PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Stille strijd om Perzië Vandaag Britsch-Amerikaansche zones samengesmolten Indonesiërs eischen DE BLONDE SPIONNE Aardenburg herbouwt! 189e Jaargang - Nr. 28o Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Donderdag 5 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per «veelt, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwérljstr. 2, Postrek. nr. 359300 P Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren Britten herwonnen deel van verloren terrein. Azerbeidsjan stelt zich te weer. De openlijke strgd van de diplomaten rond de conferen tietafel wordt vaak aangevuld door een stille strijd achter de schermen, waarin geheime agenten de hoofdrol spelen. De berichten van deze week over de spanning in Perzië, toonen aan. dat zeker in dit land die strijd nog volop aan de gang Is. Men kent de geschiedenis. Onder druk van de Veiligheids raad moest Rusland in de lente van dit jaar haar aan vankelijk krachtens overeen komst in Noord-Perzië gele gerde troepen terugtrekken. Niet alleen echter overschre den de Russen rijkelijk de ter mijn van vertrek, tevoren had den zij de Perzische regeering enkele belangrijke concessies afgedwongen. Een door de Sowjets geïnsprireerde opstan dige beweging in de provincie Azerbeidsjan leidde tot volle dige autonomie van dit gebied. Drie ministers van de pro- Russisch gezinde Toedeh-par- tij werden in het Perzisch ka binet opgenomen en een tijd lang putte de premier Soel- taneh zich uit in tal van vrien. delijke uitlatingen jegens de Sowjet-Unie. De Britten en trouwens ook de Amerikanen zagen de toeneming van de Russische invloed in het Noorden van Perzië natuurlijk met leede oogen aan. In het Zuiden beheerscht de Anglo- Iranian-OU-Company vrijwel het geheele terrein. De Anglo- Amerlkanen hebben daar eigen dorpen gebouwd, beheeren eigen auto-diensten en beschik ken over de olie. Achter de schermen hebben de Britten niets nagelaten om de bres, door de Russen in hun verde digingsstelsel geslagen, weer te dichten en blijkbaar met succes. Sinds eenige tijd is de Perzische regeering weer eenig- zlns naar het Westen omge zwaaid. De drie pro-Russische ministers zijn ontslageh. Prins Faroez, de Russisch gezinde propaganda-minister werd als ambassadeur naar Moskou ge zonden. In de eerste plaats om in Moskou een ambassadeur te hebben, die goed met de hee- ren van het Kremlin overweg kon en tevens om hem op die manier kwijt te raken. Boven dien besloot premier Soelta- neh in het geheele land alge- meene verkiezingen te houden. Om te waarborgen, dat deze verkiezingen echt vrij zouden zijn, besloot de regeering over al de troepen toezicht te doen houden op de stembusstrijd, ook in Azerbeidsjan. Daarmee begon een belangwekkende, maar eentonige telegramwisse ling tusschen Soeltaneh en dr. Djavid, den gouverneur van Azerbeidsjan, Soeltaneh kon digde herhaaldelijk aan, dat troepen naar Azerbeidsjan zouden worden gezonden. Dr. Djavid, weerbarstig, stuurde daarop prompt evenzoo veel telegrammen terug, waarvan de inhoud steeds neerkwam op: Kom maar op als je durft. Te gelijkertijd nam hij maatrege len om de bevolking van Azer beidsjan zich desnoods gewa penderhand te doen verzetten tegen de komst der troepen van de centrale regeering. Zoodat een burgeroorlog dreigt Indien Soeltaneh zijn plannen ten uitvoer brengt. Het behoeft geen betoog, dat de strijd AzerbeidsjanTehe ran slechts de weerspiegeling is van de strijd RuslandEn geland om de rijke oliebron nen. Engeland steunt daarbij op de heerschende kaste van voornamelijk grondeigenaren overigens zoo corrupt, dat een Perzische Ochtendpost aan geen 20 bladen genoeg zou hebben om geregeld alle schandalen te publiceeren. Even als Griekenland ligt 't zwakke Perzië op de grens tusschen twee Invloedssferen en deze geografisch gevaarlijke posi tie bevordert zelden de binnen- landsche rust. Amerika wenscht geen Interventie. In de politieke commissie van de Ver. Naties heeft de Amerikaan, Tom Conally, dui. delijk doen uitkomen, dat de V.S. in geen geval interventie wenschen in Spanje. Sancties zouden, volgens Conally op de lange duur een economische of politieke chaos teweeg brengen, die tot bur geroorlog zouleiden. Hij waarschuwde voof- ove'rhaast handelen, dat door vooroor deel gekleurd is. FRANCO VERDEDIGT ZICH. Intusschen heeft Franco in een officieele nota verklaard, dat „het Spaansche volk alle Inmenging in ziin binnenland- sche aangelegenheden, even als aansporing tot revolutie en omverwerping van zijn re- feering, met beslistheid van e hand wijst". Tevens wordt in de nota ont kend, dat Franco's regeering de asmogendheden heeft aan gehangen, „buitenlandsche vrijwilligers in het nationale leger hebben nooit meer dan twee procent van het totaal uitgemaakt en werden eerst toegelaten, toen de anti-Fran co gezinde internationale bri gade in de rangen van het Roode leger werd opgenomen". „Gedurende de tien afgeloo- pen jaren heeft het Spaan sche volk een doorslaand be wijs gegeven voor zijn goed keuring van het bewind, die blijkt uit zijn trouw ondanks de buitenlandsche aansporin gen tot opstand". Naar Australië? De Australische minister van immigratie, Arthur Cal- well, heeft ln het Huis van Af gevaardigden medegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nederlandsche regeering ter zake van een ontwerp voor het verleenen van passages aan Nederlandsche emigranten naar Australië, bevredigend verloo- pen. De minister was van meening, dat een klein contin gent Nederlandsche immigran ten het volgend jaar ln Australië zouden kunnen aan komen en voegde er aan toe, dat hij uiteindelijk een stroom Nederlandsche en Zwltsersche Immigranten tegemoet zag. viert P. J. Oud, bur gemeester van Rotter dam, zijn 60e verjaar- viert de Sovjet-Unie haar feest der Constitu tie (1936), SLUIPSCHUTTER schoot marineman neer. Te Batavia is de majoor machinist P. Neefjes van torpedojager Evertsen, drager van het bronzen krols, rijdend op een motor door een onbe kende doodgeschoten. Neefjes verwierf het bronzen kruis door zijn heldhaftig optreden op de Van Galen te Rotterdam in 1940. Ernstig ongeluk op de Eems. ALLEEN LOODS GERED. Toen Maandagmiddag een Yoegoslavisch stoomschip door Duitsche loodsboot op de Eems beloodst zou worden werd de door vier per sonen bemande sloep door de ruwe zee gegrepen en zeer waarschijnlijk onder de boot getrokken. Van de vier perso nen kon slechts de loods gered worden, terwijl alle nasporin gen naar de drie anderen vruchteloos waren. Consumentencrediet. In verband met het lang uit blijven van de gedrukte afbe- talingsvoorwaarden is de ter mijn voor aanvraag voor con- sumentencredieten, die Zondg j.l. is geëindigd verlengd tot Zaterdag 14 December. Door Wehrmacht vermoord. Vrijdag j.l. deed de heer J. Gijze in 't bosch Boechoord te Leersum een lugubere ontdek king. Hij vond daar de stoffe lijke resten van de 23-jarige freule Jeanne Pauw van Wiel- drecht, die op 23 September 1944 spoorloos verdween. Ver moedelijk is zij door leden van de Duitsche Wehrmacht weg gevoerd. De gewaarschuwde Patho- logische Dienst constateerde dat zij was gedood door een schot ln het achterhoofd. Daarna hadden de moorde naars haar op de grond ge worpen. Het politioneele onderzoek duurt voort. Een belangrijk besluit. Op basis van het Engelsch- Amerikaansche accoord, zullen de Engelsche en Amerikaan- sche zones in Duitschland per 1 Januari a.s. in economisch opzicht worden vereenigd, waarby het doel wordt ge steld, dat dit vereenigd gebied eind 1949 een economie heeft opgebouwd, welke het in staat stelt ln zijn eigen onderhoud te voorzien. De twee zónes zullen voor alle economische doeleinden als een enkel gebied worden behandeld. De binnenlandsche hulpmiddelen en alle Invoer, waaronder voedsel, zullen ge meenschappelijk worden be heerd, teneinde een gemeen schappelijke levensstandaard te verkrijgen. Engeland en de V.S. hebben besloten de fi- naneieele verantwoordelijkheid gelijkelijk te deelen en zich ten doel te stellen tot een rantsoen van 1880 calorieën per dag voor den normalen gebruiker in beide zónes te komen. Volgens het accoord zal er een gemeenschappelijk export en importbureau worden inge steld, dat voorloopig de ver antwoordelijkheid voor de bui tenlandsche handel zal over dragen. De kosten, die de beide re geeringen, voor 1 Januari '47 voor haar beide zónes en daarna voor het vereenigd ge bied, hebben betaald en nog zullen betalen, zullen binnen de kortst mogelijke tijd, in overeenstemming met een herstel der Duitsche economie op gezonde basis, door de toe komstige Duitsche export wor den gedekt. De beide landen zijn het eens over een spoedige vast stelling van de wisselkoers voor de markt, de opheffing der handelsbelemmeringen, fi- nancieele hervorming en de uitwisseling van volledige technische en zakelijke mede- deelingen tusschen Duitsch land en andere landen. DE MEENING VAN BEVIN. Bevin, de Engelsche minis- Grieksche generaals verontwaardigd. In alle Grleksche kringen werd uitdrukking gegeven aan bittere verontwaardiging over het door de raad van vier ministers te New York geno men besluit, de grenzen van Bulgarije vast te stellen vol gens die van Juni 1941. Door deze beslissing zijn Grieksche aanspraken op her ziening van de grens met Bul garije en op Noord-Epirus, zooals te Parijs naar voren werden gebracht, van de hand gewezen. Generaal Go natas, vice-ml- nlster-president. zeide: „Zelfs moreele genoegdoening is Grie kenland ontzegd". Generaal Zervas, leider van de rechtsche partlsanen, ver klaarde: „De geallieerden zul len spijt krijgen van hun on rechtvaardigheid jegens ons land". ter van buitenlandsche zaken, heeft op een persconferentie de nieuwe overeenkomst voor samensmelting van de Engel sche en Amerlkaansche zóne van Duitschland „het begin van het .eind van onze eco nomische moeilijkneden, voor zoover het Duitschland be treft" genoemd. Hij sprak de hoop uit, dat het nog moge lijk zal zijn andere zónes er mee in te betrekken. De Belgische eischen aan Duitschland. In een officieel communi qué heeft de Belgische regee ring de inhoud van een op 14 Nov. aan de groote lïiogendhe- den overhandigd memorandum bekend gemaakt. De eenige grenswijziging die wordt geëischt is van zeer be perkte omvang en heeft be trekking op het gebied van Eupen en Malmedy. De regeering behoudt*, zich echter het recht voor zoo noo- dig aanvullende eischen te doen gelden. Voorts vraagt België waar borgen tegen nadeelige maat regelen op het gebied van ta rief- en tolpolitlek. Gestraften voor landbouwarbeld. Naar we vernemen- heeft de mogelijke tewerkstelling van politieke delinquenten in de N.O.-polder, waarover in de memorie van antwoord ten aanzien van het Zuiderzeefonds mededeellngen zijn gedaan, betrekking op een aantal van ongeveer 2009. Indien de huls- vestings- en bewakingsmoeilijk heden opgelost kunnen wor den, moet het ln de bedoeling liggen het genoemde aantal delinquenten, allen geschikt voor handen, en landbouwar- beid- uitsluitend tewerk te stellen ln het Westelijk gedeel te van de polder, dus in dat deel. dat nog verkaveld en ont. gonnen moet worden. Nederlandsch bezH op! Barisan Banteng wil doorvechten. De organisatie Baris en Banteng, die te Solo verga derde, verwierp de overeen komst met Nederland. Als re den wordt opgegeven, dat het Indonesische volk en de pe- moeda's in het bijzonder zich sterk genoeg gevoelen, gees telijk zoowel als lichamelijk, om de strijd langs diplomatieke wegen zooals opgenomen in het ontwerp, los te laten. Verder werd nog verklaard, dat het ontwerp als een in strument voor de politieke strijd ter bereiking van de 100 procent vrijheid voor de eenheidsstaat Republiek Indo nesia te zwak en te spe culatief van tendenz is. SUIKERONDERNEMINGEN Het hoofdbestuur van de bond van arbeiders in de sui kerbedrijven heeft zich ge keerd tegen de overdracht van deze ondernemingen aan de oorspronkelijke Nederlandsche eigenaren. Aan de arbeiders de raad gegeven zich rustig te houden en geen eigen maatregelen te nemen. Er moet gewaakt worden tegen provocaties. DE HAVENS. De organisatie van weder- opbouwarbeiders in Batavia, heeft aan het Indonesische stadsbestuur gevraagd direct eigen Indonesische rechtban ken in te stellen. De Nederlandsche gebouwen te Batavia, die door de Brit ten werden ontruimd, moeten zoo spoedig mogelijk aan de Indonesiërs worden overgedra gen. Ook de havens Pasar Ikan en Tandjong Prlok moe ten onder Indonesisch beheer komen. DE OLIE. De organisatie van arbei ders in de olie-industrie gaat Mr. van Schaik hersteld. De president van de Tweede Kamer, Mr. J. van Schaik, die Dinsdag tijdens de vergade ring plotseling onwel werd en dientengevolge de bijeenkomst moest verlaten, is thans her stelde De heer van Schaik presideerde Woensdag weder om de vergadering. acooord met de overeenkomst van Cheribon. COMMUNISTEN. De communistische jeugd organisatie heeft tot de re geering van de Repoeblik het verzoek gericht een 8-tal lei dende figuren en nog enkele anderen vrg te laten, die zich de gevangenis bevinden, omdat zij deelnamen aan de ontvoering van minister-presi dent Sjahrir. „MERDEKA". Het dagblad „Merdeka" (Vrijheid) zegt over het ver trek der Britten o.m.: „De Britten kwamen hier zoogenaamd om een geallieer de opdracht uit te voeren. In wezen echter was hun missie hier er een, die past in de nieuwe blauwdruk van het Britsch imperialisme. Ook het tot stand brengen van de over eenkomst tusschen Nederland en Indonesië moet men bezien in het licht van de Britsche politiek, die sporen achterlaat in de vorm van troebel water, waarin het goed visschen is. Volk van Indonesië, wees ge waarschuwd bij het vertrek van de Britten", aldus besluit Merdeka". Werkte op Java voor Japanners Vefe slachtoffers. Onlangs is te Batavia op last van het hoofd parket in preventieve hechtenis gesteld Wilhelmina van H. geb. Koo- ten, gescheiden echtgenoote van een officier. Met deze arrestatie is voorkomen, dat Kempei-spionne „no. 30" wier activiteit velen noodlottig werd, zich door een huwelijk met een buitenlander aan de strafvervolging onttrekt. „No. 30" heeft' Japan ge. dlend zooals weinig andere vrouwen van Nederlandschen bloede. Overwegend, dat er zeer geringe kans bestond, dat Japan tenslotte met Bel gië in oorlog zou komen, schafte zij zich, kort na 8 Maart 1942, Belgische papie ren aan. Zg trad in dienst van den politieken inlichtingen dienst. welke dienst te Ban doeng'onder leiding stond van den Japanner Matsui en den Indonesiër Djanakoem. Al spoedig bleek, dat „no. 30' een zeer goede spionne was en de aandacht van de Kem- peitai viel op de blondine, die deswege officieel bij de Kem- peltai in dienst trad. Zij kreeg haar nummer. Hoe actief de spionne was, blqkt uit het feit, dat zjj heeft bügedragen tot den dood van minstens 15 personen, onder wie de heer Gerritsen, de oude heer van Poianen Petel, de jonge Hoetjer en kapitein de Lange, terwyl honderden loyale Bandoengers door haar toedoen in de han den van de Kempeital of P.I.D. op onmenschelijke wijze z(jn mishandeld. Zg heeft tot ongeveer 4 maanden voor de Japansche capitulatie haar spionnage uitgevoerd ln samenwerking vaak met andere Kempei- spionnen, meer of minder be ruchte collaborateurs, die nu ook gegrepen Zrjn o.a. Flinz- ner, Hellemond, Quix, Bruning, Cohen e.a. Toen werd haar Nipponzon verduisterd door den Kempei-man Tomisu, die belast was met aangelegen- John P. Lewis tusschen de Amerlkaansche mijnwerkers. Stichting wil getroffenen bijstaan bij de oplossing van hun wederopbouwmoeilijkheden Een belangwekkende proefneming. Ook Aardenburg werkt aan zijn opbouwplannen en evenals in andere getroffen gemeenten heeft men daar te kampen met vele problemen, welke nu eenmaal on afscheidelijk met de wederop bouw verbonden schijnen te zijn. De materialenschaarschte en de bezwaren van de financiering ba ren hier niet minder zorgen dan waar ook in geteisterd Neder land, maar toch is er in dit oude Zeeuwsch-Vlaamsche stadje één lichtpunt, dat men tot dusver el ders nog mist. We doelen hier op dc onlangs in het leven geroepen stichting „Aardenburg herbouwt", waar over burgemeester S. van Don gen, die zelf eere-voorzitter van de stichting is, ons dezer dagen het een en ander vertelde. Aardenburg herbouwt is eigen lijk uit nood geboren. We kennen allemaal de vele moeilijkheden, welke de getroffenen ondervin den, wanneer ze met het omvang rijke apparaat van de wederop bouw in contact komen en Aar denburg prijst zich gelukkig in de stichting een middel gevonden te hebben om al die moeilijkheden tot een minimum te beperken. Initiatiefneemster was de N.V. Nationaal Grondbezit te s-Gra- venhage, welker directeur, dr. Henkelmans en commissarissen de behoefte gevoelden met een daad te toonen, dat ook zij haar deel wil dragen in de wederopbouw van het vaderland. „Wij willen een gemeente op bouwen", was de wensch van deze heeren, en na tal van be sprekingen viel de keus op Aar denburg, waar nu enkele maan den de stichting in het leven werd geroepen, in welks bestuur drie heeren van „Nationaal Grond bezit" en drie vertegenwoordigers van de gemeente zitting hebben met ir. van Amerom van het Streekbureau Zeeuwsch-Vlaande- ren "Tan dc Wederopbouw als voorzitter en ir. F. H. Klokke uit Veere, die de herbouwplannen voor tal van West Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten ontwerpt, als technisch adviseur. En bur gemeester van Dongen geeft als eere-voorzitter ook al zijn enthou siasme en stuwkracht aan het werk der stichting. Aanvankelijk stonden de ge troffenen in Aardenburg wel wat huiverig tegenover dit nieuwe lichaam. Alweer een nieuwe in stantie? Er waren er al zooveel, dat men er soms toch al geen raad mee wist Men vreesde ook, dat van vrij heid om bijv. zelf een aannemer te kiezen niet veel zou overblij ven, maar langzamerhand is in Aardenburg toch meer bekend geworden omtrent de werkwijze, welke de nieuwe stichting meent te moeten volgen en burgemeester van Dongen ervaart thans, dat velen reeds zeer gaarne van de diensten van de stichting gebruik maken. De werkwijze. De stichting heeft een bureau in het leven geroepen, waaraan op kosten van Nationaal Grond bezit een administratief en finan cieel deskundige de heer J. A. van Tienhoven en een archi tect de heer A. E. Schone verbonden zijn. Deze beide heeren verzamelen thans gegevens bij een aantal getroffenen in de kern van Aardenburg, waartoe men in eerste aanleg een 45-tal „een voudige" gevallen heeft uitgeko zen. Er moest direct begonnen kunnen worden en daarom heeft men bij deze eerste groep niet direct willen stranden op allerlei verkavelingsmoeilijkheden en an dere complicaties. Op deze wijze hoopt men uiter lijk begin Januari bij de autori teiten in Den Haag een rapport te kunnen indienen met volledige voorstellen omtrent herbouw en vooral ook ten aanzien van de financiering, waarbij door ern stig overleg getracht zal worden voor ieders moeilijkheden een, op lossing te vinden. Met het resultaat van dit over leg staaf of valt het werk van de stichting! Burgemeester van Dongen wees ons hier nadrukkelijk op, maar hij voegde er tevens aan toe, dat hij persoonlijk goede moed heeft, dat men in Den Haag al het mo gelijke :al willen doen om dit mooie plan inderdaad ook te doen gelukken. Tweede phase. Dan begint de- tweede phase van het werk en daarbij stelt de stichting zich voor aan alle ge troffenen gratis advies en bijstand te verleenen, in de eerste plaats door voor getroffenen op te tre den bij de vele instanties, met wie men dan te maken zou krijgen. Het gaat er om zoo vlug en zoo goedkoop mogelijk op te bouwen en wellidit kan in dit op zicht ook nog veel bereikt wor den door coördineerend op te treden. Wat kan er door overleg tusschen de aannemers en archi tecten van verschillende werken misschien niet bereikt worden... Eendracht maakt immers macht. Maar het zij hier nog eens na drukkelijk verzekerd: ieder blijft ten volle vrij in de keuze van architect en aannemer! ln Mei aanbesteding. Wanneer alles gaat, zooals men zich voorstelt, zou er in Mei aanbesteed kunnen worden en dan zou, mede dank zij de arbeid van deze stichting, in Aardenburg in derdaad een krachtig begin zijn gemaakt met de wederopbouw. Dan zal het bij deze eerste 45 niet blijven, maar zal er door gewerkt worden tot Aardenburg is herrezen. Ook daarvoor wor den op het oogenblik reeds voor bereidende besprekingen gehou den. Bovendien wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat de stichting bepaalde gevallen met een overbruggingsvoorschot bij springt. Wanneer dit plan zou slagen, al het zeker navolging vinden. En mocht blijken, dat het nog verbetering behoeft, dan zal men zeker niet schromen, deze ook aan te brengen. In elk geval staat vast, dat „Aardenburg herbouwt", hoewel nu nog een proefneming, een belangrijk initiatief is, dat mede zal kunnen leiden tot een practische en spoedige oplossing van het zoo gecompliceerde vraagstuk van den wederop bouw. heden betreffende Europeanen. Deze Tomisu was verloofd met een dochter van de zich thans eveneens in arrest bevindende mevr. Grave geboren Miwa. Laatstgenoemde was aange klaagd door „no. 30" en uit wraak wist zjj haar a.s. schoonzoon te bewegen vrouw van H. op Bantjeuj gevangen te zetten. Na de capitulatie van Japan kon zij door middel van de Rapwi met een K.DjP.-pas naar Australië uitwijken, tot zg dacht, dat men hier te lande haar geheel en al ver geten had. Toen keerde zij terug 'en liep in de val, doch niet dan nadat de Kempei- favorite zich in Britsche krin gen wederom favoriete had gemaakt. Zg bewoog zich in de „Box-club" en geraakte verloofd met een hoofdofficier van de „Austral, investigation of war crimes". Belgische autoriteiten op Schiphol. Dinsdagmorgen arriveerden op Schiphol een aantal Belgi sche civiele en militaire auto riteiten voor een tweedaagsch bezoek aan Schiphol en het nationaal luchtvaartlaborato rium teneinde een informato- risch contact te leggen. De delegatie staat onder leiding van den heer: L. Janssen, dl- recteur-general de l'Aeronauti- que Beige. Een en ander vindt plaats met het oog op de uitbreiding van het Belgisch nationaal vliegveld. Gestolen Rembrandt weer terecht. Het eenige dagen geleden ontvreemde schilderij van Rembrandt, voorstellende Christus aan de geeselkolom, hangt sinds Dinsdagavond weer ln het museum Eigelstein te Keulen. De diefstal werd door de Keulsche recherche opgehelderd. Nadere by zonder heden zullen nog bekend ge maakt worden. ENSCHEDE TELT 100.000 INWONERS. Dinsdagmorgen is ter ge meentesecretarie van Enschede de 100.000ste Inwoner inge schreven. Het gemeentebe stuur heeft een spaarbank boekje van 100 ter beschik king gesteld en de burgerg heeft een schat van cadeaux aan de 100.000ste inwoner van Enschede geoffreerd. Vordering woonruimte boerderijen. Het ls bg herhaling voorge komen, dat de geheele woon gelegenheid van een boerderij werd gevorderd ten behoeve van niet-landbouwers. Het ge volg hiervan ls, dat door de toewyzing aan een niet-land- bouwer de boerderij als zooda nig niet of in ieder geval minder intensief kan wor den geëxploiteerd. Door deze handel wg ze kun nen de belangen van de land bouw ernstig schade ondervin den, indien voor de landbouwer zelf de gelegenheid ontbreekt in de onmiddellijke nabijheid van het bedrgf huisvesting te vinden. In verband hiermede heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters medegedeeld, dat het hem min der gewenscht voorkomt, dat woongedeelten van Ijoerdergen aan niet-landbouwers ter be woning worden toegewezen. Voor vordering van een ge deelte van de woongelegenheid of tegen inkwartiering geldt dit bezwaar niet. V/2 jaar geëischt voor poging tot diefstal. De Amsterdamsche recht bank behandelde de zaak te gen 3 oude bekenden van de hoofdstedelgke politie, die zich in Augustus j.l. via een gat in de muur dat ze hadden ge hakt, toegang hadden willen verschaffen tot een grossier- derg in textlelwaren, die we gens vacantie 14 dagen ge sloten was Tegen alle drie werd voor deze poging tot diefstal an derhalf jaar gevangenisstraf geëischt. De uitspraak werd bepaald op 17 December. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. In de zaal van de Rotonde van Houtrust heeft de afdee- ling 's-Gravenhage van de Party van de Vrijheid Dins dagavond een openbare verga dering gehouden over de Indo nesische kwestie. De voorzit ter. rar. D. J. van Gilse. deelde ln de loop der vergadering me de, dat er thans reeds meer das 50.000 adhaesie betulgin- gen op het manifest van ae heeren ReyndersWinkelman, Josephus Jitta enz., zgn bin nengekomen. Het woord werd allereerst gevoerd door drs. H. A. Kort hals. lid van de Tweede Kamer, die in felle bewoordingen het optreden van de Commissie- Generaal hekelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1