000 inwo ners, dcch de overige plaat sen zijn niet meer dan gehuch ten met enkele honderden be woners. De meeste familienamen hebben een Nederlandsche klank en er is hoegenaamd niets wat de bevolking onder scheidt van de Nederlanders, die over de grens wonen. Het pmotste deel der bewoners is lervormd, ook zijn er vrijwel overal Oud-Gereformeerde ge meenten en engeveer 10 der bewoners is Roomsch-Katho- liek. DE OLIE. Afgezien van de mogelijk heid tot verbetering van de waterstaatkundige toestand, ligt de economische beteeke nis, die dit gebied voor Ne derland kan hebben, uitslui tend in de aardolie-bronnen, die een voortzetting zijn van het Schoonebeeksche veld. Maar er is niet eens een be rijdbare weg naar het veld van Emmichheim, waar twaalf boortorens staan opgesteld. Meer naar het Oosten zijn se dert 1942 boringen verricht bij Alte-Picardië en hier staan thans een twintigtal boorto rens verspreid. Slechts een be perkt aantal torens is even wel in bedrijf. Het zijn vooral het gebrek aan arbeidskrach ten en het gemis van trans portmogelijkheden die verdere ontwikkeling in dè weg staan. Het bedrijf van de „Preus- g" bij Picardië heeft circa 260 arbeiders ln dienst. De productie van de velden is, naar Britsche autoriteiten ver zekerden, slechts een kleine fractie van de 50.000 ton olie, die in de Britsche bezettings zone thans maandelijks wordt geproduceerd. Florimond Grammens, de Ibekende propagandist voor de Vlaamsche taal in Beleië is Woensdag: voor den krij|srkad verschenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1