Centralisatie BIJ DE WEDEROPBOUW Minister Drees over sociale voorzieningen UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Tholen Zeeuwsch Vlaanderen Spoedig een wettelijke regeling te verwachten. De minister behandelde vele problemen. In zijn memorie van antwoord inzake de Rijksbegrooting van openbare werken en wederop bouw geeft de minister een uit eenzetting van de organisatie en bevoegdheden van het departe ment en de daaronder ressortee- rende diensten. De minister is van meening, dat het ook onder de huidige om standigheden nog noodzakelijk is de verantwoordelijkheid en dus ook de daarvoor vereischte be- voegdhedeen op één punt te con- centreeren. Dit sluit niet uit, dat op vele onderdeelen delegatie van bevoegdheden naar lagere orga nen kan plaats hebben. De voornaamste eischen. welke t.a.v. het beleid op het punt van de wederopbouw moeten worden gesteld, worden omschreven in een negental punten, welke vooral de nadruk leggen op het snel en rationeel bouwen, teneinde bin nen de kortst mogelijke tijd in de woningnood te voorzien. Een zeer belangrijk punt bij dit alles is de spoed, die bij het nemen van beslissingen en het tot stand ko men van maatregelen vereischt is. Ter vervanging van de be staande wetgeving op het gebied van de wederopbouw is in Mei 1945 een Kon. Besluit verschenen, dat de sporen draagt van de spoed, waarmede het ontworpen is. Dc minister is overigens van meening, dat dit onvolkomen be sluit behoort te worden vervan- .gen door een wet. Dat bij deze wet de normale hiërarchische ver houding moet worden hersteld, staat voor hem vast. Het desbe treffende. ivetsontwerp is in voor bereiding. Qewezen wordt voorts op de coördinatie ten departemente t.a. v. de diensten van wederopbouw en volkshuisvesting, welke boven dien nog wordt bevorderd door de benoeming van de directeuren- generaal van de Rijkswaterstaat en de Rijksgebouwendienst in het college van mig. Commissarissen voor de wederopbouw. PROVINCIALE BUREAUX BLIJVEN. Buitenbureaux van de weder opbouw zijn ingesteld naar ge lang* van de behoefte. In sterk geteisterde gemeenten zijn plaat selijke bureaux opgericht. Ver mindert het werk van een plaat selijk bureau dpor voortschrij dende wederopbouw in die mate, dat er geen reden meer is het als afzonderlijk orgaan te handhaven, dan gaat het op in een streek- bureau df in het provinciaal bu reau. Op de duur zullen er dus alleen provinciale bureaux over blijven. De prov. bureaux van de we deropbouw zijn tevens prov. bu reaux voor de bouwnijverheid en als zoodanig hebben zij voor de geheele provincie een taak in de materiaalverzorging. Op het ge bied van de bouwnijverheid in bet algemeen zal ongetwijfeld ook na' de voltooiing van de wederop bouw leiding moeten worden ge geven. De bedoeling is voor deze zorg de provinciale bureaux te laten voortbestaan, doch deze te doen samensmelten met de prov. directies van de volkshuisvesting. CENTRALISATIE. Voorts wordt gewezen op de noodzakelijkheid van centralisatie t.a.v. dé* verstrekking van mate rialen, de taxatie van schaden, de beoordeelirig van de financieele zijde van stedebouwkundige plan nen, de controle op de herstelkos- ten ter voorkoming van afschuiven op het Rijk, van kosten ten ge volge van verwaarloozing on derhoud, enz. De minister is ech ter geenszins voorstander van centralisatie, waar evengoed de centralisatie mogelijk is en hij zou zeker activiteit van. de gemeente od het gebied van de wederop bouw niet in de weg willen staan, mits die activiteit zich ver draagt met de noodzakelijke "or- cedure is één der bevoegdheden;' ter plaatse. In het algemeen zijn capabele gemeentelijke organen bij de we deropbouw ingeschakeld. Dit is vooral bij de groote gemeenten het geval. Het recht te onteigenen met toepassing van de versnelde pro cedure één van de bevoegdheden, welke het orgaan, dat met de lei ding van de wederopbouw en de bouwnijverheid is belast, voorals nog niet kan missen. De herver kaveling van verwoeste com plexen zou niet op korte termijn mooelijk zijn. Dat er nog vele gevallen zijn. waarin nog onvoldoende hulp kon worden geboden, moet helaas wor den erkend. Bij een verwoesting, welke een herstelperiode van ten minste tien jaren vordert, kan niet in enkele jaren zoodanig ge holpen zijn, dat tevredenheid be staat. Nog vele jaren zal worden geklaagd en terecht geklaagd. Moeilijk is uit te maken, welke de „ergst" getroffen gebieden zijn. Alleen op objectieve gronden behooren de materialen en ar beidskrachten te worden verdeeld. Bij die verdeeling kan niet wor den voorbijgezien, dat verplaat sing van bouwvakarbeiders van niet geteisterde gebieden naar ge teisterde gebieden slechts tot ze kere hoogte mógelijk is, CREPEERGEVALLEN. In hef najaar van 1945 is in de geteisterde gebieden een onder zoek ingesteld om vast te stellen waar woningtoestanden ten ge volge van aangebrachte oorlogs schade zoo onhoudbaar waren, dat tot iedere prijs voorzieningen vóór het invallen van de winter zouden moeten worden getroffen. Deze voorzieningen zijn in vrij wel alle gevallen, die bekend zijn geworden, tot uitvoering geko men. In de loop van '1946 hebben evenwel een groot aantal Neder landers, die uit het buitenland terugkeerden, alsook ontslagen politieke delinquenten, met mede weten van gemeentebesturen woonruimten betrokken, die in dertijd als crepeergevallen waren afgekeurd. Een onderzoek naar deze nieuwe gevallen is toen door de Stichtingen 1945 geschied. Dit onderzoek is over het algemeen vjot verloopen. Als gevolg daar van zijn in de afgeloopen maanden 540 noodwoningen ter beschik king gesteld van de gemeentebe sturen der getroffen gebieden. In verschillende gemeenten naderen deze woningen haar voltooiing. Of zij alle tijdig gereed zullen komen, zal vooral afhangen van de activiteit der gemeentebestu ren. SCHADEBEPALING. Wat de schadebepaling betreft, bespoediging daarvan is niet wel mogelijk zonder in oppervlakkig heid te vervallen, hetgeen of ten nadeele van het rijk of ten na- deele van de getroffenen zou strekken. Met dc schadebepaling zijn een 1300 taxateurs bezig, die ongeveer een half mllliöen scha degevallen moeten verwerken. Op 30 September jl. waren 271.785 taxaties verricht en moesten nog 224.423 taxaties worden verricht. Men rekent omstreeks einde 1947 met het faxecren van de schade gereed te zijn. De betaling loopt inderdaad stroef, echter niet ten gevolge van het betalingsin stituut. doch omdat elke rekening grondig moet worden gecontro leerd. BOERDERIJEN. De minister is er van overtuigd, dat het niet beter zou zijn de wederopbouw van boerderijen aan het departement van land bouw toe te vertrouwen. Hij acht het organisatorisch niet juist, wanneer de zorg voor werken, waarvoor bouwvakarbeiders bouwmaterialen noodig zijn waarbij ook de volkshuisvesting nauw is betrokken, zonder drin gende reden aan een ander depar tement dan aan dat van de we deropbouw zou worden opgedra gen. WEDEROPBOUW- PLANNEN. De voorbereiding van de we- deropbouwplannen voor de be langrijkste getroffen gemeenten maakt goede voortgang. Onge veer de helft dezer plannen is door de door de gemeentebestu ren aangewezen stedebouwkundi gen voltooid. Verwacht wordt, dat in het begin van het volgend jaar een groot aantal plannen kan worden vastgesteld. BUNKERS. Voor het sloopen van bunkers en andere verdedigingswerken wordt slechts goedkeuring ver leend en subsidie toegezegd, in dien met het wegruimen een alge meen belang wordt gediend. TWEEDE KAMER ingesteld, een bondgenootschap accentueert de zwakheid. Ons buitenlandsch beleid. Ten aanzien van het con- sumentencrediet verklaart hij zich erover te verheugen, dat men er blykbaar niet zoo groote behoefte aan heeft. Handhaving van de loon stop hangt af van de nomische ontwikkeling, die; we niet in de hand hebben. Aan een „werkboekje" zou den zeker groote voordeelen verbonden zijn, maar «men TREIN ONTSPOORD. ,5i elec,riscj!e trsn- d'e °m moet zich ®- 8Bk rekensarro -«>w~ va» Dm Heao naar geven dat het verplicht Rotterdam vertrok, stellen ervan, de controle i.d. een groote administratieve rompslomp zou medebrengen. De sociale verzekeringen besprekend, verklaart de mi nister, datgestreefd zal wor den naar verhooging der uit- keeringen. De wensch leeft in oude kringen, dat de ouder domsvoorziening voor het heele volk gewaai'borgd moet zijn. Voor de ziekte- en onge vallenverzekering zou men willen volstaan met de moge lijkheid bepaalde groepen daarin op te nemen. Na de duplieken werd de vergadering tot 's avonds ge schorst. Des avonds werd een aan vang gemaakt met de behan deling van de begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Ruijgers (P.v.d.A.) opende de rij van sprekers. Bruggehoofdpolitlek en blok vorming worden afgewezen, aldus deze spreker, maar wat dan Dat West-Europa in geen enkel opzicht een eenheid zou zjjn leek hem niet juist. De kern van het Europeesche vraagstuk achtte hij Dultsch- land Serrarens (K.V.P.) brak een lans voor de democratiseering van de buitenlandsche dienst, waarvoor thans de tijd gun stig is. Deze spreker vroeg naar de positie van Van Klef- fens. Bruins Slot (A.R.) meende, dat onze zelfstandigheid meer naar voren gebracht moest worden. Wij dienen niet al te bondgenootschappelijk te zijn Delft en Schiedam op een parti culieren spoorwegovergang in botsing gekomen met een met een paard bespannen voertuig. De trein, die uit gestroomlijnd materiaal bestond, ontspoorde. Er zijn, naar men ons van de zijde der Nederlandsche Spoor wegen mededeelde, geen per soonlijke ongelukken voorgeko men. Ook de bestuurder van paard en wagen bekwam geen letsel. De •materieele schade is niet groot. De spoorbaan is bescha digd. Het treinverkeer over dit tra ject zal nog eenigen tijd ge stremd blijven. Alle vervoer ge schiedt via Pijnacker. Het paard schijnt op de over gang gestruikeld te zijn, waar door de wagen niet tijdig meer uit de weg gebracht kon worden. Spaansche koning. Don José Larraz, een be kend Spaansch econoom en voormalig minister van finan ciën onder het bewind van ge neraal Franco, is uit Lissabon teruggekeerd, waar hij gedu rende zeven uur een persoon lijk onderhoud heaft gehad met Don Juan, den Spaanschen kroon pretendent Dientenge volge lijkt 't waarschijnlijk, dat generaal Fdanco deze week de gelegenheid zal hebben om zich op de hoogtê te stellen van de laatste meening van den preten dent over de Spaansche kwes tie in het licht van het be roep van de V.S. op Franco om af te treden en vrije verkie zingen te laten houden. doodelijk mijnongeluk In de ondergrondsche wer ken van de „Willem Sophia" te Spekholzerheide werd de 55-jarige Moonen uit Bleijer- heide. die belast was met het toezicht op de transportband, door deze band gegrepen waardoor hem de rechterarm werd afgerukt. De man werd in het St. Joseph ziekenhuis te Heerlen opgenomen, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Blerema (P.v.d.A.) achtte de toename van de uitgaven wel buitengewoon groot. v. d. Goeg van Naters (P.v. d'A.) wees er op, dat de minis, ter hét contact met het par lement niet dient te schuwen. st. nicolaas verrassing. Ook de natuur zorgt soms voor een surprise. In plaats va» sneeuw klokjes met Kerstmis, zijn er dit maal bloelen de fruitboomen met St. Nicolaas. In de tuin van den heer A. Minneboo te Veere staat een St. Jan apelboom in bloei en in IJzendijke draagt een peereboompje van den heer A. Lammens een rijke bloesempracht. De nieuwe bonnen Voor de tweede helft van de 13e periode 1946 (8 t.m. 21 December) geeft elk der vol gende bonnen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook no. 4) Brood: 511 Brood 800 gr. 512 Broed 400 gr. Boter: 511 Boter, 125 gr. 512 Boter, 125 gr. mar garine of 100 gr. vet/.' 513 Boter 250 gr. marga rine of 200 gr vet. Melk: 51—1 Melk. 4 liter. Vleesch: 51—1 Vleesch, 100 gr.; 512 Vleesch, 400 gr. Kaas: 51—1 Alg., 200 gr. 512 Alg., 50 gram korst- looze kaas. Suiker, boterhamstrooisel enz 51—3 Alg. 500 gr. of 1000 gr. jam, stroop enz. Brood: 51lb Res. 1600 gr.; 51lc Res., 800 gr. Melk: 51—2b 51—2c Res., 3 liter. 1 Ei: (vijfde klasse): 513b, 513c Res. 1 ei. Kaas: 514b Res. 100 gr. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook no. 4.) Brood: 521 Brood, 800 gr. Boter: 521 Boter, 250 gr. 522 Boter, 125 gr. mar garine of 100 gr. vet. Melk: 52—1 Meik, 12 liter. Vleesch: 52—1, 52—2 Vleesch, 100 gr. Kaas: 52—1 Alg. 100 gr. Suiker, Boterhamstrooisel, enz. 52—2, 52—3 Alg. 250 gr. of 500 gr. jam, stroop enz. 1 El: (vijfde klasse): 52— Alg. 1 ei. Brood: 52ld Res. 800 gr. Korstlooze kaas: 52—2d Res. 50 gr. Rijst of Kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits, 52le Res. 250 gr. Bloem of Kindermeel (niet uit rijst bereid)522e Res, 600 gram. TABAK SKAARTEN T 61: 2 rants, tabaksartikelen. V 62: 200 gr. chocolade en/of Suikerwerken. X 61: 2 rantsoenen Tabaks- X 62: 100 'gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 15 t.m. 21 Dec. zullen nog bonnen worden aangewezen voor ta bak, versnaperingen bloem, koffie, thee en gedroogde zuidvruchten. Op de bonnen voor tabaks- artikelen zal bij aankoop van twee rantsoenen cigaretten tenminste één rantsoen siga retten, vervaardigd uit Zuid- Amerikaansche tabak gekocht moeten worden. geldigheidsduur der fruitbonnen. Het C.D.K. deelt ons mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen 474 en 484 al gemeen, aangewezen voor het coopen van 2 kg. appels en peren, verlengd is t.m. 28 De cember a s. Huisvlijt in arbeiderskampen? Het hoofd van de cultureele dienst van de arbeiders bij de wederopbouw in Zeeland, de heer Braat, heeft aan de cul tureele dienst van de Weder opbouw in Den Haag verzocht om in de arbeiderskampen in Zeeland, die daarvoor inte resse toon en, ruimte en mate riaal beschikbaar te stellen, zoodat de arbeiders in de toe komst in de kampen huisvlijt zullen kunnen be.:efenen. Het St. Nicolaasfeest in de kampen heeft wel bewezen, dat vele arbeiders hiervoor enthousiast zijn! Inpoldering van Braakman en Sloe, BINNENHAVENPLAN VOOR BRESKENS IN BEWERKING. In de memorie van antwoord inzake de Rijksbegrooting van Openbare "Werken en Weder opbouw wordt o.m- medege deeld, dat voor de indijking van de Braakman een plan in bewerking is. Voor het inpolderen van een deel van het Sloe bezuiden de Sloedam is een voorlooplg ontwerp gereed. Nadat de regeering in be ginsel had besloten te kens een nieuwe binnenhaven aan te leggen, is aan de Rijks waterstaat opgedragen een plan daarvoor op te maken. Dit plan is thans nog in be werking- Rijksweg door Oostburg. Volgens het oorspronkelijk nieuwe bouwplan van Oost burg was de rijksweg gepro jecteerd buitenom de ge meente. Daartegen is door de inge zetenen, speciaal de winkeliers caféhouders, veel be zwaar gemaakt, met het ge volg dat men dit plan heeft doen vervallen en de rijksweg alsnog door de gemeente heeft geprojecteerd. Dinsdag j.l. hebben eenige deskundigen van de Rijkswaterstaat Oost burg bezocht, met het doel de situatie ter plaatse te bekij ken en te bespreken. Het resultaat daarvan is, dat er geen bezwaar be staat de rrjksweg te laten zoo als deze thans ligt, n.l. door Breedestraat, Brouwerijstraat, Markt en Nieuwstraat. Wel zijn voorwaarden gesteld, dat, de weg op enkele plaatsen verbreed zal moeten worden. ZEEUWSCHE FOKKERS WINNEN PRIJZEN. Op de Nationale tentoon stelling van Pluimvee, Ko nijnen, Duiven, Cavia's, enz. te Bussum. behaalden Zeeuwsche fokkers belangrijke eereprij- zen; de heer C. v. Nimwegen te Nieuw- en St. Joosland won de zilveren „Gooi- en Eem- land-Beker" voor het hoogste aantal punten in. de afdeellng hoenderszilveren wisselbeker voor het hoogste aantal pun ten in de afdeeling dwerghoen ders, een beker voor de fraai ste collectie midden rassen ko nijnen, benevens vele eereprij- zen. De heer J. J. Antheunisse te Middelburg wonde „Gooilust- Wisselbeker" voor de fraaiste leghorn, benevens enkele eefe- prijzen. Door de liefhebbers P. J. Brakman. M. Haartsen en Joos Joosse, allen te Nieuw en St Joosland, werden even eens mooie bekroningen met hun dieren behaald. BENOEMING. De heer J. I. Stuy te Zalt- bommel. voorheen té Vissin gen, ig benoemd tot gemeente secretaris te Hoofdplaat. Molotov aanvaardt Amerikaansche voorstellen. een belangrijke verklaring. In de zitting van Woensdag van de politieke commissie van de v.N. heeft Molotov mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie onder eenig voorbehoud haar steun verleend aan de Ameri kaansche voorstellen voor ont wapening. Molotov wilde deze voorstel len als basi3 voor verdere be sprekingen aanvaarden. Alle nadere sprekers zwaai den Molotov lof toe en gaven uiting aan hun blijdschap over deze zeer belangrijke verkla ring van Molotov. Met alge- meene stemmen werd besloten een sub-commissie te benoe- ■°n, die de plannen in studie zal nemen en een ontwerp zal opstellen. Lewis tot boete veroordeeld. De vakvereeniging van John L. Lewis is veroordeeld tot een boete van S'/2 inlllioen dollar. Lewis zelf werd veroor deeld tot een boete van 10.000 dollar. Troepen rukken Azerbeldsjan binnen. Radio Tebris heeft bekend gemaakt, dat troepen van de centrale Perzische regeering de grens vaiv Azerbeldsjan, de provincie met eigen regeering, overschreden hebben. De radio citeerde hierbij een proclama tie van de democratische par tij van Azerbeidsjan. In de proclamatie wordt een heroep gedaan op studen ten, professoren, arbeiders en jeugdorganisaties om de vrij heid en de republiek tot de laatste druppel bloed tegen de indringers te verdedigen. Falkenhorst kreeg gratie. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat volgens mededee- ling van het Britsche hoofd kwartier in Duitschland het doodvonnis yan generaal Ni- kolaus von Falkenhorst, den voormaligen Duitschen opper bevelhebber in Noorwegen, in 20 jaar dwangarbeid is ge- wgzigd. Geen wapenstilstand. De militaire situatie te Me- dan is nog niet verbeterd. Het Nederlandsch-Indische" leger communiqué meldt activiteit van scherpschutters ten Oos ten van Padang, Op de weg naar Emmahaven en het vlieg veld bij Padang zijn door In donesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandsche brengun-car- riërs, zgn op een mijn geloo- ien, waarbij 14 personen wer- len gedood en tien gewond. Binnen het gebied van Batavia werden Nederlandsche pa trouilles door terroristen be- schoten. Ook in het Oostelijke gedeelte van Bandoeng werden Nederlandsche patrouilles her haaldelijk beschoten. De Neder landsche stellingen ten Oosten en Westen van Semarang wer den door Indonesiërs onder vuur genomen. Nederlandsche patrouilles ten Westen van Soerabaja zijn door Indone sisch granaatvuur beschoten, terwijl men infiltratie van vij andelijke elementen in de stad heeft waargenofnen. Volgens het Spaansche blad „Informaciones" wórden in Frankrijk, „internationale brigaden" gevormd om een in val in Spanje te doen. Hierbij zouden zich ook Joegoslaven bevinden. Soldaten-moeder gearresteerd. Door de P.R.A. te 's-Gra- venhage is gearresteerd mevr. M. A. Hiddinkde Haan, meer bekend onder de naam „sol datenmoeder" Zij wórdt er van verdacht' tijdens de be zetting een landgenoot te hebben aangegeven bij de po litie. Deze zaak is eerst nu aan de orde gekomen, omdat er bij de P.R.A. tot dusverre geen klachten tegen haar waren binnengekomen. Eerst na de publicatie, dat zij in haar fun tie van „soldatenmoeder" naar Indië zou vertrekken is er eenig gerucht ontstaan. Op verzoek van andere instanties is deze zaak thans in samen werking met <Je Haagsche po litie onderzocht. Daarna heeft de arrestatie plaats gevon den. Thorez niet tot premier gekozen. Opgevischte landbouwwerk tuigen naar den slooper. BEHEER WORDT OPGEHEVEN. Toen Walcheren nog onder water stond, kwam zéér veel hout naar de stad drijven, dat door het schuren langs de ge vels de huizen aan de buiten zijde van Middelburg ernstig dreigde te beschadigen. De fa. L. en J. Goedbloed nam qp zich dit hout, benevens andere aangedreven voorwerpen, te sorteeren en op te slaan. Dit geschiedde op het gemeente terrein aan de Rouaansche Kaai, waar zij eveneens oor logsbuit hadden opgeslagen. De distributledlenst werd be-| last met de verdeeling van het brandhout, terwijl het bruik bare hout gebruikt werd voor herstelwerkzaamheden. Onder de opgevischte voorwerpen be. vond zich ook veel boerenge- rief, zooals eggen, sleeën en onderdeelen. Een en ander werd apart gehouden, opdat rechtmatige eigenaren hun eigendommen weer in ont vangst konden nemen. De meeste boeren hadden uiter. aard weinig belangstelling voor deze landbouwwerktuigen, die aanzienlijk van het zoute wa. ter hadden geleden, zoodat Landbouwherstel besloot gedu peerde landbouwers, die be paalde onderdeelen dringend noodig hadden, in de gelegen heid te stellen een keuze te maken. Hier werd eveneens weinig gebruik van gemaakt, tengevolge waarvan nog steeds onderdeelen op het terrein aan de Rouaansche Kaai lig gen te wachten op eventueele gegadigden. Wanneer de be langstelling even gering blijft als tot nu toe het geval was, zullen zij binnenkort als oud roest aan een slooper ver kocht worden, want de heeren Goedbloed hebben het voorne men hun beheer binnen eenige maanden te liquideeren. Dan zullen ook d,e geladen kanon nen (de kogtls zijn in de loo- pen vastgeroest!) opgeruimd moeten worden. Deze .zullen waarschijnlijk in zee worden gegooid. Tooneelgezelschap Nico Steenbergen. Na een tournee van één jaar is het gezelschap Steenbergen uit België weer in Nederland terug gekeerd, Alvorens het, zooals de traditie is, de Noordejijke provin cies gaat bereizen, ko'mt hét' eerst een tournee maken door de ge teisterde gebieden van Zeeland, waar het ook de kleinere plaat sen zal bezoeken. De spelers komen met het be kende drama in 4 bedrijven „Zijn Kind Gewroken", (de Fabrieks baas), waarin de hoofdrol wordt gespeeld door Nico Steenbergen, die voor velen geen onbekende zal zijn en die tevens de regie heeft van dit tooneelwerk. Een keur van artisten staat hem bij. Serooskerke Vlissingen LEZING N.R V. Maandag 9 December zal de N.R.V. een .lezing over Zwitserland houden, die ver gezeld gaat van een serie buitengewoon fraaie lichtbeel den. Na afloop zal een le denvergadering worden ge houden, waarbij het voorloo- pige bestuur zgn functie zal neerleggen en men tot het samenstellen van een defini tief bestuur zal overgaan. EEN ONGELUK. De arbeider C. van K., die behulpzaam was bij het los sen van basalt uit een schip in de Buitenhaven te Vlis- singen, viel Woensdagmiddag van de wal op 't schip, daar hg uitweek voor 'n sling van een kraan, die het schip loste. Met een gebroken been en ontvellingen werd de man per Roede Kruiswagen naar een ziekenhuis vervoerd. St. Laurens CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Maandagavond vérgadereft de Chr. Boeren en Tuinders- bond te .St.Laurens voor de eerste maal sedert het ontbin den van deze organisatie in 1941. De secre.-penningm- bracht verslag uit over de ja ren 1941—1946. Bij de gehouden bestuurs.- verkiezing werd tot voorzitter herkozen de heer J. Koole Mzn. Tot bestuursleden werden ver der gekozen: de heeren J. v. d. Bosse, M: Gilde C: Ton en W. de Visser. Besloten werd medewerking te vérleenen om te komen tot oprichting van 'n lagere Land- bouwhuishoudschool te Mid delburg uitgaande van de C.B. T.B. Veere GEMEENTERAAD. Op Vrijdag 6 Dec., des mid dags te 2 uur, zal de raad van Veere in vergadering bij eenkomen. CABARETAVOND. Maandagavond werd op de Campveersche Toren, te Veere een cabaretavond gegeven door de amusementsclub „Dai. sy-Daisy", 'onder leiding van den heer A, J. Everaars. De lieer J. Mol had veel succes met declamatie. Een bal volgde tot vier uur 's nachts. Politierechter De 26-j. P. N., varkens koopman te Schoondijke, pleeg de valschheid in geschrifte. De eisch was 80 boete, subs. 40 d. h. Uitspraak 1 mnd. gev.straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 40 b. 20 d. h. 'De 25-j. J. F. J., landbou wer te Aardenburg. thans uit andere hoofde gedetineerd, be- leedigde zekeren Zwinderman door hem uit te maken voor fietsendief. Eisch 10 d. gev. straf. Uitspr. 1 week gev.straf. De 59-j. E. J M. C., land arbeider te Oostburg, nam in December 1945 aldaar een- hoeveelheid hout weg, toebe- hoorende aan het waterschap „Het Vrije van Sluis". Eisch 30 b. subs. 15 d. h. Uitspraak 25 boete, subs. 10 d. h. J De 46-j. A. C. van H land- De communistische candl- bouwer te Aardenburg, had Cp 21 Mei 1946 op zijn erf een hoeveelheid van 11.410 kg. klaverhooi, hetwelk een groo- ter hoeveelheid was, dan redelijkerwijze geacht kon worden noodig te zijn voor zijn huiselijk gebruik of voor de uitoefening van zgn be- drg'f. Eisch 200 b. subs. 100 d. h. met verbeurdverklaring. Uitspraak: 100 b., subs. 50 d. h. met verbeurdverkla ring. De 50-j. C. L. P., landbou wer te Aardenburg, trachtte daat voor het Fransche pre mierschap, Maurice Thorez, heeft niet voldoende stemmen op zich vereenigd om Premier van Frankrijk te kunnen wor den. Er zal een nieuwe stem ming moeten plaats hebben. Thorez kreeg 259 van de 579 stemmen. Er stemden 318 per sonen blanco, zoodat Thorez niet de vereischte absolute meerderheid kreeg. BATAVIA—LOS ANGELES. Majoor H. K. de Graaff, de K.N.I.L:M.-vertegenwoordlger voor Amerika's Westkust, ver klaarde. dat 7 December als voorloopige openingsdag van de luchtdienst Bat^vi a-Los Angeles is vastgesteld 465 kg. pootaardappelen uit te veeren naar België en dat kostte hem nu 6£> b. subs. 20 d. h. met verbeurdverkla ring. De eisch was 1 mnd. gev.straf voorwaardelijk- met 2 jaar proeftijd en verbeurd verklaring. CHR. BESTURENBOND. Vrijdagavond hield de afdee ling Serooskerke en omstreken van de Christelijke Besturenbond een propagandavergadering in de N.H. Kerk. Ds. Visser, Hervormd predi kant, opende de vergadering met een kort welkomstwoord. De heer Mol, lid van het hoofdbe stuur vaii de Christelijke Bouw vakarbeidersbond, wekte in een propagandarede op, de beste krachten aan de organisatie te geven. De avond werd nog aangevuld met declamatie van den heer A. Schout. Ds. Deenlnk, Gerefor meerd predikant te Oostkapelle, sloot de vergadering ten slotte met dankgebed. Aan de uitgang werd nog ge collecteerd voor het T.B.C.-'fonds. Domburg benoeming. Te Domburg is tijdelijk als onderwijzer aan de O.L. school in functie getreden de heer M A. Romijn. Dc benoemde was van 1902 tot '38 aan de zelfde school verbonden en daarna op "wachtgeld en ge- pensionneerd. Scherpenisse ongeval. Toen Mej. L. v. d. H. uit Poortvliet* Dinsdagavond voor een auto uitweek, hoorde ze een tweede auto niet naderen, met het gevolg, dat zij tegen de grond werd geslagen- De fiets kwam onder de auto te recht. Mej. v. d. H. klaagt over pijn in haar knie. Dr- Helleman verleende eerste hulp. De politie stelt een on derzoek in. Gróede oprichting hertenkamp- In de gisteren gehouden ver- gadébing van het Bestuur der vereeniging voor Vreemdelin genverkeer Groede werd in be. ginsel besloten tot het oprich ten van een hertenkamp Groe de. Van verschillende zijden is reeds medewerking toegezegd. Deze vereeniging heeft reeds de beschikking over een twee. tal jonge herten. Zoo spoedig mogelijk zullen deze naar Groede worden gebracht. Het kamp moet echter nog in orde worden gemaakt. Het Ugt in de bedoeling op korte termijn nog enkele jonge herten aan te schaffen- Het kamp komt aan de weg Groede-Nleuwvliet. Het zal zooveel mogelijk met bloemen worden omgeven. Schoondijke opruiming bunkers. De opruiming van 3 bunkers in de gemeente Schoondijke is door het gemeentebestuur onderhands opgedragen aan de heeren J. F. Roijers, J. Roijers en A. Mes te Overschie voor de som van 8350,terwijl de opruiming van 4 andere bunkers in deze gemeente, eveneens onderhands, is opge dragen aan firma Meijer en de R:oij te Amsterdam voor 13.500,—. aanbesteding. Bg de Woensdag in café van Rosevelt te Schoondijke gehouden openbare aanbeste ding voor het bouwen van een woonhuis ten behoeve van den heer B. J. Pgcke te Schoondijke, werd ingeschre ven als volgt: I. H. J. C. de Bliek te Schoondijke voor 10.100,N.V. Panagro te Warmond voor 11.844,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10