PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Ds* Niemöller op Schiphol Indische ondernemers Babykleertjes V redelievende klanken in New-York Vandaag Tholen pakt weer aan siaan achter Van Mook VOOR SOESTDIJK 189e Jaargang - Nr. 282 Uitgave der Stichting Provinciale Zeeuwsche Courant, Middelburg. Drukkerij Firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en alg. Christelijke feestdagen. W.O. DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE, BRESKENSCHE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 Dec. 1946 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, t 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm. minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, tel 10 (2 lijnen) Middelburg Londensche Kaal 29 tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel 2475, Oostburg Gratemastraat 3, tel. 102, Terneuzen: Brouwerijstr. 2, Postrek. nr. 359300 P-Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren Maar nu de practische overeenstemming.. Het veto-recht opnieuw besproken. „Laat ons de lichten hen in de wereld en de deuren openzetten, zoodat alle volkeren elkander kunnen zien, zooals zij zijn, met de hand van de vriend schap uitgestoken en het licht van de vrede in de oogen"! Deze fraaie woorden sprak Zondagavond Sir Hartley Shaw- cross, misschien onder invloed van het naderend Kerstfeest, tot de afgevaardigden in de politieke commissie der Ver. Naties. La ter zei de Amerikaan Tom Co nally op meer prozaïsche wijze: „Wij^ wenschen vrede met elk land." Onder luid applaus van de aanwezigen reikte hij eerst Shaw- cross en daarna Wisjinsky de hand. Dergelijke oratorische de monstraties van vredelievendheid trouwen. Wij zijn geneigd partij te kiezen, niet naar de merites van een voorstel op zich zelf, doch naar gelang de politieke ideologie van de betreffende lan den. Engeland zal niet stemmen voor eenig voorstel, dat zou lei den tot herziening van het hand vest. Wisjinsky keerde zich even eens tegeiF de Cubaansche voor stellen. Ik heb alle respect voor moed, zei hij, maar de Cubaan is niet slechts moedig, doch over moedig. Wisjinsky diende een eigen resolutie in, waarin het ver trouwen wordt uitgesproken, dat de Veiligheidsraad rekening zal houden met de ondervinding van de vorige periode. De afgevaar digde Kaufman van het kleine Denemarken bracht tenslotte door een tusschenvoorstel uitkomst. Hij bepleitte een poging om de reso luties van Cuba en de Sowjet- luuuoiianu van VICUCUCVCUUIKIU Tt vinden herhaaldelijk plaats in de Unls verzoenen en met 33 te- politieke commissie, doch helaas ®en stemmen werd dit voorstel worden zij maar zelden gevolgd door practische overeenstemming. De eerste ronde van het debat over ontwapening, gestuit op de eisch 'van Rusland ook in de ontwapeningscommissie het veto recht te hebben, heeft voorloopig geen resultaten opgeleverd. De Russische eisch heeft Zondag avond het debat over het veto recht in het algemeen weer doen opleven. Het waren de Cubaan sche en Australische afgevaardig den, die gezamenlijk een voorstel ter tafel brachten, waarin tot uit drukking werd gebracht, dat het gebruik van en het dreigen met het vetorecht niet in overeenstem ming is met het principe van het handvest. De Cubaansche afge vaardigde verzocht bijeenroeping van de algemeene vergadering der Ver. Naties om het hand vest-artikel over het vetorecht opnieuw te bespreken en. tevens de benoeming van een bijzondere commissie om de kwestie te be- studeeren. De Sowjets aldus de Cubaan gelooven, dat er een stem-trust tegen hen bestaat, doch Molotov vergeet, dat wan neer hij ja zegt, er een stortvloed van ja's volgt. Shawcross maak te over het Cuhaansche voorstel eenige behartenwaardige opmer kingen. De kwestie was volgens hem deze, dat de groote mogend heden het recht van veto moeten behouden, opdat zij niet door een combinatie van andere mogend heden, wier stemsterkte grooter is dan haar werkelijke invloed, in ongewenschte moeilijkheden ver wikkeld worden. Het ware kwaad is geworteld in gebrek aan ver- Scheuring in de Duitsche Soc. Eenheidspartij'. Volgens een hoogen functi onaris van de Duitsche socia listische eenheidsparty gaat deze party een belangrijke crisis tegemoet nu een groot aantal leiders het voornemen koesteren over te gaan naar de sociaal-democratische party. Men acht deze scheuring practisch de doodsteek voor de eenheidspartij, en men is tevens van meering, dat dit belangrijke consequenties met zich zou brengen in de Russi sche zóne, waar sinds de fusie de communistische en de so cialistische party geen toe stemming hebben als zelfstan dige partyen te werken, STAKENDE MIJNWERKERS WORDEN BEBOET. De Amerikaansche regee ring heeft de myneigenaars het opleggen an boeten.. aan stakende mijnwerkers toege staan. De boete zal neerko men op ongeveer drie tot zes gulden per dag en worden afgehouden van de loonen, die na de staking zullen worden uitbetaald. Kabinet zonder M.R.P. in Frankrijk? Leiders van de Fransche communistische en socialisti sche partyen hebben Zaterdag besprekingen gehouden over de mogelykheid een nieuwe coalitie-regeering te vormen nu de communisten de groot ste paruj zijn geworden in de Fransche assemblee. Van beide zyden wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen. Het officieele com muniqué meldt, dat de socia listen aan de communisten vragen hebben gesteld over hun regeeringsprogram en de methoden, die zy zich voor stellen toe te passen. Op het eerste na-oorlog- sche congres van psychiaters te Berlijn is medegedeeld, dat de Nazi's meer dan 275 dui zend geestespatiënten om het leven gebracht hebben. Spanning in Perzlë. De Perzische minister-presi dent, Ghavam es Soeltaneh, heeft opnieuw een telegram gezonden aan dr. Djavld, den gouverneur van "Azerbeidsjan, waarin het zenden van troe pen door de centrale regee ring voor het houden van toe zicht by de verkiezingen werd aangekondigd. Ghavam deed op dr. Djavid een beroep, geen tegenstand aan de troepen van de regee ring te doen bieden. ^olgens radio Tebris is van officieele Azerbeidsjaansche zijde aan de centrale Perzi sche regeering te verstaan gegeven, dat het eventueel zenden van troepen beschouwd zou worden als een oorlogs verklaring aan onze democra tische beweging". ,.Wy waar schuwen uwe excellentie, dat een dergelijk optreden vol ge vaar is en het voorspel zou kunnen worden van zeer ern stige gebeurtenissen". Verkiezingsuitslagen in Beieren. Uit de voorloopig officieuze einduitslagen van de stem ming over de grondwet van Beierenblijkt, dat 2.500.000 stemmen zyn uitgebracht voor de grondwet en 867.000 stem men tegen. By de algemeene verkiezingen behaalde de christelijk-sociale unie 1.590.000 stemmen, de sociaal-democra tische party 868.000 stemmen, de communistische party 184.000 stemmen. In Groot-Hessen werd de grondwet met 750.000 voor en 24.000 tegen aangenomen. aangenomen. Zelfs de Sowjet-Unie stemde voor en daaruit blijkt, dat de Rus sen niet van plan zijn stijf en strak vast te houden aan hun een maal ingenomen standpunt. Tanker op weg naar de „Willem Barendsz". De tanker „Nacella" la uit Amsterdam vertrokken op weg naar de Walvischvaarder „Willem Barendz", die elk oogenblik te Kaapstad ver wacht wordt. De 12 000 ton metende tanker, die 6 hg. post aan boord heeft voor de leden van de expeditie, zal via Cu rasao omstreeks de tweede helft van Januari de „Willem Barendz" kunen bereiken. De tanker zal vier tot vijf weken in de IJszee verblyven, ten einde de expeditie van nieu wen voorraad gas- en stookolie te voorzien en tevens de in middels geproduceerde traan tot een hoeveelheid van 10.000 ton over te nemen en daarna de terugreis -aanvaarden, om de eerste productie van de „Willem Barendz" in ons land af te leveren. is het 25 jaar gele den, dat het vrouwen kiesrecht in de grond wet werd vastgelegd; vervallen alle prys- vaststellingen, welke in- dertyd bij de bevrgding van het Zuiden door het college van algemee ne Commissarissen voor landbouw, handel en nn- verheid te Tilburg zyn afgegeven. BEZOLDIGING GEMEENTEPERjSONEEL. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft besloten in te stellen een „Commissie van Advies" inzake de bezol diging van het gemeenteper- soneel. Zijn meening over Duitschland. Dg. Martin Niemöller, wiens moedige gedrag tijdens de op komst van de Nazi's vrywel legendarisch is geworden, is Zondagnacht om half een op Schiphol aangekomen. Een half uur later was hg reeds weer vertrókken op weg naar Amerika, waar hg van 4 tot 6 Dec., gevolg gevend aan een uitnoodiging. zal deelne men aan een kérkelyke con ferentie in Seattle. Ds. Niemöller, die in de eerste wereldoorlog kapitein 3 op een Duitsche onder zeeboot, werd op 1 Juli 1937 door zyn nationaal socialisti sche landgenooten gevangen gezet en ruim een half jaar later door een Duitsche recht bank tot zeven maanden ves tingstraf veroordeeld met af trek van voorarrest. Byna ze ven jaar lang was hg een ge vangene in verscheidene kam pen, waaronder Oraniënburg en Dachau. Op 24 Juni 1945 werd hg door de geallieerde legers bevryd. Thans is hg vice-president van de Evan gelische kerk in Duitschland en woont met zijn vrouw in het kleine plaatsje Budingen bij Frankfurt/Main in Hessen. Te midden der andere pas sagiers trof een A-N-P.^er- slaggever het echtpaar Nie möller tydens het oponthoud op het vliegveld Schiphol in een der loodsen aan. ,Ik ben er vrij goed afgeko men", zoo zeide ds. Niemöller. „Al heb ik een te lagen bloed druk overgehouden van, myn gevangenschap. Het mèeren- deel van het" Duitsche volk thans wel van de Nazi's genezen. Bovendien hebben zij het te druk met de beslom meringen voor het levenson derhoud, dan dat zij zich nog met politieke problemen kun nen bezighouden". Hij vertel de, .dat de levensmiddelen positie, ook in de Amerikaan sche bezettingszone, slecht ls. Bijzonder ongerust maakte ds. Niemöller zich over het ny- pende woningprobleem. Op de vraag wat. zgn mee ning was over de naar zgn leven vervaardigde film „Pas tor Hall" antwoordde hri slechts, dat hg deze nimmer had gezien. Onmidelllijk daarop werd den passagiers verzocht, zich opnieuw aan boord van het vliegtuig te begeven. Naast zgn echtgenoote liep de slan ke man de loods uit. „Nu ik zeven jaar van haar geschei den ben geweest, laat ik haar niet meer van mgn zyde wy- ken", zoo besloot hg glimla chend. Via Ierland vloog het ver- keerstoestel naar New York. Onderwijzerstekort. (Van onzen parlementairen redacteur). Naar de Minister van Oor log, Overste A, J, L. Fievez in de Tweede Kamer mee deelde, zgn van de 39000 on- derwyzers en onderwijzeressen 1900 wegens mil. dienst en wegens ziekte afwezig. By het middelbaar onderwys zyn van de 5200 leerkrachten er 325 in mil. dienst. De officieren onder de on derwijskrachten hebben geen vrystelling van opkomst ge kregen en ran de onderoffi cieren en minderen alleen de schoolhoofden. Wanneer de bezetting van een school met het hoofd beneden de 50 pet. der normale is gekomen, wor den vrijstellingen verleend. Ten slotte deelde de minis ter mee, dat In voorbereiding een regeling, waardoor al- onderwyskrachten-onder- officleren van 30 jaar en ouder vrijstelling zouden krij gen, alsmede korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Overwogen wordt deze rege ling met terugwerkende kracht te do< gelden. Fabrikanten belasterd. Voor de Bossche rechtbank heeft de officier, van Justitie tegen den Helmondschen in dustrieel G. W., die zich vorig jaar schuldig maakte aan het schrijven van anonieme brie ven, waarin hg de eer en goe de naam van een aantal fa brikanten uit Helmond aan tastte. een boete van 4000, geëtscht. Verdachte heeft zijn beschuldigingen inmiddels •eeds herroepen. Plannen voor een groenvoerdrogerij en een vakschool voor zaadteelt. Onderhoud met den Z.L.M.-voorzitter. Het vroeger welvarende eiland Tholen, dat een uitgesproken agrarisch karakter draagt (het heeft maar één stadje en nog wel een van bescheiden afmeting, dat voor een belangrijk deel toch ook nog van het wel en wee van de landbouw afhankelijk is) heeft ook de ellende van inundatie en evacuatie moeten doormaken. Na de drooglegging en de te rugkeer van de bevolking is er flink aangepakt. Er is daar hard gewerkt en weinig geklaagd, wat men niet van alle streken kan zeggen. De Tholenaars hebben hiermee een loffelijk voorbeeld aan geheel Nederland gegeven. Ir. M. A. Geuze, de voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Mij., deelde dezer dagen in een onderhoud mede, dat in 1945 weer op 6500 H.A. op het eiland Tho len geoogst is. Een prestatie, die er zijn mag! Er is veel over het wonder van Tholen geschreven, maar dat wonder was volgens den heer Geuze geen wonder. Men is te veel afgegaan op wat men zag bij het binnenkomen van het eiland (bij de stad Tholen) en op nog enkele goede perceelen. Maar in totaal was de oogst in 1945 nog geen 2/3 van een normale oogst In 1945 had men nog geen last van structuurverval van de grond. Maar dat is in de afgeloopen winter anders geworden en nu heeft men hiermede in hooge mate te kampen. De oogst op de per ceelen. die ook vorig jaar in cul tuur waren, is dan-ook tegenge vallen. Vooral de aardappelen stelden teleur, wat behalve aan de slechte structuur van de grond, ook aan de aardappelziekte te wijten zal zijn. De waarschuwing van ir. van Beekum, om niet te veel aardappelen te verbouwen, was wel gegrond. Over het algemeen bedroeg de opbrengst van de aardappelen 50 van een normale oogst,* terwijl die van zomergerst .30 beneden het normale bleef; Tarwe daarentegen was zoo goed als normaal. DE TOEKOMST En hoe is uw verwachting voor de toekomst? De boerenbevolking heeft zich goed weten aan .te passen aan de nieuwe cultuur-methoden. Er is weinig gezondigd tegen de voorschriften. Afgezien van het vraagstuk van de drainage, zullen we in het voorjaar 1948 de grootste moeilijkheden wel achter de rug hebben, mits men zich houdt aan de richtlijnen, die verstrekt wor den. Dit geldt alleen de akkerbouw. De weiden zijn een probleem apart. In de laag gelegen kernen zullen nog wel zoute plekken blijven. Hoe komt het, dat de volgen van het zoute water zoo vlug verdwenen zijn? We hebben op Tholen niet. zooals op Walcheren, eb en vloed gehad. Het water stond dus op hetzelfde peil. De binenndijken er. is heel wat machinaal gebag gerd. Toch is er vooral in de waterschappen Poortvliet en Tholen nog een groote achter stand bij het scchoonmaken van de polderwaterleidingen in te halen, zoodat daar dezen winter nog veel waterlast te vreezen is. Klompen zonder bon, TE WEINIG VOOR DISTRIBUTIE. Tot wederopzegging is dis pensatie verleend van art. 3 der klompendistributlebeschlk- king 1946, hetgeen beteekent, dat met ingang van 21 Octo ber 1946 klompen kunnen wor den gekocht en afgeleverd zon der bon. De distributiediensten zullen derhalve geen klompenbonnen meer uitreiken. De producenten van en de grossiers in klompen zullen op de nog in omloop zynde klompenbonnen by voor rang klompen afleveren. Deze regeling is niet getrof fen omdat er thans een vol doende hoeveelheid klompen beschikbaar is om in debe hoefte te voorzien. Het tegen deel is waar. Door de tydens de Duitsche bezetting gevoer de roofbouw is de hoeveelheid klompenhout dermate vermin derd, dat slechts zeer weinig aan de klompenindustrie ter beschikking kan worden gesteld terwyl verhooging van de import van klompen, onder de huidige omstandigheden niet mogelyk is. De totale hoeveel heid klompen, welke voor dis tributie beschikbaar komt', is dusdanig klein, dat van een ook maar eenigszlns redelijke distributie geen sprake kan zyn. KOLEN IN PAPIEREN ZAKKEN. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aan dacht op, dat de prijzen van vaste brandstoffen, wanneer zy in papieren zakken wordeq afgeleverd, mogen worden ver hoogd met ten hoogste 70 cent per tien zakken. NOG EEN MANIFEST. In aansluiting op hetgeen reeds verklaard was door ver schillende zakenkringen nopens het accoord van Linggadjati, heeft jhr. mr. C. H. V. de Ville- neuve, voorzitter van de Neder- landsche Ondernemersbond en ad viseur van den Luit.-Gouv. Gen., aan A.N.P.-Aneta medegedeeld, dat hij zich met het gunstig oor deel van vele zakenlieden kon vereenigen. Zijn indruk ist dat in het za kenleven, dat allerlei stroomingen omvat. weliswaar verschillend wordt gedacht over Linggadjati. doch dat er meerendeels een ge matigd gunstige gezindheid heerscht. De ontwerpovereen komst laat verschillende vragen ten opzichte ven concrete rege lingen open, zoo o.m. in artikel 14 de kwestie van het rechtsher stel. de vraag of de ontwikkeling van een gezond monetair 'systeem kan gewaarborgd worden. Ander zijds kunnen deze vragen in een accoord van een basiskarakter als Linggadjati echter moeilijk wor den opgelost. Zakenkringen zijn over het algemeen optimistisch gestemd inzake het slagen van een goede samenwerking. Er kan een fundament worden gelegd, waarop kan worden ge bouwd voor de oplossing van ge noemde vragen. Linggadjati levert voldoende bouwstoffen vpor dit fundament. Ook heerscht er bij de meerderheid van hej zaken- BREIEN \?OOR DEN KONING. Het idee „Babykleertjes breien voor de komende blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin" is geweldig ingeslagen. De wil en het enthousiasme waren aanwe zig, helaas was het materiaal schaarsch. „Toch ben ik geenszins onte vreden over de binnen gekomen goederen", zei mevr. mr. E, G. van Diemen, secretaresse van het Hoofdbestuur der U.V.V. in Den Haag ons. „Ook het „Ame rican Relief" heeft ons nog wol beloofd. Maar ja, komt het op tijd?" Een aardig idee is geweest, dat ook de Hollandsche vrou wen, die met hun Canadeesche echtgenooten de Oceaan zijn overgestoken, een lange brief hebben gehad om mee te doen. Ook in Engeland is de W.V.S. onder het motto: „Knitting for the King" begonnen, daarbij sug- gereerend, ddt er ditmaal mis schien een prinsje zou komen. Ontroerend zijn de brieven, die mevr. Van Diemen ons laat zien. Uit Batavia en Australië, van hooggeplaatsten en eenvoudige lieden, van hen, die op dezelfde tijd een nieuwe wereldburger ver wachten en van hen. die kleertjes over hebben, omdat hun kind is gebleven in het oorlogsrumoer der laatste jaren- En al deze brieven gaan naar Paleis Soestdijk en de Prinses heeft voor iedere briefschrijfster een persoonlijk bedankje. .Denkt U, dat U velen in de zelfde tijd kunt helpen aan baby kleertjes?" „Zeker de moeders van de kin deren. die op dezelfde dag wor den geboren. Maar wij hopen op meer, opdat wij eenige dagen langer kunnen doorgaan", z mevr. van Diemen. „Paleis Soestdijk is groot' dachten we hardop. „Daarin kan heel wat worden geborgen". „Zeker, en ik vertrouw ook, dat menige huismoeder in de don kere dagen voor Kerstmis de pennen nog eens opneemt om een truitje of een mutsje voor dit mooie doel te maken", vertrouwt onze gastvrouwe ons toe. WATERKEERINGEN EN WEGEN Hoe staat het met de water- keeringen? De buitendijken zijn over het algemeen intact, maar ook hier is nog veel achterstand in het onderhoud. En dat gaat moei lijk door gebrek aan materiaal. Hetzelfde geldt van de wegen. Deze hebben van de inundatie niet veel geleden, maar wel van het bietenvervoer. De goede ma-- cadam is nog niet te krijgen en nu moet men zicch behelpen met grint, wat niet zoo goed voldoet. De polderlasten zijn de laatste tijd belangrijk gestegen. Alle ma terialen zijn immers duurder ge worden, terwijl de opbrengst van de gronden achteruit ging. De polder Scherpenisse, die nu zijn grootendeels weer hersteld en door een sluis ultwatert, heeft dringend behoefte aan een ge maal. De afwatering is nu beslist onvoldoende. FRUITTEELT. Hoe is het met de fruitteelt gesteld? Er worden weer boomgaar den aangeplbnt. Waar vorig jaar op geschikten en daarvoor goed- gekeurden grond is geplant, groei en de boomen goed. Verwacht mag worden, dat de fruitteelt zich in de toekomst zal herstellen. Er zijn op Tholen vier veilingen, waarvan die te St. Annaland de grootste was. Op onze vraag, of het niet be ter was, tot èên veiling te komen antwoordde ir. Geuze bevesti gend. Daartoe zal het in de toe komst zeker moeten komen. Hoe is de kwaliteit van de erbouwde producten? Daarover zijn geen bepaal de opmerkingen te fhaken. Alleen de uien zijn slecht. Veel partijen voldoen dan ook niet aan de ex- port-eischen. Met zekerheid kan met niet zeggen, dat dit aan de inundatie moet worden toege schreven, want ook in het droge gebied zijn de uien niet best. RUILVERKAVELING? Moet het ook op Tholen niet tot ruilverkaveling komen? Daarvoor is hier niet zoo'n klemmend motief als bijv. op Walcheren. Bovendien is het nu zeker niet het geschikte moment door het gebrek aan arbeids krachten. Ook wordt en te recht altijd gezegd, dat men gronden, die geïnundeerd geweest zijn, niet diep mag bewerken. Welnu dan is ruilverkaveling ook niet aan te bevelen. DE BRUG. Een ander punt is de'brug over de Eendracht. Verschillende ma len is aangedrongen op spoedig herstel in het belang van het ge- heele eiland. Het is zeer ge- wenscht, dat de nood-voetbrug, die men nu gaat bouwen, ook voor licht autoverkeer geschikt gemaakt wordt. De pont is over belast en men moet soms heel lang wachten, eer men per auto over kan. GROENVOERDROGERIJ. Er komt in Scherpenisse ook een groenvoerdrogerij, waar men de Lucerne, die veel verbouwd is. zal drogen en men later ook klaver en gras zal drogen Dit coöperatieve bedrijf, waar voor ongeveer "2 ton kapitaal noodig is, dat onder garantie van Landbouwherstel wordt begonnen en waaraan ook de Z.L.M. mee werkt, is een bewijs, dat de Thoolsche landbouwers, in wier organisatie een goede geest heerscht, vertrouwen jn de toe komst hebben. Daarvan getuigt ook een ander plan. nl. om. als er voldoende leerkrachten te krijgen zijn. per 1 Sept. 1947 te St. Annaland een vakschool voor zaadteelt te ope nen. Hiervoor nam het kringbe- stuur van de Z.L.M. het initiatief. Ook aan wederopbouw wordt weer gedacht. Twee weken gele den is in Tholen door het bu reau „Wederopbouw boerderijen" aanbesteed de herbouw van twee boerderijtjes (in totaal zijn door Inundatie en oorlogshandelingen op Tholen en St. Philipsland 33 landbouwbedrijven vernield) waarbij de inschrijvingen ziin meegevallen en beneden de ra ming bleven. Was er aanvankelijk eenige achterdocht tegen Landbouwher stel. deze heeft plaats gemaalri voor vertrouwen. Men is nu van de goede trouw dezer instelling wel overtuigd. Moge Tholen weldra weer zoo welvarend zijn, als het vroeger leven het vertrouwen, dat er in beide kampen voldoende goodwill is voor de ten uitvoerlegging van de voorloopige regeling. Persoonlijk heeft de heer de Villeneuve een gunstige meening over de waarde en de inhoud van Linggadjati. De Commissie-Ge neraal heeft, alle omstandigheden in aanmerking genomen, een re delijk resultaat bereikt. Men kan, aldus de heer de Villeneuve, be zwaarlijk inzien hoe Linggadjati beter had kunnen uitvallen. Typeerend voor de samenwer king op economisch terrein zijn de afspraken tusschen de Neder landers en de Indonesiërs met be trekking tot de monetaire moei lijkheden in de zones grenzend aan de republikeinsche en de door de Nederlanders bezette gebieden. Voorts is even illustratief, dat beide partijen aan de Javasche bank advies hebben gevraagd over de wijze, waarop een een heids muntstelsel voor Indië be reikt kan worden. NOG MEER INSTEMMING. De heeren prof. dr. C. C. Berg. dr. K. J. Brouwer, zendingsdirec- tor, mr. A. B. Cohen Stuart, oud- regeeringsgemachtigde voor de decentralisatie, ir. Ch. Q. Cra mer, oud-lid van de Volksraad van de Tweede Kamer, prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, prof. dr. H. Kraemer, oud-afge vaardigde van het Bijbelgenoot schap, en tal van andere Indië- kenners hebben een manifest ge richt tot het Nederlandsche volk, waarin zij zeggen: „Ondergeteekenden, die ver antwoordelijke functies in Indo nesië hebben bekleed, verklaren, dat zij de basis-overeenkomst, welke te Linggadjati tusschen de Commissie-Generaal en de dele gatie der Indonesische republiek is tot stand gekomen, beschouwen als een bruikbare grondslag voor een noodzakelijke vernieuwing van het Koninkrijk, voor een gerechtvaardigde bevrediging van nationale aaspraken. der Indone siërs en voor de verkrijging van een in moreel en staatkundig op zicht juistere verhouding." t HOOGLEERAREN VÓÓR GOEDKEURING. Een 14-tal hoogleeraren uit Ne derland en van Batavia heeft zich thans met een schrijven tot de Ministerraad gewend, waarin jij als hun meening uitspreken, dat de overeenkomst van Linggad jati thans onmiddellijk door de Staten-Generaal behandeld en goedgekeurd dient te worden. ARBEIDERSORGANI SATIE OP JAVA. Op Java is een nieuwe arbei dersorganisatie, de „Organisasi Boeroeh Seloeroen Indonesia" (S.O.B.S.I.), omvattend 750.000 arbeiders opgericht. Deze organi satie is het resultaat van de fusie van de twee grootste arbeiders organisaties, waartoe op een op 29 November te Djogja gehou den vergadering was besloten. TEGEN LINGGADJATI. Van het comité, dat zich met een manifest tegen de overeen komst van Linggadjati richtte gaat thans een levendige actie uit. Er is een beroep gedaan om briefkaarten te zenden naar het secretariaat Kijfhoeklaan 5, Den Haag en op die briefkaart neer te schrijven hoe men denkt over de rijkseenheid. Conferentie te Den Pasar. Officieel %&>rdt medegedeeld, dat de opening van de confe rentie van Den Pasar op Bali is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van de Nederlandsch-Indische regeeringsvoorlichtingsdlenst, dat Maandag is uitgegeven, deelt o.m. mede da^ de aanwe zigheid van den luit -gouv. ge neraal te Batavia noodzakelijk is met het oog op de debatten in het parlement over de ont werpovereenkomst. Tengevolge hiervan is dr. van Mook niet in staat op 7 December te Den Pasar aanwezig te zyn, om de besprekingen aldaar te openen. Afwikkelingsbureau concen tratiekampen verdwijnt. Het hoofd van het afwik kelingsbureau concentratie kampen, ressorteerende onder het Nederlandsche Roode Kruis, deelt mede, dat de leiding van genoemd afwik kelingsbureau haar ontslag heeft genomen in verband met het feit, dat de minister van sociale zaken besloten heeft het afwikkelingsbureau con centratiekampen als zoodanig op "te heffen en op te laten nemen in het N.R.K. als af- deeling van het informatie bureau van het N.R.K. onder de huidige leiding,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1