Toekomst van China H«1 tionJfc LEZERS SCHRIJVEN.. De avonturen van Ted Bolt Schetsen uit Borneo GROOTE BETEEKENI§ VOOR NEDERLAND, Expansiedrang. Misschien heeft chi na wel de langste revolutie ter wereld doorgemaakt. Die revolutie begon met het optreden van Dr. Soen Yat Sen In 1911 en nadien dat ia nu ongeveer 33 jaar geleden is het land niet meer tot rust gekomen. Nederland heeft bijzondere belangstelling voor China. Niet omdat we met het Chineesche zooveel zaken doen of zoo druk in China zelf rondreizen. Want dat heeft niet over. Maar het Koninkrijk der Nederlan den had vijf jaren geleden drie en een half millioen Chinee- eche onderdanen in Ned. Indië. Zij zQn meegesleept in den jongsten wereldoorlog en nu bevinden ze zich in een moei lijke positie door de revolution- naire woelingen die zich op Java en Sumatra hebben afge. speeld, waarbij nog komt, dat de burgeroo-log in hui# land van herkomst weer is opge laaid IN NED. INDIÊ. Enkele dagen geleden brach ten de dagbladen het bericht", dat -de Chineesche groep in Ned. Indië den status van bui tenlander zou krijgen en niet zou worden achtergesteld bij andere vreemdelingen. Dit bericht behoeft een aan vulling. De meeste Indische Chineezen zijn op Java, Suma tra of Borneo geboren en op grond van deze geboorte zijn zij* geen Chlneesch maar Ne- derlandschindisch onderdaan. Jaarlyks wordt dit aantal aan gevuld met verscheidene dui zenden nieuwe immigranten uit China. Er is wel eens 'r jaar geweest, dat er langs le- galen en illegalen weg tot 20.000 Chineezen in Ned. In dië binnenkwamen. Wat doet de Chinees in Ned. Indië MIDDENSTAND. Hij is daar een belangrijke schak.el in het economisch le ven. Vrijwel het geheele am- bachtsbedrijf en winkelbedrijf in Ned. Indië ziin in handen van Chineezen. Zrj vormen dus de middenmoot van de maat schappij en nemen een econo mische machtspositie in, die zoowel voor het toekomstige Indonesische zelfbestuur als voor de Nederlandsche wer kers in Indië een voorwerp van regelmatige belangstelling vormt. In de jaren na 1930 nam ook het aantal Chineesche ad vocaten, artsen en ingenieurs in Indië regelmatie toe. Voorts ontwikkelden zich Chineesche grootbedrijven, waardoor de greep op het economisch leven nog verstevigd werd. Een zelfde verschijnsel doet zich voor in Siam, Malakka en Indo-China. waar de Chineezen het geheele economische leven in handen hebben. RIVALITEIT. Dat heeft in een land Siam wel eens tot rivaliteit geleid tusschen de Siameezen en Chineezen. Ook in Ned. Indië is er. wel eens wrijving geweest tusschen de machtige Chineesche mid denstand en het jonge Indone sische nationalisme. Tot nog toe heeft echter de Chineesche groep zich in de meeste staten buiten China onthouden van politieke machtsvorming. Men kon im mers niet terugvallen op krachtige steun uit het moe derland, zooals byv. de Engel schen en de Amerikanen. Dit nu zal in de toekomst anders worden. WELGEWAPEND Wel is China nog verdeeld, maar er teekent zich in het land een duidelyke vooruit gang af. China is bezig een welbewapende groote mogend heid van 400 millioen zielen te worden. De kern van een machtig leger en van een luchtyloot werd reeds gevormd. Wapen fabrieken zijn verrezen en de Chineesche bedrijvigheid op Industrieel gebied neemt met het uur toe. Wanneer over tien of vijftien jaar de staats machine regelmatig draait en de vruchten van de industri alisatie grooter worden, dan zal China de eerste plaats in nemen onder de volkeren van Azië. En dan zal de Chineesche regeering ongetwijfeld ook sterkere banden aanknoopen met de Chineezen, die nu reeds in Siam, in Ned. Indië, op de Philippijnen en op Malakka een hoofdrol spelen in het economisch leven. Het zal in die landen over het grootste handelsapparaat beschikken en feitelijk in staat zijn de blnnenlandsche toe stand in deze immigratie-ge bieden naar eigen hand te zetten. GELUIDLOOZE ACTIE. Wij moeten de zaak zoo zien. dat er in het verleden een openlijke kolonisatie is geweest van Engeland, U.S.A. en Nederland in bepaalde Azi atische gebieden en dat die kolonisatie nu gedeeltelijk ver dwijnt om plaats te maken voor een autonoom regime. Er is echter ook een „geluidloo- ze" kolonisatie geweest van China, een kolonisatie, die niet werkt met legers en vlo ten, met ambtenaren en on derwijsstelsels. Een kolonisatie, die nog al tijd voortduurt en die ook in de toekomst zal voortgaan hand in hand met de opkomst van China als centrale macht in AiM. Men heeft wel eens de op merking gemaakt, dat bij het vertrekken van de Nederlan ders uit N.-Indië de markt zou toevallen aan een andere bui- tenlandsche mogendheid. Die opmerking sloeg dan op zulke landen als Engeland of Ameri ka. Welnu, die opmerking is onjuist. De macht in Azië is bezig „geKiidloos" toe te val len aan China, dat reeds mll- lloenen van zijn landskinderen op de knooppunten van het maatschappelijk leven plaatste in de Zuidelijke gebieden van Azië. GEEN HINDERPALEN. Dat zal niet in eens gebeu ren en ook niet overmorgen. Maar het is onontkoombaar, omdat het Chineesche volk over zyn grenzen heen geperst wordt door een natuurlijke expansie-drang en omdat de Chineezen berei<j zijn alles aan te pakken van het kleinste be diendenbaantje tot het beroep van advocaat of ingenieur, Deze drang is niet te stuiten en terwijl zij door hun anderen landaard, hun andere taal en door het ontbreken van elke steun uit het moederland wa- SPECULATIE OP DIERENLIEFDE. ren gehandicapt wisten zjj toch het middenstandsbedriji en het ambachtsbedrijf ir Zuid-Oöst-Azië geheel in han den te krijgen. Hun commercieel instinct overwon alle hinderpalen liquideerde het eigen bedrijfs leven des Zuidaziatische volke ren welhaast geheel. Wij zul len dan ook ln de nabije toe komst zien. dat er weliswaar een herleving van de Europee- sche handel en bedrijvigheid in Azië zal zijn, maar dat de groote voord eelen van de nieuw-verworven polltiek-eco. nomlsche zelfstandigheid ir Zuid-Oost Azië gaan naar het Chineesche bedrijfsleven, dat niet meer teruggedrukt kan worden tot een mindere posi tie omdat het onmisbaar is, dat door zyn felle commer cialiteit alle concurrenten er üit houdt en dat dus ook de troefkaarten voor de economi sche opbouw ln handen houdt, Niemand kan in de toekomst zien en het is mogelijk dat er groote, ongedachte veranderin gen komen, maar we bemer ken nu al de onweerstaanbaar- opgaande lijn in de activiteit van het Chineesche volk en er moge dan al niet naar poli tieke overheersching gestreefd worden, aan de economisch- financieele overheersching van Zuld-Oost-Azië door China valt niet mèer te twijfelen. Loon 70. per week. LUISTEREND NAAR DE NAAM HUMPIE" De oorlog zoo wordt ons in alle toonaarden voorgezongen heeft ons ruwer, harder en grim miger gemaakt. De moraal heeft n klap gehad, schrijven psychia ters in flodderige jaarverslagen en de beschavingskronkel maakt een rare sprong in het millimeter papier van den statisticus. Dat zal natuurlijk allemaal wel waar zijn, maar hoe dan die Weekheid des harten verklaard, die ons iederen avond van iedere krant weemoe dig toe-glimlacht? Zie daar die ooze advertenties, waarin net en beleefd terugbezorging wordt verlangd van het wegge- loopen hondje of het verdwaalde poesje, voorzien van nauwkeurig signalement met alle vlekken, puisten en verdere ongeregeld heden. De eerlijke vinden kan op een goede belooning rekenen. Bewijst dat niet, dat het met die normaal toch nog zoo de spuigaten niet uitloopt? Zoolang Bunsie, het kef- ferige raopsmormel of Humpie, de bibberige dwergpincher of Snoe tepoet, de bloeddorstige Perianer kater nog zoon plaats in onze versteende harten inneemt, dat we er de advertentièkosten èn een tientje belooning -het stand aardtarief voor over hebben, wanneer die beesten de beenen nemen, dan ziet het er, voor de toekomst van de beschaving toch nog niet zoo-hopeloos uit. DE DUITEN. Er zijn echter altijd booze ton gen. die de pilaren van ons we reldbestel probeeren te ondergra ven door ook achter dit lichtpun tje iets gemeens te zoeken. Ho nend meesmuilend zij om zooveel onbegrip en zij komen aandragen met een geheel andere verklaring vgn die zoo indroevige honden en poesenannonces. Wij, die van nature een zachtmoedige geest bezitten, waren aanvankelijk ge neigd de laster, welke naar onze meeninq in deze nieuwe verkla ring school, naar het schimmen rijk der gruwelsprookjes te ver wijzen, doch onzwzegsman kwam met bewijzen. En daar staan wij machteloos tegenover. Hij dan sprak: „Mijn buurman miste de zer dagen zijn Penkinees. Een kreng van een beest, onder ons gezegd en gezwegen. Hij plaatste een advertentie. Werd prompt de volgende morgen opgebeld. Beest kon gehaald worden. Daar en daar. Drie hoog, vier maal bellen. Hij komt en krijgt de keuze uit zegge en schrijve ze ven honden, vastgebonden aan stoel pooten, raamkozijnen en spi raalmatrassen. Dit was de oogst van één c3ag. Zeven maal een tientje is zeventig gulden. De man had vier kinderen voor het buitenwerk. Hij hield er een uit voerige 'administratie met kaart systeem op na en werkte, zooals hij verzekerde, uitsluitend in de betere buurten". Gevaarlijke verzamelwoede. Twee jongens speelden te 's-Graven hage met een gela den revolver. Het wapen ging af, waardoor de 17-jarige J. H. B. in de buik werd getrof fen Opgenomen in het zieken huis bleek zijn toestand rede lijk te zijn. Bij een onderzoek in de wo ning der betrokkenen vond de poliitie twee stenguns met 1000 patronen, 3 revolvers, ba jonetten, een groote hoeveel heid geweerpatronen, helmen en gasmaskers. Deze voorwer pen waren door de jongens na de bevrijding In bunkers e.d. verzameld. De ouders wareu volkomen onkundig van deze „verzamel woede". INDISCHE SCHEEPVAART. De Java-China-Japanlijn. die in April 1940 over elf schepen, tezamen 90.000 ton metende, beschikte, onderhoudt nu haar dienst met 8 schepen van te zamen 65.467 ton. Een schip is in aanbouw. Een regelmatige driewekelijk- sche dienst Java-Makassar- Manilla-Hongkong-Swatow- Amoy en Sjanghai wordt op het oogenblik onderhouden met drie schepen, terwijl een half jaar geleden 1 schip in de zes weken deze dienst 'onderhield. Twee schepen var€n voorloo- pig in dienst van de Neder- landsch-lndische regeering. TIJDSCHRIFTEN. MADELEINE, HET EEUWIG VROUWELIJKE. Bij de Amsterdamsche uitgeve rij „De Geïllustreerde Pers" is een nieuw dames-maandblad ver schenen, dat opvalt door zijn frisch cn verzorgd uiterlijk, goed geredigeerd is cn rijk geïllus treerd met foto's en tcekeningen. Het blad is geheel gewijd aan de mode en bevat talrijke ontwer pen voor kleedingstukken die be rekend zijn op de smaak van de Nederlandsche vrouw en op ons wisselvallige klimaat. KIDNAPPING. Zou het waar zijn? Zijn wij dan zoo diep gezonken, dat wij nu ook al het weeke hart van den dierenvriend misbruiken c geld uit te kloppen? Of kunnen wij een optimistischer geluid la ten hooren en moeten wij er ons juist over verheugen, dat het mis dadige „kidnapping" uit Amerika ten onzent weliswaar navolging vindt, -doch zich in de meer ge cultiveerde vorm van „dog-" en ..catnapping" heeft veredeld? Ja, is het eigenlijk niet mede een symptoom van onzen onuifroeiba- ren handelsgeest, en de koop- manslust, die zich, zoolang het in de rubber en de tabak zoo slapies blijft, werpt op het huisdier? In dien wij het zoo mogen zien. la ten we dan niet schromen deze initiatiefnemers onze aarzelende hulde te betuigen, zonder echter te verzuimen de aandacht van de overheid op deze tot uitwassen geneigd zijnde 4 ondernemingszin te vestigen. Hier ligt een leidende taak voor de regeering. De „dognappers" zijn dakloc^ zen, want noch de bond van mo derne loodgieterspatroons noch de vakgroep kennelhouders, kan hen statuair als leden inschrijven. En wanneer, ergenes ordening noodig is, dan is het wel op dit terrein. Regeering, regeer! M.T.S. Naar aanleiding van ons be richt, dat het Departement van Onderwijs naar alle waar schijnlijkheid. het plan zal goedkeuren van de Ver- eeniging Zeevaartschool om aan de ..De Ruyterschool" een Middelbaar Technische School te verbinden, schrijft een lezer ondermeer het volgende: „Er wordt thans over ge sproken of er een M.T.S. in Goes, in Vlissingen of ln Ter- neuzen wordt gesticht, doch inen vergeet, dat het niet noo dig is nieuwe Middelbaar Technische Scholen in Neder land te stichten. Hebben de initiatiefnemers al eens na gegaan wat de productie ca paciteit van de bestaande M. T.S.-en is en hiermede de be hoefte aan M.T.S.-ers verge leken? Wanneer zij dit doen zullen zy tot de ontdekking rtomen, dat er noch jn Zee and, noch elders in ons land behoefte aan nieuwe scholen bestaat. Men voert thans aan, dat het voor de Zeeuwen van zoo'n groot, belang is, dat zij een M.T.S. in hun provincie hebben, omdat het te be zwaarlijk is de scholen in Dordrecht. Den Bosch, Haar lem of Amsterdam te bezoe ken. Men vergeet echter dat de meeste Zeeuwsche ^leerlin gen evengoed op kamers zul- .en moeten wonen daar de reis te veel tijd eischt. Volgens mij blijft het (uitgezonderd het te verwaarloozen reisgeld) financieel hetzelfde of een jon den in Vlissingen dan wel in ■ïaarlem op kamers woont. Het kan ook geen kwaad, wan neer hij zijn provincie eens een tijdlang verlaat. Het bestaande feit. dat een stadsjongen zooveel gemakke lijker studeeren kan dan een jongen van het platteland, brengt slechts de wenschelyk- heid naar voren, dat jongelui, die buiten de studiecentra wo nen. gemakkelijker dan tot nu toe'het geval was in het be zit van een studiebeurs ge steld moeten kunnen w,orden. Dit is eerder noodig dan een MT.S. Wel' bestaat er m.i. behoefte aan een Middelbare Landbouwschool. EEN M.T.S.-er. VERKEER. Twee lezers vestigen de aandacht op verkeersproble men. De heer Pieterse van Wijck heeft in het Bellamypark te Vlissingen staan wachten op- de bus van half vyf naar het station om de eerste trein naar Holland te kunnen ha len. Hy heeft gewacht tot 7 uur zonder een bus te zien ep moest met een latere- trein'. Als er van de bus-dienstrege ling wordt afgeweken zou het aanbeveling verdienen dat tij dig bekend te maken. Mevr. M Th.K. te Abeele vestigt de' aandacht op de slechte verbinding tusschen Abeele en Middelburg. Als het druk is rijdt de bus dikwijls Abeele voorbij en men moet maar zien hoe men naar of van Middelburg komt. Een logé van mevr. M. Th. -K. werd door de bus niet meegenomen uit Abeele en kon de trein uit Middelburg naar Brabant niet tijdig ha len. Later wisten «de dames door vlak voor een bus te gaan staan den conducteur te verplichten tot opname van de beide passagiers. Het gedrang bij de bussen in Middelburg, vooral wan neer het regent, is dikwijls hoogst onaangenaam. Ook komt het voor, dat aan de wachtenden niet wordt toege staan bij regen in de leege bussen plaats te nemen Ten slotte wijst mevr. M. Th. K. op het feit. dat in Abeele nog altijd stukken rails en- opgebroken straatsteenen langs de weg het in- en uitstappen uit de bussen belemmeren. 44. Met de armen om elk aar geslagen liepen ze sa men voort naar het strand. Maar waar lag ook al weer de motorboot. „We moeten naar links", zei Ted. .Domme jon gen, je vergist je", antwoordde Rita. „We moeten naar rechts". Rechts of links, wat was het nu? Tenslotte nam Ted maar aan, dat Rita gelijk had. Ze woonde toch al zooveel langer op het eiland en zou de weg wel beter keinen_ Jammer genoeg mérkten ze niet, dat de jaloerse ex-koning hen afluisterde. „Ont snappen willen jullie", zei hij in zichzelf. „Maar dat zal jullie niet glad zitten. Ik ben er ook nog!" Burgemeester vati Opsterland geen regeeringscommissaris. De heer J. J. G. S. Falke- na- oud-burgemeester van Heerenveen, is benoemd tot regeeringscommissaris in de gemeente Opsterland. De heer J. H.' Poppinga. tot dusver belast met de vervul ling van het ambt van burge meester, heeft den minister van Binnenlands ibe. Zaken verzocht hem ni' ">or een benoeming tot i igscom- missaris in aanm te bren gen, onder mede.. -ig, dat hij op deze wijze hoopt, het zijne ertoe bij te dragen om in de gemeente Opsterland zoo spoedig mogelijk weder tot normalebestuursverhoudingen te geraken. Groote partij juweeten opgespoord. Wederom heeft de centrale vermogens opsporingsdienst, in samenwerking met de poli tieke recherche afdeeling col laboratie een groote partij ju- weelen en brillanten ter waar de van 400.000 in de hoofd stad opgespoord. Deze goederen zijn vermoe delijk afkomstig van Joodsch bezit en van collaboratie-ge vallen. Goede stemming voor industrie-aandeelen. Na de zwakke stemming die Maandag op de effectenbeurs te Amsterdam viel1 waar te nemen, as de markt Dinsdag veel be ter 'gedisponeerd. De koersverla-' ging, die in verscheidene geval len van drastische aard was, had naar het scheen de drang tot ver- koopen sterk geremd en daar te genover eenige vraag te voor schijn geroepen. Het gevolg hier van was, dat de koersen in vrij wel «11e rubrieken op een hooger peil kwamen. Op de Suikeraf- deeling kwamen HVA een ne gental punten hooger te liggen. In de Rubberfondsen was bijna niets te doen, hetgeen niet ver hinderde, dat Amsterdamrubber SULTAN VAN DELL Aan boord van het m.s., Oranje, bevindt zich ook de Sultan van Deli, die in gezel schap van zijn broer en twee leden van zijn hofhouding een bezoek aan Nederland brengt. ALLEEN MAAR PROPAGANDA? Het was in Ngabang, een kleine plaats aan den weg van Pontianak naar Sintang. De fiolikliniek werd bezocht, een nspectie gemaakt in de zie kenzaal, inspuitingen werden gegeven aan de framboesia- patiënten, die van heinde cn ver waren opgekomen. Een kepala kampong dorps hoofd) kwam aan met zyn zoon. De zoon leed aan entro pion en framboesia. Entropion is een verschynsel, waarby de wimpers naar binnen groeien. Door operatief ingrijpen in het ooglid, dat ietwat opge tild wordt, kan dit hinderlijke ongemak 'worden voorkomen. Stel U voor, hoe krieuwelt één vuiltje of ooghaartje en dan alle ooghaar naar binnen en voortdurend het oog irri teerend, dagen, weken, maan den, jaren lang. Ter plaatse kon de jongen niet behandeld worden wel tegen framboesia, maar niet tegen entropion. Daarvoor moest hy worden opgenomen in een ziekenhuis, waaraan een chirurg verbonden is. Zoo'n ziekenhuis is in Ponti anak. Van Ngabang naar Pon tianak is een behoorlhk eind. De jongen zou mee. voor het eerat zoover van huis. .We vertrokken 's middags en 's nachts kwamen wy aan. De vader gaf den jongen ln het volste vertrouwen mee en de jongen vertrouwde zich aan ons toe. Hij zat tusschen óns in in de jeep, met zyn fram boesia en wat hem misschien nog verder aan besmettelijk heid mankeerde. Wij gaven hem te eten, als we zelf gin gen eten Wij gaven hem te rooken als we zelf gingen roo- ken. Wij gaven hem een deken om, toen we onszelf in onze jassen" hulden tegen de nach- telgke koude. Wfj sliepen leu nend tegen elkaar. Hij sliep ook en leunde oék. Was dat alleen maar pro paganda? Om als straks de zoon genezen en wel terug kwam in zyns vaders kam pong te dienen als een levend propaganda object? Om via den zoon, via den vader in vloed' te krygen op de kam pongbevolking Zeker niet. Het werd gedaan omdat het :edaan werd. Het» werd ge- laan om den jongen zelf. Vanzelfsprekend zou het zijn invloed hebben, als straks de jongen weer genezen thuis zou komen en men kon zién, hoe de Nederlander gekomen is om te dienen en te helpen, maar het was niet het hóófd- doel. Hoofddoel was „dienen". DS. C. SPOOR. Een mooie bont-cape, die vooralsnog wel niet in de Ne derlandsche modehuizen ver krijgbaar zal zijn. BEURSOVERZICHT. MARKT BETER GEDISPONEERD. een flink gedeelte van het geleden verlies konden inhalen. Ook de Tabakken waren beter gedispo neerd. Op de locale aandeelenmarkt bestond een goede stemming voor de industrieaandeelen, hetgeen vooral werd weerspiegeld door de koersstijging van Unilever en Philips. De petroleummarkt was kalm. Koninklijken konden een paar procent avanceeren. De beleggingsmarkt was kalm. Pandbrieven waren stil. De 3 Vi% pandbrieven .vertoonden een kleine neigig toe verbetering. Prolongatie 2M Sport BOKSCLUB YERSEKE. Donderdagavond heeft de boksclub Yerseke een boks- wedstryd gehouden tegen Axel en Terneuzen gecombineerd. De uitslagen zyn als volgt: J de Rijke, Axel wint van Manneke,. Yerseke; L. Lin- denberg, Yerseke, wint op punten van A. Sorber, Axel; Broekhoven, Terneuzen, wint van T. v. d. Have, Yerseke; F. Hamelink, Axel. wint van K. Lindenberg, Yerseke; De Feyter, Axel, onbeslist tqgen Hengstdijk. Terneuzen; Tac. Danschutter, Axel, onbeslist tegen G. Siebes Yerseke. Jammer was het foor Yer seke. dat zijn beste boksers verhinderd waren aan deze. wedstryd deel te nemen. De eerste competitiewed strijd op Zaterdagmiddag 30 Nov. j.l. tusschen Tholensche Boys en S.V.O. II uit Oud-Vos- sameer op het terrein aan de Postweg te Tholen werd. na 48 min. gespeeld te hebben, wegens de slechte weersom standigheden afgelast. Tho lensche Boys stond met twee doelpunten voor. NED. ARTISTEN NAAR INDONESIA. Zondag 1 December 1946 is van Schiphol een K.L.M.-toestel naar Batavia vertrokken. Aan boord bevinden zich o.a. het or kest Malando niet de zangeres Ann Sandor. en de revue-artist Lou Bandy, die een tournee door Indië gaan maken voor de Neder landsche Strijdkrachten. AANVRAGEN CONSUMEN- TENCREDIET VOOR VARENDEN. De termijn binnen welke een aanvrage op het consu- mentencrediet. moet zijn inge diend. wordt voor opvarenden van binnenschepen en ter koopvaardij verlengd tot de 31en December 1946 bij het sluiten van de kantoren der districtsraden. MLINGAS IN WEST-BRABANT Op het oogenblik is men be zig van Boxtel uit de leiding voor mijngas naar Breda te verlengen, welke stad in de toekomst op het mijngasnet zal zijn aangesloten. Zeer waarschijnlyk zal ook verder in West-Brabant mijh- gasvoorzienlng tót stand wor den gebracht. Marktberichten VELINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" GOES Maandag 2 December. Groenten: Bloemkool IA 26 —35. id. I f 15—26, id. II 7- 15, id. Ill 2.50—6.50,, per 100 stuks; Spruiten 34 —56, Andij vie 19—21, id. afw. 4-12; Prei 11—12; Veldsla 17-18; Witte kool 4; Roode kool afw. 3.506.50; Savoye kool 7.50 8; Uien B 5—6.50, p. 100 kg, COöP. VEILINGSVER. „WALCHEREN" W.A., Middelburg. Veiling van 2 Dcc. Andijvie 4—37 ct.; Uien A 1011 ct.; Uien B 1—4 ct.; Lof I 55-56 ct„ Lof II 37 ct.; Roode Kool 518 ct., Savoye kool 821 ct.; Boere kool 10-16 ct.; Witte kool 1—4 ct; Spruitkool 28-71 ct: Veldsla 30-44 ct; Prei I 10—17 ct; Prei II 8 ct, alles per kg. Bloemkool I 41—49 ct. Bloemkool II 1733 ct, Bloemkool IV 4—24 ct, alles per stuk; Bospeea 1118 ct per bos. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Veere- Kleverskerke cand. C. D. Otte, te Heinkenszand. Bedankt voor het beroep naar Wemeldlnge. ds. j. v. d. Sar te Moerdijk. Officieele publicaties DISTRIBUTIEDIENST OOSTBURG. Vervolg uitreiking bonkaarten le en 2e periode 1947. 9 Dec. Nieuwvliet A tm. Z; Schoondijke P tm. Z; 10 Dec. Retranchement A tm. Z; Bres- kens A tm. H: 11 Dec. Groede A t.m. H;'Breskens I t.m. P; 12 Dec. Nieuwersluis A tm. Z; Breskens Q t.m. Z; .13 Dec. des morgens Groede I tm. L: des middags Groede M t.m. U; Zuid- zande A t.m. P: 14 Dec. Groede V t.m. Z; Zuidzande Q tm. Z: 16 Dec. Cadzand 912 A t.m. Z; Kruisdijk A tm. Z; 17 Dec. 9— 12 Oostburg A t.m. F; IJzendijke "-12 A tm. F: 18 Dec. 9-12 Oostburg G tm. L; IJzendijke 9 —12 G tm. L; 19 Dec. 9-12 Oostbürg M tm. R; IJzendijke 9—12 M tm. R; 20 Dec. 9—12 Oostburg S t.m. Z; IJzendijke 9 12 S t.m. Z. De achter de plaatsnamen aan gegeven letters zijn de beginlet ters der namen van de gezins hoofden. Gelieve u strikt aan de ze volgorde te Itoudcn. Zelfvcr- zorgers en niet-zelf verzorgers worden door afzonderlijke ambte naren geholpen. De direct, van Openb. Werken te Vlissingen maakt bekend, dat 't storten van puin er: afval stoffen enz. door particulieren, uitsluitend mag geschieden op de openbare stortplaats naby wachtpost 66 op aanwijzing van het personeel van de rei nigingsdienst tusschen 8 en 12 uur en 1-30 en 4.30 uur nam. en des Zaterdags tusschen 8 en 12 uur. De Directeur voornoemd. C. OUWEHAND. Burgerlijke stand DOMBURG. Geboren: Jan J., z. v. Maranus en T. Vos Ondertrouwd:. C. Role, 28 j. en M. Kesteloo, 24 i. Overleden: M. Melse, 90 i., wed. van A. de Pagter; W. Roelse, 3 J„ z. van J Roelse en M. Labruyère. YERSEKE. Ondertrouwd: S. Leander, 29 j. te Kruiningen en A. P. Koole, 26 j.; J. Veerhoek, 23 j. te Kapelle en J. Grootjans, 22 j.; J. J. M, de Bruin, 30 j te Gemert én C. D. Poli 24 j.; F. Scheele. 27 j. en J. J. Lamper, 22 j.; J. Gleerum, 19 j. en A. C. de Jonge, 38 j, Getrouwd: J. Vette, 25 j. en J P. Hoebeke, 22 j. Geboren: Elisabeth S., d. van A. Mieras en T. F. Paau- we; Aagtje T>., d. van J. van der Stel en A. van Poelje. Overleden: J! Prins. 89 j.. wednr. van K C. Moerman; E. Boone. 76 j.,' wed. van M. Mol; J. van de Velde, 73 j., echtgen. van J. M. Rystenbil; N. Koole, 87 j„ wednr. van T. Griep. KATTENDIJKE. Overleden: B. Smits, 83 j., wedn. v. G. Hoogesteger: J. Meij- aard, 86 j, wed. v. J. Trampen J. C. Bom, 43 vrouw van C. A. Goosen; M. Janse, 84 j„ wed. v. A. Verboom. Getrouwd: J. Weststrate, 28 j. en M. Oreel, 24 j.; H. de Bad, 26 j. en J. van de Schraaf, 25 j. Radio-programma's Donderdag 5 December. Hilversum I. 7 Nieuws. 7.30 Licderenpotpourri. 8 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 11 Pianoconcert. 12 Mc- tropole-orkest. 13 Nieuws. 14.20 Pianotrio. 16.15 „De Camera loopt". 17 Kaleidoscoop. 17.30 „Les Gars de Paris". 18 Nieuws. 19 „En nu... St. Nicolaas". 19.45 De K.V.D. antwoordt. 20 Nieuws. 20,15 Radio Philharm. orkest. 21 O komt er eens kijken. 21.15 St. Nicolaas luidt de bel voor Volks herstel. 23 Nieuws. 23,15 „Sky- masters". 23,55—24 Orkest Bob Stanley. Hilversum'II. 7 Nieuws. 7.45 Lichte orkestklanken. 8 Nieuws. 9,05 Spaansche notenregen. 10 Bcrlijnsch Philharm. orkest. 11 „De Zonnebloem". 12,30 Zang- redtaL 13 Nieuws. 14 Vedelaars. 15 Omroeporkest. 16 Bijbellezing. 17 Sinterklaasje kom maar bin nen met je knecht. 18 Vrij en blij. 18.30 Land- en tuinbouw. 19 Nieuws. 19.30 Sint Nicolaaslied- jes. 20 Nieuws. 20.05 St. Nico- laasprogr. 22 Nieuws. 22,20 Wer ken van Bach 2323,57 Non stop progr. Weerbericht ONVAST WEER. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I.. geldig van Dinsdagavond tot Woens dagavond. Aanvankelijk tijdelijk opkla rend. later weer toenemende bewolking met tijdeiyke regen, plaatselijk wellicht vermengd met natte sneeuw Varleerende wind. vry koud. HOOG- EN LAAGWATER. Vrijdag is het hoog water om 11.49 en 0.14 reap. 1.77 en 2 07 N.A.P. Laag water om 5.56 en 18.26 resp. 1.72 en 2.00 N.A.P. ZON EN MAAN. Donderdag komt de zon op om 8.30 en gaat onder om 16*31. De maan m» om 14.59 en gaai CPÜtt fer 3.40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 15