UIT DE PROVINCIE Groote NLV+V* -actie ORKEST-MYSTERIE LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND Noord-Beveland Smokkelaars staan terecht ie Enkhuizen DIRIGENT ZONDER GEHEUGEN. Na Wereldoorlog I ont stond plotseling een geweldige belangstelling voor spiritistische en boven-normale (para-psycho logische) verschijnselen. We be leven nu, na Wereldoorlog II, weer zoon vloedgolf. De coillegezalen van de Utrechtsche universiteit zijn te klein om alle studenten te bevat ten, die de voordrachten volgen van den lector in para-psycho- logie, dr. W. H. C. Tenhaeff. Soms zijn er wel 400 leerlingen! Deze lector is op het oogen- blik bezig met het bestudeeren van een geval dat zich te Enk- huizen heeft voorgedaan, waar tijdens een orkest-repetitie plotse ling op boven-norraale wijze een soort mannen-kop op een mu ziekblad geteekend werd. Een redacteur van „Het Pa rool" heeft de kwestie onderzocht. De dirigent, de heer G. H. Boe- dijn, vertelde hem, dat hij bezig was met zijn orkest een compo sitie van Beethoven door te ne men. Plotseling zag hij op de par tituur, die voor hem lag. een vlek verschijnen en daaruit vormde zich een mannenkop. De dirigent raakte in de war, zijn geheugen liet hem in de steek, zijn handen tintelden en hij riep de orkestleden. Deze heeren zagen op het pa pier, dat zich een mannenkop ontwikkelde, die geleidelijk dui delijker werd. In ongeveer 2 mi nuten was de teekening voltooid en veranderde niets meer. De redacteur van „Het Parool" heeft de teekening gezien. Ze ziet er uit alsof ze met een soort zwart gemaakt stukje vlakgom is gemaakt. De oogen zijn vrij dui delijk. De kop is ongeveer 3 cm hoog. De gebeurtenis was de volgen de dag in Enkhuizen het gesprek van de dag. De heer Boedijn is geen spi ritist, geen parapsycholoog en interesseert zich niet voor occul te verschijnselen. Uiteraard zijn verschijnselen als de bovenbeschrevene wel bekend in de para-psychologische littera tuur. Men neemt aan, dat zij niets te maken hebben met spiritisme of met de geestenwereld. Para-psychologen beweren, dat bepaalde lieden of groepen van lieden als ze in een toestand van concentratie zijn, zoogenaamde „gedachte-vormen" uit hun lichaam kunnen afscheiden en deze vormen zouden zich in tee kening of schrift kunnen openba ren. Zij geven dus voor deze ver schijnselen een lichamelijke en geen geestelijke verklaring. Intusschen was de heer G. H. Boedijn niet bereid het blad mu- ziekpapier waarop de teekening staat, aan een chemicus over te dragen, die wilde onderzoeken met welk materiaal de teekening op het blad vervaardigd is. Het materiaal lijkt veel op potlood- stof of zwartsel. Maar Dr. Tenhaeff heeft hoop, dat een dergelijk onderzoek als nog zal plaaïs hebben. Overigens acht hij het uitgesloten, dat de heer Boedijn en de orkestleden bedrog zouden gepleegd hebben of een „grap" hebben uitgehaald. Suiker-vooruitzichten zijn gunstig. De Coöp. suikerfabriek „Roosendaal" hield een alge- meene ledenvergadering. De voorzitter de heer Jac Vos, gaf een uiteenzetting over de suikerpositie. Omtrent de thans loopende campagne zei de heer Vos dat de vooruit zichten gunstig zijn. Over het algemeen z(jn de bieten best gegroeid en is het suikerge halte hoog. E.V.C. demonstreerde voor loonsYerhooging. Op het LJsclubterrein te Amsterdam was Zaterdag door de E.V.C. een demon stratie georganiseerd voor prijsverlaging en 10 pet. Ioons- verhooging. Na een rede van den heer B. Blokzijl werd een motie aangenomen, waarin de betoogers zich uitspraken voor een krachtige bestrijding van verdere prijsstijging en een loonsverhooging van 10 pet., welke ten koste van de win sten zou moeten gaan. STUDENTEN IN PARIJS. Het Juliana-paviljoen. Zooals bekend heeft dr. J. J. Gielen. minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, dezer dagen in Par\js vertoeft, ter onderteekening van een cultureel accoord tus- schen Nederland en Frank rijk en ter bijwoning van de U.N.E.S.C O-conferentie als leider van de Nederlandsche delegatie. Hij heeft de bijzon der sympathieke gedachte ge had om, met eenige andere leden van zijn delegatie, zijn Intrek te nemen In het Ne- derlandsch paviljoen van „Cité Universitaire" de in ternationale „studentenstad' van de Parijsche universiteit. Een minister van Onderwijs tusschen de studenten! Het Nederlandsche huis, dat de naam draagt van onze Kroonprinses, is opgezet om aan ongeveer 120 studenten een comfortabele en tegelijk goedkoope woongelegenheid te bieden tijdens hun studie In de Fransche hoofdstad. Thans wonen er ca. 180 studenten, waarvan 30 Nederlanders Ty. plsch beeld van het woningte kort, waarmee de Fransche student, en de deviezen- schaarschte, waarmee do Ne derlandsche student nog te kampen heeft. Onder leiding van den Directeur, Dr. VV E. van Wijk, is het Nederland sche huis tot een van de meest gezochte studentenver blijven geworden onder de on geveer twintig gebouwen, wel ke door verschillende landen hier speciaal voor dit doel werden neergezet. Er heerscht een bijzonder prettige sfeer en de moderne, weldoordachte bouw en inrichting maken het wonen er tot een plezier Een dergelijke reputatie te hebben in een internationale studentenstad, waar ongeveer 24.00 Fransche en 100 buiten- landsche studenten wonen, wil wat zeggen voor dit stuk je Nederland in Parijs! Zuidzee-coinmissie. Nederland neemt deel. Over radio-Melbourne heeft de Australische minister van buiten- landsche zaken, dr. Evatt, mede gedeeld, dat vertegenwoordigers van Nederland, Australië, Frank rijk. Nieuw-Zeeland, de Ver- eenigdc Staten van Noord Ame rika en Groot-Brittannië in Januari te Canberra zullen bijeen komen, om de eerste regionale Zuidzee-Commissie te vormen. Vermoedelijk zal dit geschieden op 26 cn 27 Januari a.s. Evatt, die waarschijnlijk de Australische afgevaardigde zal zijn, deelde ver der mede. dat de commissie zich niet zal bezig houden met stra tegische en politieke aangelegen heden, doch uitsluitend de wel vaart van de inheemsche bewo ners in oogenschouw zal nemen. Watersnood in Engeland. De rivier De Theems, die reeds ten gevolge van een bui tengewoon zware regenval een zzer -hooge stand heeft, is in den afgeloopen nacht nog d cm. gestegen en heeft haar oevers op „schrikbarende" wijze overschreden. Duizenden menschen moeten vervoerd worden m- „au'.-s met speciale uitlaten, platboomde schuiten, rubberbootjes en an- J"e vaartuigjes. Vele woningen staan -• bijn* een meter onder water. Te Windsor is het peil van de Theems bijna 1 Vz meter hoo- ger dan gewoonlijk, waardoor het omringende land over stroomd is. Eton-college is geheel door het water omge ven. DE UITVOER VAN KAAS. De correspondent in de New York Herald Tribune in Den Haag schrijft, dat h-t zeer twijfelachtig is of de Ver. Staten ooit de belegen Edam mer en Goudsche kaas nog ln groote hoeveelheden uit Ne derland zullen ontvangen. De toekomst van Nederland als een van de grootste export landen van kaas en andere zuivelproducten is, naar de correspondent meent, twijfel achtig, hoewel de Nederlan ders alle pogingen in het werk stellen om op het oogenblik een klein deel van de vooroor- logsche uitvoer te exportee ren. Eeredoctoraten In de techn. wetenschappen* De senaat der technische hoogeschool te Delft heeft be sloten het doctoraat in de technische wetenschappen ho noris causa te verleenen aan ir. W. J. H Harmsen, direc teur-generaal van den Rijks waterstaat, ir. W. Hupkes, president-directeur der Ned. Spoorwegen, A. Plesman, pre sident-directeur van de K.L. M. en ir. D. P. Ross van Len- nep, hoofdbedrijfsingenieur bij de Staatsmijnen. DOCUMENTATIE EN REGISTRATUUR. Aan het einde van de Ef- ficiëncydagen 1946, georgani seerd door het Ned. Instituut voor Efficiency en het Ned. Instituut voor Documentatie en Registratuur, vond een herdenking plaats van het 25- iarig bestaan van het Ned. Instituut voor Documentatie en Registratuur. Hij kreeg z'n zin. Vele en lange brieven schreef hg' aan de Rijks verkeersinspectie, de man die zoo heel erg om een auto verlegen was. Resultaat: nihil. Toen schreef hij nog maals een brief, liet hem door eon fotograal enkele malen vergroo- ten en bezorgde de nrief persoonlijk bij de Ver- keersinsectie. Er kwam antwoord. De aanvrager kreeg een jakketje thuis, waarin een miniatuur speelgoed auto'tje gepakt was. In een begeleidend schrij ven kreeg de aanvrager de raad het auto'tje ook maar te laten vergroo- ten Bouwbedrijfloon. WAARSCHUWING AAN ■WERKGEVERS. De Raad van Arbeid te Mid delburg vestigt de aandacht van belanghebbenden op het navol gende: De werkgevers in de bouwbe drijven (Burgerlijke- en Utiliteits- werken en Water-, Spoor- ei Wegenbouw)die in tarief stuk- of aangenomen werk arbeid laten verrichten, mogen krachtens de door het College van Rijks bemiddelaars vastgestelde loonre geling 10 boven het vastge stelde loon betalen. De werkgevers, die niet in ta rief-, stuk- of aangenomen werk laten arbeiden, mogen deze 10 extra niet uitbetalen. Het is echter langzamerhand gewoonte geworden, dat steeds 10 extra wordt betaald, ook al wordt niet in tarief-, stuk- of aangenomen werk gearbeid. Met deze gewoonte nu moet worden gebroken. Deze gang van zaken toch is in strijd met de bindend gestelde regeling van loo- nen en andere arbeidsvoorwaar' den in bovengenoemde bedrijven. De betrokken werkgever maakt zich dus schuldig aan overtreding daarvan en is derhalve srtafbaar. Indien in den vervolge bij een looncontrole een dergelijke over treding wordt geconstateerd, zal zonder voorafgaande waarschu wing worden overgegaan tot het opmaken van Proces-verbaal. In verband met vorenstaande worden ook de werkgevers in andere bedrijven gewaarschuwd zich stipt te houden aan de door het College van Rijksbemidde laars vastgestelde loonregelingen. Tegen de duurte en de zwarte handel. ste cisch is dan ook controle op de prijzen en de fabricatie van de benoodigde artikelen. Van hoogerhand worden de plannen ook gesteund. Spr. wees op de talrijke prijzencommissies waarin de consumenten vertegen woordigd zijn. Men zal niet terugdeinzen om met alle ten dienste staande mid delen de fabrikanten te bewegen, de fabricatie van de meest ur gente verbruiksvoorwerpen ter hand te nemen. Het gaat nu niet voor de arbeidersbeweging om één cent per uur meer of een half uur minder werken. De koopkracht speelt thans de groote rol- Speciaal gaf spr. een aanbe veling voor het werk der prijzen commissies. Op groote schaal zullen prijzenboekjes aan de con sumenten worden uitgereikt, wel ke wekelijks worden bijgewerkt. Tevens deelde spreker mede, dat deze actie reeds succes heeft, daar het prijzen-niveau thans vermoe delijk over het hoogtepunt heen is en van regceringswege in de naaste toekomst enkele prijsver lagingen zullen worden aange kondigd. Op deze rede volgde een gedachtewisseling. Deze actie van het N.V.V. zal nog verder worden gepropageerd in enkele groote openbare verga deringen. Geheel het N.V.V. zal mobiel worden gemaakt om deze actie kracht bij te zetten. Na deze rede sprak de bestuur der C. N. de Vries uit Amster dam over het werk van het N. V.V. in deze tijd. Deze rede had een meer intern karakter. De textiel-schaarschte. De Federatie van Bestuurders- bonden, die behooren tot het Ne- derlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, had tegen Zaterdag middag de aangesloten plaatse lijke bestuurders uitgenoodigd voor een instructie-vergadering Goes, waar de plannen be sproken werden voor de groot- sche actie die het N.V.V. gaat voeren tegen de duurte en de zwarte handel. De groote zaal van „De Prins van Oranje" was geheel bezet met bestuurders uit alle plaatsen van Zeeland, voor zoover de reismogelijkheden dit toelieten. Die .heer A. Vermeulen.pro motor van deze actie, zette in een uitvoerig betoog de plannen uiteen, die het N.V.V, heeft om tot prijsverlaging van de con sumptie-artikelen en de meeste gebruiksartikelen te komen. Er moet meer geproduceerd worden, daar was men over het algemeen mee eens. maar dan moeten dat ook gebruiksvoorwerpen zijn, die door den consument gekocht kun nen worden, b.v. koppen en scho tels en geen prullaria van aarde werk, waarmede de winkels thans overvol zijn. Er wor den momenteel wel mantels ge fabriceerd, maar met bont en garneering. waardoor deze te duur worden en de draagkracht van de massa te boven gaan. De heer Vermeulen deelde ver' der mede. dat ongeveer 80 var de gemaakte textielgoederen bui ten de distributie om in de zwarte handel gaat tegen prijzen die niet te controleeren zijn. Een eer- Prof. Gerbrandy tegen ontwerp-overeenkomst In een radio-uitzending, ver zorgd door de N.C.R.V. en de A.V.R.O. heeft prof. Ger brandy zich Maandagavond tegen de ontwerp-overeen komst gekeerd. Wg. Nederlanders, staan op het punt de oorlog alsnog te verliezen, aldus begon Ger brandy. Het ergste bg het zich voltrekken van deze ramp is, dat deze geschiedt met onze eigen medewerking. Gerbrandy laakte, wat hg noemde, het politiek geklun gel van dr. van Mook, aie uitgaat van het argument: Het kan niet anders. Hg was van meening", dat de repu bliek, die geen republiek is, niet in staat is het gezag over te nemen. De Unie, welke de V.S. van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden schijnt sa men te houden, is een krach teloos en van zijn voortbe staan niet verzekerd duo. Prof. Gerbrandy noemde slechts één weg tot redding, nl. „machtsvorming ten bate van het rechtmatig gezag", PROF KRANENBURG VÓÓR Voor de V.A.R.A.-micro- .oon verdedigde prof. Kranen burg de ontwerp-overeen komst. Wij zijn niet de Bloo pers van het rijk, aldus prof. Kranenburg, maar de bou wers van een nieuwe toe komst. Gebroeders Hoogenboom gegrepen. In Frankfort werden gear resteerd Cornells Hoogenboom, oud 24 jaar en diens broer Jacob Hoogenboom, oud Jaar, verdacht van de moord in de Warmoesstraat, Am- steraam, op de 61-jarige al leenwonende vrouw Anna M. Marsman op 2 November jJ, De arrestatie geschiedde op 28 November j.l. door de Duit- sche politie, wegens onbevoeg de grensoverschrijding en het zich bevinden in andermans woning zonder verblijfsver gunning. Toen de gebroeders Hoogenboom hiervoor voor een Duitsch gerecht terecht ston den, wilde het toeval, dat de aan'dit gerecht als tolk werk zame Nederlander in Neder landsche kranten over de moord en het verzoek tot op. sporing en aanhouding van Jacob Hoogenboom gelezen had. De broers werden toen onmiddellijk ter beschikking gesteld van de Nederlandsche militaire missie te Frankfort. Commissie-Generaal bij H.M. de Koningin. Maandagmiddag om 5 uur heeft H. M. de Koningin de leden van de commissie-gene raal in audiëntie ontvangen Het onderhoud heeft ruim een uur geduurd. Gevecht bij Medan. Een gevecht bij Medan had plaats toen Nederlandsche troepen groepen Indonesische militairen verdreven uit stel lingen, die ingevolge een over eenkomst ontruimd moesten worden op 28 Nov., maar op 1 Dec. nog door de Indone siërs werden bezet gehouden, Er werd gebruik gemaakt van artillerie en vliegtuigen Aan Indonesische zijde werd ge bruik gemaakt van dum-dum kogels. Het gevecht duurde 5 uren. „Militaire oefening". In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen een groote militaire oefening plaats gehad, zoo meldt „de Vrije Zeeuw". De oefening werd gehouden door een bataljon territoriale troepen uit Rotterdam, terwijl ook een compagnie van de in Terneuzen gelegerde troepen aan de oefening deelnam. De troepen waren met gemotori seerd materiaal uitgerust. Na afloop van de oefening hebben de troepen te Terneu zen en Axel gedefileerd voor den burgemeester en eenige militaire autoriteiten. Verschillende automobilisten op de weg PerkpolderTer- neuzen, zagen dien nacht op de meest onverwachte momen ten militairen opduiken, die stopteekens gaven. Wanneer ze toch doorreden klonken er plotseling schoten. Als bleek, dat in de betreffende auto geen militairen werden ver voerd mocht men doorrijden. DE OESTEREXPORT. De oesterexport naar België kan bevredigend genoemd wor den, die naar Engeland voldoet integendeel niet aan de verwach tingen. Wanneer de afname niet grooter wordt, zal het kwantum van 3.25 millioen stuks moeilijk geleverd kunnen worden. Engeland heeft veel import uit Frankrijk. Frankrijk beschikt evenwel niet over de grootere soorten, wat voor de Zeeuwsche oesterkwee kers weer perspectief opent.. Treedt Franco af De Vereenigde Staten van Amerika hebben tot de Ver eenigde Naties het verzoek ge richt zich tot Franco te wen den en hem uit te noodigen de leiding van de Spaansche republiek neer te leggen. Hij zou zijn gezag moeten over dragen aan een thdeljjke Spaansche regeering, die een democratisch bewind moet voorbereiden. Bezettingszóne's. Tusschen de Vereenigde Sta ten en Engeland is een over eenkomst gesloten voor sa mensmelting van de Engel- sche en Amerikaansche be zettingszones in Duitschland. Tevens is een schema vast- Eesteld, dat moet dienen om uitschland binnen drie jaar in eigen behoefte te laten voorzien. Volgens het te Londen ver schijnende communistische dagblad „Daily Worker" staat Engeland op het punt een vér strekkend militair verdrag met de V.S. te sluiten. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van oor log heeft naar aanleiding van dit bericht verklaard, dat het ministerie van oorlog ontkent, dat een officieele verklaring is afgelegd over een militair verdrag tusschen Engeland en de V.S. FRAU GASILLE. De beruchte Dultsche Frau Gasllle, die de leiding had btf de plundering van Arnhem is uit haar cel in het P.R.A.- bureau te Arnhem ontsnapt. Zij vroeg aan een bewaker het raam te sluiten in haar cel. Toen de man daarmee bezig was, ontsnapte zij uit de deur, die zij achter den bewaker sloot. Tot nog toe is Frau Ga- sille op vrije voeten. Goes „ONDERLING KUNSTGENOT". Ook de tweede uitvoering van „Onderling Kunstgenot" te Goes Vrijdagavond trok een volle zaal In aanvulling van het vorige verslag dient nog te worden vermeld de mede werking van de dames en hee ren van het strijkje, die de pauzes vulde. Aan het slot werden mevr. Domenie bloe men aangeboden door de aan wezigen van het Middelburgsch dilettantentooneel, waarvan zij vroeger lid was. De heer S. Ochtman. voorzitter van het Zlerikzeesche dilettantentoo neel, bracht hulde aan de zus- tervereeniging. De voorzitter van O.K de heer A. D. Constandse, bracht dank uit en nam de uitnoodiging aan voor een tegenbezoek in December, ai3 er een uitvoering in Zierik- zee wordt gegeven. Kruiningen MUZIEK EN TOONEEL. De gemengde zangvereeni- ging „Zuiderstemmen" te Hansweert, gaf Vrijdagavond met medewerking van de or- kestvereeniging „Apollo" te Kruiningen een uitvoering in de zaal „Zeelandia" van den heer Schot. Het programma werd geopend met een 3-tal liederen voor gemengd koor, waarna het orkest een drietal nummers gaf met medewer king van een mannenkoor. Daarna volgde nog „Droom land" voor bariton, solo. gem. koor en orkest. Besloten werd met „Nonnenkoor" uit Casa nova door sopraan-solo, gem. koor en orkest. Na de pauze werd een too- neelstuk opgevoerd, getiteld „De Distel", een blijspel in drie bedrijven. Tijdens de Eauze werd een verloting ge- ouden met aantrekkelijke prijzen Met een gezellig bal verd deze avond besloten. Wemeldinge OUDERAVOND. Woensdag werd te Wemel dinge een werk- enouderavond georganiseerd door de C.J.C- „Samuel" en de meisjesclub „Het Mosterdzaadje". De voordrachten e.d-, werden alle vlot afgewerkt. De aanwezige ouders hebben daarbij kunnen constateeren, dat de leiding in goede handen is en de leden van beide clubs onderhoudend worden beziggehouden. UITVOERING. De C.J.V., de Ned. Herv. en Vrij Evang. Meisjesver. eeniging te Wemeldinge orga niseerden eveneens Woensdag een werkavond. Afwisselend werden muziek, zang en voor drachten ten gehoore gebracht. Het was een gezellige avond, waarop de beide vereenigingen met genoegen terug kunnen zien. Wolphaartsdijk UITVOERING. Op Woensdag 2Y November gaf het gemengd zangkoor „Looft den Heer" onder lei ding van den heer G. de Kok een uitvoering in de Ned. Her vormde Kerk te Wolphaarts- dgk Op verdienstelijke wgze werd een cantate uitgevoerd. Er bestond groote belang stelling. Oudelande GEMEENTERAAD. A.s. Woensdag komt de raad der gemeente Oudelande in openbare zitting bgeen, des namiddags 4 uur. In deze ver gadering zal een secretaris ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur benoemd worden, gebied vernieuwingen gekomen zijn. Ook na de oorlog is dit het geval met machines en bestrijdingsmiddelen. Op het oogenblik bestaat er groote vraag naar sproeimachines. Spreker behandelde uitvoe rig de voordeelen van het stuiven, doch wees ook op de nadeelen. Verschillende vragen werden op uitvoerige wijze door spre ker beantwoord. De voorzitter dankte den heer Phaff voor deze leerza me uiteenzetting. Yerseke KRAAN IN DE HAVEN. Dezer dagen arriveerde ir de haven te Yerseke een schip met kolen voor de gasfabriek, Wegens het ontbreken van los sers, werd gebruik gemaakt van een kraan met grijper. Dit is de eerste keer dat hier van in deze haven gebruik werd gemaakt. Kortgenè „ONZE VOEDING IN DEZEN TUD". Op Woensdag 27 en Donder dag 28 November j.l. werd te Kortgene in de Landbouw- hulshoudschool een tentoon stelling „Onze voeding in de zen tijd" gehouden. De daar bij behoorende film werd ver toond in Hotel „De Stads- wijnkelder". Deze actie ging uit van het Voorlichtingsbu reau van de Voedselraaa. Kamperland CHR. LANDARBEIDERS- BOND. Donderdagavond j.l. werd het gemeentegebóuw te Kamperland een vergadering gehouden van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. De voorzitter wekte o.a. op tot steun aan het t.b.c.-fonds .Draagt elkanders lasten". Na een uiteenzetting gege ven te hebben van de verhou ding van de werknemers, en werkgevers-organisaties t.o.v. de „Stichting van de Land bouw" besprak hoofdbestuur der A. Vingerling uit Goes, o.a. de invloed van de landar- beidersloonen op de industrie en het soc. verzekeringswezen. In een slotwoord maakte de voorzitter bekend dat er ln de loop van December een dis- trictspropaganda-avond gehou den zal worden te Wissekerke. Diesviering van Zeeuwsche studenten. Voor de eerste maal sedert 1935 vierde het gezelschap van Zeeuwsche studenten in Lèiden „Non sordent in un- dis", zgn jaarlijksche dies na- talis in Middelburg. Niet al leen studenten, doch ook ver scheidene oud-alumni van de Leidsche Academie waren hiertoe Zaterdag in de hoofd stad aangekomen. Natuurlijk ontbrak ook de beschermheer van het doorluchtige gezel schap, Doove Ko, niet. De 131e diesviering begon met een vergadering in „De Eendracht", tijdens welke de nieuwe leden, een vgftal eerstejaars-studenten, alle uit Zeeland afkomstig, geïnaugu reerd werden. Hierna schaarde men zich achter het vaandel en marcheerde, voorafgegaan door Doove Ko, naar Hotel „Du Commerce", waar de herdenking in een diner haar hoogtepunt bereikte. Zondagmiddag verstevigden de Leidenaars en oud-Leide- naars de band met hun ge liefd Zeeland door een rond rit over Walcheren, waarbij onderanderen een bezoek aan de Westkappelsche Zeedijk werd gebracht. Sinterklaassurprise. Voor arbeiders, die werken onder directie van het Strc ïk- bureau Walcheren en niet zijn gehuisvest in een rgkskamp of van zulk een kamp voedsel be trekken, kunnen de aannemers onder overlegging van een lijst dezer arbeiders van buiten Zeeland Woensdag a.s. van 10 12 en 24 uur op het kan toor van het Ned. Roode Kruis te Vlisslngen, Walstraat 10, als Sinterklaas-surprise extra-siga retten en zeep in ontvangst nemen. De lijsten zulten ifloor de Wederopbouwdienst worden ge controleerd. HERVORMDE KERK VAN CADZAND WEER GERESTAUREERD. Zondag is de Ned. Hervorm de kerk van Cadzand, welke twee jaar geleden bij de be vrijding grootendeels werd verwoest, weer in gebruik ge nomen. Mede door de goede zorgen van „Monumentenzorg" is dit godshuls thans vol ledig hersteld. Bij de ingebruikneming werd o.m. het woord gevoerd door ds. Talma van, Zaamslag, ds. Enker, ds. Timmer namens de Kerkvoogdij, burgemeester Leenhouts, ds. Dupuy, die 40 jaar geleden predikant te Cadzand was en namens de kerkeraad der Chr Evang. gemeente door ds. Praas. BIJZ. POLITIERECHTER Kerknieuws GEREF. KERK. Bedankt voor Terneuzen Dr. A. H. Oussoren te Middelburg. Voor de tweede predikants plaats werd te Goes beroepen Ds. C. L. Ruben te Zevenhoven. Een goud- en zilversmid. De 25-jarige C. C. van der K.. stuurman Rijnbinnenvaart te Rot terdam, thans gedetineerd, ver voerde op 7 September 1946 van uit België verschillende goederen in strijd met het Deviezenbesluit 1945. K. van der K., een 33-jarige schipper-timmcrman uit Rotter dam. thans gedetineerd, was het zelfde ten laste gelegd. De Officier van Justitie vindt deze feiten zeer ernstig en eischt voor ieder 8 maanden gev.straf met aftrek. Uitspraak 4 maanden gev.straf met aftrek preventief. De 29-jarige H. C. van der L„ vertegenwoordiger uit Dordrecht, thans gedetineerd te Rotterdam en de 23-jarige M. C. van D., land bouwer uit Oisterwijk, thans eveneens gedetineerd te Rotter dam, hadden door het geven van beloften deze invoer opzettelijk uitgelokt. Eisch voor leder 8 maanden gev.straf met last tot onmiddel lijke gevangenneming. Uitspraak voor ieder 4 maan den gevangenisstraf. De 42-jarige A. P. S., bedrijfs leider te Dordrecht, had even eens deze smokkel uitgelokt. De Officier eischte hier 1 jaar gev. straf. De uitspraak luidde vrij spraak, daar deze uitlokking niet bewezen is. De 31-jarige C. J. D., landbou wer te IJzendijke, thans gedeti neerd, liet een varken en althans meerdere biggen, vervoeren langs de grens met België. Hij werd veroordeeld tot 4 weken gev.straf met aftrek preventief. Dc 41-jarige los werkman uit Krabbendijke A. W. N„ slachtte in Januari-Februari 1946 clandes tien een varken. Eisch 3 weken gev.straf. Uit spraak 3 weken gev.straf voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar cn 50,boete subs. 20 dagen hechtenis. De 38-jarige koopman A. S. uit Vlissingen, thans gedetineerd, had een verhaaltje verzonnen. Hij rei de gouden sieraden goed te kun nen repareeren en kreeg zoodoen de van mej. W. uit Grijpskerke en mej. P. uit Meliskerke deze sieraden los. Hij zou ze spoedig weer terug brengen. Daar kwam echter niets van en daarvoor heeft hij zich thans te verantwoorden. De Officier eischtte 4 maan- gev.straf met aftrek van preven tief en voorw. ter beschikking stelling der regeering met 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaar den. De 30-jarige W. W., los werk man, verblijvende te Rotterdam, thans gedetineerd, nam op 19 Augustus 1946 in Middelburg een rijwiel weg, toebehoorende aan A. J. V. Op 13 October 1946 nam hij wederom een rijwiel weg, toebe hoorende aan A. T. C. In Augustus 1946 had hij zeke ren W. C. Wouts en I. Leem horst een verhaal op de mouw gespeld, dat hij veel in Engeland kwam, en daardoor wel wat pro ducten kon meebrengen, die hier niet te krijgen waren. Zoodoen de kreeg hij f 350,los. Eisch Officier 3 jaar gev.straf. Uitspraken strafzaken. De 26-jarige mej. T. C. M. B., laatstelijk wonende te Borsselc, werd veroordeeld tot ter be schikkingstelling van de regeering wegens diefstal en verduistering. 1 jaar gev.straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaarden was de uitspraak tegen dc 18-jarige kantoorbedien de uit Goes J. K., wegens diefstal van ongeveer 1300, De 59-jarige postbode uit Goes J. A. H. werd veroordeeld tot 12 maanden gev.straf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en aftrek preven tieve hechtenis, wegens het zich wederrechtelijk toeëlgenen van pakketten. De 26-jarige G. Opmeer, groentenhandelaar te Ridderkerk, thans gedetineerd, werd terzake diefstal van appelen, veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gev. straf met aftrek preventief. De 24-jarige J. van S., smids bankwerker te Zeist, thans gede tineerd. 1 jaar gev.straf met af trek preventief. De 49-jarige schilder H. L., ge domicilieerd te Vlissingen, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg, maakte zich in de periode April tot Juni 1946 in Vlissingen aan oplich ting schuldig. Uitspraak: 2 jaar gev.straf met aftrek preventief. Groote sorteering ST. NICOLAAS- CADEAUX. Eau de Cologne vanaf 1. Prima Fransche parfums Cofcy, Catot, Paton, Soir de PaHs, enz. Gcschenkdoozen voor Dames en Heeren! Verbanddoozen. Huisapotheken, enz. A. C. v. d. REST, Lange GOES Kerkstraat (Ingezonden mededeelinc;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6