Hei onderwijzersiekort Nieuwdorp nam revanche UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen Leverancier aan de Wehrmacht stond terecht keifrfrcühec^ GROOTE UITBREIDING MOET KOMEN. De salariskwestie. (Van onzen specialen verslaggever.) Er is niet alleen een vlucht van onderwijzeressen en on derwijzers van het platteland naar de groote steden, maar er is een vlucht van onderwij zend personeel in het alge meen. Velen verlaten dit ambt om in andere beroepen wat meer te gaan verdienen. In derdaad wordt het beroep van onderwijzeres of onderwijzer slecht betaald Maar dat er een tekort dreigt te ontstaan, betwijfelde men ten sterkste bij het departement van on derwijs, kunsten en weten schappen en ook de directeur van de Rijkskweekschool te Den Haag, de heer W. H. Balkenstein, zag door de nieuwe salarisregeling, die in het vooruitzicht wordt ge steld, zeker geen verdere te ruggang, veel eerder een toe neming van onderwijzend per soneel. „Hoe is de Rijkskweekschool ■bezet?" vroegen wij den heer Balkenstein. „Onze school heeft momen teel 64 leerlingen. Dat is geen slechte bezetting", zei de di recteur ons. „Andere kweek scholen, als in Amersfoort, Dordrecht en Middelburg zyn echter slecht bezet. Daaren tegen maakt Groningen weer een goede indruk". „Dus over het algemeen?' „De bezetting is niet nor maal. Vroeger leverden wij hier 30 geslaagden per jaar af. Dat getal is nu ongeveer 16. indien de scholen over ons land -* ongeveer 95 stuks de normale bezetting zouden hebben, zou er een overpro ductie zijn Het aantal, dat nu per jaar wordt afgelevftrd is juist genoeg om ae „slij tage" van ongeveer 1400 on derwijzers per jaar te „vervan gen. Het aantal leerkrachten is n.l. een 32.000. Hetv staats examen bulten de kweekscho len om levert 50 tot 100 on derwijzers per jaar, de kweek' scholen zelf, p?r schooi, een 15 16 leerkrachten. Dit over de 95 scholen omgeslagen geeft de „slijtage". „Hoe denkt u over de toe komst?" „Door de bevolkingstoene ming dit jaar ongeveer 180.000 en door de voor- Tweede Kamer Het beleid van prof. Lleftinck. In de vergadering der Twee de Kamer is Dinsdag behan deld het wetsontwerp tot het aangaan van geldleeningen ten laste van het rrjk ter conver sie van uitstaande schuld. De heer de Wilde (A.R.) merkte op, dat een derde deel der geraamde uitgaven be stemd zijn voor rente en af lossing van schuld. Spr. zou verschil willen maken tusschen verlaging van rente en uitstel van aflossing. Hij acht het bedenkelijk als tenslotte het heele Nederland- sche geldwezen dictatoriaal van de Kneuterdijk uit geleid wordt. De overheid financiert slechter dan de handel en het bedrijf. In dit verband wees spr er o.m. op, dat naar ver luidt de rechterlijke macht auto's worden opgedrongen, welke zij niet noodig heeft. Er zijn nog leeningen van 3% en 4 procent, die moeten or zoo eenigszins mogelijk uit. Stel vertrouwen in het finan- cieele beleid, had de minister moeten zeggen, ik zal een lee ning vfm 3 3% procent uit geven. Dat was de koninklijke weg geweest. Spr. betoogde, dat vele Ne derlanders door de conversie getroffen zullgn worden, als de vele kleine spaarders en daarnaast de verzekerings maatschappijen. De heer Lucas (K.V.P.) vroeg of er op gerekend kan worden, dat de rente van de leeningen in geen geval lager zal zijn dan 3 procent. De heer Hoogcarspel (C.P. N.) merkte op, dat het groot ste bedrag der leeningen is opgenomen tijdens de bezet ting, dat beteekende, dat het buitenland er niet aan heeft deelgenomen. Sprekers fractie is voor het ontwerp. De heer Hofstra (P.v.d.A,) vroeg in verband met de op merking over het breken met de infcehrijvingsvoorwaarden of niet onder de antl-revolu- tionnairen gebroken is het woord aan de rijksambtenaren. Mag de regeering alleen het woord breken tegenover werk nemers en niet tegenover het heilige kapitaal? Spr.'s fractie zal met ge noegen haar stem aan het ontwerp geven. De minister van Financiën, de heer Lleftinck, stond aller eerst stil bij de historische ontwikkeling van het wets ontwerp. Het accent, dat aan vankelijk lag op een gedwon gen leening is verschoven naar de tusschenrekening, de conversieleening. Het wetsont werp is zoodanig ingekieed, dat in een speciale machtiging voor geldzuivering is voorden. Elliot Roosevelt moet na zijn terugkeer uit de Sowjet- Unle voor een commissie van onderzoek verschijnen in ver band met anti-Amerikaansche handelingen. Het gaat vooral om door hem in Moskou af gelegde verklaringen over de bultenlandsche politiek van Amerika, stellen van dr. G. Bolkestein voor een negenjarigen leer plicht, waarna nog drie jaar tot 18 jaar toe met ongeveer 8 uur per week les, zal er een groote uitbreiding aan onderwijzend personeel moe ten komen. Wij zijn over het dieptepunt heen, nu door de salarisregeling, die in het ver schiet ligt, men in deze po sitie weer meer gaat zien". Dit jaar gingen van de 14 geslaagde leerlingen van de Rijkskweekschool in Den Haag er 12 hij het onderwijs, in 1945 van 16 leerlingen 13, in 1944 werden van de 15 er 14 onderwijzer. Dit zijn geen slechte cijfers. „De aanmeldingen voor de kweekscholen in het algemeen ziet u dus wel in verband met de komende salarisregeling „Dat zeker. Als die er niet zou komen, zie ik inderdaad ln de toekomst een tekort'' zei de heer Blankenstein. Van departementale zijde, zoowel als van kweekschool zijde verwacht men, dai ze ker de salarisregeling er door zal komen. Dit zal ten nutte komen aan den onderwijzer, maar vooral aan onze kinde ren, want dan kan men naar een verbeterd onderwijs gaan streven: kleinere klassen. Het volkskind is nu nog teveel de dupe van het juist toereikende personeel. Belangrijke gift voor Nieuw Walcheren. VAN OUD-LEERLINGEN S.D.O.A. Wederom heeft de Stichting „Nieuw Walcheren" ten be hoeve van haar Boomenactie een belangrijke gift ontvan gen. Oud-leerlingen van de S. D.O.A. te Middelburg hebben namelijk na de bevrijding, ge troffen door het lot van Wal cheren, spontaan de handen ineen geslagen en onder hun collega's gelden ingezameld ten behoeve van de herbeplan ting van ons eiland. Het re sultaat hiervan was, dat een bedrag van 1102.57 bijeen werd gebracht, dat Zaterdag ochtend te Middelburg aan de Stichting „Nieuw Walcheren" werd overgedragen door een deputatie van oud-leerlingen bestaande uit Adj. M. P. Bijl, thans te Den Haag, den heer A. J. Dekkers en den heer A. C. Wardekker. Nadat de heer C. Vroom namens het bestuur der Stich ting de deputatie welkom had geheeten en de heer P. Blaauw, leider van de Boo menactie, een uiteenzetting had gegeven omtrent doel en werkwijze van de Stichting, werd het woord gevoerd door adj. Bijl, die in een hartelijke speech, tal van prettige her inneringen aan Middelburg op halend, het waardevol ge schenk overhandigde. De schenking bewijst wel duidelijk, dat de oud-leerlin gen der S.D.O.A. Middelburg allerminst vergeten zijn K.N.V.B., Afd. Zeeland. Hansweert wint met dubbele cijfers. De ontmoeting te Nieuwdorp tusschen Arnemuiden en de plaat selijke elf heeft de thuisclub des tijds allerminst bevredigd. Staken, protesten met al de nasleep van dien waren er het gevolg van. Nu echter deed Nieuwdorp het beter en wist in sportieva kamp Arnemuiden een nederlaag toe te brengen (1—2), waarmee de ge- heele Zaterdagcompetitie geen ongeslagen ploeg meer telt. 2e Klasse. Yersekc III—Arne muiden II 3—1; 's Heer Arends- kerke IIKrabbendijke II 33: Nieuwdorp IIRilland Bath II 4-2. Juniores'A. Patrijlzen IIViis- singen 0—9: BiervlietVlissin- gen B 12—0. Ie Klasse A. Patrijzen en 's Heer Arendskerke hadden beide nog eenige kans op het kam pioenschap, doch ontnamen elk aar door een gelijk spel (11) een punt, waarmee alleen Luctor gebaat is. Luctor zelf handhaaf-' de tegen Cortgene op krachtige wijze de positie (1-9). Zonne- maire bleef overeenkomstig de verwachting baas in eigen huis tegen Volharding 1932 (20). Ie Klasse B. Als Vogelwaarde een misstap doet is het een goe de. Nu werd weer eens met dub bele cijfers tegen Hansweertsche Boys (100) verloren. De Boys nemen de kop nu weer van Ra penburg over. Sluis knapte het karweitje tegen Zuidzande flink op (81). Res. Ie Klasse A. Zeelandia II Yerseke II 01. Res. Ie Klasse B. Axel II Hulst II 51: Steen II—Aarden burg II 1—5: Corn. Boys II— Schoondijke II 30: IJzendijke II—Clinge II 12. 2e Klasse A Kats doet het be scheiden maar zet de herstelpo gingen voort en nu was het Goes III dat met een gelijk spel (33) genoegen moest nemen. Lewe- dorpsche Boys ging naar Schel- deboys en ook daar werd het een puntenverdeeling (2—2). Sluis IIBiervliet II 2—1; De Zeeuwen IIIVlissingen III 3-5. 2e Klasse B. Vogelwaarde II— Hansweertsche Boys II 82; Koewacht IIRia W I 07. 3Klasse A. Domburg streeft rechtstreeks naar de kop. De Zeeuwen IV kregen thuis met 06 klop. Vlissingen IV^-E.M. M. III 1 1; Kruiningen III Patrijzen III 80. 3e Klasse B. Axel III—Hulst III 5—2 Rapenburg IIIBier vliet III 2—5. „Willem Barendsz" te Kaapstad. Op 2 December is de wal- vischvaarder „Willem Ba rendsz" te Kaapstad aangeko men. De speciale verslaggever seint, dat er dientengevolge een feeststeming heerscht aan boord. Verwacht wordt, dat men een dag of drie in Kaap stad zal blijven liggen, waarna de groote sprong naar de IJs zee gewaagd zal worden. Kunstenaars en de ontwerp overeenkomst. Onder leiding van Prof.' Dr. N. A. Donkersloot en D. A. M. Binnendijk hebbep 15 kunstenaars een brief aan den minister-president gericht waarin zy hun dankbaarheid uitspreken voor het werk. dat door de commissie-generaal is verricht. Zij ondersteunen met alle kracht de uit ons volk ernstig opklinkende stemmen voor de aanvaarding van deze overeenkomst door de Staten- Generaal. Provinciale subsidie voor Zeeuwsch Oorlogsmuseum. GedStaten stellen aan de Prov. 'Staten voor aan de Ver. „Zeeuwsch Oorlogsmuseum" een subsidie toe te kennen van ten hoogste 250 per jaar, te beginnen voor het jaar 1946. Geen publiek op de provinciale steigers. De bestaande voorschriften verschaften het personeel van de provinciale stoombooten on voldoende mogelijkheid het publiek, dat zich op de stei gers bevindt, te verwijderen, hetgeen toch noodig kan zijn om vlot te kunnen laden en lossen. Ged. Staten stellen daarom aan de Prov. Staten voor het Reglement op de aanlegplaatsen zoodanig te wij. zigen, dat het publiek alleen op de steigers aanwezig mag zijn, wanneer deze door het bootpersoneel zijn vrijgegeven. Invasie-toelage. Aan de Prov. Staten is door Gedeputeerden voorgesteld te bepalen, dat de zgn. invasie- toelage eveneens zal worden verleend aan hen, die op 1 Sept. 1944 de prov. dienst heb ben verlaten en op 15 Oct. 1945 bij een ander overheids orgaan werkzaam waren, mits dit orgaan eveneens een in vasie-toelage heeft vastge- steld. 5 millloen liter geitenmelk. SUBSIDIE VOOR GEITEN FOKKERIJ. De Ver. tot verbetering van het geitenras in Zeeland heeft in verband met de tengevolge van de evacuatie e.d., sterk gedaalde inkomsten aan con tributies en entree-gelden, aan de provincie verzocht haar een extra-subsidie toe te kennen. Uit de bijgevoegde stukken blijkt, dat jaarlijks plm. 5 mülioen liter geitenmelk wordt gewonnen, welke voor het overgroote deel ten goede komt aan in de landbouw werkende personen. Aange zien Gedeputeerden meenen, dat het weer op peil brengen van de Zeeuwsche geitensta- pel uit een oogpunt van volks, gezondheid van groot belang stellen zij aan de Prov. Staten voor aan de vereeni ging, welke reeds een jaar- lijksche subsidie van 1350 ontvangt, voor éénmaal een extra-subsidie van 1000 te verleenen. BETALING OORLOGS SCHADE. Wij ontvingen een circulaire van de herstelstichtingen Bra bant Gelderland, Limburg en Zeeland die zich, zoolls wij reeds uitvoerig hebben be richt, ten aanzien van de ver. goedlngsbasls voor materieele oorlogsschade op het stand- )unt stellen, dat hiervoor in iet algemeen moet worden aanvaard het bedrag der ver- vangingskosten, met aftrek van een bedrag van nieuw voor oud. De algemeene grondslagen van deze vervangingswaarde worden door deze herstelstich tingen in de brochure uiteen gezet. Wij bevelen dit over zichtje bij iedere belangheb bende ter lezing aan. BENOEMING. Bij K. B. Is benoemd tot rechtsgeleerd-raadsheer-plaats- vervanger in het byzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. W. F. E. Baron van der Feltz oud-officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Middelburg Prof. Gerbrandy tegen ontwerp-overeenkomst In een radio-uitzending, ver- ;orgd door de N.C.R.V. en de A.VJt.O. heeft prof. Ger brandy zich Maandagavond tegen de ontwerp-overeen komst gekeerd. Wij. Nederlanders, staan op het'punt de »orlog alsnog te verliezen, aldus begon Ger brandy. Het ergste bij het zich voltrekken van deze ramp is, dat deze geschiedt met onze eigen medewerking. Gerbrandy laakte, wat hij noemde, het politiek geklun gel van dr. van Mook, aie uitgaat van het argument: Het kan niet anders. Hij was van meening, dat de repu bliek, die geen republiek is, niet in staat is het gezag over te nemen. De Unie, welke de V.S. van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden schijnt sa men te houden, is een krach teloos en van zijn voortbe staan niet verzekerd duo. Prof. Gerbrandy noemde slechts één weg tot redding, nl. „machtsvorming ten bate van het rechtmatig gezag". PROF KRANENBURG VÓÓR Voor de V.A.R.A.-micro- jrn verdedigde prof. Kranen burg de ontwel-overeen komst. Wy zyn niet de sloo- pers van het rijk, aldus prof. Kranenburg, maar de hou wers van een nieuwe toe komst. Gebroeders Hoogenboom gegrepen. In Frankfort werden gear resteerd Cornells Hoogenboom, oud 24 jaar en diens broer .Jacob Hoogenboom, oud 22 jaar, verdacht van de moord in de Warmoesstraat, Am sterdam, op de 61-jarige al leenwonende vrouw Anna M. Marsman op 2 November j.l. De arrestatie geschiedde op 28 November j.l do<St de Duit- sehe politie, wegens onbevoeg de grensoverschrijding en het zich bevinden in andermans woning zonder verblyfsver- gunning. Toen de gebroeders Hoogenboom hiervoor vooreen Duitsch gerecht terecht ston den, wilde het toeval, dat de aan dit gerecht als tolk werk zame Nederlander in Neder- landsche kranten over de moord en het verzoek tot op sporing en aanhouding van Jacob Hoogenboom gelezen had. De broers tverden toen onmiddellijk ter beschikking gesteld van de Nederlandsche militaire missie te Frankfort. Commissie-Generaal bij H.M. 3e Koningin. Maandagmiddag om 5 uur heeft H. M. de Koningin de leden van de commissie-gene raal in audiëntie ontvangen Het onderhoud heeft ruim een uur geduurd. Gevecht bij Medan. Een gevecht bij Medan had plaats toen Nederlandsche troepen groepen Indonesische militairen verdreven uit stel lingen, die ingevolge een over eenkomst ontruimd moesten worden op 28 Nov., maar op 1 Dec. nog door de Indone siërs werden bezet gehouden. Er werd gebruik gemaakt van artillerie en vliegtuigen Aan Indonesische zijde werd ge bruik gemaakt van dum-dum kogels. Het gevecht duurde 5 uren. Naar de Zwitsersche ra dio meldt, is dr. Wey als op volger van Robert Grimm tot president gekozen. Treedt Franco af De Vereenigde Staten van Amerika hebben tot de Ver eenigde Naties het verzoek ge richt zich tot Franco te wen den en hem uit te noodigen de leiding van de Spaansche republiek neer te leggen. Hij zou zijn gezag moeten over dragen aan' een tijdelijke Spaansche regeering, die een democratisch bewind moet voorbereiden. Bezettingszöne's. Tusschen de Vereenigde Sta ten en Engeland is een over eenkomst gesloten vóór sa- mensmeltlnT van de Engel- sche en Amerikaansche be- zettingszónes in Duitschland. Tevens is een schema vast- gesteld, dat moet dienen om uitschland binnen drie jaar in eigen behoefte te laten voorzien. Volgens het te Londen ver schonende communistische dagblad „Daily Worker" staat Engeland op het punt een vér strekkend militair verdrag met de V.S. te sluiten. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van oor log heeft naar aanleiding van dit bericht verklaard, dat het ministerie van oorlog ontkent, dat een officieele verklaring is afgelegd over een militair verdrag tusschen Engeland en de V.S. FRAU GASILLE. De beruchte Duitsche Frau Gasllle, die de leiding had bij de plundering van Arnhem is uit haar cel in het P.R.A.- bureau te Arnhem ontsnapt. Zy vroeg aan een bewaker het raam te sluiten in haar cel. Toep de man daarmee bezig was, ontsnapte zij uit de deur, die zij achter den bewaker sloot. Tot nog toe is Frau Ga- sille op vrije voeten. Waterschap St. Philipsland. Reeds in het voorjaar van 1944 werd door den toenma- ligen Commissaris der Provin cie besloten tot samenvoeging van het waterschap Rumoirt, de Oudepolder van St. Phi lipsland en de Henriëttepol- der tot één waterschap St. Philipsland. Ged. Staten deelen thans aan de Prov. Staten mede, dat naar hun oordeel deze zaak in 1944 had behooren te worden verschoven naar een tydstip, waarop deze onder normale bestuursverhoudingen had kunnen worden behan deld. Tegen de samenvoeging op zich zelf hebben zij echter geen bezwaar, wel tegen de wijze waarop destijds de fi- nancieele verhouding tusschen de samengevoegde polders is geregeld en wel in hoofd zaak omdat hierbij geen reke ning zou zijn gehouden met het feit, dat de toestand van de waterstaatswerken in de eene polder beter is dan in de andere. Thans heeft overleg met de belanghebbenden plaats gevon den, met als resultaat een nieuwe regeling, welke Ged. Staten thans aan de Prov. Staten voorleggen tegelijk met een voorstel om de samenvoe ging van 1944 in te trekken en opnieuw tot samenvoeging te besluiten. Bepaald wordt, dat vóór 1 Januari 1960 verschillende verbeteringswerken aan dij ken, zeewering, wegen en wa- terloozing moeten zijn uitge voerd en dat de kosten daar van komen voor rekening van de oorspronkelijke polders. Oostburg Een noodtheater te Oostburg. Een der eerste gebouwen die in Oostburg getroffen wer den door het oorlogsgeweld, was het Beursgebouw op de Markt, waarin de heer Stan- daert uit Terneuzen, een bios coop exploiteerde. Na de bevrijding bleek het gemis van dit gebouw, niet alleen voor Oostburg, doch voor geheel W. Zw. Vlaande ren, een groote handicap, te meer daar de behoefte aan eenige ontspanning voor deze gedeprimeerde bevolking, steeds gyooter werd. De heer Standaert heeft in de afgeloopen 2 jaar alles ln het werk gesteld om in Oost burg weer een bioscoop en toone elzaaf te doen bouwen. Dat was geen eenvoudig pro bleem, gezien het groote ge brek aan bouwmaterialen enz. Van een definitief gebouw kon natuurlijk voorloopig geen sprake zijn, dus werd gedacht aan een Noodoplossing. Deze oplossing is tenslotte gevon den. Het is den heer Standaert n.l. gelukt om van de Engel- schen een groote houten ba. rak te koopen en deze naar Oostburg te doen overbren gen. Het spreekt vanzelf dat deze barak niet zoo maar ge schikt was voor een ruime bioscoop- en tooneelzaal. De laatste maanden is ei hard gewerkt om dit nood gebouw in orde te maken en thans is het zoover gevor derd. dat het binnen zeer af zienbare tijd. vermoedelijk reeds over een week, in ge bruik zal worden genomen. Aan de buitenzijde biedt de barak, die de naam van Le- deltheater heeft gekregen, weinjg aantrekkelijks, doch deze indruk verandert snel, wanneer ry.en het theater bin nen gaat. Er is een ruime vestibule, welke men door twee deuren van de straatzijde kan betre den, waarin de loketten en de garderobe zijn aangebracht. De zaal, met een zwak hellende vloer, l\eeft 400 zit plaatsen, de wanden zijn in lichte kleuren geschilderd, ter wijl aan de verlichting de ge- wenschte aandacht is ge schonken. Vanuit de vestibule voert een trap naar de pro jectiecabine, die geheel in be ton is gebouwd. Aan het tooneel, dat een oDpervlakte heeft van circa 100 M2, is alle zorg besteedt. Fraaie gordijnen en diverse coulissen zijn een waarborg, dat de beste tooneelgezel- schappen hier kunnen optre den. Onder het tooneel bevinden zich twee ruime kleedkamers, voorzien van vaste waschta- fels Het geheel maakt een prima verzorgde indruk en verdrijft de gedachte dat men hier in een noodtheater is. Een theater, dat ongetwij feld nog vele jaren zal ge bruikt worden om de bewo ners van W. Zw. Vlaanderen ln staat te stellen wat ont spanning en ontwikkeling te genieten. Gezien de trooste- looze omgeving waarin deze bevolking moet leven, is dit npodtheater zeker geen over bodige luxe. Breskens KONIJNENFOK- TENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag werd de eerste konijnenfoktentoonstel- ling na de bevrijding door de vereeniging „Animo" te Bres kens georganiseerd. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer E. A. de Bourgraaf, die alle aan wezigen welkom heette en wees op de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten wor den om deze tentoonstelling te organiseeren, daar veel van het materiaal der vereeniging verloren is gegaan. Gelukkig zyn de inzendingen bevredi gend, zoodat aan het welsla gen der tentoonstelling niet getwijfeld behoeft te worden. Hierna was het. woord aan burgemeester Eekhout. Deze bracht dank aan de organi satoren van de tentoonstelling en prees hun ondernemings geest om in moeilijke om standigheden een tentoonstel ling te organiseeren. - De pryzen voor de verschil lende inzendingen werden als volgt toegekend: Groote rassen: Vlaamsche Reus, jonge rammen, haas- kleur: le pr. zeer goed: A. Dierings te Cadzand (tevens kampioen der tentoonstelling); Jonge voedsters: le prrjs, zeer goed. L. Dekker te Kloetinge; jonge witte rammen: le pr. M. Dierings te Groede; jonge voedsters: le pr. A. de Paauw te Breskens; oude voedsters: 2e pr. L. A. de Vlieger te Breskens; Weeners. ram, wit: le przeer goed: P. Blaak man te Breskens; Weeners, blauw: 2e pr. R. Minderhoud te Vlissingen; Weeners, voed sters, jong, wit: 2e pr. S. Taille te Schoondyke; Weeners, zwart: le pr. R. Minderhoud te Vlissingen; Weeners, oud, wit: le pr. M. Meer tens te Hoek; Alaska, jong: 2e pr. P. J. Blaakman te Breskens; Gouwenaar, ram, oud: le pr. J. de Jonge te Breskens; jonge voedster: 2e pr. J. de Jonge te Breskens; klein Chinchilla, voedster, jong: le pr. L. F. Kaijser te Nieuwvliet; ram, jong, 2e prijs: L. F. Kaijser te Nieuwvliet; klein Chin chilla, ram, oud: J. van Lare te Schoondijke, le pr.; oude voedster: le pr. J. van Lare te Schoondijke; Tan, zwart, ram, jong: le pr. K. Das te Kloetinge; jonge voed ster; le pr K. Das% te Kloe tinge; Hollander, oude voed ster: 2e pr. P. J. Pladdet; oude voedster, zwart: 2e pr. R. van Quekelber&he te Bres kens; klein zilver, lichtbruin, jonge voedster: 2e pr. D. W. F. Kayser te Zaamslag; oude voedster, donkergeel: le pr. R van Quekelberghe te Bres kens; klein zilver, oude ram: 2e pr.- R. van Quekelberghe te Breskens; Pool, roodoog, ram, jong: 2e pr. L. F. Kaij ser te Nieuwvliet; oude ram: le pr. R. van Quekelberghe te Breskens; oude voedster; le pr. R. van Quekelberghe te Breskens; Angora voedster, jong; le pr. P. Blaakman, te Breskens; Rex, voedst., j„ w.: 2e pr. W. Dieleman te Hoek Ram, jong: 2e pr. W. Diele man te Hoek; voedster, jong,- zwart: 2e pr. E. A. de Bour graaf te Breskens; ram, jong: 2e pr. E. A. de Bour graaf te Breskens; Blauw, voedster, jong: 2e pr. E. A. de Bourgraaf te Breskens; ram, iong: 2e pr. E. A. de Bour graaf te Breskens;'ram, oud: le .pr,. zeer goed. (kampioen der vereeniging „Animo") E. A. de Bourgraaf te Breskens. Terneuzen ST. NICO LAAS OP BEZOEK. Het was Zaterdagmiddag aan de aanlegsteiger van de Prov. boot te Terneuzen goed te merken dat er iets byzon- ders aan de hand was. Een groote schare belang stellenden alsmede het plaat selijk muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" ston den den goeden Sint op te wachten die met de boot zou arrlveeren. Toen de Sint met zyn twee zwarte pleten van boord stap ten ging een hoeragejuich op van je welste. In een rijtuig gezeten deed hij, vooropgegaan door de mu zikanten, een rytoer door de stad waarbij hy rijkelijk peper noten en andere versnaperin gen deed rondstrooien. Voor de grooten had de Sint een verrassing in petto in de vorm van waardebonnen. Jammer dat de regen de feestvreugde kwam verstoren. Hoofdplaat. RAADSVERGADERING. Dc heer Th. Wieleman werd in dc raadsvergadering te Hoofd plaat geïnstalleerd als lid van de raad, als opvolger van den heer Aug.( Calon. Met 4 tegen 3 stemmen werd de heer Stui, Zalt-Bommel tot gemeente-secretaris benoemd. Sluis AANRIJDING Maandagmiddag werd mej. D. te Sluis door een vracht auto overreden. In zorgwek kende toestand is zij naar 't St. Antonlus-gesticht te Oogtburg vervoerd. Dokter Staal ver leende eerste hulp. Axel ADVENTZANGDIENST. In de Ned. Herv. Kerk te Axel is Zondagavond een'druk bezochte adventzangdienst ge houden, waaraan medewerkten het Hervormd kerkkoor en het kinderkoor. De leiding van de dienst berustte bij Ds. v. d. Graaf van Sas van Gent. e Zaterdagavond 30 Nov. il. werd in de Ned. Herv. kerk te Tholen een proef genomen met een geluidsversterker op het spreekgestoelte. Scherpenisse ST. NT COLAAS. Vrydag 6 December hoopt St. Nicolaas een bezoek te brengen aan de bewaarschool te Stavenisse. Renesse BAZAR. De bazar, die de plaatselijke afdeeling der V.CJ.C. te Re- nesse georganiseerd heeft, bracht netto 485 op. COLLECTE. De Stichting „De Macht van het Kleine" te Renesse, heeft in een godsdienstoefening der Evangelisatie 43.87 gecollec teerd. TRIBUNAAL TERNEUZEN Maandag stond terecht .voor het tribunaal te Terneuzen K. H., grossier in groente en fruit te Terneuzen, lid van NSB, NAF. Vplksdienst en Econo misch'Front. Hij leverde groo te hoeveelheden groenten en fruit aan de weermacht. Bij inbeslagname van een partij cognac én cigaretten beriep hij zich erop, dat deze goede ren eigendom waren van de weermacht. B de NSB was hij gegaan om zich een beter levenslot te verwerven. Hij beweerde dat ook de burgers in ruime mate van zijn voor raden groente en fruit genoten. Dit nam niet weg, dat hg' ruim 260.000,— aan de mof fen heeft verdiend. Vefdachté is meer dan 2 jaar geïnterneerd Mr. Tichel man noemde verdachte het slachtoffer van de economi sche ellende voor de oorlog. Op het verzoek van derf radasman om ontslag uit de interneerlng werd niet inge gaan. HARDLEERSCH. W. A. V., landbouwer te Nieuwvliet was lid van de NSB, colporteerde met het blad „De Zeeuwsche .Stroom", mocht zijn radio behouden en was lid van de Landwacht. Verd. was reeds sinds 1935 lid van de NSB. In 1940 bleef hij lid. Gedurenda het verhoor bleek, dat verdachte van het bedreven kwaad weinig notie had. Verdachte ls 25 maanden geïnterneerd. r Mr Terwoerd wees op het lage ontwikkelingspeil van verdachte en verzocht vrij spraak, BRIEF AAN MUSSERT. B. J. K„ landbouwer te Hoek, was lid van NSB, Volksdienst en buurtboeren- leider van de Landstand. Hij bedreigde zijn vader en zijn zoon, om hen te doen aanslui ten bij de NSB, schreef een brief aan Mussert o'm zijn be klag te doen over de trage werkwijze der crisis-centrale de anti-NSB gezindheid van het sècretarle-persoileel van Hoek. Hij zond een bedrag van 6.50 naar de Landstand Frontzorg en deed ten- r'-onst nis Landwachtc! bij het contïdleertn van per soonsbewijzen. Verdachte was NSB-lid geworden na de in terfering in Mei 1940. Als buurtboerenleiderzou hij alles hebben gedaan om de men- schen te helpen. Verdachte was ruim 26 maanden geïn terneerd. Mr. Terwoerd schetste de familiebetrekkingen en meen de hierin de bron van het kwaad te ontdekken. Verde diger bepleitte clementie. In de namiddagzitting ston den nog terecht J, F. R,. land bouwer, te Hoofdplaat, beschul digd van symp. NSB-lidmaat- schap, Volksdienst en Econo misch Front en streekboeren- leiderschap van de. Landstand; vervolgens een aantal van nat. soc. gezindheid getuigende handelingen en W. uit Ter neuzen. Pleiter in deze beide zaken was Mr. Adriaansen. Uitspraak over 14 dagen. UITSPRAKEN, J. J. de J., landbouwers knecht te Zaamslag: 1 j. in- terneerng en ontz. rechten. A. W., mosselkweeker te Philippine: 3 jaar interfering, verb„verkl. radiotoestel en ontz^ rechten. P. L., winkelier ln suiker werken te Terneuzen: 6 mnd. interfering, verb.verkl. ver mogen tot 6000.en radio toestel en ontz. rechten. H. de B., vischhandelaar te Breskens, vervallen verkl. be schuldiging. TEGEN:»HoofdDiin. migraine. kieSDli koorts, verkoudheid, griep, rheumatiok. zenuwpijnen, maandpUnen. Ooosjes van 2U comprimés,overal ver- V, aar. Drogerijen Mij. Mijdrecht (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 14