UIT DE PROVINCIE T egen voorstellen inzake Basisovereenkomst Willem II-Vlissingen 4-1 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schouwen en Duiveland Meer spanning in het Westen Tholen Rumoer om een school te Oostburg Engel scoorde driemaal in vijl minuten. Het was een zeer snelle wed strijd en van een overwicht van één der partijen was geen sprake. Een ontactisch terugspelen van v. Beers bezorgde Hendrikse een kans, doch hij schoot naast. Na een kwartier kwam het Vlissin- gen-doel in gevaar en het gelukte Spapens Harting te passeeren, maar scheidsrechter v. d. Ven keurde dit doelpunt terecht we gens buitenspel af. Nadat eerst Hendrikse nog een kans had ge mist. kwam v. d. Eijk op enkele meters alleen voor Mes, doch hij miste jammerlijk. Nadat Harting een schot van Etigel onschadelijk had gemaakt, kreeg Vlissingen direct daarop een vrije schop te nemen, welke v. d. Velde goed voor het doel plaatste. De kop bal van v. d. Kasteele ging net over de lat Tien min. voor de rust had de thuisplub succes, toen Linders Harting met een hard schot wist te passeeren (10). Reeds 7 minuten na de hervat ting gelukte het v. d. Velde na een algemeene aanval Mes van dichtbij het nakijken te geven (11). Het spelbeeld bleef gelijk aan de eerste helft. Beide elftal len waren om beurten in de aan val, totdat na 25 min. de fatale 5 min. voor de Vlissingers kwa men. waarin het W. Engel ge lukte Harting driemaal te pas seeren en zoo de stand op 41 brengende. Engel, die verreweg de gevaarlijkste speler in de Wil lem Il-voorhoede is, werd teveel bewegingsvrijheid gelaten, waar van hij dan ook een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Het laatste kwartier zette Vlis singen alles op de aanval, waarbij de gebr. Burgerhof vaak op de middenlijn stonden. Maar verder dan enkele hoekschoppen, uit één waarvan v. d. Kasteele opnieuw rakelings over kopte, kwam men niet. Middelburg Hero 4—1. In een door Middelburg be hoorlijk gespeelde wedstrijd wer den de Hero-menschen kansloos verslagen. Bij de thuisclub bleek de linksbuitenplaats beter bezet dan in voorgaande wedstrijden het geval was. Voor de rust, toen de thuisclub het voordeel van de wind had, speelde de strijd zich in hoofdzaak af op de Hero- helft, doch hét duurde nog een half uur, alvorens de thuisclub succes boekte, toen hij een schermutseling de bal via het hoofd van een der voorwaartsen in het doel belandde. Reeds vrij kort daarna werd het door een goed schot van de Beer 20. Na de thee had de thuiscclub reeds na twee minuten succes, toen Abr. Carol doorbrak en de doel man geen kans gaf (30). Wel bleef de thuisclub-het beste van het spel houden, maar toch kwam succes aan dc andere kant, toen rechtshalf Vinke meende de be zoekers een handje te moeten helpen, door de bal in eigen doel te werken (31). Middelburg bleef in de aanval «en 15 minuten voor het einde maakte Koster aan alle mogelijke onzekerheid een einde door de Hero-doelman voor de vierde maal het nakijken te geven (4—1). De Zeeuwen - Alliance 2-1 Terstond na de aanvang ont wikkelde zich een fel duel tus- schen twee aan elkaar gewaagde ploegen, maar pas na een half uur kwam het eerste succes van de Zeeuwen, toen Leijnse met een ferm schot, een misser van de rechtsback, afstrafte. Gesteund door de krachtige wind viel Al liance na de hervatting fel aan. De Zeeuwen-achterhoede moest alle zeilen bijzetten om onheilen te voorkomen. Een van de wei nige malen, dat Smit met de voorhoede meetrok, wist hij na een goede combinatie met Leijnse alleen voor den keeper te komen. Hij werd in de rug aanbevallen en de scheidsrechter kende een strafschop toe. Feiloos werd deze door de Zeeuwen-aanvoerder in een doelpunt omgezet. Alliance gaf zich niet gewonnen. De ge moederen werden zelfs eenigszins verhit, maar de scheidsrechter hield de teugels strak. Na een half uur gelukte het middenvoor Dorst met e«n hard schot via de deklat van Vlaanderen te ver schalken. Onder groote spanning verstreek het laatste kwartier, zonder dat er nog gescoord werd. Het gezin in Frankrijk. BJj een officieele pei ling- van de publieke opinie in Frankrijk om trent de omvang van het gezin heeft 32 pro cent van de ondervraag den zich uitgesproken voor een aantal van drie kinderen ala het meest gewenschte. Dertig pro cent gaf de voorkeur aan twee kinderen. Een percentage van vijf wenschte in het geheel geen gezin. Een procent der ondervraagden zou meer dan zes kinderen willen hebben. Universiteitscentrum voor Amsterdam. Nu te Amsterdam tusschen 't distributiekantoor Amstel de Mozes- en Aaronskerk door de afbraak van de aan het Waterlooplein gelegen en de bezettingstijd voor een goei deel reeds gesloopte perceelen een flinke vierhoek vrijkomt, die in zijn geheel in de toe komst misschien juist als vroeger op een eiland zal ko men te liggen (wanneer ten minste de vroegere Hout gracht en de Leprozengracht weer worden gegraven), is in universitaire kringen een groot verlangen ontstaan hier een modern complex van universi teitsgebouwen, zooals er in vele buitenlandsche steden reeds lang bestaan, op te trekken. Het geheele sociale en cul- tureele studentenleven, de of ficieele zetels van alle studen tenverenigingen, een moderne aula. de zetel van de univer sitaire gezondheidszorg, woon gelegenheid voor studenten, studeer- en leskamers zouden hierin kunnen worden onder gebracht. Dit plan is op het oogen- blik in studie bij een commis sie, die is samengesteld op Initiatief van de stichting, Uni versiteitshuis, de zg. „toe komst-commissie", waarin ver tegenwoordigers uit studenten kringen. hoogleeraren, maar ook van de gemeente zitting hebben genomen. iffilN HALF MILLIOEN DOLLARS VOOR DE VER. NATIES. Uit de memorie van ant woord inzake de begrooting van buitenlandsche zaken blijkt, dat het aandeel van Ne derland in de kosten van de Ver. Naties vermoedelijk tus schen de 400.000 en 500.000 dollar zal liggen. ACHTTIEN JAAR VOOR N.SJB.-BURGEMEESTER. De N.S,B-burgemeester van Nijmegen de 62-jarige M. van Lonkhorst, hoorde voro het Bijz. Gerechtshof te Arnhem in totaal 18 jaar gevangenis straf tegen zich eischen, nl. 10 jaar voor hulpverleening aan de vijand en tweemaal vier jaar voor twee gevallen van verraad. Infernos Goes 2 5, In een weinig aantrekkelijke wedstrijd, waarin bij Goes doel- men van Vliet en v. d. Sluis uit blonken, heeft de thuisclub een eenigszins geflatteerde 2—5 ne derlaag moeten incasseeren. Na 7 minuten opende van der Sluis, goed doorzetten van Leijnse, de score (01). Aan de andere zijde miste de Bruljn een opgeleg de kans. De thuisclub reageerde daarna met talrijke felle aanval len, maar v. Vliet gaf niet thuis. Succes kwam. aan de andere zijde toen v. d. Sluis een through-pass van van Sabben benutte (0—2). Vijf minuten later maakte de Brouwer echter een verdiend te- genpunt, terwijl v. d. Sluis kort daarop nummer drie voor Goes In de touwen joeg. In de tweede helft kwamen belde doelen beurtelings in ge vaar. Vooral de druk op de In- ternos-veste werd steeds heviger, maar- ook nu kwam het succes aan de andere kant, toen 7 mm. voor tijd v. Peer de achterstand tot 23 verkleinde. Goes pakte nu nog eens stevig aan en in de resteerende tijd maakt Mos met twee ouderwetsche kogels aan alle onzekerheid een einde. Biervliet Breskens 1—2. In deze wedstrijd heeft de minst zwakke ploeg gewonnen en de talrijke bezoekers hebben weinig te genieten gekregen. In het be gin gaf de thuisclub goed partij, doch spoedig werden de bezoe kers, dank zij beter ploegverband, sterker. Na 12 minuten plaatste Fenijn goed naar zijn linksbuiten, die op doel schoot. Doelman van de Linde stopte de bal welis waar, maar liet hem uit de han den vallen, waarvan de Visser dankbaar gebruik maakte (0—1). Na twintig minuten maakte bij een der Biervliet aanvallen Ver meulen dezelfde fout als zijn overbuurman. Nu was het Faas, die dc bal in het doel liep en daarmede de partijen op gelijke voet bracht. Een goed genomen vrije schop op het middenveld stichtte zooveel verwarring in de Biervliet-achterhoede, dat Hartog in staat was de stand op 1—2 te brengen. De tweede helft gaf weinig aantrekkelijks te zien. De wed strijd eindigde tenslotte als de be kende nachtkaart. Automatiseering telefoon verkeer. Vermoedelijk zullen dit jaar nog twee automatische tele- fooncenrales in bedrnf worden gesteld. In 1947 zullen waar. schnnlijk 21 nieuwe centrales in dienst gesteld kunnen wor_ den Indien de gebouwenvoor ziening voor de verwoeste en de nieuwe automatische cen trales, bènevèns kapitaal- en deviezenpositie het toetalen, kan de automatiseering van alle aansluitingen in Neder land in 1952 gereedkomen. De automatisch onderlinge bereik baarheid van alle aansluitin gen zal deze periode geleide- ijk worden opgevoerd, zoodat ook het interlocale verkeer geautomatiseerd kan worden. De sociaal-democratische Duitsche oud-minister Gustav Noske, die in 1918 de opstand der linksche spartacisten on derdrukte, is te Berlijn op 78- jarige leeftijd overleden. In Beieren zijn in een vrachtauto bg het huis van kunsthandelaar, een vriend vgn Hermann Goering, negen tien beroemde schildergen, w. een Van Gogh, gevonden. Hechtige herbegrayjng van Jacobus Francke. Vrijdag had te Souburg de plechtige teraardebestelling plaats van een slachtoffer van de Duitsche terreur. Op aanwijzing van een ge wezen Duitsch officier, ai< destijds de hand had In het doodvonnis tegen Jacobus Francke. werd aan de Veer- sche dgk bg het Duitsche schietterrein het stoffelijk overschot van Francke opge graven. Het is nu overge bracht naar de begraafplaats te Souburg. Aan de groeve werd gespro ken door vertegenwoordigers van de G.OJ.W.. het Ned. Herv. Kerkkoor, het personeel van „De Schelde" en de pre dikanten ds. Kroon en ds. Van den Berg. Ir. C. REEDIJK. Ir. C. Reedijk heeft zijn be noeming tot ingenieur van de Prov Waterstaat in Zeeland, standplaats Zlerikzee, niet aangenomen. Gedeputeerde Staten. Nu de heer mr. dr. Mes zgn werkzaamheden als lid van Ged. Staten van Zeeland is be gonnen (hij was langen tgd daarin door ziekte verhinderd) ls het college van Ged. Staten voor het eerst sedert 1941 weer voltallig. CHR.-HISTORISCHE BURGEMEESTERS. Pogingen worden in 't werk gesteld om de vereen, van Chr. Hist, burgemeesters, secreta rissen en raadsleden in Zee land weer op te richten. Een commissie daarvoor is be noemd, die haar werkzaamhe den reed$ is begonnen. Arbeidersontwikkeling. Het onlangs heropgerichte Instituut voor Arbeiders-Ont wikkeling startte gisteren avond in het „Concertgebouw" te Vlissingen met een zeer interessante lezing over het wondere leven in de Noordzee. De heer Jan Klooster uit Amsterdam behandelde dit on derwerp op kundige wjjze en voerde de toeschouwers met zich mee naar de Noordzee stranden welke zoo rijk zgn aan voorwerpen en dieren, die zoo interessant zijn. Een mooie serie lichtbeelden verduidelijkte het gesprokene. De avond werd geopend door den heer J. Kleisma, voorzitter van de Afdeeling Natuurvrienden van het In stituut, terwtjl de heer M. A. van Poperlng deze leerzame avond sloot, waarbij hij me moreerde dat het Instituut dit seizoen nog meer avonden op het programma heeft. Het is een bescheiden begin ge weest deze eerste avond, maar een zeer goed geslaagd begin. Hij wekte de aanwezigen op het Instituut te steunen. DE „ACRINGTON" NAAR ANTWERPEN. De „Acrlngton", die In de nacht van Vrijdag om assis tentie verzocht, is Zaterdag morgen Vlissingen gepasseerd op weg naar Antwerpen. Vlis singen werd niet aangeloopen. Het schip was op een wrak gestooten en had daardoor averjj opgeioopen. Acht bekende Nederlanders richten zich tot Minister Jonkman. De heeren Ch. J. I, M Wei ter, prof dr. C- W. de Vries, prof. mr- J. A Eigeman, J. Fabius, prof. mr. A, C. Jose- phus Jitta, prof. mr. P. A. Lo- secaat Vermeer, dr. J W. de Stoppelaar en mr. W. F de Waal, hebben aan den minis ter van Overzeesche gebieds- deelen een voorstel aangebo den, ter vervanging van de basis-overeenkemst van Ling- gadiati- Zg zijn van óórdeél dat een andere basis-overeenkomst mo gelijk is, welke voldoet aan het drievoudig desideratum, dat ln uitdrukkelijke bewoordingen uitsluit het zgn. koloniaal systeem; b) het staatsverband handhaaft; c) den weg open laat voor ver dere onderhandelingen Ter bereiking van dit doel bieden genoemde heeren een tiental grondstellingen aan, waarin z(j als uitgangspunt ne men ode eenheid van staat en staatsgezag en een staatsorga nisatie, waarin de samenstel lende deelen en hun volken waarlgk vrjj zullen zgn. De basisovereenkomst van Unggadjati kan niet a vaard worden- Vervolgens geven genoemde heeren enkele richtlijnen aan, welke h.i. gevolgd zouden kun. hen worden op dat organische groei en bloei mogelijk zullen worden. Bij de verdere uitwer king zou ook de Rijksconferen tie, de haar toegedachte functie kunnen hernemen. DE RESULTATEN VAN VLASPLUKMA CHINES. De steeds verder voort schrijdende mechanisatie ln de landbouw heeft ln breede krin- gen op het platteland belang- nestie valt stelling gewekt voor de nieu we landbouwwerktuigen. Ook voor de vlascultuur bestaan machines, die een belangrijke arbelds- en kostenbesparing beteekenen. Over dit onderwerp zal de heer ir. J. N. Kist, ingenieur bij de rijks landbouw-voorlich tingsdienst, gedetacheerd bij het Ned. vlasinstituut te Wa- geningen, Maandag a.s. van 19.4520.00 uur een causerie houden, over de zender Hilver sum I. Moordenaar van Erzberger vrijgesproken. Kapitein Heinfich Tillessen, verdacht van de moord in 1921 op dr. Matthias Erzber ger, den vroegeren kanselier van de Republiek van Welmar, is door een Hof van Cassatie te Freiburg, in de Fransche zóne van Dultschland, vrijge sproken op grond van het feit, dat Tillessen onder de in 1938 door Hitier afgekondigde am- De Duitsche radio-omroep in de Fransche zóne noemt de uitspraak verbijsterend en wijst er op, dat Hitier door de amnestie diegenen wilde beschermen, die geholpen had den de republiek van Weimar ten val te brengen. Tillessen is te Baden Baden door de Fransche autoriteiten gearresteerd. De pres' "ant van het He: van Cassatie te Freiburg is ontslagen ln verband met de vrijspraak van Tillessen. Groede SCHOOLVOETBAL. Reeds kort na de bevrijding zijn er plannen gemaakt om de schooljeugd van verschil lende plaatsen ln West- Zeeuwsch-Vlaanderen nader bij elkaar te brengen door school- wedstrijden te organiseeren, Op initiatief van de heeren Vermeulen en Haartsen, resp. hoofd der O. L. School te Wa terlandkerkje en Groede, heb ben de jeugdelftallen van de genoemde scholen Dinsdag jJ. hm eerste voetbalwedstrijd gehouden op het gemeentelijk sportterrein te Groede. Met een groot enthousiasme hebben de jongens gespeeld. Na een wedstrijd van ruim een uur, en na gelijk te hebben gespeeld met 11. hebben de jongens van Waterlandkerkje de terugtocht per fiets weer aanvaard. Volgend voorjaar hoopt men verschillende sportdagen te' or- faniseeren voor de meisjes er hoogste klassen. Zuidzande VOORDRACHT. Donderdagavond hield me vrouw van den Broeckede Man uit Aardenburg, op ult- noodiging van de Zuidzand- sche Jeugdvereeniging en de af deelingen van de Z.P.M. en L.J.C., in het gemeentegebouw te Zuidzande een voordracht over het bekende boek van Jan den Hartog: „Holland's Glorie". De aanwezigen werd hier een kunstavond aange boden zooals er in Zuidzande slechts bij hooge* uitzondering is te genieten. Oostburg LEZING VOOR DE Z.V.U. In de Herv. Noodkerk te Oostburg hield mej. J. E. Smit, uit Bussum, Vrijdag avond een. lezing over het le ven in Zweden en Lapland. Mej. Smit, die. zoowel voor de oorlog als na de bevrijding, studiereizen naar Zweden en Lapland heeft gemaakt, wist op zeef eenvoudige wijze haar toehoorders een helder beeld te geven van het zoo ongerepte natuurschoon in dat land van het leven der Zweden en Lappen, zoowel in het meer dicht bevolkte Zuiden, als in Renesse UITVOERING. De gem. zangver. „V.Z.O. S." te Renesse gaf dezer da gen een uitvoering in de zaal van den heer Telle. Na het openingswoord van. den Voor zitter, den heer M. L. de Feij- ter, bracht het koor eenige zangnummers onder leiding van den directeur L. C. Hoo- gerhuis, welke uitste'kend ge zongen werden. Ook in het tqoneelspel bleken de leden goed thuis te zgn. Aan het eind van dé avond dankte de eerevoorzitter, bur gemeester W. H. Scholder het gezelschap voor de wijze, waarop het zich van zgn taak gekweten heeft. Gelijkwaardige tegenstanders in District III. Zwarte dag voor Frisia. DISTRICT 1. VSV—t Gooi 4-1. EDO— DWS 20. Hennes DVSAjax 31, RFCSparta 2—0, Emma ■—ADO23. VSV maakte al een heel goede beurt. Zelf wonnen de Velsena- ren van 't Gooi. Ajax deed al heel dom door zich een royals ne derlaag te laten aanmeten ln Schiedam. DWS wist van deze misstap niet te profiteeren, want het in het nauw gedreven EDO stuurde de Amsterdammers met je handen naar huis. Het was trouwens maar goed ook. want dc hekkensluiter ADO boekte weer een overwinning. Door dit alles is de spanning in de kop en staart geducht toegenomen, zoo als uit de stand blijkt: Ajax VSV DWS HDVS Feljenoord 't Gooi RFC Sparta EDO Emma ADO 9 6 1 2 21-14 13 8 5 1 2 23—15 11 9 4 3 2 20—12 11 9 5 1 3 20—20 11 9 4 3 2 26-27 11 10 4 2 4 18—20 10 10 4 1 5 23—29 9 9 4 0 5 17—15 8 9 3 0 6 1519 6 9 2 1 6 19—26 5 9 2 1 6 16—23 5 DISTRICT II. HBS—Haarlem 2—1* Neptu- nus—Excelsior 0—0, De Vclewij- ckers—DOS 61, Blauw-Wit Stormvogels 1—3, XerxesDHC 1-1. Hef herstel van HBS blijft voortduren; hiervan werd thans Haarlem de dupe. Jammer voor Smit c.s., want door een gedeelte lijke mistrap van het leidende Neptunus en een volledige mis stap van Blauw-Wit, waren de kansen voor de concurrenten wel uitermate gunstig. De eenige Am- sterdamsche ploeg die won, was De Volewijckers, dat daardoor een kostbaar punt is ingeloopen. Opvallend is de prestatie van Stormvogels. De stand is: Neptunus 9 7 1 1 236 15 Volew. 10 7 1 2 42—26 15 Blauw-Wit 9 6 1 2 26—12 13 Haarlem 10 6 0 4 29-23 12 DFC 9 4 0 5 21—20 8 DOS 10 3 2 5 18—27 8 DHC 10 2 4 4 13-29 8 Xerxes 8 3 14 17—21 7 HBS 10 3 1 6 19-26 7 Excelsior 9 13 5 1017 5 Stormvogels 8 2 0 6 11—21 4 DISTRICT III. Ensched. BoysAGOVV 4 2, Wapeningen—Quick 1—1Be Quick—Go Ahaed 12, Vitesse —Heracles 22, NECEnsche de 2—2, Niet minder dan 3 gelijke spe len waren het resultaat van deze wedstrijddag, wat weer eens aantoont, hoe weinig de clubs elk aar ontloopen in het Oosten. Dc Ensch. Boys maakten een flinke sprong omhoog, Wageningcn en Quick deelden, terwijl Go Ahead met de oneven goal van Be Quick won. Voor eerstgenoemde beteekende dit tevens een punt extra, omdat de concurrenten punten verspeelden, voo&. Be Quick een duikeling van de 5e naar de 9e plaats. Go Ahead 10 7 1 2 25-13 15 NEC 9 5 2 2 24—17 12 EGOW 9 4 2 3 23-17 10 Wageningen 9 3 4 2 12—11 10 Ensch. Boys Heracles Vitesse Enschede Be Quick Quick Tubantia 9 4 14 19—19 9 2 4 3 13-13 9 3 2 4 16—17 9 2 4 3 16—18 8 2 3 3 14-16 9 3 16 16—20 8 1 2 5 6-20 DISTRICT V. Leeuwarden—Frisia 32, Achilles—Heerenveen 3—3. Ve- locitas—Be Quick 1—3, Sneek— Emmen 41, HSC—Veendam 22. Voor Frisia was het een zwar te dag. Door een nederlaag tegen de voorlaatste werd dc achter stand op 4 punten gebracht. Ook de kopploeg deed een misstap door zich door Achilles een punt te laten ontfutselen. De Groningsche derby werd in het voordeel van Be Quick beslist. Sneek bleef goed volgen ten koste van Emmen, dat naar de tiende plaats afzakte. HSC en Veendam deelden broederlijk. De stand luidt bier: Heerenveen Sneek Be Quick Veendara GVAV HSC Achilles Velocitas Leeuwarden Emmen Frisia 10 8 1 1 43—15 17 10 6 2 2 17-15 14 9 6 1 2 30—17 13 9 4 4 1 19—16 12 9 4 3 2 23—19 11 2 3 3 12—15 8 2 2 4 13—17 9225 11—14 9 2 2 5 15—25 10 3 0 7 12-23 9 1 0 8 20—29 DISTRICT VI. Brabantia—Sitt. Boys 12. M VVDe Spechten 22, Eindho venBleijerheide 10. Limbur- gia—PSV 42, MauritsSport club Emma 1—2. Meer en meer loopen de Sitt. Boys uit en we zien dit seizoen de kampioensvlag toch wel in Sittard in top gaan. Thans werd met bescheiden cijfers van Bra- bantia gewonnen, maar twee van de drie concurrenten zakten deer lijk af. MW liet zich door de Spechten verrassen, terwijl de kampioen Limburgia PSV met leege banden naar de lichtstad terug zond. Eindhoven kwam ook nu weer maar juist met de hakken over de sloot. De stand is hier thans: Sitt. Boys MVV Eindhoven PSV Limburgia Sp. Emma Maurits Spechten Juliana Bleijerheide Brabantia 10 8 1 1 28- 9 4 4 1 21- 8 4 3 1 15- 8 4 2 2 11- 9 4 1 4 22- 10 4 1 5 22—24 9 3 2"4 22-17 9 3' 1 5 19-27 9 2 3 4 14-21 10 3 1 6 15—25 11 1 3 7 16—25 16 17 9 12 ■7 11 -11 10 •23 9 het zoo schaarsch bevolkte Noorden, waar de menschen zeer eenzaam leven. De, helaas maar kleine, serie lantaarnplaatjes die zo vertoonde, gaven de bezoekers veel te genieten. De heer v. Kampen was on getwijfeld de tolk van de niet talrijke Z.V.U.-leden, toen hij mej. Smit hartelijk dank bracht voor het gebodene. Tholen GODSDIENSTONDERWIJS. Naar vernomen wordt zal er binnenkort weer een aanvang worden gemaakt met het ge ven van godsdienstonderricht der Ned. Herv. Kerk op de openbare lagere school te Tho len. Bijzonderheden hierover worden nader bekend gemaakt. Stavenisse LICHTING 1944 Voor deze lichting, wélke be_ gin 1947 gekeurd zal worden, zijn in de gemeente Stavenisse 10 personen Ingeschreven. Poortvliet VERKIEZING NOTABELEN. Tot notabelen bij de Ned. Herv Kerk te Poortvliet wer den bij de gehouden herstem ming gekozen de heeren K. Schijf, J. van de Slikke Chzn., A. Nieuwkerk, J. Jansen Hzri en C. Bijl Scherpenisse ST. N1COLAAS. Donderdag 5 Dec. hoopt Sint Nlcolaas een bezoek te brengen aan de schoolkinde ren op school. Het ligt ook in de bedoeling om de kinderen die nog niet naar school gaan. ook nog een uurtje van het feest te_ laten genieten. Tribunaal Terneuzen. EEN* OOGST-OPZICHTE*, De 50-3. P. G. Vlaander ti Axel, thans geïnterneerd, was lid N.S.B., N.V.D., N.A.F., Front van Nering en Ambacht en Corps Nat. Soc. Ambtena ren. Hij was blokhoofd N.V.D. en W.H.N. en oogstopzichter. Als landwachtér was hij zeer actief en deed patroullledienst in. uniform en bewapend. Hij verstrekte Inlichtingen aan de N.S.B.-burgemeester van Axel bij het opsporen van daders der molestatie van een landwachtér en bracht ook een andere Ingezetene aan. De voorz. hekelde fel de lafhartige houding van besch., die thans inzag verkeerd ge handeld te hebben. Een zoon was in Duitsche krijgsdienst en is nimmer teruggekeerd. Mr. Kuipers voerde verschil lende verzachtende omstandig heden aan, waarbij verd. eenige malen in conflict kwam met de leden van het tribunaal. Tenslotte verzocht pl. cle mentie. NOGMAALS DE INOTAKIS. In de zaak tegen notaris M. van Vollenhoven, ite Terneuzen, waarin het onderzoek niet vol ledig werd geacht, werden thans getuigen gehoord. Een vroegere bediende van den no taris verklaarde dat zijn pa troon gettacht had hem te be wegen lid van de N.S.B. te worden, dat de cliënten bijna uitsluitend bestonden uit N.S. B.-ers en zwarthandelaren en dat de notaris ln zijn gesprek ken pro-Duitsch was. Deze getuige verstrekte eveneens inlichtingen over het transporteeren van Joodsche vermogens dor den notaris. Ook een tweede oud-bediende van den notaris kwam thans verklaren dat zijn patroon Joodsche bezittingen transpor teerde en hij, wanner zoo'n koop niet dorging,.trachtte een andere koopsr te vinden. Mr. Dirven achtte het ge- wenscht alsnog een nader on derzoek te doen instellen, waarom het tribunaal ook thans weer de zaak aanhield tot Maandag 16 December, UITSPRAKEN. Ma. Lo. v. DuijsseBuijs, te Hulst, 26 maanden geïnter neerd geweest: geen verdere interneering en ontzetting rech ten. La. Ma. Geerts, te Sluis, thans 15 maanden geïnter neerd: blijft nog 2 jaar, dus tot 30 November 1948 geïnter neerd; verbeurdverklaring ra- Bij de Ned. Herv kerk te St. Maartensdijk is door Let college van notabelen tot kerk voogd benoemd de heer Chr. Kauffman. Verklaring van de slechte toestand. De R.K. lagere school te Oostburg heeft dezer dagen nogal in de belangstelling ge staan, als gevolg van het be zoek dat een aantal -journalis ten aan Zeeuwsch-Vlaanderen bracht. Er is in dit verband felle critiek uitgeoefend op het schoolbestuur en op het ge meentebestuur, i.c. den burge meester van Oostburg. Belden zouden ten zeerste in gebreke zijn gebleven om verandering in de onhoudbare toestand te brengen. Is deze critiek gereentvaar- digd? Om deze vraag te kunnen be antwoorden is het o.i. noodza kelijk dat men met de toe standen ln het verwoeste W.- Zw. Vlaanderen volkomen op de hoogte is. En dan krijgt men een heel andere visie op deze kwestie. Laten wij voorop stellen dat de wijze waarop het onderwijs aan bedoelde school moet wor den gegeven, verre van ideaal is. daar zal een ieder het over eens zijn. maar men wake voor overdrijving. De school dan is gevestigd ln het vroegere R.K. Jeugd huis, twee lokalen, gelegen in een vleugel behoorende tot het oude gedeelte van het St. An- thoniusgesticht. De ruimte is er, voor de geheele school, vrij beperkt, maar het gaat. Men zit er in een steenen gebouw, dat weliswaar is beschadigd, doch het is dicht en het is er •arm Er ontbreekt een berg plaats* voor brandstof enz., zoodat kolen en hout in een schoollokaal in een hoek lig gen. De school heeft zich lang moeten behelpen met slechte en te kleine banken, doch daar in is lntusschen verbetering ge komen. Juist dezer dagen zijn er Zwitsersche banken gearri veerd. En zgn slechts twee toi letten, niet veel en niet frisch, maar er zrjn scholen in het landje van Cadzand waar hee- lemaal geen toiletten zijn en de kinderen nar huls gezonden moeten worden om hurt behoef ten te doen. is geen speelplaats, een gebrek waarmede deze school te kampen heeft en waarvoor, met wat goede wil. wel een oplossing gevonden kan wor den. Het hoofd der school, de heer Lauret, verklaarde ons, dank baar te zijn, dat het onderwijs op deze wgze kan worden voortgezet. Het is weliswaar wat primitief, doch als tijde lijke maatregel nog zoo slecht niet. De heer Lauret prefereer de zelfs dit steenen gebouw boven een barak, omdat het in een barak 's zomers erg warm 's winters erg koud is. Nu er nieuwe banken zijn en er ook steeds mee* leermidde len komen, achtte de heer L&u- 5 ret het geen bezwaar om in deze lokalen te blijven, totdat er een nieuwe school is ge- gouwd, wat hopelijk in 1947, het geval zal zijn. De schuld dat deze school nog niet beter is gehuisvest, ligt niet bij het schoolbestuur of bij het gemeentebestuur en zeker niet bij burgemeester Hoekzema. doch bg hen die de ruïnes van de oorspronkelijke school hebben opgeruimd. Hoewel de bovenbouw van :za school geheel vernield was, waren de fundeeringen, leidingen enz., nog intact en hier had, met betrekkelijk wei nig kosten, de school weer kunnen worden opgetrokken, al ware het maar geweest met éénsteensmuren. Er zijn na de bevrijding meer gebouwen gesloopt die nog konden worden hersteld. Nu dat niet is gebeurd, was men dankbaar met de beschik baarstelling van de thans in gebruik zijnde lokalen, omdat daarmee bet onderwgs, dat reeds zoo lang had stilgelegen, kon worden voortgezet. In de bezettingstijd, toen de scholen waren gevorderd, heeft men wel onderwas moeten geven in een steenen garage, achter balen cement en was de school vaal* over 5 ver schillende plaatsen verdeeld. Vergeleken daarmede is de toestand thans heel wat beter. Men leeft hier nog steeds in een noodgebied en moet daar mede rekening houden. Burge meester Hoekzema, die eerst in April van dit jaar in Oostburg terugkeerde, heeft al het mo gelijke gedaan om ook voor deze school een betere huisves ting te krggen, wat hem he laas niet is mogen gelukken. ziehieu war sinös eeuwen elk hollanöeR weer. zonöeR haiRlerrimeR olie is 'r huis niet compleeti Vin oudsher Haartemsch fabrikaat Alleen echt Indien vooralen van bovenstaand merk ZORG VOOR HAARLEMMER OLIE IN UW MEDICIJNKASTJE Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in flacons en capsules. De tentoonstelling van schildergen van Henri van Os Delhez ln de Kunsthandel Sturm te Goes, wordt op veler verzoek de wegens de groote belangstelling voor de ten toonstelling verlengd tot Za terdag 7 December. (Ingezonden mededeellng.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6