Centralisatie BIJ DE WEDEROPBOUW UIT DE PROVINCIE Vrouw van Jan Dekker voor het tribunaal WALCHEREN LAATSTE NIEUWS Bomaanslag op St. Nicolaasavond. Spoedig een wettelijke regeling te verwachten. De minister behandelde vele problemen. In zijn memorie van antwoord inzake de Rijksbegrooting van openbare werken en wederop bouw geeft de minister een uit eenzetting van de organisatie en bevoegdheden van het departe ment en de daaronder ressortee- rende diensten. De minister is van meening, dat het ook onder de huidige om standigheden nog noodzakelijk is de verantwoordelijkheid en dus ook de daarvoor vereischte be- voegdhedeen op één punt te con- centreeren. Dit sluit niet uit. dat op vele onderdeden delegatie van bevoegdheden naar lagere orga nen kan plaats hebben. De voornaamste eischen, welke ta.v. het beleid op het punt van de wederopbouw moeten worden gesteld, worden omschreven een negental punten, wdke vooral de nadruk leggen op het snel en rationeel bouwen, teneinde bin nen de kortst mogelijke tijd In de woningnood te voorzien. Een zeer belangrijk punt bij dit alles is de spoed, die bij het nemen van beslissingen en het tot stand ko men van maatregelen vereischt is. Ter vervanging van de be staande wetgeving op het gebied van de wederopbouw is in Mei 1945 een Kon. Besluit verschenen, dat de sporen draagt van de spoed, waarmede het ontworpen is. De minister is overigens van meening. dat dit onvolkomen be sluit behoort te worden vervan gen door een wet. Dat bij deze wet de normale hiërarchische ver- houding moet worden hersteld, staat voor hem vast. Het desbe treffende wetsontwerp is in voor bereiding. Gewezen wordt voorts op de coördinatie ten departemente t.a. v. de diensten van wederopbouw en volkshuisvesting, welke boven dien nog wordt bevorderd door de benoeming van de directeuren- generaal van de Rijkswaterstaat en de Rijksgebouwendienst in het college van Alg. Commissarissen voor de wederopbouw. PROVINCIALE BUREAUX BLIJVEN. Buitenbureaux van de weder opbouw zijn ingesteld naar ge lang van de behoefte. In sterk geteisterde gemeenten zijn plaat selijke bureaux opgericht Ver mindert het werk van een plaat selijk bureau door voortschrij dende wederopbouw in die mate, dat er geen reden meer is het als afzonderlijk orgaan te handhaven, dan gaat het op in een streek- bureau of in het provinciaal bu reau. Op de duur zullen er dus alleen provinciale bureaux over blijven. De prov. bureaux van de we deropbouw zijn tevens prov. bu reaux voor de bouwnijverheid en als zoodanig hebben zij voor de geheele provincie een taak in de materiaalverzorging. Op het ge bied van de bouwnijverheid in het algemeen zal ongetwijfeld ook na de voltopiing van de wederop bouw leiding moeten worden ge geven. De bedoeling is voor deze zorg de provinciale bureaux te laten voortbestaan, doch deze te doen samensmelten met de prov. directies van de volkshuisvesting. CENTRALISATIE. Voorts wordt gewezen op de noodzakelijkheid van centralisatie ta.v. de verstrekking van mate rialen, de taxatie van schaden, de beoordeeling van de financieele zijde van stedebouwkundlge plan nen, de contröle op de herstelkos- ten ter voorkoming van afschuiven op het Rijk, van kósten ten ge volge van verwaarloozing on derhoud, enz. De minister is ech ter geenszins voorstander van centralisatie, waar evengoed de centralisatie mogelijk is en hij zou zeker activiteit van de gemeente op het gebied van de wederop bouw niet in de weg willen staan, mits die activiteit zich ver draagt met de noodzakelijke or- cedure is één der bevoegdheden, ter plaatse. In het algemeen zijn capabele gemeentelijke organen bij de we deropbouw Ingeschakeld. Dit is vooral bij de groote gemeenten het geval. Het recht te onteigenen met toepassing van de versnelde pro cedure één van de bevoegdheden, welke het orgaan, dat met de lei ding van de wederopbouw en de bouwnijverheid is belast, voorals nog niet kan missen. De herver kaveling van verwoeste com plexen zou niet op korte termijn mogelijk zijn. Dat er nog vele gevallen zijn. waarin nog onvoldoende hulp kon worden geboden, moet helaas wor den erkend. Bij een verwoesting, welke een herstelperiode van ten minste tien jaren vordert, kan niet in enkele jaren zoodanig ge holpen zijn, dat tevredenheid be staat. Nog vele jaren zal worden geklaagd en terecht geklaagd. Moeilijk is uit te maken, welke de „ergst" getroffen gebieden zijn. Alleen op objectieve gronden behooren de materialen en ar beidskrachten te worden verdeeld. Bij die verdeeling kan niet wor den voorbijgezien, dat verplaat sing van bouwvakarbeiders van niet geteisterde gebieden naar ge teisterde gebieden slechts tot ze kere hoogte mogelijk is, CREPEERGEVALLEN. In het najaar van 1945 is in de geteisterde gebieden een onder zoek ingesteld om vast te stellen waar woningtoestanden ten ge volge van aangebrachte oorlogs schade zoo onhoudbaar waren, dat tot iedere prijs voorzieningen vóór het invallen van de winter zouden moeten worden getroffen. Deze voorzieningen zijn in vrij wel alle gevallen, die bekend zijn geworden, tot uitvoering geko men. In de loop van 1946 hebben evenwel een groot aantal Neder landers, die uit het buitenland terugkeerden, alsook ontslagen politieke delinquenten, met mede weten van gemeentebesturen woonruimten betrokken, die in dertijd als crepeergevallen waren afgekeurd. Een onderzoek naar deze nieuwe gevallen is toen door de Stichtingen 1945 geschied. Dit onderzoek is over het algemeen vlot verloopen. Als gevolg daar van zijn in de afgeloopen maanden 540 noodwoningen ter beschik king gesteld van de gemeentebe sturen der getroffen gebieden. In verschillende gemeenten naderen deze woningen haar voltooiing Of zij alle tijdig gereed zullen komen, zal vooral afhangen van df activiteit der gemeentebestu ren. SCHADEBEPAUNG. Wat de schadebepaling betreft, bespoediging daarvan is niet wel mogelijk zonder in oppervlakkig heid te vervallen, hetgeen of ten nadeele van het.rijk of ten na- deele van de getroffenen zou strekken. Met de schadebepaling zijn een 1300 taxateurs bezig, die ongeveer een half millioen scha degevallen moeten verwerken. Op 30 September Jl. waren 271.785 taxaties verricht en moesten nog 224.423 taxaties worden verricht. Men rekent omstreeks einde 1947 met het taxeeren van de schade gereed te zijn. De betaling loopt inderdaad stroef, echter niet ten gevolge van het betalingsin stituut. doch omdat elke rekening grondig moet worden gecontro leerd. BOERDERIJEN. De minister is er van overtuigd, dat het niet beter zou zijn de wederopbouw van boerderijen aan het departement van land bouw toe te vertrouwen. Hij acht het organisatorisch niet juist, wanneer de zorg voor werken, waarvoor bouwvakarbeiders en bouwmaterialen noodig zijn en waarbij ook de volkshuisvesting nauw is betrokken, zonder drin gende reden aan een ander depar tement dan aan dat van de we deropbouw zou worden opgedra gen. WEDEROPBOUW- PLANNEN. De voorbereiding van de we- deropbouwplannen voor de be langrijkste getroffen gemeenten maakt goede voortgang. Onge veer de helft dezer plannen is door de door de gemeentebestu ren aangewezen stedebouwkundi gen voltooid. Verwacht wordt, dat in het begin van het volgend jaar een groot aantal plannen kan worden vastgesteld. BUNKERS. Voor het sloopen van bunkers i andere verdedigingswerken wordt slechts goedkeuring ver leend en subsidie toegezegd, in dien met het wegruimen een alge meen belang wordt gediend. Rijksweg door Oostburg: TRIBUNAAL TE GOES In de ochtendzitting van Woens dag stond terecht de 42 j. H. Gerretsen, echtgenoote van Mus- sert's veregenwoordiger in Zee land Jan Dekker. -*-■ Haar was ten laste gelegd reeds voor 10 Mei 1940 lid te zijn geweest van de N.S.B. en dat ook tijdens de bezetting te zijn gebleven, terwijl zij ook lid en groepsleidster van de N.S.V.O. is geweest. Besch. zei niet op aan drang maar wel in overleg met haar man lid. te Zijn geworden. Zij heeft over alles nooit veel na gedacht, maar nu geeft zij toe ver keerd te hebben gehandeld. Zij zegt, alleen zuiver sociaal werk in dit alles te hebben gezien. Zij geeft toé, dat zij sraf heeft ver diend. Hierna werd Jan Dekker zelf gehoord, die vooral ondervraagd werd naar aanleiding van de aan wezige financieele gegevens over beider bezittingen. Over de besch. zeide de echtgenoot, dat zij nooit een politieke vrouw is geweest. De verdediger mr. Vermaas, zeide, dat de feiten vast staan en dat het dus gaat om de straf maat. Besch. is nu reeds 20 maan den geïnterneerd en 5 kinderen, waaronder nog jeugdige, wachten haar. Besch. is in gemeenschap van goederen gehuwd en daarom meent pleiter, dat haar geen ver- mogensstraf moet worden opge legd, want dat zal wel bij ver oordeeling van den man naar voren komen. Spr. vraagt besch. in vrijheid te stellen. Na in raadkamer te zijn ge weest, voldoet het tribunaal aan dit verzoek. DE VROUW VAN KO DEKKER. Des midags was de eerste zaak die tegen de 44 j. C. F. de Jonge, echtgenoote van Ko Dekker. Haar werd ten laste gelegd, dat zij lid is geweest van de N.S.B. en N.S.V.O., wijkhoofd van de N.V.D., collectante voor W.H.N. Kring Frontleidster voor Front- zorg en groepsvertegenwoordig- ster voor het Strijd- en Voer- duitenfonds. terwijl zij bijeenkom steen van de N.S.B. en N.S.V.O. bezocht. Voor deze besch. trad mr. A. H. Kuipers uit Middelburg als verdediger op, die zeide, dat na 1940 haar man haar overhaalde om lid te worden der beweging. Zij is nooit een fanatiek lid ge worden. Haar doel was het be hartigen van barmhartigheid en naastenliefde. Spr. zegt zeker heid te hebben, dat besch. niet de oorzaak was van de gij zeling van den heer v. Balle- gooijen de Jong. Spr. bepleit cle mentie en vraagt de onmiddellijke Ook Bidault niet gekozen. Evenals Thorez heeft ook de candidaat van de M.R.P., Gi~ danlt, In de Fransche nationale vergadering niet de vereischte absolute meerderheid behaald. Vóór Bidault werden 240 stemmen uitgebracht, tegen 337 stemmen. Een socialistische woordvoer der verklaarde, dat stemmen voor Bidault gelijk stond met het vormen van een anti-com munistisch blok. invrijheidsstelling van zijn cliënte, die reeds 25 maanden geïnter neerd is. Na een langdurige bespreking in raadkamer zegt de voorzitter, dat het tribunaal hetgeen besch. deed, wel heel erg vindt, doch dat men haar in vrijheid stelt, omdat zij onder dwang van haar man handelde. Biddag voor Indonesische kwestie. Zondag zal in alle Hervormde kerken gebeden worden voor een rechtvaardige oplossing van het Indische vraagstuk, dat ons volk in twee kampen dreigt te verdee- len. DE BESPREKINGEN VAN DE MINISTERRAAD. De besprekingen van de Ministerraad met de commis sie-generaal welke Donderdag tot half zes hebben geduurd, zouden Vrijdag werden voort gezet. TREINVERKEER AMSTER DAM—DORDRECHT. De Spoorwegen verwach ten vanmiddag of uiterlijk vanavond het verkeer van Den Haag naar Rotterdam over Delft in één richting te kunnen hervatten. De treinen genummerd 1100 en hooger zouden van Amsterdam tot Dordrecht ryden, die van 1000 tot 1100 slechts tot Den Haag. Volgens het oorspronkelijk nieuwe bouwplan van Oost burg was de rijksweg gepro jecteerd buitenom de ge meente. Daartegen ls door de inge zetenen, speciaal de winkeliers en caféhouders, veel be zwaar gemaakt, met het ge volg dat men dit plan heeft doen vervallen en de rijksweg alsnog door de gemeente heeft geprojecteerd. Dinsdag j.l. hebben eenige deskundigen van de Rijkswaterstaat Oost burg bezocht, met het doel d« situatie ter plaatse te bekij ken en te bespreken. Het resultaat daarvan is, dat er geen bezwaar be staat de rijksweg te laten zoo als deze thans ligt, n.l. door Breedestraat, Brouwerijstraat, Markt en Nieuwstraat Wel zijn voorwaarden gesteld, dat de weg op enkele plaatsen verbreed zal moeten worden. ZEEUWSCHE FOKKERS WINNEN PRIJZEN. Op de Nationale tentoon stelling van Pluimvee, Ko nijnen, Düiven, Cavia's, enz. te Bussum. behaalden Zeeuwsche fokkers belangrijke eerepry- zen; de heer C. v. Nimwegen te Nieuw- en St. Joosland won de zilveren „Gooi- en Eem- land-Beker" voor het hoogste aantal punten in de afdeeling hoenders; zilveren wisselbeker voor het hoogste aantal pun ten in de afdeeling dwerghoen ders, een beker voor de fraai ste collectie midden rassen ko nijnen, benevens vele eereprij- zén. De heer J. J. Antheunlsse te Middelburg won de „Gooilust- Wisselbeker" voor de fraaiste leghorn, benevens enkele eere- pryzen. Door de liefhebbers P. J. Brakman. M. Haartsen en Joos Joosse. allen te Nieuw en St Joosland, werden even eens mooie bekroningen met hun dieren behaald. BENOEMING. De heer J. I. Stuy te Zalt- bommel. voorheen te Vissin gen. is benoemd tot gemeente secretaris te Hoofdplaat. Opgevischte landbouwwerk tuigen naar den slooper. BEHEER WORDT OPGEHEVEN. Toen Walcheren nog onder water stond, kwam zeer veel hout naar de stad drijven, dat dpor het schuren langs (ie ge vels de huizen aan de buiten zijde van Middelburg ernstig dreigde te beschadigen. De fa, L. en J. Goedbloed nam op zich dit hout, benevens andere aangedreven voorwerpen, te sorteeren en op te slaan. Dit geschiedde op het gemeente terrein aan de Rouaansche Kaai, waar zij eveneens oor logsbuit hadden opgeslagen. De dlstributledienst werd be last met de verdeeling van het brandhout, tenvyi het bruik bare hout gebruikt werd voor herstelwerkzaamheden. Onder de opgevischte voorwerpen be. vond zich ook veel boerenge- rlef, zooals eggen, sleeën en onderdeelen. Een en ander werd apart gehouden, opdat rechtmatige eigenaren hun eigendommen weer in ont vangst konden nemen. De meeste boeren hadden uiter aard weinig belangstelling voor deze landbouwwerktuigen, die aanzienlijk van het zoute wa ter hadden geleden, zoodat Landbouwherstel besloot gedu peerde landbouwers, die be paalde onderdeelen dringend noodig hadden, in de gelegen heid te stellen een keuze te maken. Hier werd eveneens Middelburg Concertzaal gaat weer open. ST. NICOLAAS VERRASSING. Ook de natuur zorgt soms voor een surprise. In plaatc van sneeuw klokjes met Kerstmis, zijn er dit maal bloeien de fruitboomen met St. Nicolaas. In de tuin van den heer A. Minneboo te Veere staat een St. Jan apelboom in bloei en in IJzendyke draagt een peereboompje van den heer A. Lammens een rjjke bloesempracht Inpoldering van Braakman en Sloe. BINNENHAVENPLAN VOOR BRESKENS IN BEWERKING. In de memorie van antwoord inzake de Rijksbegrooting van Openbare Werken en Weder opbouw wordt o.m- medege deeld, dat voor de indijking van de Braakman een olan in bewerking is. Voor het inpolderen van een deel van het Sloe bezuiden de Sloedam ls een voorloopig ontwerp gereed. Nadat de regeering in be ginsel had besloten tc Bres- kens een nieuwe binnenhaven aan te leggen. Is aan de Rijks waterstaat opgedragen een plan daarvoor op te maken. Dit plan is thans nog In be werking- weinig gebruik van gemaakt, tengevolge waarvan nog steeds onderdeelen op het terrein aan de Rouaansche Kaal lig gen te wachten op eventueele gegadigden. Wanneer de be langstelling even gering blyft als tot nu toe het geval was, zullen zij binnenkort als oud roest aan een slooper ver kocht worden, want de heeren Goedbloed hebben het voorne. men hun beheer binnen eenige maanden te liquideeren. Dan zullen ook de geladen kanon nen (de kogels zijn in de loo- pen vastgeroest!) opgeruimd moeten worden. Deze zullen waarschijnlijk in zee worden gegooid. T ooneelgezelschap Nico Steenbergen. Na een tournee van één jaar is het gezelschap Steenbergen uit België weer in Nederland terug gekeerd. Alvorens het, zooals de traditie is, de Noordelijke provin cies gaat bereizen, komt het eerst een tournee maken door de ge teisterde gebieden van Zeeland, waar het ook de kleinere plaat sen zal bezoeken. De spelers komen met het be kende drama in 4 bedrijven „Zijn Kind Gewroken", (de Fabrieks baas), waarin de hoofdrol wordt gespeeld door Nico Steenbergen, die voor velen geen onbekende zal zijn en die tevens de regie heeft van dit tooneel werk. Een keur van artisten staat hem bij. UITVOERING VAN HET WEEHNACHTS. ORATORIUM. de Naar w(j vernemen zal Concert- en Gehoorzaal, reeds vele jaren niet meer bruikt is, op 20 Decen weer ln gebruik genomen wor den. In de mobilisatietijd werd het gebouw gebruikt als on derdak voor Nederlandsche militairen, later voor Duit- schers en tenslotte voor En- gelsche soldaten. Een gedeel te werd door brand verwoest, terwyl het meubilair, dat op geslagen was in het Oost-In dische huis, bij het bombar dement in 1940 verloren ging. De opening geschiedt met een uitvoering van het „Weih- uachtsoratorium" van Bach door de Kon. Zangvereeniging. Tentoonstelling Louis Heymans. De bekende Walcherensche kunstschilder Louis Heymans zal van 14 tot 28 December zijn eerste expositie sinds zijn terugkeer te Middelburg hij was drie-en-een-half jaar geëvacueerd In het Kunst museum houden. De tentoon stelling, die georganiseerd is door de Zeeuwsche Volksuni versiteit, omvat het werk, dat in Heymans' evacuatietijd is ontstaan en schilderijen van het geïnundeerde Walcheren Veel van dit werk is reeds geëxposeerd ln het Stedelijk Museum te Schiedam, doch daar niet te koop aangeboden, omdat de kunstenaar dit in Zeeland, waar de geestelijke nood door de oorlogsomstan digheden zooveel greoter is dan elders, wilde tentoonstel len. Enkele vaji de fraaiste wer ken, die op deze expositie te zien zullen zyn, worden ver kocht en de opbrengst be stemd voor de aankoop van een nieuwe inventaris voor de bewaarschool te Westkapelie. Hagenaar slachtoffer van wraakneming. Omstreeks kwart voor zes werd Donderdagavond door een onbekend persoon een St. Nicolaaspakje bezorgd bij de fam. Boer op de Prinsengracht te Den Haag. Een van de huisgenooten nam het pakje in ontvangst en bracht het boven in de huiskamer. Daar volgde een geweldige ontploffing, waar van de gevolgen zeer ernstig waren. De 48-j. F. G. J. Boer werd op slag gedood*. Zyn kleeding werd ter hoogte van de heu pen verschroeid. Dc echtge noote. van den heer Boer kon, hoewel zwaar gewond, nog naar de achterkamer loopen, waar zij ineen zakte. De schoondochter is met haar ba by aan de achterkant van het huis op een platje gesprongen en vandaar in veiligheid ge bracht door omwonenden. Bij het springen op het platje is de vrouw gewond, de baby is ongedeerd. De politie heeft ijzeren scherven gevonden in plafond en muren van de voorkamer. Tot zelfs in het plafond van de achterkamer zijn scherven doorgedrongen. De brandweer kon met klei ne straal een begin van brand in de voorkamer blusschen. De materieele schade in het huis is groot. Men vermoedt hier met een raakneming te doen te heb ben. Extremistisch complot in Italië. Door het Itallaansche mi nisterie van binnenlandsche zaken is medegedeeld, dat de politie sedert 19 September n alarmtoestand verkeert. Op die dag ontving men een meoedeeling van de activiteit van een extremistische orga nisatie de Troïka, van 1000 le den, welke haar instructies zou ontvangen van een Sovjet kolonel van de geheime dienst ln Yoego-Slavië, die zich op het oogenbllk in Rome zou bevinden. St. Nicolaas- verrassingen in New York. OVEREENSTEMMING OVER TRLËST EN DONAU. In New-York is Donderdag avond voor verschillende St. Nicolaas-verrassingen gezorgd De Groote Vier werden het eens over de kwestie Triest en de vrije scheepvaart op de Donau. welke niet zal gelden voor binnenlandsch verkeer, zoodat hiervoor speciale ta rieven mogelyk zijn. Ook bereikte men overeen stemming over de schadeloos stelling aan de Balkan-landen Italië moet 125 millioen dollar betalen aan Zuid-Slavlë, 105 millioen aan Griekenland, 25 millioen aan Ethiopië en 5 millioen aan Albanië. Bulgarije betaalt 45 millioen aan Grie kenland en 25 millioen aan Zuid-S-lavië In de sub-commissie voor de ontwapening werd besloten de Amerikaansche voorstellen als grondslag voor de verdere be sprekingen te aanvaarden. NED. AMENDEMENT. Nederland zorgde voor de derde verrassing door te New- York een amendement in te dienen op de Amerikaansche resolutie Inzake de kwestie van Franco-Spanje, waarbij erkend wordt, dat het Spaan- sche volk zelf over de regee- ringsvorm heeft te beslissen. Voorgesteld wordt, dat Fran- zijn bevoegdheden over draagt aan een voorlooplge regeering, welke vrije verkie zingen zal uitschrijven. Vrijlating van Duitsche krijgsgevangenen Byrnes heeft een beroep fedaan op Nederland, België, rankrijk en Luxemburg om de 674.000 Duitsche krijgsge vangenen, die zich nog in deze landen bevinden, zoo spoedig mogelijk vrij te laten. Truman zal radio-rede houden. President Truman zal Zon dag een radiotoespraak hou den tot het Amerikaansche volk over de kolenstaking en waarschijnlijk een beroep op de mijnwerkers doen om het werk te hervatten. Demonstraties in België. In geheel België zyn Don derdag groote demonstraties gehouden, georganiseerd door ae communistische en socia listische partijen en de vak beweging. Op spandoeken brachten de demonstranten hun eischen naar voren: ver laging van de prijzen, natio nalisatie van de sleutelbedrij- ven en medezeggenschap van de arbeiders. BENOEMING. By Koninklijk besluit van 25 November 1946 is benoemd tot rechtsgeleerd raadsheer plaatsvervanger in het bijzon der gerechtshof te 's-Graven- hage mr. W.% F. E. baron van der Feltz, oud-officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg. Vlissingen LEZING NJB.V. Maandag 9 December zal de N.R.V. een lezing over Zwitserland houden, die ver gezeld gaat van een serie buitengewoon fraaie lichtbeel den. Na afloop zal een le denvergadering worden ge houden, waarbij het voorloo- pige bestuur zyn functie zal neerleggen en men tot het samenstellen van een defini tief bestuur zal overgaan. EEN ONGELUK. De arbeider C. van K., die behulpzaam was by het los sen van basalt uit een schip in de Buitenhaven te Vlis- singen, viel Woensdagmiddag van de wal op 't schip, daar hij uitweek voor 'n sling van een kraan, die het schip loste. Met een gebroken been en intvellingen werd de man per Roede Kruiswagen naar een ziekenhuis vervoerd. 5t. Laurens CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Maandagavond vergaderde de Chr. Boeren en Tuinders- bond te St. Laurens voor de eerste maal sedert het ontbin den van deze organisatie in 1941. De secre.-pemringm- bracht verslag uit over de ja ren 1941—1946. Bij de gehouden bestuurs verkiezing werd tot voorzitter herkozen de heer J. Koole Mzn. Tot bestuursleden werden ver der gekozen: de heeren J. v. d. jse, M; Gilde C: Ton en W. de Visser. Besloten werd medewerking te verieenen om te komen tot oprichting van 'n lagere Land- bouwhuishoudschool te Mid delburg uitgaande van de C.B. T.B. Veere GEMEENTERAAD. Op Vrydag 6 Dec., des mid dags te 2 uur, zal de raad van Veere in vergadering bij eenkomen. CABARETAVOND. Maandagavond werd op de Campveersche Toren te Veere een cabaretavond gegeven door de amusementsclub „Dal. sy-Dalsy", onder leiding van den heer A. J. Everaars. De heer J. Mol had veel succes met declamatie. Een bal volgde tot vier uur 's nachts. Serooskerke CHR. BESTURENBOND. Vrijdagavond hield de afdee ling Serooskerke en omstreken van de Christelijke Besturenbond een propagandavergadering in de N.H. Kerk. Ds. Visser, Hervormd predi kant, opende de vergadering met een kort welkomstwoord. De heer Mol, lid van het hoofdbe stuur van de Christelijke Bouw vakarbeidersbond, wekte in een propagandarede op, de beste krachten aan de organisatie te geven. De avond werd nog aangevuld met declamatie van den heer A. Schout. Ds. Deenink, Gerefor meerd predikant te Oostkapelle, sloot de vergadering ten slotte met dankgebed. Aan de uitgang werd nog ge collecteerd voor het T.B.G.-fonds. domburg BENOEMING. Te Domburg is tijdelyk als onderwijzer aan de O.L. school in functie getreden de heer M A. Romyn. De benoemde was van 1902 tot '38 aan de zelfde school verbonden ei daarna op wachtgeld en ge- penslonneerd. Tooneel „Spel met het noodlot". Tot welk een hoog plan zich de tooneclgroep Comedia in de kojte tijd van haar bestaan reeds heeft opgewerkt, bleek andermaal uit de twee opvoeringen van Evelyn Williams' „Spel met het noodlot" (Night must fall), die zij in de Middelburgsche Schouwburg voor de leden van de Z.V.U. gaf. „Spel niet het noodlot" ls een „thriller", een criminalogisch spel, dat vooral berekend is op de effecten van het onverwachte. Het is echter daarnevens wij zouden willen zeggen in de eerste plaats een probleemstuk en als zoodanig verschilt het gra dueel niet veel van Sophocles' Antigone en Goethe's Iphigenia in Tauris, dat door de tweede Comedia-groep op het repertoire is geplaatst Evenals over Anti gone en over Iphigenia voltrekt zich over de tragische figuur van den piccolo Dan, slachtoffer van een wreede jeugd, het noodlot, dat hij zelf heeft opgeroepen. Evelyn Williams heeft dit scherp geteekend en zijn spel hierdoor een psychologische waarde gegeven, die het verre boven vele stukken van dit genre verheft Hij ontlokt den toeschou wer de vraag, of men dezen pic colo als een zondaar en misda diger, dan wel als een gedrevene, een willoos werktuig van mach ten, die buiten hemzelf liggen, moet beschouwen, doch geeft hierop tenslotte geen antwoord, omdat hij terecht meent, dat zijn stuk voor zichzelf spreekt. Ko van Dijk heeft van den pic colo Dan een van zijn grootste creaties gemaakt. De uitbeelding van dit gespleten karakter, deze figuur, die iedereen voor zich in neemt door zijn openheid en jon gensachtige charme, maar door voortdurend comedie te spelen al len, ook zichzelf, bedot en om de realiteit te ontvlieden in een ver beeldingsrijk leeft, dat hem vla gen van verbijstering bezorgt en hem tot overigens volstrekt ondoordachte moorden brengt, eischt een acteertalent, zooals slechts weinigen ln ons land kun nen opbrengen. Rika Hopper mocht in het eer ste bedrijf, dat teveel het aspect van blijspel had, soms les te ge chargeerd zijn als lastige, egoïsti sche. aan ingebeelde ziekten lij dende, oude dame, in III gaf zij een prachtige angstscène, zóó bc- klenxnend, dat men deze niet licht vergeet. De dankbare, maar moei lijke rol van het leelijke nichtje Olivia, tegelijk verbitterd en overgevoelig voor het schoone en menschelijke, net iéts te fijntjes om een blauwkousje te zijn, vond in de veelzijdige Rie Gilhuys een goede vertolkster. Lucas Wensing gaf een Hubert Laurie, die onder de wijde mantel van zijn „savoir vivre" het nauwe keurslijf van een klein, verburgerlijkt leventje verborg; Ellen de Thouars, die de bij haar debuut gegeven be loften bezig is in te lossen, was het domme dienstmeisje, dat zóó van de straat op het tooneel ge haald scheen. De smaakvolle too- neelkleeding (van Lucas Wen sing? het programma vermeldde het niet) verdient eveneens aan- tc worden. F. A. R. Huisvlijt in arbeiderskampen? Het hoofd van de cultufeele dienst van de arbeiders bij de wederopbouw in Zeeland, de heer Braat, heeft aan de cul- tureele dienst van de Weder opbouw in Den Haag verzocht om in de arbeiderskampen in Zeeland, die daarvoor inte resse tóonen, ruimte en mate riaal beschikbaar te stellen, zoodat de arbeiders in de toe komst in de kampen huisvlijt zullen kunnen beoefenen. Het St. Nicolaasfeest in de kampen heeft wel bewezen, dat vele arbeiders hiervoor enthousiast zyn! Zwarte radio. CLANDESTIENE HANDEL BREIDT ZICH UIT. De handel in clandestiene radiotoestellen blijkt de laat ste tijd aanzienlijk toe te ne men. Het betreft hier niet al leen gesmokkelde apparaten, maar ook eigengebouwde toe stellen, die grif verkocht wor den en van hand tot hand gaan. Dat dit een winstgevend bedryf is, blijkt uit het feit, dat sommige toestellen, die officieel 150.mogen kos ten tenslotte voor 1000. verkocht worden. Er wordt echter een scherpe contróle uitgeoefend, die reeds tot re sultaat had. dat in Souburg vyf en in Veere zes overtre ders geverbaliseerd konden worden. SCHIP AAN DE GROND. Het "000 ton metende En- felache stoomschip „Fort 'rontenac", dat op weg was van Antwerpen naar Huil, ls Donderdagavond ter hoogte van Zeebrugge aan de grond geloopen. In de loop van de nacht ls het schip weer vlot gekemen. Het heeft de reis voortgezet. KLOKKEN VOOR WESTKAPELLE. Te Westkapelie, dot tot he den zonder uurwerk was, zul len twee electrischö klokken geplaatst worden. De eene komt aan het gemeentehuis en de andere wordt aan de Nood- school of Noodkerk aange bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2