Aanklacht tegen Japan r UIT DE PROVINCIE Daders gegrepen WALCHEREN De Japansche rol in Indonesië NA DE CAPITULATIE. De Nederlandsche aanklager bij het geallieerde gerechtshof te Tokio, Mr. W. F. G. Burgher- hoff Mulder, heeft op 3 Dec. in zijn requisitoir de Japanneezen ervan beschuldigd, de onafhanke lijkheid van Nederlandsch Indië. na de overgave 15 Aug. 1945, te hebben georganiseerd. Hij ver klaarde: „Gedurende de drie ja ren van bezetting hebben de Ja panneezen de volledige annexa tie van Java en Sumatra voor bereid door propaganda onder de jeugd, door het aan de bevolking opdringen van den keizercultus en het aanwakkeren van de blan- kenhaat. Toen de militaire situa tie hopeloos was geworden, heb ben de Japanneezen slechts ge dacht aan het toebrengen yan een laatste slag aan de Westersche - invloed. Zij hielden het bericht De Caraïbische Commissie Blijkens mededeeling van de Amerlkaansche ambassade in Den Haag zullen vier natio nale secties van de Caraibi- sche Commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Frank, rijk, Nederland, Engeland en Amerika, op 10 December in Ned West-Indië bijeenkomen om o.m. de regelen vo.r de procedure er de verdeeling van het budget te behandelen. De groep zal zich ook bezig houden met de bestudeering van de aanbevelingen van de tweede zitting van de West- Indische Conferentie die in Februari van dit jaar in St. Thomas. Virginia Eilanden, werd gehouden. Verder zullen de werkzaamheden van het nieuw ingerichte secretariaat van de Commissie worden be sproken. Als een uitvloeisel van de oorspr;nkelrjke Anglo-Ameri- kaansche Caraïbische Commis sie vormt de huidige commis sie een internationaal advi- seerend lichaam dat dient om de activiteiten te coördinée- ren van de vier mogendheden- leden bij hun streven om d" economische en sociale toe standen voor de beweners van het Caraïbische gebied te ver beteren. De bijeenkomst in Curaqao zal de derde verga dering van de nieuw georga niseerde groep zrjn. Handelsverkeer met de Fransche zone. Te Baden-Baden zgn be sprekingen gevoerd tusschen een Nederlandsche en een Fransche delegatie betreffen- fende het handelsverkeer tus schen Nederland en de Fran sche bezettingszone van Duitschland. Er werd over eenstemming bereikt betref fende regelingen voor het han dels- en betalingsverkeer. Ne. derland zal materialen voor de wederopbouw ontvangen, vooral hout op stam. land bouwmachines en producten voor de machine-industrie, terwjjl daartegenover land bouw. en visscherij producten en Indische grondstoffen ge leverd zullen worden en ook diensten zullen worden ver leend op het gebied van de Rijnvaart en de zeehavens. GEEN WAPENSTIL STAND IN NED. INDIE Volgens de op 6 December te Medan gesloten overeen komst betreffende de dèmar- catielijn bij Medan zal de In donesische politie de niet-spe- cifieke-Eurcpeesche woonwij ken bewaken Ook op een z.g. vrije strook buiten de demar catie-lijn kan door de Indo nesische politie (de N.R.I.) worden gepatrouilleerd. Be voegde militaire zegslieden meenen, dat de nieuwe toe stand minder aanleiding zal geven tot incidenten en moei lijkheden. De voorlichtings dienst deelt mede, dat in Pa- dang een patrouille gestuit ls op een terroristische bende, welke zonder verliezen aan Nederlandsche zg'de verdreven kon worden. In den nacht van 6 op 7 December heeft een bende van ongeveer 100 man een aanval gedaan op een Ne derlandsche post, welke even eens zonder Nederlandsche verliezen werd afgeslagen. Te Batavia had een beschie ting van het vliegveld plaats met mortier-granaten. Aan Ne derlandsche zijde vielen een doode, en drie gewonden. Er was eenige activiteit van sluipschutters terwijl verschil lende pogingen tot infiltratie werden gedaan. Te Semarang cpenden ben den mitrailleur-vuur op Ne derlandsche patrouilles. Het vuur werd beantwoord. De aanval werd afgeslagen. Te Soerabaja worden van Indonesische zijde wederom pogingen gedaan naar het Ne derlandsche gebied op te drin gen, hetgeen lichte patrouille- botsingen tot gevolg heeft. Eenige gevallen van ontvoe ring van Indonesische burgers wérden gerapporteerd. NEDERL. SCHIP LOOPT OP EEN MIJN De Lloyds agenten te Oden- se (Denemarken) seiner., dat het Nederlandsche stoomschip „Tromp", op weg van Middles brough naar Odense met een lading stalen platen, 6 mgl ten Zuiden van Langeland op een mijn géloopen is. De bemanning ging te Korsoer aan land. J' van de capitulatie met opzet ge durende een week geheim er vormden in alle haast 'n inheem- sche regeering. Toen de militaire commandant op Java tenslotte de nederlaag bekend maakte en af scheid nam van de plaatselijke bevolking, zwoer hij, dat de „eeu wige vriendschap" tusschen de Japanneezen en de „Quislings" van „het groot Oost-Azië" de nederlaag zou overleven. Het is goed in dit verband eraan te her inneren, dat de beklaagde Shige- rnitsu, de vroegere minister voor „Groot Oost-Azië". die de capi tulatie hèeft onderteekend. eind Augustus een interview toestond waarin hij hetzelfde bevestigde. De Nederlandsche aanklager leg de vervolgens de nadruk op de tegenstand, die de Nederlanders aan de Japansche druk geboden hadden en de weigering van zijn land om zich te laten gebruiken voor de Japansche hegemonie in Azië. Hij memoreerde in dit ver band de druk, die de Japannee zen van September 1940 tot Mei 1941 hadden uitgeoefend, en gaf als zijn meening te kennen, dat de Nederlandsche houding de Japan neezen gedwongen heeft Indo- China te bezetten om hun door stoot naar het Zuiden welke be doeld was als compensatie voor de mislukte Chineesche veldtocht, voor te bereiden. Zij vermeden een openlijke oorlogsverklaring om zich bij verrassing van de kostbare oliebronnen meester te maken en zetten Jan. 1942 op Borneo troepen aan land onder huichelachtige betuigingen van leedwezen, welke in woede over gingen, toen de Nederlanders de installaties verwoest hadden. Dit kostte dan ook het leven aan de geheele blanke bevolking van Ba- lik Papan. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Een enquête in En geland, waarbij de vraag gesteld werd: „Wien be- w;ndert gij van alle op het oogenblik levende mannen en vrouwen het meest", heeft uitgewe zen, dat Churchill ver reweg de meeste stem men verwierf. In pro centen uitgedrukt is het resultaat: Churchiil 24, Montgomery, 5, Attlee en Bernhard Shaw ieder 4. Bevin, Smuts en Stalin ieder 3. In Canada behaalde Chur chill 28 gevolgd door Mackenzie King met 8 In de V.S. werd Churchill no. 5. Achter Mac Arthur Eisenho wer, Truman en mevr. Roosevelt. In Frankrijk geniet de Gaulle dezelfde po- pulariteit al" Churchill in Engeland. Hij werd gevolgd door Stalin, Jo- Uct Curie en Churchill. BRUTALE JAPPEN. De Japansche verdedigers bg het Internationale Tribu naal te Tokio hebben zich ge richt tegen de ondervragingen van den Nederlandschen ge tuige majoor Weert. De ver dedigers beschuldigden Neder land van agressie in het Ver re Oosten en legden de na druk op de onde-övukking van de nationalistische beweging in Indonesië door de Neder landsche regeering. Overigens is het hoofdpunt van de aan klacht, de overval op Pearl l Harbour, voor het Tribunaal geding, bijna niet aangeroerd Speelgoedauto voor generaal Kruis. Tijdens het St. Nico- laasfeest in de „huiska mer" van de Generale Staf heeft St. Nicolaas, die van hoog tot laag pluimpjes en repriman des uitdeelde aan het stafpersoneel en merk waardig goed met de toestand ter plaatse op de hoogte bleek, luite nant-generaal Kruis een speelgoed-autootje over_ handigd als herinnering aan de 24 uurs presta tie-rit voor militairen omdat men, zooals de goede, heilige man het uitdrukte, niet alle pres_ taties in een lijstje kan zetten- DE „FRIESLAND" HEEFT MOTORPECH. Het K.L.M.-toestel „Fries land", dat Zaterdagmorgen an Schiphol is vertrokken vo;r de tweede bijzondere vlucht naar Zuid-Afrlka, heeft kort na het vertrek uit Tunis lichte motorstoring gekregen. Aangezien dit gedeelte van de route voor het grootste deel over de Sahara ligt. oor deelde gezagvoerder A. Viruly het verstandiger naar Tunis terug te keeren. Inmiddels - is een Dakota van Schiphol naar Tunis ver trokken met nieuwe motcr- onderdeelen aan boord, terwijl de DC 4 „Rotterdam", even eens van Schiphol naar Tunis is vertrokken om de passa giers en de lading over te ne men, zoodat de reis naar Jo hannesburg zoo weinig moge lijk vertraging zal ondervin den. Kerstboomversieringen. Volgens een bericht van de Ned. Mod. Middenstandsbond zou een aantal glasblazerg'en in ons land de productie van Kerstboomartikelen hebben ge staakt en pers:neel hebben ontslagen, omdat de van over heidswege vastgestelde prijs niet loonend zou zijn. Van bevoegde zijdè wordt hierbij opgemerkt, dat de prij zen voor kerstboomversierse len onlangs na langdurige bespreking met de twaalf be trokken glasblazergen zgn vastgesteld op een hoogte, die do:r de glasblazers aan vaardbaar werd geacht. Daar het hier een seizoen artikel betreft, waarvan de Eroductie in het begin van lecember wordt beëindigd, is het begrijpelijk dat deze tak van bedrijf onlangs is stilge legd en dat het personeel is ontslagen. Dat dit een gevolg zou zijn van een te lage prijsvaststelling is dan ook een volstrekt onjuiste voor stelling van zaken. Storm op de Noordzee, Zondag heeft een hevige storm gewoed op de Noordzee. In het Kanaal zonk een En gelsch schip. De kapitein en vier leden der bemanning kwa men om het leven. In de ha- van van Le Hétvre sloeg het vroegere Duitsche schip ..Europa" los en kwam in bot sing met een ander schip, waarna het zonk. Verschillen de kuststeden van Engeland stonden tijdelijk onder water. Noodlanding op Domburg's strand. BELGISCH TOESTEL HAD J^ENZINE-GEBREK. Zaterdagavond om 6 uur moest een Belgisch vliegtuig, dat om half 2 te Kn-cke met bestemming naar Schiphol was opgestegen, een noodlanding maken wegens benzinegebrek op het strand ten Westen van Domburg De landing is zon der ongelukken verloopen, de vliegenier en de mecanicien zijn ongedeerd en hebben te Domburg overnacht. Het vliegtuig werd 's nachts door; de politie bewaakt en ls Zon dagmórgen van half 9 vlot opgestegen voor de terugtocht naar Knocke. A.R. KIESVEREENIGINGEN Zaterdag vergaderde de Centrale Vlissingen van A.R. kiesvereenigingen in het jeugd- gebouw aan de dr. Ottestraat onder presidium van den heer A. Sohout. Deze sprak in zijn openingsrede ever de Indische kwestie, welke waarschg'nlijk Grondwetsherziening tot ge volg zal hebben. >e secretaris," de heer M. A. van de Putte, wenschte den heer A. Schout geluk met zijn benoeming tot lid van L Ged. Staten en bracht ver-lischouwen' dc heeren H. J. Gast slag uit over de jaren 1940lie Brouwershaven en J. Klompe te 1946. Hij memoreerde de po- Serooskerke (Sch.). gingen die waren aangewend' tot fusie der C.H. en A.R., welke helaas waren mislukt. De afgevaardigden van de kiesvereeniging van Westka- pelle, die voor het eerst na de bevrijding aanwezig waren, werden hartelijk begroet. Bij de bestuursverkiezing werd tot voorzitter herkozen de heer A. Schout. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren W. Poppe, Vlissin gen, M A. van de Putte, Sou- turg, F. de Groot, Ritthem, P. Aarnoutse, Koudekerke, C. Polderman, Blggekerke, Joh. Jobse. Zoutelande, P. van Sighem, Westkapelle, terwgl in de vacatureMeliskerke nog nader zal worden voor zien. Na eenige Interne bespre- kingen werd de vergadering door den heer C. Polderman met dankgebed gesloten. BENOEMINGEN. Benoemd zijn tot dijkgraaf van de Schengepolder, de heer S. Wisse te 's-Heer Arendskerke; raad van de polder Walcheren, de heer A. P. Koster te Grljps- kerke; lid van het bestuur der water- keering van het calamiteuze wa terschap Bruinisse, de heer W. van den Berg te Bruinisse: heemraad van het waterschap Korporaals in het ongeiijk gesteld. Maandag is uitspraak gedaan in de procedure tusschen een aan tal korporaals van het Korps Mo- tordlenst en de Staat der Neder landen. Bedoelde korporaals meenden, dat zij onrechtmatig in werkelijke dienst waren opgeroe pen. Hun eisch is echter afgewe zen en de korporaals werden ver oordeeld tot de kosten van het Middelburg SCHELDER VIEL DOOR GLAZEN DAK. Bij de werkzaamheden, die momenteel aan het Kunst museum in de Schuttershof straat worden verricht, heeft zich een ernstig ongeval voor gedaan. De schildersknecht W. W., die boven op het glazen dak van het museum bezig was te schilderen, viel. waar schijnlijk door onvocrzlchtig- heid, door een van de ramen. Hij maakte een val van zes meter. - Klagend over inwen dige pijnen werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Naar wig vernemen, is zijn toestand vrij ernstig. Noodwoningen in één complex. Zooals reeds medegedeeld is zijn aan Middelburg onlangs nog vier Bruijnzeelwoningen 70 Maycretewonlngen, waarvan er zes door en voor het Streekbureau Walcheren worden gebcuwd, toegewezen. De plaatsen voor deze wonin gen waren voorloopig aange. wezen lai ~i en nabij de Poe- lendaeleweg en de Veersche- weg, waarbij rekening werd gehouden met een levensduur van maximum 10 jaren. Blij kens een mededeeling van den waarnemend inspecteur van de Volkshuisvesting kan men echter op een levensduur van wellicht 25 of 30 jaar reke nen. B. en W. hebben groot bezwaar om bg een dergelijke levensduur der woningen de aanvankelijk gekozen plaatsen /te handhaven, vooral omdat het ontworpen bouwplan daar. dan niet geheel zou kunnen worden uitgevoerd. Er is thans een oplossing voor dit probleem gevonden door een bouwplan voor de cmgeving van de Breeweg te ontwerpen, waarbij de wonin gen alle bij elkaar kunnen worden geplaatst, hetgeen ook economisch bezien een groot voordeel vormt De hiervoor bestemde gronden, die tevens ruimte bieden voor een aan tal definitieve woningen, zgn geen eigendom der gemeente en zullen dus gek echt of ont eigend moeten worden, terwijl tevens straten en riolen zullen moeten worden aangelegd. De kosten worden beraamd op rond 19.000.Voor de aan koop van de grond en de be treffende woningen zullen voorschotten kunnen worden aangevraagd, terwgl het Rijk zoo noodig dan voor 90 in het exploitatietekort zal bij dragen. De eigenaren zijn, in afwachting van de goedkeu ring vdji de Raad, door het gemeentebestuur aangeschre ven in verband met een even- tueele vrijwllige verkoop. Examens. Te Middelburg werden door de Nationale Ver. van Leeraren in Stenografie „Groote" examens gehouden in stenografie en ma- chineschrijven. Typist. Aangemeld 66 candi dates Geslaagd de dames: A. A. Kole, P. Laroes, M. J. School meester, B. Barentsen, J. Wig man, J. Steevens, F. Schuit, A. M. de Nood, I. Schoon- aard, E. Adriaanse, W. Ade laar, M. Schoe: le heeren L. A. Kole, H. B. Joziasse, C. G. van Westen, J. P. Dunnes, P. J. den Boeft, J. van der Maas, J. A. Adriaanse en J. F. Verniel te Middelburg; de dames: C. M. Herman, S. Goossen. A. C. M. Theune (met lof), E. van Hoe pen-Knop. M. J. de Ridder. J. F. C. Janssen. L. C. M. Pennock, J. M. de Ridder. M. J. W. v. d. Berge, H. Schilde, J. M. Naer< bout; de heeren: J. A-. Heijliger, en R. Vendelbosch te Vlissingen: de dames: P.' Jobse, Biggekerke, W. M. van Strien, Veere, M. Schout, Koudekerke, M. C. Boo ne en M. C. Meulenberg, Arne- muiden. M. J. Kruithof, J. F. Minderhoud (met lof). en N. Mauer te Souburg: A. H. Krijger en M. P. Boon te Sint Laurens: H. A. Vervake/ en de heeren: A. C. Boutens en W. P. Wijffels te Aardenburq, C. P. Louws en L. Harpe te Serooskerke, kJ. Cor- bijn te Goes: de dames: W. t). d. Velde, Kloetinge, A. L. d. Bossche te Breskens, J. J. L'eenhouts te Schoondijke en J. E. Polderdijk te Nieuw- en St. Toosland. Bewijs van vaardigheid: Mej. I. Boone te Middelburg, de heeren: H. L. G. Swiers te Vlis singen en W. de Jonge te Nieuw en St. Joosland: 10 afgegeven. Typist (75 lettergrepen). Aan- van laffe bomaanslag POLITIEK MOTIEF. Het is de Haagsche centra le recherche gelukt de daders te arresteeren van den bom aanslag op Donderdag 5 De cember gepleegd op het gezin van den heer Boer, wonende aan de Prinsegracht aldaar. Het zijn drie militairen en wel de 18-jarige soldaat J. J. H. van H., de 28-jarige ser geant A. T. de B. uit Haar lem en de 28-jarige korpo raal J. IJ. J. P. uit Delft, alle drie gelegerd in de nieuwe Frederikskazerne te 's-Gra- venhage. Zij zijn ingesloten en hebben bekend aan den aan slag te hebben medegewerkt. Voorzocver tot op heden kon worden vastgesteld is P. degene geweest, die per motor met zgspan een bom naar het Eerceel aan de Prinsegracht racht en deze bom daar aan voorbijgangers heeft afgege ven. Zooals men zich zal herin neren werd denzelfden avond op ongeveer 25 kilometer van Amsterdam langs den weg een gewonde sergeant aange- trcffen. Deze sergeant blijkt thans duo-passagier te zijn geweest bij van H., die zich per motor op weg naar Am sterdam bevond om daar een bom, die hij van P. had ge kregen, op diens verzoek af te geven op eon bepaald adres aldaar. Deze bom moet onderweg zijn geëxplodeerd tengevclge waarvan niet van H„ maar wel de sergeant op de duo zitting ernstig gewond werd. Van H heeft hem langs den weg laten liggen en ls zelf doorgereden. De bommen waren alle ver vaardigd door sergeant de B. Deze had er nog twee ge maakt, die P. echter in Delft heeft weggegooid. Ook deze bommen waren voor bepaalde adressen in den Haag bestemd geweest. De mannen hebben als mo tief voor hun daad opgegeven, dat zij entevreden waren over de berechting van een aantal personen wier gedragingen ge durende de oorlog zij veroor- deelenswaardig achtten. Standaardwapenen. In het Engelschc Lagerhuis heeft Morisson verklaard, dat de Vereen. Staten en Engeland nog geen beslissing hebben genomen over de standaardisatie van de Engelsche en Amerikaansche wa penen. Wel heeft daarover een gedachtewisseling plaats gehad. Naar Moskou. Uit New York wordt gemeld, dat de ministers van buitenland- sche zaken hebben besloten, de volgende bijeenkomst van de raad van ministers, ter bespreking van de kwestie Duitschland, op 10 Maart in Moskou te houden. Molotov zegde vpor de pers de zelfde faciliteiten toe, die zij ge noot tijdens de conferenties van Parijs, Londen en New York, DUITSCH SOCIALISME Contact met Nederland? De leider der Duitsche so ciaal-democraten heeft op een vraag, van Nederlandsche journalisten, of hrj het nuttig zou achten persoonlijk in Ne derland de verwoestingen In oogenschouw te nemen cn zich een indruk te vormen van het In ons land doorstane leed- ge zegd. dat hij gaarne elk land, dat hem daartoe uitnoodigt, zou bezoeken, (hij is nog nooit in Nederland geweest), en er met de progressieve stroomin gen In contact wil komen. Met name acht hij toenadering tot de Nederlandsche socialisten gewenscht. Over de toekomsti ge ontwikkeling van de soci aal-democratie in Duitschland kon dr. Schumacher weinig zeggen. De taak van.het so cialisme moet volgens hem zgn een humaniseering van de economie. In zijn Zaterdag te Londen gehouden rede noemde hij in dit verband de naam van den humanitairen socialist Jean Jaures. Franco protesteert. In Madrid hadden bomaanslag gen en in Barcelona stakingen plaats als protest tegen het Fran co-regime en tevens als protest tegen de groote bijeenkomst, die te Madrid werd gehouden en waar Franco in een rede protes teerde tegen de inmenging van de Vereenigde Naties in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Spanje. De politieke commissie van de Vereenigde Naties verwierp een voorstel om de diplomatieke be trekkingen met Spanje te ver gezanten terug te roepen indien niet spoedig een einde komt aan de regeering Franco. Willem Barendsz. De walvischvaarder Willem Barendsz is Zondagavond van Kaapstad naar het Zuidpoolge bied vertrokken. Egyptische regeering. Nokrasjl Pasjl. die dit voor jaar aftrad als premier van Egypte, heeft thans een nieu we regeering gevormd uit le den van de Saad-party en libe ralen. De Koning keurde de kabi netsformatie goed. Verwacht wordt, dat de nieuwe premier een soepele houding zal aan nemen in de hangende Soedan- kwestie. Krijgsgevangenen. Sovjet-autoriteiten lieten op een congres van Duitsche ar beidsters te Berlijn mededee- len, dal? voor Kerstmis a.s meer dan 200.000 Duitsche" krijgsgevangenen uit Rusland naar Duitschland zullen terug, keeren. Zionisten-congres. Onder sterke bewaking van Zwitsersche politie ving te Ba zel het Zlonlsten-congre9 aan. Dr. Welszmann sprak het openingswoord en veroordeel de de terreur in Palestina- Britsch Indië. Te New Delhi werd de con stitutioneel vergadering ge opend, die een grondwet zal trachten vast te stellen voor Britsch Indië- Dr. Zinnah werd tot president gekozen. De 75 Mohammedaansche af breken. Wel werd besloten de gevaardigden ontbraken. gemeld en geslaagd de dames I. v. d. Velde (met lof) Vlissingen M. J. Simpelaar te Bigge kerke. Typen Duitsch. Aangemeld en geslaagd mej. C. Hovijn te Kou dekerke. Bewijs van vaardigheid: mej. M. C. Roosendaal, Domburg. Typen Fransch. Aangemeld 1 geslaagd de dames: M. C. Rosendaal, Concept 200 lgr/m (met lof) te Domburg en A. E. P. Meerholz. Concept 225 lgr/m te Vlissingen. Typen Engelsch. Aangemeld en geslaagd mej. M. C. Rosendaal Concept 225 lgr/m te Domburg. Steno-typen Duitsch. Aange meld 5. Geslaagd de dames: M. N. Simpelaar te Biggekerke; A. P. Net, C. C. Gabriëlse en M. d. Brink te Middelburg; afge wezen 1. Kantoorstenograaf Ned. 130 lettergrepen. Aangemeld 12. Ge- slaaqd de dames: N. van Leunen, C. Korpel, J. Sips, J. M. Bartelds. C. J. Vader, C. Ever^rs en M. J. Timmermans te Vlissingen, C. Ton te Serooskerke, C. G. Paau- we te Middelburg en M. S. Her man te Oostburg. 2 afgewezen. Kantoorstenograaf Engelsch 100 lettergrepen. Aangemeld en geslaagd: mej. J. C. de le Lijs te Groede en de heer W. J. A. v. d. Eijk te Vlissingen. Kantoorstenograaf Duitsch 100 lettergrepen. Aangemeld en ge slaagd mej. M. C. Rosendaal te Domburg. Dictaat Ned. 130 lettergrepen. Aangemeld en geslaagd mej. J. A. Wiltenburg te St. Laurens. SEGEERSSINGEL KRIJGT KLINKERBESTRATING. Naar de meening van een aantal bewoners van de Se- geersslngel is het dringend noodzakelijk, dat deze straat verbeterd wordt. Om een eenigszins behoorlijke toestand te scheppen zou over een leng te van ongeveer 500 m. een klinkerpad ter breedte van 1 m. moeten worden aangelegd van de Otfde Vlissingscheweg tot perceel no. 102. Deze klin kerstraat kan zoodanig wor den aangelegd, dat zij als het begin van de later aan te leg gen klinkerbestrating kan wor den beschouwd Zoodra de Raad het benóodigde crediet van 5000.zal hebben toe gekend-^ zal getracht worden de benóodigde klinkers te ver krijgen, waarna de werkzaam heden in het begin van 1947 zullen worden uitgevoerd. KERSTSPEL DOOR DE HERV. JONGEREN. De Hervormde jongeren van Middelburg zullen Dinsdag 24 December te 8 uur in de Schouwburg het bekende Kerstspel van den dichter M. Nijhoff, „De Ster van Bethle hem" opvoeren. Dit spel, dat nauw aansluit bij het Bijbelsch Kerstverhaal, geeft de kerst geschiedenis beurtelings gezien rondom het h:f van Herodes en de stal te Bethlehem. Een knapenkoor onder leiding van mevrouw E. BonthuysDhont en den heer T. C. Ferwerda zal het spel muzikaal om lijsten. Vlissingen OPBRENGST SPELDJESDAG, Het bestuur van het Marine- Sanatoriumfonds deelde mede, dat de speldjesdag van Zater dag 23 November te Vlissin gen heeft opgebracht een be drag van -581.55. Nog nim mer is voorheen zulk een groot bedrag voor het M.S.F. in deze gemeente bijeengebracht en het bestuur is allen, die aan het succes hebben bijgedragen dan ook buitengewoon dank baar. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlis singen houdt Woensdag geen spreekuur. LEZING J. G. SUURHOF. De lezing van den heer J. G. Suurhof op a.s. Woensdagavond voor de Z.V.U. te Vlissingen. kan niet doorgaan, aangezien de spreker als kamerlid het debat over de Indonesische kwestie moet bijwonen. D.- en W -Soubucg UITVOERING. Donderdagavond 5 Decem ber gaf de Wederopbouw een gezellige avond in café de Zwaan te Souburg. Het geheel stond onder leiding van den heer van Luik. Medewerking werd verleend door de acccrdeon-band „De Bianca's", onder leiding van den heer G. M. Riekwel en de mondharmonicaclub „De Hout wormen" onder leiding van den heer Staalburg. De avond werd gevuld met zang en voordrachten, en is als zoodanig zeer geslaagd te noemen. TE WATER GERAAKT. Vrijdagmiddag had mevr. van H. bg het verlaten van de veerpont te Souburg het ongeluk uit te glijden waar door zij in het water terecht kwam. Spoedig was zij op het droge gebracht. Met de schrik en een nat pak kwam zij er af. A.-R. KIESVEREENIGING. Woensdagavond werd door de A.-R. kiesvereeniging te Souburg de eerste jaarverga dering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer M. A- v. d. Putte, die In zgn openingswoord de moeilflke politieke toestand schetste en aanspoorde trouw te blijven aan het beginsel. In het jaarverslag van den secretaris werd een bijzonder woord gewijd aan het tot stand kom^n van de samen werking tusschen de A.-R. en C. H. kiesvereeniging. Uit het verslag van den pen ningmeester blijkt, dat er momenteel een batig slot be staat, doch hierin is een he- drag aan geleend kasgeld in begrepen. Na terugbetaling hiervan zal er een tekort zijn, zoodat tot contributieverhoo- ging zal moeten worden over gegaan- Brj de bestuursverkiezing werden herkozen de tweede voorzitter, de heer E. Tange, en de secretaris, de heer Jos. v. d. Putte. Als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer A. F. Meijers- GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van O. en W. Souburg komt a.s. Vrijdag middag, 2 uur, in openbare vergadering bijeen. Veere GASVOORZIENING. Voor het eerst sedert de be vrijding is Veere weer aange sloten bij de gasvoorzlening. Nieuw- en St. Joosland UITVOERING MUZIEiKVEREENIGING. Op 10 en 12 December a.s. zal de muziekver. „Oefening na de Arbeid" te Nieuw- en St. Joosland een uitvoering geven in de zaal van den heer de Vos aldaar. Er zullen verschillende muziekstukken worden uitgevoerd, terwgl na de pauze het tooneelstuk „De Ridder van de Kouseband", een klucht in 3 bedrijven zal worden opgevoerd, waaraan klucht in 3 bedrijven, zal dan twaalf personen hun medewerking verleenen. De avond wordt besloten met een bal. Domburg Als ouderlingen bij de Ned. Herv. gem. te Domburg zijn benoemd de heeren M. Janse en J. Warners; als diake nen de heeren S. de Visser en A. Geerste. 3iggekerke INTREDE DS. M. H. F. WITTEVEEN. Zondag deed Ds. M. H. F. Witteveen zgn intrede als pre dikant der Ned. Herv. Ge meente te Biggekerke. In de morgendienst had de bevesti ging plaats gehad door Ds. H. J. Drost van Den Haag. De intreetekst was Nehemia 2 20 Na de dienst sprak Ds. Wit teveen nog een persoonlijk woord tot de gemeente, den kerkeraad en richtte hij te vens het woord tot den bur gemeester en den ccnsulent. der gemeente. De predikant werd toegesproken namens het gemeentebestuur door bur gemeester J. B. Dregmans. Ds. Spijkerboer sprak namens de ring Vlissingen. Tenslotte sprak de consulent Ds. J. Kroon, die de gemeente ver zocht den nieuwen herder en leeraar de zegenbede toe te zingen. TOONEELUITVOERING. Woensdagavond zal uitgaan de van de Oranjevereeniging te Biggekerke de Vlissingsche C.J.M.V. een opvoering geven van het tooneelstuk „De strijd met het verleden". Deze op voering zal plaats hebben in de cantine van het werkkamp. Bijzondere Politierechter te Middelburg. De 27-j. A. M. A. S., schip per Rijnvaart te Rotterdam, thans gedetineerd, voerde in de maand Octcber 1946 van uit het buitenland, België, met zijn sleepschip „San Antonio" in ons land in een bedrag van ongeveer 3500, zulks in strijd met de 'deviezenbepalingen. Bovendien was hem het koo- pen en verkoopen van Belg. francs ten laste gelegd. Eisch 3 mnd. gev.straf met aftrek en verbeurdverklaring en 2000 b. s. 4 mnd. hecht. Uitspraak: 2 mnd. gev. straf met aftrek preventie'f en 1500 b. subs. 3 mnd. h. CLANDESTIEN VARKEN Bij den 40-jarigen H. W. M., voorman te Goes, vonden de controleurs der C.C.D. in Oct. 1946 een varken van meer dan 25 kg., dat deze persoon in strijd met de voorschriften voorhanden had. Het beestje woog 155 kg. en werd inbe- slaggenomen. Eisch 50 boete subs. 20 dg. hechtenis en verb, verkl. Uitspraak 40 boete subs. 20 d. h. met verb, ver klaring. Hetzelfde was het geval bij den 57-j. J G. C. te Goes. Hier wocg het beestje 137 kg. Ook dit werd inbeslaggenomen. Eisch 150 b. subs. 25 d. h. Uitspraak 100 b., subs. 25 dagen hechtenis; keAfdrcü/iecf TEGEN:»Hoofdpijn. migraine, kiespij koorts, verkoudheid, griep, rheumatieU. zenuwpijnen, maandpijnen. Doosjes van 20 comprlme's,overal ver krijgbaar. 'Drogerijen Mij. Mijdracht, (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6