UIT DE PROVINCIE Groote actie ORKEST-MYSTERIE ie Enkhuizen GRAANOOGST BIJNA VERDUBBELD ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tholen 340 vrouwen voor één man Zeeuwsche Snippers Smokkelaars staan terecht DIRIGENT ZONDER GEHEUGEN. Na Wereldoorlog I ont stond plotseling een geweldige belangstelling voor spiritistische en boven-normale (para-psycho logische) verschijnselen. We be leven nu, na Wereldoorlog II, weer zoon vloedgolf. De colllegezalen van de Utrechtsche universiteit zijn te klein om alle studenten te bevat ten, die de voordrachten volgen van den lector in para-psycho- logle, dr. W. H. C. Tenhaeff. Soms zijn er wel 400 leerlingen! Deze lector is op het oogen- blik bezig met het bestudeeren van een geval dat zich te Enk- huizen heeft voorgedaan, waar tijdens een orkest-repetitie plotse ling op boven-normale wijze een soort mannen-kop op een mu ziekblad geteekcnd werd. Een redacteur van „Het Pa rool" heeft de kwestie onderzocht. De dirigent, de heer G. H. Boe- dijn, vertelde hem, dat hij bezig was met zijn orkest een compo sitie van Beethoven door te ne men. Plotseling zag hij op de par tituur, die voor hem lag, een vlek verschijnen en daaruit vormde zich een mannenkop. De dirigent raakte in de war, zijn aeheugen Het hem in de steek, zijn handen tintelden en hij riep de orkestleden. Deze heeren zagen op het pa pier, dat zich een mannenkop ontwikkelde, die geleidelijk dui delijker werd. In ongeveer 2 mi nuten was de teekening voltooid en veranderde niets meer. De redacteur van „Het Parool" heeft de teekening gezien. Ze ziet er uit alsof ze met een soort zwart gemaakt stukje vlakgom is gemaakt. De oogen zijn vrij dui delijk. De kop is ongeveer 3 cm hoog. De gebeurtenis was de volgen de dag in Enkhuizen het gesprek van de dag. De heer Boedijn is geen spi ritist, geen parapsycholoog en interesseert zich niet voor occul te verschijnselen. Uiteraard zijn verschijnselen als de bovenbeschrevene wel bekend in de para-psychologische littera tuur. Men neemt aan, dat zij niets te maken hebben met spiritisme of met de geestenwereld. Para-psychologen beweren, dat bepaalde lieden of groepen van lieden als ze in een toestand van concentratie zijn, zoogenaamde „gedachte-vormen" uit hun lichaam kunnen afscheiden deze vormen zouden zich in tee kening of schrift kunnen openba ren. Zij geven dus voor deze ver schijnselen een lichamelijke en geen geestelijke verklaring. Intusschen was de heer G. H. Boedijn niet bereid het blad mu- ziekpapier waarop de teekening staat, aan een chemicus over te dragen, die wilde onderzoeken met welk materiaal de teekening op het blad vervaardigdis. Het materiaal lijkt veel op potlood- stof of zwartsel. Maar Dr. Tenhaeff heeft hoop, dat een dergelijk onderzoek als nog zal plaats hebben. Overigens acht hij het uitgesloten, dat de heer Boedijn en de orkestleden bedrog zouden gepleegd mebben of een „grap" hebben uitgehaald. Suiker-vooruitzichten zijn gunstig. De Coöp. suikerfabriek „Roosendaal" hield een alge- meene ledenvergadering. De voorzitter de heer Jac Vos, gaf een uiteenzetting over de suikerpositie. Omtrent de thans loopende campagne zei de heer Vos dat de vooruit zichten gunstig zijn. Over het algemeen zijn de bieten best gegroeid en is het suikerge halte hoog. E.V.C. demonstreerde voor loonsverhooging. Op liet IJsclubterrein te Amsterdam was Zaterdag door de E.V.C. een demon stratie georganiseerd voor prijsverlaging en 10 pet. loons verhooging. Na een rede van den heer B. Blokzijl werd een motie aangenomen, waarin de betoogers zich uitspraken voor een krachtige bestrijding van verdere prijsstijging en een loonsverhooging van 10 pet., welke ten koste van de win sten zou moeten gaan. STUDENTEN IN PARIJS. Het Juliana-paviljoen. Zooals bekend heeft dr. J. J. Glelen. minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, dezer dagen in Parijs vertoeft, ter onderteekening van een cultureel accoord tus- schen Nederland en Frank rijk en ter bijwoning van de U.N.E.S.C.O.-conferentie als leider van de Nederlandsche delegatie. Hij heeft de bijzon der sympathieke gedachte ge had om, met eenige andere leden van zijn delegatie, zijn intrek te nemen in het Ne- derlandsch paviljoen van de „Cité Universitaire" de in ternationale „studentenstad" van de Parijsche universiteit. Een minister van Onderwijs tusschen de studenten! Het Nederlandsche huis, dat de naam draagt van onze Kroonprinses, is opgezet om aan ongeveer 120 studenten een comfortabele en tegelijk goedkoope woongelegenheid te bieden tjjdens hun studie in de Fransche hoofdstad. Thans wonen er ca. 180 studenten, waarvan 80 Nederlanders. Ty pisch beeld van het woningte kort, waarmee de Fransche student, en de deviezen- schaarschte, waarmee de Ne derlandsche student nog te kampen heeft. Onder leiding van den Directeur, Dr. W, E. van Wijk, Is het Nederkind- sehe huis tot een van de meest gezochte studentenver blijven geworden onder de on geveer twintig gebouwen, wel- ke door verschillende landen hier speciaal voor dit doel werden neergezet. Er heerscht een bijzonder prettige sfeer en de moderne, weldoordachte bouw en inrichting maken het wonen er tot een plezier. Een dergelijke reputatie te hebben in een internationale studentenstad, waar ongeveer 2400 Fransche en 100 bulten- landsche studenten wonen, wil wat zeggen voor dit stuk- ts Naderland in Parijs! Zuidzee-commlssie. Nederland neemt deel. Over radio-Melbourne heeft de Australische minister van buiten- landschc zaken, dr. Evatt, mede gedeeld, dat vertegenwoordigers van Nederland, Australië, Frank rijk, Nieuw-Zeeland, de* Ver- eenigde Staten van Noord Ame rika en Groot-Brittannië in anuari te Canberra zullen bijeen- comen, om de eerste regionale Zuidzee-Commissie te vormen. Vermoedelijk zal dit geschieden op 26 en 27 Januari a.s. Evatt, die waarschijnlijk de Australische afgevaardigde zal zijn, deelde ver der mede, dat de commissie zich niet zal bezig houden met stra tegische en politieke aangelegen heden, doch uitsluitend de wel vaart van de inheemsche bewo ners in oogenschouw zal nemen. Watersnood in Engeland. De rivier De Theems, die reeds ten gevolge van een bui tengewoon zware regenval een zeer hooge stand heeft, is in den afgeloopen nacht nog 5 cm. gestegen en heeft haar oevers op „schrikbarende" wijze overschreden. Duizenden menschen moeten vervoerd worden met. v -..auto's met ipeciale uitlaten, platboomde ichuiten, rubberbootjes én an dere vaartuigjes. Vele woningen staan bijna een meter onder water. Te Windsor is het peil van de Theems bijna 1 Vz meter hoo ier dan gewoonlijk, waardoor iet omringende land over stroomd is. Eton-college is geheel door het water omge ven Eeredocloraten in de techn, wetenschappen- De senaat der technische hoogeschool te Delft heeft be- sloten het doctoraat in de technische wetenschappen ho-' noris causa te verleenen aan ir. W. J. H Harmsen, direc- r-generaal van den Rijk" ;erstaat, ir. W. Hupk president-directeur der Ned. Spoorwegen, A. Plesman, pre sident-directeur van de K.L. M. en ir. D. P. Ross van Len- nep, hoofdbedrijfsingenieur bij de Staatsmijnen. DOCUMENTATIE EN REGISTRATUUR. Aan het einde van de Ef- ficiëncydagen 1946, georgani seerd door het Ned. Instituut voor Efficiency en het Ned. Instituut voor Documentatie en Registratuur, vond een herdenking plaats van het 25- jarig bestaan van het Ned. Instituut voor Documentatie en Registratuur. Hij kreeg z'n zin. Vele en lange brieven schreef hij aan de Rijks verkeersinspectie, de man die zoo heel erg om een auto verlegen was. Resultaat: nihil. Toen schreef hy nog maals een brief, liet hem door een fotograaf enkele malen vergroo- ten en bezorgde de brief persoonlijk bij de Ver- keersinsectie. Er kwam antwoord. De aanvrager kreeg een pakketje thuis, waarin een miniatuur speelgoed auto'tje gepakt was. In een begeleidend schrij ven kreeg de aanvrager de raad het auto'tje ook maar te laten vergroo- ten Bouwbedrijfloon. WAARSCHUWING AAN WERKGEVERS. De Raad van Arbeid te Mid delburg vestigt de aandacht van belanghebbenden op het navol gende: De werkgevers in de bouwbe drijven (Burgerlijke- en Utilitelts- werken en Water-, Spoor- en Wegenbouw)) die in tarief-, stuk- of aangenomen werk arbeid laten verrichten, mogen krachtens de door het College van Rijks bemiddelaars vastgestelde loonre geling 10 boven het vastge stelde loon betalen. De werkgevers, die niet in ta rief-, stuk- of aangenomen werk laten arbeiden, mogen deze 10 extra niet uitbetalen. Het is echter langzamerhand gewoonte geworden, dat steeds 10 extra wordt betaald, ook al wordt niet in tarief-, stuk- of aangenomen werk gearbeid, Met deze gewoonte nu moet worden gebroken. Deze gang van zaken toch is in strijd met de bindend gestelde regeling van loo- nen en andere arbeidsvoorwaar den in bovengenoemde bedrijven. De betrokken werkgever maakt zich dus schuldig aan overtreding daarvan en is derhalve srtafbaar. Indien in den vervolge bij een looncontrole een dergelijke over treding wordt geconstateerd, zal zonder voorafgaande waarschu wing worden overgegaan tot het opmaken van Proces-verbaal. In verband met vorenstaande worden ook de werkgevers in andere bedrijven gewaarschuwd zich stipt te houden aan de door het College van Rijksbcmidde- laars vastgestelde loonregelingen. Terneuzen DOODENHERDENKIN G. De K.A.B., afd. Terneuzen, hield in het patronaatsgebouw een algemeene ledenvergade ring waarbij de door oorlogs handelingen gevallen kamera den werden herdacht. De opkomst was niet bijster groot. Na de zakelijke aangelegen heden behandeld te hebben, werd aan de nabestaanden van de drie slachtoffers, t.w. de heeren H. de Bruijn, G. Koch en A. Moens, een herdenkings plaat uitgereikt. Na deze plechtigheid werd voor de zielerust der gestorve nen gebeden, waarna tot slot het Wilhelmus weerklonk. adzand HERVORMDE KERK WEER IN GEBRUIK. De fraaie Ncd. Herv. Kerk te Cadzand werd bij de 'bevrij ding van West Zeeuwsch Vlaanderen grootendeels ver woest. Het getuigt van doorzet tingskracht dat thans, twee jaar later, deze pupil van mo- Veel minder peulvruchten Uit de voorloopige raming van de oogst 1946 blijkt, dat de totale opbrengst van gra nen is toegenomen, als ge volg van de omstandigheden, dat de totale met tarwe, rog ge en gerst en haver beteelde oppervlakte in vergelijking met 1945 met 56.192 ha. is ver groot tot 586.801 ha., terwijl tevens de opbrengst per be teelde ha. in 1946 63 hoo- ger was dan in 1945r De totale opbrengst van granen voor 1946 wordt ge raamd op 1.391.896 ton tegen over 769.094 ton in 1945. PEULVRUCHTEN. Hoewel de opbrengst per ha. van het met peulvruchten be teelde areaal vrijwel gelijk bleef met die van 1945, ver minderde de totale opbrengst in 1946 met 25.054 ton tot 80.536 ton, waarvoor als voornaamste oorzaak kan worden aangevoerd de vermin dering van de totaal met deze producten beteelde oppervlakte van 56.639 ha. in 1945 tot 42.992 ha. in 1946. Aanzien lijk daalde de gezamenlijke opbrengst van bruine boonen en witte boonen, nl. van 11.351 ton in 1945 tegenover slechts 5257 ton in 1946. KOOLZAAD EN BLAU WMAAN ZAAD. De in 1945 reeds ingezette teruggang van de met kool zaad beteelde oppervlakte zette door in 1946. Deze op pervlakte bedroeg in laatst genoemd jaar slechts 4.074 ha. tegenover 34.686 ha. DE UITVOER VAN KAAS. De correspondent van de New York Herald Tribune in Den Haag schryft, dat het zeer twijfelachtig is of de Ver. Staten ooit de belegen Edam mer en Goudsche kaas nog in groote hoeveelheden uit Ne derland zullen ontvangen. De toekomst van Nederland als een van de grootste export landen van kaas en andere zuivelproducten is, naar de correspondent meent twijfel achtig, hoewel de Nederlan ders alle pogingen in het werk stellen om op het oogenblik een klein deel van de vooroor- logsche uitvoer te exportee ren. Tegen de duurte en de zwarte handel. De textiel-schaarschte. door den consument gekocht kun nen worden, b.v. koppen en scho tels en geen prullaria van aarde werk, waarmede de winkels thans overvol zijn. Er wor den momenteel wel mantels ge fabriceerd, maar met bont en garneering, waardoor deze te duur worden en de draagkracht van de massa te boven gaan. De heer Vermeulen deelde ver der mede, dat ongeveer 80 van de gemaakte textlelgoederen bui ten de distributie om in de zwarte handel gaat tegen prijzen die niet te controleeren zijn. Een eer ste eisch is dan ook controle op de prijzen en de fabricatie van de benoodigde artikelen. Van hoogerhand worden de plannen ook gesteund. Spr. wees op de talrijke prijzencommissies waarin de consumenten vertegen woordigd zijn. Men zal niet terugdeinzen om met alle ten dienste staande mid delen de fabrikanten te bewegen, de fabricatie van de meest ur gente verbruiksvoorwerpen ter hand tc nemen. Het gaat nu niet voor de arbeidersbeweging om één cent per uur meer of een half uur minder werken. De koopkracht speelt thans de groote rol. Speciaal gaf spr. een aanbe veling voor het werk der prijzen commissies. Op groote schaal zullen prijzenboekjes aan de con sumenten worden uitgereikt, wel ke wekelijks worden bijgewerkt. Tevens deelde spreker mede, dat deze actie reeds succes heeft, daar het prljzen-niveau thans vermoe delijk over het hoogtepunt heen is en van regeeringswege in de naaste toekomst enkele prijsver lagingen zullen worden aange kondigd. Op deze rede volgde een gedachtewisseling. Deze actie van het N.V.V. zal nog verder worden gepropageerd in enkele groote openbare verga deringen. Geheel het N.V.V. zal mobiel worden gemaakt om deze actie kracht bij te zetten. Na deze rede sprak de bestuur der C. N, de Vries uit Amster dam over het werk van het N. V.V. in deze tijd. Deze rede had een meer intern karakter. De Federatie van Bestuurders- bonden, die behooren tot het Ne- derlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, had tegen Zaterdag middag de aangesloten plaatse lijke bestuurders uitgenoodigd voor een instructie-vergadering te Goes, waar de plannen be sproken werden voor de groot- sche actie die het N.V.V. gaat voeren tegen de duurte en de zwarte handel. De groote zaal van „De Prins van Oranje" was geheel bezet met bestuurders uit alle plaatsen van Zeeland, voor zoover de reismogelijkheden dit toelieten. Dë heer A. Vermeulen, pro motor van deze actie, zette in een uitvoerig betoog de plannen uiteen, die het N.V.V. heeft om tot prijsverlaging van de con sumptie-artikelen en de meeste gebruiksartikelen te komen. Er moet meer geproduceerd worden, daar was men over het algemeen mee eens, maar dan moeten dat ook gebruiksvoorwerpen zijn, die 1945. De opbrengst daalde dienovereenkomstig van 22,574 ton tot 4.879 ton. De "op brengst van blauwmaanzaad steeg door uitbreiding van bet hiermede ^ceclde areaal van 4107 ha. tot 6540 ha. en be droeg 5620 ton in 1946 tegen over 1804 ton in 1945. Tevens steeg de opbrengst van lijnzaad en gerepeld vlas, eveneens hoofdzakelijk als ge volg van uitbreiding van de met deze producten beteelde mervlakten. Voor het eerst na de bevrij ding zijn in de voorloopige raming van de oogst weder om bruin mosterdzaad, gee! mosterdzaad en karwyzaad op- fenomen en wel met geraam- e opbrengsten van resp. 254, 2100 en 1944 ton. Het areaal der consumptie aardappelen nam in 1946 met 7550 ha. toe tot 141 272 ha. en leverde een opbrengst van 2.980.290 ton tegenover 2.017.756 ton in 1945. „Militaire oefening". In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen een groote militaire oefening plaats gehad, zoo meldt „de Vrije Zeeuw". De oefening werd gehouden door een bataljon territoriale troepen uit Rotterdam, terwijl ook een compagnie van de in Terneuzen gelegerde troepen aan de oefening deelnam. De troepen waren met gemotori seerd materiaal uitgerust. Na afloop van de oefening hebben de troepen te Terneu zen en Axel gedefileerd voor den burgemeester en eenige militaire autoriteiten. Verschillende automobilisten op de weg PerkpolderTer neuzen, zagen dien nacht op de meest onverwachte momen ten militairen opduiken, die stopteekens gaven. Wanneer ze toch doorreden klonken er plotseling schoten. Als bleek,' dat in de betreffende auto geen militairen werden ver voerd mocht men doorrijden. Tholen „CRESCENDO" BESTAAT 121/2 JAAR. Op 24 Februari a.s. zal de mondharmonika club „Cres cendo" te Tholen zijn 12*4 jarig bestaan herdenken. REINIGINGSDIENST. B, en W. van Tholen maken bekend, dat Donderdag 5 December a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte voor op ruiming van privaatputten. 's Ochtends zullen scherven enz. door de reinigingsdienst worden opgehaald. Oud-Vossemeer ZENDINGSCOLLECTE. De zendingscollecte in de Ned. Hervormde Kerk te Oua- Vosmeer heeft j 256.61 opge bracht. KIESCOLLEGE. In het kiescollege te Oud- Vosmeer zijn de heeren M. J. Bevelander, J. W. den Engels man, J. W Hage en M, de Witte herbenoemd. St. Annaland VERKIEZING NOTABELEN. Met groote meerderheid van stemmen werden tot notabelen herkozen in St. Annaland de heeren D. J. Duyzer, J. L. Goedegebuure en J. van Lurjlt. Stavenisse ONGEVAL. De heer Adr. Wesdorp kreeg bij het laden van een schip te Stavenisse een baal uien tegen zijn hoofd. Hij viel op .iet semp en liep een zware hoofdwonde op. Geneeskundi ge hulp moest worden inge roepen. Benoemd door het college van Notabelen tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. te Sta venisse de heer Chr. Kauff- man. Poortvliet BENOEMING P.T.T Als locale kracht bij de P.T.T. te Poortvliet, is be noemd Mei. r, Kesteloo. Dit met ingang van 1 December a.s. KNAPEN VEREENIGING. Benoemd tot secr der Kna- penver. te Poortvliet C. Blaas, penningmeester W. Dekker, plv. bestuurslid en bode P. Bevelander. Legerpostkantoor kon het niet meer verwerken, Driehonderd en veertig vrou wen willen trouwen met den 24-jarlgen. James (in de wan deling genoemd „Geordie") Whitehead, die onder het le- gernummer 131029997 dienst doet in Palestina als pionier in de 717e Artisan Works Company van de Royal Engi neers. Binnen acht weken ontving hrj 1200 mailkoffers vol brie ven, die bevatten: Huwelijks aanzoeken, geld, beste wen- schen, moreelsterkende gevoe lens, spelletjes, duizenden pak ken kranten, kleeren, week bladen en een groote ver scheidenheid van kleine en groote cadeaux. „STUUR EEN WAGEN!" De geschiedenis begon, na dat Geordie naar zijn woon plaats had geschreven en in een plaatselijk blad gevraagd had naar dagbladen. Acht dagen later ontving Geordie 1 mailkoffer, van aanzienlijk formaat, die uit puilde van kranten, brieven en pakjes. De volgende dag belde het legerpostkantoor Geordie's commandeerenden officier op om te vertellen dat er een meer dan normaal aan tal koffers was aangekomen voor Whitehead, en „of 717 A. W. C. even een wagen kon sturen". De vreugde was groo- ter dan tevoren, toen acht mailkoffers werden afgeleverd aan het compagnies-bureau, al len geadresseerd aan Geordie. Den volgenden dag belde het postkantoor weer op 20 koffers voor Geordie. Dat ging zoo door, en Geordie be reikte het record van 80 volle koffers! Alle vrienden van Geordie hielpen hem de koffers open maken en de inhoud sortee- ren. Zij begonnen hun werk op het kantoor, maar dat was al gauw overvol en zij ver huisden naar het magazijn. Eenige van zijn vrienden adresseerden de kranten, week bladen en boeken naar leger- hospitalen, verlof-centra e.d. Maar...Geordie las alle brieven zelf. In verscheidene brieven trof hij postwissels en bankbiljetten aan OVERWELDIGEND. De stapels post groeiden... de aanbiedingen voor een hu welijk werden overweldigend. Dus gingen Geordie en zijn mannen een andere techniek beproeven. Beèle koffers vol post werden eenvoudig naar de hospitalen en andere plaat sen gestuurd. Zoodoende ging er natuur lijk veel van Geordie's „par ticuliere correspondentie" ver loren, en zeer zeker z(jn er vele van de 340 vrouwen, die met hem wilden trouwen, te leurgesteld Hy zelfkreeg ook enkele teleurstellingen te boeken: namelijk toen hij de brieven van zijn vrouw uit New Castle on-Tyne niet kreeg. Hij stuur de dus op een morgen een berichtje naar het postkan toor, dat hij de aan hem ge richte correspondentie per soonlijk zou komen afhalen. Hij ging met een 3-tonner, en kwam terug met130 kof fers. zijn beste resultaat. Woensdag is Geordie naar huis gegaan, gedemobiliseerd. Het is niet bekend of hij thuis een expeditie-zaak ten behoe ve van het leger zal begin nen. numentenzorg geheel geres taureerd, in gebruik kon wor den genomen. Voor deze Inwtjdingsdienst bestond Zondagmiddag groote belangstelling. Na een kort openingswoord door Ds. Talma van Zaamslag, werd, voordat Ds. Enker de kansel betrad, hem de groote kanselbijbel overhandigd, waar na de gemeente staande zong Ps. 55 vers 1 en daarna, op verzoek van Ds. Enker, Gez. 302 vers 1: „Wilt heden nu treden". Als tekst had Ds. Enker ge kozen: 1 Cor. 8 vers 12 Na de predikatie sprak al lereerst Ds. Timmer, namens de kerkvoogdij, die memoreer de dat deze kerk reeds meer dere malen, tengevolge van oorlogsgeweld, vernield werd. De laatste restauratie vond plaats in 1931. Spreker bracht dank aan architect Rooden- burg, den aannemer Huurman te Delft en vele anderen, die aan deze restauratie hebben medegewerkt. Jammer is het dat een aantal fraaie ge brandschilderde ramen verlo- en zyn gegaan, doch het Lam Gods is behouden gebleven. Burgemeester Leenhouts sprak namens het gemeente bestuur. Het behoud van dit fraaie, in Gothische stijl op getrokken kerkgebouw, aldus spreker, is op zich zelf reeds van groot belang voor de ge meente en voor de streek en is weer opnieuw een voorbeeld dat het Zeeuwsche volk, onder zulke moeilijke omstandighe den getoond heeft door een drachtige samenwerking, tot groote krachtsontplooiing in staat te z'y'n. Verder voerden nog het woord ds. Dupuij, die circa 40 jaar terug predikant in Cad zand was, ds. Talma en na mens de kerkeraad der Chr. Evang Gem. ds. Praas. De plechtigheid werd beslo ten met het staande zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Gemeenteraad van Vlissingen. - De gemeenteraad van Vlis singen kwam Vrijdag bijeen. Bij het gemeentelijk onder- wy's werden benoemd de hee ren G. F. Bak, J. Stevens en W. S. Mijnheer. Gelden werden toegestaan voor de herbouw van de Prins Willemschool aan de Groote Markt en de inrichting van het gemeentelijk sportterrein op het vliegveld. Kasgeld-, leenings- en reke ning-courant-overeenkomsten tot bedragen van verscheidene millioenen guldens werden goedgekeurd. Een gemeente archivaris zal aangesteld wor den. De raad sprak zich uit voor vestiging van een Mid delbaar technische school, af- deeling werktuigbouwkunde. De directeur gemeentewer ken lichtte uitvoerig het nieuwe herbouw- en uitbrei dingsplan van Vlissingen toe. Van de 1628 vernielde wonin gen zullen er 1180 worden herbouwd. Vyf honderd wonin gen komen in nieuwe w'y'ken. Goedgekeurd werd de op richting van een recreatie- barak in het Havendorp. DE OESTEREXPORT. Dc oesterexport naar België kan bevredigend genoemd wor den, die naar Engeland voldoet integendeel niet aan de verwach tingen. Wanneer de afname niet grootcr wordt, zal het kwantum van 3.25 millioen stuks moeilijk geleverd kunnen worden. Engeland heeft veel import uit Frankrijk. Frankrijk beschikt evenwel niet over de grootere soorten, wat voor de Zeeuwsche oesterkwee kers weer perspectief opent.. Kerknieuws GEREF. KERK. Bedankt voor Terneuzen Dr. A. H. Oussoren tc Middelburg. Voor de tweede predikants plaats werd te Goes beroepen Ds. C. .L. Ruben te Zevenhoven. Mej. C. Kesteloo te Poort vliet is met ingang van 1 Dec. 1946 benoemd tot locale kracht bij de P.T.T. te Poortvliet. Aan mej. J. F. C. Sanders, hoofd der gemeentelijke be waarschool te St. Maartensdijk, is op haar verzoek met ingang van 1 Jan. 1947 eervol ontslag uit haar functie verleend. BIJZ. POLITIERECHTER Een goud- en zilversmid. De 25-jarige C. C. van der K. stuurman Rijnbinnenvaart te Rot terdam, thans gedetineerd, ver voerde op 7 September 1946 van uit België verschillende goederen in strijd met het Deviezenbesluit 1945. K. van der K„ een 33-jarige schipper-timmerman uit Rotter dam, thans gedetineerd, was het zelfde ten laste gelegd. De Officier van Justitie vindt deze feiten zeer ernstig en eischt voor ieder 8 maanden gev.straf met aftrek. Uitspraak 4 maanden gev.straf met aftrek preventief. De 29-jarige H. C. van der L„ vertegenwoordiger uit Dordrecht, thans gedetineerd te Rotterdam en de 23-jarige M. C. van D„ land bouwer uit Oisterwijk, thans neens gedetineerd te Rotter dam. hadden door het geven van beloften deze invoer opzettelijk uitgelokt. Eisch voor leder 8 maanden gev.straf met last tot onmiddel lijke gevangenneming. Uitspraak voor ieder 4 maan den gevangenisstraf. De 42-jarige A. P. S„ bedrijfs leider te Dordrecht, had even eens deze smokkel uitgelokt. De Officier eischtë hier I jaar gev. straf. De uitspraak luidde vrij spraak, daar deze uitlokking niet bewezen is. De 31-jarige C. J. D„ landbou wer te IJzendijke, thans gedeti neerd, liet een varken en althans meerdere biggen, vervoeren langs de grens met België. Hij werd veroordeeld tot 4 weken gev.straf met aftrek preventief. Dc 41-jarige los werkman uit Krabbendijke A. W. N„ slachtte in Januari-Februari 1946 clandes tien een varken. Eisch 3 weken gev.straf. Uit spraak 3 weken gev.straf voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en 50,boete subs. 20 dagen hechtenis. De 38-jarige koopman A. S. uit Vlissingen, thans gedetineerd, had een verhaaltje verzonnen. Hij zei- de gouden sieraden goed te kun nen reparecren en kreeg zoodoen de van mej. W. uit Grijpskerke en mej. P. uit Meliskerke deze sieraden los. Hij zou ze spoedig weer terug brengen. Daar kwam echter niets van en daarvoor heeft hij zich thans tc verantwoorden. De Officier eischtte 4 maan- gev.straf met aftrek van preven tief en voorw. ter beschikking stelling der regeering met 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaar den. De 30-jarige W. W„ los werk man, verblijvende te Rotterdam, thans gedetineerd, nam op 19 Augustus 1946 in Middelburg een rijwiel weg, toebehoorende aan A. J. V. Op 13 October 1946 nam hij wederom een rijwiel weg, toebe hoorende aan A. T. C. In Augustus 1946 had hij zeke ren W. C. Wouts en I. Leem horst een verhaal op de mouw gespeld, dat hij veel in Engeland kwam, en daardoor wel wat pro ducten kon meebrengen, die hier niet te krijgen waren. Zoodoen de kreeg hij f 350,los. Eisch Officier 3 jaar gev.straf. Uitspraken strafzaken. De 26-jarige mej. T. C. M. B., laatstelijk wonende te Borssele, werd veroordeeld tot ter be schikkingstelling van de regeering wegens diefstal en verduistering. 1 jaar gev.straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en bijzondere voorwaarden was de uitspraak tegen de 18-jarige kantoorbedien de uit Goes J. K., wegens diefstal van ongeveer 1300,—. De 59-jarige postbode uit Goes J. A. H. werd veroordeeld tot 12 maanden gev.straf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en aftrek preven tieve hechtenis, wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen van pakketten. De 26-Jarige G. Opmeer, groentenhandelaar te Ridderkerk, thans gedetineerd, werd terzake diefstal van appelen, veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gev. straf met aftrek preventief. Dc 24-jarige J. van S„ smids bankwerker te Zeist, thans gede tineerd. 1 jaar gev.straf met af trek preventief. De 49-jarige schilder H. L„ ge domicilieerd te Vlissingen, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg, maakte zich in de periode April tot Juni 1946 in Vlissingen aan oplich ting schuldig. Uitspraak: 2 jaar gev.straf met aftrek preventief. Groote sorteering ST. NICOLAAS- CADEAUX. Eau de Cologne vanaf 1. Prima Fransche parfums Coty, Catot, Paton, Soir de Paris, enz. Geschenkdoozen voor Dames en Heeren! Verbanddoozen. Huisapotheken, enz. A. C. v. d. REST, Lange GOES Kerkstraat (Ingezonden mededeeling.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10