Glundere kindertoetjes Arbeider verried zijn baas Aanval op het Gezantschap bij de Heilige Stoel UIT DE PROVINCIE LAATSTE NIEUWS WALCHEREN Zeeuwsche 1 eeuwsche «nippers TWEEDE KAMER Twee moties inzake Franco-Spanje ingediend. Begrooting van Sociale Zaken goedgekeurd. In de Vrijdagmiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamer Is het wetsontr werp tot opheffing van het her stelfonds 1940 zonder beraadsla ging of stemming goedgekeurd. Daarna werd de behandeling van de hoofdstukken Sociale Za ken. van de rijksbegrootingen voor 1946 en 1947 voortgezet. De Minister van Sociale Za ken, de heer Drees, beantwoord de de sprekers, die bij de afdee- ling volksgezondheid het woord hebben gevoerd. De Minister wijst erop. dat de sterftecijfers voor t.b.c. slechts even boven de cijfers van vooij de oorlog liggen, ook de zuige lingen-sterfte heeft het percen tage van voor de oorlog weer bijna bereikt. Spr. deelt mede, dat plannen tot reorganisatie van de gezond- heidszorg in voorbereiding zijn. De heer Van der Brug (P.v. d.A.) geeft nog te kennen, dat z.i. de drankbestrijding op meer subsidie aanspraak zou mogen maken. Minister Drees verklaart op de opmerking van Mevr. v. d. Muij- zenberg-Willemse (C.P.N.) niet in te zien, wat hij nog op het ge bied der kwestie van de afwikke ling concentratiekampen kan doen. De begrootingen worden daar na z. h. stemming aangenomen, met aanteekening, dat de C.P.N.- fractie geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Hierna werd de beschouwing over de begrooting van Buiten- landsche Zaken voortgezet. Bij de algemeene beschouwing gen kwam de heer De Groot (C. P.N.) aan het woord. Spr. zegt het optreden van Minister van Kleffens in de Veiligheidsraad sterk af te keuren. Franco-Spanje schetst spr. als een vijand van ons land. Spr. is van oordeel, dat thans betrekkin gen dienen te worden aange knoopt met de regeering-Giral. Hij kondigt een motie daartoe aan. De heer de Groot dient een motie in, waarin het ongewenscht zijn van de betrekkingen met Franco-Spanje wordt uitgespro- ken. Minister van TB^gt^lairwijst er in zijn antwoordréde óp, dat het streven der regéering gericht is op de bevordering van vrede en veiligheid, hetgeen zij het best meent te kunen bereiken door naar vermogen de Ver. Naties te steunen. Omtrent de democratiseering van de dienst van zijn departe ment, merkt spr. o.a. op, dat thans ieder, die over de ver- eischte kunde en eigenschappen beschikt, in de dienst kan worden opgenomen. De eischen zijn hoog. Wat de Spaansche kwestie aan gaat merkt spr. op, dat in Ame rika deze middag een bespreking aan de orde is. Daarover is hij nog niet ingelicht, zoodat hij lie ver niet verder op deze aange legenheid ingaat. Spr. betreurt het, dat in deze vergadering leden zijn, die niet beseffen van hoe hooge waarde het gezantschap bij de H. Stoel is. Opheffing ervan zou onwaar- Stalin weer ziek Volgens den Amerlkaanschen journalist Drew Laerson, heeft Stalin in November opnieuw een zware hartaanval gehad en heeft hij de laatste zes weken rustend doorgebracht in het gezondheids- - oord Sotsji op de Krim. Fransche duikboot vermist. In marinekringen in Frankrijk bestaat ongerustheid over het lot van een Fransche duikboot, die reeds 30 uur over tijd is. Een groot aantal vaartuigen is in de omgeving van Toulon aan het zoeken, tot nu toe vergeefs. Latere berichten melden, dat alle hoop op redding is opgege ven. Nog 300 montage-woningen Op de opslagterreinen van de haven van Dordrecht ligt op het oogenblik een groote hoeveelheid materiaal voor montagewoningen. Het betreft hier de zg. „Maycrete"-wonin- gen, waarvoor een aantal on derdeden in Engeland is ge kocht en die, zij het met een wijziging in de constructie, voor Nederlandsch gebruik geschikt zijn gemaakt. Reeds zijn 140 van deze semuper- manente woningen gebouwd in de Wieringermeer. In Bre da heeft men er 60 opgetrok ken. Met de bouw van de fundeering voor nog 550 wo ningen elders in de geteisterde gebieden wordt goede voort- fang gemaakt, zoödat ook eze woningen spoedig kunnen worden neergezet. Een herverdeeling van ruim 300 andere „Maycrete"-wonin gen is noodzakelijk geworden, omdat een aantal gemeente, besturen in de geteisterde ge- bieden geen belangstelling voor deze woningen, die bo ven de hoeveelheid perma nente woningen zijn toegewe zen, heeft getoond. Iets voor de „Willem Barendsz.". Een Engelsche koel- maatschappij, die wal- vischvleesch invoert, heeft dezer dagen te Londen aan 500 perso nen een maaltijd aan geboden, die in hoofd zaak bestond uit walvischvleesch By de genoodigden schijnt dit gerecht bui tengewoon in de smaak te zijn gevallen. dig zijn. Zij zal door de regeering niet in overweging genomen kun nen worden. Bij de replieken dient de heer van der Goes van Naters (P.- d.A.) een motie in, waarin de Kamer haar instemming met de Ned. voorstellen aan de U.N.O. inzake; Spanje betuigt. Over de beide moties zal Dins dag' gestemd worden. De begrooting voor 1946 wordt z.h.s. aangenomen, met aanteeke ning, dat "de C.P.N. wil geacht worden 'te hébben tegengestemd. Bij de .begrooting' voor 1947 verdedigt de heer Zandt (S.G.) een amendement om de post voor het gezantschapbij de H. Stoel te schrappen. De héér Schmal (C.H.) die net de heeren Deernink en van der Feltz het amendement onder steunt, verklaart dat' zijn fractie nee_j vóór het amendement zal stem-1 ri„ i J In de haven, van Athene De stemming oyer het amen-zya vier Amerlkaansche oor dement wordt aangehouden tot logsschepen aangekomen- Dinsdag, Lewis kondigt een leening aan. OM ZIJN BOETE TE BETALEN. John Lewis en zijn mijnwer kers-organisatie hebben een lee ning aangekondigd ter betaling van de boete van 3.500.000 dol lar voor de Union en die- van 10.000 dollar voor Lewis, welke door het federale hof in verband met de kolenstaking werden op gelegd. De sommen zijn reeds gedepo- en zingende arbeiders St. Nicolaas in de kampen. Met open mondjes zaten Woensdag- en Donderdagavond meer dan 350 kinderen in de cantines van de arbeiderskampen Souburg, Westkapelle, Willem III-kazerne en het Zwitsersch barakkenkamp hun oogen uit te kijken naar al het heerlijks, dat de „wederopbouw-St. Nicolaas" voor hen had uitgestald en...... naar St. Nicolaas zelf, die niet alleen aanwezig was, maar zelfs fier op zijn paard of deftig in de auto, de stoet van kinderen naar de feestzaal had begeleid. Heime lijk zijn ze misschien wel een beetje bang geweest voor Zwarte Piet (ieder op zijn beurt is im mers wel eens stout) maar aan de ijver waarmede ze de goede heilige man toezongen, deed dat niets af. De zwarte Pieten vielen best mee 'en Sinterklaas zelf toon de zich heel vergevingsgezind. Niemand ging zonder een prach- tfg stblc speelgoed en het -nobdlge lekkers naar huis. De verwon- derd'e „OhV waren dan ook- niet- van de lucht en de kinderen heb ben een heerlijk St. Nicolaasfeest beleefd, datze .niet licht zullen vergeten. Ook de wederopbouw- en D.U. W.-arbeiders, achter in de zaal stonden enthousiast met de peu ters «Zie de maan schijnt door de boomen" mee te galmen. Aan de glunderende toetjes waarmee de kinderen het podium afklau- terden, kon men zien, hoe hun ge schenken in de smaak vielen. De wederopbouwarbeiders zullen de- avond niet meer vergeten, omdat zij, hoewel ver van huis, minstens evenzeer als de klein tjes genoten hebben. Talrijke autoriteiten hebben op het po dium in de diverse cantines hun een pluim op de hoed gestoken, maar zij zelf lieten van achter, uit de zaal een waarschuwend „sstt" hooren, legden de: vinger op de mond en beduidden den spreker op het podium te zwijgen. Er zijn nu eenmaal dingen, die je niet zegt. En meer nog dan de later ko- 'mende revue, het cabaret of bal na, hebben de glundere kinder toetjes aari de werkers de ver zekering gegeven, dat dit feest geslaagd is, omdat'de vele uren de laatste dagen 'was dit' tot diep in de nacht die er aan besteed zijn, hun werk ten volle en meer dan dat, waard waren. En ze zijn dan ook vast besloten, het niet hier bij te laten, maar te laten zien, dat ze kérels zijn met een hart in hun body, die Zeeland er bovenop willen hel pen! Ze hebben nóg groote plan nen vóór de toekomst!' Ook elders St. Nicolaasfeest Zooals' alle jaren heeft ook dit jaar de oude kindervriend, St. Nicolaas, het leger van zijn vrien den en vriendinnetjes niét in de steekgelaten. v» Op verschillend^ scholen irr Goes, Middelburg en - Vlissingen verscheen deSint reeds Donder dagmorgen. In Middelburg en Goes maakte de oude bisschop van Myra, voorafgegaan door het muziekgezelschap, een rondrit door dè stad. In Middelburg werd het Gasthuis nog bezocht,, waar de- goede Sint de kleine patiëntjes gelukkig maakte. Daar naast bezocht de Sint nog het St. Nicolaasfeest van de ..Broeder band" in het Schuttershof'te Mid delburg, Waar hij Woensdagmid dag reeds een bezoek had ge bracht- aan het feest van de kin deren van de leden van' de Cen trale bond van Transportarbei ders. In Vlissingen bezocht St. Ni colaas de kinderen van 'de leden van de Vlissingsche Bestuurders- bond. Werkgelegenheid in Zeeland. Op 30 November 1946 stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau Zeeland ingeschreven 677 (35) personen, van wie er 401 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 30 Nov. 1946 werden 389 (28) personen geplaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 541 (256). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Meubelmakers, schoenmakers, kleermakers, me taalbewerkers, kantoorbedienden, kapsters, machinestiksters, naai sters, winkeljuffrouwen, kantoor bedienden, huish. personeel. Zuid-Beveland: Meubelmaker, schoenmaker, smeden, auto-mon teurs, bankwerker, smid-bankwer ker, bouwkundig-opzichter, bak kersknechts, kantoorbediende, kapster, wasscherijpersoneel, huish. personeel. Tholen: Automonteur, kleerma ker, smid, bakker, oestersorteer ders. Schouwen en Duiveland- Schoenmaker, wagenmaker, leerl. monteur, leerl. fitter, leerl. kellner, verpleegsters, kamermeisjes voor hotel. Zeeuwsch-Vlaandereiy Letter zetter, meubelmakers, stoffeerders, kleermaker, bankwerkers, lood gieters, smeden, lasscher, hotel kok, kantoorbediende, apothekers assistente, kapster, naaisters, tex- tielarbeidsters, kantoorbedienden, huish. personeel. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg heeft bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruimngen, Thólen, Zierikzëe, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Gedupeerde reizigers. Het is voor hen, die komen van Noord -Beveland en van Goes verder willen reizen per trein een handicap, dat de boot, die van Kortgene op Wolphaartsdijk vaart defect is en nu door een sleepboot is vervangen. Daardoor ont staat vertraging en mist de busdienst Wolphaartsdijk Goes-aansluiting met de trein uit Goes. Vrijdagmorgen bleek bij aan komst van de bus weer, dat de trein reeds vijf minuten tevoren vertrokken was, waar door eenige reizigers waren gedupeerd. Wellicht zal door overleg bereikt kunnen wor den, dat de trein eenige minu ten langer kan wachten. Provinciale gezondheids dienst voor dieren. De stichting ,,Prov. gezond heidsdienst vóór dieren in Zeeland" houdt in December op verschillende plaatsen in Zeeland'enkele algemeene ver gaderingen. Déze vergaderin gen zullen plaats vinden op Dinsdag 17 Dec., 's morgens te Axel 's middags te Oost burg, Woensdag 18 Dec- 's morgens te Kortgene en 's middags in Middelburg en Vrijdag 20 Dec., 's morgens in 's Heerenhoek en 's mid dags te Goes. In deze bijeenkomsten wordt o-a. de verkiezing dei* Ring- besturen eu het lid dat de kring in het bestuur van de stichting zal vertegenwoordi gen. aan de orde gesteld. Ook de film De bonte moet er uit" zal worden vertoond. De verdeeling van schorte- bont. Ten kantore van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 vond een bespreking plaats nopens de verdeeling van het via de Stichting ter beschikking ko mende schortebont. Van het totale kwantum, bedragende 20.000 M. is thans een derde gedeelte gereed gekomen er staat bij den fabrikant ter ver zending gereed. Het restant zal volgen ln de maanden Ja nuari en Februari. Lettende op de geleden oorlogsschade, zal het schortebond in de verhou ding 1 2 over Zuid-Bevel and en Walcheren worden verdeeld. Met de verkoop van het eerste gedeelte zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt. De ingeschakelde grossiers zullen er voor zorg dragen, dat het bont naar evenredig heid over alle daarvoor ln aanmerking komende gemeen ten wordt verdeeld. Naast het kwantum. dat Vlissingen v MUZIKALE WANDELING. De onlangs te Vlissingen ge houden collecte voor het klee- dingfonds van de Harmonie „Ons Genoegen" heeft 1325 opgebracht. Als blijk van er kentelijkheid zal de muziek- kentelij'kheid zal de muziekver. vanmiddag een muzikale wan deling door de stad houden, waaraan voor het eerst de vol ledige Signaalafdeeling zal medewerken. De stoet vertrekt om 3 uur van het Bellamypark en neemt de volgende route' Spuistr., C. Buskenstr., Bad- huisstr., Kerkhoflaan, Sotte- gemstr., Bonedijkstr., Singel, Rozengracht, Anjelierenlaan, Goudsbloemlaan, Beatrixlaan. Singel, Paul Krugerstr., Ho- beinst., Verk. Quakkelaarstr., Dishoeckstr., Kasteelstr., Glacisstr., Badhuisstr., Wal- str., Zeilmarkt. Emmastr., Hendrikstr., Steenenbeer, Wil- helminastr., Nieuwendijk, Bel lamypark. Middelburg ER KOMEN WEER VOLKSTUINTJES. De Vereeniging voor Volks tuinen „Kweeklust" heeft het gemeentebestuur verzocht het reeds vroeger gehuurde ter rein langs de Domburgsche Watergang en een terrein aan de Langevielesingel, oorspron kelijk gebruikt voor school- werktuigen, te mogen huren voor het uitgeven van volks tuintjes. B. en W. stellen thans de ,Raad v:or h^t,eer ste -terrein ..voor drie jaar,. 'het tweede, voor éëri jaar te vér-, huren.' Explosie in posikantoor te Utrecht. Vrijdagavond even voor acht uur werd de bevolking van Utrecht opgeschrikt door een zware ontploffing. Het bleek, dat een explosie had plaats gevonden in het hoofdpostkantoor. Onmiddellijk waren militai. ren aanwezig om het gebouw te bewaken, terwijl de poli tie een uitgebreid onderzoek begon. Men neemt aan, dat het een aanslag van buiten af is geweest. Tal van ruiten in de omtrek en in het ge bouw zelf moesten het ont gelden. Omtrent de motieven tast men volkomen in het duister. Vanochtend vernamen wij telefonisch, dat de schade minder ernstig is, dan zich aanvankelijk liet aanzien. De explosie is waarschijnlijk ver oorzaakt in een flesch che micaliën. Moeilijkheden op de „Oldenbarnevelt". De „Johan van Oldebarne- veldt" is uit Bombay te Mom- a in Kenya aangekomen, waar gewapende wachten een groot gedeelte van het havengebied hadden afgezet, aangezien aan boord van het schip moeilijkheden waren ontstaan met Duitsche krijgs gevangenen, geïnterneerden en zeelieden, die uit Voor- Indië naar Duitschland wor den gerepatrieerd. Naar verluidt hebben de Duitsche zeelieden, die er 2ich tegen verzetten naar Duitschland teruggezonden te worden, getracht het schip op te houden door een staal kabel over boord te gooien, met de bedoeling daardoor de schroef in het ongereede te brengen. Dinsdag regeeringsverklaring over Llngadjati. -De officigele regeeringsverkla ring over de ontwerp-overeen- komst zal Dinsdag 10 Dec. door minister Jongman in de Tweede Kamer worden afgelegd, terwijl dan tevens een memorie van toe lichting van de hand der Com missie-Generaal, ongeveer 40 bladzijden tellende, aan de Kamer zal worden aangeboden. De bedoeling is, dat Woensdag een aanvang zal worden ge maakt met de debatten. De verwachting is, dat de re- geecing zich in groote lijnen ach- ter het accoord van Lingadjati zal stéllen. Vertegenwoordiger Minister van Financiën te Batavia. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in Batavia een vertegenwoordiger van den minister van financiën zal worden benoemd, die rechtstreeks verantwoording schuldig is aan den minister van financiën. Overeenstemming op Sumatra. Na een bespreking van 4 uur zijn de Nederlandsche en Indone sische militaire delegaties op Su matra Vrijdag tot overeenstem ming gekomen. Groote vier zijn het eens. Vrijdag hebben de Grooe Vier overeenstemming bereikt t.a.v. de vredesverdragen met Italië en de overige as-satellieten. Een com missie van deskundigen zal nu de definitieve tekst der verdragen opstellen, waarna de betrokken mogendheden 3 weken, tijd krij gen voor dé bestudeeringhier van. Vandaag zullen de besprekin gen over het vredesverdrag met Duitschland beginnen. Schumacher protesteert TEGEN NEDERLANDSCHE EISCHEN. Dr. Schumacher, de leider der Duitsche socialisten, heeft tij dens een onderhoud met de Brit- sche ministers Dalton en Hynd geprotesteerd tegen de Neder landsche en Belgische aanspra ken op grenswijziging. Als deze eischen worden ingewilligd, aldus Schumacher, zullen de geallieer den verantwoordelijk zijn voor een groeiend nationalisme, dat snel in militarisme zou kunnen overgaan. Mirtdei' kolen voor de Industrie. Nu tengevolge van de mijn werkersstaking in de V.S. de toevoer van Amerikaansche kolen opnieuw onderbroken is, ligt het voor de hand, dat ook de kolenvoorziening van ons land hiervan nadeelige gevolgen gaat ondervinden. Hoewel getracht zal wor den de industrieele bedryvig- heid zoo min mogelijk te be perken, zal het kolentekort het noodzakelijk maken op de toewijzingen voor de indus trie een voorloopige korting toe te passen van tenminste 20 percent. Aangezien ook de kolen- toewijzingen voor de gas- en electriciteitsbe,dryven met minstens 20 percent zullen worden verlaagd, zal op het verbruik van gas en electri- clteit onmiddellijk een over. eenkomstige besparing moe ten worden bereikt. aan de Stichting is ter be schikking gesteld, wordt vla de normale handel een gelijke hoeveelheid geïmporteerd) zoo dat gedurende de eerstkomen de maanden niet minder dan 40-000 M. Zeeuwsch schorte bont ter beschikking komt van de draagsters der Zeeuwsche dracht. Het „schortevraagstuk" zal dus op korte termijn wor den opgelost. Daar de hoeveel heid voldoende ls om iedere draagster in het bezit te stel len van ten minste 2 schorten, wordt afgezien van de aan vankelijke gedachte om de ver koop slechts te doen geschie den tegen overlegging van een officieel bewijsje, dat betrok kene draagster is van de Zeeuwsche dracht. Voor de verkoop moeten uiteraard wel de noodlge textielpunten wor den overgelegd. Opgemerkt zij nog, dat in de voorziening ook betrokken zal worden de om geving van Axel en Cadzand, waar de oude dracht ook nog wordt aangetroffen. Gestrande reizigers. Om tién minuten voor zes arriveerde Donderdagochtend een verkleumd en slaperig ge zelschap op het station te Goes, reizigers die de voor gaande avond met de laatste trein uit Amsterdam waren vertrokken. Als gevolg van de treinontsporing by Delft waren zij met veel vertra ging in Dordrecht gearriveerd. Daar begon de misère eerst recht toen bleek, dat ondanks de stellige toezegging van den stationschef in Den Haag, de trein naar Zeeland reeds was vertrokken. Alle gereclameer en geprotesteer ten spijt wei gerde het hoofdkantoor der N.S. te Utrecht telefonisch een extra bus beschikbaar te stel len. Om middernacht kon het ge zelschap nog in een onver warmde bagagewagen tot Roo- zendaal komen. Daar moesten de gestrande zeizigers in een wachtlokaal de verdere nach- telyke uren doorbrengen, tot een andere goederentrein hen n-ir de plaats van bestem ming kon vervoeren. Koudekerk© Gemeenlebegrooting 1947. In de toelichting op de ont- werp-begrooting 1947, die op Maandag 9 December 1946 n.m. 2.30 uur in de openbare vergadering van de raad zal worden behandeld, geven B. en* W. een overzicht van de financieele positie der ge meente. Uit deze toelichting blijkt, dat de rekeningen over de ja ren 1941 t.m. 1944, zooals deze vastgesteld of voorloopig vast gesteld werden, uitwezen, dat achtereenvolgens meer was ontvangen dan uitgegeven 3386,23; 12927,51; ƒ7021,47 en 6075.72. De rekening over 1945 zal volgens de voor loopige gegevens een cijfer te zien geven van 16725,34, waarbij rekening is gehouden met achterstallige inkomsten eh uitgaven. De financieele positie van de gemeente Koudekerke kan dus gunstig genoemd worden, althans wanneer het Rijk de gemeente niet in de steek laat, want de oorlogsuitgaven be treffende de O.D.-wacht 17591,22, puinopruiming 1576,67, aanleg noodbruggen 857,95, drinkwatervoorzie ning 2921.08, bootdiensten 16370,41, totaal 39317,33, werden tot op heden nog steeds niet terugontvangen. Ook de schuldenlast der ge meente verminderde, dank zij een goéd financieel beleid aanmerkelijk; Immers op 1 Januari 1941 had de gemeen te nog leeningen loopende per yesto 73416,50, terwijl op 1 -Jan 1947'. .nog slechts lee- hingen'loopen tot een bedrag van 22753,50. Bljz. Gerechtshof 4 jaar en 3 maanden geëischt. Het timide mannetje, dat Vrijdagmorgen voor het Bij zonder Gerechtshof te Middel burg verscheen, de 26-jarige Marinus Slabbekoorn, uit Bie- zelinge, bleek zich schuldig gemaakt te hebben aan een daad van verraad, die zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben. Hij had aan den com mandant der Landwacht te Kapelle in 1944 een anonieme brief geschreven, waarin hii verzocht een huiszoeking t'ë doen bij zijn baas, den zaad handelaar A. van der. Have, omdat diens zoon, Jan Kees, een student, daar ondergedo ken was. „Neem die maar mee", schreef hij, „want dte hoort in Duitschland thuis". Onder tranen bekende Slab bekoorn de brief tijdens een zenuwtoeval geschreven te hebben. Hy had niet begrepen wat de gevolgen hadden kun nen zijn. De president weiger de dit te gelooven. omdat uit de strekking van de brief dui delijk bleek, dat verdachte zich zijn handelingen zeer goed bewust was. Dat de stu dent niet is gearresteerd, is uitsluitend een gevolg van de weigering van den comman dant der Landwacht om op anonieme brieven in te gaan. De procureur-fiscaal noem de den beschuldigde een groot huichelaar, die van begin tot einde heeft geweten, wat hy deed. Hij eischte een gevan genisstraf van 4 jaar en 3 maanden. De verdediger, mr. Adriaanse, verzocht het Hof rekening te houden met de omstandigheden bij het bepa len van de straf. Van een aan tal brieven, die ten gunste van verdachte waren, wist de pro cureur-fiscaal weinig goeds te zeggen. Deze zijn momenteel bij wijze van spreken in druk te verkrijgen; het verbaasde hem. dat er nog niet onder staat: „Doorhalen wat niet verlangd wordt". Uitspraak over 14 dagen LUI MAAR MET EEN POLITIEK VERLEDEN. „Te lui om te werken, een te groote mond, niet schroomend medeburgers te bedreigen" waren volgens den procureur fiscaal de voornaamste ka raktereigenschappen van den 33-jarigen Josephus Lockefeer uit St. Jansteen. Hy had zijn politiek verleden (ijverig N.S- B.-lid en opperwachtmeester van de W. A-voortgezet door toe te treden tot dé Duitsche „Nachrichtentruppen" in 1941 en tot de Landwacht Neder land in 1943.. De procureur fiscaal eischte acht jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr- Kurtz, drong aan óp cle mentie. LANDVERRADER KRIJGT 9 JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof veroordeelde den landarbeider W. F. Kayser uit Terneuzen, dié vrijwillig in Duitsche dienst was getreden, tot negen jaar gevangenisstraf, te beginnen op 31 Mei 1945, met recht op cassatie. Wegens vrijwillige dienstneming werden tevens veroordeeld de kleermaker F. L. Eernout te Clinge tot 4 jaar met recht op cassatie, de landbouwer M. H. de Koeyer te Terneuzen tot 4 jaar met hetzelfde recht, de Axelsche schilder J. den Engelsman tot 2 jaar en 6 maanden, de kan toorbediende L. J. de Regt te Terneuzen tot 3 jaar, de café houder E. de Block te Zuid. dorpe tot 2 jaar en 6 maan den en de arbeider J. de Roeck te St. Jansteen tot 3 jaar met recht op cassatie. H. E. Leuchtenberg te Hoek, die een goede Nederlander aan vrijheidsberooving bloot heeft gesteld, kreeg 2 jaar met recht op cassatie. T. G. de Visser te Goes werd vrij gesproken. FILMS VAN DE WEEK (Electro-Middelburg)In' de kleurenfilm „Spot niet met spo ken" herkent men Noel Coward's blijspel „Blithe Spirit". Een schrij ver roept de geest van zijn eer ste vrouw op, terwijl zijn tweede echtgenoote, die inmiddels ook sterft, hem eveneens als geest komt opzoeken. Het gegeven werd door David Lean vlot en met vaart verfilmd, terwijl Kay Hammond als de kwelgeest, Rex Harrison als haar slachtoffer en Margaret Rutherford als het me dium zeer goed spel geven te genieten. Schouwburg-Middelburg) Ralph Byrd en Kay Sutton vervullen de hoofdrollen in de spannende Amerikaansche film De Cycloon". Deze natuurramp, die met de flair, die wij van Hollywood gewend zijn, verfilmd is, vormt de climax van een reeks sensationeele gebeurtenissen. In het voorprogramma kan,men grie zelen om de avonturen van het cowboy trio „De Drie Musketiers" en om de nederlaag van het Ne derlandsch voetbalteam in Hud- dersfield. (Alhambra-Vlissingen) „De Hertog van West Point" ls een film met soms goed spel van Louis Hayward als de „hertog", 't opscheppertje.dat de les die men hem wil ge ven niet noodig blijkt te heb ben. Hoewel de film af en toe wat gerekt is en daardoor aan actie inboet, is deze, voor liefhebbers, van dit gen re. het zien zeker waard. Luxor-Vlissingen) „Love Story" ls ongetwijfeld een be- sek waard. De hoofdrollen werden ge speeld door Steward Granger en Margaret Lockwood. De geschiedenis speelt zich af ty- dens dé oorlog in Engeland en heeft filmisch eenige zeer goe de momenten. Het geheel heeft een dramatisch karakter, dat de toehoorders van het begin tot het einde in spanning houdt. Met ingang van 1 Decem ber 1946 is benoemd tot tijde lijk onderwijzeres aan de O. L. school (kom) te Arnemuiden, Mevr. M. M. MinetPltlo te Oost- en West-Souburg. Herkozen is tot ouderling in de Ned. Herv. kerk te Sou burg de heer A. Sturm. In twee vacatures gekozen de heeren L. Frangois Jr. en M. M. Deurwaarder, terwijl in een vacature voor diaken de heer A. Vis werd benoemd. Benoemd is tot kerkvoogd der Ned. Hervormde Kerk te Westkapelle de heer A. Klei- negier in de plaats van den heer A. Roelse die overleden Met ingang van 1 Jan. 1947 is benoemd tot eerste ambtenaar ter secretarie te Rilland-Bath de heer J. C. M. Gleerum te Kruiningen, Predikbeurten Ned. Hervormde Gem.: Vlis singen: 10 ds. Schoch, 5. ds. Hartjes; Arnemuiden: 10 en 2 ds. Hooykaas; Kleverskerke 2 ds. Waardenburg; Gry'ps- kerke: 10 ds. van Loon, .2.30 ds. N. Visser; Westkapelle: 9.30 Leesdienst, 2.30 ds. Reus; Souburg: 10 en 7 ds. L, C. Spijkerboer; Serooskerke: 10 ds. Visser, 7 Jeuddienst; Zou te] ande: 9.30 ds. Oosthoek; Meliskerke: 2.30 ds. van Woerden; Domburg: 10 en 7 ds. Nicolai; Aagtekerke; 10 en 2.30 ds. P. H. de Bres; Ritthem: 10 en 7 ds. Breukel- man; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds Richard; Nieuw en St. Joosland: 10 ds. Waardenburg, 2.30 Dienst. Gcref. Gem.: Aagtekerke; 3 maal leesdienst; Oostkapelle: 10 en 2.30 Leesdienst; West kapelle: 11 en 1.30 Leesdienst. Geref. Kerk: Westkapelle: 9.30 en 2 30 ds. Visser; Oost kapelle: 10 en 2.30 ds. Dee- nink; St. Laurens: 10 Lees dienst, 2.30 ds. F. C. Zwaai. Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Hin- driks; Havendorp: 3 ds Hin- driks. Geref. Kerk (art. 31 K.Q.): Middelburg: 2 ds.Arnold, 7 Cand. Vermeer. Chr. Geref. Kerk: Middel» burg: 10 en 2.30 ds. Meijerinf uit Zierikzee; Vlissingen: 9.30 en 5 Leesdienst. Vryz Hervormden: Middel burg: V ds. Hanneman; Vlis singen: 10.45 ds. N. Padt uit Zutfen. Evang. Luth. Kerk: Middel burg: 10 ds. van Empel, 7 ds. Nolte; Vlissingen: 10 ds C. F. Nolte. Doopsgez. Gem.: Vlissingen: 10 ds. C. F. Nolte. ISOEDEI J0ENEES- 8 MIDDELEN I 2atven, Poeders.Pillen.Krui den, I Verplegings-en Zerlandartike/en. Pijnstillende tntiuidm J VAN HET L gVEPTROUWDl ADRES AC. van oer REST rl.tl;,*. GOES (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2