PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUBAHT Wapens met est es, es! Wedloop om het Zuidpoolgebied Werkelijk dienen Een medisch centrum f89e Jaargang - Nr. 283 Uitgave der Stichting Provinciate Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Viisslngen* Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 Dec. 1948 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 1 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel 2475, Oostburg: Qratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Broowerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 PZ.C, Middelburg. INDONESIË. Zoo als te verwachten was, heeft het ontwerp-accoord van Cheribon geleld tot een politieke strijd, zooals Nederland er sedert de bevrijding nog geen gekend heeft. Feller dan ooit gaan voor- en tegenstanders elkander te lijf en er zaJ wel niemand zijn, die het hier niet mee eens is: dat de 'inzet deze levendige belangstel ling meer dan waard is. Er is echter bij beide partijen een zeker gemis aan werkelijk heidsbesef. Men staart zich te veel blind op het accoord van Cheribon al leen. Wij persoonlijk hebben dit accoord aanvaard op grond van twee overwegingen, ondanks de bedenking, dat de rijkseenheid inderdaad, zooals de tegenstan ders aanvoeren, wel zeer, zeer los wordt. De eerste overweging was, dat waar de Commissie Generaal dit accoord eenmaal ge parafeerd heeft, er practisch ge sproken geen weg terug meer is. De tweede- was, dat als de Indo nesische nationalisten zich strikt aan de bepalingen zouden houden, zij zich niet zouden verliezen in nieuwe haakloverijen over op zichzelf onbelangrijke détails, een vorm van samenwerking kisschen Nederland en Indonesië mogelijk zou zijn, die weliswaar zou be rusten op een zeer wankel rijks verband, maar toch in ieder geval de eenheid zou bewaren. Met één ding dient men nu grondig rekening te houden bij de opgewonden meeningsstrijd rondom dit accoord. En wel met het feit, dat Nederlands handen van de aanvang der moeilijkhe den in September 1945 af, ge bonden zijn geweest. In de eerste plaats door het feit, dat wij niet over een voldoende strijdmacht beschikten om orde en rust in Indonesië te herstellen. In de tweede plaats door het feit, dat de groote mogendheden kennelijk wenschen, dat aan de verlangens der Indonesiërs in zeer sterke mate tegemoet gekomen wordt. Zelfs al zouden wij een sterke legermacht hebben gehad, we zouden die immers niet hebben kunnen gebruiken. Helaas heeft onze regeering een geheimzinnig heid rondom het geheele overleg met Indonesië betracht, die het onmogelijk maakt om een goed oordeel te vellen. Maar als men alles wist, zou men vermoedelijk versteld staan over de druk, die van internationale zijde op ons Indonesisch beleid is uitgeoefend. Daarom wil het ons nog steeds voorkomen, dat het accoord van Cheribon aanvaard zal moeten worden, mits de Indonesiërs zich strikt houden aan alle afspraken. En juist ten aanzien hiervan zijn wij met groote zorg vervuld. Wij hebben reeds eerder een waarschuwend geluid laten hoo- ren, toen Soekarno zijn geestver wanten de vrije hand gaf door niet te verklaren, dat deze over eenkomst ten koste van alles moest worden nageleefd, maar langs zijn neus weg op te mer ken, dat er gedaan zou worden wat mogelijk was, om'het accoord aanvaard te krijgen. Soetomo maakte het nog aanzienlijk bonter en liet duidelijk doorschemeren, dat de Nederlanders zwak waren, niet anders konden doen dan toe geven en er wellicht nog heel wat meer te bereiken zou vallen. Het was een aansporing om door te gaan, alsof er niets gebeurd was. kon althans zoo worden opgevat door de Indonesiërs. En als wij nu zien, wat er van de wapenstilstand terecht komt, als wij nu zien, dat Indonesiërs be scherming komen zoeken in ge bied. dat door Nederlandsche troepen bezet is omdat daarbui ten terreur heerscht, als wij con- stateeren, dat Indonesische ben den de wapenstilstand niet een maal, maar telkens opnieuw schenden, dat dus de voorwaarde voor het parafeeren van het ac coord van Cheribon niet eens wordt nagekomen, dan kunnen wij niet anders doen, dan hier de vraag herhalen, of de regeering SoekarnoSjahrir wel voldoende gezag heeft om als verdragspart- nèr te worden aanvaard, of de situatie in Indonesië wel rijp is voor een accoord als dat van Cheribon. Bemoedigend is de jongste ont wikkeling zeer zeker niet. En het is begrijpelijk,- dat velen vervuld met diepe zorg de verdere gang van zaken tegemoet zien. Het gaat niet aan om deze dingen af te doen met een „re- actionnair" tot de tegenstanders en een „al te vooruitstrevend" tot de voorstanders. Het gaat om veel meer en men kan voorstan der van krachtige democratisee ring zijn en toch onthutst over hetgeen er thans in Indonesië plaats grijpt. Een militair vliegtuig is in de Vogezen neergestort. Een reddingsploeg heeft reeds vier lichamen uit het wrak verwijderd en men vreest, dat er nog andere slachtoffers zijn. Het wereldgebeuren Spaansche kwestie weer op het tapijt Resoluties van dr. Lange. Maandag heeft eindelijk sena tor Tom Conally duidelijk het Amerikaansche standpunt ten op zichte van de voorstellen tot be wapeningsbeperking uiteen gezet. In de politieke commissie der Ver. Naties noemde hij het betref fende Russische voorstel „te be perkt", omdat het geen gewag maakt van V. wapens, van gif gas, van biologische oorlogvoe ring. Het maakt tenslotte niet zoo heel veel verschil, merkte Conal ly ironisch op, of men door een atoombom of wel door een ander verschrikkelijk wapen het leven verliest. De Ver. Staten handha ven him standpunt, dat zij niet bereid zijn de atoomgeheimen be kend te maken, totdat alle lan den een doelmatig controlesysteem hebben aangenomen. De Rus Wisjinsky antwoordde daarop Conally, dat hier blijk baar een misverstand in het spel Churchill's hoeden. Zaterdag j.l. werd Winston Churchill 72 Jaar en vanzelfspre- ;end ontving hij uit alle deelen van de we reld gelukwenschen en geschenken. Daarbij was ook een verjaar dagstaart, niet met 72 kaarsjes, maar versierd met niet minder dan 32 hoeden, kunstig in sui ker uitgevoerd, welke de achtereenvolgende stadia van zijn loopbaan uitbeeldden: z'n hoed als schoolknaa, de helm uit de tjjd van de „Battle of Britain", de bont muts van Yalta en zrjn „overwinningshoed" op een stok gestoken. De mijnstaking In de Ver. Staten. ENORME WERKLOOSHEID DREIGT. Maandag heeft de regeering van de V. S. haar getuigenis beëindigd in de zaak tegen Le wis, den leider ♦an de 400.000 stakende mijnwerkers. Dr. Hausèr, assistent van den Amerikaanschen minister van handel, heeft in zijn ver hoor als getuige voorspeld, dat, als de staking 60 dagen zal duren, zij 5.000.000 mem schen werkloos zal maken. 80 van het voornaamste spoor wegverkeer zal stil leggen de productie tot 20 zal doen dalen.' De Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, Krug, verklaarde voor het hof, dat Lewis vier maal zijn ver zoek, directe onderhandelingen te voeren met de mijneigena ren, heeft afgewezen. De geweldlooze methode van Gandhi. Mahatma Gandhi, die zich in Sirirampoer bevindt tenein de de Hindoes en Mohamme danen met elkaar te verzoe nen, heeft tegenover verslag, gevers verklaard, dat volgens zijn bevindingen de geweldloo- ze methode geen effect scheen te sorteeren ten aanzien van de betrekkingen tusschen Hin does en Mohammedanen. „Ik weet positief, dat de geweld- looze methode een volmaakte methode is. Wanneer zij geen succes heeft, is dit te wijten aan mgzelf. Ik kon de fout niet op een afstand •ontdek ken, daarom ben ik hierheen gekomen om er achter te ko men". Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche samenwerking. Het comité van Belgisch NederlandschLuxemburg. sche samenwerking deelt me de, dat de Belgische en Ne derlandsche cultureele studie commissies zijn geïnstalleerd. Tot voorzitter, vice-voorzit- ter en secretaris aan Belgi sche zjjdc werden resp. be noemd: Prof. J. Capaert," Her man Telrlinck en Jean Maret. Tot voorzitter, vice-voorzit- ter en secretaris aan Neder landsche zijde resp Prof. Dr. G. A. van Poelje, Prof. Dr. W. J. M. A. Asselbergs (An ton van Duinkerken) en E. W. P. van Dam van Isselt. Nadat een volledig Inzicht van de bestaande acties zal zijn verkregen, ligt het in de bedoeling het uitwisselen van sprekers, artisten, orkesten, tooneeltroepen, films en radio voordrachten speciaal te sti- muleeren. De Fransche ministeries van buitenlandsche zaken arbeid hebben bijzonderheden bekend gemaakt over een overeenkomst tusschen Frank rijk en italië, ingevolge welke 200.000 Italiaansche arbeiders het volgend jaar naar Frank rijk zullen worden gezonden. was. Hij noemde het niet aqn twijfel onderhevig, dat het Sow- jet-voorstel doelt op een alge- meene beperking van alle soorten wapenen op alle gebied van oor logvoering. Wij bedoelen wapens met es, es, es!, riep hij met stem. verheffing uit. Niettemin blijft de atoombom, de gruwelkoning van alle wapens, het grootste gevaar. Wisjinsky vroeg eenige tijd om het Amerikaansche standpunt nauwkeurig te bestudeeren. In af wachting van een uiteindelijke beslissing heeft de vergadering zich daarna, niet voor de eerste keer, bezig gehouden met" de Spaansche kwestie. Zooals reeds gemeld deed de Amerikaansche gedelegeerde een beroep op Franco, om af te treden, welk beroep door den generaal wel met dank voor de belangstelling als kennisgeving zal worden ter zijde gelegd. Als vanouds wilde de Poolsche afgevaardigde dr. Lange veel verder gaan. Dr. Lange beschouwde het bestaan van twee Spaansche regeeringen, die eik door een aantal landen worden erkend, als een gevaar voor de vrede, daar in geval van burgeroorlog in Spanje, de twee partijen elk door een aantal le den der V.N. zouden kunnen worden gesteund. Tegen de be wering, dat elke actie van de V.N. het bewind van Franco zou verstevigen wierp Lange in, dat slechts de zekerheid, dat de V.N. geen maatregelen zullen ne men, Franco's positie versterkt. De V.N. moeten tot daden ko men en zich niet tot wóórden beperken. Lange diende twee resoluties in, in de eerste waar van werd opgeroepen tot ver breking van de diplomatieke be trekkingen met Franco en in de tweede werd verzocht de regee ring van Franco uit te sluiten van het lidmaatschap van instel lingen van de V.N. De afgevaardigde van Vene zuela verklaarde zich voor de resolutie, maar zeide tegenstan der te zijn van alle schijnheilige verklaringen. De afgevaardigde van een ander klein Zuid-Ameri- kaansch landje, Salvador, veroor zaakte opwinding, toen hij er op wees, dat Franco geen gelegen heid had zich tegen aanvallen te verdedigen. Engeland heeft zich nog niet uitgesproken. Wel wist het Engelsche blad Reynolds News te berichten, dat Franco het voornemen heeft, Spaansche vliegvelden met Britsche radar apparaten uit te rusten, in over leg met Britsche ingenieurs-. Aardappel-export stopgezet. Ondanks het feit. dat de aardappelproductie voldoende aardappelen heeft opgeleverd voor de consumptie in eigen land, heeft de minister van landbouw, visscherjj en voed selvoorziening opdracht gege ven de verkoopen van voor ex port bestemde consumptie aardappelen stop. te zetten. De minister meent geen en kel ri3ico bij de aardappelvoor ziening te mogen loopen. De algemeene stand van de voed selvoorziening, zooals die door internationale factoren, die bulten Nederlandsche invloed staan, wordt bepaald, maakt een voorzichtig beleid ooft met betrekking tot de aardappelen van eigen oogst noodzakelijk. Daarbij komt, dat het den minister is gebleken, dat de verwerking van aardappelen tot veevoeder, ook van goede consumptieaardappelen, een dergelijke omvang heeft aan genomen, dat aan deze verwer king paal en perk moet wor den gesteld. Het bestaande ver_ bod, dat in verband met het aanvankelijk vrijgeven van de handel in aardappelen in de practijk buiten werking was gesteld, zal dan ook weer wor den gehanteerd en op de na leving zal worden toegezien. Regeering van Azerbeidsjan deelt wapens uit. Radio Tebris meldde, dat de acties van de centrale Perzische regeering, nagij de grens van de autonome provincie Azer beidsjan. de regeering van Azerbeidsjan gedwongen heb ben, over te gaan tot ultdee- üng van wapenen onder alle arbeiders. leden van de natio nale militie-troepen en jeugd organisaties. Vandaag... viert Franco, een der laatste fascistische lei ders, zijn 54ste verjaar dag; wordt in verband met de feestdag van St. Bar bara, de patrones der mijnwerkers, in de mij nen. niet gewerkt. Amerikanen komen als Nederlanders gaan. Naar het Fransche persbu reau A.F.P. bericht, zouden er volgens het republikeinsche persbureau Antara vertegen woordigers van belangrijke Amerikaansche firma's offi cieuze besprekingen zijn be gonnen met de republikeinsehe autoriteiten, betreffende de wederopbouw van het land. Nederlanders gedood. De Nederlandseh-Indische Iegervoorlichtingsdienst be richt. dat er Dinsdagochtend bjj de gevechten t© Medan 12 dooden. waaronder eenige bur gers. te betreuren waren. Ne gen van hen waren het slacht offer van dum-dum kogels, al dus besluit de Iegervoorlich tingsdienst. Nieuwe expedities. De herleving van de belang- steUing voor het Zuidpool-ge- bied, en met name de berich ten over de Amerikaansche plannen om daar naar urani um te gaan zoeken, hebben de kwestie van de souvereiniteit ten aanzien van dit gebied weer op de voorgrond ge bracht. Op het oogenblik Is het Zuldpool-gebied verdeeld in een aantal sectoren, namelijk de Noorsche. de Australische en een Britsche, terwijl op een vierden sector, tusschen 80 en 150 graden westerlengte, nog -;een aanspraken zijn gemaakt. )e grenzen tusschen deze sec tor zijn echter zeer vaag en niet algemeen erkend. Van de Noorsche souverei niteit over den zg. rouvet- sector werd in Januari 1939 aan alle andere staten offici eel mededeeling gedaan. Duitschland weigerde de Noor sche souvereiniteit te erken nen. Italië, Japan en Chili ga ven in het geheel geen ant woord. Thans is .voorgesteld de kwestie van. de souvereiniteit over het Zuidpool-gebied op een internationale conferentie ter sprake te brengen. Tot op heden had men meer belangstelling voor het Noord pool- dan voor het Zuidpool gebied, in verband met het be lang van het Noordpool-ge- bied voor toekomstige inter continentale verbindingen. Vol gens de beschikbare gegevens is er echter in het Noordpool gebied geen land doch slechts ijs en de mogelijkheid bestaat, dat dit gebied eens een be vaarbare oceaan wordt. In het Zuidpool-gebied zou daarente gen een landoppervlakte van ongeveer vijftien millioen viei*- kante kilometer te vinden zrjn. Dit land is overdekt met ijs, dat zich voortzet in den oce aan. Door vliegeniers, die toe- Igevoegd waren aan de Zuld- pool-expeditie van Lars Chris- tensen in 1937'38, zrjn ber gen waargenomen, die vrij wa ren van ijs en sneeuw. In dit verborgen achterland, achter den ijsgordel, willen thans Noorsche, Britsche Zweedsche geleerden trachten door te dringen. Men verwacht daar onder andere steenkool te vinden. De gezamenlijke Britsoh NoorschZweedsche expeditie zal waarschijnlijk in den win ter 1948'49 naar het Zuid poolgebied vertrekken. Uit Canberra wordt oericht, dat waarschijnlijk door het Australische departement van buitenlandsche zaken zal wor den aangedrongen op het zoo spoedig mogelijk zenden van een Australische expeditie naar het Zuidpool-gebied," om opsporingen te doen op het gebied van mineralen en vis- scherij. Australië heeft aan spraken gemaakt op ongeveer een-derde van het grondge bied bjj de Zuidpool. Citroenen voor volwassenen. Voor allen, die geboren zijn in 1925 of vroeger, worden circa 200 gram citroenen per persoon beschikbaar gesteld. Het C.D.K. deelt mede. dat men, om deze citroenen te ver krijgen, bon 49la reserve bij 'n handelaar in groenten "en/of fruit, uiterlijk op Zaterdag 7 December dient in te leveren. De aflevering zal geschie den. naarmate de citroenen aangevoerd "worden. Dit zal vermoedelijk gerui-j men tijd in beslag nemen. Uiterlijk op 7 Dec. a.s. dient men ook de reeds bekend ge maakte bonnen voor sinaasap pelen, bon 496 of 508 al gemeen, waarop te zijner tijd voor .alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen verstrekt zullen worden, bij een kleinhan delaar in te leveren. Mislukte persconferentie Critjek van journalisten ^h0^rb^tku^ep5izïS Meer tabak be teekent OPVOERING van de ar beidsproductiviteit is niet ln de eerste plaats een kwestie van harder of langer werken, verklaarde ons. de heer L. Neher, directeur-gene raal van de P.T.T., die in zijn hoedanigheid van voorzitter der fundatie „Werkelijk die nen" desgevraagd tevens de leiding op zich heeft genomen van het Initiatiefcomité Op voering Arbeidsproductiviteit. Dit comité wil en zal zich dan ook niet bemoeien met de in terne arbeidsverhoudingen in de bedrijven, maar met... ja, waarmee eigenlijk? Na een bespreking van meer dan twee uren is ons dat nog niet ge heel duidelijk geworden. De plannen zijn schoon. Alle belangrijke instellingen op het gebied van werkgevers- en werknemersorganisaties heb ben zich vereenigd en Prins Bernhard heeft uit het fonds, dat zijn naam draagt, een be drag van 20.000 gld. ter be schikking gesteld ter betaling van de-- propaganda voor de gedachte, die men wenscht te stimuleeren. Die gedachte gaat in de eerste plaats uit naar het wegnemen of doen wegnemen van remmende fac toren; dat kunnen dan zijn: gebrek aan gereedschap, ge brek aan materiaal, gebrek aan een goede werkruimte, gebrek aan een doeltreffende organisatie. Door gemeen schappelijke inspanning moet het gunstigste rendement ver kregen worden. Radiotoespra ken, aanplakbiljetten, films, enz. zullen het denkbeeld tot in alle hoeken van het land uitdragen. Tijdens de bespreking met de pers, waarbij de heer Ne her dit alles uiteenzette, noem de men dit alles nogal vaag. De arbeiders zullen be vreesd zijn werkloos te wor den na verloop van tijd, werd er opgemerkt. Alle goede «II wordt ge dood als van ambtelijke zijde (bij den Wederopbouw) te elfder ure het verlof wordt ingetrokken, zei iemand. De lust tot produceeren in de textielindustrie ver dwijnt' door den te hoog op- voer den export, bjj een voort durend schreeuwend gebrek binnenslands, bracht een der de te berde. Waarom de sluikhande laren niet van de straat ge haald en aan het werk gezet? riep iemand uit. Wrat baat opvoering der iroductiviteit in de ceramiek- edrijven als er ter wille van de grootere winstmarge por- celeinen jeeps en sierpullen worden gemaakt in plaats van serviesgoed? werd er ge vraagd. Laat men de bureaux voor oorlogsvrijwilligers ein delijk eens opruimen; zij be staan nu al anderhalf jaar en hebben na één drukke maand bijna rooit meer iets te doen gehad. Er zijn er met zes man personeel, twee telefoon toestellen en vier schrijfma chines bij een gemiddelde „klandizie" van twee man per week, zoo luidde een ander advies. Pak de textielfabrikanten aan, die om de winst op te voeren alleen de kleinste ma - damesjurken maken of man- meer werklust, luidde een bondige uitspraak. Het werkcomité achter de groene tafel noteerde ijverig, beantwoordde de vragen en opmerkingen met zooveel sla gen om den arm, dat wfc' er niet wijzer van werden. Wat het comité nu eigenlijk wel of niet gaat doen weten wij nog niet, maar misschien Is het door de reacties ter vergade ring op een uitvoerbaar denk beeld gekomen. Wij zullen het mettertijd gaarne vernemen. Nogmaals, het streven is schoon, maar met leuzen al leen bestrijdt men geen sociale en moreele euvelen. Daar is meer voor -noodig. Heeft het comité den moed de euvelen, die hij duizenden voor het grijpen liggen, rechtstreeks aan te pakken, dan kan er iets heel nuttigs gebeuren. Blijft het vaag en in de ruim te ageer en, dan DE BASIS OVEREENKOMST. DE MIDDELBURGSCHE PLANNEN. Zuigelingen en Kleuters WIJ leven in de eeuw van de statistieken. Een grappenmaker heeft jaren geleden eens gezegd, dat er zijn- kleine leugens, groote leugens en statistieken. Wel, er zijn natuurlijk statis tieken, die een verwrongen beeld geven van de werkelijkheid, maar er zijn ook leerzame cijfer-reek- sen en tot die reeksen behooren de gegevens over het mooie me dische werk, dat in de 19e en de 20e eeuw werd verricht tot ver betering van de kinder-gezond- heid. Het is in Nederland gelukt door betere medische en hygiëni sche verzorging de gemiddelde kindersterfte aanmerkelijk omlaag te brengen en bepaalde groepen kinderziekten op heel gelukkige wijze te bestrijden. Dat moet zoo blijven en als het kan moet het nog beter worden. Daarom worden er nu in Middel burg pogingen aangewend tot vorming van een medisch cen trum, dat in een behoorlijk ge bouw ondergebracht moet wor den en dat zich in het bijzonder de zorg voor zuigelingen en kleuters zal aantrekken. Het oude gebouwtje. Op het Noordbolwerk in Mid delburg, dicht bij het Ziekenhuis, staat een bijzonder gebouwtje. Het is gezet in en op een kunstmatige heuvel en de bene denverdieping is half kelder. De toegang tot dit kelderkamertje wordt gevormd door een minia tuur dubbel deurtje, waardoor al leen maar kleine kinderen en dwergen met gemak binnengaan. Het „kabouterhuisje" noemden wc als kleine kinderen het ge bouwtje dat voor het overige deel heel normale afmetingen heeft en we gluurden door de tralie-raampjes van het poortje naar binnen of we in het geheim zinnig duister misschien een puntmuts konden ontdekken... Onze desillusie was groot, toen we, ouder geworden ontdekten, dat het veronderstelde kabouter- hol een prozaïsche fietsenberg plaats was! Nog grooter was de ontnuch tering toen we, heelemaal groot geworden, tot de ontdekking kwamen, dat dit „kabouterhuis" eigenlijk het „medisch centrum" van Middelburg was. s** Kort geleden zijn we dat ge bouw wezen bezoeken. Als groote menschen traden we binnen door een normale glazen deur opzij van het huis. Als groote menschen zagen we ook niets sprookjesachtigs in de spinnewebben, die voor de hoe ken van de kapotte vensterruiten gesponnen waren en op elk wind zuchtje heen en weer bewogen. Als groote menschen zagen we een reeks van kleinere en groo tere hokjes en kamertjes, waar van er één, een ruimte zonder licht of venster, een groote kast, de bekende spreuk van de T.B.C. bestrijding: „Laat lucht en zon licht toe in woon-en slaapver trek"! Dit laatste apartement was de gemeenschappelijke spreekkamer van de verschillende doktoren, die hier hun patiënten behandelen. Gemeente-arts, „ongevallen wet", Rijksverzekeringsbank resi- daeren om beurten in het zelfde, vertrek. Hier hebben zoo noodig ook de inentingen plaats, terwijl er ook nog het Consultatiebureau voor zuigelingen gevestigd Het kleuterbureau, eveneens in deze kamer ondergebracht, is me de door gebrek aan ruimte opge heven. Asch en flesch. De verschillende categorieën patiënten bevolken achtereenvol gens de twee wachtkamertjes. De eene categorie heeft er sigaren- asch op de grond achtergelaten, de andere een gebroken melk- flcsch. En wie daar wel eens veertig moeders met baby's heeft zien wachten, gezeten op alles, waarop te zitten valt. weef dat deze wachtgelegenheid onvoldoende is. Zoo ontmoeten elkaar in dit gebouwtje naast het Gasthuis zie ken en net nog niet zieken: kleine peuters en blozende zuigelingen. Tien jaar heeft Middelburg zich op deze wijze moeten be helpen. Een „medisch centrum" in een bijgebouwtje van het Gasthuis, dat door de „T.B.G-bestrijding" werd afgedankt. Er is maar één oplossing voor dit Middelburg onwaardige geval: een nieuw gebouw. Voor het con sultatiebureau voor zuigelingen denkt men aan het vroegere TJi.C.-paviljoen van het Zieken huis op het hoogste punt van het bolwerk, dat voor afbraak be stemd zou zijn. Dan zou men ook de door het vocht der gaskachels volkomen verroeste instrumenten kunnen vernieuwen, nieuwe meubels aan schaffen en de beschimmelde kas ten vervangen. Een oproep tot geldelijke steun voor dit doel, werd door de „Ver- eeniging tot bescherming van Zuigelingen en kleuters" reeds verzonden. Zoo lang hierop ech ter zoo weinig antwoord wordt ontvangen, moeten de jeugdige, wereldburgers in de weinig' sprookjesachtige omgeving van een afgedankt bijgebouw behan deld worden. En in deze even weinig hygiënische omgeving moeten de moeders onderricht ontvangen in de hygiënische op- •oeding van hun kind. Eén Korrel. Wel het is er ondanks alles aardig en aantrekelijk, wanneer men ziet met hoeveel voortva rendheid er in dit wrakke ge bouwtje wordt, gewerkt en hoe goed het werk wordt gedaan. Moeders vinden er nieuwe opge wektheid en zuigelingen vinden er gezondheid, maar dat zou zoo veel beter kunnen en de resul taten zouden zooveel prettiger kunnen zijn, als cr een goed ge bouw was! Een korrel meer belangstelling voor Zeeland's jeugd en het me disch centrum is cr. want het geld kan er komen, 't Zit alleen te diep in de zakken en het kost wat tijd om het er uit te halen! Maar komen moet het I GEEN GEHEIME CLAUSULES. Uit welingelichte kringen te Den Haag verneemt het A.N. P. dat in tegenstelling tot loopende geruchten de ont- werp-overeenkomst van Ling- gadjati geen geheime clausu les bevat en geen geheime con- "•ssies behelst. Wel wijst men er in deze kringen OP- dat in het regee- dingscommuniqué van Zaterdag jl. is aangegeven, dat de bin dende notulen voor het ont werp Interpretatieve beteeke- nis hebben. Men acht het van zelfsprekend, dat ook deze notulen aan de Kamer zullen worden voorgelegd. Australische persstem. Douglas Wilkie, de buiten landsche overzichtschrijver van de „Melbourne Sun" schrijft dat de Calvinisten, een deel van de Katholieke partij en de „z.g. liberalen" in Neder land de ontwerp-overeenkomst met Indonesië hebben getor pedeerd. „Een deel van de schuld van ,de hernieuwde vij andelijkheden ligt bij de op schieten beluste Indonesische nationalisten, die de bepalin gen van het bestand niet na komen, wellicht als gevolg van provocatie. Aan den an deren kant is de wereldopinie, geneigd de Nederlanders voor de impasse aansprakelijk te stellen". Voor en Tegen. De Stichting Indië in Nood hield Maandag in Den Haag een groote protestbijeenkomst tegen de overeenkomst van Cheribon. Dr. Feuilletau de Bruin elschte het ontslag van allen, die het Ko ninkrijk uiteenscheuren. Ir. Sakiman, leider van de .Laskar Rajat" op Java, achtte de basisovereenkomst aanneme lijk. Hij vond het noodig, dat echter alle koloniaal denkenden uit de nieuw in te stellen com missies worden geweerd. De Arabische groep, die zich in- de „Parnita" heeft vereenigd, beval het basisaccoord aan. Het dagblad „Boeroes" roemt het beleid van de regeering Sjahrir en zegt dat de interna tionale druk zwaar is, maar dat Indonesië zich in de toekomst daarvan zal bevrijden. Soetomo. leider van „Pem- bront akan" spoorde te Solo in een Sriwedari-vergadering de jeugd aan het arcoord te accep teeren. Het dagblad Soeara Rajat te Kediri zegt, dat er kracht ligt in de eenheid van Den Haag en Djocja. De Nederlandsche vrouwenbe weging heeft een telegram aan den minister-president en aan de Voorzitters van .de Eerste en Tweede Kamer der Staten Gene raal gezonden, waarin zij zeggen van meening te zijn, dat de basis overeenkomst van Langgadjati door het Ned. Volk moet wórden aanvaard, omdat hiermede een grondslag wordt gelegd voor vrede en samenwerking tusschen Nederland en Indonesië. Lord Beveridge over de kleine naties. Lord Beveridge heeft Maan dagavond in de aula van de eco nomische hoogeschool te Rotter dam een rede gehouden over „de beteekenis van de kleine mogend heden", waarin hij betoogde, dat de kleine mogendheden een waar devolle bijdrage kunnen leveren tot de oplossing van het groote probleem van het tot stand bren gen van rechtsregelen tusschen de naties. Hij was van meening, dat het idee van een wereldfederatie thans practisch nog niet bruik baar is. Wel zouden aldus lord Beveridge regionale fede raties waarde hebben als prac- tische voorbeelden der mogelijk heden van combinatie van natio nale autonomie met uitsluiting van alle oorlogsmogelijkheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1