PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT John Lewis capituleerde Vandaag De Sinterklaasbommen Commissie-Generaal Vlissingen verloor 189e Jaargang - Nr. 286 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwschc Courant, Middelburg* Drukkerij Firma F. van de Velde Jr.( Vlissingen. Maandag 9 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal» franco per post. 3.45 per kwartaal* Losee nummers 5 cent. ADVER- op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHÈ, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middélburg r Londensche Kaal 29 tel* 2077 en 2924, Ooes Turfkade f5, tel. 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102. Terneuzen Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 PZ.C-, Middelburg. Hel wereldgebeuren Mijnwerkers gaan vandaag weer aan het werk. Herhaling van 1943. Onverwacht en als een late St. Nicolaasverrassïng is Za terdag het voor geheel Ame rika en Europa belangrijke nieuws gekomen, dat de sta king in ide vetkoolindustrie der Ver. Staten is geëindigd. De man wiens woord voor de mijnwerkers wet is, John Le wis, heeft in een brief de le den van zyn vakvereeniging bevel gegeven aan het werk te gaan, voorloopig tot 31 Maart a.s. Als verklaring werd hier aan toegevoegd, dat het be vel gegeven werd om het Hooge Amerikaansche Ge rechtshof in staat te stellen de mijnwerkersstaking te be- oordeelen „vrij van de druk der pubiieke opinie, die door de hysterie en de razernij van de economische crisis is ver oorzaakt". De arbeiders zullen naar hun werk terugkeeren onder dezelfde loon- en ar beidsvoorwaarden als voor de staking. De brief werd door Lewis zelf aan een aantal verslaggevers voorgelezen en Lewis verklaarde, dat de daar in vervatte beslissing geheel van hem afkomstig is en in goed vertrouwen genomen. Lewis voegde er bij, dat de vakvereeniging bereid is over een arbeidsovereenkomst te onderhandelen met de regee ring of met de mijneigenaren volgens elke richtlijn door het Hooge Gerechtshof vastgesteld. De beslissing van Lewis heeft alom opluchting en vreugde teweeggebracht, in het bijzonder wel op de depar tementen van economische za ken van de hulpbehoevende landen in Europa. De gevol gen van de staking werden immers met de dag ernstiger en dreigden op een catastro- the uit te loopen. In de Ver. taten zijn aanstonds na het einde der staking de beperkin- fen in het trein- en pest ver eer weer ongedaan gemaakt. De vele kerstpakketten naar Europa zullen dus toch nog hun bestemming kunnen berei ken. In New-York flitsten Za terdagavond de lichtreclames weer aan. Het opheffen der mijnsta king beteekent voor den eer- zuchtigen en grimmigen Le wis voor de tweede maal in vier jaar trjds een groote ne derlaag. De eerste keer moest Lewis het veld ruimen na in conflict te zijn geweest met president Roosevelt. Ook teen wilde Lewis niet toegeven tot Roosevelt besloot de mijnwer kers rechtstreeks te verzoe ken hun leider in de steek te laten en het werk te hervat ten. Enkele minuten voordat Roosevelt zijn radiorede zou beginnen hief Lewis de sta king op. Ditzelfde heeft zich herhaald in het conflict met Truman Lewis, een meester op het" gebied der stakings strategie, heeft ingezien dat zijn zaak hopeloos staat. Ver oordeeld tot een zware boete, financieel onmachtig de sta king veel langer te laten voortduren, een vijandige rech terlijke macht, een slechte pers en een vastbesloten re- geering tegenover zich, heeft Lewis moeten capituleeren om een nog grooter nederlaag te voorkomen. Reeds stcnd Truman op het punt de ge- heele publieke opinie tegen hem te mobiliseeren en daar bij de stemming rijp te ma ken voor ingrijpende antl-sta- kingswetgeving. De radiorede van Truman is uiteraard af gelast en tegelijkertijd daar mee het prestige van den pre sident eenige punten geste gen. Sommige waarnemers nemen aan dat Lewis de Re publikeinen door zijn beslissing de wind eenigszins uit de zei len heeft genomen, waardoor Truman zich in de komende zitting van het Congres beter zal kunnen verzetten tegen de eischen om de rechten der vakbeweging te beknotten. De Fransche Senaatsverkiezingen. In Frankrijk zijn Zondag de Senaatsverkiezingen gehouden Van de 200 zetels zijn er reeds 127 officieel verdeeld. Hiervan kregen de M.R.P. er 54, de communisten 32, de socialisten 12 en de radicalen 11. De con servatieven, de onafhankelijk republikeinen kregen 10 zetels en de republikeinsche vrij heidspartij wist op 6 zetels be slag te leggen. De onafhanke. lijken verwierven 2 zetels. De 73 overige zetels zullen van daag worden verdeeld, in ver houding tot het op de verschil lende partijen uitgebrachte aantal stemmen Men ver wacht de einduitslag ongeveer als volgt: M.R.P. 64 zetels, communisten 60, socialisten 36 en de radicalen en conserva tieven 40 zetels. Vermindering van troepen in Duitschland. EEN VOORSTEL VAN BYRNES. Tijdens de bijeenkomst van Zaterdag van de Groote Vier is de agenda van de binnenkort te houden conferentie over Duitschland ter sprake geko men. Byrnes bracht daarbij het plan naar voren om de bezet tingstroepen in Duitschland aanzienlijk te beperken. Ook in Oostenrijk zouden volgens dit voorstel de bezet tingstroepen verminderd moe ten worden tot 10,000 man per mogendheid. Rusland zou in Polen 20.000 man mogen handhaven. Molo- tov wenschte deze zaak eerst met de Sovjet-deskundigen te bespreken. De ministers gingen ermee accoord het onderwerp (Oosten rijk op de agenda der bespre kingen inzake Duitschland te plaatsen. Byrnes stelde tenslotte voor, dat speciale plaatsvervangers der ministers de inzichten zul. len vernemen van België, De nemarken, Joego-Slavië. Lu_ xemburg, Nederland, Polen en Tsjecho-Slowakije. Deze landen moeten worden gehoord, voor dat de raad van ministers be slissingen heeft getroffen. „Spontane" demon straties in Spanje. SPANJE UITGESLOTEN VAN DE V. N. In Spanje worden vandaag spontane demonstraties geor ganiseerd tegen de pogingen tot inmenging van het buiten land in de Spaansche kwestie. Vele zaken hebben opdracht gekregen hun deuren te sluiten en het personeel naar de be toogingen te zenden Affiches en strooibiljetten dwarrelen door de straten van Madrid en de radio en de ge censureerde pers voeren met veel tamtam een pro-Franc o- campagnc. De demonstraties hebben ten doel het buitenland de aanhan kelijkheid van het volk aan Franco te toonen. JOUHAUX WIL BREKEN. In de politieke commissie van de V. N. heeft -de Fran- sche afgevaardigde Jouhaux ,in naam van 17.000.000 arbei ders, vereenigd in de wereld- vakvereenigingsfederatie", het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Franco ge- elscht De Amerikaansche ged< geerde, Connally. verklaarde daarop, dat de Ver. Staten on der geen voorwaarde ten gun. ste van dit voorstel zullen stemmen. De sub-commissie van de politieke commissie der V. N. heeft een voorstel aangenomen waarbij aan de algemeene ver gadering wordt voorgesteld dat het bewind van Franco uitge sloten zal zijn van het lidmaat schap van internationale orga nen van de Ver. Naties. is het 25 jaar geleden, dat Tokio door e^n aard beving werd geteisterd; viert Jhr. A. D. La- man-Trip, oud-hofmaar schalk van H. M. de Koningin, zijn 65e ver jaardag. Chineesch arsenaal de lucht in. In Sjanghai is een groot ar senaal In de lucht gevlogen, waarbij een groot aantal doo- den en gewonden zijn gevallen. Het duurde uren voor de brandweer aan de bestrijding van de geweldige brand kon beginnen, als gevolg van de steeds voortdurende granaat ontploffingen. Tot ver in de omtrek is aanzienlijke schade ontstaan. Uit Amerikaansche ha vens zijn 17 schepen met graan naar Duitschland vertrokken. Groote hotelbrand in Atlanta. Een hotelbrand, die als .,de grootste in de Amerikaansche geschiedenis" wordt beschreven heeft gewoed in het YVinecoff- hotel te Atlanta In de staat Georgia (V- S.) Het aantal dooden wordt op honderdzes tien geschat, het aantal ge wonden op honderd. Ongeveer dertig personen moeten gedood zijn, doordat zij van de derde verdieping spron gen. Het drieendertig jaar oude gebouw bezat geen brand trappen, maar stond als „brand-proof" geboekt. Sidky Pasja vraagt ontslag. Zondagavond is te Cai'ro of ficieel medegedeeld, dat Ismail Sidky Pasja, de Egyptische minister-president, zijn ont slagaanvrage heeft ingediend, Koning Faroek heeft het ont slag nog niet aanvaard. Meer pakketten? Het dienstmeisje van de fam. Boer, mej. J. Visser, die bij de ontploffing op Sint Nicolaas- avond ernstig werd gewond, is tengevolge van de bekomen ver wondingen overleden. Zij is het derde slachtoffer van deze bom aanslag. De toestand van de gehuwde schoondochter, mevrouw Boer, en van de 18-jarige mej. Boer, dfe dochter, is redelijk, naar men ons mededeelde. DE SERGEANT. Nauwelijks een uur vóór dat een St. Nicolaaspakket met een helsche machine er in door een nog onbekend militair aan het huis van de ongelukkige familie Boer te Den Haag was be zorgd. trof Donderdag 5 Decem ber jl. de bestuurder van een kleine D.K.W.-auto op de groo te verkeersweg Amsterdam—Den Haag op een afstand van 24 km. van de hoofdstad een zwaar ge wonden 29-jarigcn Nederland- schen sergeant aan. die zwakjes met zijn arm zwaaide. De bestuur der bracht zijn wagen tot stil stand en nam den sergeant, die met zijn garnizoen in 's-Graven- hage is gedetacheerd, op. In Am sterdam aangekomen, reed hij naar het Wilhelminagasthuis, waar de gewonde ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is nog ernstig, maar niet levensge vaarlijk. Aanvankelijk meende men met een normaal ongeluk op de weg te doen te hebben, maar een me disch onderzoek wees uit, dat het slachtoffer doorzeefd was met scherven. Tot hoofdinspecteur H. Dijkstra van de Amsterdamsche recherche, die den sergeant Za terdag voor de eerste maal heeft kunnen hooren, zeide de gewonde eerst, dat hij op de weg was aangereden, maar toen hem werd voorgehouden, dat hij daarvan Vrijdagmiddag was het Haagsche Bezuidenhout in rep en roer vanwege een hoogst-sensatloneele mededeeltng. welke het dagblad -.De Nieuwe Nederlander" op zijn nieuwsbor<j had laten vermelden, namelijk, dat degeen, die op St. Nl- colaasavond in zijn huis aan de Prinsengracht door het verraderlijke pakketje was gedood, niemand minder was dande heer De Boer, het lid van de Commissie-Generaal Groote volksmassa's drongen samen, de trams konden niet verder, er werd opgewonden ge discussieerd. zelfs klon ken vijandige kreten Het was een vergissing. De vermoorde heet na melijk Boer en zoo was de „fout" ontstaan. bezwaarlijk zoo tallooze scherf- wonden had kunnen oploopen, stapte hij van deze verklaring af en antwoordde aarzelend, dat hij zich niet kon herinneren wat er met hem gebeurd was. Zijn uit latingen werden daarop dermate onsamenhangend, dat de doktoren een langer verhoor niet verant woord achtten. Het ernstige vermoeden is thans gerezen, dat deze sergeant het slachtoffer van een tweede „St. Nicolaas-surprice" is geworden. Waar het een militair is geweest, die (een uur later) bij de fam. Boer het pakket met de bom heeft bezorgd, acht de recherche het anderzijds echter evenmin uit gesloten, dat de sergeant zijn ver wondingen aan zich zelf heeft te wijten, doordat hij zelf een der gelijk helsch pakket vervoerde. Met vrij groote zekerheid meent de recherche nl. te weten, dat op St. Nicolaasavond meer dan één Vliegtuig van „Willem Barendsz" verongelukt. Een van de vliegtuigen van de Ned. walvischvaarder „Wil" lem Barendsz" is Zaterdag in de Tafelbaai (Zuid-Afrika) gestort, toen het een oefen- vlucht maakte. Van de bemanning, die uit vier koppen bestond, zijn drie leden gered en naar het zie kenhuis overgebracht. Eén van hen verkeert in ernstige toe stand. Drie leden van de be manning behoorden tot de Kon. Ned. marine; onder hen bevindt zich de navigator, van wien men gelooft dat hij om het leven gekomen is. Brood wordt duurder. EEN CENT PER HEEL BROOD. Tot dusver gaf de Regeering via de bakkers aan de brood- verbruikers een subsidie van 6 cent per brood van 800 gram. Deze subsidie zal met ingang van heden met 1 cent worden verminderd. In verband hiermede wordt met ingang van 23 Dec. de broodprijs met 1 cent per 800 gram verhoogd, terwijl tevens de vaste prijs wordt vervangen door een maximumprijs en een minimumprijs, welke laatste 2 cent lager ligt dan de maxi mumprijs. Voor bezorgloon mag 1 cent extra berekend worden. Royaal plan voor West-Indië. GOUVERNEUR KASTEEL TERUG NAAR CURASAO. Zaterdagmiddag is de Gou verneur van Curasao, dr. P. Kasteel, per K.L M. via New York naar Willemstad ver trokken. Vóór zijn vertrek deelde üij mede, dat de Ned. Regeering cp het oogenblik voor West-Indië een plan uit werkt, dat z.i. op zeer royale wfjze tegemoetkomt aan ver schillende verlangens. Op verzoek van vijf lei dende figuren uit het mijnbe drijf, tegen wie bezwaren zijn Ingebracht, zal een Eereraad worden samengesteld, bestaan de uit drie personen buiten het mijnbedrijf, die het alge meen vertrouwen ln de mijn streek genieten. De instructie van de Vóór- en tegenstanders van het accoord blijven actief. Nederlanders moesten een dam opblazen. Tijdens het afgeloopen week einde heeft de basis-overeen- korast van Linggadjati weer in het centrum van de belang stelling gestaan, waarbij voor al het feit, dat de Partai So- sialis, de party van Sjahrir en Sjarifoe.ddin, zich achter het accoord heeft geplaatst, de aandacht heeft getrokken, al kan men moeilijk zeggen, dat dit besluit van het party- bestuur niet verwacht zou zyn. De Partai Rakjat Djelata (de Volkspartij) heeft echter krachtig stelling genomen te genover het be9luit van Ling gadjati. Volgens het persbureau „Antara" zal de Hooge Ad viesraad van de Repoeblik Donderdag en Vrijdag by een- komen ter bepaling van zijn standpunt. DE INSTRUCTIE. Inmiddels heeft de Ned. Re geering de instructie van de Comissie-Generaal aan de openbaarheid prijsgegeven, daarbij voldoende aan de wensch, welke o.m. reeds in het voorloopig verslag inzake de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen door vele Ka merleden naar voren was ge bracht. Ook de Aide-memoire, welke op 6 Aug. j.l. aan de Britsche Regeer'ing werd over handigd en waarin de begin selen, waarop de Ned. Regee ring bereid was de besprekin gen met de vertegenwoordi gers van de Indonesische Re poeblik voort te zetten, zijn opgenomen, is thans openbaar gemaakt. Het eerste deel der instruc tie, handelende over de stijl der Commissie-Generaal, re gelt de werkmethode; het tweede deel geeft een omschrrj- bompakket vervoerd is. Tot nu toe is het een raadsel gebleven uit welke motieven de aanslag op de familie Boer in Den Haag. waarvan dc beide ouders en het dienstmeisje het slachtoffer zijn geworden, is gepleegd. Politieke beweegrede nen worden zeer onwaarschijnlijk geacht. De Amsterdamsche recherche verzoekt thans den tot dusverre onbekend gebleven D.K.W.-be- stuurder, die den sergeant op weg naar Amsterdam in zijn wa gen heeft opgenomen en naar het gasthuis heeft vervoerd, zich met het hoofdbureau van politie te Amsterdam in verbinding te stellen. Het ligt nl. voor de hand, dat deze den sergeant naar de oorzaak van zijn verwondingen heeft gevraagd en het antwoord daarop, dat waarschijnlijk vlak na de explosie is gegeven, kan van groot belang zijn. op eigen terrein Kleine overwinning van Goes op Middelburg. Groote nederlaag van Robur. DISTRICT VI. lc klasse: VVV—NAC 3-2; De Baronie DNL—Helmondia 3-1, NO AD'Helmond 1-2; RK TVV—Longa 1*0; Vlissingen— BW 0-4. RKTVV en Baronie DNL ver rasten beide door een overwin ning op resp. Longa en Helmon- dia. Helmond zorgde voor de der de verrassing door NOAD te kloppen. VVV wist NAC achter zich te laten, naar wij meenen echter slechts tijdelijk. BW had een goede dag door de nederlaag van NOAD en de overwinning op onze provinciale eerste Was sers, die op eigen veld de eerste nederlaag kreeg te incasseeren. Het was .een flinke en nu de staart zich zoo geweldig gaat roeren, is een voorsprong van vier punten en één of meer wed strijden meer gespeeld, een zeer wankel bezit. Uitkijken Vlissin gen! NOAD 12 8 2 2 28-14 18 BW 10 8 1 1 24-7 17 Willem II- 111 7 1 3 24-14 15 Longa 11 4 4 3 19-10 12 VW 10 5 1 4 20-19 11 NAC 9 4 1 4 23-15 9 Vlissingen 11 3 3 5 17-32 9 Helmondia 11 3 2 6 15-22 8 Helmond 12 3 1 8 18-33 7 Baronie DNL 9 2 1 6 12-26 5 RKTVV 10 2 1 7 15-23 5 2e Klasse A. Alliance—Dosko alg.; Goes— Middelburg' 1-0; Terneuzen—RB C 6-2; Breskens—De Zeeuwen afg. Internos—TSC 1-3; Hero— Biervliet 4—4. Goes kwam tegen de groen- witten maar juist met de hakken over de sloot, maar de buit is bin nen en dat zullen de Goesenaren wel het voornaamste vinden. Het wachten is nu op het falen van de beide kopploegen TSC en De Zeeuwen. De eersten omzeilden de lastige Internos-klip en namen revanche voor het puntie, dat ze indertijd tegen dezelfde tegenstan ders moesten laten, terwijl De Zeeuwen haar wedstrijdenaantal op tien zag blijven, doordat him wedstrijd tegen Breskens niet kon doorgaan. Ook Alliance— Dosko vond geen doorgang. In de onderste helft weerden zich ook hier de staartdubs. Terneu zen deed meer dan verwacht werd, door een half dozijn doel punten te maken tegen het steeds meer afzakende RBC. waartegen de oud-eerste Wassers er slechts twee konden stellen. Biervliet deed eveneens heel goed werk en hoewel de laatste plaats nog steeds hurr deel is en de achter stand op nummer voorlaatst zelfs een punt grooter werd, zal dit ge lijke spel de Biervlietmannen toch weer wat moed geven. De stand" is thans: TSC 13 9 4 De Zeeuwen 10 9 0 Goes 12 7 3 Dosko 11 7 1 Alliance 115 4 RBC 13 6 0 0 48-20 22 1 35-11 18 2 34-23 17 3 35-30 15 2 31-18 14 7 37-38 12, Middelburg Breskens Hero Internos Terneuzen Biervliet 11 4 3 12 3 2 10 2 3 12 1 4 11 2 1 4 15-15 11 7 17-35 8 5 26-34 7 7 19-34 6 24-28 12 1 1 10 17-52 3e klasse E. Yerseke—Zeelandia afg.; Steenbergen—EMM 1-1: Odio— Robur 10-3. Zierikzee-RCS afg.; RKFC—Burgh afg. Slechts twee wedstrijden von den hier doorgang en al was de zege van Odio niet onverwacht, het aantal doelpunten, dat Robur tegen zich zag maken, is wel wat aan de hooge kant; Odio werkte zich weer naar de tweede plaats, terwijl Robur enkele plaatsen tui melde. EMM deelde in de pun- tenverzamelwoede van alle staartsclubs en ontfutselde Steen bergen de helft der winst, zonder dat het de blauw-witten overigens van de laatste plaats hielp, ge tuige de stand: RCS ODIO MOC Zeelandia Steenbergen Zierikzee Burgh Robur Yerseke RKFC EMM 9 9 0 0 33-7 18 10 8 0 2 46-19 16 9 6 2 1 34-11 14 4 1 3 23-15 10 12 4 2 6 23-31 9 3 15 13-18 9 3 15 17-39 10 3 1 6 18-30 8 2 15 20-19 10 1 3 4 10-25 8 1 2 5 5-28 3e klasse F. Axel—Sluiskil 0-1: Aardenburg —Hontenisse 4-4; Schoondijke— Oostburg 1-3; Clinge—Steep 0-1; Hoofdplaat—Corn Boys 5-3; IJzendijke—Hulst 1-3. Axel schijnt er behagen in te scheppen op het beslissende mo ment te falen. Ook nif weer lieten zij de volle winst aan Sluiskil, ter wijl juist de kopploeg een misstap deed. Aardenburg wist Hontenisse een kostbaar punt te ontfutselen en Oostburg profiteerde mee van de nederlaag, die Clinge tegen Steen leed door zich met Steen en Clinge aan de kop te plaatsen. Hoofdplaat stelde zich definitief in veiligheid door een onver wachte zege op de Cora Boys, maar IJzendijke wist ook nu geen enkel punt te bemachtigen, zoodat de strijd om de roode lantaarn nu wel verder zal worden gevoerd tusschen het trio Schoondijke, Aardenburg en IJzendijke, wat uit de stand duidelijk blijkt: Clinge 12 8 2 2 28-14 18 Steen 12 8 2 2 32-19 18 Oostburg 11 7 2 2 37-26 16 Axel 12 8 0 4 42-16 16 Sluiskil 11 5 3 3 30-26 13 Corn Boys 12 5 3 4 34-24 13 Hulst 12 6 1 5 26-26 13 Hontenisse 11 4 4 3 34-31 12 Hoofdplaat 11 5 1 5 32-32 11 Aardenburg 12 1 2 9 25-52 4 Schoondijke 12 2 0 10 17-48 4 IJzendijke 12 101119-42 2 Res. 2e klasse E. RCS 2—Goes 2 afg.; De Zeeu wen 2—Breskens 2 afg.; Dosko 2 Terneuzen 2 afg.; Middelburg 2Vlissingen 2 03. Door een 0-3 overwinning op de groen-witten werkten de Vlis- singers zich, mede dank zij het niet doorgaan der andere wed strijden naar de 3e plaats. De stand is nu: Dosko 2 11 Goes 2 9 Vlissingen 2 9 MOC 2 8 Terneuzen 2 8 RCS 8 Zeeuwen 2 7 Steenbergen 2 8 Middelb. 2 11 Breskens 2 9 11 0 0 50-12 22 7 0 2 30-11 14 4 1 4 21-19 9 4 0 4 16-14 8 4 0 4 16-14 8 2 4 2 13-13 8 3 1 3 14-16 7 3 1 4 20-19 7 1 2 8 9-40 4 0 1 8 9-40 1 Shag in een trein verstopt. Dezer dagen ontdekte de douane te Roosendaal op het station bij het controleeren van de D-trein uit Brussel in de luchtkokers van een Bel gische wagon duizend pakjes, elk van een half ons shag. De eigenaars bleven spoorloos. Wel is komen vast te staan dat diverse personen by de smok kel betrokken zijn. Vermoede lijk is deze belangrijke hoe veelheid shag in de wagon verborgen toen deze des nachts geruimen tijd stil stond op een station te Brussel. De „Friesland" naar Zuid-Afrika. Zaterdagmorgen is het K. L.M.-toestel „Friesland" van Schiphol voor de tweede proef vlucht naar Zuid-Afrika ge start na een vertraging van anderhalf uur tengevolge van een storing in de radio-instal latie. Gezagvoerder is de be kende K.L.M.-piloot A. Vi. ruly. Steeds beter treinverkeer. Zaterdag 14 December wordt de herstelde spoorbrug over de Maas bij Mcok weer in gebruik genomen en met in gang van Maandag d.a.v. zal het treinverkeer tusschen Nij megen en Venlo hervat wor den. Vrijdag 29 December wordt ook de electrische tractie op het baanvak Zaandam-Alk maar hervat en Zaterdag 21 December komt de spoorbrug bij Westervoort weer in ge bruik, waardoor het treinver keer over Zevenaar naar de Achterhoek hersteld kan wor den. Geheimzinnige vergiftigingen te Nijmegen. De politie te Nijmegen is reeds sedert 1943 bezig met het enderzoek van eenige ge heimzinnige vergiftigingsge- vallen op de stijfselfabriek „Hollandia", waar in de loop van 1943 vier en in het vol gende jaar nog één werkbaas is overleden onder omstandighe den, welke vergiftiging door rattenkruid deden vermoeden. De slachtoffers hadden allen dreigbrieven ontvangen. Thans is aan het licht ge komen, dat op de dagen, dat de vergiftigingsverschijnselen zich voordeden, telkens een zelfde man de fabriekscantine bediende. Hoewel een deskun dige ook eenige overeenstem ming constateerde uit 'smans handschrift en dat van den onbekenden dreigbrief schrijver, blijft hij hardnekkig ontken nen. De motieven, welke tot dit vergiftigingsdrama zouden hebben geleid, zijn ook volko men onduidelijk Het onderzoek' wordt krach tig voortgezet. - Te Amsterdam is een 23- jarlge motorrijder bij een bot sing met een militaire vracht auto om het leven gekomen. ving van haar taak, bij de vervulling waarvan de com missie o.m. had uit te gaan van de koninklijke rede van 7 Dec. 1942, de regeeringsver- klaring van 10 Febr. 1946, de troonrede van 23 Juli 1946 en een regeerings-aide-memoire van 6 Aug. 1946. De opdracht vermeldt ver der: aanpassing der nieuwe rechtsorde in Ned. Indië bij die van het overige Azië, ver nieuwing van de samenwerking met Nederland met instem ming van de Indonesische vol keren en onder goedkeuring van de Staten-Generaal. RUIMERE OPDRACHT. In haar memorie van ant woord inzake de begreoting van Overzeesche Gebiedsdee len deelt de Regeering ten slotte nog mede, dat uit de verslaggeving der Commissie- Generaal al spoedig is geble ken, dat de begrenzing der na te streven nieuwe ordening volgens de instructie Indien streng werd vastgehouden aan de in de aide-mémoire en de 10 Februari-verklaring gedach te uitwerking van de 7 De- cember-rede te eng getrok ken was. De regeering heeft gemeend aan de Comissie-Generaal in ruime mate gelegenheid te moeten laten om na te gaan, van wat wenschelijk voor komt, naar haar bevinding ter plaatse als feitelyk bereikbaar en aannemelijk kan worden beschouwd, en zij heeft aan vaard, dat de Commissie-Ge neraal, in overleg met de In donesische delegatie en met haar president, vastlegde, welke overeenstemming kon worden bereikt, en dat het re sultaat dezer overeenstem- ming werd gepubliceerd. VÓÓR EN TEGEN Het Amsterdamsch Comité „Indië binnen het Koninkrijk" zond een manifest, waarin de overeenkomst en overigens ook de Repoeblik Indonesia wor den afgewezen. In vergaderin gen in Groningen en Den Haag hebben o.m. oud-minister Lo- gemann en de heeren Joekes en Frans Goedhart met klem aangedrongen op aanvaarding van het accoord. Een' aantal vooraanstaande B.S.'ers uit Groningen heeft de verwachting uitgesproken, dat aanvaarding van het ont- werp-accoord tot ernstige bin- nenlandsche moeilijkheden zou lelden. In de „Merdeka" wordt reeds by voorbaat stelling ge nomen tegen een veronderstel de mogelykheid, idat het Ned. Kabinet een geamendeerde ba sis-overeenkomst aan de Sta ten-Generaal zou voorleggen. Volgens het republikeinsche blad zou dit tot gevolg heb ben, dat de Indonesische par tyen, welke thans ,de overeen komst steunen, zich scharen aan de zyde van hen, die er tegen zyn. DE MILITAIRE TOESTAND. De Ned. en Indonesische commissies zijn bij Semarang bijeen geweest, doch konden niet tot overeenstemming ko men, doordat de Indonesische commissie vasthield aan de van Indonesische zyde vastgestel de demarcatielijn. Voor de Ne derlanders was deze lijn niet aanvaardbaar, daar zij niet gebaseerd is op den status- quo van 14 October, die door de gezamenlijke bestandscom missie als bindend was aan genomen. Overigens worden uit ver schillende sectoren Indonesi sche infiltraties, beschieting van Nederlandsche troepen en een enkele botsing van een patrouille met extremisten ge meld. Daar gebleken is, dat de T.RX water van de irrigatie- dienst Modjokerto gebruikt voor militaire inundaties bin. nen de Ned. zóne, zijn de Ned, troepen gedwongen geweest de dam bij Ponokawa op te blazen en het Ned. patrouil- legebied weer droog te leg gen. -Op Sumatra komen neg 9teeds aanvallen op convooien tusschen Medan' en Belawan voor, zelfs in dier mate, dat de chauffeurs van deze con vooien spreken van „dooden- ritten". Aangezien het hier een verbinding van vitaal belang betreft, gaat men met de autotransporten voort. PROF. YV. C. YV. DE VRIES. Zondagmidag heeft prof. W. C. W. de Vries (P.v.d.V.) voor de radio gesproken. Hij be sprak de procedure, die straks gevolgd zal worden bij de be handeling van de Cheribon- overeenkomst in de Tweede Kamer en uitte als zijn mee ning dat de Kamer gelegen heid zal krijgen door het ver werpen van de begrooting voor het Ministerie van Overzee sche Gebiedsdeelen, haar af keuring uit te spreken over het beleid van minister Jonk man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1