PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe opstand De Basis-overeenkomst Overbevolking van Goes Vandaag... slechts een begin Haagsche vroedvrouw getuigde 189e Jaargang - Nr. 289 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., VliBsIngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 Dec. '46 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER* TENT1EPRIJS 12 cent per mm. minlmum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turlkade 15, tel. 2475, Oostburg Gratemaatraat 3, tel. 102. Terneazen Brouwerijstr- 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. EERSTE INDRUK. Zoo ia dan de lang verwach te regeeringsverklaring over het accoord van Cheribon ein delijk openbaar geworden en daarmede is een mijlpaal ge passeerd ln de naoorlogsche ontwikkelingsgeschiedenis van Indonesië. Het zal de aandachtige be schouwer opvallen, dat mi nister Jonkman zich niet ver diept heeft in de voorgeschie denis van het ontwerp en dat daardoor veel, waar omtrent het Nederlandsche volk ophel dering verlangt, nog altijd on opgehelderd is gebleven. Nog steeds is niemand in staat om een objectief antwoord te ge ven op de vraag, of de heer van Mook en de Commissie- Generaal de eenig juiste weg hebben gevolgd en of er geen concessies zijn gedaan, die veel verder gaan, dan over eenstemt met de wenschen van een niet onbelangrijk deel van het Nederlandsche volk zonder dat die concessies on vermijdelijk waren. De regeering baseert zich kennelijk op de feiten, zooals die zijn na het tot stand ko men van dit accoord van Che ribon. Daarbij verklaart zij zeer uitdrukkelijk, deze overeen komst te zien als een begin van de verwezenlijking der door H. M. de Koningin in 1942 gegeven belofte, dat In donesië als gelijkberechtigde partner van het moederland zou worden opgenomen in de Nederlandsche staat. Boven dien verklaart zij even nadruk kelijk, dat de regeering zich volledig achter deze overeen komst schaart, zoodat een verwerping ervan door het parlement tevens het aftreden der regeering tot gevolg zou hebben. Kennelijk ziet de regeering geen andere mogelijkheden en acht zij bovendien een andere politiek ongewenscht, dan aanvaarding van dit accoord ook door onze volksvertegen woordiging, die weliswaar zui ver juridisch gezien blijkbaar geen oordeel heeft uit te spre ken over de vraag, of na de parafeering ook de ondertee- kening van het verdrag zal plaats hebben, maar die wel het regeeringsbeleid kan aan vaarden of verwerpen. Overigens verstrekt de re geeringsverklaring en de toe lichting van de Commissie- Generaal inderdaad een zeer uitvoerig overzicht omtrent de beteekenis van het accoord van Cheribon en de inhoud van dit document. Eèn ding is er dat wij op recht betreuren. En wel, dat de regeering meent de on. derteekening der basisover eenkomst niet te mogen la ten wachten op de tot standkoming der aanvullende accoorden over de samenwer king van Nederlanders en In donesiërs. Dat het met het tot stand brengen dezer ac coorden erg gemakkelijk zal gaan geloo'ven wij niet: de er varingen, die onder meer met de wapenstilstand zijn opge daan rechtvaardigen deze twij fel. Liever v/are het ons ge weest, als men over de ge- heele linie tot een accoord zou zijn gekomen. Met spanning mag men thans het Kamerdebat tege moet zien. De regeering, dit kan reeds worden vastgesteld, heeft 't het parlement niet ge makkelijk gemaakt. Zij heeft haar lijnerl zoo scherp getrok ken en haar opvattingen zoo duidelijk weergegeven, dat de regeeringsverklaring voor zichzelf spreekt en ternauwer nood commentaar behoeft. Dit brengt voor de oppositie, die ongetwijfeld een zeer krachtigen aanval zal doen op het regeeringsbeleid, de ver plichting mede om even duide lijk te zijn en even concreet. Ja, sterker zelfs: als de op positie dit regeeringsbeleid verwerpt en geen andere aan vaardbare, voor beide partijen aanvaardbare oplossing aan de hand doet. zal zij in haar plicht te kort schieten. Het parlementaire debat zien wij met spanning tege moet! DREIGT BIJ LABOUR NOG STEEDS ONTEVREDENHEID OVER HET BELEID VAN BEV1N. De Briische diplomaten. Volgens een correspondent van Reuter staat de Britsche Labour-regeering voor een nieuwe opstand van een sterke en invloedrijke groep der par lementaire Labour-fractie. De ze groep is dezelfde als die, welke verantwoordelijk is voor de vorige rebellie inzake de buitenlandsche politiek, maar heeft dit keer versterking ge- kregen van bijna veertig an dere leden uit het parlement van wie weinigen zeer links of heimelijk communist kun nen worden genoemd. De groep is ontevreden over vele aspec ten van Bevin's beleid, maar in het bijzonder over de be richten betreffende de stan daardisatie van de Britsche en Amerikaansche wapenen en over de Britsche diplomatieke dienst. Er doen de laatste weken ln Londen hardnekkige ge ruchten de ronde over een ge heim militair bondgenootschap tusschen Engeland en de Ver. Staten. De voortdurende be sprekingen tusschen de mlli- Het wereldgebeuren THEE-TROLLEY OP SCHIPHOL. Schiphol is met een nieuwe aanwinst ver rijkt. Het is een ge schenk van het Thee- Propaganda-Bureau en bestaat uit een soort rij dende bar, genaamd „Tea-trolley", die elec- trisch wordt voortbewo gen en in één keer 400 personen van een kop warme thee kan voor zien. Het is de bedoeling deze tea-trolley op het platform te gebruiken om de wachtenden van thee te voorzien. Regeerlngstroepen In Azerbeidsjan. Volgens nog onbevestigde berichten zouden de troepen van het Perzische regeerings- Ieger thans tot op minder dan 160 kilometer afstand van Tehris, de hoofdstad van de provincie Azerbeidsjan, gena derd z|jn. Het algemeen hoofdkwartier te Teheran meldt, dat de Per zische regeertngstroepen Azer beidsjan in drie kolonnes bin nenrukken. De eerste, welke van Zendjan naar Mianeh op rukt, heeft gebieden van Mi- roezadbaad en Jamalabaad be zet en zal. naar men verwacht, Woensdag Mlaneb bezetten. De tweede trekt op van de provincie Gilan naar de stad Harobad in Azerbeidsjan. De derde marcheert van Koer- distan naar het Zuidwestelijk deel van Azerbeidsjan en is met Koerdische volksstammen bij de stad Mainboelagh aan gekomen. aldus het algemeen hoofdkwartier. Schipbreukelingen van Syrina weggehaald. Reuter meldt, dat de op het onherbergzame eiland Syrina ln de Aegeïsche Zee gestrande schipbreukelingen van het schip met Joodsche emigran ten, dat bij dit eiland verging, thans allen vandaar zijn weg gehaald. De mijnenveger „Pro vidence" heeft een 250-tal aan boord genomen en de torpedo jager „Chevron" een kleine vijfhonderd. Beide schepen heb ben koers gezet naar Creta. U.N.E.S.C.O. VERGADERING GEËINDIGD. De conferentie van de Unes co is Dinsdag geëindigd. Op de laatste vergadering waren 5 waarnemers van de Spaan- sche republlkeinsche regeering In ballingschap aanwezig, die een hartelijke ontvangst ge noten. De conferentie keurde de begrooting voor 1947 op 6 mill. 950.000 dollar goed. Men besloot de algemeene conferentie volgend jaar in Mexico-City te houden. De oorlogsschuld van Engeland. De Britsche ambassadeur in de V. S., lord Inverehapel, heeft verklaard dat Engeland tengevolge van zrjn oorlogs inspanning aan de rest van de wereld vijf milliard pond sterling schuldig is „Weini gen weten", zoo zeide hij, „dat Duitschland, de groote agrs- uit den oorlog kimt met een schuld aan het buiten land die iets meer dan de helft bedraagt van die van het land, dat als eerste het zwaard opnam ter verdediging van Snijbloemen naar Engeland. Voorloopig voor de periode van 16 Dec. 1946 tot en met 31 Maart 1947 heeft de Engel- sche regeering de invoer van snijbloemen weer ln beperkte mate toegestaan. Als gevolg hiervan zal de K.L.M. van Maandag 16 Dec af, weer geregeld versche snij bloemen naar Engeland gaan vervoeren. Jockey door zijn paard gedood. De 17-jarige P. Wouben kwam, teen hij naast zijn rij paard op de Kanaaldijk te Til burg liep, door onbekende oorzaak te vallen. Doordat hij het paard niet los liet werd hij meegesleurd en door het paard op het hoofd geraakt. W., die jockey ln Den Haag is,werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij later op de dag is overleden. Te Belgrado is een pro ces begonnen tegen leden van de Duitsche Gestapo, die in Servië gedurende de nazi-be zetting naar schatting 150 000 slachtoffers hebben gemaakt. talre staven van belde landen en hetgeen is uitgelekt over de wederzijdsche bewapening, hebben aan deze geruchten voedsel gegeven. Verscheidene keeren zijn daarover in het Lagerhuis aan premier Attlee vragen gesteld, zonder dat er een rechtstreeks en duidelijk antwoord op volgde. Op de of de regeering met het oog op het 20-jaren-ver- drag met de Sowjet-Unle met de Sowjets overeenkomstige besprekingen voert, als thans met de Amerikaansche gene rale staf, antwoordde Attlee: .Ik zou besprekingen met de Sowjets venvelkomen, maar we hebben niet veel succes gehad in onze pogingen te verkrijgen". De ontevreden Labour-groep vindt deze antwoorden niet ge ruststellend en zal, indien in terne besprekingen geen beter resultaat opleveren, de zaak zoo noodig opnieuw in bet La gerhuis ter sprake brengen. Een bron van critiek en be zorgdheid is ook de huidige diplomatieke vertegenwoordi ging in het buitenland. De grootste grief van de ..rebel len" ls, dat sinds de komst van Bevin op het Foreighn Office vrijwel niets Is veranderd. Het zijn nog steeds de conservatie ve ambtenaren van voor de oorlog die de toon aangeven en Bevin van advies dienen. De rebellen meenen, dat geen nieuwe politiek gevoerd kan worden, indien niet de „men- nekens waar het op aan bomt" worden vernieuwd. De Britsche diplomatieke vertegenwoordi gers. zoo drukken zij zich uit, zijn 'leden van „een kliek van de oude school, die heftig te gen de Sowjet-Unie zijn en de Britsche socialistische regee ring onvoldoende vertegen woordigen". De opstandelingen wenschen een volledige her vorming van het ministerie van buitenlandsche zaken, met minder diplomaten. die op grond van hun carrière func ties bekleeden en meer directe invloed van de Labour-partij in het ministerie. Tot nu toe is de leiding van Labour er onder bedreiging van disciplinaire maatregelin. gen in geslaagd de roerige minderheid, wier orgaan de New Statesman is. in toom te houden. Het is deze minder heid ook minder te doen om de regeering te wijzigen dan wel haar politiek. Toch ver wacht men. dat Bevin binnen twee of drie maanden voor de grootste crisis ln zijn carrière zal staan. Her-electriflcatle der spoorwegen. IN 1947 GEREED. In de memorie van ant woord inzake de Rijksbegroo- ting van Verkeer, wordt me degedeeld, de her-electrificatie van de vernieuwde baanvak ken der Ned. Spoorwegen waarschijnlijk in 1947 haar beslag zal krijgen. Verwacht wordt, dat de baanvakken Rotterdam en Den Haag UtrechtEindhoven en Ren baan— Scheveningen in Mei ge reed zullen zijn. In Septem ber volgt dan Den Haag- LeidschendamRotterdam Hofplein, in October Utrecht ArnhemNijmegen en in December UtrechtNieuwe- sluisAmsterdam. De verbinding Utrecht— Hertcgenbosch zal reeds me dio Maart weer met stoom treinen kunnen worden onder houden, n.l. zoodra de spoor brug bij Hedel gereed is. STOOMTRAM MOET VERDWIJNEN. De minister is van mee ning, dat uitzonderingsge vallen daargelaten de in tercommunale stoomtram als middel van vervoer voor per sonen uit de tijd is geraakt. Hce dit personenvervoer zal moeten worden opgevangen, is nog niet te zeggen. Schip gestrand bij Zandyoort. Gisternacht om ongeveer 1 uur strandde door de mist een Engelsch schip op de derde bank. 1 km. ten Zuiden van Zanvbort. Het gaf aanstonds noodseinen Wegens het groote mijnen gevaar mocht de reddingboot niet uitvaren. is het 10 jaar gele den, dat de 1000 m. lan- fé Moerdrjk-verkeers- rug over het Hollandsch Diep, een werk van 4 millioen, door H. M. de Koningin officieel in ge bruik werd gesteld; is het 50 jaar geleden, dat te IJmuiden een nieuwe zeeschutsluis, door haar afmetingen (225 x 25 x 10 m.) des tijds de grootste der we reld, werd opengesteld. Speciaal vliegtuig voor Kon. familie en regeering. Blijkens een tweede nota van wijzigingen inzake de Rijksbegrooting van Verkeer, waarbij de uitgaven in ge wone dienst worden verhoogd met een bedrag van 673.509, is een bedrag van 95.000 uitgetrokken voor het aan schaffen en het onderhoud van een vliegtuig een Da kota-Douglas voor de le den van het Koninklijk Huis en ide regeering. Welke garanties biedt de Republiek? Het A.N.P heeft uit ge sprekken met Rotterdamsche en Amsterdamsche zakenlie den de indruk gekregen, dat hun oerdeel over de basis overeenkomst van de commis sie-generaal wat milder ii geworden. De overeenkomst kan ir zeker opzicht een waarborg vormen voor de beveiliging van Nederland's financieele en economische belangen Ned. Indië. Hierbij veronderstelt men dan (volgens de toelichting op het accoord van de com missie-gen.) dat de republi- keinsche autoriteiten niet al leen bereid, doch ook in staat zullen zijn om alle niet-Indo- nesiërs vrijheid - van beweging en ondernemingsgeest te ga randeeren en de Nederland sche ondernemingen en Ne derlandsche onderdanen in een bevoorrechte positie te plaat sen. De meesten der ge. interviewde zakenlieden zijn het derhalve volkomen eens met de regeeringsverklaring, dat de afspraken Inzake het overnemen van Neder- landschIndische financieele verplichtingen door de Ver- eenigde Staten van Indone sië, onvoldoende zrjn om ver. trouwen voor crediet verlee ningen ln Nederland en in het buitenland- te wekken. ENGELSCHE MEENING. De „Daily Telegraph" te Londen ziet een fundamen- teele overeenkomst tusschen de problemen in Indonesië, en die waarvoor de achter eenvolgende Britsche regee ringen in Br. Indië hebben gestaan. Er moest een weg worden gevonden, om de golf van nationalisme vruchtbaar te maken in plaats van des tructief een nieuwe ver houding tusschen Oost en West vast te stellen. De goed keuring van de overeenkomst, die door de commissie-gene raal en de vertegenwoordigers van de Indonesische republiek werd opgesteld, beteekent het begin, niet het einde van een oplossing. De overeenkomst geeft slechts de algemeene omlijning, waarbinnen een nadere uitwerking zal moe ten geschieden. Maar deze omlijning is oorspronkelijk en ruim genoeg om de hoop te rechtvaardigen op een volle dig, bevredigend en spoedig succes tenzij het Brltsch-In- dische voorbeeld hier navol ging vindt en de details moeilijker bl|jken te zijn dan de beginselen. De goedkeuring door de Nederlandsche regee ring beteekent een kentering in de antipathie, waarmee de ministers aanvankelijk tegen over de overeenkomst ston den. HOUDING VAN „MAS- JOEMT'. Een hooge republikeinsche autoriteit te Batavia heeft in een mededeeling aan den cor respondent van Agence Fran ce Presse het bericht, dat de solidariteit van het kabinet- Sjahrir bedreigd zou worden door de resolutie, welke on langs door de Masjoemi te Soerakarta is aangenomen, categorisch tegengesproken. Deze mededeeling werd af gelegd na een telefoongesprek van den betreffenden autori teit, met den minister van voorlichting, die zich op het oogenblik te Djogjakarta be vindt. Proces Ravensbrück. Vreeselijke toestanden. In gespannen aandacht luisterde Dinsdag het rechtshof te Hamburg en 't bUek naar de indrukwekk de getuigenverklaring van de Haagsche vroedvrouw, Neel- tje Epter, die in October 1941 naar Ravensbrück gezonden was, omdat zij een paar ou ders had geadviseerd hun baby Beatrix. Juliana, Wilhel- mina te doopen. Vier jaar lang had zij, zoo als zij zeide, „met Gods hulp, als een wonder deze hel door staan". Zij was de derde ge tuige in het proces, dat hier gevoerd wordt tegen de voor malige leden van de staf van dit vrouwenconcentratiekamp. Zij beschuldigde voornamelijk de Oberaufseherein van de bunker, Dorothea Binz, die om het minste of geringste sloeg, „zoo hard, dat je het twee straten ver kon hooren". Zij zelf was door Binz ge slagen tot zij bewusteloos was, 'Onderwijzerssalarissen 50 hooger. (Van onzen parlementairen redacteur) 7> Naar wij vernemen is de com missie, die den minister van O.. K. en W. had te adviseeren met betrekking tot de onderwijzers' wedden, thans gereed gekomen met haat werk. Het onderhavige rapport zal weldra verschijnen. De voorgestelde wijziging zal ongeveer neerkomen op een vet' hooging van gemiddeld 50 pet., zulks met terucrwerkende kracht tot 1 Juli 1946. De jaarwedde van een hoofd eener school zal dan zoowat 6000 gld. bedragen. Als deze regeling op 1 Januari van het volgend jaar van kracht kan worden, beteekent dat dus niet alleen een aanzienlijke verbe tering voor de tienduizenden be trokkenen, maar bovendien een extra-uitkeering van drie maan den salaris. Tevens stelt het rapport uit drukkelijk vast dat, als de com missie Neher. die de herziening van de ambtelijke salarissen ln het algemeen bestudeert, tot ver hooging concludeert, de onderwij zers daar dan ook van meeprofi teren moeten. 1230 schepen zijn nog niet teruggekeerd. De Duitschers voerden uit ons land naar Duitsch land. Frankrijk en Italië te zamen circa 2625 vaartuigen. Op 15 November 1946 waren hiervan teruggeveerd 1395 vaartuigen. Van de resteerende 1230 vaartuigen bevinden zich in Duitschland 1050. in Frank rijk 22 en in Italië 7 vaartui gen: van 151 vaartuigen is de verblijfplaats onbekend. De pogingen om de sche pen te doen repatrieeren, wor den voortgezet, terwijl even eens wordt getracht, de le vensomstandigheden van de bemanningen in het buiten land te verbeteren. omdat ztj verweten had, dat zij als politieke gevangene niet op dezelfde manier be handeld mecht worden als een misdadiger, en gezegd had, dat het tegen de conventie van Genève was. „Ik wist wel niet, zoo voegde zij eraan toe, of dit zoo was, maar dat wist zij ook niet" (gelach). Getuige zelf was driemaal in de bunker geweest, in een cel van 2 bij 1^ meter, waar geen licht was en waar men slechts 1 maal per dag een snede brood kreeg en om de 4 dagen een warme maaltijd. Soms kreeg je heelemaal niets, want „je zult hier ster ven van de honger" had Binz tegen haar gezegd. „Het leven was daar zoo vreeselijk", zoo typeerde zij het kamp, „dat zelfs de ster venden op het appèl moesten verschijnen". De eerste paar dagen was er nog een zie kenhuis geweest, doch weldra heelemaal niet meer en de zie ken werden in een aparte ba rak gebracht, waar geen me dicijnen, npch dokters en ver pleegsters waren. Wanneer ge vangenen naar het hospitaal gingen, waren zij de volgende dag dood. In het Jugendlager stier ven 25 menschen per dag. Hetgeen beteekende, dat, wan neer er geen nieuwe aanvoer van gevangenen was, het kamp in 4 maanden uitge storven zou zijn geweest Zij beschreef beklaagde'Hel- linger als een ruwe bruut, h|j had een aantal Nederland sche vrouwen tanden uit de mond getrokken, omdat het vullen te veel werk was. VERPLICHTE INWONING OOK HIER EEN BRON VAN ONGENOEGEN. Zeshonderd huizen tekort. Er wordt in G:es veel ge praat over de verplichte inwo ning, hetgeen des te merk waardiger is omdat Goes toch door de oorlogshandelingen heel weinig heeft geleden en het woningtekort dus niet door vernieling van huizen kan zijn ontstaan Nu is het buitengewoon vleiend, als een stad als woon plaats door zoovelen wordt gezocht. Maar als die eer be taald moet worden met veel en grooten overlast voor de ingezetenen, wordt de zaak toch wel een beetje anders. Want laten we maar precies zeggen, zooals 't is: verplich te inwoning is vrijwel altijd hoogst onaangenaam voor bei de partijen. Gezien de vele en scherpe critiek, die bijna dagelijks wordt uitgeoefend op den bur gemeester, die bevoegd is tot het vorderen van woonruimte en op de huisvestings-commis- sie, die door den burgemees ter voor dit doel is benoemd, hebben wij dezer dagen eens een praatje gemaakt met en kele leden van deze commis- Óp onze vraag, hoe het toch komt, dat in Goes zooveel ver plichte inwoning wordt opge legd, kregen we te hooren, dat de bevolking van Goes sedert 1940 met ongeveer 25 is toe genomen. In het voorjaar van 1941 werd de tienduizendste Goessenaar geboren en nu telt Goes 12.960 inwoners (250 nog hier verblijvende evacué's daarbij inbegrepen). Dit c|jfer is nog hooger geweest. In Sept. '45 b.v. was het 13.500, dank zij de '1500 evacué's die hier toen verblijf hielden. Wat de hier nu nog verblij vende 250 evacué's betreft, kregen we den indruk, dat we deze niet zoo spoedig zul len zien vertrekken. Verschil lende hunner maken uit zich zelf geen haast en het schijnt wel, dat ook sommige gemeen tebesturen weinig speed be trachten om ingezetenen, die voor het arbeidsproces geen beteekenis meer hebben, te doen terugkeeren. Hoogere in stanties zullen wellicht hier of daar eens een duwtje moe ten geven. 600 HUIZEN NOODIG. Maar al zou het lukken, om ook deze 250 evacué's spoedig te doen vertrekken, dan is daarmee het woningvraagstuk niet cpgelost. In 1940 was er al een achterstand en als men vandaag alle woningzoekenden zou willen helpen, dan zouden er 600 huizen moeten komen. En dit ondanks het feit, dat er in het begin van de oorlog nog een complex woningen ls gereedgekomen (Violenstraat en omgeving) en kort geleden nog een aantal houten en stee- nen noodwoningen is gebouwd. Goes is nu eenmaal centraal gelegen. Sedert 1940 z|jn hier (we leven nu eenmaal in een tijd van bureaucratie en amb tenarij) 27 officieele diensten neergestreken, die natuurlijk him personeel meebrachten. Gaf men voor vestiging in Goes de vrije hand, dan zou het aantal inwoners omhoog p r i n g e n. IMPORT. In dit verband informeerden we, of er niet te veel aan import" gedaan is en wordt. Ons waren n.l. enkele geval len ter oore gekomen, dat de gasten, die men ln zijn huis moest innemen, ingezetenen van dorpen op Zuid-Beveland bleken te zijn, wat geen pret- tigen indruk maakte. Ook is het bekend, dat men in ver schillende dorpen door te wei nig sociaal besef en te groote vrees voor financieel risico weinig aan woningbouw ge daan had, wat zich nu wreekt, maar waarvan de Goesche bur gerij niet de dupe mag wor den. Op deze vragen werd ge antwoord, dat de gevallen, waarin de huisvestingscom missie verplichte inwoning heeft opgelegd. 90 zuiver Goesche gevallen zrjn Ver schillende personen, die hier werken, maar eldes wonen, zouden graag naar Goes ver huizen, maar de commissie staat op het standpunt, dat daarvoor geen reden is, wan neer men de afstand per trein, bus of fiets kan afleggen. Er zijn echter enkele gevallen geweest, waarin dit niet of uiterst moeilijk ging. Er is bovendien een tekort aan werkkrachten en het gebeurt, dat een werkgever komt smee- ken om een woning voor een arbeider, die h|j alleen d&n kr|jgen kan, als er een wc-ning voor hem is. Dan staat de commissie soms voor moeilijke beslissing. Het aan tal import-gevallen" bedraagt evenwel zeker niet meer dan 10 en ze zijn alle econo misch verantwoord. Op de vraag waarom dan ook het omgekeerde niet ge beurt, waarom dus niet ge tracht wordt vcor hen, die hier wenen, maar elders werken, in hun werkgemeente een wo ning te vinden, luidde het ant woord, dat dit ook wel gepro beerd wordt. Maar in Vlissin gen bijv. zijn veel huizen ver woest óf nog onbewoonbaar. Erkend werd, dat er gemeen ten in de omgeving zijn, waar een burgemeester, misschien wel om geen booze gezichten te krijgen, er maar niet toe over gaat om woonruimte te vorderen, hoewel er verschil lende flinke huizen zrjn, waar gemakkelijk nóg een gezin onderdak zou kunnen vinden. Er is daar ook geen apparaat, zooals in Goes, waar-van de burgemeester zich bedienen kan (of wil). Hiertegen kunnen door het bevoegd gezag toch maatrege len genomen worden en in ieder geval moet Goes terdege oppassen geen lasten op de burgerij op te leggen, die ge volg zrjn van den onwil of de laksheid van anderen. Ook zai de noodlge voor zichtigheid geboden zijn bij de vrijwillige inwoning. Het komt n.l. nogal eens voor, dat per sonen uit andere dorpen, die door de huisvestingscommissie niet geholpen worden of zou den worden, omdat het geval niet dringend is, er in slagen te Goes vrijwillige inwoning te vinden Dit is toegestaan, mits hetgeen woningen be treft, die op de „verplichte" lijst staan. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat dergelijke vrijwillige inwonin gen maar kort duren en al spoedig omgezet worden in verplichte. De commissie moet De toekomst van de K.L.M. PLANNEN OOK VOOR DE ZEEUWSCHE VLIEG VELDEN NOG NIET GEREED. De regeering stelt zich voor te bevorderen, dat de Kon. Luchtvaart Mij. in de naaste toekomst de volgende lucht vaartverbindingen zal kun nen onderhouden: AmsterdamBatavia. 6 maal per week; AjnsterdamNew- York, 3 maal per week; Am sterdamCuragao, 3 maal per week; AmsterdamZuld-Ame- rika, 3 maal per week; Am sterdamZuid-Afrika, 3 maal per week; West IndiëZuid- Amerika, 3 maal per week; West IndiëLos Angeles, 3 maal per week. De luchtnetten in Europa en West-Indië zullen tot ver dere ontwikkeling worden ge bracht. T.a.v. de toekomst van het binnenlandsch luchtverkeer houden de regeering en de K. L.M. rekening met de waar schijnlijkheid, dat door de aanmerkelijk verbeterde spoor wegverbindingen het vervoer op de binnenlandsche lucht lijnen zal terugloopen. De luchtvaartterreinen Schiphol. Rotterdam, Leeu warden, Groningen, Twenthe,' Eindhoven, Zuid-Limburg, Vlissingen, Zeeuwseh- V laanderen, Haam stede. Texel en wellicht Deelen, zullen voor ,de burger lijke luchtvaart verbeterd of opnieuw aangelegd moeten worden ingevolge de nieuwe internationale eischen. De plannen met betrekking tot de aanleg of verbetering van deze terreinen z|jn nog niet in een definitief stadium gekomen. Voor Schiphol is voor 1947 reeds 17 millioen gld. uitge trokken. Voor de overige terreinen wordt nog nader overwogen welke maatregelen reeds die nen te worden genomen in 1947. Bij suppletoire begroo ting zullen deze bedragen binnenkort worden aange vraagd. Het luchtverkeer op Indië. Inzake de aanvragen van de Stoomvaart M|j. Nederland en de Rott. Lloyd om eigen vliegdiensten op Indië in te richten, deelt de minister me de, dat naar. het inzicht der regeering voortgezet overleg tusschen de luchtvaart, de scheepvaart en de spoorwegen in een rustige sfeer voorshands de aangewezen weg is om tot een voor alle partijen bevre digende oplossing te komen. Middenstand en prijsvorming Dinsdag hebben in Den Haag de heeren J. Bakker en P. Brlnckman, resp. leden van de R.K. en Moderne Midden standsorganisaties het woord gevoerd ter toelichting van het standpunt der middenstands kringen over de vraagstukken van loonen, prijzen, prijsvor ming en prijsbeheerscning. De heer Bakker bepleitte de inschakeling van de Midden standsorganisaties bij de rege lingen die de middenstand be treffen. De heer Brlnckman drong, evenals de heer Bak ker, op verlaging der winst marges aan en achtte het noodzakelijk, dat de bestuurs raad voor middenstandszaken dan wel helpen, omdat het zitting heeft in de commissie gezin reeds te Goes woont. voor de prijsvorming. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1