Critiek op Wederopbouw Brandstoffen-distributie In Nederlandsch Indië UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND Zeeuwsche Snipi TWEEDE KAMER KAMERLEDEN ZIJN ONTEVREDEN. Met heldere stem, rustig en duidelijk, las Minister Jonkman Dinsdag de verklaring voor ten aanhoore van de 83 Kamerle den, die de vergadering bij woonden. De voorlezing vergde om streeks een half uur. De voorzitter verklaarde het niet wel mogelijk thans een gedragslijn te bepalen met betrekking tot de regeerings- verklarlng. daar de Kamei nog geen kennis heeft kunnen nemen van de toelichting der commissie-generaal (welke ter vergadering werd rondge deeld). De voorzitter stelde voor des avonds niet te vergaderen om de leden d® gelegenheid te geven de toelichting van de e.g. te bestudeeren en zich over de stukken te beraden. Woensdag zou bij de aanvang der vergadering door den voor zitter een voorstel met betrek, king tot de regeeringsveriria- ring worden gedaan, welk voorstel echter in geen geval zal inhouden, dat die dag de kwestie in openbare discussie zal komen. De Kamer ging daarmee accoord. De ministers verlieten daar na de vergadering met uitzon dering van den heer Vos. GEZANTSCHAP BIJ HET VA TIC A AN BLIJFT GEHANDHAAFD. In de Tweede Kamer-zitting van Dinsdagmiddag werd ge stemd over de motie van den heer v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) inzake het op- treden van de U.N.O. t. Franco-Spanje. Deze motie werd met 58 tegen 25 stem. men verworpen. Het amendement van den heer Zandt (St. Ger.) om post voor het gezantschap bij het Vatlcaan te schrappen, werd met 65 tegen 9 stemmen verworpen. Aan de orde is de begrooting voor openbare werken en we deropbouw. De heer Nederhorst (P v.d. A.) is van meening, dat er tal van werken worden ult- gev:erd, die niet het karakter van urgentie dragen. Het op ruimen van bunkers bijvoor beeld kan beter als reserve- werk beschouwd worden. Spr. ontwikkelt sociale en economische bezwaren tegen het heen- en weerreizen van arbeiders naar de geteisterde gebieden. Een oplossing ware de opleiding ter plaatse, maar daarmede ls veel tfld gemoeid. Het gebruiken van „pre-fa- bricated" woningen heeft irt verband met een en ander veel aantrekkelijks. De heer Steinmetz (K.V.P.) vraagt, hoe gr:ot op het oogenbllk het woningtekort is, hoe groot het aantal samen woningen en hoeveel gezinnen in krotten verblijven. De heer Hacke (P.v.d.V.) merkt o.a. op, dat er klachten zijn over het uitblijven van betaling door de overheid De heer Haken (C.P.N.*) is van oordeel, dat de belangen van hen, die in de getroffen Huren voor geëvacueerden. Op de vragen betreffende de huur van door geëvacueerden betrokken woningen heeft de minister van financiën geant woord, dat de bewoner van een woning in beginsel zelf de huur moet opbrengen voor de woning, welke door hem wordt bewoond Een inbreuk op dit beginsel wordt niet gerecht vaardigd door de omstandig heid dat het geëvacueerden be treft, wien ten gevolge van de heerschende woningnood een woning werd toegewezen, wel ke een huur doet die uitgaat boven de huur van een woning, welke voor dien geëvacueerde normaal ls. Intusschen be9taat de mogelijkheid den huurder in de betaling van de huur- prgs te gemoet te komen. Deze mogelijkheid is in het bijzon- zonder opengesteld met het oog op die gevallen, waarin een hoogere huur de geëvacu eerde, gezien diens inkomen, te zwaar zou belasten- De hier geschetste regeling kan. naar het oordeel van der. Minister niet als onbillijk wor den aangemerkt. Er is den Minister geen mel ding van gemaakt, dat een vrjj groot aantal geëvacueer den wegens onbekendheid met de getroffen regeling in on- overkomenlijke moeilijkheden ls geraakt. In die gevallen echter, waarin, van een zooda nige toestand blijkt, zal niet worden nagelaten, hulp te bieden. MARINIERS TERUG IN ROTTERDAM 281 Jaar nadat door Mtchlel Adriaansz. de Ruyter het corps marinier^ werd opgericht, is Dinsdag het corps onder groo- te belangstelling in Rotterdam teruggekeerd. Admiraal Hel- frich overhandigde het corps de militaire Willemsorde en hield een toespraak waarbij hij het groote verleden van het corps memoreerde. Voor de gevallenen, die 's morgens reeds door een krans- legglng waren geëerd, werd een minuut stilte gebracht. De admiraal spraak de wensch uit, dat deze dag voor het corps en voor het geheele Ne derlandsche volk een verster king zal zijn van het natio naal bewustzijn en de nationa le eenheid en eer te bewaren. Hierna had een défilé plaats. gebieden wonen in kippenhok ken en blinkers, voor alle an dere dienen te gaan. Tenslotte kondigt hft aan, dat de fractie zal tegenstem men. De-heer Algera (A.R.) be pleit grootère bevoegdheden voor dé Iboale overheid. Ten aanzien van de woning, nood betoogt hij', dat alles er op gezet m.-et worden om hier uit te komen. Zoo vraagt hij of -het juist is dat van de 10.000 woningen die in de troonrede voor Walcheren Vestelijk Zeeuwsch Vlaanderen zijn aangekondigd ér slechts weinig zullen klaarkomen. Voor de materiaaltoewijzing vindt spr. decentralisatie me de gewenscht. De heer Zandt (S.G.) heeft bezwaren tegen het optreden van bureaux die belemmerend werken voor den wederop- b:uw, en voorts tegen de scha deregeling, die het vrijwel iedere boer onmogelijk maken zijn bedrijf goed op gang te brengen. De minister van Openbare werken, de heer Vos zal Woensdag antwoorden. Eerst studeeren! De - heer Van der Burg, redacteur te Soerabaja van het wéekbl^d „Vrij"» orgaan van de Partij van de Vrijheid in Ne derland, heeft geprotes teerd tegen het stand punt dat de Partij van de Vrijheid in Nederland heeft Ingenomen t'egen iet Cheribon-accoord. Hij heeft het partijbestuur aangeraden het accooTd eerst eeng te bestudee ren. BIBLIOTHEEK PROFESSOR LEO POLAK. Maéndag vond ln de Univer siteitsbibliotheek te Amster dam de overdracht plaats van de bibliotheek van wijlen prof. dr. Leo Polak. De bi bliotheek, waarin zich een groot aantal vroege drukken van werken uit de 17e en 18e •euw bevinden, is door de .Leonard Polak-Stichting"' aan de Universiteitsbibliotheek in bruikleen afgestaan. Op het oogenbllk ls een tentoonstelling georganiseerd van een aantal werken over wijsbegeerte uit deze collectie. kan nog nief verdwijnen Nog 7500 ondergrondsche arbeiders noodig. Volgens de memorie van antwoord inzake de begroo tingen van de Staatsmanen in Limburg is de verwach ting. dat in 1947, na aftrek vari een geraamde uitvoer van 500.000 ton. ons land zal kunnen beschikken over circa 13 000.000 tor vaste brand- stiffen. Uiteraard kan dit cij fer ernstig worden beïnvloed door de gang van zaken in het buitenland. Op basis van bovengenoemd cjjfer zal aan de Industrie kunnen worden toegewezen op het peil van 1939. Tot afschaffing van de rantsoeneering (met inbegrip van de huisbrandvoorziening) zal in 1947 nog niet kunnen worden overgegaan, aangezien dan de totaal beschikbare hoeveelheid naar schatting 15.000.000 ton zou moeten be- dragen, terwijl daarnaast nog het soortenprobleem een groo te moeilijkheid vormt. De voor het staatsmynbedryf voor het jaar 1947 geraamde productie van 7.200.000 t'.h komt overeen met een gemid delde dagproductie van onge veer 24.000 ton. zoodat de voor 1947 geraamde productie ruim één kwart meer be draagt dan de huidige. Ver wacht wordt, dat deze toe neming zal worden verkre gen door uitbreiding van het aantal ondergrzndsche arbei ders, alsmede door een gelei delijke stijging der prestatie. Bij de huidige prestatie van ruim 1600 kg. per onder grondsche dienst zou, ter be reiking van een jaarproduc tie van de Nederlandsche mij nen van 12 000.000 ton, het aantal ondergrondsche arbei ders 'moeten worden uitge. breid met ruim 7600 man. De tewerkstelling van po litieke delinquenten draagt uiteraard een. tijdelijk karak ter. Gebleken is, dat na vrij lating slechts een klein ge deelte bij de Limburgsche mij nen blijft werken. Als resu'- taat van de wervingsactie, welke zich over het geheele land uitstrekt, waren op 23 N:vember 1946, bij de Neder- landsche mijnen nog 656 on dergrondsche arbeiders werk zaam. Hiervan zijn er 95 af komstig uit Limburg en 561 uit de overige provinciën. DE KOLENPRIJZEN. De marge voor de groot handel is sinds Mei 1940 met slechts 15 pet. gestegen, doch de marge voor de detailhan del met gemiddeld 95 pet. De onderzoekingen, ingesteld door den directeur-generaal van de prijzen, hebben aangetoond, dat deze marge-verhroging niet abnormaal ls en overeen komt met de gestegen ver voerkosten ter plaatse, zak- kenhuur, enz. pngerustheid ln Egypte De nieuwe Egyptische mi nister-president, Noskrasji Pasja, heeft in een schrijven aan kon.'ng Faroek een uiteen zetting gegeven \^n de moei lijkheden, waarvoor het nieuwe kabinet rich cepl&atst ziet. Nokrasji Pasja schrijft, dat Ongerustheid zich meester maakt van het land tengevol ge van de lange, duur van de onderhandelingen met G.root- Brittanni*. welke ..tot nog toe de Egyptische verwachtingen niet in vervulling hebben doen gaan". In de afgeloopen dagen, al dus de minister-president, heb ben zich symptomen voorge daan die de ongerustheid over het lot van de Soedan hebben aangewakkerd. Hij drong aan op het behoud van de eenheid der twee -Jijl-valleien, met een zelfbesturende Soedan onder Egyptische króón als doel. WAAROM SIDKY PASJA AFTRAD. Tegelijk met de bekendma* king van het nieuwe kabinet is de tekst van Sidky Pasja's ont slag-aanvrage aan koning Fa- roek gepubliceerd. Sidky Pa3ja zet in deze brief uiteen, hoe hij na lange en moeizame on derhandelingen met Engeland, die herhaalde malen op succes schenen uit te zullen loooen, Plotseling door ziekte verhin derd werd ziin plicht te ver vullen en zelfs om ontslag moest verzoeken. Koning Fa- roek heeft den eersten minis ter bedankt voor ziin aan het land bewezen diensten. Zweedsch Danstheater. Wie zijn verwachtingen bij de komst van het Zweedsch Danstheater naar Zeeland te hoog gespannen heeft, moet zich by de persoonlijke kennis making eenigszins teleurge steld gevoeld hebben. Deze ove rigens toch heel verdienstelijke groep staat technisch noch ar tistiek op het pell van bflv. de vermaarde balletgroep van Kurt Jooss en de veelvuldige vergelijkingen daarmede, welke sedert het eerste optreden van de Zweden in ons land, nu ruim een maand geleden, juist daarmede zijn gemaakt, heb ben het voor Birgit Cullberg, Ivo Cramér en de hunnen geenszins gemakkelijk ge maakt. Daarbij kwam bij het eerste optreden ln Zeeland nog de handicap van het te kleine tooneel in de Goesche Schut tershofzaal, waar overigens ook een heele „batterij" schijnwer pers verhinderde het voetwerk te volgen. Wanneer men, ondanks deze belemmeringen, toch nog met eenige goede Indrukken van deze avond naar huis gaat- be wijst dit, dat deze Zweden toch wel iéts ln hun mars heb ben. Vooral ln de meer luchti ge ballet-jes viel veel te waar- deeren, zooals bijv. in die char mante „Sage van de zon en de wind", waarin Maria Strom- berg werkelijk lets van onaard- sche zonnige Warmte wist uit beelden en Per-Arne Qvar- sebo als een nukkige, dwarre lende wind zijn spel met haar speelde. Ook Birgit Cullberg deed enkele opmerkelijke din gen. zooals ln haar uitbeelding van een kat, een spin en een paard, welke zich door groote expressiviteit kenmerkte, ter wijl zij als de „alleen geble- vene" in de oude Zweedsche reidans een merkwaardig con trast tot het uitgelaten ge danste spel van de groep wist te bereiken. In het ballet ,,1945" slaagde zij er echter niet in te overtuigen met haar uitbeelding van den Duitschen soldaat- De geheele groep kwam hier trouwens weinig boven het peil van de ge danste pantomine uit. Heel merkwaardig en in zfln eenvoudige uitbeelding naar oude Zweedsche boeren- schilderiien °°h voortreffelijk geslaagd was het ballet „De verloren zoon", waarin vooral Ivo Cramér, die hier ook de choreografie verzorgde, een treffende uitbeelding van den zoon gaf. Wanneer we ten slotte nog de kostelijke dansschets ,,De Herberg" noemen, waarin spe ciaal Birgit Boman en Maria Strömberg een paar fijntjes getypeerde dames dansten, kunnen we samenvattend con- stateeren. dat het Zweedsch Danstheater het Zeeuwsche pu bliek toch heeft doen genie ten van een tak van kunst, welke te weinig ln Zeeland ge boden wordt. Dat men het ini tiatief van de Z-V.U. in deze wist te waardeeren, bewezen de geheel gevulde zalen te Goes en Middelburg, waar het gezelschap Maandag- en Dins dagavond reeds met veel suc ces optrad. Vanavond vindt een voorstelling in de Schouwburg te Zlerikzee plaats. H. A. B. De noodbrug over de" Eendracht. De firma Klpos uit Kinder dijk is thans- zoover gevorderd met de bouw van de nood brug over de Eendracht te Tholen, dat men begonnen is met het leggen van construc- tiebalken over de rivier. Deze ijzeren balken rusten op 14 houten- en ijzeren noodpeilers. waarbij de schippers er op at tent worden gemaakt dat de balken 2.54 meter boven N.A- P. bedraagt en normaal hoog water 1.85 m. boven N.A.P. is. Normaal laagwater ls 1.75 m- beneden N.A.P. Binnen 'enkele dagen, als men met de belde oevers contact heeft gemaakt, is dus bjj hoogwater de rivier practisch voor de scheepvaart afgesloten. De maximale door- vaartwijdte tusschen de pel lers bedraagt 10 meter. Naar veruidt zal de nood brug voor voetgangers begin 1947 voor het publiek worden opengesteld., Centralisatie van Varkensslachtingen? Zeeuwsche slagers zijn ongerust. Sinds eenige tijd bestaan er plannen om de vackensslachtin' gen in geheel iNederland te een- traliseeren. Het betreft hier een voorstel van de Nederlandsche Landbouwstichtingdie daarin ge steund wordt door het Grootbe drijf en de Coöperatieve bedrij ven. Men wil in iedere provincie enkele centrale slachterijen stich ten; in Zeeland waarschijnlijk op idler eiland één. In verband met deze plannen bestaat er groote onrust onder de slagers, die voor zien, dat de grootbedrijven direct voordeel uit een degelijke maat regel trekken ten koste van den slager, die steeds meer gedegra deerd wordt van vleeschhouwer tot vleesch verkoop er. De heer A. J. de Pagter, voor zitter van de afdeellng P.T.C. van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, deelde ons mede, dat de boer zijn varkens krijgt uitbetaald in geslacht gewicht. Onder het motief, dat de varkens teveel ge wicht verliezen door de dikwijls groote afstand, wil men thans de centralisatie doorvoeren. De vleeschwarenfabrieken, die dan ingeschakeld worden, zullen naar de meening van den heer de Pag- o.a, ingeblikte worst kunnen leveren, die beter is dan de worst welke door den slager wordt ver vaardigd, omdat zij uiteraard kop en pooten der varkens zullen kun nen verwerken en de slagers niet. Hierdoor ontstaat een scherpere concurrentie. Oud-burgemeester Tuiten weer voor het Tribunaal. Toen de tribunalen hun werk nog maai' enkele maan den hadden aangevangen, na melijk op 21 November 1945, stond de thans 64-jarige Mar- tinus Tuiten, die tijdens de bezetting achtereenveigens N. S.B.-burgemeester van' West- kapelle en Kloetinge is ge. weest, voor de eerste kamer van het tribunaal te Goes te recht. Hij hoorde zich veroor- deelen tot 10 jaar internee- riner. Thans is T. in hooger be roep gegaan en op 18 Decern, ber zal hij opnieuw verschij nen. thans voor de derde ka mer van hetzelfde tribunaal. Hem is evenals de eerste maal een lange dagvaarding uitge reikt, terwijl Ook nu mr. A. H. Kuipers als zijn verdediger zal optreden. Z.V.U. GAAT BOEKEN AAN KINDEREN T7ITLEENEN. De Stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit, die ieder kind in de gelegenheid stelt gratis de Jeugdleeszaal te Middelburg te bezoeken om daar te lezen, zal thans ook boeken aan de jeugd ultleenen. Alle kinderen van 8 tot 18 jaar, die jeugdlid van de Z. V.U. zijn. (de ouders betalen 1.20 voor het eerste, 0 90 voor het tweede kind), kun- onderkant van de constructie-nen voorloopig éénmaal per oplaaiende strijd damd, waardoor deze tempel on der water is komen te staan. Ook zijn patrouilles van de T.R.T, uit de Nederlandsche zone verdre ven. Hierbij is feen Indonesiër ge dood. Militaire situatie. Een Nederlandsche militaire woordvoerder hééft Dinsdagmor gen te Batavia het volgende over de militaire situatie meegedeeld: De chefstaf generaal-majoor Buurman van Vreede is Zondag 8 Dec. van Medan naar Padang vertrokken. De Indonesische de legatie, bestaande uit mr. A. Sja- rifoedin en dr. A. K. Gani, is eveneens vertrokken. Zondag was het in alle sectoren van Medan rustig, slechts op het vliegveld was eenig licht artillerievuur ge richt. Volgens republikeinsche autoriteiten zal de treinenloop van Bel awan naar Medan worden her vat, waarbij van Nederlandsche zijde controle, zal worden uitge oefend op binnenkomende en uitgaande treinen. Te Padang zijn Maandagmorgen de besprekin gen tusschen de Indonesische en Nederlandsche delegaties begon nen. Uit Batavia wordt gemeld, dat Zaterdag bezuiden de Tjisa- dane-monding een Nederlandsche patrouille herhaaldelijk met auto matische geweren werd bescho ten. Het vuur kwam Zondag van achter de demarcatielijn en werd onmiddellijk dooi de Nederlanders beantwoord. Dc Indonesiërs droe gen niet het overeengekomen on- derscheidingsteeken. Aan Indone sische zijde, vielen 12 dooden, de Nederlanders leden geen verlie zen. Uit Buitenzorg wordt ge meld. dat een Nederlandsche pa trouille door een bende van 70 man ten Z. van dc Tjikarawang is aangevallen. Deze aanval werd afgeslagen. Drie Indone siërs werden gedood. Aan Ne derlandsche zijde vielen geen slachtoffers. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat het Nederlandsche bivak Tjikiding door 100 man van de „Zwarte buffel" is aan gevallen. Hierbij zijn door de Nederlanders geen verliezen ge leden. Te Semarang was het Zondag rustig. Maandagmorgen vuurde Indonesische artillerie op de om geving van Djatingalcn. Een Ne derlandsche patrouille, die in de richting Mangkang uitgezonden Was ter dekking van geniewer- ken ontmoette vrij heftige tegen stand, welke door artillerievuur gebroken werd. De werkzaam heden van de genie werden ge stoord door Indonesische artillerie in de omgeving van de kampong Pandean ten Oosten van Sema rang. Indonesiërs trachtten we derom Nederlandsche stellingen te betrekken, doch zij werden ver dreven, Twaalf Indonesiërs wer den gedood. De Nederlanders le den geen verlies^n. Uit Soerabaia wordt gemeld, dat met mortieren en artillerie gevuurd moest worden op Indo nesische stellingen, vanwaar uit hevig op Nederlandsche patrouil les geschoten werd. Bij een tem- oel ten Zuiden van Krikilan is binnen de Nederlandsche zone door de T.R.I. de rivier afge- Vliegtuigen vermist. Vermoedelijk tengevolge van de dichte mist hebben Dinsdag avond twee militaire vliegtuigjes een noodlanding moeten maken. Een derde toestel wordt nog ver mist. Naar wij vernemen waren drie toestellen, twee Fireflies en een Harvard, van het vliegveld Hen don in Engeland opgestegen met bestemmina Valkenburg in Zuid- Holland. Zij werden daar om streeks kwart voor vijf verwacht. Het Harvard-toestel heeft een noodlanding gemaakt op het stille strand te Scheveningen. De be stuurder, sergeant N„ heeft daar bij een hersenschudding beko men en is opgenomen in het mi litair hospitaal. Een der Fireflies, bestuurd door luitenant H., heeft een noodlan ding gemaakt in de omgeving van Hellevoetsluis. Voor zoover be kend. zou de bestuurder onge deerd zijn gebleven. Van het derde toestel, even eens een Firefly, is tot heden nog niets bekend. Aan alle stations der luchtstrijdkrachten in Neder land en de vliegvelden in Neder land en België is verzocht naar het vermiste toestel uit te zien. IN VLIEGTUIG ONTSNAPT. In het Oosten van Frank rijk hebben Duitsche krijgsge vangenen zich van een vlieg tuig meester gemaakt, waar mede zij in de richting van Duitschland verdwenen. Bon voor Jam. Het is noodzakelijk, den betrekkelijk grooten voorraad jam bij den groothandel en de winkeliers te verminderen en meer in overeenstemming te brengen met den huidigen om zet, z:o deelt ons het mini sterie van landbouw mede. Daarom zal voor eenmaal, en wel in deze week, een bon worden aangewezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 500 gram jam. Op deze bon mag dus geen an der boterhamsmeersel of -strooisel en evenmin suiker worden afgeleverd. Deze hoeveelheid jam zal eerst na de feestdagen in min dering van het suikerrant soen werden gebracht. Op 3 Januari zal derhalve in plaats van een bon voor 750 gram suiker een bon voor 500 gram suiker worden aangewezen. HONGERSTAKER. De Raad van de „Algemeene Nederlandsche Vredesactie" (ANVA) heeft zich telegra fisch gewend tot de ministers van oorlog en justitie inzake den gedetineerden dienstwei geraar Kneulman wiens beroep op de dienstweigeringswet ls afgewezen en die thans in het militair hospitaal te Utrecht in hongerstaking is sedert 26 November j.l. Conferentie Den Pasar. Van officieele zijde wordt vernomen, dat Dr. H. van Mook Vrijdag a.s. naar Den Pasar (Bali)) zal vertrekken. De conferentie over de toe komst van de Groote Oost en Borneo zal Zaterdag om 10 uur plaatselijke trja officieel worden week 'n zelf gekozen boek mee naar huis nemen. De boeken- uitleening opent Vrijdag 13 December en zal voortaan iedere Dinsdagavond en Vrij dagmiddag geopend zijn. Oud-burgemeester van Goes overleden. In Den Haag is op 73-jarige leeftijd overleden de heer J. E. de Koning Kooy, die van 19041911 burgemeester van Goes is geweest. HERIJK. De directeur van de IJk- kring Middelburg zal overgaan tot herijk van maten, gewich ten, meet- en weegwerktuiger in de verschillende gemeente van zijn ressort. Begonne; wordt in Februari 1947 rac' Middelburg, waarna geieidelij' tot September 1947 de overir olaatsen op Noord-Bevelan Schouwen en Duiveland, Phi lipsland en Walcheren volgen Nieuwe Electrische Centrale Naar wij vernemen heeft de Raad van Bestuur der Prov. Zeeuwsche Electriciteits Mij. bij Gcd. Staten een voorstel inge diend om over te gaan tot de bouw van een nieuwe electrische centrale met koppeling van Goes naar Noord-Brabant, zoodat bij buitengewone omstandigheden Zeeland van Noord-Brabant stroom kan betrekken. En ook omgekeerd. Voor de koppeling zal tusschen Goes en Noord-Bra bant gebruik worden gemaakt van een bovengrondsch net. TE VLISSINGEN. De nieuwe centrale, die te Vlis- singen zal komen, zal geheel Zee land van stroom voorzien, zoodat dc tegenwoordige centrale te Sluiskil in de toekomst zal kun nen vervallen en voor de Noord- groep geen stroom meer zal be trokken behoeven te worden van Noord-Brabant. Er zal een kabel van Goes naar Zierikzee worden gelegd, terwijl twee kabels door de Wester-Schelde voor Zw.- Vlaanderen zullen dienen. Dit plan, waarvan de kosten op 25.200.000 worden geraamd, houdt verband met de omstreeks 1951 te verwachten electrificatie van de Zeeuwsche spoorlijn. Een nieuwe haven voor Yerseke. GEMEENTEBESTUUR EN GED. STATEN BESPREKEN DE PLANNEN. Vooral nu na de bevrijding de exportmogelijkheden weer zijn toegenomen, is de behoefte aan een nieuwe haven te Yerseke. wel zeer groot geworden. Daar om zijn in opdracht van het Ge meentebestuur door Ir. Drok plannen gemaakt voor de aanleg van een nieuwe, ruime haven. De 150 visschersvaartuigen, die er te Yerseke zijn, en waarmede de oester- en mosselvisscherij wordt uitgeoefend, kunnen geen ligplaats in de tegenwoordige kleine haven vinden. Het laden en lossen moet onder uiterst pri mitieve omstandigheden plaats vinden. Spoedige verandering is daarom noodig. Maandag bracht het college van Gedep. Staten een bezoek aan Yerseke om daar met de ingenieurs van de Waterstaat en de visscherij-autoriteiten eerst de plannen op de Raadszal te be spreken cn daarna de situatie ter plaatse te bekijken. Aangezien de kosten vpor Yer seke te zwaar zullen zijn, zal een beroep op het Rijk moeten wor den gedaan. Glas voor Souburg. Maandagavond is te Sou burg een karavaan gearriveerd' welke bestond uit vijf vracht auto's en één groote verhuis wagen, volgeladen met glas. dat door de bevolking van Nieuwer Amstel ter beschik king van Souburg is gesteld. Niet minder dan 1200 M2 glas werd aangevoerd, terwijl 13 schilders en timmerlieden zijn meegekomen om het glas vokkundig in te zetten. Dins- ede reeds een begin gemaakt. :1 Examens. Te Middelburg werden door de Nationale Ver. van Leeraren in Stenografie „Groote"' examens chineschrijven. Typist. Aangemeld 66 candi dates Geslaagd de dames: A. A. Kole, P. Laroes, M. J. School meester, B. Barentsen, J. Wig man, J. Steevens, F. bchuit, A. M. de Nood, I. Schoon- aard, E. Adriaanse, W. Ade laar, M. Schoe: le heeren L. A. Kole, H. B. Joziasse, C. G. van Westen, J. P. Dunnes. P. J. den Boeft, J. van der Maas, J. A. Adriaanse en J. F. Verniel te Middelburg; de dames: C. M. Herman, S. Goossen, A. C. M. Theune (met lof), E. van Hoe pen-Knop, M. J. de Ridder, J. F. C. Janssen, L. C. M. Pennock, J. M. de Ridder, M. J. W. v. d. Berge, H. Schilde, J. M. Naere- bout; de heeren: J. A. Heijliger, en R. Vendelbosch te Vlissingen; de dames: P. Jobse, Biggekerke, W. M. van Strien, Veere, M. Schout, Koudekerke, M. C. Boo ne en M. C. Meulenberg, Arne- muiden, M. J. Kruithof, J. F. Minderhoud (met lof), en N. Mauer te Souburg; A. H. Krijger en M. P. Boon te Sint Laurens; H. A. Vervake en de heeren: A. C. Boutens en W. P. Wijffels te Aardenburg, C. P. Louws en L. Harpe te Serooskerke, J. Cor- bijn te Goes; de dames: W. D. v. d. Velde, Kloetinge, A. L. v. d. Bossche te Breskens, J. J. Leenhouts te Schoondijke en J. E. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. Bewijs van vaardigheid: Mej. I. Boone te Middelburg, de heeren: H. L. G. Swiers te Vlis singen en W. de Jonge te Nieuw en St Joosland; 10 afgegeven. Typen Duitsch. Aangemeld 'en geslaagd mej. C. Hovijn te Kou dekerke. Bewijs van vaardigheid: mej. M. C. Roosendaal, Domburg. Typen Fransch. Aangemeld en geslaagd de dames: M; C. Rosendaal, Concept 200 lgr/m (met lof) te Domburg en A. E. P. Meerholz. Concept 225 lgr/m te Vlissingen. Kantoorstenograaf Ned. 130 lettergrepen. Aangemeld 12. Ge slaagd de dames: N. van Leunen, C. Korpcl, J. Sips, J. M. Bartelds, C. J. Vader, C. Everaers en M. J. Timmermans te Vlissingen, C. Ton te Serooskerke. C. G. Paau- we te Middelburg en M. S. Her" man te Oostburg. 2 afgewezen. Kantoorstenograaf Engelsch 100 lettergrepen. Aangemeld en geslaagd: mej. J. C. de le Lijs te Groede en de heer W. J. A. v. d. Eljk te Vlissingen. /ersfcke NED. BIJBELGENOOTSCHAP Uitgaande van het Neder landsch Bijbelgenootschap werd Zondagavond in de Geref. Kerk te Yerseke een samenkomst gehouden. Ds. B. Baks, Ned. Herv. predikant, sprak over: „De Bijbel en ons volk", ter wijl ds. H.' R. Timmerman, Vrij Evang. predikant, sprak over: „De Bijbel en wij". Het geheel werd afgewisseld door het optreden van het Hervorm de kerkkoor. Borssele VERGADERING ZIEKENHUIS VERPLEGIN' GG Maandagavond werd ver gadering gehouden van de Ziekenhuisverpleging. Het be stuur moest met twee leden aangevuld worden wegens het overlijden van den heer S. Al- mekinders en vertrek van den heer L. de Pree. De vereeni- flng telt 600 leden. Behalve et bestuur was één lid der vereeniging aanwezig. Het be stuur heeft de loopende zaken afgehandeld. Over 1946 be droegen de ontvangsten en uit gaven 7132.20. De vergoeding voor den secretaris-penning meester bedraagt 87 50. De bode krijgt by zyn bodeloon 75 daarenboven nog 12,50. Waarde GAWEGE HEEFT VERLICHTING. Dezer dagen is met een eenvoudige plechtigheid de electrische verlichting te Ga- wego bg Waarde, ln gebruik genomen. De heer W. West- rate Az. stelde de hoogspan- ningskabel in werking.^ Ovezande RAADSVERGADERING Op 9 December vergaderde de raad van Ovezande. Mede- deeling werd gedaan van een schrijven van het bestuur van de Christelijke school tot op heffing der Christelijke school met ingang van 1 Maart 1947. De gemeentebegrootlng voor 1947 werd de raad aangeboden met de navolgende cyfers: 87761.75 in ontvang en uit gaaf voor de gewone dienst, met een bijdrage van de ka- pitaaldienst tot dekking van het begrootingstekort van ƒ33.500 en een post voor on voorziene uitgaven van 1608; voor de kapitaaldienst cp 124654.52 in ontvang cu uit gaaf. De rekening over 1945 sluit voor de gewone dienst met 238711.05 in ontvangst en uitgaaf. Hieronder ls een by- drag-e van de kapitaaldienst begrepen van 8564.35 tot dekking van het tekort van deze dienst. De kapitaaldienst sluit met ƒ15108.16 in ont vang en uitgaaf. Besloten werd voor verbete ring van wegen, een geldlee- ning aan te gaan groot ƒ3800 en voor de begrootingstekor- ten 1943, 1944 en 1945 een geldleening van ƒ9800. De hondenbelasting werd op 12 voor een hond le klasse gebracht en voor de 2e klasse honden gehandhaafd op 6. Om dezelfde redenen werd de verordening tot het heffen van een belasting op de vermake- lykheden in die zin gewyzigd dat voortaan 20 van de bruto-opbrengst zal worden geheven. De fraude-verzeke ring van de gemeentegelden werd weer voor drie jaren ver lengd. Aan de Groene-Kruis- Vereeniging Ovezande-Driewe- gen-Oudelande-Ellewoutsdyk werd onder bepaalde voor waarden een hooger subsidie verleend, Ingaande 1 Januari 1947. Ook aan het Wlt-Gele Kruis, afd. Ovezande zal met Ingang van 1 Jan. 1947 een hoogere subsidie worden gege ven. Voor een gedeelte van de Kerkstraat zal een parkeer verbod worden uitgevaardigd. nippers Het classicaal bestuur van Goes heeft de acte gods- dienstonderwys in de Ned. Herv. kerk na gehouden exa men uitgereikt aan den heer G. C. Ruissen te Kattendtjke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 8