Hei onderwijzersiekori UIT DE PROVINCIE Nieuwdorp nam revanche Conversie van onze schuld WALCHEREN LAATSTE NIEUWS fyjedfvtdAeclr GROOTE UITBREIDING MOET KOMEN. De salariskwestie. (Van onzen specialen verslaggever.) Er is niet alleen een vlucht van onderwijzeressen en on derwijzers van het platteland naar de groote steden, maai er is een vlucht van onderwij zend personeel in het alge meen. Velen verlaten dit ambt om in andere beroepen wat meer te gaan verdienen. In derdaad wordt het beroep van onderwijzeres of onderwrjzer slecht betaald Maar dat er een tekort dreigt te ontstaan, betwijfelde men ten sterkste bij het departement van on derwijs, kunsten en weten schappen en ook de directeur van de Rijkskweekschool té Den Haag, de heer W. H. Balkenstein, zag door de nieuwe salarisregeling, die in het vooruitzicht wordt ge steld, zeker geen verdere te ruggang, veel eerder een toe neming van onderwijzend per soneel. „Hoe is de Rijkskweekschool bezet?" vroegen wy den heer Balkenstein. „Onze school heeft momem teel 64 leerlingen. Dat is geen slechte bezetting", zei de di recteur ons. „Andere kweek scholen, als in Amersfoort, Dordrecht en Middelburg zijn echter slecht bezet. Daaren tegen maakt Groningen weer een goede indruk". „Dus over het algemeen?" „De bezetting is niet nor maal. Vroeger leverden wjj hier 30 geslaagden per jaar af. Dat getal 13 nu ongeveer Indien de scholen over ons land ongeveer 95 stuks de normale bezetting zouden hebben, zou er een overpro ductie zijn. Het aantal, dat nu per jaar wordt afgeleverd is juist genoeg om de „slij tage" van ongeveer 1400 on derwijzers per jaar te vervan gen. Het aantal leerkrachten is n.l. een 32.000. Het staats examen buiten de kweekscho len om levert 50 tot 100 on derwijzers per jaar, de kweek scholen zelf, per schooi, een 15 k 16 leerkrachten. Dit over de 95 scholen omgeslagen geeft de „slytage". „Hoe denkt u over de toe komst?" „Door de bevolkingstoene ming dit jaar ongeveer 180.000 en door de voor steilen van dr. G. Bolkesteln voor een negenjarigen leer plicht, waarna nog drie jaar tot 18 jaar toe met ongeveer 8 uur per week les, zal een groote uitbreiding aan onderwijzend personeel moe ten komen. Wfl z(jn over het dieptepunt heen, nu door de saiarisregeling, die in het ver schiet ligt, men in deze po sitie weer meer gaat zien". Dit jaar gingen van de 14 geslaagde leerlingen van de Rijkskweekschool in Den Haag er 12 bij het onderwijs, in 1945 van 16 leerlingen 13, ln 1944 werden van de 15 er 14 onderwijzer. Dit zijn geen slechte cijfers. „De aanmeldingen voor de kweekscholen in het algemeen ziet u dus wel ln verband met de komende salarisregeling?" „Dat zeker. Als die er niet zou komen, zie ik inderdaad in de toekomst een tekort", zei de heer Blankenstein. Van departementale zyde, zoowel als van kweekschool zijde verwacht men, dat ze ker de salarisregeling er door zal komen. Dit zal ten nutte komen aan den onderwijzer, maar vooral aan onze kinde ren, want dan kan men naar een verbeterd onderwijs gaan streven: kleinere klassen. Het volkskind is nu nog teveel de dupe van het juist toereikende personeel. Belangrijke gift voor Nieuw Walcheren. VAN OUD-LEERLINGEN S.DO.A. Wederom heeft de Stichting „Nieuw Walcheren" ten be hoeve van haar Boomenactie een belangrijke gift ontvan gen. Oud-leerlingen van de S. D.O.A. te Middelburg hebben namelijk na de bevrijding, ge troffen door het lot van Wal cheren, spontaan de handen ineen geslagen en onder hun collega's gelden ingezameld ten behoeve van de herbeplan ting van ons eiland. Het re sultaat hiervan was, dat een bedrag van 1102.57 bijeen werd gebracht, dat Zaterdag ochtend te Middelburg aan de Stichting „Nieuw Walcheren" werd overgedragen door een deputatie van oud-leerlingen bestaande uit Adj. M. P. Bijl, thans te Den Haag, den heer A. J. Dekkers en den heer A. C. Wardekker. Nadat de heer C. Vroom namens het bestuur der Stich ting de deputatie welkom had geheeten en de heer P. Blaauw, leider van de Boo menactie, een uiteenzetting had gegeven omtrent doel en werkwijze van de Stichting, werd het woord gevoerd door adji Bijl, die in een hartelijke tal van prettige her inneringen aan Middelburg op halend, het waardevol ge schenk overhandigde. De schenking bewijst wel duidelijk, dat de oud-leerlin gen der S.D.O.A. Middelburg allerminst vergeten zijn K.N.V.B., Afd. Zeeland. Hansweert wint met dubbele cijfers. De ontmoeting te Nieuwdorp tusschen Arnemuiden en de plaat selijke elf heeft de thuisclub des tijds allerminst bevredigd. Staken, protesten met al de nasleep van dien waren er het gevolg van. Nu echter deed Nieuwdorp het beter en wist in sportieva kamp Arnemuiden een nederlaag toe te brengen (1—2), waarmee de ge- heele Zaterdagcompetitie geen ongeslagen ploeg meer telt. 2e Klasse. Yerseke III—Arne muiden II 3—1: 's Heer Arends- kerke IIKrabbendijke II 33: Nieuwdorp IIRilland Bath II 4-2. TWEEDE KAMER Kritiek op verhooging posttarieyen. In de vergadering der Twee de Kamer is Dinsdag behan deld hgt wetsontwerp tot het aangaan van geldleeningen ten laste van het rijk ter conver sie van uitstaande schuld. De heer de Wilde (A.R.) merkte op, dat een derde deel der geraamde uitgaven be stemd zijn voor rente en af lossing van schuld. Spr. zou verschil willen maken tusschen verlaging van rente en uitstel van aflossing. Hij acht het bedenkelijk als tenslotte het heele Nederland- sche geldwezen dictatoriaal van de Kneuterdijk uit geleid wordt. De overheid financiert slechter dan de handel en het bedrijf. In dit verband wees spr er o.m. op, dat naar ver luidt de rechterlijke macht auto's worden opgedrongen, welke zij niet noodig heeft. Er zijn nog leeningen van 3% en 4 procent, die moeten er zoo eenigszins mogelyk uit Stel vertrouwen in het finan- cieele beleid, had de minister moeten zeggen, ik zal een lee ning van 3 3% procent uit geven. Dat was de koninklrjke weg geweest. Spr. betoogde, dat vele Ne derlanders door de conversie getroffen zullen worden, als de vele kleine spaarders en daarnaast de verzekerings maatschappijen. De heer Lucas (K.V.P.) vroeg of er op gerekend kan worden, dat de rente van de leeningen in geen geval lager zal zijn dan 3 procent. De heer Hoogcarspel (C,P. N.) merkte op, dat het groot ste bedrag der leeningen is opgenomen tijdens de bezet ting, dat beteekende, dat het buitenland er niet aan heeft deelgenomen. Sprekers fractie is voor het ontwerp. De heer Hofstra (P.v.d.A.) vroeg in verband met de op merking over het breken met de inschrijvingsrvoorwaarden of niet onder de antl-revolu- tionnairen gebroken is het woord aan de rijksambtenaren, Mag de regeering alleen het woord breken tegenover werk nemers en niet tegenover het heilige kapitaal? Spr.'s tractie zal met ge noegen haar stem aan het ontwerp geven. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, stond aller eerst stil bij de historische ontwikkeling van het wets ontwerp. Het accent, dat aan vankelijk lag op een gedwon gen leening is verschoven naar de tusschenrekening, de conversieleening. Het wetsont werp is zoodanig ingekleed, dat in een speciale machtiging voor geldzuivering is voormen. Een misvatting is, dat de conversierekening vijf jaar bestendigd zou blijven, in het ontwerp staat: ten hoogste v\jf jaar. Toen het clement van pres sie verlegd was naar de ge dwongen leening, was er geen bezwaar tegen de rente van de tusschen-rekening te ver- hoogen. A Er is naar 's ministers meening geen reden om te spreken van schending van de grondwet. Ongetwijfeld komt de staat zijn verplichtingen na, die gedachte beheerscht sprekers geheele financieele politiek. Voor zoover in 's ministers vermogen ligt zal de rente voor beleggingen niet lager dan 3 procent worden. Voor de gedwongen leening kan hij zich daarop niet vastleggen, dóch het zal niet veel verder gaan. Bij de replieken verklaart de heer de Wilde (A.R.) zich niet overtuigd door den mi nister. Het wetsontwerp wordt tenslotte aangenomen met 61 tegen 20 stemmen. De Tweede Kamer heeft avonds de begrootingen van het staatsbedrijf der pos tergen, telegrafie en telefonie voor 1946 en 1947 behandeld. Bij de algemeene beschou wingen erkende de heer Smeenlc (a.r.) dat het tekort weggewerkt moet worden, doch hij verwachtte, dat er naar gestreefd zal worden, dat de verhooging der post- tarieven spoedig afgeschaft kan worden. De heer Steinmetz (K.V.P.) meent, dat men bij de post- tarieven toch wel met bui tengewoon sterke verhoogin gen te maken had. Voorts hoopt hij, dat de radiodistri butie niet bij de P.T.T. zal blijven. De heer Wagenaar (C.P.N.) gaf te kennen, dat zijn frac tie tegen de begrooting zal stemmen, indien de minister de verhooging der posttarie- ven niet terugneemt. De minister van verkeer, de heer Vos, verklaarde, dat ,de posterijen alles in het werk zullen stellen, om aan de wen- schen inzake postbestellingen* ten platteland© tegemoet te komen. Den heer Smeenk zegde spr. toe, dat getracht zal worden de tarieven terug te bren gen zooals dat vroeger ook geschied is, overtuigd als h(j Is van de beteekenis van lage tarieven. De exploitatiekosten echter zjjn belangrijk geste gen, het afschaffen van de verhooging thans kan de minister niet toezeggen. De begrootingen worden daarna z.h.s. aangenomen, met aanteekening dat de fractie der C.P.N geacht wil wordeh te hebben tegengestemd. MR. VAN SCHAIK WERD ONWEL. In de Dinsdag gehouden ver. gadering van de Tweede Ka mer is de voorzitter mr. J. R. van Schaik plotseling onwel geworden. Hij moest de zaal uitgedragen worden. Het presidium werd overge. nomen door den heer Joekes. Juniores A. Patrijlzen IIVlis- singen 09; BiervlietVlissin* gen B 12—0. Ie Klasse A. Patrijzen en 's Heer Arendskerke hadden beide nog eenige kans op het kam pioenschap, doch ontnamen elk aar door een gelijk spel (11) een punt, waarmee alleen Luctor gebaat is. Luctor zelf handhaaf de tegen Cortgene op krachtige wijze de positie (1—9). Zonne- maire bleef overeenkomstig de vAwachting baas in eigen huis tegen Volharding 1932 (2—0). Ie Klasse B. Als Vogelwaarde een misstap doet is het een goe de. Nu werd weer eens met dub bele cijfers tegen Hansweertsche Boys (100) verloren. De Boys nemen de kop nu weer van Ra penburg over. Sluis knapte het karweitje tegen Zuidzande flink op (8I). Res. Ie Klasse A. Zeelandia II —Yerseke II 0—4. Res. Ie Klasse B. Axel II Hulst II 51: Steen II—Aarden- burg II 1—5: Com. Boys II— Schoondijke II 30; IJzendijke II—Clinge II 1—2. 2e Klasse A. Kats doet het be scheiden maar zet de herstelpo gingen voort en nu was het Goes III dat met een gelijk spel (3-3) genoegen moest nemen. Lewe- dorpsche Boys ging naar Schel- deboys en ook daar werd het een puntenverdeeling (22). Sluis IIBiervliet II 2—1; De Zeeuwen IIIVlissingen III 3-5. 2e Klasse B. Vogelwaarde II— Hansweertsche Boys II 82; Koewacht II—Ria W I 07. 3e Klasse A. Domburg streeft rechtstreeks naar de kop. De Zeeuwen IV kregen thuis met 06 klop. Vlissingen IV—E.M. M. III 1 1: Kruiningen III Patrijzen III 80. 3e Klasse B. Axel III—Hulst III 5—2 Rapenburg IIIBier vliet III 2—5. Provinciale subsidie voor Zeeuwsch Oorlogsmuseum Ged, Staten stellen aan de Prov. 'Staten voor aan de Ver. „Zeeuwsch Oorlogsmuseum" een subsidie toe te kennen van ten hoogste 250 per jaar, te beginnen voor het jaar 1946. Geen publiek op de provinciale steigers. De bestaande voorschriften verschaften het personeel van de provinciale stoombooten on voldoende mogelijkheid het publiek, dat zich op de stel lers bevindt, te verwijderen, ïetgeen toch noodig kan zijn om vloU te kunnen laden en lossen, Ged. Staten stellen daarom aan de Prov. Staten voor het Reglement op de aanlegplaatsen zoodanig te wij zigen, dat het publiek alleen op de steigers aanwezig mag zijn, wanneer deze door het bootpersoneel zyn vrijgegeven. Invasie-toelage. Aan de Prov. Staten is door Gedeputeerden voorgesteld te bepalen, dat de zgn invasie toelage eveneens zal worden verleend aan hen, die op 1 Sept. 1944 de prov. dienst heb ben verlaten en op 15 Oct. 1945 bij een ander overheids orgaan werkzaam waren, mits dit orgaan eveneens een in vasie-toelage heeft vastge steld. 5 millioen liter geitenmelk. SUBSIDIE VOOR GEITENFOKKERIJ. De Ver. tot verbetering van het geitenras ln Zeeland heeft in verband met de tengevolge van de evacuatie e.d., sterk gedaalde inkomsten aan con tributies en entree-gelden, aan de provincie verzocht haar een extra-subsidie toe te kennen. Uit de bijgevoegde stukken blijkt, dat jaarlijks plm. 5 millioen liter geitenmelk wordt gewonnen, welke voor het overgroote deel ten goede komt aan in de landbouw werkende personen. Aange zien Gedeputeerden meenen, dat het weer op peil brengen van de Zeeuwsche geitensta pel uit een oogpunt van volks gezondheid van groot belang is, stellen zij aan de Prov. Staten voor aan de vereeni ging, welke reeds een jaar- lijksche subsidie van 1350 ontvangt, voor éénmaal een extra-subsidie van 1000 te verleenen, BETALING OORLOGS SCHADE, Wy ontvingen een circulaire van de herstelstichtingen Bra bant, Gelderland, Limburg en Zeeland die zich, zooals wij reeds uitvoerig hebben be richt, ten aanzien van de ver goedingsbasis voor materieele oorlogsschade op het stand punt stellen, dat hiervoor in het algemeen moet worden aanvaard het bedrag der ver- vangingskosten, met aftrek van een bedrag van nieuw voor oud. De algemeene grondslagen van deze vervangingswaarde worden door deze herstelstich tingen in de brochure uiteen gezet. Wy bevelen dit over zichtje bij iedere belangheb bende ter lezing aan. BENOEMING. B(j K. B. Is benoemd tot rechtsgeleerd-raadsheer-plaats vervanger in het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, oud-officier van justitie bij de arrondlssements-recht- bank te Middelburg Mej. de Man teraardebesteld Dinsdagmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats het stoffelijk overschot van mej. M. G. A. de Man, eerelid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, ter aarde besteld. Talrijke vrienden van de overledene, waaronder wy den oud-directeur der R.H.B. S., den heer C. D. A. Zim- mermann en eenige leden van het Genootschap opmerkten, gaven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. Mr. J. G. Veltman Fruin, secretaris van het Zeeuwsche Genootschap, sprak in de aula een kort afscheidswoord na mens het bestuur. Hij herin nerde er aan, dat het eere lidmaatschap een zeldzaamheid is, dat alleen in bijzondere ge vallen, wanneer de behoefte om door een daad blijk te geven van erkentelijkheid voor bewezen diensten zeer groot is, wordt verleend. Op de groote wetenschappe lijke waarde van haar arbeid op het gebied der numisma tiek is reeds vele malen .ge wezen en de haar verleende Koninklijke onderscheiding was dan ook zeker verdiend. Het was een mooi en welbe steed, leven, dat in September 1944 m Leiden zijn einde vond. Haar naam zal onafscheidelijk verbonden bly'ven aan de ge schiedenis van het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschap pen, waarvoor zij zooveel ge daan heeft. Bedekt met vele bloemstuk ken werd de kist naar het graf gedragen, waar een fa milielid voor de belangstelling dankte. Ds. R. Blommaert, Waalsch predikant, besloot de plechtigheid met het bidden van het Onze Vader. Middelburg VERKEERSZONDAARS OP DE BON. De politie ls Zaterdag be gonnen met een strenge con- tróle op de handhaving van de verkeersvoorschriften. Hoe zeer dit noodig ls blijkt wel uit het feit, dat reeds de eerste dag twaalf personen op de bon werden gezet. Het ontbreken van een brandend achterlicht, het rijden in de verkeerde richting in straten met éénrichtingsverkeer en het" nemen van te kleine boch ten door motorrijders waren de meest voorkomende over tredingen. Het komt de laatste tijd re gelmatig voor, dat er waar schuwingen gegeven moeten worden aan automobilisten en motorrijders, die niet in het bezit zijn van een duide lijk zichbaar nummerbord aan de achterzijde van hun voer tuig,. Wanneer hierin geen verandering komt zal de po litie het voortaan niet bij waarschuwingen laten, doch ook voor deze overtredingen processen-verbaal uitdeelen. BENOEMING. Brnoemd is tot onderwij zeres aan de Chr. school te Middelburg ('t Zand) mej. M. M. de Hollander te Middelburg. DE WINKELDEUR WAS OP SLOT. De politie maakte proces verbaal op tegen den yzer- en lederhandelaar G. T. R., die zich niet stoorde aan de voor schriften betreffende verplich te openstelling van winkelza ken op bepaalde uren. RADIO-OVERTREDING. De hulsschilder G. Q. te Middelburg had kans gezien een clandestiene aansluiting op het_ radiodistributienet te ma- kern Vrydag kreeg de politie hem echter in de gaten en de dissonant van een proces-ver baal was 4iet einde van de wel", luidende overtreding. Vlissingen BAK ONKLAAR. Bij het manoeuvreeren in de buitenhaven te Vlissingen, geraakte gisteren een bak, geladen met steenen voor de zeewering op Walcheren, on klaar en schepte water, waar door dit vaartuig ter plaatse zonk. Men zal trachten de bak heden te lichten, waar voor duikers een onderzoek hebben ingesteld. Oostkapelle „ONDERLING BELANG". Vrydag hield de coöp. Ko- lenvereeniging „Onderling Be lang" in het café „Interna tionaal" te Oostkapelle haar Lewis schuldig bevonden. John L. Lewis en zijn vak- vereenigjng zijn schuldig be vonden aan ongehoorzaamheid aan de rechtbank. In zyn verdedigingsrede wees Lewi3 met kracht de beschuldiging van de hand. De advocaten van de regee ring éischen nu, dat Lewis en zijn vakvereeniging voor elke verdere stakingsdag een boe te van 200.000 dollar wordt opgelegd. VERBOD AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN. De bond van Amerikaan- sche Spoorwegen heeft in verband met de spoorwegsta king een verbod uitgevaardigd goederen bestemd voor de ex port per trein te vervoeren. Voedsel en brandstof z^n van dit embargo uitgesloten, doch dit geldt wel voor postpakket ten. Frankrijk en Rusland willen met Spanje breken. In de gisteren gehouden zitting der politieke commis sie der V.N., verklaarden En geland en Amerika zich te gen het Poolsche voorstel de diplomatieke betrekkingen met Franco-Spanje te verbreken. Frankryk en Rusland waren er voor. Over de veto-kwestie werd weer geen overeenstem ming bereikt. Franco protesteert. In een nota door den Spaan- schen minister van buitenland- sche zaken aan den Amerl- kaanschen zaakgelastigde te Madrid overhandigd, heeft de tie, die door de Ver. Staten ln de politieke commissie van de V.N is ingediend, van de hand gewezen"^ en haar be schreven als „beleedlgend voor het Spaansche volk door haar onrechtvaardigheid". In de nota werd voorts ver klaard, dat het Spaansche volk het huidige Spaansche bewind niet als „fascistisch" gekenschetst wil zien. Auriol president van Fransche assemblee. De socialist Vincent Auriol is tot president van dc Fran sche nationale vergadering ge. kozen. De uitslag van de stemming was: Auriol 284 stemmen, Ca- chin (comm.) 170 stemmen, Varrenne (radicaal) 98 stem men. Katholieke senaatsfractie aanwezig. Nadat tydens het weekeinde weinig wijziging in de politie ke toestand was ingetreden, werd de senaatszitting in Bel gië' van Dinsdagmiddag met eenige spanning tegemoet ge zien. Daar de Katholieke fractie tegen de verwachting in, we derom aanwezig was kon de senaat onder voorzitterschap van den heer Fillon haar nor- male werkzaamheden voort zetten. Demonstraties in Tebriz. In Tebriz, de hoofdstad van Azerbeidsjan, heeft een menig te van 50.000 personen gede monstreerd voor de onafhan kelijkheid. Z(j eischten onmiddellijke mobilisatie tegen de Perzische Spaansclie regeering de mo-troepen van Teheran. EEN KLEIN EI VOOR DE JEUGD. Op 5 December zal een bon worden bekend gemaakt, waarop voor personen, gebo ren In 1926 of later( een klein ei (5e klas) verkrijgbaar zal zijn. VERSTREKKING VAN KINDERMEEL. Van 7 December af zal kin dermeel, niet uit r^'st bereid, verkrijgbaar zijn op de bloem- bonnen en niet meer op de rystbon. De rijstbon geldt in het ver volg voor rijst, rijstkindermeel en kinderbiscuits. Vóór de ontwerp overeenkomst. Een aantal vooraanstaande Nederlanders uit kerkelijke kringen heeft de Tweede Ka mer een adres aangeboden over de Indische kwestie. In dit adres verzoeken ze- de Ka mer met groote aandrang de ontwerp-overeenkomst goed te keuren. Zij achten zich daartoe ge roepen, omdat zjj het als een eisch van het christelijk ge loof zien, dat de volken van Indonesië zich naar eigen aard en aanleg vry kunnen ontplooien overeenkomstig .de bestemming, die van Gods wege voor hen ls weggelegd. Daarom is voor de ondergetee- kenden de eenige aanvaard bare oplossing overeenstem ming door overleg op de grondslag der vrijwilligheid Het adres is o.a. ondertee kend door prof. dr. H. Krae- mer, prof dr. W. Banning, prof. dr. G. v. d. Leeuw, prof. dr. Ph. Kohnstamm en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. Naar de Zwitsersche ra dio meldt, is dr. Wey als op- volge;- van Robert Grimm tot president gekozen. jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer W- Maljaars. Volgens het jaarverslag van den secretaris, telt de veree- niging thans 304 leden. De penningmeester gaf een overzicht van de financiën, het boekjaar sloot met een batig saldo. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Lou- werse en W. van de Woej- tijne. Als lid der controle commissie werd in plaats van den heer J. B. Goeman, die niet herkiesbaar was ge kozen de heer J. Geldof jr. Een bestuursvoorstel om leden van vereenigingen uit andere gemeenten automatisch in de plaatselijke vereeniging op te nemen, werd goedge keurd. De te benoemen lossers der brandstoffen zullen bij de „Amsterdamsche" tegen onge vallen verzekerd worden. Westkapelle CHR MEISJES VEREEN. Donderdagavond hield de Christelijke Meisjesvereeniglng „Dorcas" te Westkapelle een propaganda-avond. Met de le den waren ongeveer 100 meis jes aanwezig. De avond werd geopend met de Advents-litur- gie. Verder werden een twee tal samenspraken opgevoerd getiteld: „De geleende koeke- pan" en de „drie spinsters". Ook het tableau „De dwaal lichtjes", viel zeer in de smaak. Serooskerke Vrederust. De heer B. J. de M. te H. schrijft ons: Bij 't hooren of lezen van de naam Vrederust zullen de meeste lezers wellicht- dadelijk denken aan de Zeeuwsche stichting van die naam, uitgaande van de Ver eeniging tot christelijke verzor ging van krankzinnigen in Zee land. Daar na de oprichting der' vereeniging geen geschikt terrein in Zeeland werd gevonden, is de stichting in 1909 dicht bij Bergen op Zoom verrezen. Wij willen het niet over deze stichting heb ben. maar over het landgoed Vrederust, dat door een andere' Zeeuwsche vereeniging van barmhartigheid, niet minder be kend, nl. de vereeniging Kinder- zorg, dezer dagen te Serooskerke is aangekocht. Over die buitenplaats volgen hierbij eenige bijzonderheden. Zij is van vrij jongen datum en is in 1895 gebouwd en aangelegd in het bosch, dat destijds behoorde aan mevr. De BruinBoddaert. Me). M. W. van Vollenhove kocht het bosch en het aangele gen land om er de tegenwoordi ge buitenplaats te doen bouwen naar de plannen van den architect J.j. van Nieukerke te 's-Graven hage. Zij noemde het buiten „Vrederust". In het bosch, dat zich vroeger tot de dorpsstraat uitstrekte, stond vroegere jaren een heeren huis „Welgelegen", later alleen de tuinmanswoning en een ar beidershuis. Var^ het bosch liet mej. van Vollenhove een prachtig park maken door het graven van een tweeden vijver, die met een reeds bestaanden vijver in verbinding stond en door het aanleggen van nieuwe dreven. De oude arbei derswoning werd afgebroken. Op een andere plaats kwam een rui me koetsierswoning, stal en koets huis. Dc villa zelf is geheel modern ingericht en bevat tal van ka- raefs met fraaie betimmering. Het trappenhuis en de eetzaal zijn voorzien van gebeeldhouwd ei kenhout. Een torentje siert het geheel. Na het vertrek van den heer en mevr. Tak-van Vollenhove in 1912 naar het buitenland, is de buitenplaats gekocht door den heer P. M. W. Hoegen van Hoo- gelande, die haar tot aan den oor log heeft bewoond. Natuurlijk legden de Dultschers spoedig beslag op dc gebouwen. Op het laatst legden zij er dicht bij een startbaan aan voor de be kende V 1. Zooals overal elders heeft de Duitsche inkwartiering geen goed gedaan aan de buitenplaats. De prachtige omgeving bosch en park) heeft echter nog het meest geleden door de overstrooming. waardoor al het houtgewas dood is. Stak vroeger alleen het toren tje der villa boven de hooge boomen uit. thans ligt alles naakt. Tijdens dc inundatie hebben de Tribunaal Middelburg. De 35-jarige Hilversumsche Johanna van Schoneveld, die niet alleen lid was geweest van de N.S.B., doch zich voor deze beweging ook verdienste lijk had gemaakt als „streek- meisjesleidsters" en organisa tieleidster van de Jeugdstorm en vöorloopig groepsleider van de N.S.V.O., terwijl zij boven dien met de collectebus van Winterhulp had geloopen, werd door de derde kamer van het Tribunaal te Middelburg ver oordeeld tot een interneering voor de duur van een jaar, in gaande 17 April 1946 en ver lies van de burgerrechten. Dit vonnis werd voornamelijk be paald door het feit dat zy als steno-typiste van den Beauftragte voor Zeeland was opgetreden en na.Dolle Dins dag als administratieve kracht op het bureau van den „Zahl- melster" te Winschoten had gefungeerd De 34-jarige chauffeur Rin se Smith uit O. en W. Sou burg, die thans in het Mill- tair Hospitaal te Middelburg gehuisvest is, stond ingeschre ven in de ledenregisters van N.S.B., W.A., N.A.F., Volks- dienst en Nederlandsch-Duit- sche Kuituurgemeenschap. Hij had de bezetters bovendien gediend door als chauffeur van den Beauftragte voor Zeeland en als monteur voor de Duit sche marine te werken. Het brengen van de Hitlergroet beschouwde hjj als de ge woonste zaak van de wereld. Het Tribunaal veroordeelde hem tot twee jaar internee ring en ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om een openbaar ambt te be- kleeden. gebouwen evenals de kerk nog gediend als toevluchtsoord voor vele Serooskerkenaars. De heer C. P. Broerse te Am stelveen, geboortig van Seroos kerke. zal ook wel nooit gedacht hebben later advies te moeten, geven bij de herbeplanting van zijn geboorteplaats en omgeving. Kantongerecht Middelburg. Verkeersongevallen. De 28-J. expediteur G. P. G. te Biezelinge, moest met zijn auto een stilstaande bestelauto passee- ren, waarbij hij de hem per rijwiel tegemoetkomende wijkverpleeg ster A. K. aanreed. Ter zitting kwam vast te staan, dat verdachte zeer onvoorzichtig en onoplettend heeft gereden. Straf 60 boete subs. 20 d. hecht. De 23-J. brandstoffenhandelaar M. P. te Goes, kwam op de A. Joachimkade met zijn vrachtauto een vrachtauto tegen. Voor hem uit reed een wielrijder.' Hij tracht te beiden te passeeren. De wiel rijder werd door hem aangere den. De verdachte werd bij verstek veroordeeld tot 60 boete subs. 20 d. hecht. Overtreding Vestigingswet Kleinbedrijf De 36-j. huisschilder J. de G. te Goes had te Hoedekenskerke een pakhuis gehuurd om zijn ma terialen op te slaan en liet door den in zijn dienst zijnden uitvoer der aldabr allerlei schilderswerk zaamheden verrichten, zonder een vestigingsvergunning voor Hoe dekenskerke te hebben verkregen. De zaak werd aangehouden om een nader onderzoek in te stel len. Overtreding Vleeschkeu- ringsverordening. De 31-j. slager J. J. S. te Vlis singen stond terecht omdat hij vleesch zou hebben vervoerd in een open kolenwagen, die zich niet in reine toestand bevond, ter wijl het vleesoh niet met zindelijk witte doeken was afgedekt. Verdachte ontkendehet. Op verzoek van het O.M. stel de de Kantonrechter de zaak uit om een getuige te hooren. In de zaak tegen J. M. te Baar land, verdacht van overtreding der Jachtwet werden nog 2 ge tuigen gehoord. Verdachte werd vrijgesproken. Opgave valsche naam. De 27-j. M. M. te Krabben dijke zou aan de politie, toen hij werd aangehouden wegens over treding der Motorrijtuigenbelas tingwet, een valsche naam heb ben opgegeven. Overeenkomstig de eisch werd hij echter vrijge sproken. De koeien van den 59-j. han delaar J. R. te Wemeldinge, lie pen op het bezaaide land van zijn buurman. Het was reeds de derde maal, dat proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 20 boete subs. 10 d. hecht. TEGENï'Hoofdpiin, migraine, klesDii TEGEN:»Hoofdpijn, migraine, kiespijn, koorts, verkoudheid, griep, rheumatiek senuwpijnen, maandpljnen. Doosjes van 20 comprimés,overal ver krijgbaar. Drogerijen Mij. Mijd reent (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2