PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Een succes Vandaag Indie's oorlogsschade Nationale Radiorunie? Middelburg s bolwerken nog dit seizoen herbeplant 189e Jaargang - Nr. 284 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg- Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per tveek. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm- minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaai 20 tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijatr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z^^Middclburg. Het wereldgebeuren voor de V ereenigde Naties EERSTE SCHREDE GEZET OP HET PAD NAAR ONTWAPENING. Lof voor Molotov. Met één slag heeft Molotov Woensdag een. einde gemaakt aan de debatten over ontwa pening in de politieke com missie van de Ver. Naties. Niet doordat de besprekingen in een impasse geraakten, maar doordat er dit keer wer kelijk politieke zaken werden gedaan. Wat niet zoo vaak voorkomt gebeurde Woensdag: Molotov deed concessies, al waren het concessies, waaraan voorwaarden waren verbon den. Het groote struikelblok tydens de debatten is tot nu te© het recht van veto ge weest, waaraan de Russen taai vasthouden. Welnu Mo lotov heeft toegegeven, dat het veto van de groote mo gendheden niet van toepassing is op de practische werkzaam heden van de commissies, die belast zullen worden met con trole en inspectiemaatregelen. Wel diende het vetorecht ge- handhaaf te blijven, zoolang een ontwerpovereenkomst over de ontwapening nog niet een stemmig zou zijn aangenomen. Verder drong Molotov er op aan, dat de Veiligheidsraad wat meer spoed zal zetten achter de bestudeering van het rapport van de commissie voor atoom energie en achter het opstel len van een overeenkomst om atoomwapens te verbieden Voor het overige kon de Rus sische minister zich vereeni gen met de Amerikaansche denkbeelden over de beperking van de bewapening. De woor den van Molotov brachten in de vergadering wel een zeer gunstige atmosfeer. Terwijl Molotov anders in de regel vrijwel alleen staat, met al leen het trouwe Slavische blok achter hem, hoorde hij zich nu van verschillende kanten lof tuitingen toezwaaien. De Ca- nadeesche afgevaardigde Lau rent verzekerde zelfs, dat de wereld den Sowjet-minister dankbaar zal zijn, door de hooge verwachtingen, die hg bij de wereld heeft opgeroepen, doordat nu gepoogd kan wor den neg verder te gaan dan uiteindelijk in het handvest van San Francisco werd vast gelegd. Evenals één zwaluw nog geen zomer maakt, brengt één concessie van Molotov nog geen volledige overeenstem ming. Voorloopig is alleen nog maar een commissie benoemd, waarin ook Nederland is ver. tegenwoordigd. die de plannen om te komen tot bewapenings beperking zal uitwerken. Niettemin is dit een |Zeer belangrijk resultaat, misschien het belangrijkste, dat tot nu toe door de Ver. Naties is bereikt. Leidende staatslieden en geleerden over de geheele wereld zijn het er over ee dat de huidige bewapenings wedloop, gepaard met de atoombomrace. cp de duur tot een catastrophe moet leiden. Thans is de eerste schrede gezet op het pad, dat moet leidert tot afwending van deze catastrophe. Slechts onverbe terlijke sceptici kunnen hier smalend spreken van mooie woorden, die alleen dienen de goegemeente in slaap te sus sen. Het is de taak van de publieke opinie de staatslie den voort te stuwen cp de zoo aarzelend ingeslagen weg. Volgende week Regeeringsverklaring. OVER DE BASIS OVEREENKOMST. De ministerraad heeft Don derdagmorgen van half 10 tot half 2 een bespreking gehou den met de Commissie-Gene- raai. Deze gemeenschappelijke bespreking werd 's middags voortgezet. Nog deze week zal de ministerraad afzonderlijk vergaderen. In het begin der volgende week kan een verklaring der regeering in het parlement worden tegemoet gezien. Tegen het cadeaustelsel. De minister van economi sche zaken acht de om standigheden thans gunstig voor het, treffen van een regeling tot verbod c.q. beper. king van het cadeaustelsel. In de memorie van ant woord inzake de Rijksbegroo- ting- van economische zaken wordt medegdeeeld, dat een zoodanige regeling in studie kunnen komen. Is het 5 jaar geleden, dat door Japans onver- hoedsche aanval op Pearl Harbour de oorlog uitbrak tusschen Japan en de geallieerden; is het 5 jaar geleden, dat Engeland aan Fin land, Roemenië en Hon garije de oorlog ver klaarde; bestaat de telefoon verbinding Batavia Soerabaja 50 jaar. Amerikaansche luclitvaartbasis op Groenland. De Deensche staat verzocht deze basis te mogen koopen. Verlammende invloed van de mijnstaking. Het officieele vaktijdschrift ,.Iron Age" meldde dat Lewis !n feite met de mijneigenaren overeenstemming heeft bereikt over alle punten van een nieuw contract, behalve over de duur ervan. De staking doet in de Ame rikaansche steden, meer dan ooit het geval geweest, is, zijn verlammenden invloed gelden. Dozijnen bedrijven beginnen stil te liggen, honderden scho len sluiten, millioenen men- schen huiveren van koude. Bij na alle groote industrieën zul len binnen enkele dagen vol komen lamgelegd zijn- Het aantal werklooze Amerikanen begint reeds het millioen te naderen en zal waarschijnlijk aan het eind van de week het iVz millioen bereiken. De auto industrie, waarbij direct en in direct millioenen menschen betrokken zijn, zal bijna on middellijk tot stilstand ge bracht worden. Niet zonder de communisten De Fransche socialistische partij heeft met 2242 tegen 2145 stemmen en 55 onthoudin. gen een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat zij alleen dan een regeering zal steunen of er aan zal deel nemen wanneer de communis ten deel uitmaken van die re geering. COMMUNISTEN WIJZEN M.R.P.-LEIDING AF. Het politieke bureau van de Fransche communistische par tij heeft besloten, dat de communisten geen deel zullen nemen aan en geen steun zul len verleenen aan een coalitie- regeering onder leiding van een lid van de M.R.P. De com munisten zullen voortgaan met pogingen tot vorming van een coalitie van „de arbeidende en democratische krachten van Frankrijk". De 62-jarige S. Bylsma te Hilversum werd door een militaire vrachtauto, die btj het uitwijken slipte, aangere den en Is «an de bekomen YerwiM)óui£«a «verleden. Brutale roofoverval in juwelierszaak. Gistermiddag heeft bij den juwelier S. op het Plein te 's-Gravenhage een roofoverval plaats gehad. Een man met een vuurwa pen in de hand drong de win kel binnen- Hij dwong het per soneel ln een hoek "te gaan staan. Van een tableau nam hij een gouden armband, bezet met juweelen ter waarde van 1800 weg. waarmede hij de winkel verliet. Hierna heeft het personeel den man achter volgd. Hij wist echter. na eenige schoten op zijn achter volgers gelost te hebben, te ontkomen. Grijpgrage vingers. Grijpgrage vingers van zeer actieve zakkenrollers hebben het St. Nicolaas winkelen voor velen nog kostbaarder ge- maakt dan het reeds is. Zoo werden gisteren in Den Haag op de tram portemon- naie's en portefeuilles met distributiebescheiden gerold. De op elkaar gedrongen pas sagiers bieden blijkbaar voor deze practijken weinig moei lijkheden op te leveren. Grondstoffenpositie der texti^l-industrie. De vraag, of de textielin dustrie slechts een derde van de benoodigde grondstoffen ont vangt. kan in haar algemeen heid zonder meer ontkennend worden beantwoord, aldus de Minister van Economische Za ken in zijn memorie van ant woord inzake de begrooting van zijn departement. De situ atie is zoo, dat de spinnerijen binnen het kader der moge. lijkheden, welke de beschikba re arbeiders en machines bie den, volledig van grondstoffen worden voorzien. Van de ont wikkeling van onze deviezen- positie zal afhangen, of dit in de toekomst eveneens het ge val zal kunnen zijn. Voor de weefsector ligt de situatie an ders. daar de binnenlandsche spincapaciteit niet toereikend is om de weverijen volledig van katoenen en wollen garens te voorzien, waardoor ons land voor onze garen voorziening voor een deel aangewezen is op importen uit het buiten land, welke ten gevolge van de wereldschaarschte op dit gebied ver achterblijven bij de behoeften. Baby bij brand omgekomen. Woensdagmiddag ls brand uitgebroken op een zolderver dieping aan de Nieuwe Croos- wijkscheweg te Rotterdam, be. woond door het echtpaar Er- kens. Een ongeveer acht we ken oude baby van het echt paar, die in een wiegje bij de kachel lag te slapen, is ge deeltelijk door verstikking, om het leven gekomen. De ouders waren even de stad in en had den de zorg voor het kind aan de grootmoeder toevertrouwd, die op de eerste etage woont. De grootmoeder was nog even wezen kijken en had niets bij zonders bespeurd. Het treinongeluk bij Delft. De stremming van het baan vak Delft—Schiedam tengevol ge van de ontsporing van Woensdagavond zal waar schijnlijk ongeveer twee dagen duren- Reizigers van en naar het Zuiden moeten een omweg nemen over Utrecht. Hoewel er, gelijk wij reeds meldden. geen persoonlijke ongevallen te betreuren waren, ontstond er na de botsing wel een oogenblik een paniek toen de reizigers allen uit de trein trachtten te komen en een oogenblik zelfs gevaar ont stond. toen uit de lichting van Rotterdam een trein na derde. Gelukkig slaagde een conducteur er ln deze trein tydlg tot stilstand te brengen. De opruimingswerkzaamhe den zijn in volle gang. Daar de ontspoorde trein tusschen de beide sporen instaat, kun nen de kraanwagens, waarme de de opruimingswerkzaamhe den zijn begonnen, alleen aan de beide uiteinden van de trein werken, hetgeen een groote belemmering vormt. Ook moest de bovenleiding ter plaatse van het ongeluk verwijderd worden, voordat de kraan wagens aan het werk konden gaan. Men hooptVrijdagochtend één spoor berijdbaar te heb ben gemaakt en Vrijdagavond of Zaterdagochtend den dienst over beide sporen te kunnen hervatten. Van Oidebarnevelt-penning voor dr. Ringers. In een bijeenkomst ten stad. huize waarbij een aantal bij de Wederopbouw betrokken functionarissen aanwezig was heeft burgemeester Oud na mens het gemeentebestuur van Rotterdam den afgetreden mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw dr. ir. J- A. Ringers de „Van Oldenbarne- veltpenning" overhandigd. Geen vijfdaagsche arbeidsweek. De Minister van Sociale Za ken heeft naar aanleiding van talrijke verzoeken, die van de zijde van werkgevers en werk nemers worden gedaan om vergunning voor een 5-daag- sche werkweek, dit vraagstuk voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. De Stichting heeft op haar beurt advies gevraagd aan een speieaal voor dit onderwerp ingestel de kleine commissie, die het van alle zijden in beschouwing heeft genomen. Dit overleg, zoomede het ad. vies van den directeur-gene raal van de arbeid, hebben den minister geleid tot het stand punt. dat verzoeken tot in voering van de 5-daagsche werkweek in het algemeen zullen worden afgewezen. Onder de tegenwoordige om standigheden toch moet ernstig worden gestreefd naar een op voering van de arbeidsproduc tiviteit. Een verdeeling van de werkweek over 5 dagen zou verlenging van de arbeidsdag met zich brengen, hetgeen in veel gevallen zal leiden tot een voor'de arbeidsproductivi teit nadeelige arbeidsmoeheid- Slechts bij hooge uitzonde ring zal daarom een verzoek tot invoering der 5-daagsche werkweek voor Inwilliging in aanmerking kunnen komen. Duilsche bezetting kostte Amsterdam 30 millioen. wordt niet door de Overheid vergoed lanatl hetaalt niet. cialistische en ook de commu- japan DeUUtll nici. nistische groepeeringen. Dr. ir. P. Honig, plaatsvervan- Voor zoover de kosten van de Duitsche bezetting thans nog na zijn te gaan (lang niet alles is geregistreerd) blijkt thans, dat alleen het gemeen telijk bureau „Vorderingen Duitsche weermacht" de hoofd stad bijna 30 millioen gulden heeft gekost- gend directeur van het Dep. Eco nomische Zaken van Ned.-Indië. heeft Dinsdagavond in een bij eenkomst van de Mij. voor Nij verheid en Handel te Amster dam. mededeelingen gedaan over het herstel van de oorlogsschade en de vergoeding in Ned.-Indië. Zijn hoofdpunten waren: 1. Niet alle bedrijven in Ned.- Indië komen voor herstel in aanmerking. 2. De verwachting van Japan- sche schadebetalingen uiterst laag. 3. Er mag niet op gerekend wor den. dat de Indische regeering alle schade kan ver go'eden. 4. Voor direct en opbouw van cultuur, export, havenwerken, industrie en verkeer is 500 millioen dollar noodig. Wij ontleenen aan zijn rede nog het volgende: Er is een tendenz tot nationa lisatie aanwezig, die zich even wel beperkt tot de vervoersmid-5 delen (spoor en tramwegen), en tot de openbare nutsbedrijven (electriciteit, watervoorziening en gas). Ook in de Oost kent men dezelfde politieke terminologieën als in West-Europa en wordt een strijd gevoerd over de verschil lende maatschappij-structuren. Op Java domineert de Mohamme- daansche politieke groepeering, die haar maatschappijbeschou wing baseert op het persoonlijk bezit. Daarnaast kent men de so- EEN VOORSTEL VAN DE V.A.R.A. Federatieve oplossing. De V.A.R.A. heeft voorstel len gedaan tot oplossing van het radiovraagstuk in Neder land, De commissie, die door het Vara-bestuur met deze materie was islast, heeft een aantal richtlijnen opgesteld, welke gaan in de richting van 'n nationale Radio-Unie, waar- Kinderdiefstal voor den rechter. De daders van de gerucht makende kinderdiefstal te Delft moesten Donderdag voor de arrondissementsrechtbank Den Haag terecht staan. Van het van de diefstal ver dachte Haagsche echtpaar V_ was alleen de mannelijke helft verschenen, daar zijn echtge noot© ziek was. Tegen den echtgenoot H. W. V. eischte de officier van Justitie één jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan diefstal van een kind en een kinderwagen, heling van de opbrengst en het te vonde ling leggen van ccn kind be neden de leeftijd van zeven jaren. De uitspraak is gepaald op 19 December. B. EN W. VRAGEN CREDIET VAN 41.000. Plannen ontworpen door Landschaps- architectonisch Bureau van Nieuw Walcheren. B. en W. van Middelburg tleelen den Gemeenteraad het volgende mede In een van Uw vorige ver gaderingen deelden wy U me de, dat wy contact hadden op genomen met een landschaps architect, teneinde dezen na verkregen overeenstemming en machtiging een plan te doen opmaken voor de herbe planting van de plantsoenen en wegen, die door de inun datie van ons eiland zoo ern stig geleden hebben. Tydens deze onderhandelin gen werden wy met alle andere, gemeentebesturen van Walcheren door de Stich ting Nieuw Walcheren uitge- noodigd op een byeenkomst waar o.m. door den supervisor inzake de herbeplanting van Walcheren, Prof. Bijhouwer, gewezen werd op het groote belang om gezamenlijk te ko men tot een goede deskundige herbeplanting en waar de sug gestie werd gegeven tot het gezamenlyk aanstellen van een landschapsarchitect. Uiteinde, lük gevolg van deze bespre king is geweest, dat de Stich ting Nieuw Walcheren zelf een landschap-architectonisch bureau heeft opgericht, aan het hoofd waarvan zy den landschapsarchitect C. P- Broerse uit Nieuwer Amstel stelde, een geboren Walchere- naas over wiens bekwaamheid terzake niet valt te twyfelen. De Stichting bood den Gemeen tebesturen aan om geheel gra tis gebruik te maken van dit bureau voor het desgewenscht geheel ontwerpen van of ad- viseeren over herbeplantings- plannen. Wij hebben gaarne van dit aanbod gebruiK ge maakt, waartegen ook vanwe ge den rec.ds aangezochten architect geen enkel bezwaar bestond. Met groote voortvarendheid heeft de lieer Broerse zich aan het werk gezet en reeds een dezer dagen ontvingen wy een uitgewerkt herbeplautings- plan met bybehoorende kaar ten, plantiijsten en begrootin gen ten aanzien van het Vlis- singsche-, Langeviele- en Seis- bolwerk, met de bedoeling om deze herbeplanting zoo eenigs- zins mogelyk nog dit seizoen loopende tot April 1947 geheel of gedeeltelijk uit te voeren, Wy stellen deze snelheid van handelen wel zeer op prijs om dat een spoedige zy het nog slechts gedeeltelyke beplanting ons, en ongetwy- feld ook Uw Raad, zeer ter harte gaat. Wij ontveinzen ons daarbij niet dat nog tal van moeilijkheden zijn te overwin nen, terwyl o.a. ook het zout gehalte van den grond ter bepaling waarvan reeds mon sters ter onderzoek zyn opge. zonden daarbij een zeer voorname factor is. In tusschen willen wy onzer- zyds niets nalaten om uitvoe ring van een en ander zooveel mogelyk te bespoedigen, rede nen waarom wij U met spoed dit voorstel hebben voorge- iegd. De geraamde uitgaven zul len voor een belangryk ge deelte worden gedekt. In öe eerste plaats komt op dit be drag in mindering de te ver wachten vergoeding voor de als gevolg van de inundatie gerooide boomen. Voorts kan een subsidie varieerende van 5080 worden verwacht van het Rijk (Dienst voor Land- bouwherstel), voor welk doei door het Ryk in totaal 5.800.000.is beschikbaar gesteld, terwyl uiteindelyk nog de mogelijkheid bestaat, dat de Stichting Nieuw Walcheren uit het fonds ontstaan oor de bekende boomenactie een bijdrage zal verleenen. De te verwachten bedragen echter kunnen thans nog niet worden geraamd. Teneinde voor het bedoelde subsidie in aanmerking te ko men, moet het herbeplantings- plan worden goedgekeurd door de daartoe van Rijkswege in gestelde Commissie van Over leg inzake Landschapherstel (de C.O.L.), tegen welke goed keuring geen bezwaren wor den verwacht, aangezien de supervisor voor Walcheren, lid van .genoemde Commissie, zich tegenover den architect reeds accoord heeft verklaard met dit plan. Onder opmerking ten slotte, dat het opruimen en egalisee- ren van de bolwerken (verwij deren nooddijk en puin, rooien bcomen c.a.) niet onder dit plan valt, doch geschiedt door den Dienst van Landbouwher- stel, stellen wij U voor U met de overgelegde plannen te vereenigen en een crediet rond 41.000.voor dit doel te verleenen. De Commissie van By stand van Gemeentewerken c.a. ver- eenigt zich met het voorstel. Tot zoover het schryven van B. en W. van Middelburg aan den Raad dier gemeente Het behoeft nauwelijks ge zegd, dat de voorstellen van B. en W., de eerste herbeplan- tingsvcorstellen, die in behan deling komen op Walcheren, door alle Zeeuwen met vreug de worden begroet. De herbeplanting van de Middelburgscne bolwerken, waaraan tengevolge van de inundatie zeer groote schade was aangericht, zal dus het begin vormen van de herbe planting van Walcheren. Een blijde dag komt in het vooruitzicht, een dag. die on- getwyfeld niet zonder meer voorbij zal gaan. Wij weten, dat er plannen leven cm de eerste inplant op groote schaal met eenige plechtigheid te doen geschie den en dat de Stichting Nieuw Walcheren onder meer het voornemen heeft om in samen werking met de gemeentebe. sturen Bcomplantdagen te or- ganiseeren, ten einde de jeugd meer liefde tot de natuur bij te brengen. Dit alles stemt wel buiten gewoon tot verheuging. Overigens blijkt uit het voorstel van B. en W. van Middelburg wel zeer duidely'k, welk een belangrijk werk de Stichting Nieuw Walcheren ten aanzien van de herbeplantings- problemen verricht. Een woord van hulde voor degenen, die hiertce het initiatief hebben genomen, mag hier zeer zeker niet achterwege blijven. oy de erkende omroep-veree- nigingen zijn aangesloten en waarin de regeering groote zeggenschap heeft. Er zou een nationaal programma-ge deelte moeten komen, waar aan de verschillende organisa ties by dragen leveren. Daar naast zou elke organisatie eigen zendtyd krijgen. De or ganisatievorm van de Radio- Unie zou die van een ge mengd bedrijf moeten zyn. De Vara-commissie heeft zich nog bezig gehouden met een bespreking van de stroo mingen, die in aanmerking zouden komen voor deelname door middel van een eigen nnroeporgaan aan de Radio- Unie, maar tenslotte gemeend, dat 'de vaststelling daarvan een kwestie is van de over heid. die zich hierbij baseert op de wettelijke bepalingen. Voorts is het natuuriijk de Laak van elke belangrijke -grooming om zich hier te doen geiden. Maar in elk -al dient men zich niet ge bonden te achten aan de voor- oorlogsche groepeering. Om- •oeporganen zullen alleen kun nen worden aanvaard als re presentanten van uitgesproken en erkende geestelyke stroo mingen,' Zoo is voor een om- roeovereen'ging als de A.V, R.O. in dit stelsel alleen plaats, wanneer ze optreedt als het. ommeoorgaan van een dergeliike strooming, bijv. het 'iberalisme. aldus het rapport. Door periodiek de zendtijd ponieuw toe te wijzen, moet de mogelijkheid bestaan om veranderingen in de geestelijke an maatscharmelijke stroomin- ?en ook in het omroepbestel "-.ot uiting te-brengen. De geestelijke en maat- pchaooelijke st**oomingen zul len zelf moeten beoalen of zij zich in de Radio-Unie willen doen vertegenwoordigen door een der bestaande omroepver- eenigingen of door middel van een nieuwe omroep- (tevens luisteraars-) vereen., een co mité of stichting. V akvereemgingen. Spr. voorzag, dat de georgani seerde vakvereeniging thans een rol zal gaan spelen in het. bepa len van den loonstandaard en de arbeidsvoorwaarden. Tot dusver was het element van den arbei der als factor die het lot der groepen meebepaalde, betrekke lijk gering. Spr. zag daarin een verandering zich voltrekken, en wel door een nauwkeurige om schrijving der minimumrechten van de arbeidende massa, met name voor bepaalde eischen om trent de levensomstandigheden der arbeiders in de groote indus trieën en bedrijven. De begrooting. In Indië heeft men thans geen flauwe notie hoe straks de eerste begrooting in elkaar gezet moet worden, en hoe de overheid" de noodige middelen moet bekomen. Wederinvoering van de zoutbe- lasting is niet mogelijk. De grootste moeilijkheden liggen nog voor ons, aldus spr. Het gaat er om, onze koopkracht terug te krijgen, die gelegen was in de groote exportmiddelen. Een basis voor de terugbetaling van cre- dieten is dus moeilijk te vinden. Ligt de oplossing in industriali satie? Doch ook dan zijn groote buitenlandsche credieten noodig. Spr. verheelde niet, dat de toe komst der groote landbouwpro ducten als rubber, kina, thee, sisal, palmolie en suiker, in lei dende kringen niet zonder eenige beduchtheid wordt bezien, temeer daar in de Ver. Staten de tendenz heerscht om in de toekomst min der afhankelijk van Azië te wor den. Spr. uitte de verwachting, dat ondanks het Amerikaansche en Britsche kapitaal, Nederland door de verbondenheid met Indië een eerste plaats krijgt bij het leiden ontwikkelen van de opbouw. Een handicap is echter het devie- zenvraagstuk, waardoor wij als een Shylock bij de deur zitten en onze producten slechts afstaan aan wie dollars en ponden mee brengt. Uitvoerig bleef spr. bij dit punt stilstaan, de nadruk leggend de hiermee verband houden de moeilijkheden. Versneld tempo voor lichte schadegevallen. Blijkens een nota van wijzi ging inzake de Rijksbegroo- ting van Openbare Werken en Wederopbouw wordt voor per soneelsuitgaven een hoogere uitgave gevraagd van 1.300,000.Deze verhoo ging is het gevolg van het aantrekken van meer arbeids krachten, hetgeen noodzakelijk is ten einde de lichte schade gevallen in versneld tempo te kunnen afwerken en de her stelwerkzaamheden op inten siever wyze te kunnen ver richten. NATIONALE WONING RAAD. De nationale woningraad heeft plannen ontworpen om deze raad een wettelijke grond slag te geven. Deze plannen, die ter kennis van de regee ring zijn gebracht, zullen by de voorbereiding van de ge nerale herziening van de Wo ningwet nader worden onder zocht. DE BASIS OVEREENKOMST. Het Fransche persbureau Agence France Presse deelt mede. dat het hoofdkwartier van het volksleger (Laskar. Rajat) op Java en Madoera besloten heeft de ontwerp overeenkomst van Cheribon te aanvaarden Dit besluit is ge nomen tijdens een vergade ring te Soerakarta. (Het volksleger omvat verschillen de gewapende groepen, die niet in het republikeinsche leger zijn opgenomen.) HET N.V.V. De heer E. Kupers.. voor zitter N.V.V., heeft te 's-Gra venhage verklaard, dat het N.V.V. de overeenkomst van Cheribon aanvaardt. Hij acht te een koloniale oorlog on aanvaardbaar. STUDENTEN. Alle Utrechtsche studen-i ten-organisaties hebben met die van Wapeningen en De venter bezwaar gemaakt te- den de overeenkomst van Che ribon HOOGLEERAREN. 109 hoogleeraren hebben in een adres aan de Tweede Ka mer bezwaar gemaakt tegen de overeenkomst van Cheri bon. Onder de teekenaars bevin den zich: prof, dr. R. P. Cle- veringa. Leiden, Mr. Dr. A. M. Donner, Amsterdam, Dr. G. Gonggrijp, Rotterdam, Dr. Th. J. Haitjema, Groningen, Dr. J. v. d. Hoeve, Leiden, Mr. Dr. W. J. A. Kernkamp, Utrecht, Dr. Ir. L. H. de Lan gen, Delft, Dr. D van Os, Groningen, Dr. Z. W. Sneller, Rotterdam en Dr. J. de Zwaan te Leiden. Hier volgt het adres: „Ondergeteekenden, allen hoogleeraren aan een Neder- landsche universiteit of hoo- geschcol, dringen er by de Tweede Kamer der Staten- Generaal, in het belang van het Koninkrijk der Nederlan den en daarmede tevens ln het belang van de miUioenenbevol- king van Nederlandsch-Oost- Indië, ten sterkste op aan de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati in. deze vorm niet te aanvaarden". Sluipschutters. Op den chef van de genera le staf generaal-majoor D- C. Buurman van Vreeden. is op een afstand van 100 m. een aanslag gepleegd, toen hij met een gezelschap in de Westeliï- ke sector van Medan de lijn inspecteerde. Br w«ft niemand getroffm-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1