DE ARRESTATIE VAN GEBR. HOOGENBOOM Minister Drees over sociale voorzieningen UIT DE PROVINCIE ZUID-BEVELAND LAATSTE NIEUWS Walcheren Zeeuwsche S Ze beweren onschuldig te zijn aan de moord. In verband met de arresta tie van de gebroeders Hoo- genboom heeft luitenant Vel- leman van de Nederlandsche militaire missie te Frankfort nog. de volgende bijzonderhe den medegedeeld: Een Nederlandsch dagblad yan 11 November waarin een uitvoerig bericht voorkwam over de moordzaak in de War. moesstraat had zyn bijzondere aandacht gehad, toen bleek, dat een van de gebroeders Hoogenboom, n.l. Cornells, reeds vroeger in 'Duitschland geweest was. De krant met foto van de beide heeren legde hy op zijn schrijfbureau met de gedachte, dat hij ze nog wel eens tegen zou kunnen komen in Frank-; fort. Daar bleef de krant tot Maandagmorgen liggen. Maandagmorgen werd de Nederlandsche missie in Frankfort gewaarschuwd door den heer van Zanten, tolk bi* het Duitsche gerechtshof, mei de mededeeling, dat twee Ne derlanders zich in de gevan genis bevonden. Twee officie ren begaven zich daarheen, waar hen werd medegedeeld, dat het de gebroeders Hoogen boom waren. De broers ont kenden echter met de moord, zaak in Nederland te doen te hebben en beweerden, dat zij alleen maar opgepikt waren, omdat zij zonder geldige pa pieren de grens overgestoken waren. HUN VERHAAL. Toen luitenant Velleman in de bijzondere gevangenis arri veerde, had inmiddels een ka- pitein de broers aan een eerste verhoor onderworpen, De Nederlandsche kranten met de foto's waren hun op dat oogenblik nog niet ge toond en Jacob Hoogenboom hield halstarrig vol, dat hij voor een fietsendiefstal inge- De nieuwe bonnen Voor de tweede helft van de 13e periode 1946 (8 t.m. 21 December) geeft elk der vol gende bonnen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook no. 4) Brood: 51—1 Brood 800 gr. 51—2 Broed 400 gr. Boier: 51—1 Boter, 125 gr. 51—2 Boter, 125. gr. mar garine of 100 gr. vet/. 513 Boter 250 gr. marga rine of 200 gr vet. Melk: 51—1 Melk. 4 liter. Vleesch: 511 Vleesch, 100 gr.; 512 Vleesch, 400 gr. Kaas: 51—1 Alg., 200 gr. 512 Alg., 50 gram korst- looze kaas. Suiker, boterhamstrooisel enz,: 51—3 Alg. 500 gr. of 1000 gr jam, stroop enz. Brood: 51—lb Res. 1600 gr.; 51—lc Res., 800 gr. Melk: 51—2b. 51—2c Res., 3 liter. 1 Ei: (vijfde klasse)513b, 513c Res. 1 ei. Kaas: 51—4b Res. 100 gr. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook no. 4.) Brood: 52—1 Brood, 800 gr. Boter: 521 Boter, 250 gr. 52—2 Boter, 125 gr. mar garine of 100 gr. vet. Metk: 52—1 Melk, 12 liter. Vleesch: 52—1, 52—2 Vleesch, 100 gr. Kaas: 52—1 Alg. 100 gr. Suiker, Boterhamstrooisel, enz. 522, 52—3 Alg 250 gr. of 500 gr. jam. stroop enz. .1 Ei: (vijfde klasse): 52—4 Alg. 1 ei. Brood: 52—ld Res. 800 gr. Korstlooze kaas: 522d Res. 50 gr. Ryst of Kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits, 52—le Res. 250 gr. Bloem of Kindermeel (niet uit rijst bereid)522e Res. 600 gram. TABAKSKAARTEN T 61: 2 rants, tabaksartikelen. V 62: 200 gr. chocolade en/of Suikerwerken. X 61} 2 rantsoenen Tabaks- artikelen. X 62: 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 15 t.m. 21 Dec. zullen no£ bonnen worden aangewezen voor ta bak, versnaperingen, bloem, kef f ie, thee en gedroogde zuidvruchten. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gr. per 14 dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaks artikelen zal b^ aankoop van twee rantsoenen cigaretten tenminste één rantsoen siga retten, vervaardigd uit Zuid- Amerikaansche tabak gekocht moeten worden Bovengenoemde bennen kun nen reeds op Vrijdag 6 Dec. a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 9 December a.s. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maal tijden vrn de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „51—1 en 52—1 Vleesch' worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van str:ok 3 kunnen worden vernietigd. GELDIGHEIDSDUUR DER FRUITBONNEN. Het C.D.K. deelt ons mede, dat de geldigheidsduur van dè bonnen 47—4 en 484 al. gemeen, aangewezen voor het koopen van 2 kg. appels en peren, verleng'd is t.m. 28 De cember a.s. rekend was in Den Haag, daar was uitgebroken, en nu had geprobeerd op de zwarte markt in Frankfort iets te verdienen. Door de politie wa ren zij opgepikt omdat zy zonder papieren rondliepen en veroordeeld tot een maand ge. vangenisstraf. De luitenant verzocht toen met Jacob te mogen spreken. Na een inleidend praatje over „Mokum" haalde hij plotseling de krant uit zijn zak en legde deze voor de neus van Hoo genboom en vroeg hem, wij zende op zrjn broer Cornells of hij dat was. Jaap verbe terde onmiddellijk en zei: „Nee, dat ben ik", wijzende op de andere foto. De luitenant verzocht hem dit verhaal rustig te lezen en onmiddellijk te zeggen wan neer er iets was, dat niet klopte. Jaap werd lijkbleek, zei niets, begon de geschiede nis te lezen en toen hij klaar was, kreeg hij zijn brutaliteit terug. „Ja maar zij kunnen wel zoo veel vertellen, dat hebben ze mooi in elkaar ge zet. Dat ik een dief ben, dat weet ik, ik heb »1 een paar keer gezeten, maar aan deze handen kleeft geen bloed'" Jaap vertelde nog, dat hij bij zijn ontvluchting uit het huis van bewaring in Den Haag in een schoen een zaagje naar binnen had gesmokkeld. De beide mannen waren by hun arrestatie nog in het be. zit van een geblokte boeven- tuniek en een dolk. Bij de cel van de beide hee ren, die handboeien aan kre gen, werd een speciale wacht geplaatst. De Duitsche politie-autori- teiten in Frankfort hebben de Amsterdamsche recherche toe gezegd de gebrs. Hoogenboom over 14 dagen naar Amster dam te doen overbrengen. Hoofdinspecteur Dijkstra hoopt hen dan met den derden ver dachte, L. M. van der Helm, aan kruisverhooren te onder werpen. Het staat wel vast, dat een van de drie de 61-jarige mej. A. M. Marsman heeft ge wurgd. Het heeft intusschen weinig gescheeld, of het lot was de beide gebroeders zeer gunstig -ezind geweest. Van der Helm, ie er bij zijn arrestatie zeer vervuild uitzag, kreeg een ernstige infectie, nadat hy onder toezicht der politie in een badinrichting was gewas- schen. Hy werd in een zie kenhuis opgenomen en na en kele dagen gaven de doktoren alle hoop op. Zoo opende zich voor de Hoogenbooms de mo gelijkheid alle schuld op van der Helm te werpen en het tegendeel zou moeilijk te be wijzen zijn geweest. De zieke stierf echter niet en is thans reeds goed gevorderd op den weg naar volledig herstel. TWEEDE KAMER Ons buitenlandsch beleid. In de Tweede Kamerverga dering van Woensdagmorgen is de algemeene beraadslaging over de hoofdstukken sociale zaken van de rijksbegrootin- gen voor 1946 en 1947 voort- ;ezet. De heer van den Born (P. v.d.A.) betuigt zijn instem ming met het beleid van den minister. Spr. betoogt, dat de arbeiders vragen om een ver plichte wachtgeldregeling en een goede werkloosheidsverze kering. De heer Suurhoff (P.v.d.A.} feeft te kennen, dat hij niet can terugverlangen naar het vrije spel der maatschappelij ke krachten, dat de loonen bepaalde. De heer Koenen (C.P.N.) betoogt, dat deze begróoting de sociale zekerheid van den werker niet waarborgt. De .Stichting van den Arbeid" is z.i. niet een wezenlijk deel van het werkende volk gewor den. Spr. noemt de stichting ondemocratisch. De heer Nederhorst (P.v.d. A.) uit zyn waardeering voor het werk der arbeidsbureaux. Hy vraagt de opvatting van den minister omtrent subsidi- eering van de opleiding door het bedrijfsleven. De heer Hacke (P.v.d.V.) vraagt nadere sociale rege lingen voor het hotelpersoneel. e heer Kupers (P.v.d.A.) bepleit wijziging van de ar beidswet om zwaardere straf fen mogelijk te maken bij overschrijding van den toege laten arbeidstijd. Na een korte pauze komt de minister van sociale zaken, de heer Drees, aan het woord. Hij schetst den toestand van den arbeid, waaraan hij een beschouwing verbindt over de Stichting van den Arbeid. In de toekomst zal de aan dacht besteed moeten worden aan de voorbereiding van groo- ter sociale zekerheid. Een der uitingen daarvan is de nood. voorziening voor ouden van en. >e voorbereiding van een sociaal-economischen raad be sprekend zegt spr., dat deze gedacht is als een voorlooper van de bedrijfsorganisatie, waarvan zij de toporganisatie wordt. Beheersching van het loon peil acht spr. thans noodig. Ten aanzien van het con- sumentencrediet verklaart hy zich erover te verheugen, dat men er blijkbaar niet zoo groote behoefte aan heeft. Handhaving van de loon stop hangt af van de eco nomische ontwikkeling, die we niet in de hand hebben. Aan een „werkboekje" zou- den zeker groote voordeelen verbonden zyn, maar men moet zich er ook rekenschaj van geven dat het verplicht stellen ervan, de controle id een groote administratieve rompslomp; zou medebrengen. De sociale verzekeringen besprekend! verklaart de mi nister, datgestreefd zal wor. den naar verhooging der uit- keeringen. De wensch leeft in oude kringen, dat de ouder domsvoorziening^» voor het heele volk gewaarborgd moet zyn. Voor de ziekte- en onge vallenverzekering zöu men willen volstaan met de moge lijkheid bepaalde groepen daarin op te nemen. Na de duplieken werd de vergadering tot 's avonds ge schorst. Des avonds werd een aan vang gemaakt met de behan deling van de begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Ruijgers (P.v.d.A.) opende de rij van sprekers. Bruggehoofdpolitiek en blok vorming worden afgewezen, aldus deze spreker, maar wat dan Dat West-Europa in geen enkel opzicht een eenheid zou zijn leek hem niet juist. De kern van het Europeesche vraagstuk achtte hij Duitsch land Serrarens (K.V.P.) brak een lans voor dc democratiseering van de buitenlandsche dienst, waarvoor thans de tijd gun stig is. Deze spreker vroeg naar de positie van Van Klef- fens. Bruins Slot (A.R.) meende, dat onze zelfstandigheid meer naar voren gebracht moest worden. Wij dienen niet al te bondgenootschappelijk te zijn ingesteld, eeó bondgenootschap accentueert de zwakheid. Bierema (P.v.d.A.) achtte de toename van de uitgaven wel buitengewoon groot. v. d. Goes van Naters (P.v. d-A.) wees er op, dat de minis, ter het contact met het par lement niet dient te schuwen. (De eitting duurt voort.) TREIN ONTSPOORD. De electrische trein, die om 17.54 uur van Den Haag naar Rotterdam vertrok, is tusschen Delft en Schiedam op een parti culieren spoorwegovergang in botsing gekomen met een met een paard bespannen voertuig. De trein, die uit gestroomlijnd materiaal bestond, ontspoorde. Er zijn, naar men ons van dc zijde der Nederlandsche Spoor wegen mededeelde, geen per soonlijke ongelukken voorgeko men. Ook de bestuurder van paard en wagen bekwam geen letsel. De materieele schade is niet groot. De spoorbaan is bescha digd. Het treinverkeer over dit tra ject zal nog eenigen tijd ge stremd blijven. Alle vervoer ge schiedt via Pljnacker. Het paard schijnt op de over gang gestruikeld te zijn, waar door de wagen niet tijdig meer uit de weg gebracht kon worden. OEVERVALLEN. EEN ONDERZOEK KOMT. Gedeputeerde Staten stellen aan de Prov. Staten voor aan het laboratorium v.oor grond- mechamica opdracht te geven met den Rijkswaterstaat een onderzoek in te stellen naai de oorzaak van ernstige dyk- en oevervallen in de provin cie Zeeland. De directeur van het labo ratorium noemde een bedrag van 40.000.— k 50.000.— als vermoedelijke kosten van het onderzoek. Gedeputeerden willen tot een maximum van 10.000.— bij dragen in dit onderzoek, dat voor het overige bedrag door het Rijk wordt bekostigd. De verwachting bestaat, dat het onderzoek kan lelden tot het tegengaan van het zoo gevreesde verschijnsel. Provinciaal personeel krijgt opbouwtoelage. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben by de Pro vinciale Staten een voorstel ingediend om aan het provin ciaal personeel een opbouw toelage toe te kennen van 20 boven het salaris en voor den tijd van twee jaren namelijk 1945 en 1946. Zy wil len voor de toekenning van deze uitkeering geen verschil maken tusschen niet of zwaar getroffen deelen van het ge west. In de toelichting bij dit voorstel wijzen Gedeputeerden op de bijzondere prestaties van het personeel na de be vrijding. toen de omstandighe den uiterst moeilijk waren. In het bijzonder noemen zy het personeel van de griffie, waterstaat, de stoombootdien sten en de gasfabriek te Vlis- singen De uitkeering zal plaats hebben in 1946 binnen een maand na vaststelling van het betreffende besluit en in 1947 in twee termijnen name lijk in Juli en December. De toelage wordt niet uit betaald aan personeel op non activiteit of aan personeel dat in 1946 en 1947 geheel of ge deeltelijk geen werkelrjken dienst heeft gedaan. Kerstverlof voor wederopbouwers. In de Staatscourant Js een beschikking opgenomen van het college van rijksbemidde laars waarbij aan de werkne mers die in de geteisterde ge bieden buiten hun woonplaats arbeid verrichten en gehuis vest zyn op Zaterdag 21 Dec. 1946 na afloop van de gewone werktijd verlof zal worden verleend. Dit verlof eindigt op 2 Januari 1947. De werknemers zullen zich dien dag per eerste reisgelegenheid naar het werk begeven. ver de dagen 23, 24, 27. 28- 30 en 31 December zal den werknemers door hun werkge ver loon worden betaald te be rekenen over 4 y2 uur op Za terdag 28 December en 8 uren op de overige dagen. Het eerste wekelöksche ver lof in 1947 zal op Zaterdag 11 Januari aan deze werknemers worden gegeven. DE ZEEPUITREIK1NG. De zeepuitreiking door het Landelijk Interkerkelijk Bu- rau voor Noodvoorziening heeft de vorige week op Wal cheren een zeer vlot en pret tig verloop gehad. De bevol king is het bestuur van het I. K.B. dan ook heel dankbaar, dat zij deze zeep van de Ame- rlkaansche kerken voor ons getroffen eiland beschikbaar heeft gesteld, i Akkerbouwproducten. DE BIETENPR1JZEN. Het prijsindexcijfer der groep akkerbouwproducten, gepubli ceerd in het statistisch bulletin,' is over October aanmerkelijk ge stegen en wel van 158 in Septem ber op 173. t Deze stijging vindt zijn oor zaak in het feit, dat de suiker- bietencampagne begon en de boer voor de suikerbieten 38.50 per 1000 kg. ontvangt, tegen 30 in 1945. Het daardoor ontstane hooge. enkelvoudige indexcijfer voor de suikerbieten, 210, doet door de korte duur dezer cam pagne in groote mate zijn invloed op het groepsindexcljfcr van de betrokken maand gelden. Het be- heerscht dit cijfer namelijk in October voor ruim 1/3, en in No vember zelfs voor 40 om in December met het afloopen dei- campagne zijn invloed tot ruim 10 te zien dalen. Over Octo ber overheei-scht.de hierdoor ont stane stijging zelfs de daling van de aardappelprijzen, welke slechts een invloed van 12 op het gróepscijfer hebben. TUBERCULOSE. BESTRIJDING. Gedeputeerden stellen i den Prov. Raad van Zeeland voor de jaarlyksche subsidie voor het aanvullend verpleeg- fonds van de Zeeuwsche Ver. tot bestrijding der tuberculose, te verhoogen van 1500 tot 2500.— per jaar. Gewezen wordt op- de hooge eischen welke in 1947 aan de tuber- culose-bestrijding gesteld zul len worden. De tuberculose Is in ernstige mate toegenomen. WEGEN ONDERHOUD. Gedeputeerden bieden aan den Prov Raad van Zeeland, de balans aan van het Ter tiair Wegenfonds over 1945. De balans vermeldt wegver- beteringen tot een bedrag van ruim 568.000.en sluit met een voordeelig saldo van ruim 33.000.—. Voorts bieden de Gedepu teerden de balans aan van het Wegenonderhoudsfonds i945, welke sluit op een totaal van ruim een millioen. gulden met een nadeelig saldo van ruim 12.000.—. Dan leggen zij nog over de balans van het Wegenfonds, die sluit met een nadeelig sal do van 122.U2.63, als ge volg van nadeelige saldi over voorgaande jaren. Goes AUTO TE WATER. Woesdagavond reed ccn auto mobilist, wonende te 's-Graven- moer, uit de 's-Heer Hendriks- kinderenstraat te Goes de kade op, denkende op de markt te zijn, Hij reed daardoor met zijn luxe wagen te water. Omwonenden redden den man uit de wagen, die later mei een takelwagen werd opgehaald. Op dezelfde plaats liep Dins dagavond de 71-jarige P. K. te Goes, door de duisternis misleid, in het water. Hij werd eveneens gered. „DE SPOORVRIENDEN". Dinsdagavond werl in het Schuttershof- te Goes een uit voering gegeven door de too- neelvereeniging „De Spoor- vrienden". De voorzitter de heer J. Soomers heette alle aanwezi gen welkom, o.a. den heer Heyers, leider van de af dee ling „Ontspanning en Sport" van de N. S. De heer Heyers verklaarde, dat de N. S. het streven van de uit eigen initiatief opge richte vereenigingen zal steu nen. Hierna werd de vroolijke drie-acter „Cupido in het res taurant" opgevoerd. Het was een goed geslaagde avond, die besloten werd met een bal. In Wolphaartsdijk comité gevormd ter TRIBUNAAL GOES. UITSPRAKEN. J. Roukema. 42 jaar transportarbeider te Tholen, G. Heyboer, 32 j., landarbeider te St. Annaland en J. D. v. d. Velde, landarbeider te Tholen, werden allen gestraft met in- terneering gelijk aan de tijd reeds in interneering doorge bracht en ontzetting rechten. C. J. Ardon, 27 j. marechaus see te Wissekerke, ontzetting rechten. L. Goedegebure, 27 j., land arbeider te St. Annaland. 9 mnd. intern, en ontzetting rechten. G. Roddenhof, boekdrukker te Goes, interneering gelijk aan de tijd reeds in interneering doorgebracht, verbeurdverkla ring van zijn vermogen tot 5000 en ontzetting rechten. Molotov aanvaardt Amerlkaansche voorstellen. EEN BELANGRIJKE VERKLARING. In de zitting van Woensdag van de politieke commissie van de V.N. heeft Molotov mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie onder eenig voorbehoud haar steun verleend aan de Amerl kaansche voorstellen voor ont wapening. Molotov wilde deze voorstel len als basis voor verdere be sprekingen aanvaarden. Alle nadere sprekers zwaai den Molotov lof toe en gaven uiting aan hun blijdschap over deze zeer belangrijke verkla ring van Molotov. Met alge meene stemmen werd besloten een sub-commissie te benoe- -pn. d'e de plannen in studie zal nemen en een ontwerp zal opstellen. Lewis tot boete veroordeeld. De vakvereeniging van John L. Lewis is veroordeeld tot een boete van S/2 millioen dollar. Lewis zelf werd veroor deeld tot een boete van 10.000 dollar. Troepen rukken Azerbeidsjan binnen. Radio Tebris heeft bekend gemaakt, dat troepen van dc centrale Perzische regeering de 'grens van Azerbeidsjan, de provincie met eigen regeering, overschreden hebben. De radio citeerde hierbij een proclama tie van de democratische par ty van Azerbeidsjan. In de proclamatie wordt een beroep gedaan op studen ten, professoren, arbeiders en jeugdorganisaties om de vrij heid en de republiek Lot de laatste druppel bloed tegen de indringers te verdedigen. Falkenhorst kreeg gratie. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat volgens mededee ling van het Britsche hoofd kwartier in Duitschland het doodvonnis van generaal Ni- kolaus von Falkenhorst, den voormaligen Duitschen opper bevelhebber in Noorwegen, in 20 jaar dwangarbeid is ge. wyzigd. m Geen wapenstilstand. De militaire situatie te Me- dan is nog niet verbeterd. Het Nederlandsch-Indische leger communiqué meldt activiteit van scherpschutters ten Oos ten van Padang, Op dc weg naar Êmmahaven en het vlieg veld bij Padang zijn door In donesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandsche brengun-car- riërs, zijn op een myn geloo- pen, waarbij 14 personen wer den gedood en tien gewond. Binnen het gebied van Eatavia werden Nederlandsche troullles door terroristen schoten. Ook in het Oostelijke gedeelte van Bandoeng werden Nederlandsche patrouilles her haaldelijk beschoten. De Neder landsche stellingen ten Oosten' en Westen van Semarang wer den door Indonesiërs onder vuur genomen. Nederlandsche patrouilles ten Westen van Soerabaja zyn door Indone sisch granaatvuur beschoten, terwijl men infiltratie van vij andelijke elementen in de stad heeft waargenomen. Wolphaartsdijk HULP VOOR INDIK. is beharti- Soldaten-moeder gearresteerd. Door de P.R.A. te 's-Gra- venhage is gearresteerd mevr. M. A. Hiddink—de Haan, meer bekend onder de naam „sol datenmoeder" Zy wordt er van verdacht tijdens de be zetting een landgenoot te hebben aangegeven bij de po litie. Deze zaak is eerst nu aan de orde gekomen, omdat er bij de P.R.A. tot dusverre geen klachten tegen haar waren binnengekomen. Eerst na de publicatie, dat zij in haarfun- tie van „soldatenmoeder" naar indië zou vertrekken is eenig gerucht ontstaan. Op verzoek van andere instanties is. deze zaak thans in samen werking met de Haagsche po litie onderzocht. Daarna heeft de arrestatie plaats gevon den. Thorez niet tot premier gekozen. De communistische candi- daat voor het Fransche pre mierschap, Maurice Thorez, heeft niet voldoend© stemmen op zich vereenigd om Premier van Frankrijk te kunnen wor den. Er zal een nieuwe stem ming moeten plaats hebben. Thorez kreeg 259 van de 579 stemmen. Er stemden 318 per sonen blanco, zoodat Thorez niet de vereischte absolute meerderheid kreeg. BATAVIA—LOS ANGELES. Majoor H. K. de Graaff, de K.N.I.L:M-vertegenwoordiger voor Amerika's Westkust, ver klaarde. dat 7 December als voorlobpige openingsdag van de luchtdienst Batavl a-Los Angeles is vastgesteld ging van de belangen van mi litairen en burgers in Indië. Men stelt zich voor gelden, boeken en tijdschriften in te zamelen. In het comité hebben de vol gende heeren zitting: S. A. N. van Oeveren, ds. F. G. A. van Dijk, ds. G. van Heiningen. Joh. Dri'edijk, A. Koert en J, L. de Bel. Vlissingen Nutsspaarbank. AFSCHEID C. KAMERMANS In de jongste vergadering van commissarissen der Vlls- singsche Nutsspaarbank werd het feit herdacht, dat de heer J. P. Vermaas, die sinds 1902 als .commissaris aan de spaar bank is verbonden, 25 jaar voorzitter der Nutsspaarbank was. De vice-voorzitter, de heer F. C. Matzinger. heeft wegens vertrek naar elders zyn func tie neergelegd, Als zijn opvol ger werd benoemd de heer C. Kamermans, oud directeur der spaarbank. De heer Kamermans, die se dert 1907- aan de Spaarbank v/as verbonden, heeft op 31 October j.l. de spaarbank met pensioen verlaten. Onder zijn leiding maakte de Vlissingsche Nutsspaarbank een periode van groote bloei door. Uit en kele cijfers blijkt dit duidelijk. Op 31 December 1907 be droeg het tegoed der inleggers f 278.532.65, verdeeld over 1.406 inleggers, op 31 October 1946 was het aantal inleggers 12.395 en bedroeg hun tegoed 6.363,249,94. Middelburg Voor Middelbu.rgsche kleuters. Sinterklaassurprise. De Amerikaansche vrienden van Zeeland en dat zijn er vele! gaan de kleine Middel- burgsche meisjes een Sinterklaas- verrassfhg bereiden, die onge twijfeld door de kleuters en zeker nog meer door hun ouders op hooge prijs gesteld zal worden. De „Brethren Service", die reeds zoo vele goede daden heeft ver richt, stelt namelijk 3000 stuks Amerikaansche kleeding beschik baar voor meisjes van 4 tot 8 jaar. Daar Middelburg 1500 meis jes van deze leeftijden telt, zal ieder kind iets ontvangen. Het betrteft voornamelijk bovenklee- ding. zooals blousjès, rokjes en jurkjes, doch er bevinden zich in de voorraad ook nachthemden. Weliswaar heeft men geen vrije keuze uit de partij, daar de klee ding toegewezen wordt, maar men kan er verzekerd van zijn, dat deze van goede kwaliteit is, want alle kleedingstukken zijn nieuw. De uitdeeling van deze nuttige surprise vindt plaats van 5 t.m. 19 December; voor plaats en tijd der uitreiking raadplege men de qdvertentie in ons blad van gisteren. zich over de tragische figuur van den piccolo Dan, slachtoffer van een wreede jeugd, het noodlot, dat hij zelf heeft opgeroepen. Emlyn Williams heeft dit scherp geteekend en zijn spel hierdoor een psychologische waarde gegeven, die het verre boven vele stukken van dit genre verheft. Hij ontlokt den toeschou wer de vraag, of men dezen pic colo als een zondaar en misda diger, dan we als een gedrevene, een willoos werktuig van mach ten, die buiten hemzelf liggen, moet beschouwen, doch geeft hierop tenslotte geen antwoord, omdat hij terecht meent, dat zijn sul: voor zichzelE spreekt. Ko van Dijk heeft van den pic colo Dan een van zijn grootste creaties gemaakt. De uitbeelding van dit gespleten karakter, deze figuur, die iedereen voor zich in neemt door zijn openheid en jon gensachtige charme, maar door voortdurend somedie te spelen al len. ook zichzelf, bedot en om de realiteit te ontvlieden in een ver beeldingsrijk leeft, dat hem vla- gen van verbijstering bezorgt en hem tot overigens volsrekt ondoordachte moorden brengt, eischt een acteertalent, zooals slechts weinigen in ons land kun nen opbrengen. Rika Hopper mocht in het eer ste bedrijf, dat teveel het aspect van blijspel had, soms ies te ge chargeerd zijn als lastige, egoïsti sche, aan ingebeelde ziekten lij dende, oude dame, in III gaf zij een prachtige angstscène, zóó be klemmend. dat men deze niet licht vergeet. De dankbare, maar moei lijke rol van het leelijke nichtje Olivia, tegelijk verbitterd cn overgevoelig voor het schoonc en menschelijkc. net iéts te fijntjes om een blauwkoqsje te zijn, vond in dc veelzijdige Rie Gi'lhuys een goede vertolkster. Lucas Wensing gaf een Hubert Laurie, die onder de wijde mantel van zijn „savoir vivre" het nauwe keurslijf van een klein, verburgerlijkt leventje verborg; Ellen dc Thouars, die de bij haar debuut gegeven be loften bezig is in te" lossen, - was het domme dienstmeisje, dat zóó van de straat op het tooneel ge haald scheen. De smaakvolle too- neelkleeding (van Lucas Wen sing? het programma vermeldde het niet) verdient eveneens aan gehaald tc worden. F. A. R. Veere ST. NICOLAAS. Donderdagmiddag om 2 uur zal te Veere St. Nicolaas per boot bij de Campveersche To ren. aankomen. Vandaar zal hij op een paard gezeten zich naar de openbare school' begeven, waar hij de kinderen zal trac- têeren. nippers Zaterdagavond 7 Dec. a.s. zal te Tholen in de zaal van het „Hof van Holland" een „Wild-Westfilm" worden ge draaid getiteld: „Dal zonder Wetten". Tot ouderling der Ned. Hervormde gemeente te Re- nesse werd gekozen de heer N. Beye. Tot diaken de heer C. B. van Strien. De heer C. Chr. van 't Houdt, te Poortvliet, is, na uit de militaire dienst te zijn ont slagen, benoemd tot agent van politie te Dordrecht. Tot directrice van de Landbouwhuishoudschool te Kortgene is benoemd Mej. F. van Dis Gd. te Fijnaart. In de week van 25 t.m. 30 November werden te Veer® 17.403 kg. consumptiegarnale* en 722 kg. vlsch, aangevoerd*, In de afgeloopen weefc heeft de politie 'te Veert eenige radiotoestellen in be slag genomen, welke zich bij diverse bewoners bevonden.- Deze toestellen waren niet op de normale wyze in de handel gebracht. Tot ouderling van de Gereformeerde Kerk te Seroos- kerke werden gekozen de hee ren P. J. Abrahamse, G. Job- se en P. Meijers, en tot diaken de heeren G. den Herder en S. A. Louws. TOONEEL. Tot welk een hoog plan zich de tooneelgroep Comcdia in de j korte tijd van haar bestaan reeds heeft opgewerkt, bleek andermaal uit de twee opvoeringen van Emlyn Williams' „Spel met het noodlot" (Night raust fall), die zij iu de Middelburgsche Schouwburg voor de leden van dc Z.V.U. gaf. „Spel met het noodlot" is een „thriller", een criminalogisch spel, dat vooral berekend is op de effecten van het onverwachte. Het is echter daarnevens wij zouden willen zeggen in de eerste plaats een probleemstuk en als zoodanig verschilt het gra dueel niet veel van Sophocles' Antigone en Goethe's Iphigenia in Tauris, dat door de tweede Comëdia-groep op het repertoire is geplaatst. Evenals over Anti gone eri over Ipphigenia voltrekt (Ingebonden mededeeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6