Churchill- Stalin Nederlandsche vliegtuigen Ferman do Coriez FOKKER MET NIEUWE MODELLEN Indische Nederlanders Slachtoffers van Cheribon Naar N. Guinea? Even peultjes TWEEDE BLAD Woensdag 11 Decern tjar 1946 Provinciale Zeenwsche Courant. Een vriendschap, die de oorlog niet overleefde. Zn eindigde voorgoed op die befaamde Donderdag, toen alm, geïnterviewd door Hugh Baillie, Churchill een oor- Een van de merkwaardigste episoden uit de geschiede nis van de tweede wereldoorlog is geweest de „romance" tusschen den Tory Winston ChurchiÜ en den communisti- BChen leider Joseph Stalin. ZH -* - Stall logshitser noemde. Deze aanval van Stalin heeft de beide staatslieden weer evenver van elkaar verwijderd als in de jaren tusschen 1918 en 1941. Zelfs al gaf Churchill diezelfde dag in een verkla ring duidelyk te verstaan, dat zyn achterdocht jegens de door Rusland gevoerde politiek niets afdeed aan zjjn persooniy- ke hoogachting voor den maarschalk. Churchill, misschien tegen zön zin, deed de eerste stap tot toenadering, toen Hitier op 22 Juni 1941 Rusland aan viel In een redevoering voor de 'B.B.C.-microfoon bood hij Rusland alle mogelijke hulp aan, „omdat elke man, die te gen het Nazisme streed, bij stand verleend zou worden". Tegelijkertijd verwerkte hij echter in sa,jn rede een toespe ling op zijn onverminderde vijandigheid ten opzichte van het communisme door er aan toe te voegen: „Ik zal nooit een woord terugtrekken van wat ik daarover heb gezegd". In het verdere verloop van de krygsgebeurtenissen wist ChurchlU tijdelijk zijn ideolo gische weerzin te overwinnen. Op 8 Sept., juist nadat hij met Roosevelt het Atlantic Charter had geteekend, bracht Churchill in het Lagerhuis hulde aan de schitterende weerstandsgeest van de Rus sische legers. Op de 4e Nov. sprak hij in Sheffield over ,,den grooten oorlogsieider, die den naam van Stalin draagt", en die aan het hoofd staat van de dappere Russi sche legers. Op de 8ste Sept. van het volgende jaar, na zijn eerste bezoek aan Moskou, zei hij tot het Lagerhuis: „De tegenstand van de Russen is een nieuw bewijs, welk een macht Stalin aan Rusland heeft gegeven. Stalin is een man, die een merkwaardige en innemende persoonlijkheid bezit. Zijn moed Is onuitputtelijk, evenals zijn wilskracht" en Churchill voeg de er aan toe: „Stalin heeft op mij de indruk achtergela ten van een wys en realistisch man, volkomen gespeend van illusies" Na zijn tweede bezoek aan Moskou sprak Churchill in het Lagerhuis opnieuw van de nauwe banden van vriend schap, die de besprekingen hadden gekenmerkt. Na de Krim-conferentie pro clameerde hij op 27 Febr. 1945: „De geallieerden zijn nauwer verbonden dan ooit. De Indruk, die ik heb gekregen van de Krim, is, dat Stalin en de an dere Sowjet-lelders op voet van vriendschap en gelijkheid met de Westelijke democra tieën willen leven Ik heb te vens het gevoel, dat zij het eenmaal gegeven woord als onaantastbaar beschouwen. Ik weiger volstrekt in discussie te treden over de goede trouw aan de zijde van de Russen" EN STALIN? Wat was de houding van Stalin gedurende die tijd? De waarheid gebiedt te vermelden, dat hij heel wat meer terug- houdend was dan Churchill. Teruggetrokken in het Krem lin, sprak hij slechts zelden in het openbaar en als hij een redevoering hield, vermeed hij zorgvuldig namen te noemen. Ongetwijfeld herinnerde hij zich de aanvallen, waarvan hij in de decennia voorafgaan de aan de oorlog het mikpunt was geweest. Misschien ook vond hij het politieke huwelijk te mooi om lang te kunnen duren. Eén keer maakte hij inder daad gewag van de historische verklaring van den Britschen eersten minister Churchill, waarin bijstand van Groot- Brittannië werd aangeboden. Maar op de 6e November merkte hij reeds op, dat „het uitblijven van een tweede front de taak van Rusland aanzien lijk verzwaarde". En een jaar later, tijdens de herdenking van de Russische revolutie verklaarde hij opnieuw, dat „nu spoedig een tweede front zou moeten komen, niet alleen omdat Rusland daaraan be hoefte had, maar evenzeer terwille van de geallieerden zelf". De oorlog is voorbij en naar mate de herinnering aan de „romance 19431946" ver vaagt, teekenen de contouren van een toekomstige vijand schap zich scherper af. Als vanouds schrijft de communis tische pers in haar kolommen nog slechts smalend over „den reactionnair Churchill" en als vanouds toomt Churchill te gen het destructieve commu nisme en doorklinken in al zijn redevoeringen oproepen tot co alitie tegen het opkomend ge vaar uit het Oosten. Maar Churchill de oorlogsieider is een ander dan Churchill de partijman schrijft de Engel- sche pers Sint Nlcolaasprijsvraag De oplossing van ons 5 December raadsel was, zonder eenvoudig te zijn, niet zoo heel erg lastig. Een groot gedeelte van de inzenders is er dan ook in geslaagd het juiste antwoord te geven. Meer dan vierhonderd oplossingen zyn er bin nengekomen. Vrijwel al le inzenders kwamen tot de slotsom, dat er 8 kin deren aanwezig waren, onder wie 64 pepernoten moesten worden ver deeld, zoodat ieder 8 pepemoten kreeg. En deze oplossing is inder daad de juiste. Na loting werden de pryzen toegekend aan: M. van Belzen, Tuin dorp E 40, Amemuiden, 10,J. van der Does, Gzn., Zanddijk C 73, HeLnkenszand, 5, De pryzen zullen per postwissel aan de geluk kigen worden toegezon den. De „Europa" wordt leeggepompt. Dinsdag zijn in de haven van Le Havre de voorberei dingen begcnnen voor het uitpompen van het water uit het 49.800 ton metende voor malige Duitsche passagiers schip „Europa" („Liberté" herdoopt nadat het in Fran- sche handen was overgegaan), dat door de storm is losgesla gen en gezonken. Waarne mers aan de haven zagen het groote schip recht en stevig met de kiel op de bodem lig gen. De Fransche minister van openbare werken en vervoer, Jules Moch, heeft na een vlucht naar Le Havre ver klaard, dat het waarschijnlijk een jaar en in elk geval ver scheidene maanden zal vergen om de „Europa" weer vlorte krijgen. Overstroomingen la Birma. Mandal ay. De»e weg Een foto, genomen op de weg van Rangoon naar le grootendeele onbegaanbaar door de regen. NEDERLANDSCHE SPOOR WEGBEAMBTEN TE PARIJS. Maandagavond is een dele gatie Nederlandsche spoor wegbeambten te Parijs aange komen. Zij werd aan het sta tion begroet door vertegen woordigers van de Fransche Spoorwegmaatschappij en van de verzetsorganisatie der spoorwegen. Dinsdag hebben de spoorwegbeambten een be zoek gebracht aan de Are de Triomph en aan de bij Parijs gelegen Mont-Valeriën, waar veel verzetslieden zijn gefusil leerd. Donderdagmiddag zal de delegatie weer vertrekken. Tengevolge van de rant soeneering van electricitelt is het derde deel van Parijs elke dag gedurende 12 uur van stroom verstoken- Naar schat- Saadi el Moella, de premier ting is 70 procent der Parij-lvan de Libanon, heeft beves- zenaars voor verwarming vanltigd, dat zijn kabinet Dinsdag, electriciteit afhankelijk. jzal aftreden. ZIJN STOFFELIJKE RESTEN IN MEXICO TERUGGEVONDEN. De stoffelijke overblijfselen van Fernando Cortez, den ver overaar van het nieuwe Span je en stichter van Mexico, waarvan men de sporen se dert 110 jaar verloren had, zijn teruggevonden in een kristallen um in het oude zie kenhuis van Jezus den Naza- rener te Mexico. De um bevond zich in een looden sarcophaag, geplaatst ln een houten kist, welke ver borgen was in het metselwerk van het priesterkoor van de Joodsche illegalen pauzeeren. Twee Jood9che strijdorgani saties in Palestina, de Irgoen Zwai Leoemi en de Stem groep, zijn overeengekomen, dat er gedurende het Wereld- zicnistencongres te Bazel geer daden van geweld in Palesti na zullen plaats hebben. Tot dit besluit zijn zij gedwongen door de Haganah, het onder- grondsche leger van het Joodsch Bureau. De Haganah heeft gedreigd met krachtige maatregelen. Indien de andere twee groepen aan een eisch tot staken van het geweld weigerden te voldoen. VROUWELIJKE GCERILLA-STRIJDERS IN GRIEKENLAND. Een groep van een honderd- vijftigtal guerilla-strijders, waaronder twintig met tom- myguns gewapende meisjes, heeft bij Mouries, tien kilo meter ten Zuiden van de Bul- gaarsche grens, de expresse- trein AlexanderopolisSalo- niki tot staan gebracht. De locomotief werd vernield, de passagiers beroofd, de post wagen ln brand gestoken. Twee treinbeambten werden doodgeschoten en eveneens zes gendarmes, doch twintig soldaten van het geregelde le ger, die zich ln de trein be vonden, liet men ongemoeid. Een golf van misdadig heid gaat door Duitschland. Een groot deel der misdaden wordt niet door Duitschers, maar door verplaatste perso nen bedreven. 12 jaar voor verrader. De Groninger kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde Harm Lindeman, die berichtgever was van de S.D. en tal van onderduikers uit de omgeving van Siddeburen verraden had, tot 12 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 jaar Rijkswerkin richting en levenslange ont zetting uit de kiesrechten. De eisch was 20 jaar gevange nisstraf. waarvan 10 jaar R.W.I. 20 JAAR GEEISCHT. Tegen den oud-directeur van het Arbeidsbureau te Nijme gen J. C. Versluis, die in de bezettingstijd veel nadeel be rokkend heeft aan jonge ar beiders. die niet naar Duitsch land wilden gaan. is bij ver stek door het Bijz- Gerechts hof te Arnhem 20 Jaar gevan genisstraf geëischt. De man was reeds sedert eenige tijd uit een internee-1 genstelling tot de gemengd- rings. en bewaringskamp ont- Moedigen in het Britsehe Rjjk vlucht. [en de Vereenigde Staten zyn Toekomstplannen. (Van een speciaten verslag' gever). „Tenslotte móet er voor de Indo-Europeanen op Java iets gedaan worden!" riep de heer E. Bartels uit, toen wij dezer dagen een onderhoud met hem hadden over het mede door hem gepropageerde denkbeeld om voor de Indo-Europeanen, die tengevolge van het accoord van Cheribon op Java en Su matra volkomen „uitgeran geerd" dreigen te worden, een nieuw bestaan te scheppen in de vruchtbare valleien van het onmetelijke Nieuw-Guinea. Waarom willen, waarom moeten deze menschen weg van hun geboortegrond? Om dat zij ten getale van onge veer een kwart millioen het slachtoffer zullen zyn van de staatkundige veranderingen in den Indiscnen Archipel. In te- zij steeds alsvolwaardige Europeanen beschouwd en be handeld, ofschoon zjj met Eu ropa vaak geen anderen band hebben dan een sinds lang gestorven voorvader. Zy zijn geen Mohammedanen i men heeft hen nimmer naar de dessa venvezen. In tegendeel, de hoogste ambten stonden voor hen open. Karei Doorman was een hunner. Tot viermaal toe heeft een Indo het tot Gouverneur-Ge neraal gebracht. Over het al gemeen echter behoorden zy, maatschappelijk bezien, tot de lagere ambtenaren by bestuur en ondernemingen. Verreweg de meesten vervulden functies, die zonder al te veel bezwa ren door Indonesiërs kunnen worden overgenomen. Als Sjahrir zegt, dat hij de Euro peanen niet kan ontberen, dan bedoelt hij bekwame academici want die heeft hij veel te weinig en hg verzuimt erbij te zeggen: totdat wy ook die door eigen menschen kunnen vervangenDe zuiver Mo- (Van onzen luchtvaart' medewerker). Wanneer ruim anderhalf jaar na de bevrijding onze vliegtuigin dustrie, ondanks tallooze moei lijkheden, weer op volle toeren draait en men reeds bezig is aan de eerste export-orders, dan is hiermede weer eens een bewijs geleverd, wat kan worden be reikt dank zij de vooruitziende blik van enkele figuren. Immers na de bevrijding heette het alge meen. dat de Geallieerde vlieg tuigindustrie een dergelijke om vang had aangenomen en over ee dergelijke productiecapaciteit beschikte, dat deze sneller en goedkooper ons land van de noodzakelijke vliegtuigen zou kunnen voorzien, dan onze eigen vliegtuigfabrieken. Inderdaad vliegt, zoowel de K.L.M. als het Leger en de Marine thans nog uitsluitend met Amerikaansche en Engelsche toestellen. DE TOEKOMST. Meer dan ooit is de spreuk actueel geworden: „Een volk, dat leeft, denkt om zijl toekomst". Die geweldige Engelsche en Ameri kaansche vliegtuigfabrieken heb ben met groote interne moeilijk heden te kampen, moeilijkheden op sociaal, economisch en tech nisch gebied. Ons land met zijn zeer beperkte deviezenkas zal zich meer en meer op de natio nale productie van verkeersza- gen moeten concentreeren. De door de leeggeplunderd* Fokker fabrieken gevoerde campagne om het behoud van deze industrie begint nu eerst bescheiden vruchten af te werpen. In sa menwerking met een jong. ener giek ex-automobielman, Frits Diepen uit Tilburg, wenden reeds tijdens de oorlog plannen uitge werkt voor de massale bouw van privé-vliegtuigen, waarnaar uit der aard een zeer groote vraag EERSTE OPDRACHT. Dank zij de medewerking van de Regeering (die inmiddels een commissie had benoemd, onder voorzitterschap van oud-minister Tromp) kon weldra begonnen worden aan de eerste groote op dracht voor Diepen: een order van 100 F. 25 ..Promotor" za- kenvliegtuigen. Tevens bestelde Diepen een achttal FK 43 taxi vliegtuigen en enkele S 9 les- vlicgtuigen, die reeds zijn afge leverd, Het prototype F 25 heeft begin van deze maand enkele proefvluchten gemaakt en tijdens de Parijschc luchtvaarttentoon stelling honderdduizenden enthou siaste kijkers. Een aantal van deze vier-persooszakenvliegtui- gen zullen begin volgend jaar naar Denemarken worden ge ëxporteerd. terwijl dc besprekin gen gaande zijn over een aantal zeer interessante buitenlandsche opdrachten. EIGEN BEHOEFTE. Dat ons land behoefte heeft icutu ucuueiie neen Ken, sport- en militaire vliegtui- aan vliegtuigen, zal wel niemand willen ontkennen: de Duitschers sleepten alle bruikbare sporr- lesvliegtuigen naar het Oosten en hiervan is niets terecht geko men. Wij hebben lesvliegtuigen noodig, voor de opleiding van sport- en militaire vliegers, we hebben tweemotorige toestellen noodig voor de training van meer gevorderde verkeerspiloten, mili taire vliegtuigen voor de Rijks luchtmacht en de Marine, ver keersvliegtuigen voor K.L.M. en K.N.I.L.M. „Gouvemer c'est pré- voir". Wanneer Fokker thans gereed is, met een ontwerp voor een tweemotorig schroefloos ver keersvliegtuig, type F. 26, dan is dit, omdat turbinemotoren binnen zeer korte tijd- in de verkeers- luchtvaart hun intrede zullen doen en snelheden mogelijk ma ken, die men tot voor enkele ja ren voor nauwelijks mogelijk hield. De F. 26 biedt plaats voor 17 passagiers, 3 man bemanning, snelheid 800 km/uur. Het is een zeer goed ontwerp en wij hopen, dat de besprekingen, die met de K.L.M. worden gevoerd, tot een spoedige opdracht leiden. De F. 26 is zeer bruikbaar op het Euro- peesche luchtnet en ondanks de betrekkelijk lange bouwtijd, die minstens 2% jaar zal bedragen, zal dit vliegtuig, ook dan nog modern zijn. Ondanks het ontbreken van tal looze door de Duitschers geroof de vitale machineriën, produceert Nederland weer vliegtuigen, breidt deze industrie zich snel uit, verschaft zij thans werk aan meer dan 1000 gezinnen, heeft zij op drachten in portefeuille voor meer dan 200 vliegtuigen... en is met deze feiten niet zonneklaar de bestaansmogelijkheid van dit over de geheelc wereld gewaar deerde nationale produat bewe zen? hammedaansche Republiek, geestelyk geleid van de Uni versiteit van Caïro uit, zal slechts de blanke Christenen accepteeren zoolang zij on ontbeerlijk zijn. De voorstan ders van Linggadjati moeten op dit punt geen illusies heb ben. GEEN ILLUSIES. De Indo's, die de Indische maatschappij beter kennen dan wij over het algemeen, hebben die illusies al lang niet meer. Zy kennen hun lot en vechten nu voor een nieuw bestaan, elders, zij het met verbittering in het hart, om dat zij, ofschoon onschuldig, zwaar getroffen worden. De heer Bartels, bioloog van huis uit, wil hen helpen. Hij tracht in Nederland belangstelling te wekken voor een nieuwe volks planting op Nieuw Guinea, anders opgezet dan de ge bruikelijke kolonisatie: zonder gekleurde werkkrachten. Klei ne landbouwbedrijven, geslo ten gemeenschappen, zooveel mogelijk autarkisch, zichzelf bedruipend, los van de inheem- sche maatschappij. DE TOEKOMST. Het is een verademing te spreken met een man als den heer Bartels. Hij weeklaagt niet over wat verloren gaat al gaat het hem als In dischman zeer aan het hart maar werpt den blik voor uit en wil al zijn energie aan de toekomst wyden. In de Ja- pansche concentratiekampen heeft hij met andere kopstuk ken uit de Indische maat schappij plannen uitgewerkt voor een nieuwen bstuursvorm, vry van koloniale tendenzen. De woordvoerder van zijn groep, dr. Mansvelt, werd be noemd tot adviseur van den luitenant-gouverneur-generaal, maar nauwelijks een week la. ter werd hy door een lnland- schen sluipmoordenaar bij een bloemenstalletje te Batavia gedood. De gedachte van de stichting eener nieuwe gemeen schap op Nieuw Guinea werd niettemin verder uitgedragen en vond in breeden kring weerklank, ook onder Euro peanen en Chineezen, die al len, bevreesd voor een Mo. hammedaansche suprematie, een uitweg zoeken voor hun werklust, die op Java en Su matra nimmer meer tot haar recht kan komen. EEN JAPPENKAMP. Vele tienduizenden meldden zich; het gouvernement be. noemde een ambtenaar met de opdracht de zaak aan te pakken. Ontdekt werd, dat er gens op Nieuw-Guinea een ge heel verlaten Japansch kamp lag, waar 20.000 manschappen hadden geleefd zonder aan voer van voedsel uit andere streken. Dat zou het uitgangs- punt zijn. Een deskundige, derwaarts gezonden, rappor teerde echter, dat het een ha chelijk avontuur zou zijn. Ook werden er vervoersmoellijkhe- den opgeworpen. Zoo gebeurde er tenslotte niets. Maar tenslotte móet er iets gebeuren. Wie ervoor mocht voelen met den heer Bartels van gedachten te wisselen kan hem bereiken op het adres Win terlaan 4, Heemstede. deppen t Leitri i ten, Isidore Isou heeft in Parijs een nieuwe litteraire richting geschapen, het „Lettrisme"- Gedichten van lettristen be staan niet uit woorden, maar uit losse klanken. Hier is een gedicht (ln Esperanto-uit- spraak) Malana ova halem. Mostri nale toutf toutf. Sidl nale nale nale Ah! oh! hi! Pan, pan! Roemenie. Over de jongste Roemeen- sche verkiezingen seint de correspondent van het Week blad Time: „Zij waren de meest corrupte en de stout moedigst vervalschte van al le verkiezingen, die na de oor log op de Balkan zyn gehou den". Sport. Koning Gustaaf van Zweden, die 88 jaar ie. zal ophouden met tennissen. Hij wil nu als sport de fasanten-jacht kiezen, ,Dat is beter dan golf. zei hij. want golf is zoo'n oude heeren-sport". Lang werk! Generaal Edmonds kreeg na afloop van Wereldoorlog I of ficieel opdraeht van de En gelsche regeering voor het schrijven van de geschiedenw dezer kloppartij. Hij kreeg 25.000 kisten documenten door te werken. Is nu 85 jaar oud en nog steeds niet klaar met zijn geschiedschrijverij. Dit heeft de huidige Engelsche re geering niet belet aan den heer J. R. M. Butler op te dragen de geschiedenis van. Wereld oorlog II te schryven. Hrj moet evenwel binnen 10 jaar met z'n arbeid gereed zijn. Kamerhuurder*. Mevrouw Heyermana te Am sterdam heeft een bond van kamerhuurders gesticht. Het loopt by haar storm van de nieuwe leden: studenten, scho lleren. vrijgezellen, jonge ge zinnen enz. die ernstige klach ten hebben over de „hospita's anno 1946". Oud-Nedcrlandsch. Minister Gielen baalde on langs bij de debatten m de Tweede Kamer een zin uit een oud schoolboekje. Hier voigt de zin waarmee de kleuters getergd werden: Deze. ln e^n paarse japon gekleede. op weldsche titels beluste adellijke dame. die de briefjea van haar verafgoden man in laatjes bewaarde, trachtte door al Ier les uttwefi dingen den strengen rechters in het gevly te komen, maar werd, terwijl een steigerend paard langs een ruischenden' en bruisenden stroom voort- rende. uiteraard nochtans on middellijk gevonnist. Opwindend. Een meisjesschool in Boston (U.S.A.) koos generaal D. Eisenhower als „de meest op windende man van 1946". De adjudant van den generaal schreef aan de meisjes, dat E. „zeer gevleid" was. ChoooMi. Engeland, dat de wereld- cacao-markt beheerscht, ver hoogde enkele dagen geleden de chocoladeprijzen met bijna 40 Er zal geen vrye han del meer zijn in Engelsche ca cao- Voornaamste slachtoffer: U.S.A. die 40 van de we- reldcacao verbruiken. Schaatsen. Denemarken begrensde de import van Engelsche rol schaatsen op 40 ton. Enkele weken geleden kwamen de schaatsen: allen waren voor de linkervoet! Surprises. Het bestuur van de Londen- sche Kamer van Koophandel kreeg drie pakken toegezon- toekomst van Ned. den dje er ver(jacht uitzagen. De kantoren werden ontruimd en de pakken voorzichtig ge demonteerd. Er kwdmen drie groote Schotsohe puddingen uit! kerk, dast naast het de zelfde naam dragend door Cortez ln 1594 gestichte zie kenhuis ligt. Men kwam tot deze ondek- king doordat documenten welke op deze kwestie betrek king hadden, in handen kwa men van den historicus Fer- nanco Baeza, die, geholpen door collega's, vergunning kreeg om ln het geheim na sporingen te doen. De authen ticiteit der ontdekking kan niet worden betwyfeld. Volgens de documenten be vonden zich de stoffelijke res ten van Cortez in e§n kris tallen um, en lag de ir tweeën gespleten schedel op een kussen, terwijl de andere beenderen ln een wit laken waren gehuld. Een metalen buisje, dat aan de kant lag, bevatte de bewyzen van echt heid, te weten een in Spanje geteekende acte. waaronder de namen stonden' dergenen, die de begrafenis van Cortez in 1547 hadden bygewoond. Uit dit document hebben de his torici geconcludeerd, dat de kist eerst van haar oude plaats in de kapel van het ziekenhuis is weggenomen in verband met de anti-Spaansche onlusten in 1823 en 13 jaar later in de muur van de ka pel verborgen werd. Indische landbouwweek te Wageningen geopend. Ter gelegenheid van de 21e Indische landbouwweek te Wageningen, heeft prof. dr. ir. S. J. Wellensiek, voorzitter van het Ned. Genootschap voor landbouwwetenschap een openingsrede uitgesproken, waarin hij een historisch over zicht gaf van de verschillen de bijeenkomsten voor Indi sche technici, later „Indische landbouwweek" geheeten. Wie zich in Nederland op grond van de daar ter be schikking staande gegevens een oordeel tracht te vormen over de Indïë en speciaal over de toe komstmogelijkheden voor be oefenaars dei' landbouwweten schap, ziet zich voor vele onopgeloste vragen gesteld. Het Is eenvoudig ondenk baar, dat de bemoeienissen van het in Nederland ge vormde intellect, welke geleid hebben tot zulk een geweldige ontwikkeling van de landbouw, in ruime zin, in Ned. Indië, met één slag uit zullen zyn. De feiten weerspreken dit ook, want er vertrekken ge regeld, zij het nog op be scheiden schaal, functionaris sen van proefstations, voor lichtingsdiensten en particu liere concerns. Doch de be richten, die wij ontvangen over hun mogelijkheden voor op bouwend werk, zijn nog wei- nlg opwekkend. Er bestaat een scherp con trast tusschen de 20ste Indi sche landbouwweek in 1940 en de 21ste thans; toen vrij wel geen verlofgangers, thans een abnormaal hoog aantal, symptoom van de verwording in de Indische samenleving. Laten wij vurig hopen, aldus spreker, dat spoedige verbe tering optreedt en laten wy, ln afwachting hiervan, onze tijd nuttig besteden, waartoe deze bijeenkomst bedoeld is. Voor het eerst hebben dit jaar het Ned. Genootschap voor landbouwwetenschap en het Ned. Instituut van land. bouwkundige ingenieurs teza men de organisatie van deze landbouwweek verzorgd, uitvloeisel van de vorm van samenwerking tusschen beide vereenigingen, zooals deze onlangs tot stand kwam. Tenslotte wees spreker op het feit, dat de regelingscom missie de opzet nog eeniger- mate bescheiden heeft gehou den. Nieuw Hollywood. Het Tweede Kamerlid An- driessen heeft den minister van Openbare Werken en We deropbouw vragen gesteld over het merkwaardige feit, dat ln het dorp Beesd (Gelder land) een bioscoop gebouwd wordt van 50.000. Het dorp heeft1200 inwoners'. Yilthoed met draperie vaj| violette wollen stof ter hè^ scherming tegen de kou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5