Zeeuwsche UIT DE PROVINCIE Brandstoffen-distributie Daders gegrepen De ttWillem Barendsz" begon de grooie sprong Zeeuwsch Vlaanderen van laffe bomaanslag eeuwsche unippers In Duitschland werkzaam als postbode Hartelijke ontvangst te Kaapstad. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seinde dd. 8 December: Zooals reeds gemeld, heeft een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad met een xier..walrus"vlieq- tuigen, waarbij een lid van de bemanning om het*leven is geko men. Diep oader de Indruk van het tragisch ongeval, hebben wij Kaapstad inmiddels moeten ver laten, want het werk roept. Zaterdag om 1 uur in de mid dag verlieten wij onze laatste ha ven op weg naar de Zuidelijke IJszee. maar we gingen daarna nog even ten anker, in de Tafel baai. Zondagavond om 20 30 uur vertrokken wij vandaar de groote sprong Is genomen. De lagers A.M. 3 en 4 zijn reeds op 5 December vertrokken. Wi| worden thans vergezeld doo A.M. 5. De vangst-schepen 1 en 2 zullen op 9 December ver trekken. Ook van de overige ja gers kan Ik goed nieuws brengen: de 6. 7 en 8 ziin de Walvisch- bani binnengeloopen. Wij zullen thans volgen. Het verblijf in Kaapstad is voor de Zuid-Afrikaansche bla den aanleiding geweest tot het publiceeren van lanqe en enthou siaste artikelen, waarin de oud- Hollandsche geest doorstraalt. Er wordt gewerkt. Aan boord van het moeder schip wordt koortsachtig gewerkt, zoodat het scheepsvolk slechts heel kort in de gelegenheid is ge weest tot het passagieren. Het schip moest opnieuw worden ge proviandeerd, want straks zullen wij enkele maanden lang geen land meer zien, en geen haven meer aandoen. Het behoeft ook geen betoog, dat wij de tanker „Nacella" met spanning en verlangen tegemoet zien. Kaapstad gaf vele Nederlan ders qelegenheid ons te begroe ten. Voor ons was Kaapstad een dorado: volop fruit verkrijgbaar en idnder bón, hoewel prijzig. W(J troffen het, want in verband met het Voorgenomen bezoek van den Engelschen koning aan Zuid- Af rika was de Tafelberg des avonds bij wijze van. proef ver licht 'met vjer groote flöodjicht- installatias van. eik- twee' mlllioen kaars. De feestvreugde Werd voor ons echter verstoord, door "t ongeluk met de „Walrus", maar wij mo gen hoop en vertrouwen, en voor al ook' het zelfvertrouwen, niet verliezen. Wij hebben een- taak te verhullen, op de verhulling waavan het geheele Nèderland- sche volk zit tc wachten. Ds.. Wristers ziek. Ds. Wristers is ziek geworden, maar nu gelukkig alweer herstel lende. Tammer is 't, dat de domi nee bij het vertrek nog niet zoo ver opgeknapt was, dat hij de reis verder kan meemaken. Hij zal echter in de havens veel zegenrijk werk kunnen verrichten, en met die gedachte moeten ook wij de teleurstelling over zijn afwezigheid aan boord verstouwen. Eerft studeeren! De heer Van der Burg, redacteur te Soerabaja van het weekblad „Vry» orgaan van de Partij van de Vrijheid In Ne derland, heeft geprotes- teerd tegen het stand punt dat de Partg van de Vrijheid in Nederland heeft ingenomen tegen iet -Clreribon-accoord. Hij heeft het partijbestuur aangeraden het accoord eerst eens te bestudee- ren. BIBLIOTHEEK PROFESSOR LEO POLAK. Maandag vond in de Univer siteitsbibliotheek te Amster dam de overdracht, plaats van de bibliotheek van wglen irof. dr. Leo Polak. De bi- Jliotheek, waarin zich een groot aantal vroege drukken van werken uit de 17e en 18e eeuw bevinden, is door de ..Leonard Polak-Stichting" aan de Universiteitsbibliotheek in bruikleen afgestaan. Op het oogenblik is een tentoonstelling georganiseerd van een aantal werken over wijsbegeerte uit deze collectie. kan nog niei verdwijnen Nog 7500 ondergrondsche arbeiders noodig. Huren voor geëvacueerden Op de vragen betreffende de huur van door geëvacueerden betrokken woningen heeft de minister van financiën geant woord, dat de bewoner van éen woning in beginsel zelf de huur moet opbrengen voor de woning, welke door hem wordt bewoond Een inbreuk op dit beginsel wordt niet gerecht vaardigd door de omstandig heid dat het geëvacueerden be treft, wien ten gevolge van de heerschende woningnood een woning werd toegewezen, wel ke een huur doet die uitgaat boven de huur van een woning, welke voor dien geëvacueerde normaal is. Intusschen bestaat de mogelijkheid deö huurder in de betaling van de huur prijs te gemoet te komen. Deze mogelijkheid is in het bijzon- zonder opengesteld met het oog op die gevallen, waarin een hoogere huur de geëvacu eerde, gezien diens inkomen, te zwaar zou belasten- De hier geschetste regeling kan. naar het oordeel van den Minister niet als onbillijk wor den aangemerkt. Er is den Minister geen mei. ding van gemaakt, dat een vrij groot aantal geëvacueer den wegens onbekendheid met de getroffen regeling in on- overkomenlyke moeilgkheden is geraakt. In die gevallen echter, waarin van een zooda nige toestand blijkt, zal niet worden nagelaten, hulp te bieden. GEEN WAPENSTIL STAND IN NED. INDIE Volgens de op 6 December te Medan gesloten overeen komst betreffende de demar catielijn bjj Medan 2a 1 de-In donesische politie de niet-spe- cifieke-Eurcpeesche woonwij ken bewaken Ook op een E.g. vrije strook bulten de demar. catie-lijn kan door de Indo nesische politie (de N.R.I.) worden gepatrouilleerd. Be voegde militaire zegslieden meenen, dat de nieuwe toe stand minder aanleiding zal geven tot incidenten en moei lgkheden. De voorllchtlnga. chenst deelt mede, dat in Pa- dang een patrouille gestuit is op een terr-.ristische bende, welke zonder verliezen aan Nederlandsche zijde verdreven kon worden. In den nacht van 6 op 7 December heeft een bende van ongeveer 100 man een aanval gedaan op een Ne derlandsche post, welke even eens zonder Nederlandsche verliezen werd afgeslagen. Te Batavia had een beschie ting van het vliegveld plaats met mortier-granaten. Aan Ne- derlandsche zijde vielen een doode, en drie gewonden. Er was eenige activiteit van sluipschutters térwgl verschil lende pogingen tot infiltratie werden gedaan. Te Semarang üpenden ben den mitrailleur-vuur op Ne- dèrlandsche patrouilles. Het vuur werd beantwoord. De aanval werd afgeslagen Te Soerabaja wordeii van Indonesische zijde wederom pbgingen gedaan naar het Ne derlandsche gebied op te drin gen. hetgeen lichte patrouille botsingen tot gevolg heeft. Eenige gevallen van ontvoe ring van Indonesische burgers werden gerapporteerd. Volgens de memorie van antwoord inzake de begtfoo- tingen van de Staatsmijnen in Limburg is de verwach ting. dat in 1947, na aftrek van 'een geraamde uitvoer van 500.000 ton, ons land zal kunnen beschikken over circa 13.000.000 ton vaste brand stoffen. Uiteraard kan dit cij fer ernstig worden beïnvloed door de gang van zaken in het buitenland. Op basis van bovengenoemd cijfer zal aan de Industrie kunnen worden toegewezen öp het peil van 1939. Tot afschaffing van de rantsoeneering (met inbegrip van de huisbrandvoorziening) zal in 1947 nog niet kunnen worden overgegaan, aangezien dan de totaal beschikbare hoeveelheid naar schatting 15.000.000 ton zou moeten be dragen, terwijl daarnaast nog het soortenprobleem een groo te moeilijkheid vormt. De voor het staatsmynbedrdl voor het Jaar 1947 geraamd* productie van 7.200.000 t:n komt overeen met een gemid delde dagproductie van onge veer 24.000 ton, zoodat de voor 1947 geraamde productie ruim één kwart meer be draagt dan de huidige. Ver wacht wordt, dat deze toe neming zal worden verkre gen door uitbreiding van het aantal ondergrmdsche arbei ders, alsmede door een gelei delijke stijging der prestatie. By de huidige prestatie van ruim 1600 kg. per onder grondsche dienst zou, ter be reiking van een jaarproduc tie v^n de Nederlandsche my- nen van 12.000.000 ton, het aantal ondergrondsche arbei ders moeten worden uitge breid met ruim 7500 man. De tewerkstelling van po litieke delinquenten draagt uiteraard een tijdelijk karak ter. Gebleken is, dat na vry- lating slechts een klein ge deelte bjj de Limburgsche mij nen blijft werken. Als resul taat van de wervingsactie, welke zich over het geheele land uitstrekt, waren op 23 November 1946, bij de Neder landsche mijnen nog 656 on dergrondsche arbeiders werk zaam. Hi«-van zijn er 95 af komstig uit Limburg en 561 uit de overige provinciën. DE KOLENPRIJZEN. De marge voor de groot handel is sinds Mei 1940 met slechts 15 pet. gestegen, doch de marge voor de detailhan del met gemiddeld 95 pet. De onderzoekingen, ingesteld dooi den directeur-generaal van de pryzen, hebben aangetoond, dat deze marge-verheoging niet abnormaal is en overeen komt met de gestegen ver voerkosten ter plaatse, zak- kenhuur, enz. NEDERL. SCHIP LOOPT OP EEN MIJN De Lloyds agenten te Oden- se (Denemarken) seinen, dat het Nederlandsche stoomschip ..Tromp", op weg van Middles brough naar Odense met een lading stalen platen, 6 miil ten Zuiden van Langeland op een mijn geloopen is. De bemanning ging te Korsoer aan land Burgerlijke stand ST. ANN ALAND. Geboren. Martina, d. van L, v. Daalen en L. Verschoor; Isa J.. d- van L. v. 't Hof en P. M. v. Eennennaam; Pieternella F., d. van J. Burgers en J. M. de Later; Janna M., d. van A. Gun ter en D. Heijboer; Marlnus J., z. van J. P. den Engelsman en H. J Stoutjesdijk. Overleden- C. J. Kurvink, wed. van M. Feijtel, 62 jaar. STAVENISSE. Geboren: Cornells, z. van H. Hendrlkse en van L, Smits. Overleden: Te Bergen op Zoom: M. P. Tazelaar, z. van J. A. Q. Tazelaar en van W. J. van Ast. Ondertrouwd: M. Oosdijk, 30 j en W. de Vos, 23 j.; E. W. Keur. 23 j. en J. C. van Vossen, 23 j.; I. Gakeer, 40 j. en M. Sakko. 42 j.; J. M. van Vossen, 23 j' en W. Schrlek, 29 j. Zweedsch Danstheater. Wie zgn verwachtingen bjj de komst van het Zweedsch Danstheater naar Zeeland te hoog gespannen heeft, moet zich bjj de persooniyice kennis making eenigszins teleurge steld gevoeld hebben. Deze ove rigens toch heel verdienstelgke groep staat technisch noch ar tistiek op het peil van byv. de vermaarde balletgroep van Kurt Jooss en de veelvuldige vergelijkingen daarmede, welke sedert het eerste optreden van de Zweden in ons land, nu ruim een maand geleden, juist daarmede zijn gemaakt, heb ben het voor Birgit CuUberg, Ivo »Gramér en de hunnen geenszins gemakkeiyk ge maakt. Daarby kwam bjj het eerste optreden ln Zeeland nog de handicap - van het te kleine tooneel in de Goesche Schut tershofzaal. waar overigens ook een heele ..battery schynwer- pers verhinderde het voetwerk te volgem Wanneer men, ondanks deze belemmeringen, toch nog met eenige goede indrukken van deze avond naar huis gaat- be- wyst dit, dat deze Zweden toch wel Iéts in hun mars heb ben. Vooral in de meer luchtl- fe ballet-jes viel veel te waar eeren, zooals bijv. in die char mante „Sage van de zon ep de wind", waarin Maria Stróm- berg werkeljjk iets van onaard- sche zonnige warmte wist uit te beelden en Per-Arne Qvar- sebo als een nukkige, dwarre lende wind zgn spel met haar speelde. Ook Birgit Cullberg deed enkele opmerkelijke din gen. zooals ln haar uitbeelding van een kat, een spin en een paard, welke zichSdoor groote expressiviteit kenmerkte, ter- wjjl zy als de .,alleen geble- vene" in de oude Zweedsche reidans een merkwaardig con trast tot het uitgelaten ge danste spel van de groep wist te bereiken. In het ballet „1945" slaagde zij er echter niet in te overtuigen met haar uitbeelding van den Duitschen soldaat- De geheele groep kwam hier trouwens weinig boven het peil van de ge danste pantomine uit. Heel merkwaardig en in zijn eenvoudige uitbeelding naar oude Zweedsche boeren- schllderiien ook voortreffelijk geslaagd was het ballet „De verloren zoon", waarin vooral Ivo Cramér. die hier ook de choreografie verzorgde, een treffende uitbeelding van den zoon gaf. Wanneer we ten slotte no^. de lcosteiyke dansschets „De Herberg" noemen, waarin spe ciaal Birgit Boman en Maria Strömberg een paar fijntjes getypeerde dames dansten, kunrten we samenvatténd con- stateeren, dat het Zweedsch Danstheater het Zeeuwsche pu bliek toch heeft doen genie ten van een tak van kunst, welke te weinig in Zeeland ge boden wordt. Dat men het ini tiatief van de Z-V.U. In deze wist te waardeeren, bewezen de geheel gevulde zalen te Goes en Middelburg, waar het gezelschap Maandag- en Dins dagavond reeds met veel suc ces optrad. Vanavond vindt nog een voorstelling In de Schouwburg te Zierlkzee plaats. H. A. B. De noodbrug over de Eendracht. De firma Kloos uit Kinder- dgk Is thans zoover gevorderd met de bouw van de nood brug over de Eendracht te Tholen, dat men begonnen is met het leggen van construc- tiebalken over de revier. Deze ijzeren balken rusten %op 14 houten- en ijzeren noodpellers, waarbjj de schippers er op at tent worden gemaakt dat de onderkant van de constructie- balken 2.54 meter bov«n N.A P. bedraagt en normaal hoog water 1.85 m. boven N.A.P. is. Normaal laagwater is 1.75 m- beneden N.A.P. Binnen enkele dagen, als men met de beide oevers contact heeft gemaakt, is dus by hoogwater de rivier practisch voor de scheepvaart afgesloten. De maximale door- vaartwgdte tusschen de pel lers bedraagt 10 meter. Naar veruidt zal de nood brug voor voetgangers begin 1947 voor het publiek worden opengesteld., Centralisatie van Varkensslachtingen? Zeeuwsche slagers zijn ongerust. Sinds eenige tijd bestaan e plannen om de varkensslachtin- gen in geheel Nederland te een- traliseeren. Het betreft hier een voorstel van de Nederlandsche Landbouwstichting. die daarin ge steund wordt door het Grootbe drijf en de Coöperatieve bedrij ven. Men wil in iedere provincie enkele centrale slachterijen stich ten; in Zeeland waarschijnlijk op ieder eiland één. In verband met deze plannen bestaat er groote onrust onder de slagers, die voor zien, dat de grootbedrijven direct voordeel uit een degelijke maat regel trekken ten koste van den slager, die steeds meer gedegra deerd wordt van vleeschhouwer tot vleeschverkooper. De heer A. J. de Pagter, voor zitter van de afdeeling P.T.C, van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, deelde ons mede, dat de boer zijn varkens krijgt uitbetaald in geslacht gewicht. Onder het motief, dat de varkens teveel ge wicht' verliezen door de dikwijls groote afstand, wil men thans de centralisatie doorvoeren. De vleeschwarenfabrieken. die dan ingeschakeld worden, zullen naar de meening van den heer de Pag ter, o.a. ingeblikte worst kunnen leveren, die beter is dan de worst welke door den slager wordt ver vaardigd, omdat zij uiteraard kop en pooten der varkens zuilen kun nen verwerken en de slagers niet. Hierdoor ontstaat een scherpere concurrentie. Oud-burgemeester Tuiten weer voor het Tribunaal. Toen de tribunalen hun werk nog maar enkele maan den hadden aangevangen, na. melijk op 21 November 1945, stond de thans 64-jarige Mar- tinus Tuiten, die tjjaens de bezetting achtereenvolgens N. S.B.-burgemeester van West- kapelie en Kloetinge is ge weest, voor de eerste kamer van het tribunaal te Goes te recht. Hg hoorde zich veroor- deelen tot 10 jaar internee- Thans Is T. in hooger be roep gegaan en op 18 Decem ber zal 'hij opnieuw versche nen. thans voor de derde ka mer' van hetzelfde tribunaal. Hem is evenals de eerste maal een lange dagvaarding uitge reikt, terwgl ook nu mr. A. H. Kuipers als zgn verdediger zal optreden. Z.V.U. GAAT BOEKEN AAN KINDEREN UITLEENEN. De Stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit, die ieder kind in de gelegenheid stelt gratis de Jeugdleeszaal te Middelburg te bezoeken om daar te lezen, zal thans ook boeken aan de jeugd ultleenen. Alle kinderen van 8 tot 18 jaar, die jeugdlid van de Z. V.U. zyn. (de ouders betalen 1.20 voor het eerste, 0 90 voor het tweede kind), kun nen voorloopig éénmaal per week 'n zelf gekozen boek mee naar huis nemen. De boeken- uitleening opent Vrjjdag 13 December en zal voortaan iedere Dinsdagavond en Vrij dagmiddag geopend zgn. Oud-burgemeester van Goes overleden. In Den Haag is op 73-jarige leeftijd overleden de heer J. E. de Koning Kooy, die van 19041911 burgemeester van Goes is geweest. HERIJK. De directeur van de IJk- kring Middelburg zal overgaan tot herijk van maten, gewich ten, meet- en weegwerktuigen in de verschillende gemeenten van zijn ressort. Begonnen wordt in Februari 1947 met Middelburg, waarna geleidelijk tot September 1947 de overige olaatsen op Noord-Bevel and, Schouwen en Duiveland, Phl- lipsland en Walcheren volgen- Aardenburg ST. NICOLAAS BAL- Zondag jl. bood de athletiek- vereeniging „De Gazelle" te Aardenburg, haar leden en donateurs ln de Sociëteit een gezellige avond aan die opge luisterd werd door een Sint- Nicolaasbal. Ook de leden on der de 14 jaar waren niet ver geten. Voor deze was Vrgdag j.l. een avond georganiseerd. Alle 50 kinderen werden door St. Nicolaas enkele tractaties aangeboden. Deze feestvreug de werd nog vergroot, door de medewerking van den heer P. Blankert die de leiding van deze avond had. Medewerking werd verleend door de heeren Burly Altena en Millenaar, resp. als snelteekenaar en pianist. Groede UIVOERING. Zondagavond werd door de V.V.V. te Groede een uitvoe ring georganiseerd in de bo venzaal van het gemeentehuis. Niettegenstaande het slech te weer was de zaal geheel ;evuld. Opgevoerd werd „De Spaan- sche Vlieg", een klucht in drie bedryven. In zyn openingsrede sprak de voorzitter van de V.V.V.de heer Hoste, er zgn voldoening over uit. dat de tooneelclub „De Volharding" van Nieuw- vliet bereid was om haar me dewerking voor deze avond te verleenen- Hij hoopte, dat deze jonge club ook thans weer sucecsvol zou kunnen optre den. De band „Amusemento" gaf enkele muzieknummers. Ver volgens werd de hoofdschotel van het programma gepresen teerd door de tooneelclub. Na afloop van het program ma bracht de heer Hoste dank aan alle medewerkenden van die avond en in het bijzonder aan de tooneelclub ,.De Vol harding". POLITIEK MOTIEF. Het is de Haagsche centra le recherche gelukt de daders te arresteeren van den bom aanslag op Donderdag 5 De cember gepleegd op het gezin van den heer Boer, wonende aan de Prinsegracht aldaar. Het zgn drie militairen en wel de 18-jarige soldaat J. J. H. van H., de 28-jarige ser geant A. T. de B. uit Haar lem en de 28-jarige korpo raal J. IJ. J P. uit Delft, alle drie gelege'rd ln de nieuwe Frederikskazerne te 's-Gra- venhage. Zij zijn ingesloten en hebben bekend aan den aan slag te hebben medegewerkt. voorzocver tot op heden kon worden vastgesteld is P. degene geweest, die per motor met zijspan een bom naar het perceel aan de Prinsegracht bracht en deze bom daar aan voorbijgangers heeft afgege ven. Zooals men zich zal herin neren werd denzelfden avond op ongeveer 25 kilometer van Amsterdam langs den weg een gewonde sergeant aange troffen. Deze sergeant biykt thans duo-passagier te zgn geweest bij van H„ die zich per motor op weg naar Am sterdam bevond om daar een bom, die hij van P. had ge kregen, op diens verzoek af te geven op een bepaald adres aldaar. Deze bom moet onderweg zyn geëxplodeerd tengevolge waarvan niet van H., maar wel de sergeant op de duo zitting ernstig gewond werd. Van H heeft hem langs den weg laten liggen en is zelf doorgereden. De bommen waren alle ver vaardigd door sergeant de B. Deze had er nog twee ge» maakt, die P. echter in Delft heeft 'weggegooid. Ook deze bommen waren voor bepaalde adressen in den Haag bestemd geweest. De mannen hebben als mo tief voor hun daad opgegeven, dat zy cnlevreden waren over de berechting van een aantal Sersonen wier gedragingen ge urende de oorlog zg veroor- deelenswaardig achtten. Standaardwapenen. In het Engelschc Lagerhuis heeft Morisson verklaard, dat de Vereen. Staten en Engeland nog geen beslissing hebben genomen over de standaardisatie van de Engelsche en Amerikaansche wa penen. Wel heeft daarover een gedachtewisseling plaats gehad. Naar Moskou. Uit New Vork wordt gemeld, dat dc ministers van buitenland- sche zaken hebben besloten, de volgende bijeenkomst van de raad van ministers, ter bespreking van de kwestie Duitschland,. op 10 Maart in Moskou te houden. Molotov zegde voor de pers de zelfde faciliteiten toe, die zij ge noot tijdens de conferenties van Parijs, Londen en New York. DUITSCH SOCIALISME Contact met Nederland? De leider der Duitsche ciaal-democraten heeft op een vraag, van Nederlandsche journalisten, of hij het nuttig zou achten persoonlijk in Ne derland de verwoestingen in oogenschouw te nemen cn zich een indruk te vormen van het in ons land doorstane leed- ge zegd. dat hy gaarne elk land, dat hem daartoe uitnoodigt, zou bezoeken, (hg is nog nooit ln Nederland geweest), en er met de progressieve stroomin gen in contact wil komen. Met name acht hy toenadering tot de Nederlandsche socialisten gewenscht. Over de toekomsti ge ontwikkeling van de soci aal-democratie ln Duitschland 4ton dr. Schumacher weinig zeggen. De taak van het so cialisme moet volgens hem zgn een humaniseering van de economie. In zgn Zaterdag te Londen gehouden rede noemde hy ln dit verband de naam van den humanitairen socialist Jean Jaures Franco protesteert. In Madrid hadden bomaansla gen en in Barcelona stakingen plaats als protest tegen het Fran co-regime en tevens als protest tegen de groote bijeenkomst, die te Madrid werd gehouden en waar Franco in een rede protes teerde tegen de inmenging van de Vercenigde Naties in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Spanje. De politieke commissie van de Verecnigde Naties verwierp een voorstel om de diplomatieke be trekkingen met Spanje te ver breken. Wel werd besloten de gezanten terug te roepen indien niet spoedig een einde komt aan de regeering Franco. Willem Barendsz. De walvischvaarder Willem Barendsz is Zondagavond van Kaapstad naar het Zuidpoolge bied vertrokken. Egyptische regeering. Nokrasjl Pasji. die dit voor jaar aftrad als premier van Egypte, heeft thans een nieu we regeering gevormd uit le den van de Saad-party en libe. ralen. De Koning keurde de kabi netsformatie goed. Verwacht wordt, dat de nieuwe premier een soepele houding zal aan nemen In de hangende Soedan- kwestie. Krijgsgevangenen. Sovjet-autoriteiten lieten op een congres van Duitsche ar beidsters te Berlijn mededee- len, dat voor Kerstmis a.s. meer dan 200.000 Duitsche krijgsgevangenen uit Rusland r.aar Duitschland zullen terug, keeren. Zionisten-congres. Onder sterke bewaking van Zwitsersche politie ving te •Ba zel het Zionisten-congres aan. Dr. Weiszmann sprak het openingswoord en veroordeel de de terreur in Palestina- Britsch Indië. Te New Delhi werd de con- stitutioneele vergadering ge opend, die een grondwet zal trachten vast te stellen voor Britsch Indië- Dr. Zinnah werd tot president gekozen De 75 Mohammedaansche af gevaardigden ontbraken. Examens. Te Middelburg werden door de Nationale Ver. van Leeraren in Stenografie „Groote" examens gehouden in stenografie en ma* chineschrijven. Typist. Aangemeld 66 candi dates Geslaagd de dames: A. A. Kole, P. Laroes, M. J. School meester, B. Barentsen, J. Wig man, J. Steevens, F. Schuit. A. M. de Nood, I. Schoon- aard, E. Adriaanse, W. Ade laar, M. Schoe: Ie heeren L. A. Kole, H. B. Joziasse, C. G. vein Westen, J. P. Dunnes, P. den Boeft, J. van der Maas, A. Adriaanse en J. F. Verniel te Middelburg; de dames: C. M. Herman, S. Goossen, A. C. M. Theune (met lof), E. van Hoe pen-Knop, M. J. de Ridder, J. F. C. Janssen, L. C. M. Pennock, J. M. de Ridder, M. J. W. v. d. Berge, H. Schilde, J. M. Naere- bout; de heeren: j. A. Heljliger, en«R. Vendelbosch te Vllssingen; de dames: P. Jobse, Biggekerke, W. M. van Strien, Veere, M. Schout, Köudekerke, M. C. Boo ne en M. C. Meulenberg, Arne- muiden, M. J. Kruithof, J. F. Minderhoud (met lof), en N. Mauer te Souburg; A. H. Krijger en M. P. Boon te Sint Laurens; H. A. Vervakc en de heeren: A. C. Boutens en W, P. Wijffels te Aardenburg, C. P. Louws en L. Harpe te Serooskerke, J. Cor- bijn te Goes; de dames: W. D. v. d. Velde, Kloetinge, A. L. v. d. Bossche te Breskens, J. J. Leenhouts te Schoondijke en J. E. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. Bewijs van vaardigheid: Mej. I. Boone te Middelburg, de heeren: H. L. G. Swiers te Vlis- singen en W. de Jonge te Nieuw en St. Joosland; 10 afgegeven. Typen Duitsch. Aangemeld en geslaagd mej. C. Hovijn te Köu dekerke. Bewijs van vaardigheid: mej. M. C. Roosendaal, Domburg. Typen. Fransch. Aangemeld en geslaagd de dam^s: M. C. Rosendaal, Concept 200 lgr/m (met lof) te Domburg en A. E. P. Meerholz. Concept 225 lgr/m te Vlissingen. Kantoorstenograaf Ned. 130 lettergrepen. Aangemeld 12. Ge slaagd de dames: N. van Leunen, C. Korpel. J. Sips, J. M. Bartelds, C. J. Vader, C. Everaers en M. J. Timmermans te Vlissingen, C. Ton te Serooskerke, C. G. Paau- we te Middelburg en M. S. Her man te Oostburg. 2 afgewezen. Kantoorstenograaf Engelsch 100 lettergrepen. Aangemeld en geslaagd: me). J. C. de le Lijs te Groede en de heer W. J. A. v. d. Eijk te Vlissingen. Op Zaterdag 7 Dec. jl. werd te Tholen een collecte gehouden ten behoeve van de militairen in Ned. Indië. De oogstcollecte heeft in Noordwelle 300 en ln Re- nesse 200 opgebracht. Tribunaal Terneuzen Een troepenleidster der jeugdstorm. Zitting van Maandag 9 December, In de zaak van de, inmid dels overleden, J. D. Antheu- nis, te Hulst, die was beschul digd van nationaal socialisti sche gezindheid en ingeno menheid met den vnand, wer den een aantal getuigen ge hoord. Deze getuigenverkla ringen liepen nogal uiteen, zoodat het moeilijk was, een juist beeld te krggeh. Mr. de Rechter schetste de toestanden in Hulst. Volgens verdediger wordt hier een oude veete uitgevochten. Na een uitvoerig pleidooi vroeg pl. tenslotte vervallen- verklariE ging. ring van de beschuldi- TROEPENLEDDSTER. De 21-j. J. E van Troost,, te Westdorpe, thans geïnter neerd, was lid van de N.S.B., was troepenleidster en opper- troepenleidster bij de jeugd storm. Zg verspreidde „De Zeeuwsche Stroom", collec teerde voor W.H.N, en had omgang met leden van de S.S. Mr. van Hasselt wees op het millieu waarin het toen neg jeugdige meisje, leefde, daar haar vader N.S.B.-er was. Daar zy reeds 18 maanden ge ïnterneerd is, verzocht pl. geen verdere lnterneering op te leg gen. Na raadkamer werd besch. in vrijheid gesteld. VV.A. EN LANDWACHT. De 34-j. molenaar C. Vel- dink, te St. Jansteen, thans geïnterneerd, was lid van de N.S.B., W.A. en landwacht, liep in uniform en verichtte patrouillediensten, bewapend met een jachtgeweer, te St. Jansteen, Clinge en Hulst. In tegenstelling met zijn houding in bezettingstgd, ver toonde verdachte voor het tri bunaal een timide houding. Mr. v. Hasselt bepleitte cle mentie omdat besch. reeds 27 maanden is geïnterneerd. Vervolgens diende de zaak tegen J. Ie Clerq, gewoond hebbende" te Oostburg en cp 8 April j.l. overleden, die als begunstiger "bij de N.S.B. was aangesloten geweest. Mr. Kuijpers bestreedt del dagvaarding, waarvoor geen, bewijzen zgn, terwgl de besch. in Oostburg zeer goed stond! aangeschreven en vroeg ver vallenverklaring van de be schuldiging. EEN DUITSCHE POSTBODE. De 32-j Buijsse, hulpbestel ler P.T.T.' te Hulst, thans ge ïnterneerd, was niet alleen lid van de N.S.B. en de W.A., doch ook zeer actief in het voeren van propaganda, spe ciaal tegen zgn collega's, waar door het op het postkantoor niet zoo prettig was. In 1942 was hij in Duitschland werk zaam bij de Duitsche poste rijen, gekleed in Duitsch post- b; de-uniform. Mr. Tichelman pleitte uiter ste clementie, omdat Bugsse reeds in December 1942 uit de N.SJB. is gegaan, teen hg inzag dat deze verkeerd was. Pl achtte hem genoeg gestraft mét de iy2 jaar interneering die hij heeft ondergaan en vroeg zgn onmiddellijke invrg- heidstelling, waarop her tribu naal bij uitspraak zal beslis sen. Uitspraak in al deze zaken op Vrgdag 20 December a.s. UITSPRAKEN. J. Zegers, Sluiskil, thans 26 maanden geïnterneerd: blgft nog één jaar geïnterneerd, dus tot 9 December 1947; ontzet ting rechten. A. P. Dieleman, inmiddels overleden, gewoond hebbende te Terneuzen: verbeurdverkla ring van de nalatenschap tot een bedrag van 4000,be nevens van hetgeen bij zijn arrestatie mocht zgn ln beslag genomen. H. de Brugn, Hulst, 26 maanden geïnterneerd ge weest: geen verdere internee ring; ontzetting rechten. P. J. v. Wesemael, Clinge, reeds "26 maanden geïnter neerd: blijft nog geïnterneerd tot 9 Maart 1947; verbeurd verklaring van 10.000, ontzetting rechten. J. F. Bauer, Sluis, reeds 26 maanden geïnterneerd: blijft geïnterneerd tot 9 Maart 1947verbeurdverklaring van 5000,benevens alle den beschuldigde toebehoorende bouwmaterialen, zooals tim merhout en verf; ontzetting rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 14