HI| VERWACHTTE HITLER Zeeuwsche S Begrooting Sociale Zaken goedgekeurd UIT DE PROVINCIE Bomaanslag op St. Nicolaasavond. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schouwen en Duiveland Tholen Hij zag ia verkeerd te hebben gedaan nippers TWEEDE KAMER Volgende week verklaring over Indonesië. In de Vrijdagmiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamer is het wetsont werp tot opheffing van het her stelfonds 1940 zonder beraadsla ging of stemming goedgekeurd. Bij de regeling van de werk zaamheden heeft de Voorzitter er op gewezen, dat rekening moet worden gehouden met de moge lijkheid, dat in "het begin der vol gende week de Regeering in de Kamer een verklaring zal afleg gen over de Indische kwestie. Daarna werd de behandeling van de hoofdstukken Sociale Za ken, van de rijksbêgrootingen voor 1946 en 1947 voortgezet. De Minister van Sociale Za ken, de heer Drees, .beantwoord- dé de sprekers, die bij de afdee- ling volksgezondheid het woord, hebben gevoerd. De huisvesting zal lange tijd niet op het oude peil gebracht kunnen worden wegens gebrek aan materiaal. De Minister wijst erop, dat de sterftecijfers voor t.b.c. slechts even boven de cijfers van voor de oorlog liggen, ook de zuige lingen-sterfte heeft het percen tage van voor de oorlog weer bijna bereikt, Spr. deelt mede, dat plannen tot reorganisatie van de gezond heidszorg in voorbereiding zijn. Predikbeurten Tholen. Ned. Herv. Kerk. 10 uur, Ds. S. G. J. Governs; 3 uur Ds. W van Griethuijsen. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. van Brussel. Geref. Gemeente 10 uur, 2.30 uur en 6.30 uur, Leesdienst, Chr. Geref. Kerk. 10 uur Ds. H. van Leeuwen; 2.30 uur Lees dienst', 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen. Oud-VosBemeec. Ned. Herv. Klrk. 10 uur Leesdienst; 2.30 uur Ds. S. G. J. Goverts. Geref. Kerk. 10 uur, en 2.30 uur Ds. C. A. Vreugdenhil. Chr. Geref. Kerk, 3 x Lees dienst. St. Annaland. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. W. van Griethuij sen (Bed. H. Doop). Geref. Gemeente 3 x Lees dienst. Stavenisse, Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. W, Vroegindeweij. (Bed. H. Doop en Voorber. H. Avondmaal). 6 Leesdienst. (In belde diensten collecte voor. de Centrale verwarming). Geref. Gemeente 3 x Lees dienst. St. Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Leesdienst^ n.m. 2.30 uur Ds. de Bres. Rehoboth, des avonds 7 uur Ds. Mantz uit Rotterdam. Oud Geref. Gemeente 3 x Leesdienst. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk 10 uur en 2.30 uur, Ds. N. Koor man. Geref. Gemeente 3 x Lees dienst. Poortvliet. Ned. Herv, Kerk. 10 uur Leesdienst; 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur den heer A, Vingerling uit Goes. Geref. Gemeente 3 x Lees dienst. Zeeusch'V laanderen Ned. Hervormde Gemeente. Aardenburg 10.30 Ds. van Roijen; Biervliet 10 Ds. van den Ham; Breskens 10 en 18.30 Ds. van Vliet; Cadzand 10 Ds. Enker; Groede 9.30 Ds. Derksen; Hoofd plaat 10 Ds. Pliester; Nieuwvliet 14 Ds. Derksen; St. Kruis 9.15 Ds. van Roijen; Oostburg 10 Ds. Fournier; Retranchement 10 Ds. Barnouw; Schoondijke 10.45 Ds. van Yperen; Sluis 9.30 Ds. Schra le; St. Anna ter Muiden 11 Ds. Schrale; Waterlandkerkje 14.30 Ds. Doorn; Zuidzande 10 Ds. ter Beek; St. Kruis 9.15 Ds, v. Roijen. Geref. Kerk. Oostburg 10 en 2.30 Ds. Oostenbrink; Aarden burg 10 en 3, Ds. de Vries. Doopsgez. Kerk. Aardenburg 10 Ds. Nolthenius, Oud Geref. Gem. Oostburg 9.30 en 2 Ds. v. d. Gerritsen. Biddag voor Indonesische kwestie. Zondag zal in alle Hervormde kerken gebeden worden voor een rechtvaardige oplossing van het Indische vraagstuk, dat ons volk in twee kampen dreigt te verdee- len. Ook Bldault niet gekozen. Evenals Thorez heeft ook de candldaat van de M.B.P., GI* dault, In de Fransche nationale vergadering niet de vereischte absolute meerderheid behaald. Vóór Bldault werden 240 stemmen uitgebracht, tegen 337 stemmen. Eten socialistische woordvoer der verklaarde, dat stemmen voor Bidault gelijk stond mei het Tr^vn van een anti-com munistisch blok. De heer Van der Brug (P.\ d.A.) geeft nóg te kennen, dat z.i. de drankbestrijding op meer subsidie aanspraak zou mogen maken. Minister Drees verklaart op de opmerking van Mevr. v. d. Muij- zenberg-Willemse (C.P.N.) niet in te Zien, wat hij nog op het ge bied der kwestie van de afwikke ling concentratiekampen kan doen. De begrootingen worden daar na z. h. stemming aangenomen, met ahntëekenihg, dat'de C.P.N.- fractie geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Hierna werd de beschouwing over de begrooting van Buiten- landsche Zaken voortgezet. Bij de algemeene beschouwin gen kwam de heer De Groot (C. P.N.) aan het woord. Spr. zegt het optreden van Minister van Kleffens in de Veiligheidsraad sterk af te keuren. Franco-Spanje schetst spr. als een vijand van ons land. Spr. is van oordeel, dat thans betrekkin gen dienen te worden aange,- knoopt met de regeering-Giral. Hij kondigt een motie daartoe aan. BENOEMING. B\j Koninklijk besluit van 25 November 1946 is benoemd tot rechtsgeleerd raadsheer- plaatsvervanger in het bijzon der gerechtshof te 's-Graven- hage mr. W. F. E. baron van der Feltz, oud-officier van justitie brj de arrondissements rechtbank te Middelburg. leis voor de „Willem Barendsz.". Een Engelsche koel- maatsehappij, die wal- vlschvleesch invoert, heeft dezer dagen te Londen aan 500 perso nen een maaltijd aan geboden, die in hoofd zaak bestond uit walvischvleesch! Bij de genoodigden schijnt dit gerecht bui tengewoon in de smaak te zyn gevallen. Nog 300 montage-woningen Op de opslagterreinen van de haven, van Dordrecht ligt op het oogenblik een groote hoeveelheid materiaal voor montagewoningen. Het betreft hier de zg. „Maycrete"-wonin- gen, waarvoor een aantal on- derdeelen in Engeland is ge kocht en die, zij het met een wijziging in de constructie, voor Nederlandsch gebruik geschikt zijn gemaakt. Reeds zijn 140 van deze semi-per- manente woningen gebouwd in de Wieringermeer. In Bre da heeft men er 60 opgetrok ken. Met de bouw van de fundeering voor nog 550 wo ningen elders in de geteisterde gebieden wordt goede voort gang gemaakt, zoodat ook deze woningen spoedig kunnen worden neergezet. Een herverdeeling van ruim 300 andere ,,Maycrete"-wonin- gen is noodzakelijk geworden, omdat een aantal gemeente besturen in de geteisterde ge bieden geen belangstelling voor deze woningen, die bo. ven de hoeveelheid perma nente woningen zijn toegewe zen, heeft getoond TRIBUNAAL TE GOES „Heil Hitier" en „Hou Zee". Het was een lange lijst van beschuldigingen tegen den 52- jarigen timmerman J. A. de Rijke uit St. Maartensdijk. Hij was lid der N.S.B. en begunstiger van de Nat. Jeugdstorm, werkzaam voor de Duitsche weermacht, hielp geallieerde parachutisten in de omgeving van Steenbergen opsporen, bij een ruzie met zijn tegenstander Bossers dreigde hij met Vught. Besch. zeide alles gedaan te hebben onder drang der Duit- schers en, dat hij lid der N.S.B. is geworden om niet naar Duitschland te worden gezonden. De man met wien besch. ruzie heeft gehad, J. Bossers, is excuus wezen vragen. De R. begrijpt nieh dat Mussert geen staatsman was. en zeide tegen het tribunaal: „Ik had de foto van Hitler in huis omdat ik dezen verwachtte, even zoo goed als jelui hem hebben verwacht". De verdediger mr. Kuijpers uit Bergen op Zoom wees op de hou ding van besch.. die wees op on- ontwikkelheid en bij de vaststel ling van de maatregelen mag men niet vergeten, dat hij reeds 25 maanden geïnterneerd is geweest. Spr. vraagt clementie voor zijn cliënt. EEN OOSTLAND BOER. De tweede beschuldigde was de 62-j. landbouwer N. Luijk uit Poortvliet, die in 1935 lid was van de N.B.D., werkzaam als Oostlandboer, en in het uniform daarvan te Poortvliet rond liep die in een brief aan een „ka meraad" schreef „Hou Zee en Heil Hitier", terwijl hij zijn vreugde uitte over het veroordee- len van Nederlanders, die naai de Engelsche zender luisterden. Beschuldigde zeide, wel be vriend te zijn geweest met Duit- schers, maar zichdaarom nog geen Duitscher te hebben ge voeld. Besch. geeft toe, dat zijn eigen houding niet goed was. Ook voor dezen man trad mr. Kuijpers als verdediger op en wees erop, dat L. in 1945 door armoede bedreigd werd en zich toen tot de nieuwe politieke par tij aangetrokken gevoelde. Hij heeft nu reeds 15 maanden in interneering doorgebracht. Pleiter vraagt clementie. IN BELGIE VERTEERD. Ten slotte werd nog behandeld de zaak tegen den 52-j. visch- handelaar Jan Viergever, gebo ren te Zierikzee, maar reeds een kwart eeuw wonende in Basse- veld, dus in België. Deze besch. is lid geweest van „de Vlag", een Nat. socialistische instelling in "jië, kreeg extra levensmidde lenbonnen omdat zijn stiefzoon in dienst was bij de S.S. Hij ontving Duitschers aan huis en vrouwen, die bij hem veldvruchten stalen bracht hij bij de Duitsche Feld- gendarmerie aan. Besch. zeide niet begrepen te hebben verkeerd te hebben gehandeld. Nadat ook de vrouw was ge hoord, wese mr. A. H'. Kuipers er op, dat op de vraag of men hier straffen kan voor wat over de grens is geschied. Spr. vraagt in ieder geval besch., die reeds 26J^ maand zijn vrijheid kwijt is, in vrijheid te stellen. Het tribu naal zou daar bij de besprekin gen in raadkamer over beslissen. Uitspraak in alle zaken 14 Dec. Werkgelegenheid in Zeeland. Op 30 November 1946 stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau Zeeland ingeschreven 677 (35) personen, van wie et 401 In de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 30 Nov. 1946 werden 389 (28) personen geplaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 541 (256). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: Meubelmakers, schoenmakers, kleermakers, me taalbewerkers, kantoorbedienden, kapsters, 7machinestiksters, naai sters, winkeljuffrouwen, kantoor bedienden, huish. personeel. Zuid-Bevel and: Meubelmaker, schoenmaker, smeden, auto-mon teurs, bankwerker, smid-bankwer ker, bouwkundig-opzichter, bak kersknechts, kantoorbediende, kapster, wasscherijpersoneel, huish. personeel. Tholen: Automonteur, kleerma ker, smid, bakker, oestersorteer ders. Schouwen en Duiveland- Schoenmaker, wagenmaker, leerl. monteur, leerl. fitter, leerl. keliner, verpleegsters, kamermeisjes voor hotel. Zeeuwsch-Vlaanderen: Letter zetter, meubelmakers, stoffeerders, kleermaker, bankwerkers, lood gieters, 'smeden, lasscher, hotel kok, kantoorbediende, apothekers assistente, kapster, naaisters, tex- tielarbeidsters, kantoorbedienden, huish. personeel. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg heeft bijkantoren te Vlissingen, Goes, Kruiningen. Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. Gedupeerde reizigers. Het is voor hen, die komen van Noord Beveland en van Goes verder willen reizen per trein een handicap, dat de boot, die van Rortgene op Wolphaartsdijk vaart defect en nu door een" sleepboot vervangen. Daardoor ont staat vertraging en mist de busdienst Wolphaartsdijk Goes aansluiting met de trein uit ,Goes. Vrijdagmorgen "bleek bij aan komst van de bus weer, dat de trein reeds vijf minuten tevoren vertrokken was, waar door eenige reizigers waren gedupeerd. Wellicht zal door overleg bereikt kunnen wor den, dat de trein eenige minu ten langer kan wachten. Provinciale gezondheids dienst voor dieren. De stichting „Prov. gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland'' houdt in December op verschillende plaatsen ir Zeeland enkele algemeene ver gaderingen. Deze vergaderin- gen zullen plaats vinden op Dinsdag 17 Dec., 's morgens te Axel 's middags te Oost burg, Woensdag 18 Dec- 's morgens te Kortgene en 's middags in Middelburg en Vrijdag 26 Dec., 's morgens in 's Heerenhoek en 's mid dags te Goes. In deze bijeenkomsten wordt o-a. de verkiezing der Ring- besturen en het lid dat de kring in het bestuur van de stichting zal vertegenwoordi gen. aan de orde gesteld. Ook de film „De bonte moet er uit" zal worden vertoond. Met ingang van 1 Jan. 1947 is benoemd tot eerste ambtenaar ter secretarie te Rilland-Bath de heer J. C. M. Gleerum te Kruiningen. Oostburg ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Dank zij de Oostburg3che St. Nlcolaasvereeniging heeft de goede Sint de Oostburgsche schoolkinderen bezocht. Sinter klaas bleek nog steeds wars te zijn van de moderne vex'keers- nüddelen en arriveerde dus, met zijn onaf scheidelijken knecht, per schimmel. Het eerst'-waren de kleuters aan de beurt op de openbare kleuter school. lO-nnoodig te zeggen, dat dit hooge bezoek vol span ning werd tegemoet gezien. Wat hebben die kleutertjes genoten, wat waren zij verrast met het vele lekkers en het mooie speelgoed. Dank zij mevrouw rvin de Heneptine, presiden- van heit Belgische Roode Kruis, die' ook het meubilair en dè leermiddelen voor dit schooltje schonk, ontving deze school thans een pracht collec tie speelgoed, om in de school te gebruiken. Een mooi gebaar van het Belgische Roode Kruis. St. Nicolaas bezocht vervol gens de R.K. kleuterschool en gebruikte de lunch in het zie kenhuis. Daarna waren de la gere scholen aan de beurt. Overal bracht hrj speelgoed, boeken enz., terwijl ook het lekkers niet werd vergeten. Het was dan ook een prachtig geslaagde dag. Vrijdagmorgen bleek dat de Sint ook 's nachts nog de scho len had bezocht, want ieder kind vond, in het kastje van hun schoolbank, een groot stuk Engelsche chocolade. Daartoe had het Ned. Roode Kruis Sint Nicolaas in de gelegenheid ge teld. Sluis SINTERKLAAS FEEST. Sint heeft ook de school jeugd van Sluis niet vergeten. In de Chr. School werd de Hagenaar slachtoffer van wraakneming. Omstreeks kwart voor zes werd Donderdagavond door een onbekend persoon oen St. Nicolaaspakje bezorgd bij de fam. Boer op de Prinsengracht te Den Haag. Een van de huisgenooten nam het pakje in ontvangst en bracht het boven in de huiskamer. Daar volgde een geweldige ontploffing, waar van de gevolgen zeer ernstig waren. De 48-j. F. G. J. Boer werd op slag- gedood*. Zyn kleeding werd ter lioogte van de heu- ]>en verschroeid. De echtge- noote. van den heer Boer kon, hoewel zwaar gewond, nog naar de achterkamer loopen, waar z4j ineen zakte. De schoondochter is met haar ba by aan de achterkant van het huis op een platje gesprongen en vandaar in veiligheid ge bracht door omwonenden. By het springen op het platje is de vrouw gewond, de baby is ongedeerd. De politie heeft ijzeren scherven gevonden in plafond en -muren van de voorkamer. Tot zelfs in het plafond van de achterkamer zijn scherven doorgedrongen. De brandweer kon met klei ne straal een begin van brand in de voorkamer blusschen. De materieele scha.de in het huis is groot. Men vermoedt hier met eer - -. Mng te doen te he' Extremistisch complot in Italië. Door het Italiaansche mi nisterie van binnenlandsche zaken is medegedeeld, dat de politie sedert 19 September n alarmtoestand verkeert. Op die dag ontving men een mededeeling van de activiteit van een extremistische orga nisatie de Troïka, van 1000 le den, welke haar instructies zou ontvangen van een Sovjet kolonel van de geheime dienst in Yoego-Slavië, die zich op het oogenblik in Rome zou bevinden. St. Nicolaas- verrassingeti in New York. OVEREENSTEMMING OVER TRIÊST EN DONAU. In New-York is Donderdag avond voor verschillende St. Nlcolaas-verrassihgen gezorgd De Groote Vier werden het eens over de kwestie Triest en de vrije scheepvaart op de Donau. welke niet zal gelden voor binnenlandsch verkeer, zoodat hiervoor speciale ta- rieven mogelijk zijn. Ook bereikte men overeen stemming over de schadeloos stelling aan de Balkan-landen Italië moet 125 millioen dollar betalen aan Zuid-Slavië, 105 millioen aan Griekenland, 25 millioen aan Ethiopië en 5 millioen aan Albanië. Bulgarije betaalt 45 millioen aan Grie kenland en 25 millioen aan Zuid-Slavië In de sub-commissie voor dc -'.-'"•"'riq' w~rd besloten d" grondslag voor de verdere be sprekingen te aanvaarden. NED. AMENDEMENT. Nederland zorgde voor de derde verrassing door te New- York een amendement in te dienen op de Amerikaansche resolutie inzake de kwestie van Franco-Spanje, waarbij erkend wordt, dat het Spaan- sche volk zelf over de regee- ringsvorm heeft te beslissen. Voorgesteld wordt, dat Fran- zijn bevoegdheden over draagt aan een voorloopige regeering, welke vrije verkie zingen zal uitschrijven. Vrijlating van Duitsche krijgsgevangenen Byrnes heeft een beroep gedaan op Nederland, België, Frankrijk en Luxemburg om de 674.000 Duitsche krijgsge vangenen, die zich nog in deze landen bevinden, zoo spoedig mogelijk vry te laten. Trurnan zal radio-rede houden. President Truman zal Zon dag een radiotoespraak hou den tot het Amerikaansche volk over de kolenstaking en waarschijnlijk een beroep or de mijnwerkers doen om hel werk te hervatten. Demonstraties in België. In geheel België zijn Don derdag grocte demonstraties gehouden, georganiseerd dooi de communistische en socia listische partijen en de vak beweging. Op spandoeken brachten de demonstranten hun eischen naar voren: ver laging van de prijzen, natio nalisatie van de sleutelbrdrij- von en medezeggenschap van De verdeeling van schorte- bont. Ten kantore van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 vond een bespreking plaats nopens de verdeeling van het via de Stichting ter beschikking ko mende schortebont. Van het totale kwantum, bedragende 20.000 M. is thans een derde gedeelte gereed gekomen er staat brj den fabrikant ter ver zending gereed. Het restant zal volgen in de maanden Ja nuari en Februari. Lettende op de geleden oorlogsschade, zal- het schortebond in de verhou ding 1 2 over Zuid-Beveland en Walcheren worden verdeeld. Met de verkoop van het eerste gedeelte zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt. De Ingeschakelde grossiers zullen er voor zorg dragen, dat het bont naar evenredig heid over alle daarvoor in aanmerking komende gemeen ten wordt verdeeld. Naast het kwantum. dat, aan de Stichting Is ter be schikking gesteld, wordt via de normale handel een gelijke hoeveelheid geïmporteerd/ zoo dat gedurende de eerstkomen de maanden niet minder dan 40-000 M. Zeeuwsch schorte bont ter beschikking komt van de draagsters der Zeeuwsehe dracht. Het „schortevraagstuk" zal dus op korte termijn wor den opgelost. Daar de hoeveel heid voldoende is om iedere draagster in het bezit te stel len van ten minste 2 schorten, wordt afgezien van de aan vankelijke gedachte om de ver. koop slechts te doen geschie den tegen overlegging van een officieel bewijsje, dat betrok kene draagster is van de Zeeuwsehe dracht. Voor de verkoop moeten uiteraard wel de noodige textielpunten wor den overgelegd. Opgemerkt zij nog, dat in de voorziening ook betrokken zal worden de om geving van Axel en Cadzand, waar de oude dracht ook nog wordt aangetroffen. Gestrande reizigers. Om tien minuten voor zes arriveerde Donderdagochtend een verkleumd en slaperig ge zelschap op het station te Goes, reizigers die de voor gaande avond met de laatste trein uit Amsterdam waren vertrokken. Als gevolg van de treinontsporing bij Delft waren zij met veel vertra ging in D:rdrecht gearriveerd. Daar begon de misère eerst recht toen bleek, dat ondanks de stellige toezegging van den. stationschef in Den Haag, de trein naar Zeeland reeds was vertrokken. Alle gereclameer en geprotesteer ten spijt wei gerde het hoofdkantoor der N.S. te Utrecht telefonisch een extra bus beschikbaar te stel len. Om middernacht kon het ge zelschap nog in een onver warmde bagagewagen tot Roo- zendaal komen. Daar moesten de gestrande zeizigers in een wachtlokaal de verdere nach telijke uren doorbrengen, tot een andere goederentrein hen naar de plaats van bestem ming kon vervoeren. Geen wonder, dat. er onder weg nog al eens gemopperd is. Zierikzee RAADSVERGADERING. Dinsdag 3 December kwam de gemeenteraad van Zierik zee bijeen. De voorzitter kondigde een salarisverhooging aan, waar voor een rijksregeling in voor bereiding is. Mededeeling wordt gedaan van. het feit, dat Monumen tenzorg de aandacht heeft ge vestigd op het verval van de kleine kerk. Met de restau ratie is een bedrag van 60 a 70.000 gemoeid. Tot regent van het Burger Weeshuis werd de heer Raap benoemd. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim wer den gekozen de heeren J. G. Gorlee, A, Hamstra, A. F. van den Bergé, A. A. van Droffe- laar en J. L. van der Velde. Het „plan-Zeelandia" voor het bouwen van 23 arbeiders woningen tusschen Slabbers- werf en Zuidwellestraat wordt aangenomen. Bij de rondvraag vestigt de heer van den Doel de aan dacht op de slechte conditie van de Zuid-Havenbrug, waar sommige ijzeren binten voor meer clan de helft zrjn door geroest. Ter sprake komt de „kwes tie Bolijn". De heer Bolijn meent, dat hij de gemeente voor een bedrag van 1600 aansprakelijk kan stellen voor vgeleverde" goederen. Tholen JUBILEUM. Op 24 Februari a.s. hoopt J. v. den Boom te Tholen z(jn 12% jarig jubileum te her denken als directeur van de mondharmonica-vereeniging „Crescendo" alhier. BENOEMING. In een dezer dagen gehou den vergadering van Ingelan den van het waterschap „De Vrije Polders onder Tholen" werd de heer C. Blerens her benoemd tot dijkgraaf en werd de heer C. A. C. Aartsen tot gezworene benoemd. Bijzonder Gerechtshof Middelburg. LANDVERRADER KRIJGT 9 JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof veroordeelde den landarbeider W F. Kaijser uit Terneuzen, die* vrijwillig in Duitsche dienst was getreden, tot negen jaar gevangenisstraf, te beginnen op 31 Mei 1945, met recht op cassatie. Wegens vrijwillige dienstneming werden tevens veroordeeld de kleermaker F. L. Eernout te Clinge tot 4 jaar met recht op cassatie, de landbouwer M. H. de Koeyer te Terneuzen tot 4 jaar met hetzelfde recht, de Axelsche schilder J. den Engelsman tot 2 jaar en 6 maanden, de kan toorbediende L. J. de Regt te Terneuzen tot 3 jaar, de café houder E. de Block te Zuld- dorpe tot 2 jaar en 6 maan den en de arbeider J. de Roeck te St. Jansteen tot 3 jaar met recht op cassatie. H. E. Leuchtenberg te Hoek, die een goede Nederlander aan vr(jheidsberooving bloot heeft gesteld, kreeg 2 jaar et recht op cassatie. T. G. V'"e: kinderen een groot pakket overhandigd. De goede Süit kwam met eenige vertraging aan door de douane-formali teiten. Ook de jeugd van de open bare school werd bezocht.' ijzend ijke ST. NICOLAAS. Donderdagmiddag kwam de Sint met zijn knecht Piet in IJzendyke in de Kleuterschool. Hij begon onmiddellijk met dc kinderen toe te spreken. De kinderen hebben gezengen en voorgedragen. De Sint heeft pepernoten, speculaas en speel goed uitgedeeld. Axel CABARET-AVOND. In een be- Woensdagavond werd „Het Centrum" te Axel goed geslaagde en druk zochte cabaretavond gegeven, met medewerking van het G. G.-cabaret. Het gevarieerde programma dat het gezelschap afwerkte viel zeer in de smaal; Na afloop volgde nog een ge animeerd bal. Oud-Vossemeer GYMNASTIEKVEREEN. In Oud-Vossemeer is eeiï gymnastiekvereniging opge richt, die zich ten doel stelt de lichamelijke opvoeding van de jeugd te bevorderen. Directeur is de heer B. Huijsman te Bergen op Zoom, terwijl in het bestuur zitting hebben mevr. Jekel-Laban, voorzitster, de heer B. Lobbe- zoo, secretaris en mej. M. de Wilde, penningmeesteresse, Mevr. Smallegange-Ampt en de heeren P. W, A. Mees, A. van Poortvliet en G Steijns. MUZIEKUITVOERING. Donderdag 28 Nov. gaf de Oud-Vossemeersche muziek vereniging haar jaarlijksche uitvoering voor leden en do nateurs, Het programma, w.o, een saxophone-solo, viel bij de toehoorders, die de zaal ge heel vulden, ten zeerste in de smaak. Den heer Dubois komt als dirigent alle lof toe. Hierna trad Wilmar's cabaret 'ensemble uit Bergen op Zoom op. De avond werd besloten met een bal. Een herhaling van de uitvoering werd we gens de groote drukte op Maandag j.l. gegeven, met dit verschil dat het aantal be zoekers belangrijk minder was. Stavenisse EEN NIEUWE TORENKLOK. Bij de bespreking in de ge meenteraad te Stavenisse be treffende aanschaffing van een nieuwe torenklok, deelt de voorzitter mede, dat een klok met een middellijn van 68 c.m., dus ongeveer gelijk als de vorige klok, die plm. 200 kg zal wegen, ongeveer Ï000 zal kosten. Het is niet uitgesloten dat het Rijk tege moet zal komen in de aan- schaff i ngskosten Besloten werd een toren klok te bestellen en de lclok- kestoel na, te zien of deze nog stevig» genoeg is. Tribunaal Terneuzen Uit armoede N.S.B.-er. De 32-j. landarbeider J. I. Klaeysen, te Biervliet, was lid van de N.S.B. en de W.A., maakte daarvoor propaganda en werkte vrijwillig in Duitsch land. Thans beweerde besch, alles gedaan te hebben om geld te verdienen. Hij noemde „De Zeeuwsehe Stroom" een spe cifiek Zeeuwsch blad en col porteerde er daar:m mee. In 1942 zag hij in dat de N.S.B. verkeerd was, is uit Duitsch land teruggekomen, heeft ge vangen gezeten in Amersfoort en Buchenwalde, later in Halle, waar hij is gevlucht en heeft rondgezworven. Mr. Kuijpers noemde dit een weinig ernstig geval. Weliswaar heeft zijn cliënt in het begin van de oorlog verkeerd gedaan, toch hij is spoedig tot andere ge dachten gekomen. Mr. Kuijpers achtte zijn cliënt die nu 1% jaar ge ïnterneerd is, zwaar genoeg gestraft en vroeg daarom zijn invrijheidstelling. Na raadka mer stelde het tribunaal hem in vrijheid. EEN VERKEERDE KLOMPENMAKER. De 44-j. klompenmaker L. C van der Kruisen, te Clinge, was een zeer actief lid van de N S.B., maakte daarvoor propaganda als groepsleider, blokhoofd en colporteur, ter wijl hij in September 1944 ook nog landwachter werd, als hoe danig hij bodediensten ver richtte in Assen, Apeldoorn en Amsterdahm. Mr. de Rechter pleitte cle mentie en vroeg geen verdere interneering. EEN MOFFEN VRIEN. DINNETJE. De 25-j. typiste M. M. Eg- germont te Hulst, had veel met Duitsche militairen om gang gehad en was ook in Duitschland als typiste werk zaam geweest. Mr. van Son achtte dit ge val opgeschroefd en vroeg, wanneer het tribunaal straf noodig achtte, te volstaan met een geldboete. OOK UIT ARMOEDE. De 24-j fabrieksarbeider A. de Roeck, te St. Jansteen, was lid van de N.S.B. en de W.A. In 1941 ging hij vrijwillig te" Goes werd vrij- naar Duitschland, waar hij werkzaam was bij de Duitsche Spoorwegen. Besch. beweerde er O'Ck toe gekomen te zijn door armoede en omdat hij dacht dat hij daardoor het Nederlandsche volk hielp! Mr. van Son bepleitte ook hier clementie. Uitspraak in deze zaken op Maandag 16 Dec. a.s. Op Zaterdag 21 December organiseert de postduiven- vereeniging „De Trouwe Duif" een tentoonstelling in de zaal van den heer yan Zanten Tholen. is. Aan de Christelijke be waarschool te Arnemuiden is tot tijdelijk hoofd benoemd mej. F. J. Poortvliet. Aan den heer I. Gaakeer, onderwijzer aan de openbare lagere school te Stavenisse, is in verband met zijn benoeming te Holten, met ingang van 1 Jan. 1947, eervol ontslag uit zijn functie verleend. By beschikking van den. Minister van Financiën zyn met ingang van 1 December 1946 bevorderd tot Opziener 3e klasse by de Visscherijpo- litie op de Zeeuwsche Stroo men J. S. Duinkerke te Tho len, thans Schipper, en tot Schipper 3e klasse by de Vis- scherypolitie op de Zeeuwsche Stroomen B. Vleeshouwer te Zierikzee, thans knecht. IQOEDEI J GENEES-1 S MIDDELEN I Zalven. Poeders. Pi Hen. Kruiden. I Verplegings-en VerhandarHklen. 1 Pijnslitfafowlluiimiorgimttidki j VAN HET I 1 VERTROUWD I ADBESf ACv<jwog/?/?£5> (SOES (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 14